Prebacivanje usred akademske godine

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
student1226
Posts: 2
Joined: 26/11/2021 19:34

#1 Prebacivanje usred akademske godine

Post by student1226 »

Zdravo svima,
naime, ako neko ima informacije o prebacivanju usred akademske godine na drugi fakultet, bila bih zahvalna kada biste podijelili informacije sa mnom. Upisala sam ETF i prva sam godina, no naime izgubila sam interes za ovaj fakultet potpuno i sto vrijeme vise odmice ne mogu se jednostavno zamisliti u ovom poslu,te bih se zeljela prebaciti na PMF, na odsjek fizike. Sada ne znam da li je moguce prebaciti se na drugi ljetni semestar i nastaviti, da ne gubim godinu. Imam tri identicna predmeta u prvom semestru kao i na tom odsjeku PMF-a, te ostaje mi 2 predmeta (gledajuci najlaksa za poloziti jer nose najmanje etcs bodova, jedan 3, drugi 2), te bih ih mogla poloziti u toku drugog semestra ili spremiti do septembarskog roka. Ako je neko upoznat, da li mi moze reci kome se obratiti u vezi informacija sa prebacajem?
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#2 Re: Prebacivanje usred akademske godine

Post by megaribi1 »

student1226 wrote: 26/11/2021 19:45 Zdravo svima,
naime, ako neko ima informacije o prebacivanju usred akademske godine na drugi fakultet, bila bih zahvalna kada biste podijelili informacije sa mnom. Upisala sam ETF i prva sam godina, no naime izgubila sam interes za ovaj fakultet potpuno i sto vrijeme vise odmice ne mogu se jednostavno zamisliti u ovom poslu,te bih se zeljela prebaciti na PMF, na odsjek fizike. Sada ne znam da li je moguce prebaciti se na drugi ljetni semestar i nastaviti, da ne gubim godinu. Imam tri identicna predmeta u prvom semestru kao i na tom odsjeku PMF-a, te ostaje mi 2 predmeta (gledajuci najlaksa za poloziti jer nose najmanje etcs bodova, jedan 3, drugi 2), te bih ih mogla poloziti u toku drugog semestra ili spremiti do septembarskog roka. Ako je neko upoznat, da li mi moze reci kome se obratiti u vezi informacija sa prebacajem?
Zakon o visokom obrazovanju kaže sljedeće:
Član 91.
(Nastavak studija na drugoj visoko{kolskoj ustanovi/organizacionoj jedinici)
(1) Studentu koji studira na drugoj visoko{kolskoj ustanovi u
Bosni i Hercegovini ili inostranstvu ili na drugoj organizacionoj jedinici u okviru visokoškolske ustanove može se odobriti nastavak studija na istom ili srodnom studijskom
programu visokoškolske ustanove/organizacione jedinice.
(2) Odluku o prelasku studenata sa druge visokoškolske ustanove/organizacione jedinice donosi rukovodilac organizacione jedinice pod uslovima utvrđenim općim aktom koji
donosi vijeće organizacione jedinice

Dakle prelazak je moguć, uz odobrenje dekana fakulteta na koji se prelazi. Međutim, mislim da nije izvodivo preći usred školske godine, jer pravila studiranja propisuju da odslušate najmanje 80% gradiva svakog predmeta i da se mora ovjeriti godina i semestar.

Termini za prelazak između organizacionih jedinica nisu, koliko sam vidio, definisani, ali kako u statutu Univerziteta stoji da prelazak sa drugog univerziteta treba obaviti do kraja juna, mislim da je taj termin primjenjiv i za prelazak između organizacionih jedinica.
H323
Posts: 72
Joined: 18/06/2021 10:51

#3 Re: Prebacivanje usred akademske godine

Post by H323 »

student1226 wrote: 26/11/2021 19:45 Imam tri identicna predmeta u prvom semestru kao i na tom odsjeku PMF-a, te ostaje mi 2 predmeta (gledajuci najlaksa za poloziti jer nose najmanje etcs bodova, jedan 3, drugi 2), te bih ih mogla poloziti u toku drugog semestra ili spremiti do septembarskog roka.
Koja tri misliš da su identična? Zapravo, koji je taj od 2 ECTS u prvom semestru?

U svakom slučaju, dobro razmisli zašto se prebacuješ. Ako je do matematike, nećeš se nešto usrećiti mijenjanjem IM za analize i metode.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#4 Re: Prebacivanje usred akademske godine

Post by studiorum_tuzlaensis »

Kako si samo zaključila kakav ćeš posao raditi, a nisi ni 3 mjeseca pošteno studirala?

Ako si RI, onda možda i mogu razumjeti, ali ostali odsjeci na ETFu postaju dosta zanimljiviji tek nakon prve godine.


Razmisli, pogotovo jer je PMF isto "sranje", samo drugo pakovanje. :)
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#5 Re: Prebacivanje usred akademske godine

Post by megaribi1 »

No, ako imate veći afinitet prema fizici, mislim da to možete postići i u okviru ETF-a, bez većih administrativnih problema. Prelazak između odsjeka moguć je i nakon prvog semestra, uz uslov da se polože u januaru četiri od pet ispita. Tada se prebacite na Odsjek za automatiku i elektroniku, ako već niste na tom odsjeku. Nakon toga uzimajte izborne predmete prema njihovom planu i programu, a ne savjetima starijih studenata. Npr. ako uzmete Dinamičke sisteme, Optoelektroniku, Modeliranje i simulacije, Robotiku i Dinamiku fluida (ako taj predmet ponovo krene), na ETF-u ćete naučiti bar 60% onoga što biste slušali na Fizici. Nakon BSc studija MSc možete nastaviti po želji na ETF (ako ga u međuvremenu zavolite) ili PMF (da dopunite tih preostalih 40%).
Post Reply