Praznovjerje:Prešla mi crna mačka od preko-puta

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1 Praznovjerje:Prešla mi crna mačka od preko-puta

Post by PipiDugaDevetka »

Najrasprostranjenija religija na svijetu je:Praznovjerje!
Pređe mi crna mačka!
Pu...pu...pu!
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2

Post by PipiDugaDevetka »

FAN magazin, No.:29, avgust/kolovoz 1998.g. wrote:
Ako ne čitate horoskop, ne kucate u drvo, ne pljujete kad vam crna mačka predje preko puta, prskočite ove dvije stranice

M A N I F E S T
P R A Z N O V J E R I Z M A



Ma kako to suludo zvučalo, kad ugledate dimnjačara i uhvatite se za dugme, obavili ste svoju jutarnju molitvu



Praznovjerica je pitanje skromnosti. Samo nadmeni, sebični i glupi ljudi nisu praznovjerni. Praznovjerje je najraširenija religija na našoj planeti, jedina koja ne dijjeli ljude i ne izaziva ratove. Pa ipak, rat je vriijeme praznovjerja. Kad nas izdaju prijatelji, kad nas iznevjere vodje, kad na Bog okrene ledja, ostanu uz nas samo praznovjerice. Ne pali treću cigaretu u rovu. Ne hodaj raspertlanih čizama. Ne uzimaj ništa sa mrtvaca. Ne vraćaj se istim putem. Ne pokazuj na sebi. Pomjeri se sa mjesta. Biti praznovjeran, znači vjerovati u postojanje svemirske pravde, u zakone jače od fizičkih, u procese složenije od hemijskih. Biti praznovjeran, znači moliti se Bogu stotinu puta na dan. Svaki put kad kucnete u drvo, da đavo ne čuje, ili da mu skrenete pažnju sa vaših riječi, vi priznajete da ste samo jedan od bezbroj malih skromnih organizama koji privremeno zauzimaju određeni prostor u svemiru. Kad čitate horoskop, priznajete svoju umiješanost u kajganu od svemirskog jajeta. Tumačimo snove, gledamo u grah, bacamo karte, otvaramo tarot, pružamo dlan cigankama i vračarama, tražimo nadu, sreću, sigurnost. Voli me, ne voli, voli me , ne voli me... Crna mačka prešla vam je preko puta? Vidjeli ste nešto u fildžanu? Pokakio vas je golub? Razbili ste ogledalo? Prevrnuli ste čašu? Sjedite na ćošku? Svaki trenutak dana ispunjen je malim praznovjericama izmedju kojih prolazi vaš život kao ulica izdmedju stubova sa rasvjetom. Iza nas su hiljade godina istorije, nauke, umjetnosti, putovanja, otkrića, tehničkih dostignuća, a još uvijek nemamo odgovor ni na jednu veliku tajnu. Ko smo, kuda idemo, odakle dolazimo? Šta nas sutra čeka? Čovječanstvo se dijeli na praznovjerne i punovjerne. Praznovjerni su vjerovali u vještice, punovjerni su ih spaljivali. Punovjerni vjeruju da je Bog čovjeka stvorio od majmuna, i ne vjeruju u magiju. Praznovjerni vjeruju u sve- i u Boga, i u nauku, i u magiju. Praznovjerni ne vjeruju da postoji slučajnost. Sve je sa svim u vezi. Svijet oko nas pun je znakova i putokaza, samo ih treba naučiti pročitati.
Božiji zakoni su samo jedno poglavlje u velikoj enciklopediji praznovjerja.
FAN, PRVI BH MAGAZIN ZA MLADE- LEGENDA ŽIVI!
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#3

Post by BECHO »

Meni su moji vazda govoroli da ne zvizdim po noci jer ko biva dozivam sejtane (gluho i coravo bilo)! :D
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#4

Post by Fair Life »

BECHO wrote:Meni su moji vazda govoroli da ne zvizdim po noci jer ko biva dozivam sejtane (gluho i coravo bilo)! :D
Lakse je BECHO zvizdati nego chuliti usi i svako malo okretati se preko ramena.
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#5

Post by BECHO »

Fair Life wrote:
BECHO wrote:Meni su moji vazda govoroli da ne zvizdim po noci jer ko biva dozivam sejtane (gluho i coravo bilo)! :D
Lakse je BECHO zvizdati nego chuliti usi i svako malo okretati se preko ramena.
Kazu da je i gledanje kroz ruke sejtansko djelo! :)
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#6

Post by Fair Life »

Ja zazmirim na jedno oko...

Drugo rizikujem...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#7

Post by PipiDugaDevetka »

FAN magazin wrote:
Uputstva za svakodnevni život

Ne daji nikome vjenčani prsten da proba (miješaće ti se u brak)!
Ne ostavljaj nož sa oštricom nagore (doći će ti gosti)!
Ne otvaraj usta kada vidiš žabu (prebrojaće ti zube i umrijeće ti majka)!
Ispunjavaj želje trudnici (ili će ti iskočiti jačmir)!




Sedam naučno dokazanih praznovjerica

Guranje pletaćih igli u utičnicu donosi nesreću!

Dresiranje morskog psa donosi nesreću.

Pljuvanje u nebo donosi nesreću.

Pišanje uz vjetar donosi nesreću.

Spavanje za volanom donosi nesreću.

Telefoniranje vrućom peglom donosi nesreću.

Cijepanje drva tupom sjekirom izaziva nesreću.
FAN magazin wrote:Ponekad je sujevjerje posljedica genetskog iskustva. Prolazak ispod ljestvi donosi nesreću je je velika vjerovatnoća da će odozgo nešto pasti.
Najjači prirodni otrov na svijetu dobija se iz kože jedne južnoameričke žabe, pa je to možda razlog da se pred njom ne smiju otvarati usta.
Last edited by PipiDugaDevetka on 11/04/2006 11:23, edited 1 time in total.
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#8

Post by car-x »

meni presla crna maca preko puta, ja joj dobacim, stipnem je za guzu, i dan danas smo zajedno.. ;)
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#9

Post by car-x »

A wrote:
car-x wrote:meni presla crna maca preko puta, ja joj dobacim, stipnem je za guzu, i dan danas smo zajedno.. ;)
Tek ces nam za 20 godina reci - jel' to maler ili ne ;)
hehehe.. dobar dobar..

dugorocni maler.. ;)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#10

Post by PipiDugaDevetka »

Image
Mnogi muškarci smatraju da ima crnih mačaka koje donose sreću.
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#11

Post by BECHO »

PipiDugaDevetka wrote:Image
Mnogi muškarci smatraju da ima crnih mačaka koje donose sreću.
Ova macka je mrak! :D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#12

Post by PipiDugaDevetka »

Naomi!
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#13

Post by car-x »

BECHO wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Image
Mnogi muškarci smatraju da ima crnih mačaka koje donose sreću.
Ova macka je mrak! :D
na zalost, samo na slici.. sudeci po svakodnevnim provlacenjima po crnim hronikama zute stampe, naomi je pravo muhanato zensko..
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#14

Post by PipiDugaDevetka »

Slijedeći PETAK 13. je u oktobru 2006.g.
Valjda, pred izbore.
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#15

Post by Pooll »

Ja zivim sa crnom mackom.... prelazi mi put 3457 puta na dan,... :shock: 8-) :-)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#16

Post by PipiDugaDevetka »

Pooll wrote:Ja zivim sa crnom mackom.... prelazi mi put 3457 puta na dan,... :shock: 8-) :-)
Nije valjda, da dnevno 10.371 put pljuneš!?
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#17

Post by horns&drums »

Ako je macka zensko dovescu Husniju da je odradi :D:D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#18

Post by PipiDugaDevetka »

horns&drums wrote:Ako je macka zensko dovescu Husniju da je odradi :D:D
I Horni je legenda, pardon, živa legenda. Čuj, mačku dao ime Husnija!? Moja Šefika imala "dženazu na neviđeno", pojele je cuke.
Može li i Sabrija sa Husnijom. Sreća uvijek dolazi u paru!
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#19

Post by NIN »

Praznovjerje se moze slobodno uvrstiti pod termin OKP (opsesivno-kompulzivni poremecaj), iliti neuroza, koja nije rijetkost kod ljudi, bas naprotiv!
Da se razumijemo, neuroza nije isto kao psihoza, i svi ljudi na planeti posjeduju razne oblike neuroza, ali OKP je najcesci oblik koji se javlja kod individue.
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#20

Post by Pooll »

PipiDugaDevetka wrote:
Pooll wrote:Ja zivim sa crnom mackom.... prelazi mi put 3457 puta na dan,... :shock: 8-) :-)
Nije valjda, da dnevno 10.371 put pljuneš!?
Ne pljujemmm...

________

Cij je ono Husnija?
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#21

Post by rumenko »

cim ustanem..dva puta obidjem oko kreveta u smjeru kazaljke na satu...nakon soljice crne kafe koju drzim u lijevoj ruci...izlazim napolje zakljucavam vrata desnom rukom....ako vidim ikakvo zivo bice pljunem 4 do 4 i po puta...startujem auto...krecem ....nakon pola kilometra okrecem se i vracam nazad .....da provjerim jesam li zakljucao kucu....svaku macku koju usput sretnem pokusam da pregazim...(da vam ne pricam kad dodjem na pos'o)...
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#22

Post by neko iz mase »

svaki prvi korak napravim desnom nogom :-)
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#23

Post by kriticarka_nikova »

Meni kad crna macka predje preko puta ja sacekam da neko drugi prodje taj "obiljezeni" dio puta.Ako zakasnim na posao kazem da je zbog macke :-)
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#24

Post by neko iz mase »

pa kako se ponasas kad vozis i pretrci crna macka preko puta, stanes na stranu i sacekas dok neko ne prodje?
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#25

Post by kriticarka_nikova »

neko iz mase wrote:pa kako se ponasas kad vozis i pretrci crna macka preko puta, stanes na stranu i sacekas dok neko ne prodje?
Pa naravno.Za to vrijeme ponavljam mantru(jel se kaze mantra?):"Smirena sam....disem duboko.....policija mi ne moze nista....ovi sto sviraju iza mojih ledja ne mogu mi nista......smirena sam....sve ce biti u redu.....otakaz na poslu necu dobit......OMmmmmm,Ommm,Ommmmm....."i sve bude ok... :D
Post Reply