Predbračno savjetovalište ''SAIKS''

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Koji razlog vas je ponukao da se preselite svom partneru? Od deset nabrojanih samo je jedan dobar.

1. Ostali ste bez para, a partner vam ima dobru plaću.
1
20%
2. DEložirali su vas iz stana, a partner vam je ''useljiv''.
0
No votes
3. Veza vam se klima, pa ste mislili da ćete se više zbližiti ako više budete zajedno.
0
No votes
4. On/ona vam je ponudio/la zajednički život, a vi niste imali srca da mu kažete: NE.
1
20%
5. Stanujete daleko jedno od drugog, pa vam je dosadilo svako veče prelaziti dugi put do kuće.
0
No votes
6. Treba vam neko da se brine o vašoj maci, kuci, ribicama dok vi niste tu.
0
No votes
7. Vaša majka vam se popela na glavu stalnim pitanjima o vašim planovima i primjedbama o tome da se ovaj ili onaj oženio. Ovako ćete je ušutkati.
0
No votes
8. Imate užasan komšilook, pa bi ste da ga promijenite.
0
No votes
9. Dodijalo vam je čekati boljeg/bolju, pa ste odlučili uzeti ovo što se nudi.
1
20%
10.Vi se strašno volite i hoćete da se grlite i ljubite do kraja svog života.
2
40%
 
Total votes: 5

User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#1 Predbračno savjetovalište ''SAIKS''

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

FAN magazin, prvi bh. magazin za mlade 1998.g. wrote:Šta misliš Pajkice, da živimo zajedno?

Za magazin FAN - 1998.g. piše: Denis Gribajčević


Koliko je muških u dvadesetim godinama u stanju na ovakvo pitanje uopće išta odgovoriti? Većina zanijemi. Ostalima treba hitna medicinska pomoć.
A poneki će možda uspjeti da odgovori: ''Znaš, Bubuli, baš sam ja to htio tebe da pitam.''

Mome dobrom prijatelju je pozlilo kada je, ležeći kasno u krevetu sa svojom Bubuli, začuo ovakvo pitanje izrečeno šapatom i maznim glasićem. Nije bio protiv te ideje, štaviše, poslije je pristao. Čak je i sam priželjkivao takav dogadjaj. Naprosto, nije bio spreman niti se nadao da će ga to ona prva upitati. Priznaje i da se plašio da ga ona, ako joj on to prvi ponudi, ne odbije. Veliki broj parova danas živi zajedno izvjesno vrijeme dok ne kaže ''da'' pred matičarem.

Pajkicu je uhvatila panika, jer zajednički život nije baš samo med i mlijeko. Potrebna su velika ulaganja sa obje strane da ne dodje do rata.

Veliki broj parova se razidje nakon prve godine zajedničkog života, ada je još uvijek relativno lako reći: ''Zbogom''.

Opasne zamke

Sa matičarem ili bez njega problemi su uglavnom isti. Bubuli i Pajkica su počeli živjeti zajedno. Ona je već imala stan, te je bila ''useljiva''. Problem manje za njih, ali i prva opasna zamka za vezu. Ona se prema tom stanu odnosi kao prema samo svom. On je tu bio gost. Tek nakon mnogih bučnih svadja, raskida i pomirenja, shvatila je koliko je nužno prihvatiti stan kao NJIHOV. Pravila života, razmjštaj stvari i sve ostalo treba praviti zajedno.
Za osjećaj zajedničkog gnijezda najkorisnije je da ga zajedno uredite. RAZMJEŠTAJ POKUĆSTVA, boja tapeta, kućne obaveze,...
Testirajte svog partnera u vezi sa dekoracijom, prije ngo što ppočnete živjeti zajedno. Utvrdite da li se možete naći po ukusima. Da li ste oboje u stanju napraviti zadovoljavajući kompromis. Vidjećete tada da li vaša veza uopće ima šanse da počne da se gradi u povoljonoj atmosferi.
Druga zamka je ometanje privatnosti. Svakom treba par sati sedmično da bude sam sa svojim hobijem. Druženje sa prijateljima takodjer nije loše. On sa svojimm, a ona sa svojim drugaricama. Možete li to podnijeti? Hoće li vaša ljubomora spriječiti vašu dragu da vas otrača uz kafu svojoj najboljoj prijateljici? Hoćete li prestati igrati fudbal subotom zato što vaša draga misli da se vi negdje drugo preznojavate? Dozvolite jedno drugom da malo prodišete. Dajte si prostora.

Loše navike
Pajkicu je bilo strah da se ne pretovri u papučara, a Bubuli je smatrala da on ne cijeni njen trud. Popeglan veš je ispreturao po ormaru, hodao u cipelama po tek opranom tepihu. Nakon kupanja u kupatilu je za njim ostala poplava, a iz WC šolje si mogao gatati. Rat je bio na pomolu.

Nužno je odrediti neka pravila u kući i podijeliti poslove. Utvrdite fiksno šta je čija obaveza ili se mijenjajte na usisivaču i sudoperu. Neće nikome kruna sa glave spasti ako za drugog uradi nešto, samo da to ne postane navika.
Prvih nekoliko mjeseci je vrlo važno da razgovarate otvoreno i konkretno. Svako ima neke svoje navike i ne osjeća se dobro ako ih ne može provoditi. IPAK, CIPELE U KUHINJI, TURPIJA ZA NOKTE MEDJU KAŠIKAMA, ČARAPE NA TELEVIZORU, i sl. bi morale biti suspendirane.

Poslije nekoliko mjeseci doći će posljednje iskušenje za zajednički život. Bićete sve manje interesantni jedno drugom. Seks će biti sve rjedji, romansa će da nestane. ''Prvo sam je volio kao ženu, pa onda kao sestru, a sada je volim kao brata''.

Da bi se izbjegla smrt ove romanse, bitno je da otvoreno i bez stida pričate o vašim erotskim maštarijama i željama. SItne, male perverzije nisu na odmet. Sex na balkonu ili prozoru. U prodavnici namještaja odmah isprobajte bračni krevet. Probajte se povaliti na lotrama dok krečite plafone ili na drvetu dok berete jabuke. NA moru probajte to uraditi u plićaku ili ''s nogu'' u vodi do prsa. Zaglavite se u liftu, ispipajte se u tramvaju. Priredite romantičnu večeru, a za desert uzmite jedno drugo na podu obasjani samo sjajem vatre iz peći i pustite svojoj mašti na volju da vam uzvrati najboljim seksom u životu.

NAkon svih ovih savladanih zamki čeka vas lijep život, sa matičarem ili bez njega, iako je za brak korisno kada vas prsten da domalom prstu podsjeća da jedno drugom pripadate.

Nemojte napraviti užasnu grešku da pravite djecu prije nego savladate sve teškoće zajedničkog življenja.

Sve se ovo može prevazići samo ako ste iz jedno pravog razloga ušli u brak - samo zato što se volite i hoćete da podijelite ostatak svog života.
Da je bilo FAN-magazina kada mi je trebao, ne bih doživio svoj bračni brodolom.
Pamet u glavu, none na,....
Last edited by 8. sekretar SKOJ-a on 24/06/2009 16:09, edited 7 times in total.
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#2 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by ladyada »

:-D :-D pa ako se klima vise vremena zajedno ce da je rasklima do kraja .........
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#3 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

@ladyado,
A da tebi partner jedno veče predloži:
Hajde da živimo zajedno?
Šta bi ti na to odgovorila?
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#4 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by bosna123 »

Dok moras razmisljati sta bi odgovorio/la... :-)
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#5 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

Veliki broj parova danas živi zajedno izvjesno vrijeme prije nego li kažu ''da'' pred matičarem.
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#6 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by neprilagodjena »

Nemam nista protiv zivljenja zajedno.
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#7 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

Nemam ni ja ništa protiv zajedničkog života, 'nako, bez odlaska pred matičara.
Nekima je, kada čuju ovaj prijedlog, potrebna hitna medicinska pomoć.
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#8 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by ladyada »

8. sekretar SKOJ-a wrote:@ladyado,
A da tebi partner jedno veče predloži:
Hajde da živimo zajedno?
Šta bi ti na to odgovorila?
ma govorim iz iskustva ...........ako se klima onda nece ni bolje biti ako ste svaki dan zajedno ..........ide par sedmica mjeseci dobro i onda opet po starom ...........imam utisak kad se doseli zajedno onda se vide tek ti sitni detalji koji idu na nerve ........najbolje bi bilo napravite godisnji od par dana ako to prezivite onda se selite zajedno usparat ce te troskove seljenja i sve zezancije uz to ...........
pjegica
Posts: 284
Joined: 09/12/2006 00:06
Location: Tu negdje oko blizu

#9 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by pjegica »

Ne! Iz ličnog iskustva govorim.

Vanbračna zajednica je potpuno ista kao i bračna, samo vas ne veže neki list kojim ste u službenom braku. Mnogi godinama tako žive, izrađaju djecu, neki se nikad zakonski i ne uzmu. Ako ljudima cvjetaju ruže, tada je takva zajednica super.

Ali baš da je pametno ulaziti u neki polubrak, a veza vam se klima... pa i nije pametno...
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#10 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

Pa, mnogo je lakše reći zbogom ako se ispostavi da niste jedno za drugoga. E, a čim potomstvo dodje, druga priča,....

Doživio sam brodolom u svojoj bračnoj luci,...Naš stan nije bio naš, nego njen,...Problemi potiskivani-nije bilo priče,....Prvo sam je volio ženu, pa kao sestru i na kraju kao brata,...Došao je rat,...Umjesto da nas zbliži, potonuće,...

Zamislio sam ovu temu kao predbračno savjetovalište sa-x, pa bih toplo preporučio godinu dana zajedničkog života 'nako, bez obaveznih papira i bez potomstva,...
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#11 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by neprilagodjena »

Nekim ljudima bas ljepo ide dok zive zajedno,ko hoce neka pokusa.

Al ipak mislim da zivjeti zajedno samo da bi se pokusala spasiti veza nije dobra ideja :roll: :roll:
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#12 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by alica.k »

ja mislim da je bracna zajednica neprirodna i nametnuta od strane drustva i religija (valjda me sad nece svi popljuvat zbog ovog sto sam napisala).
ali to sam samo ja.

a na kraju krajeva, jel nekom treba papir da se obaveze da ce te voliti, i da ga zakon tjera na to. ovako fino, kad skontate to nije vise to svak svojim putem i mirna bosna, nikakvi sudovi i advokati ni slicne gluposti.

medjutim, ako se veza klima, i time je pokusavate spasiti...to je autodestruktivno ponasanje. samo ce gore biti kad na kraju sve zavrsi.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#13 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by ladyblue18 »

Ne! :)
User avatar
hepek071
Posts: 620
Joined: 19/09/2005 09:25
Location: Jagomir do podne, a Sokolac poslijepodne

#14 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by hepek071 »

ma ako se ljudi vole i slažu mislim da nije bitno jel bračna ili vanbračna...to je ipak zajednica.

Ali gledati na to kao slamku spasa...mislim da je pogrešan pristup, ali vrijedi pokušati...Kako reče James Bond "Nikad ne reci nikad!"
Mrs.Zurbrigen
Posts: 696
Joined: 25/09/2008 11:27

#15 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by Mrs.Zurbrigen »

da! apsolutno!

:)
User avatar
PticaTrkachica
Posts: 206
Joined: 25/05/2009 13:06
Location: na tvom monitoru

#16 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by PticaTrkachica »

Počnete živjeti sad, nova situacija, euforija, seks na kuhinjskom podu, preživjeli krizu.
Slijedeća klimava situacija - hajmo ganjati dijete, plodni, neplodni, temperature, ovulacije, kriza potisnuta u drugi plan.
I tako od krize do krize. :shock:
Problem se rješava u korijenu, ne možeš na krnjavu biljku natovariti kuću i očekivati da prolista.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#17 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by JThomas »

nikakvu pravu krizu to neće riješiti, samo će je pomesti pod tepih.

al vanbračna zajednica kao takva - da, zašto ne, kakve veze papir ima?
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#18 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

Da li sa papirom ili bez papira, odluka je pala: Želite živjeti zajedno.

Ona je ''useljiva'', stan je ZAJEDNIČKI-to je riješeno.

Za osjećaj zajedničkog gnijezda treba stan urediti. Zajedničko uređivanje ''budućeg gnijezda'' treba iskoristiti za testiranje partnera, za određivanje pravila života,.....
User avatar
Ateista
Posts: 46587
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#19 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by Ateista »

alica.k wrote:ja mislim da je bracna zajednica neprirodna i nametnuta od strane drustva i religija (valjda me sad nece svi popljuvat zbog ovog sto sam napisala).
ali to sam samo ja.

a na kraju krajeva, jel nekom treba papir da se obaveze da ce te voliti, i da ga zakon tjera na to. ovako fino, kad skontate to nije vise to svak svojim putem i mirna bosna, nikakvi sudovi i advokati ni slicne gluposti.

medjutim, ako se veza klima, i time je pokusavate spasiti...to je autodestruktivno ponasanje. samo ce gore biti kad na kraju sve zavrsi.
Potpuno si u pravu! :thumbup:

To svejedno ne znaci da se nece naci neki koji ce te popljuvati.
User avatar
negativ
Posts: 284
Joined: 19/02/2009 10:02

#20 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by negativ »

8. sekretar SKOJ-a wrote:Veza vam se klima, pa ste mislili da ćete se više zbližiti ako više budete zajedno.
Vrijedi sve pokušati. Ali mislim ako se klima sada kako li će biti kad ste stalno skupa? Možda skontate da vam je baš to falilo, a možda da nikad niste ni bili jedno za drugo. Ako ne pokušate nećete ni znati... :run:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#21 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by HAVANA »

Da.
Zajedničkim životom ćeš tek imati predstavu hoće li funkcionisati ili ne.
Dok se zabavljaš ,živite odvojeno sve je to fino,slatko...ali tek zajedničkim životom upoznaješ partnera u potpunosti.
Ja sam živio tri godine u vanbračnoj zajednici i u najtežem periodu smo ostali zajedno,prošli sve loše i dobre stvari a zatim se i vjenčali.12g super braka.
Previše ljudi stupa olako u brak i unište i svoj život i život djece.
Provesti život sa jednom osobom u slozi,ljubavi i uzajamnom poštovanju traži mnogo ljubavi,odricanja a taj brak ne smije biti rezultat ishitrene odluke.


:? Uh,tek sad vidjeh da se klima. :D
Ako se klima,ne vjerujem da će vam to šta pomoći.
*mima*

#22 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by *mima* »

8. sekretar SKOJ-a wrote:Nemam ni ja ništa protiv zajedničkog života, 'nako, bez odlaska pred matičara.
Nekima je, kada čuju ovaj prijedlog, potrebna hitna medicinska pomoć.


A sta te briga sta okolina misli.......zivi svoj zivot za osobom sa kojom ti je lijepo kako vas dvoje hocete.........zajebi okolinu.
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#23 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

HAVANA wrote:Da.
Zajedničkim životom ćeš tek imati predstavu hoće li funkcionisati ili ne.
Dok se zabavljaš ,živite odvojeno sve je to fino,slatko...ali tek zajedničkim životom upoznaješ partnera u potpunosti.
Ja sam živio tri godine u vanbračnoj zajednici i u najtežem periodu smo ostali zajedno,prošli sve loše i dobre stvari a zatim se i vjenčali.12g super braka.
Previše ljudi stupa olako u brak i unište i svoj život i život djece.
Provesti život sa jednom osobom u slozi,ljubavi i uzajamnom poštovanju traži mnogo ljubavi,odricanja a taj brak ne smije biti rezultat ishitrene odluke.


:? Uh,tek sad vidjeh da se klima. :D
Ako se klima,ne vjerujem da će vam to šta pomoći.
Bravo @HAVANA,
Kako si ti prihvatio naviku da paziš na to da mokrih nogu ne staješ na tepih, da čarapama nije mjesto na tv. aparatu, da ne ostavljaš wc šolju takvu da se iz nje može gatati,...Mislim, jesi li morao mijenjati neke svoje dotadašnje navike?
*mima*

#24 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by *mima* »

8. sekretar SKOJ-a wrote:


Bravo @HAVANA,
Kako si ti prihvatio naviku da paziš na to da mokrih nogu ne staješ na tepih, da čarapama nije mjesto na tv. aparatu, da ne ostavljaš wc šolju takvu da se iz nje može gatati,...Mislim, jesi li morao mijenjati neke svoje dotadašnje navike?



Ovo su bas ruzne navike.
Vozac
Posts: 65
Joined: 06/02/2003 00:00

#25 Re: Vanbračna zajednica:Da ili ne?

Post by Vozac »

Sami problemi se rjesavaju pricom o problemima, kompromisom i radom na samom sebi (nikako sa pravljenjem djece i nazor). Termin vanbracna zajednica me tjera na bljuvanje. Tako ruzno zvuci. Podsjeca me na termin kopiladi, jalov, steona i sl. Sve je to kompleks sredine sa slagom konzervatizma. Zivi brate sa drugom, sa drugaricom, partnerom! Probaj se osamostaliti. Sa vise ljudi djelis neke troskove, jos kad je u pitanju osoba sa kojom u tom trenutku mislis da mozes napredovati u vezi to je dodatni plus. Probate brate i ako ide super. Ako ne ide hvala ti na lijepim trenucima i idemo dalje bogatiji za novo zivotno iskustvo! Zivite malo ljudi, operite sebi gace i napravite rucak!
Post Reply