Pravosudni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#701 Re: Pravosudni ispit

Post by kuli1961 »

teuta06 wrote: 27/06/2022 16:09 molila bih za neki savjet pri pripremi pravosudnog.... u grupi sam na viberu i procitala sam (davnoo) sve postove na ovoj temi....

ono sto mene muči je strah da ne mogu zapamtiti toliku kolicinu informacija.... ok je meni za građanski, upravni postupak, ustav itd., najvise me strah nabrajalica, npr. nadležnosti skupštine, upravnog odbora itd. kod d.d......ima ih po 10-15...i kako ja da se sjetim toga i nakon par mjeseci učenja, a pogotovo na ispitu...msm mogu se sjetiti neceg sto ide po logici stvari i struke....ali tako neke stvari mislim da necu moci i to je jedan od razloga zasto konstatno odgađam...presla sam ja vec ustav, privredu i upravu (imam jos upravni spor), ali naravno treba vise ponavljanja i aktivnijeg ucenja...ovo sam ucila kad nisam imala sta radit.... msm daleko sam od prijavljivanja ispita... ali zanima me vaš konkretan savjet u vezi ucenja...

molim vas, ako moze bez komentara, kak si faks zavrsila, ovo ono... jednostavno imam veliki strah, a i prepali su me ljudi (jedna sutkinja mi je rekla da je njoj pravosudni bio gore poloziti nego zavrsit fakultet), a i kad se sjetim kako cu biti pod stresom (ako ikad prijavim ispit), čini sve da ne spremam ispit, uz gore navedeni problem
Ne treba da te je strah od pravosudnog ispita. On jeste obiman i u relativno kratkom roku treba pokazati kojim nivoom znanja raspolazes. Vodi racuna da ti polozen ispit daje velika ovlastenja i sirok dijapazon mogucnosti zaposlenja. Ne slusaj nikoga sa strane, vec sto vise mozes idi slusati ispit, zapisuj pitanja i po tome ces znati na cemu je teziste ispitivaca.
Imam poveliko iskustvo sa sadrzajem danasnjeg pravosudnog ispita i mogu ti reci da je on danas "mala maca" u poredjenju sa sadrzajem ispita koji sam polozio jako, jako davno, jos u doba SFRJ!
"Nabrajalice"? Hm, nisu to nabrajalice. Pa sasvim je normalno da dipl.pravnik, kandidat na ispitu poznaje npr,.najvaznije nadleznosti nekog tijela- recimo parlamenta/skupstine bilo kog nivoa. Ako mozes zapamtiti i znati, npr. apsolutnu, stvarnu i mjesnu nadleznost redovnog suda (prvi drugi i treci stepen), sigurno mozes zapamtiti i razumjeti nadleznost neke skupstine. Istina, kao osoba od iskustva, smatram da insistiranje ispitivaca da kandidat doslovno izrecituje sve nadleznost, govori da ispitivac nije dobar "sa glavom".
Drugo, metod ispitvanja (u npr upravnom procesnom pravu)-varira. Evo ti jednostavnog primjera- ispitivac kaze kandidatu- naslijedio sam parcelu, dobio sam kredit, hocu praviti kucu/vikendicu- sta cemo i kako cemo (aluzija na Čolinu poštapalicu :D )? Dakle, pokretanje upravnog postupka podnosenjem zahtjeva, stranka (svojstvo, zainteresovano lice), vrsta upravnog postupka, postupak dokazivanja, donosenje rjesenja (rok,obavezni elementi rjesenja), pravi lijekovi protiv prvostepenog rjesenja, eventualno cutanje uprave u prvom ili u oba stepena, vanredni pravni lijekovi. itd itd.. vidis da se na samo jednom banalnom pitanju, moze lagano i elegantno "prosetati" kroz sav postupak, a da se i ne dodirne materijalno pravo (urbanizam, gradjenje).
Dakle, sjedi pred ogledalo, sama sa sobom porazgovaraj- hoces li ispit ili neces.Ako hoces, odredi dimaniku ucenja (ne ide malo danas, malo za par dana) i pocni i slusaj, slusaj i opet slusaj ispit. Ne slusaj druge, vec samo sebe i neka ti je stalno u mislima koje ti se mogucnosti otvaraju sa polozenim ispitom! Na ispitu ces pokazati da ako si bila sposobna diplomirati na PF, odraditi praksu, da ces biti spsobna i da polozis ispit. Sretno!
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#702 Re: Pravosudni ispit

Post by teuta06 »

Hvala puno na odgovoru i ohrabrujućim riječima! :)
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#703 Re: Pravosudni ispit

Post by Spiritbreaker »

Samo slusaj sto manje savjete iz kojekakvoh viber grupa kao i fb grupa...
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#704 Re: Pravosudni ispit

Post by boshniak »

Nazalost danas polozen pravosudni ispit ne donosi ti neku ogromnu prednost ako si u postupku trazenja posla. Ako vec radis i pravosudni ti je potreban radi napredovanja, onda se svakako isplati. Imam prijateljicu koja je polozila pravosudni odma nakon odradjenog pripravnickog u sudu i to 2g besplatno i par godina nije uspjela naci posao u struci, jer pravosudni ispit na konkursima u drzavnoj sluzbi nije donosio apsolutno nikakvu korist
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#705 Re: Pravosudni ispit

Post by teuta06 »

da, slažem se.... i ja imam kolege koji su polozili pravosudni ispit, a koji rade na istim poslovma.. ali opet nama pravnicima se faktički računaju godine od polaganja pravosudnog, tako da mozda nekad "izleti" neki posao gdje treba pravosudni ispit i iskustvo poslije pravosudnog ispita (npr. pravosuđe)... a neke privatne firme traze pravosudni ispit, čime automatski dosta pravnika se ne moze prijaviti....
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#706 Re: Pravosudni ispit

Post by golfiista »

Pravnik bez položenog pravosudnog ispita je kao kuća bez fasade. Sad vi kako hoćete.
Post Reply