Predbracni ugovor?

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

mujomali
Posts: 63
Joined: 25/11/2020 17:33

#1 Predbracni ugovor?

Post by mujomali »

Misljenja, iskustva?
Ariel
Posts: 4634
Joined: 10/12/2018 11:48
Location: Sarajevo
Vozim: auto

#2 Re: Predbracni ugovor?

Post by Ariel »

Za :)
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21561
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#3 Re: Predbracni ugovor?

Post by MarlboroGold »

Protiv, ali danas je sve više mlađih za :mrgreen:
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#4 Re: Predbracni ugovor?

Post by bandit_mo »

mujomali wrote: 23/12/2020 21:43 Misljenja, iskustva?
U suštini ne, ali to sam ja, ulazim iz ljubavi i odlazim s čim sam došla. Nasljedstva svakako ne ulaze u bračnu podjelu.
No, ako dosta zarađuješ, i planiraš kupiti nekretnina u braku, što da ne.
DonieBrasco
Posts: 15387
Joined: 31/08/2016 16:09

#5 Re: Predbracni ugovor?

Post by DonieBrasco »

Sta sadrzi prosjecan prebracni ugovor, kako izgleda isti ?

"Djelimo sve od trenutka kada smo stupili u brak" ? Sa znaci kupili smo zajedno auto ako se razvedmo ciji je auto ?

Ovo oko nasljedstva, npr. meni ostane kuca od oca, ozenim se a nakon dvije godine recimo dođe do razvoda - zena mi trazi pola kuce, moze li to tako ? ili se i nasljedstva regulisu predbrancim ugovrom.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#6 Re: Predbracni ugovor?

Post by moonca »

:roll: . naravno... i jos joj morash mjesecno doplacivati, da sve to odrzava....Image
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#7 Re: Predbracni ugovor?

Post by RagibUzoriti »

Obavezno DA.

Da se ne biste zanosili oko prica fol o ljubavi a jednog dana sve se srusi ko kula od karata, pa cisto sebe da postedite dodatnog maltretiranja i dokazivanja.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#8 Re: Predbracni ugovor?

Post by Romeo 80 »

Generalno sam apsolutno ZA predbračni ugovor, ali naprosto ne znam žensko na ovim našim prostorima da bi pristalo na isti, umjesto da se momentalno okrene i ode :-)

Priča o ljubavi, povjerenju i poštovanju lijepo zvuči, ali to je porez za budale i naivne. Kada ljubav nestane, žensko s kojim si dijelio i dobro i zlo ti postaje najveći neprijatelj.
Ne znam kako uopšte izgleda sadržaj predbračnog ugovora i koliko on ima uticaja kad dođe do razvoda braka (mislim na BiH)?!

Što se tiče podjele imovine, naše bračno pravo je tu jasno i imovina se dijeli na onu stečenu tokom trajanja braka i privatnu imovinu pojedinca. Privatna imovina kojom je neko raspolagao prije nego je stupio u brak ne bi trebala biti predmet dijeljenja u procesu razvoda.

Ono što mene zanima je problem sa kojim se susreću mnogi uglavnom muškarci na ovim prostorima, a to je situacija gdje je tokom trajanja braka kupljena nekretnina i to na način da je muž imao svoj stan, prodao ga i onda su njih dvoje zajednički doplatili nešto i kupili veći stan. Dolazi do razvoda i žena traži pola vrijednosti stana iako je u njegovoj nabavci učestvovala sa nekih 10%. :roll:

Čovjek je ostao bez svog prijašnjeg stana, doplatio još za kupovinu novog i sad treba dijeliti sve na pola sa anakondom koja nabavku istog praktički nije ni osjetila?!

Ovo je scenario koji mene iskreno plaši, jer se lako mogu naći u istoj situaciji...
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#9 Re: Predbracni ugovor?

Post by muhafuca »

DonieBrasco wrote: 01/01/2021 18:25 Sta sadrzi prosjecan prebracni ugovor, kako izgleda isti ?

"Djelimo sve od trenutka kada smo stupili u brak" ? Sa znaci kupili smo zajedno auto ako se razvedmo ciji je auto ?

Ovo oko nasljedstva, npr. meni ostane kuca od oca, ozenim se a nakon dvije godine recimo dođe do razvoda - zena mi trazi pola kuce, moze li to tako ? ili se i nasljedstva regulisu predbrancim ugovrom.
malo je to kompleksije kad se udje u detalje vjerovatno

nije npr fer ni da se djeli sve napola ukoliko je jedan od supruznika zaradjivao znacajno vise od drugog

ali i to pod pretpostavkom da obje plate svaki mjesec sastavljali i zajednicki trosili.

jer nije isto ni ako oboje isto zaradjuju a jedan od supriznika vise od svoje plate trosi na sebe samo a drugi na zajednicu

i mnogo drugih stvari jos ... zato tu postoje advokati.

ma najpametnije oficijelno ni ne stupati u brak tj ne vjencavati se u opstini

vec ako je ljubav vec uzajamna jednostavno poceti zivjeti zajedno a na svu imovinu kupljenu od zajednickih para stavljati suvlasnistvo

ili se upisivati procentualno kao vlasnik u onom procentu koji si ulozio :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10 Re: Predbracni ugovor?

Post by moonca »

:-) .. i takvi odnosi zasnovanji na konstantnom-upisivanju i obiljezavanju terena--dovodi sumnju u odnosima/ osjecajima.. takve dvije ososbe se zbilja trebaju naci, da isti stav imaju---- a koliko ih je zbilja ... :)
Edvin21
Posts: 115
Joined: 12/06/2019 13:05
Location: https://najboljicitati.com/
Contact:

#11 Re: Predbracni ugovor?

Post by Edvin21 »

cuo sam da se to slabo postuje u nasoj drzavi
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#12 Re: Predbracni ugovor?

Post by Guadalajara »

muhafuca wrote: 02/01/2021 14:27
DonieBrasco wrote: 01/01/2021 18:25 Sta sadrzi prosjecan prebracni ugovor, kako izgleda isti ?

"Djelimo sve od trenutka kada smo stupili u brak" ? Sa znaci kupili smo zajedno auto ako se razvedmo ciji je auto ?

Ovo oko nasljedstva, npr. meni ostane kuca od oca, ozenim se a nakon dvije godine recimo dođe do razvoda - zena mi trazi pola kuce, moze li to tako ? ili se i nasljedstva regulisu predbrancim ugovrom.
malo je to kompleksije kad se udje u detalje vjerovatno

nije npr fer ni da se djeli sve napola ukoliko je jedan od supruznika zaradjivao znacajno vise od drugog

ali i to pod pretpostavkom da obje plate svaki mjesec sastavljali i zajednicki trosili.

jer nije isto ni ako oboje isto zaradjuju a jedan od supriznika vise od svoje plate trosi na sebe samo a drugi na zajednicu

i mnogo drugih stvari jos ... zato tu postoje advokati.

ma najpametnije oficijelno ni ne stupati u brak tj ne vjencavati se u opstini

vec ako je ljubav vec uzajamna jednostavno poceti zivjeti zajedno a na svu imovinu kupljenu od zajednickih para stavljati suvlasnistvo

ili se upisivati procentualno kao vlasnik u onom procentu koji si ulozio :D
tako cu ja :thumbup:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#13 Re: Predbracni ugovor?

Post by moonca »

neces, zavisi i od izabranice.. :oops: :-D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14 Re: Predbracni ugovor?

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 02/01/2021 19:05 neces, zavisi i od izabranice.. :oops: :-D
ne zavisi nista... :oops: :-D
User avatar
Analiticarr
Posts: 2005
Joined: 15/02/2019 23:24

#15 Re: Predbracni ugovor?

Post by Analiticarr »

Ako mladenci krecu od nule onda nema potrebe za nekakvim ugovorima, ali ako je imovinsko stanje razlicito onda naravno da treba ugovor jer zakon jeu tim slucajevima u najmanju ruku smijesan. Znaci ako se ja vjencam sa zenom koja ima milione, kuce, dvorce, jahte a ja nemam nista, u vecini drzava vec nakon nekoliko mjeseci braka ja mogu predati zahtjev za razvod i sa njom podijeliti tu imovinu. Cak i kad sudu dokazete da jedna osoba nije imala nista ta osoba ce dobiti najmanje trecinu bogatstva sto je veliki apsurd.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#16 Re: Predbracni ugovor?

Post by moonca »

:dajba:
..............neshsevjencat.. :oops: :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#17 Re: Predbracni ugovor?

Post by Guadalajara »

Šta ti znaš bona :-)
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#18 Re: Predbracni ugovor?

Post by Gray »

Analiticarr wrote: 03/01/2021 01:35 Ako mladenci krecu od nule onda nema potrebe za nekakvim ugovorima, ali ako je imovinsko stanje razlicito onda naravno da treba ugovor jer zakon jeu tim slucajevima u najmanju ruku smijesan. Znaci ako se ja vjencam sa zenom koja ima milione, kuce, dvorce, jahte a ja nemam nista, u vecini drzava vec nakon nekoliko mjeseci braka ja mogu predati zahtjev za razvod i sa njom podijeliti tu imovinu. Cak i kad sudu dokazete da jedna osoba nije imala nista ta osoba ce dobiti najmanje trecinu bogatstva sto je veliki apsurd.
Tako možda funkcioniše u Americi u nekim državama, ali u BiH i u (bar mislim) većini evropskih država nije tako, pola pola se dijeli samo ono stečeno u braku. Ako npr imaš milion kada se ozenis I u braku zaradiš još milion, samo taj drugi milion se dijeli po pola, ti zadržava svoj prvobitni milion.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#19 Re: Predbracni ugovor?

Post by boshniak »

muhafuca wrote: 02/01/2021 14:27 ma najpametnije oficijelno ni ne stupati u brak tj ne vjencavati se u opstini
Vanbračna zajednica koja traje 3g je izjednačena sa bračnom zajednicom u pogledu prava i obaveza, pa tako imovinskih odnosa.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#20 Re: Predbracni ugovor?

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 03/01/2021 08:58 Šta ti znaš bona :-)
...nema ti druge.. halali...doshlauzelaotelastashjoj :oops: :lol:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#21 Re: Predbracni ugovor?

Post by high_volume »

mujomali wrote: 23/12/2020 21:43 Misljenja, iskustva?
Unio bih ga u zakon. Da ne možeš zaključiti brak, ukoliko prethodno nemaš zaključen predbračni ugovor.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#22 Re: Predbracni ugovor?

Post by moonca »

:-)

hm.. realno, vecina brakova se ostvari u dvadesetim- koliko ti dvadesetogodisnjaci imaju nesto sto trebaju zadrzati.
Pa ni poznati/ vrlo bogati to ne rade.... ne svi ...tako, u praksi je to vrlo 'osjetljivo' nametati .
..
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#23 Re: Predbracni ugovor?

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 03/01/2021 13:04
Guadalajara wrote: 03/01/2021 08:58 Šta ti znaš bona :-)
...nema ti druge.. halali...doshlauzelaotelastashjoj :oops: :lol:
pravim bespravnu kucu na opstinskoj parceli :oops: :lol: nek odnese i chupa se sa opstinom :lol:
goodwilly
Posts: 39
Joined: 10/09/2018 14:10
Location: Zenica

#24 Re: Predbracni ugovor?

Post by goodwilly »

Romeo 80 wrote: 02/01/2021 14:08 Generalno sam apsolutno ZA predbračni ugovor, ali naprosto ne znam žensko na ovim našim prostorima da bi pristalo na isti, umjesto da se momentalno okrene i ode :-)

Priča o ljubavi, povjerenju i poštovanju lijepo zvuči, ali to je porez za budale i naivne. Kada ljubav nestane, žensko s kojim si dijelio i dobro i zlo ti postaje najveći neprijatelj.
Ne znam kako uopšte izgleda sadržaj predbračnog ugovora i koliko on ima uticaja kad dođe do razvoda braka (mislim na BiH)?!

Što se tiče podjele imovine, naše bračno pravo je tu jasno i imovina se dijeli na onu stečenu tokom trajanja braka i privatnu imovinu pojedinca. Privatna imovina kojom je neko raspolagao prije nego je stupio u brak ne bi trebala biti predmet dijeljenja u procesu razvoda.

Ono što mene zanima je problem sa kojim se susreću mnogi uglavnom muškarci na ovim prostorima, a to je situacija gdje je tokom trajanja braka kupljena nekretnina i to na način da je muž imao svoj stan, prodao ga i onda su njih dvoje zajednički doplatili nešto i kupili veći stan. Dolazi do razvoda i žena traži pola vrijednosti stana iako je u njegovoj nabavci učestvovala sa nekih 10%. :roll:

Čovjek je ostao bez svog prijašnjeg stana, doplatio još za kupovinu novog i sad treba dijeliti sve na pola sa anakondom koja nabavku istog praktički nije ni osjetila?!

Ovo je scenario koji mene iskreno plaši, jer se lako mogu naći u istoj situaciji...
Ne da ne bih pristala nego planiram zahtjevati predbračni ugovor. Tako da možeš svoje komplekse prema ženama ostaviti sa strane. :roll:
Žensko spominješ kao 'anakondu' tako da sigurno imaš frustacije iz prošlih veza, ako si ih imao.
Ostavi validan komentar - zašto da, zašto ne, a ne ovo blato.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#25 Re: Predbracni ugovor?

Post by high_volume »

high_volume wrote: 03/01/2021 13:08 Unio bih ga u zakon. Da ne možeš zaključiti brak, ukoliko prethodno nemaš zaključen predbračni ugovor.
moonca wrote: 03/01/2021 13:13 :-)
hm.. realno, vecina brakova se ostvari u dvadesetim- koliko ti dvadesetogodisnjaci imaju nesto sto trebaju zadrzati.
Pa ni poznati/ vrlo bogati to ne rade.... ne svi ...tako, u praksi je to vrlo 'osjetljivo' nametati ...
Predbračnim ugovorom nije nužno zadržavanje prethodne imovine, takvim ugovorom može se rasporediti razno pravo, može se dogovoriti podjela kasnije stečene imovine, itd. Ugovor je sporazum volja dvije strane, a predbračni bi trebao sadržavati neki minimum prava i obaveza.
Post Reply