Predbracni ugovor?

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

User avatar
Romeo 80
Posts: 4357
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#26 Re: Predbracni ugovor?

Post by Romeo 80 »

goodwilly wrote: 04/01/2021 00:00
Romeo 80 wrote: 02/01/2021 14:08 Generalno sam apsolutno ZA predbračni ugovor, ali naprosto ne znam žensko na ovim našim prostorima da bi pristalo na isti, umjesto da se momentalno okrene i ode :-)

Priča o ljubavi, povjerenju i poštovanju lijepo zvuči, ali to je porez za budale i naivne. Kada ljubav nestane, žensko s kojim si dijelio i dobro i zlo ti postaje najveći neprijatelj.
Ne znam kako uopšte izgleda sadržaj predbračnog ugovora i koliko on ima uticaja kad dođe do razvoda braka (mislim na BiH)?!

Što se tiče podjele imovine, naše bračno pravo je tu jasno i imovina se dijeli na onu stečenu tokom trajanja braka i privatnu imovinu pojedinca. Privatna imovina kojom je neko raspolagao prije nego je stupio u brak ne bi trebala biti predmet dijeljenja u procesu razvoda.

Ono što mene zanima je problem sa kojim se susreću mnogi uglavnom muškarci na ovim prostorima, a to je situacija gdje je tokom trajanja braka kupljena nekretnina i to na način da je muž imao svoj stan, prodao ga i onda su njih dvoje zajednički doplatili nešto i kupili veći stan. Dolazi do razvoda i žena traži pola vrijednosti stana iako je u njegovoj nabavci učestvovala sa nekih 10%. :roll:

Čovjek je ostao bez svog prijašnjeg stana, doplatio još za kupovinu novog i sad treba dijeliti sve na pola sa anakondom koja nabavku istog praktički nije ni osjetila?!

Ovo je scenario koji mene iskreno plaši, jer se lako mogu naći u istoj situaciji...
Ne da ne bih pristala nego planiram zahtjevati predbračni ugovor. Tako da možeš svoje komplekse prema ženama ostaviti sa strane. :roll:
Žensko spominješ kao 'anakondu' tako da sigurno imaš frustacije iz prošlih veza, ako si ih imao.
Ostavi validan komentar - zašto da, zašto ne, a ne ovo blato.
Po načinu kako mi se obraćaš je jasno da te drmaju frustracije. Nisam sve žene nazvao anakondama, nego tu dotičnu, ali ti to u svom feminističkom pohodu nisi ni skontala.

Ako ti je jezičina tako toksična i u stvarnosti, nema potrebe da zahtijevaš nikakav predbračni ugovor. Niko sa dvije čiste u glavi te neće htjeti, a cuke i mace ne traže podjelu imovine u slučaju razvoda.

Od svega što sam napisao neka si se ti upecala za jednu riječ izvučenu iz konteksta... :roll:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#27 Re: Predbracni ugovor?

Post by moonca »

high_volume wrote: 04/01/2021 00:07 minimum prava i obaveza.
Kao?

... ne znam, kako bi izgledao taj hipoteticki scenario braka... pa ga ovjeriti-i mirno nastaviti zivjeti s osobom.. koja se ogradila kao trumpov zid s Meksikom.. :oops: :lol:
goodwilly
Posts: 39
Joined: 10/09/2018 14:10
Location: Zenica

#28 Re: Predbracni ugovor?

Post by goodwilly »

Romeo 80 wrote: 04/01/2021 00:11
goodwilly wrote: 04/01/2021 00:00
Romeo 80 wrote: 02/01/2021 14:08 Generalno sam apsolutno ZA predbračni ugovor, ali naprosto ne znam žensko na ovim našim prostorima da bi pristalo na isti, umjesto da se momentalno okrene i ode :-)

Priča o ljubavi, povjerenju i poštovanju lijepo zvuči, ali to je porez za budale i naivne. Kada ljubav nestane, žensko s kojim si dijelio i dobro i zlo ti postaje najveći neprijatelj.
Ne znam kako uopšte izgleda sadržaj predbračnog ugovora i koliko on ima uticaja kad dođe do razvoda braka (mislim na BiH)?!

Što se tiče podjele imovine, naše bračno pravo je tu jasno i imovina se dijeli na onu stečenu tokom trajanja braka i privatnu imovinu pojedinca. Privatna imovina kojom je neko raspolagao prije nego je stupio u brak ne bi trebala biti predmet dijeljenja u procesu razvoda.

Ono što mene zanima je problem sa kojim se susreću mnogi uglavnom muškarci na ovim prostorima, a to je situacija gdje je tokom trajanja braka kupljena nekretnina i to na način da je muž imao svoj stan, prodao ga i onda su njih dvoje zajednički doplatili nešto i kupili veći stan. Dolazi do razvoda i žena traži pola vrijednosti stana iako je u njegovoj nabavci učestvovala sa nekih 10%. :roll:

Čovjek je ostao bez svog prijašnjeg stana, doplatio još za kupovinu novog i sad treba dijeliti sve na pola sa anakondom koja nabavku istog praktički nije ni osjetila?!

Ovo je scenario koji mene iskreno plaši, jer se lako mogu naći u istoj situaciji...
Ne da ne bih pristala nego planiram zahtjevati predbračni ugovor. Tako da možeš svoje komplekse prema ženama ostaviti sa strane. :roll:
Žensko spominješ kao 'anakondu' tako da sigurno imaš frustacije iz prošlih veza, ako si ih imao.
Ostavi validan komentar - zašto da, zašto ne, a ne ovo blato.
Po načinu kako mi se obraćaš je jasno da te drmaju frustracije. Nisam sve žene nazvao anakondama, nego tu dotičnu, ali ti to u svom feminističkom pohodu nisi ni skontala.

Ako ti je jezičina tako toksična i u stvarnosti, nema potrebe da zahtijevaš nikakav predbračni ugovor. Niko sa dvije čiste u glavi te neće htjeti, a cuke i mace ne traže podjelu imovine u slučaju razvoda.

Od svega što sam napisao neka si se ti upecala za jednu riječ izvučenu iz konteksta... :roll:
Mislim da se sve dovoljno vidi iz tvog komentara. Mene sigurno ne pucaju nikakve frustracije, a da se znamo znao bi.

U suštini, svakakve stvari se dešavaju i na jednoj i na drugoj strani, da li je to žena koje traži 50% vrijednosti stana u čijoj kupovini nije učestvovala ili je muškarac koji je ženi uspio oduzeti stan/kuću, nije pol bitan ni relevantan koliko si ga naglasio, mislim da je danas u svakom slučaju neophodan predbračni ugovor. I naravno, pažljivo birati partnera da se ne bi kajao čitavog života kakav pakao možeš doživjeti. Mislim da je to i teže, naći odgovornog i fer partnera nego osobu koja želi predbračni ugovor.
Da su svi fer, takav ugovor ne bi ni postojao.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#29 Re: Predbracni ugovor?

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 04/01/2021 00:12
high_volume wrote: 04/01/2021 00:07 minimum prava i obaveza.
Kao?

... ne znam, kako bi izgledao taj hipoteticki scenario braka... pa ga ovjeriti-i mirno nastaviti zivjeti s osobom.. koja se ogradila kao trumpov zid s Meksikom.. :oops: :lol:
Ako te ja ogradim :oops: :lol:

Alternativa je posijati mina :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#30 Re: Predbracni ugovor?

Post by Guadalajara »

goodwilly wrote: 04/01/2021 00:23 U suštini, svakakve stvari se dešavaju i na jednoj i na drugoj strani, da li je to žena koje traži 50% vrijednosti stana u čijoj kupovini nije učestvovala ili je muškarac koji je ženi uspio oduzeti stan/kuću, nije pol bitan ni relevantan koliko si ga naglasio, mislim da je danas u svakom slučaju neophodan predbračni ugovor. I naravno, pažljivo birati partnera da se ne bi kajao čitavog života kakav pakao možeš doživjeti. Mislim da je to i teže, naći odgovornog i fer partnera nego osobu koja želi predbračni ugovor.
Da su svi fer, takav ugovor ne bi ni postojao.
Odgovor: Sa gorim od sebe se ne petljati. Barem da je slicnog ili višeg statusa. :D :wink:

Prvo ispitati kakvog je partner/partnerica finansijskog i materijalnog statusa pa tek onda brak.

Najgore sto ovi losijeg statusa zele da budu ravnopravni sa nekim ko je višeg statusa. :-)
Post Reply