Pravosudni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
benuni
Posts: 42
Joined: 18/05/2017 20:09

#676 Re: Pravosudni ispit

Post by benuni »

Chmoljo wrote:zna li ko gdje se mogu vidjeti termini za slušanje na federalnom nivou? gledao na stranici federalnog ministarstva pravde i nisam našao.
Neces na stranici ni naci, nista ne objavljuju, ni termine, ni komisije. Svaki dan osim petka u 16 sati je zvanicno, sa tim da moras nazvati ujutro jer se desi da ispit bude odgodjen.


Hvala na pomoci ali sve sam to vec procitala, zato i pitah d ali neko konkretno zna.. neko radi ili ima kolegu koji je polozio advokatski ispit (nije obavezno upisati se u imenik), a radi u nekoj kancelariji kao strucni saradnik.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#677 Re: Pravosudni ispit

Post by Chmoljo »

benuni wrote:
Chmoljo wrote:zna li ko gdje se mogu vidjeti termini za slušanje na federalnom nivou? gledao na stranici federalnog ministarstva pravde i nisam našao.
Neces na stranici ni naci, nista ne objavljuju, ni termine, ni komisije. Svaki dan osim petka u 16 sati je zvanicno, sa tim da moras nazvati ujutro jer se desi da ispit bude odgodjen.
i gdje bude?

pretpostavljam u istoj zgradi jer je tu i ustavni i vrhovni sud...?
benuni
Posts: 42
Joined: 18/05/2017 20:09

#678 Re: Pravosudni ispit

Post by benuni »

Tu u toj zgradi, u prizemlju desno, bude i drugih koji dodju slusati uvijek pa neces nista fuliti, a i ako zakasnis ciko sa recepcije ce te uputi.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#679 Re: Pravosudni ispit

Post by hladan.preminger »

Chmoljo wrote:zna li ko gdje se mogu vidjeti termini za slušanje na federalnom nivou? gledao na stranici federalnog ministarstva pravde i nisam našao.

svaki dan u 16, osim petka

edti: vidim da je odgovoreno :D već
GVIP
Posts: 90
Joined: 01/03/2017 22:20

#680 Re: Pravosudni ispit

Post by GVIP »

benuni wrote:
kuli1961 wrote:
benuni wrote:Da li neko provjereno zna da li se nakon polozenog advokatskog ispita moze upisati u imenik adv. strucnih saradnika i raditi u adv. kancelariji kao saradnik?
Plozeni pravosudni ispit bilo kog nivoa- entetski ili drzavni- ima valjano pravno dejstvo na teritoriji cijele drzave, zvanje ti je- dipl.pravnik sa polozenim pravosudnim ispitom, dakle- mozes raditi bilo gdje u BiH
Sve to mi je jasno ali opet stoji dilema da li neko ko ima advokatski ispit moze biti zaposlen u adv. kancelariji kao saradnik, a ne advokat jer kod komore postoje imenici i evidencije. Aktima komore ovo nije definisano kao za pripravnike sa polozenim pravosudnim ispitom.


@GVIP -to moze znaci da si, ili znas nekog takvog?
Pripravnik sam u kancelariji u kojoj radi strucna saradnica sa pravosudnim i advokatskim
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#681 Re: Pravosudni ispit

Post by hladan.preminger »

benuni wrote:
Chmoljo wrote:zna li ko gdje se mogu vidjeti termini za slušanje na federalnom nivou? gledao na stranici federalnog ministarstva pravde i nisam našao.
Neces na stranici ni naci, nista ne objavljuju, ni termine, ni komisije. Svaki dan osim petka u 16 sati je zvanicno, sa tim da moras nazvati ujutro jer se desi da ispit bude odgodjen.


Hvala na pomoci ali sve sam to vec procitala, zato i pitah d ali neko konkretno zna.. neko radi ili ima kolegu koji je polozio advokatski ispit (nije obavezno upisati se u imenik), a radi u nekoj kancelariji kao strucni saradnik.

kako je mato predsjednik, uveli su izmjene. nema unaprijed rasporeda niti komisije i jos nekih izmjena.
valjda će se i sudski predmeti mijenjati, neće više biti samo iz viskokog
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#682 Re: Pravosudni ispit

Post by hladan.preminger »

GVIP wrote: Pripravnik sam u kancelariji u kojoj radi strucna saradnica sa pravosudnim i advokatskim
ide li na rasprave kao punomoćnik?
GVIP
Posts: 90
Joined: 01/03/2017 22:20

#683 Re: Pravosudni ispit

Post by GVIP »

hladan.preminger wrote:
GVIP wrote: Pripravnik sam u kancelariji u kojoj radi strucna saradnica sa pravosudnim i advokatskim
ide li na rasprave kao punomoćnik?
Da, piše i u zapisniku advokatski stručni saradnik u adv. kancelariji...
benuni
Posts: 42
Joined: 18/05/2017 20:09

#684 Re: Pravosudni ispit

Post by benuni »

.
Last edited by benuni on 28/08/2018 08:23, edited 1 time in total.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#685 Re: Pravosudni ispit

Post by hladan.preminger »

GVIP wrote:
hladan.preminger wrote:
GVIP wrote: Pripravnik sam u kancelariji u kojoj radi strucna saradnica sa pravosudnim i advokatskim
ide li na rasprave kao punomoćnik?
Da, piše i u zapisniku advokatski stručni saradnik u adv. kancelariji...
zanimljivo :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#686 Re: Pravosudni ispit

Post by Chmoljo »

benuni wrote:Tu u toj zgradi, u prizemlju desno, bude i drugih koji dodju slusati uvijek pa neces nista fuliti, a i ako zakasnis ciko sa recepcije ce te uputi.
hladan.preminger wrote:
Chmoljo wrote:zna li ko gdje se mogu vidjeti termini za slušanje na federalnom nivou? gledao na stranici federalnog ministarstva pravde i nisam našao.

svaki dan u 16, osim petka

edti: vidim da je odgovoreno :D već
hvala :)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#687 Re: Pravosudni ispit

Post by JThomas »

a što je "zanimljivo", ne kontam? advokat se ne postoje polaganjem ispita, to je samo jedan od uslova. ne moraš se upisati u imenik. stručni saradnik možeš ostati koliko hoćeš, za pripravnika ima vremenska granica.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#688 Re: Pravosudni ispit

Post by hladan.preminger »

JThomas wrote:a što je "zanimljivo", ne kontam? advokat se ne postoje polaganjem ispita, to je samo jedan od uslova. ne moraš se upisati u imenik. stručni saradnik možeš ostati koliko hoćeš, za pripravnika ima vremenska granica.
Zanimljivo je to da ulozis trud, novac i vrijeme i umjesto da budes advokat u pravom smislu rijeci ti imas status strucnog saradnika.
To je meni bezveze iz x razloga, ali svakom njegovo.
Murphy90
Posts: 32
Joined: 16/10/2017 13:04

#689 Re: Pravosudni ispit

Post by Murphy90 »

Pozdrav kolege, ima li neko novi program polaganja pravosudnog ispita u fbih u pdf-u :)
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#690 Re: Pravosudni ispit

Post by hurmasica »

Drage kolege da li neko uskoro polaze ili je polozio pravosudni ispit?
da li je i dalje lakse na drzavnom nivou.?

posto sam se tek pocela interesovati za polaganje treba mi nekoliko informacija.
da li prvo prijavim ispit pa ucim? ili prvo da spremam po literaturi i idem da slusam ispit pa tek da prijavim. koliko od prijave ispita ima vremena do zakazanog termina za polaganje ?

da li postoji neki seminar za polaganje pravosudnog ispita ili nesto slicno? ko organizuje?

gdje se moze nabaviti literatura?
GVIP
Posts: 90
Joined: 01/03/2017 22:20

#691 Re: Pravosudni ispit

Post by GVIP »

hurmasica wrote:Drage kolege da li neko uskoro polaze ili je polozio pravosudni ispit?
da li je i dalje lakse na drzavnom nivou.?

posto sam se tek pocela interesovati za polaganje treba mi nekoliko informacija.
da li prvo prijavim ispit pa ucim? ili prvo da spremam po literaturi i idem da slusam ispit pa tek da prijavim. koliko od prijave ispita ima vremena do zakazanog termina za polaganje ?

da li postoji neki seminar za polaganje pravosudnog ispita ili nesto slicno? ko organizuje?

gdje se moze nabaviti literatura?
Kolegice, poceo sam nedavno spremati ispit, mišljenja sam da nema neke prevelike razlike u težini između državnog i federalnog nivoa.
Što se tiče načina učenja sve je to individualno, ako se možete natjerati da učite možda je bolje određeno vrijeme učiti pa onda prijaviti, ali to je do tebe. Na državnom nivou se dosta duže čeka, po nekim pričama i do godine dana, dok se na federalnom čeka par mjeseci. Za više informacija učlanite se u grupe na Facebooku, mada i te grupe nisu toliko aktivne, nego postoje viber grupe koje su aktivnije.
Postoje i seminari, mislim da se ubrzo održava u Mostaru.
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#692 Re: Pravosudni ispit

Post by hurmasica »

GVIP wrote:
hurmasica wrote:Drage kolege da li neko uskoro polaze ili je polozio pravosudni ispit?
da li je i dalje lakse na drzavnom nivou.?

posto sam se tek pocela interesovati za polaganje treba mi nekoliko informacija.
da li prvo prijavim ispit pa ucim? ili prvo da spremam po literaturi i idem da slusam ispit pa tek da prijavim. koliko od prijave ispita ima vremena do zakazanog termina za polaganje ?

da li postoji neki seminar za polaganje pravosudnog ispita ili nesto slicno? ko organizuje?

gdje se moze nabaviti literatura?
Kolegice, poceo sam nedavno spremati ispit, mišljenja sam da nema neke prevelike razlike u težini između državnog i federalnog nivoa.
Što se tiče načina učenja sve je to individualno, ako se možete natjerati da učite možda je bolje određeno vrijeme učiti pa onda prijaviti, ali to je do tebe. Na državnom nivou se dosta duže čeka, po nekim pričama i do godine dana, dok se na federalnom čeka par mjeseci. Za više informacija učlanite se u grupe na Facebooku, mada i te grupe nisu toliko aktivne, nego postoje viber grupe koje su aktivnije.
Postoje i seminari, mislim da se ubrzo održava u Mostaru.
Hvala puno na odgovoru.
Nisam nasla nigdje sa je objavljeno da ce biti seminara. Ko inace to organizuje?
GVIP
Posts: 90
Joined: 01/03/2017 22:20

#693 Re: Pravosudni ispit

Post by GVIP »

hurmasica wrote:
GVIP wrote:
hurmasica wrote:Drage kolege da li neko uskoro polaze ili je polozio pravosudni ispit?
da li je i dalje lakse na drzavnom nivou.?

posto sam se tek pocela interesovati za polaganje treba mi nekoliko informacija.
da li prvo prijavim ispit pa ucim? ili prvo da spremam po literaturi i idem da slusam ispit pa tek da prijavim. koliko od prijave ispita ima vremena do zakazanog termina za polaganje ?

da li postoji neki seminar za polaganje pravosudnog ispita ili nesto slicno? ko organizuje?

gdje se moze nabaviti literatura?
Kolegice, poceo sam nedavno spremati ispit, mišljenja sam da nema neke prevelike razlike u težini između državnog i federalnog nivoa.
Što se tiče načina učenja sve je to individualno, ako se možete natjerati da učite možda je bolje određeno vrijeme učiti pa onda prijaviti, ali to je do tebe. Na državnom nivou se dosta duže čeka, po nekim pričama i do godine dana, dok se na federalnom čeka par mjeseci. Za više informacija učlanite se u grupe na Facebooku, mada i te grupe nisu toliko aktivne, nego postoje viber grupe koje su aktivnije.
Postoje i seminari, mislim da se ubrzo održava u Mostaru.
Hvala puno na odgovoru.
Nisam nasla nigdje sa je objavljeno da ce biti seminara. Ko inace to organizuje?
Kolegice na ovom linku imate određene informacije
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... g/viewform
rajvosa-mitre
Posts: 69
Joined: 01/04/2013 19:19

#694 Re: Pravosudni ispit

Post by rajvosa-mitre »

Da li se moze polagati pravosudni nakon 2 godine staza kao pripravnik za pravne poslove u firmi u okviru pravne sluzbe ili mimo pravne sluzbe?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#695 Re: Pravosudni ispit

Post by hladan.preminger »

da, možeš
dek
Posts: 528
Joined: 28/02/2005 23:53

#696 Re: Pravosudni ispit

Post by dek »

Pozdrav, pripremam pravosudni ali se još uvijek "lomim" između državnog i federalnog. Zasad sam na zakonima koji su zajednički za oba nivoa. Imam nekoliko pitanja pa ako nekom nine mrsko da mi odgovori, bio bih zahvalan;)

1. Koji ispit je " popularniji" među kandidatima, tj. koji se više polaže?

2. Koji je zahtjevniji u pogledu obima materije?

3. Na kojem su ispitivači strožiji tj. koji je lakše položiti?

4. Na koji se duže čeka od dana prijave?

5. Koji mi predlažete :D
Limunada56
Posts: 5
Joined: 14/06/2021 21:02

#697 Re: Pravosudni ispit

Post by Limunada56 »

dek wrote: 13/04/2020 12:29 Pozdrav, pripremam pravosudni ali se još uvijek "lomim" između državnog i federalnog. Zasad sam na zakonima koji su zajednički za oba nivoa. Imam nekoliko pitanja pa ako nekom nine mrsko da mi odgovori, bio bih zahvalan;)

1. Koji ispit je " popularniji" među kandidatima, tj. koji se više polaže?

2. Koji je zahtjevniji u pogledu obima materije?

3. Na kojem su ispitivači strožiji tj. koji je lakše položiti?

4. Na koji se duže čeka od dana prijave?

5. Koji mi predlažete :D
Evo imam ja malo vremena 🙂
Popularni su oba, ali rekla bih da se vise polaže na državnom nivou.
Ne znam za ispitivače na federalnom nivou, mogu ti iz ličnog iskustva reći da su na drzavnom nivou ispitivači jako korektni.
Čula sam od raje da su na federalnom malo strožiji. Sto se tiče čekanja od dana prijave, mislim da je približno isto, minimalno 6 mjeseci ćes čekati. Mene je zakačili imenovanje komisije na državnom nivou, pa sam čekala od septembra kad sam prijavila, pa do maja. Sto se tiče obima gradiva, mislim da je to tu negdje, s tim da je drzavni malo obimniji, ali nista znatno.
Limunada56
Posts: 5
Joined: 14/06/2021 21:02

#698 Re: Pravosudni ispit

Post by Limunada56 »

Imam ja jedno pitanje ako neko zna.

Kolega ima položen pravosudni i advokatski ispit, ali nije stekao uvjete za upis u Imenik advokata, fali mu godina dana otprilike.
Eh sad, ima priliku da se zaposli kod advokata koji radi tek jednu godinu, zna li neko na koji način ga moze zaposliti i kako to ide? I da li bi mu se eventualno neki ugovor o djelu ili sl. s advokatom računao u iskustvo za upis u Imenik?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#699 Re: Pravosudni ispit

Post by hladan.preminger »

Limunada56 wrote: 21/06/2021 22:35 Imam ja jedno pitanje ako neko zna.

Kolega ima položen pravosudni i advokatski ispit, ali nije stekao uvjete za upis u Imenik advokata, fali mu godina dana otprilike.
Eh sad, ima priliku da se zaposli kod advokata koji radi tek jednu godinu, zna li neko na koji način ga moze zaposliti i kako to ide? I da li bi mu se eventualno neki ugovor o djelu ili sl. s advokatom računao u iskustvo za upis u Imenik?
ne može advokaz zaposliti njega kao advokata. može kao stručnog saradnika u kancelariji
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#700 Re: Pravosudni ispit

Post by teuta06 »

molila bih za neki savjet pri pripremi pravosudnog.... u grupi sam na viberu i procitala sam (davnoo) sve postove na ovoj temi....

ono sto mene muči je strah da ne mogu zapamtiti toliku kolicinu informacija.... ok je meni za građanski, upravni postupak, ustav itd., najvise me strah nabrajalica, npr. nadležnosti skupštine, upravnog odbora itd. kod d.d......ima ih po 10-15...i kako ja da se sjetim toga i nakon par mjeseci učenja, a pogotovo na ispitu...msm mogu se sjetiti neceg sto ide po logici stvari i struke....ali tako neke stvari mislim da necu moci i to je jedan od razloga zasto konstatno odgađam...presla sam ja vec ustav, privredu i upravu (imam jos upravni spor), ali naravno treba vise ponavljanja i aktivnijeg ucenja...ovo sam ucila kad nisam imala sta radit.... msm daleko sam od prijavljivanja ispita... ali zanima me vaš konkretan savjet u vezi ucenja...

molim vas, ako moze bez komentara, kak si faks zavrsila, ovo ono... jednostavno imam veliki strah, a i prepali su me ljudi (jedna sutkinja mi je rekla da je njoj pravosudni bio gore poloziti nego zavrsit fakultet), a i kad se sjetim kako cu biti pod stresom (ako ikad prijavim ispit), čini sve da ne spremam ispit, uz gore navedeni problem
Post Reply