Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
studentica123
Posts: 19
Joined: 26/05/2021 18:19

#26 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by studentica123 »

pozdrav,
da li je neko slao vec nekome mail za pojasnjenje ovog zakona, tačnije ovog iz gornje diskusije. Koliko se moze vidjeti ispod objave članke da je predsjednik spusa napustio ovu komisiju, imaju komentari gdje potvrdjuju da zapravo redovni studenti gubi svoj status ako ne bude imao 8.00 prosjek. Zanima me koliko je to moguće zaista da se desi, jer npr upisani smo po aktuelnom zakonu, u ugovorima nam to nije naglaseno, te u istima pise da smo redovni studenti.
Pls, ako neko zna bilo sta neka javi :-D
studentica123
Posts: 19
Joined: 26/05/2021 18:19

#27 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by studentica123 »

Jeremija_Lesina wrote: 14/05/2021 15:57
studiorum_tuzlaensis wrote: 14/05/2021 15:47 Pregledao sam prednacrt. Prije je ovo bilo u članovima 164. i 166. pa me malo zbunilo


Opet ću ti napisati. Studenti koji se upisuju prvi put u prvu godinu i ostvare studiranje na teret budžeta ne mogu ostati bez tog prava ukoliko redovno daju godine bez obzira na prosjek.

Moraš čitati detaljno čitav član. Student koji upisuje prvi put prvu godinu fakulteta (tj. upisuje se na faks kao redovni) i student koji upisuje prvi put neku godinu (kao redovni samofinansirajući) fakulteta nisu ista kategorija.

Prvi student je ostvario pravo oslobađanja školarine iz člana 32. stav (2), citiram "za koje se troškovi školarine finansiraju iz budžeta KS". Nigdje ne stoji u Zakonu ne stoji prve, ili neke godine školarine, već samo školarine. Njihovo pravo oslobađanja se ne ograničava ni u jednom stavu člana 31.

Drugi student (redovni samofinansirajući) koji prvi put upisuje neku godinu je tretiran članom 31. stav (6), ovo na šta misliš. Mojne da te je strah, formulacija "student oslobođen plaćanja školarine" se odnosi na stav (5).

Slažem se sa tobom da bi trebalo ovo malo bolje pojasniti bez obzira, da se ne bi pojavila različita tumačenja. Pošalji e-mail nekim zastupnicima u SKS, sigurno će neko spomenuti na sjednici da se ispravi.
Ovo tvoje objašnjenje ima smisla. Hvala na trudu.

Istina, da su stav 6 povezali sa stavom 5, imalo bi ispravan smisao. Ovako napisano, doslovno znači nešto drugo.

Još jednom hvala.
https://nap.ba/news/79650

" Stipendiranje studenata (oslobođenih troškova studiranja) je riješeno na pravedniji način koji podrazumjeva stipendiranje zaista najboljih (član 31.) i uređeno je na fer osnovama koje omogućavaju da studenti zaista moraju održavati svoj uspjeh tokom cijelog studija da bi zadržali stipendiju od Vlade KS. Cijeli dio osam je sasvim novi i tiče se pitanja akdemske etike, te uređivanja etičkih odbora na univerzitetima. Daje se veća uloga društvu u kreiranju politika i strategije visokog obrazovanja kroz Vijeće za visoko obrazovanje i nauku Kantona Sarajevo (drugi dio Zakona)“, navodi ministrica.
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#28 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by JuzerNejm__ »

Zašto većina vas piše i odgovara u nekim šiframa?
Da li ovim zakonom studenti koji su se prvi put u životu upisali na budžet prvu godinu prvog ciklusa gube budžet ako ne postignu prosjek od 8?
studentica123
Posts: 19
Joined: 26/05/2021 18:19

#29 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by studentica123 »

smatram da su svi izgubljeni, jer zakon je dvosmislen i nije jasno precizirano.
Iskreno se nadam da ne gube, ali ti ne mogu sa sigurnošću reći. Ne znam kome se obratiti za dodatna pojašnjenja i da budemo na čisto. Po meni je bezobrazno odjednom reći sada onima koji su na budžetu da za par mjeseci će izgubiti taj položaj, naročito jer im niko nije naglasio niti zakonom kojim su upisani nije predviđeno da održavaju prosjek
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#30 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by JuzerNejm__ »

Užas je, ali ako se taj član ne primjenjuje na djecu rvi itd, po nekoj logici ne bi trebalo ni za one koji zarade taj budžet na drugi način, po ocjenama iz srednje i prijemnom..
Ovo mi je samo okej i prihvatljivo ako neko npr upadne na prvu godinu kao samofinansirajuci, dostigne prosjek koliko vec, 8-8.5 +, u drugoj godini dobije budžet, onda u toj godini ne dostigne potreban prosjek, vraća se na samofinansirsjuce za treću godinu.
Poslaću email Univerzitetu pa javim ovdje odgovor.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#31 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Chmoljo »

JuzerNejm__ wrote: 26/05/2021 23:29 Užas je, ali ako se taj član ne primjenjuje na djecu rvi itd, po nekoj logici ne bi trebalo ni za one koji zarade taj budžet na drugi način, po ocjenama iz srednje i prijemnom..
Ovo mi je samo okej i prihvatljivo ako neko npr upadne na prvu godinu kao samofinansirajuci, dostigne prosjek koliko vec, 8-8.5 +, u drugoj godini dobije budžet, onda u toj godini ne dostigne potreban prosjek, vraća se na samofinansirsjuce za treću godinu.
Poslaću email Univerzitetu pa javim ovdje odgovor.
a zašto ne pošalješ predlagaču, odnosno ministarstvu? :roll:
studentica123
Posts: 19
Joined: 26/05/2021 18:19

#32 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by studentica123 »

JuzerNejm__ wrote: 26/05/2021 23:29 Užas je, ali ako se taj član ne primjenjuje na djecu rvi itd, po nekoj logici ne bi trebalo ni za one koji zarade taj budžet na drugi način, po ocjenama iz srednje i prijemnom..
Ovo mi je samo okej i prihvatljivo ako neko npr upadne na prvu godinu kao samofinansirajuci, dostigne prosjek koliko vec, 8-8.5 +, u drugoj godini dobije budžet, onda u toj godini ne dostigne potreban prosjek, vraća se na samofinansirsjuce za treću godinu.
Poslaću email Univerzitetu pa javim ovdje odgovor.
slažem se, krajnje bezobrazno i tačno se vrši određeni vid diskriminacije, kao i oduzimanje stečenih prava bez naglašenih obaveza.
Hvala ti puno što će poslat, javi nam obavezno.
Ukoliko oni ne budu znali odgovor, mogu poslat nekom zastupniku u skupšinu, ne znam koliko funkcioniše da se pošalje direktno ministarstvu tj da li će odgovoriti.
studentica123
Posts: 19
Joined: 26/05/2021 18:19

#33 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by studentica123 »

Chmoljo wrote: 27/05/2021 00:29
JuzerNejm__ wrote: 26/05/2021 23:29 Užas je, ali ako se taj član ne primjenjuje na djecu rvi itd, po nekoj logici ne bi trebalo ni za one koji zarade taj budžet na drugi način, po ocjenama iz srednje i prijemnom..
Ovo mi je samo okej i prihvatljivo ako neko npr upadne na prvu godinu kao samofinansirajuci, dostigne prosjek koliko vec, 8-8.5 +, u drugoj godini dobije budžet, onda u toj godini ne dostigne potreban prosjek, vraća se na samofinansirsjuce za treću godinu.
Poslaću email Univerzitetu pa javim ovdje odgovor.
a zašto ne pošalješ predlagaču, odnosno ministarstvu? :roll:
misliš da to funkcioniše kod nas ?
sve nešto mislim, da na kraju poslije svih poslatih mailova niko neće ni znati da objasni šta su htjeli reći.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#34 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Chmoljo »

pa kaže
Datum
18.05.2021 - 12:00
Javne konsultacije o prednacrtu Zakona o visokom obrazovanju su završene 17. 5. Svi prijedlozi i komentari koji su pristigli putem Protokola za Ministarstvo nauke, visokog obrazovanja i mladih KS do kraja radnog dana 17. 5. biće predmetom analize od strane radne grupe za izradu nacrta Zakona. Nakon kompletiranja procedure, Zakon će biti upućen na Vladu KS, zatim na Skupštinu KS, te će onda zvanično da se otvori javna rasprava u trajanju od mjesec dana. Tokom javne rasprave biće organizirane tematske debate na koje pozivamo sve zainteresirane interesne skupine da se aktivno uključe. Pratite web stranicu Ministarstva za dalje informacije.
pa evo postavite pitanje, neka studenti koji se bune (kako je navedeno u uvodnom postu) postave pitanje.

ja stvarno ne vidim ni logiku, ni namjeru, ni u onom što je napisano na koji način će redovan student morati plaćati punu školarinu bez obzira na prosjek... to sam i napisao, dobio sam odgovor da sam neznalica.

drugi forumaš je isto napisao što i ja, odgovreno mu je da je to možda i istina.

lijepo sjesti, otkucati manje više slično uvodnom postu, predati na protokol ministarstva i čekati odgovor :D ili probati mailom :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#35 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Chmoljo »

studentica123 wrote: 27/05/2021 00:51
Chmoljo wrote: 27/05/2021 00:29
JuzerNejm__ wrote: 26/05/2021 23:29 Užas je, ali ako se taj član ne primjenjuje na djecu rvi itd, po nekoj logici ne bi trebalo ni za one koji zarade taj budžet na drugi način, po ocjenama iz srednje i prijemnom..
Ovo mi je samo okej i prihvatljivo ako neko npr upadne na prvu godinu kao samofinansirajuci, dostigne prosjek koliko vec, 8-8.5 +, u drugoj godini dobije budžet, onda u toj godini ne dostigne potreban prosjek, vraća se na samofinansirsjuce za treću godinu.
Poslaću email Univerzitetu pa javim ovdje odgovor.
a zašto ne pošalješ predlagaču, odnosno ministarstvu? :roll:
misliš da to funkcioniše kod nas ?
sve nešto mislim, da na kraju poslije svih poslatih mailova niko neće ni znati da objasni šta su htjeli reći.
jesi li pokušala uopšte ili si čula da niko ne odgovara pa ti se mrsko zamarati? iznenadila bi se koliko se vrata može otvoriti kada se u stvari uhvati za šteku.

ne pričam napamet.
studentica123
Posts: 19
Joined: 26/05/2021 18:19

#36 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by studentica123 »

Chmoljo wrote: 27/05/2021 00:56 pa kaže
Datum
18.05.2021 - 12:00
Javne konsultacije o prednacrtu Zakona o visokom obrazovanju su završene 17. 5. Svi prijedlozi i komentari koji su pristigli putem Protokola za Ministarstvo nauke, visokog obrazovanja i mladih KS do kraja radnog dana 17. 5. biće predmetom analize od strane radne grupe za izradu nacrta Zakona. Nakon kompletiranja procedure, Zakon će biti upućen na Vladu KS, zatim na Skupštinu KS, te će onda zvanično da se otvori javna rasprava u trajanju od mjesec dana. Tokom javne rasprave biće organizirane tematske debate na koje pozivamo sve zainteresirane interesne skupine da se aktivno uključe. Pratite web stranicu Ministarstva za dalje informacije.
pa evo postavite pitanje, neka studenti koji se bune (kako je navedeno u uvodnom postu) postave pitanje.

ja stvarno ne vidim ni logiku, ni namjeru, ni u onom što je napisano na koji način će redovan student morati plaćati punu školarinu bez obzira na prosjek... to sam i napisao, dobio sam odgovor da sam neznalica.

drugi forumaš je isto napisao što i ja, odgovreno mu je da je to možda i istina.

lijepo sjesti, otkucati manje više slično uvodnom postu, predati na protokol ministarstva i čekati odgovor :D ili probati mailom :D
postoji problem, završena je predaja 17.5. Biće javne rasprave, pročitala sam da se bune i studentska udruženja, spus i da će i oni biti na javnim raspravama, ali evo vidite i za ove javne konsultacija nije objavljeno na stranici Vlade naprimjer, kako ćemo mi znati kada je to, naročito jer su napisali da je javna rasprava poslije parlamentarne procedure, a zakona još ni na vidiku na dnevnom redu.
studentica123
Posts: 19
Joined: 26/05/2021 18:19

#37 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by studentica123 »

Chmoljo wrote: 27/05/2021 00:58
studentica123 wrote: 27/05/2021 00:51
Chmoljo wrote: 27/05/2021 00:29

a zašto ne pošalješ predlagaču, odnosno ministarstvu? :roll:
misliš da to funkcioniše kod nas ?
sve nešto mislim, da na kraju poslije svih poslatih mailova niko neće ni znati da objasni šta su htjeli reći.
jesi li pokušala uopšte ili si čula da niko ne odgovara pa ti se mrsko zamarati? iznenadila bi se koliko se vrata može otvoriti kada se u stvari uhvati za šteku.

ne pričam napamet.
za početak, akda sam vidjela da pojedini koji su protiv i koji su napisali da im se dostave komentari i prijedlozi nisu ni odgovorili ni riječ, razočarala sam se, a i govorim iz razloga jer već dugoooo su slijepi kod zahtjeva studenata za smanjenje školarina.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#38 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Chmoljo »

studentica123 wrote: 27/05/2021 01:01
postoji problem, završena je predaja 17.5. Biće javne rasprave, pročitala sam da se bune i studentska udruženja, spus i da će i oni biti na javnim raspravama, ali evo vidite i za ove javne konsultacija nije objavljeno na stranici Vlade naprimjer, kako ćemo mi znati kada je to, naročito jer su napisali da je javna rasprava poslije parlamentarne procedure, a zakona još ni na vidiku na dnevnom redu.

pa pratite stranicu ministarstva, kao što i piše. valjda se to podrazumijeva... :roll: pratite dnevne redove skupštine, eto rekao je SPUS da ima primjedbi, pratite njih...
studentica123 wrote: 27/05/2021 01:02
za početak, akda sam vidjela da pojedini koji su protiv i koji su napisali da im se dostave komentari i prijedlozi nisu ni odgovorili ni riječ, razočarala sam se
ne kontam šta si ovdje htjela reći bgm, a ne bih da nagađam
a i govorim iz razloga jer već dugoooo su slijepi kod zahtjeva studenata za smanjenje školarina.
nadam se da si svjesna da ovo nije nešto što se rješava jednim mailom ili jednim dopisom i pojašnjenjem.
studentica123
Posts: 19
Joined: 26/05/2021 18:19

#39 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by studentica123 »

Chmoljo wrote: 27/05/2021 01:06
studentica123 wrote: 27/05/2021 01:01
postoji problem, završena je predaja 17.5. Biće javne rasprave, pročitala sam da se bune i studentska udruženja, spus i da će i oni biti na javnim raspravama, ali evo vidite i za ove javne konsultacija nije objavljeno na stranici Vlade naprimjer, kako ćemo mi znati kada je to, naročito jer su napisali da je javna rasprava poslije parlamentarne procedure, a zakona još ni na vidiku na dnevnom redu.

pa pratite stranicu ministarstva, kao što i piše. valjda se to podrazumijeva... :roll: pratite dnevne redove skupštine, eto rekao je SPUS da ima primjedbi, pratite njih...
studentica123 wrote: 27/05/2021 01:02
za početak, akda sam vidjela da pojedini koji su protiv i koji su napisali da im se dostave komentari i prijedlozi nisu ni odgovorili ni riječ, razočarala sam se
ne kontam šta si ovdje htjela reći bgm, a ne bih da nagađam
a i govorim iz razloga jer već dugoooo su slijepi kod zahtjeva studenata za smanjenje školarina.
nadam se da si svjesna da ovo nije nešto što se rješava jednim mailom ili jednim dopisom i pojašnjenjem.
lično pratim sve od navedenog i niko se nije oglašavao poslije kada je prednacrt izašao na stranici, iako su napisali da će iznijeti stav studenata već naredne sedmice ( od toga ima skoro mjesec ). Problem je što veliki broj studenata nije ni obaviješten o ovome. Mogu ja, kao što i jesam informisala veću grupu studenata sa moje linije, ali nije svako vidio, a i mnogima je sve mrsko pročitati, a i sam prednacrt je dvosmislen.

Hvala tebi na prijedlozima kome poslat, svakako da ću se potruditi napisati nekome od nadležnih i javiti odgovore.
Pozdrav :-D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#40 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Chmoljo »

svakako je bolje sjesti i otkucati dopis i predati na protokol nego slati mail. prvo se zavede, drugo bogami i ne mora :D

nema na čemu, sretno i mislim da paničite bez veze :D
Jeremija_Lesina
Posts: 161
Joined: 12/05/2021 11:48

#41 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Jeremija_Lesina »

Chmoljo wrote: 27/05/2021 00:56 avite pitanje, neka studenti koji se bune (kako je navedeno u uvodnom postu) postave pitanje.

ja stvarno ne vidim ni logiku, ni namjeru, ni u onom što je napisano na koji način će redovan student morati plaćati punu školarinu bez obzira na prosjek... to sam i napisao, dobio sam odgovor da sam neznalica.

drugi forumaš je isto napisao što i ja, odgovreno mu je da je to možda i istina.
Čmoljo, žao mi je ako sam povrijedio tvoje osjećaje :D

Drugi forumaš je razložno i uljudno napisao svoje mišljenje. Ti nisi, pozicionirao si svoje mišljenje kao apsolutnu istinu (kao da si u najmanju ruku predsjednik ove Komisije za izradu Zakona), i bio drzak. Stoga i različiti odgovori tebi i drugom forumašu, kao i različit pristup.

Cilj mi je bio da se ovaj član prodiskutuje i utvrdi njegovo precizno značenje i namjera. Poslije ovoga što je u izjavi 'ministrice' pronašla forumaš studentica123, čini se da moje slutnje nisu potpuno bez osnova.

S obzirom kakvi kokošari vode razne sfere društva (pa i obrazovanje), ovakav scenarij ne treba biti neočekivan.
studentica123
Posts: 19
Joined: 26/05/2021 18:19

#42 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by studentica123 »

Jeremija_Lesina wrote: 27/05/2021 10:07
Chmoljo wrote: 27/05/2021 00:56 avite pitanje, neka studenti koji se bune (kako je navedeno u uvodnom postu) postave pitanje.

ja stvarno ne vidim ni logiku, ni namjeru, ni u onom što je napisano na koji način će redovan student morati plaćati punu školarinu bez obzira na prosjek... to sam i napisao, dobio sam odgovor da sam neznalica.

drugi forumaš je isto napisao što i ja, odgovreno mu je da je to možda i istina.
Čmoljo, žao mi je ako sam povrijedio tvoje osjećaje :D

Drugi forumaš je razložno i uljudno napisao svoje mišljenje. Ti nisi, pozicionirao si svoje mišljenje kao apsolutnu istinu (kao da si u najmanju ruku predsjednik ove Komisije za izradu Zakona), i bio drzak. Stoga i različiti odgovori tebi i drugom forumašu, kao i različit pristup.

Cilj mi je bio da se ovaj član prodiskutuje i utvrdi njegovo precizno značenje i namjera. Poslije ovoga što je u izjavi 'ministrice' pronašla forumaš studentica123, čini se da moje slutnje nisu potpuno bez osnova.

S obzirom kakvi kokošari vode razne sfere društva (pa i obrazovanje), ovakav scenarij ne treba biti neočekivan.
nažalost i ostali dijelovi zakona izazivaju protest, naročito onaj koji se odnosi na akademsu zajednicu.
Nadamo se da ga pogrešno tumačimo. Čekamo odgovore
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#43 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Chmoljo »

Jeremija_Lesina wrote: 27/05/2021 10:07
Chmoljo wrote: 27/05/2021 00:56 avite pitanje, neka studenti koji se bune (kako je navedeno u uvodnom postu) postave pitanje.

ja stvarno ne vidim ni logiku, ni namjeru, ni u onom što je napisano na koji način će redovan student morati plaćati punu školarinu bez obzira na prosjek... to sam i napisao, dobio sam odgovor da sam neznalica.

drugi forumaš je isto napisao što i ja, odgovreno mu je da je to možda i istina.
Čmoljo, žao mi je ako sam povrijedio tvoje osjećaje :D

Drugi forumaš je razložno i uljudno napisao svoje mišljenje. Ti nisi, pozicionirao si svoje mišljenje kao apsolutnu istinu (kao da si u najmanju ruku predsjednik ove Komisije za izradu Zakona), i bio drzak. Stoga i različiti odgovori tebi i drugom forumašu, kao i različit pristup.

Cilj mi je bio da se ovaj član prodiskutuje i utvrdi njegovo precizno značenje i namjera. Poslije ovoga što je u izjavi 'ministrice' pronašla forumaš studentica123, čini se da moje slutnje nisu potpuno bez osnova.

S obzirom kakvi kokošari vode razne sfere društva (pa i obrazovanje), ovakav scenarij ne treba biti neočekivan.
Nije bas meni tako lako osjecaje povrijediti, ne brini se ti za njih. :thumbup:

Zaboravljas da si se ti u uvodnom postu uspanicio, pa zato i malo ostriji ton da malo ateriras. Vidis da sam ti pisao vec da si odlucio da je onako kako si skobto bez obzira na argumentaciju.


Al nejse, ono gdje najvise grijesis je to da ako sam napisao nesto sto je istina ili sto je argumentovano, onda je ono takvo bez obzira na ton posta. Pisemo, ne galamimo jedni na druge pa da se nema vremena procitati.

Tako ne mozemo napisati isto, a reci za jedno da je istina a za drugo da nije.

Hajmo rec da nisam bez nekog iskustva oko nekih stvari koje sam pisao i oko nekih sam vam dao savjet da dodjete do odgovora.

Ne amnestiram predlagaca od losih zakonskih rjesenja, ali je bezveze da se trosi energija oko necega sto u stvari nije sporno, nego mozda lose nomotehnicki obradjeno, pa takvo izaziva zabunu.
Jeremija_Lesina
Posts: 161
Joined: 12/05/2021 11:48

#44 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Jeremija_Lesina »

Chmoljo wrote: 27/05/2021 14:19
Nije bas meni tako lako osjecaje povrijediti, ne brini se ti za njih. :thumbup:

Zaboravljas da si se ti u uvodnom postu uspanicio, pa zato i malo ostriji ton da malo ateriras. Vidis da sam ti pisao vec da si odlucio da je onako kako si skobto bez obzira na argumentaciju.


Al nejse, ono gdje najvise grijesis je to da ako sam napisao nesto sto je istina ili sto je argumentovano, onda je ono takvo bez obzira na ton posta. Pisemo, ne galamimo jedni na druge pa da se nema vremena procitati.

Tako ne mozemo napisati isto, a reci za jedno da je istina a za drugo da nije.

Hajmo rec da nisam bez nekog iskustva oko nekih stvari koje sam pisao i oko nekih sam vam dao savjet da dodjete do odgovora.

Ne amnestiram predlagaca od losih zakonskih rjesenja, ali je bezveze da se trosi energija oko necega sto u stvari nije sporno, nego mozda lose nomotehnicki obradjeno, pa takvo izaziva zabunu.
Nebitno je i vrtimo se u krug. Nit sam rekao da je StudiorumTuzleanis rekao istinu a ti ne, već da njegovo obrazloženje ima smisla, tvoje , po meni, ne - jer za njega nisi ponudio razumne argumente.

Što i dalje (nažalost) ne garantuje da je ono što ste napisali i ti i on tačno. Kad pročitaš (a obavezno pročitaj) ovo što 'ministrica' zbori, možda se i ti zapitaš. Nadajmo se da sam ja samo paranoičan, danak životnog iskustva.

Postoji jedna interesantna stvar ovdje, a to je da mi u stvari ne znamo s kim pričamo. Što znači da u praksi, forumaš sa 10^5 postova ne mora biti akademik, a onaj s jednim idiot.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#45 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Chmoljo »

Zaboravi...
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#46 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by JuzerNejm__ »

Jedan update, meni su odgovorili iz ministarstva da se ovaj član o održavanju prosjeka odnosi na sve, tj odnosi se i na studente koji su od prve godine prvog ciklusa na budžetu...
Jeremija_Lesina
Posts: 161
Joined: 12/05/2021 11:48

#47 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Jeremija_Lesina »

JuzerNejm__ wrote: 02/06/2021 20:16 Jedan update, meni su odgovorili iz ministarstva da se ovaj član o održavanju prosjeka odnosi na sve, tj odnosi se i na studente koji su od prve godine prvog ciklusa na budžetu...
Eto...
Princip kojem me ovo društvo naučilo...uzmeš najgoru moguću varijantu kao izvjesnu, i ništa te ne može iznenaditi.
Prvo te nazovu pesimistom, a onda skontaju da si u stvari...(informisani) realist.

Kako god...

O ovome će odlučivati Skupština kantona Sarajevo, u kojoj mahom sjede Zlatne značke Univerziteta :D , pa će vodeći se svojim obrazovnim dostignućima, sigurno izglasati ovo.
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#48 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by JuzerNejm__ »

Jeremija_Lesina wrote: 03/06/2021 13:05
JuzerNejm__ wrote: 02/06/2021 20:16 Jedan update, meni su odgovorili iz ministarstva da se ovaj član o održavanju prosjeka odnosi na sve, tj odnosi se i na studente koji su od prve godine prvog ciklusa na budžetu...
Eto...
Princip kojem me ovo društvo naučilo...uzmeš najgoru moguću varijantu kao izvjesnu, i ništa te ne može iznenaditi.
Prvo te nazovu pesimistom, a onda skontaju da si u stvari...(informisani) realist.


Kako god...

O ovome će odlučivati Skupština kantona Sarajevo, u kojoj mahom sjede Zlatne značke Univerziteta :D , pa će vodeći se svojim obrazovnim dostignućima, sigurno izglasati ovo.
Upravo tako, potpisujem.
Ja iskreno vjerujem da neće ostati na ovome, da i ako se usvoji, da će se pružiti neki otpor, stvarno više nema smisla.
Čovječe, živjeti u državi koja želi da smanji ulaganje u obrazovanje (koje je svakako kakvo-takvo, nije nešto zlatno, i o kojem se takođe može diskutovati, svi znamo), ne pada mi na pamet.
studentica123
Posts: 19
Joined: 26/05/2021 18:19

#49 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by studentica123 »

JuzerNejm__ wrote: 03/06/2021 15:09
Jeremija_Lesina wrote: 03/06/2021 13:05
JuzerNejm__ wrote: 02/06/2021 20:16 Jedan update, meni su odgovorili iz ministarstva da se ovaj član o održavanju prosjeka odnosi na sve, tj odnosi se i na studente koji su od prve godine prvog ciklusa na budžetu...
Eto...
Princip kojem me ovo društvo naučilo...uzmeš najgoru moguću varijantu kao izvjesnu, i ništa te ne može iznenaditi.
Prvo te nazovu pesimistom, a onda skontaju da si u stvari...(informisani) realist.


Kako god...

O ovome će odlučivati Skupština kantona Sarajevo, u kojoj mahom sjede Zlatne značke Univerziteta :D , pa će vodeći se svojim obrazovnim dostignućima, sigurno izglasati ovo.
Upravo tako, potpisujem.
Ja iskreno vjerujem da neće ostati na ovome, da i ako se usvoji, da će se pružiti neki otpor, stvarno više nema smisla.
Čovječe, živjeti u državi koja želi da smanji ulaganje u obrazovanje (koje je svakako kakvo-takvo, nije nešto zlatno, i o kojem se takođe može diskutovati, svi znamo), ne pada mi na pamet.
Ah evo prošlo je na vladi, sljedeća je skupstina, pa javna rasprava.. sve mi se čine da neće popustiti pred zahtjevima studenata
studentica123
Posts: 19
Joined: 26/05/2021 18:19

#50 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by studentica123 »

studentica123 wrote: 03/06/2021 20:15
JuzerNejm__ wrote: 03/06/2021 15:09
Jeremija_Lesina wrote: 03/06/2021 13:05
Eto...
Princip kojem me ovo društvo naučilo...uzmeš najgoru moguću varijantu kao izvjesnu, i ništa te ne može iznenaditi.
Prvo te nazovu pesimistom, a onda skontaju da si u stvari...(informisani) realist.


Kako god...

O ovome će odlučivati Skupština kantona Sarajevo, u kojoj mahom sjede Zlatne značke Univerziteta :D , pa će vodeći se svojim obrazovnim dostignućima, sigurno izglasati ovo.
Upravo tako, potpisujem.
Ja iskreno vjerujem da neće ostati na ovome, da i ako se usvoji, da će se pružiti neki otpor, stvarno više nema smisla.
Čovječe, živjeti u državi koja želi da smanji ulaganje u obrazovanje (koje je svakako kakvo-takvo, nije nešto zlatno, i o kojem se takođe može diskutovati, svi znamo), ne pada mi na pamet.
Ah evo prošlo je na vladi, sljedeća je skupstina, pa javna rasprava.. sve mi se čine da neće popustiti pred zahtjevima studenata
imam ja jedno pitanje, odnosno šta vi mislite.
Npr ako se ne daj Bože usvoji ahaha, da li ako sad nismo postigli prosjek 8, gubimo budzet odmah u oktb kad stupa na primjenu, ili valjda bi trebala tek od okt da vaze takva pravila, odnosno to da nam naglase, pa ako ne postignemo u sljedećoj godini, da nas onda tek maknu sa budzeta. :zoka:
Post Reply