Predbracni ugovor, da ili ne?

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#151 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by nightvision »

insomnia78 wrote:
detroit-mercy wrote:U pm. na ovoj temi sve neki multimilioneri pa se brinu o predbracnim ugovorima :mrgreen: .
I strucnjaci za brak koji nisu ni u vezi
Haha
Cuj predbracni ugovor


S moje sokoćalo
A ti si kao strucnjak za brak, mozda bracni savjetnik?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#152 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by insomnia78 »

Pa samim ti sto sam u braku pojedinima mogu predavati o istom


S moje sokoćalo
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#153 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by nightvision »

Nikakvo mjerilo. U zadnje vrijeme upravo svi oni koji su dugo u braku se najvise i rastaju. Pazi, ne izmisljam, znam samo iz moje blize okoline tri braka koja su se raspala nakon dvadeset i koje godine, i dva nakon 5-6.
Zato ne mozes drzati nikakve lekcije. Ti svoj brak i svoje iskustvo ne mozes nikako dalje preslikati. Npr. da se sad rastavis i ponovo ozenis, nemas pojma na sta bi to novo izaslo jer je svaki brak i svaka veza individualna i unikatna. Tako je i tvoja mozda idilicna ali ne znas kakva je drama dalje u mahali.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#154 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by insomnia78 »

Nisam ja to ni tvrdio


S moje sokoćalo
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#155 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by vade_mecum »

nightvision wrote:
vade_mecum wrote:
nightvision wrote:To je malo previse samouvjerena izjava. S obzirom da ljudi ugovorom regulisu pitanje rodjenja djece putem surogat majki ne vidim prepreku da se takve stvari i u braku (tj. prije braka) dogovore. Ako postoji volja naravno. :mrgreen:
koliko znas djece koju je rodila surogat majka?? misljenja sam da je predbracni ugovor iako korisna stvar malo previse kad treba podjeliti stan pod hipotekom i auto sa 150 hiljada predjenih kilometara na satu :D
Mislis da je tvoj sarkazam zabavan majci dvoje djece koju je muz izbacio na ulicu, sve skupa sa djecom, zato sto je nasao mladju pi..ku?
ne mislim da je moj sarkazam zabavan majci dvoje djece koju je muz izbacio na ulicu, sve skupa sa djecom, zato sto je nasao mladju pi..ku ali mislim da je istoj sa djecom potrebniji i korisniji socijalni radnik i eventualno policija nego institut predbracnog ugovora.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#156 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by nightvision »

Pa kazes mozes drzati predavanje o braku ali kako ako nema univerzalnih pravila. Niti svoje iskustvo mozes u potpunosti prenijeti na drugoga niti ga mozes u potpunosti prenijeti u drugu vezu (hipoteticki govoreci, nedobog da se rastavis). To znaci i da ne mozes biti ekspert za brak, kao sto ni ja ne tvrdim da jesam, bespotrebno "ujedanje", samo tvrdim da postoje razlozi zbog kojih i sitna buranija moze dodatno urediti odnose u braku, pored postojeceg ugovora koji potpisu prilikom sklapanja braka.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#157 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by insomnia78 »

Takvu majku, u normalnoj drzavi stiti zakon tako da joj ne treba nikakav predbracni ugovor kao zastita od tih stvari
U nenormalnoj, poput nase joj ni pet predbracnih nece pomoci u takvoj situaciji


S moje sokoćalo
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#158 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by nightvision »

vade_mecum wrote: ne mislim da je moj sarkazam zabavan majci dvoje djece koju je muz izbacio na ulicu, sve skupa sa djecom, zato sto je nasao mladju pi..ku ali mislim da je istoj sa djecom potrebniji i korisniji socijalni radnik i eventualno policija nego institut predbracnog ugovora.
Ne mogu joj oni bog zna sta pomoci, muzeva kuca od ranije pa mu se moze, pokriva ga zakon. Potrebniji je advokat. A da je mozda postojao predbracni ugovor koji bi takve stvari predvidio ipak bi zena, a i djeca, bili bolje zasticeni.
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#159 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by vade_mecum »

insomnia78 wrote:Takvu majku, u normalnoj drzavi stiti zakon tako da joj ne treba nikakav predbracni ugovor kao zastita od tih stvari
U nenormalnoj, poput nase joj ni pet predbracnih nece pomoci u takvoj situaciji


S moje sokoćalo
upravo tako. :thumbup:

pazi, predbracnim ugovorom obje strane stite svoje interese, a ti @nightvision postavljas kao da je prebracni ugovor padobran.
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#160 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by vade_mecum »

nightvision wrote:
vade_mecum wrote: ne mislim da je moj sarkazam zabavan majci dvoje djece koju je muz izbacio na ulicu, sve skupa sa djecom, zato sto je nasao mladju pi..ku ali mislim da je istoj sa djecom potrebniji i korisniji socijalni radnik i eventualno policija nego institut predbracnog ugovora.
Ne mogu joj oni bog zna sta pomoci, muzeva kuca od ranije pa mu se moze, pokriva ga zakon. Potrebniji je advokat. A da je mozda postojao predbracni ugovor koji bi takve stvari predvidio ipak bi zena, a i djeca, bili bolje zasticeni.
tebi onda termin "posebna imovina" i ne znaci mnogo, jelde? :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#161 Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by insomnia78 »

nightvision wrote:
vade_mecum wrote: ne mislim da je moj sarkazam zabavan majci dvoje djece koju je muz izbacio na ulicu, sve skupa sa djecom, zato sto je nasao mladju pi..ku ali mislim da je istoj sa djecom potrebniji i korisniji socijalni radnik i eventualno policija nego institut predbracnog ugovora.
Ne mogu joj oni bog zna sta pomoci, muzeva kuca od ranije pa mu se moze, pokriva ga zakon. Potrebniji je advokat. A da je mozda postojao predbracni ugovor koji bi takve stvari predvidio ipak bi zena, a i djeca, bili bolje zasticeni.
I sta bi tacno pisalo u tom ugovoru, da ako dodje do razvoda on nju ne moze istjerati iz vlastite kuce?
Zasto midlis da bi lik koji je u stanju istjerati vlastitu djecu na ulicu uopste prist'o potpisati predbracni ugovor koji ide njemu na stetu?


S moje sokoćalo
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#162 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by vade_mecum »

insomnia78 wrote:
nightvision wrote:
vade_mecum wrote: ne mislim da je moj sarkazam zabavan majci dvoje djece koju je muz izbacio na ulicu, sve skupa sa djecom, zato sto je nasao mladju pi..ku ali mislim da je istoj sa djecom potrebniji i korisniji socijalni radnik i eventualno policija nego institut predbracnog ugovora.
Ne mogu joj oni bog zna sta pomoci, muzeva kuca od ranije pa mu se moze, pokriva ga zakon. Potrebniji je advokat. A da je mozda postojao predbracni ugovor koji bi takve stvari predvidio ipak bi zena, a i djeca, bili bolje zasticeni.
I sta bi zacno pisalo u tom ugovoru?
Zasto midlis da bi lik koji je u stanju istjerati vlastitu djecu na ulicu uopste prist'o potpisati predbracni ugovor koji ide njemu na stetu?


S moje sokoćalo
fakat, i ja razmisljam o tome upravo. u slucaju razvoda ugovorne strane se slazu da zeni pripadne sprat kuce, a muzu prizemlje sa garazom?
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#163 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by nightvision »

vade_mecum wrote:
insomnia78 wrote:Takvu majku, u normalnoj drzavi stiti zakon tako da joj ne treba nikakav predbracni ugovor kao zastita od tih stvari
U nenormalnoj, poput nase joj ni pet predbracnih nece pomoci u takvoj situaciji


S moje sokoćalo
upravo tako. :thumbup:

pazi, predbracnim ugovorom obje strane stite svoje interese, a ti @nightvision postavljas kao da je prebracni ugovor padobran.
Ocigledno nisi procitao sta sam napisao samo stranicu ranije. Zato jedino mozes ti biti padobranac u ovom slucaju. :wink:
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#164 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by nightvision »

insomnia78 wrote: Zasto midlis da bi lik koji je u stanju istjerati vlastitu djecu na ulicu uopste prist'o potpisati predbracni ugovor koji ide njemu na stetu?


S moje sokoćalo
Ako ne bi pristao to onda puno govori o njegovom karakteru, a ako bi onda bi dva put razmislio da li doveo mladju pi..ku kuci, zar ne? Ja sam vec ranije rekao, to je dvosmijerna ulica, na isti nacin na koji najcesce na prvu vecina razmislja kako se takvim ugovorom stiti samo imovina ja razmisljam da se takvim ugovorom najprije trebaju zastiti bracni partneri (a pogotovo zene) od nezeljenih desavanja, imovina mi je zadnja stavka na pameti.
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#165 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by vade_mecum »

nightvision wrote:
vade_mecum wrote:
insomnia78 wrote:Takvu majku, u normalnoj drzavi stiti zakon tako da joj ne treba nikakav predbracni ugovor kao zastita od tih stvari
U nenormalnoj, poput nase joj ni pet predbracnih nece pomoci u takvoj situaciji


S moje sokoćalo
upravo tako. :thumbup:

pazi, predbracnim ugovorom obje strane stite svoje interese, a ti @nightvision postavljas kao da je prebracni ugovor padobran.
Ocigledno nisi procitao sta sam napisao samo stranicu ranije. Zato jedino mozes ti biti padobranac u ovom slucaju. :wink:
nidje veze komentar. navodis jako los primjer gdje je predbracni ugovor neprimjeniv, a ni sam nisi siguran da bi od njega bilo pomoci (btw. nije primjeniv i ne bi pomogao ako si i dalje u dilemi i sumnjas).

'ajd zdra'o
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#166 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by insomnia78 »

nightvision wrote:
insomnia78 wrote: Zasto midlis da bi lik koji je u stanju istjerati vlastitu djecu na ulicu uopste prist'o potpisati predbracni ugovor koji ide njemu na stetu?


S moje sokoćalo
Ako ne bi pristao to onda puno govori o njegovom karakteru, a ako bi onda bi dva put razmislio da li doveo mladju pi..ku kuci, zar ne? Ja sam vec ranije rekao, to je dvosmijerna ulica, na isti nacin na koji najcesce na prvu vecina razmislja kako se takvim ugovorom stiti samo imovina ja razmisljam da se takvim ugovorom najprije trebaju zastiti bracni partneri (a pogotovo zene) od nezeljenih desavanja, imovina mi je zadnja stavka na pameti.
Takav tip ljudi nadje zenu koa ne smije ni upitati za predbracni ugovor
U tim "obicnim" situacijama dovoljan je i bracni. Problem je sto se kod nas zakoni ne postuju pa tako bi i taj predbracni bio samo mrtvo slovo na papiru


S moje sokoćalo
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#167 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by nightvision »

Los komentar? Neprimljenjiv ugovor koji potpises pred advokatom i svjedocima i bez prisile? Zato nam je i privatizacija u drzavi uspjela, zato sto je normalno da se ne postuje zakon i ne poziva na odgovornost.
@insomnia problem zapravo jeste to sto se ne postuje postojeci nadlezni porodicni zakon. Kao sto rece covjek ranije, puno bi vise bilo sacuvanih brakova da ima vise predbracnih ugovora, jer se ljudi drugacije ophode kada znaju precizno sta su potpisali i na sta su pristali.
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#168 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by vade_mecum »

nightvision wrote:
insomnia78 wrote: Zasto midlis da bi lik koji je u stanju istjerati vlastitu djecu na ulicu uopste prist'o potpisati predbracni ugovor koji ide njemu na stetu?


S moje sokoćalo
Ako ne bi pristao to onda puno govori o njegovom karakteru, a ako bi onda bi dva put razmislio da li doveo mladju pi..ku kuci, zar ne? Ja sam vec ranije rekao, to je dvosmijerna ulica, na isti nacin na koji najcesce na prvu vecina razmislja kako se takvim ugovorom stiti samo imovina ja razmisljam da se takvim ugovorom najprije trebaju zastiti bracni partneri (a pogotovo zene) od nezeljenih desavanja, imovina mi je zadnja stavka na pameti.
te sve stvari o kojima pricas porodicno pravo je definisalo prilicno dobro. kada je slucaj iz tvog primjera u pitanju fakat ne vidim ni jedan mehanizam koji bi pomogao majci, a koji se mogao prethodno dogovoriti, a da nije pravni presedan.
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#169 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by vade_mecum »

nightvision wrote:Los komentar? Neprimljenjiv ugovor koji potpises pred advokatom i svjedocima i bez prisile? Zato nam je i privatizacija u drzavi uspjela, zato sto je normalno da se ne postuje zakon i ne poziva na odgovornost.
@insomnia problem zapravo jeste to sto se ne postuje postojeci nadlezni porodicni zakon. Kao sto rece covjek ranije, puno bi vise bilo sacuvanih brakova da ima vise predbracnih ugovora, jer se ljudi drugacije ophode kada znaju precizno sta su potpisali i na sta su pristali.
pa hajd budi general poslije bitke i sroci nam formu predbracnog ugovora u kratkim crtama koji bi zastitio majku dvoje djece iz tvog primjera.

ustvari, navedi samo jednu klauzulu koja bi imala smisla. ne treba vise od toga.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#170 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by nightvision »

vade_mecum wrote:te sve stvari o kojima pricas porodicno pravo je definisalo prilicno dobro. kada je slucaj iz tvog primjera u pitanju fakat ne vidim ni jedan mehanizam koji bi pomogao majci, a koji se mogao prethodno dogovoriti, a da nije pravni presedan.
Da jeste rijesio onda ne bi zena bila na ulici. Moj poznanik, ne mogu vise reci jaran, je prije neka tri mjeseca izbacio zenu s malim djetetom iz stana (njegov stan) jer mu se nesto prestalo svidjati kod nje, iliti nije prihvatala neke njegove budalastinje. Ona je sada kod matere i kod oca, prakticno podstanar (kao i zena iz prethodnog primjera) a on ce sebi dovesti drugu. Njemu, i slicnima, alimentacija nije kazna vec nagrada.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#171 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by nightvision »

vade_mecum wrote: pa hajd budi general poslije bitke i sroci nam formu predbracnog ugovora u kratkim crtama koji bi zastitio majku dvoje djece iz tvog primjera.

ustvari, navedi samo jednu klauzulu koja bi imala smisla. ne treba vise od toga.
Ah jbga, ja znam sta bi ja trazio, i istovremeno nudio zauzvrat.
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#172 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by vade_mecum »

nightvision wrote:
vade_mecum wrote:te sve stvari o kojima pricas porodicno pravo je definisalo prilicno dobro. kada je slucaj iz tvog primjera u pitanju fakat ne vidim ni jedan mehanizam koji bi pomogao majci, a koji se mogao prethodno dogovoriti, a da nije pravni presedan.
Da jeste rijesio onda ne bi zena bila na ulici. Moj poznanik, ne mogu vise reci jaran, je prije neka tri mjeseca izbacio zenu s malim djetetom iz stana (njegov stan) jer mu se nesto prestalo svidjati kod nje, iliti nije prihvatala neke njegove budalastinje. Ona je sada kod matere i kod oca, prakticno podstanar (kao i zena iz prethodnog primjera) a on ce sebi dovesti drugu. Njemu, i slicnima, alimentacija nije kazna vec nagrada.
ovo ima vise sa zakonom o stvarnim pravima nego sa porodicnim pravo jer predpostavljam da je tvoj jaran vlasnik stana 1/1 sto mu daje slobodu da radi sta hoce sa svojom nekretninom.
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#173 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by vade_mecum »

nightvision wrote:
vade_mecum wrote: pa hajd budi general poslije bitke i sroci nam formu predbracnog ugovora u kratkim crtama koji bi zastitio majku dvoje djece iz tvog primjera.

ustvari, navedi samo jednu klauzulu koja bi imala smisla. ne treba vise od toga.
Ah jbga, ja znam sta bi ja trazio, i istovremeno nudio zauzvrat.
u cilju argumentovane diskusije iznesi nam svoje vidjenje :D
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#174 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by nightvision »

vade_mecum wrote:ovo ima vise sa zakonom o stvarnim pravima nego sa porodicnim pravo jer predpostavljam da je tvoj jaran vlasnik stana 1/1 sto mu daje slobodu da radi sta hoce sa svojom nekretninom.
Jeste, toliko znam, kao i sta je bracna stecevina, ali da je postojao neki vid ugovora koji bi majku i dijete bolje zasitio u ovakvim slucajevima...
vade_mecum wrote: u cilju argumentovane diskusije iznesi nam svoje vidjenje :D
Evo npr, radi ovakvih slucajevima gdje se suprug zazeli mladje pi..ke obavezno traziti pristanak da suprug promijeni mjesto stanovanja u korist supruge i djece do njihovog punoljetstva. Znaci vlasnik je kuce/stana, ali ne moze snjom raspolagati i ako hoce guziti nesto mladje neka on ide u podstanare dok djeca ne postanu punoljetna. Osim ako se supruga ne preuda, pa ne ode drugom zagondziji. Bracna nevjera spada pod ovo zaganjanje mladje pi..ke. Ovo se naravno treba ljepse srociti, ja sad samo ugrubo navodim... Sasvim legitimna tacka ugovora.
U slucaju bracne nevjere supruge trazio bih da se odrekne svega zajednickog sto smo stekli u braku kao i da mi prepusti starateljstvo nad djecom, ako tako hocu, te da ne trazi od mene da je izdrzavam poslije braka iako mozda postoje uslovi za to predvidjeni zakonom, znaci da se odrekne tih nekih svojih prava.
Kako zvuci? Realno ili ne?
User avatar
Capajebo
Posts: 20766
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#175 Re: Predbracni ugovor, da ili ne?

Post by Capajebo »

To sto si napis'o ima logike, donekle i podrzavam, ali... ALI to ti danas ne bi potpisalo jedno 99,5% ljudi, jer je takav vakat dos'o da je i brak (pa i sa djecom) skoro pa isto kao veza obicna.
Post Reply