Pravosudni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#551 Re: Pravosudni ispit

Post by kica »

pravnicAM wrote:
tester33 wrote:ako kome trebaju izmjene i dopune Zakona o krivicnom postupku od 30.01.2013.g.

http://www.advokat-prnjavorac.com/zakon ... u_FBiH.pdf
kolega hvala, svakako će dobro doći... :thumbup:
Vidi promjenjeno u Zakonu o krivičnom postupku FBiH „Službene novine Federacije BiH“, br. 8/13 od 30.01.2013.g.

Član 324.
Beneficium cohaesionis

Ako drugostepeni sud povodom ma čije žalbe utvrdi da su razlozi zbog kojih je donio odluku u korist optuženog od koristi i za kojeg od saoptuženih koji nije podnio žalbu ili je nije podnio u tom pravcu, postupit će po službenoj dužnosti kao da takva žalba postoji.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#552 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

Ljudi preporucujem svima da idete na drzavni nivou, na Federalnom pitaju 20x vise i vise obaraju bezze - ljude koje sve znaje obore iz 1-2 da ponovo naplate komisiju.

Ukoliko ne vjerujete najbolje da odete poslusat na jednom pa na drugom i uvjerite se.
pravnicAM
Posts: 163
Joined: 20/08/2010 23:09

#553 Re: Pravosudni ispit

Post by pravnicAM »

kolegice i kolege,
da li je neko od vas bio na slušanju ispita (mart,april) ima li novih pitanja? :roll:

pozdravčić
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#554 Re: Pravosudni ispit

Post by dust in the wind »

na federalnom se vrti sve isto...sem sto onaj iz privrede, heh, nikako da mu ime zapamtim, sudija drzavnog suda ima ponekad ludjacka pitanja...ali ne obara.tipa pita te sta je trznica.[ita te sta je kada je na poledjini ceka jedna crta, sta kada su dvije... malik cesto pita zobs...pitao je nedozvoljenu brzinu neki dan... i da li policajac moze naplatiti kaznu ako je promjenjena zakonska visina maksimalne brzine, a ostao drugaciji saobracajnu znak... u svakom slucaju znak ima prioritet...
mirna_85
Posts: 1
Joined: 08/05/2013 11:20

#555 Re: Pravosudni ispit

Post by mirna_85 »

cao svima, ovdje sam nova, a kanim se polagati taj pravosudni :) na drzavnom nivou, pa da li neko ima skrpitu sa svim oblastima, jer nikako da sve objedinim na jednom mjestu...hvala unaprijed...
Chiefukan
Posts: 81
Joined: 01/03/2011 01:14

#556 Re: Pravosudni ispit

Post by Chiefukan »

Agencija Euro Net Bosnia organizuje
SEMINAR ZA PRIPREMU POLAGANJA PRAVOSUDNOG ISPITA U BOSNI I HERCEGOVINI
u periodu od 01.06. do 20.07.2013. godine

Seminar će držati članovi /ispitivači Komsije za polaganje pravosudnog ispita na nivou Bosne i Hercegovine u skladu sa Programom pravosudnog ispita na nivou Bosne i Hercegovine
Program seminara je sadržan u 14 dana, a predavanja će se održavati isključivo vikendom i to :
Ustavno pravo i organizacija pravosuđa (jedan dan)
Privredno pravo (dva dana)
Upravno i Radno pravo (dva dana)
Krivično pravo (četiri dana)
Građansko sa Porodičnim pravom (pet dana).
Seminar obuhvata i praktične vježbe za polaganje pismenog dijela ispita, iz Krivičnog i Građanskog prava.
Nakon završetka programa, polaznicima će se izdati certifikat o pohađanju pripremnog edukacijskog programa za polaganje pravosudnog ispita.
Cijena seminara po polazniku iznosi 900, 00 KM (moguće plaćanje u dvije rate).
Prijave možete vršiti putem telefona 062/864000 ili e-maila: [email protected] ili dolaskom na adresu Kralja Tvrtka 5 Sarajevo (uz prethodnu najavu).
biscankabl
Posts: 9
Joined: 22/09/2011 16:18
Contact:

#557 Re: Pravosudni ispit

Post by biscankabl »

Obzirom da sam prijavila ispit, tj. vec krajem juna bih trebala polagati :(, bila bih unaprijed zahvalna za vasa iskustva sa pismenog...
Isla sam slusati ispit prosli mjesec, ne djeluje tako strasno, pa makar ;)
nadam se da cu vam moci prenijeti svoja pozitivna iskustva.

Dakle, slobodno me ohrabrite! (plz) :D
User avatar
MarcusTulliusCicero
Posts: 72
Joined: 31/08/2009 21:03

#558 Re: Pravosudni ispit

Post by MarcusTulliusCicero »

Pogledaj na ePravu, naći ćeš dosta korisnih informacija i iskustava.
http://epravo.ba/forum/index.php/board,34.0.html
pravnicAM
Posts: 163
Joined: 20/08/2010 23:09

#559 Re: Pravosudni ispit

Post by pravnicAM »

biscankabl wrote:Obzirom da sam prijavila ispit, tj. vec krajem juna bih trebala polagati :(, bila bih unaprijed zahvalna za vasa iskustva sa pismenog...
Isla sam slusati ispit prosli mjesec, ne djeluje tako strasno, pa makar ;)
nadam se da cu vam moci prenijeti svoja pozitivna iskustva.

Dakle, slobodno me ohrabrite! (plz) :D
kolegice na facebook-u imate grupu za pravosudni ispit na drzavnom nivou-naći ćete sve što vas zanima od literature, pitanja sa ispita, savjeta kolega koji su to već prošli.....
pridružite nam se :)
biscankabl
Posts: 9
Joined: 22/09/2011 16:18
Contact:

#560 Re: Pravosudni ispit

Post by biscankabl »

naravno, hvala vam, jako ste ljubazni ;)
nadam se da se javim sa dobrim vijestima!
biscankabl
Posts: 9
Joined: 22/09/2011 16:18
Contact:

#561 Re: Pravosudni ispit

Post by biscankabl »

aaaa svi spavaju, a termina nikad vise :)
budite se ljudiiiii
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#562 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

Chiefukan wrote:Agencija Euro Net Bosnia organizuje
SEMINAR ZA PRIPREMU POLAGANJA PRAVOSUDNOG ISPITA U BOSNI I HERCEGOVINI
u periodu od 01.06. do 20.07.2013. godine

Seminar će držati članovi /ispitivači Komsije za polaganje pravosudnog ispita na nivou Bosne i Hercegovine u skladu sa Programom pravosudnog ispita na nivou Bosne i Hercegovine

[/b]
Cao drugari,

Sto se tice ovog seminara, iskreno isla sam u Sarajevu na seminar za pripremu polaganja pravosudnog na nivou FBIH, i recicu da nikad bezzveznije nisam izgubila 2 mjeseca vremena i amnje toga naucila, predavaci su samo diktirali a mi smo po cijeli dan pisali, nista novo nije receno, niti jedan primjer iz prakse.

nego narode ne znam koliko ste u toku ali za FBiH se desilo nesto odlicno a to je ZAKON O STVARNIM PRAVIMA FBIH koji se poceo primjenjivati od augusta 2013.g.

pretpostavljam da ce vec na pravosudnom poceti da ga ispituju, evo vam veoma koristan zakon i nama pravnicima od ogromnogo znacaja: http://www.advokat-prnjavorac.com/zakon ... a_FBiH.pdf
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#563 Re: Pravosudni ispit

Post by JThomas »

primjena ide šest mjeseci od stupanja na snagu, stupanje na snagu osam dana od objave u SN, a mislim da je objavljen tek u julu.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#564 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

JThomas wrote:primjena ide šest mjeseci od stupanja na snagu, stupanje na snagu osam dana od objave u SN, a mislim da je objavljen tek u julu.
Aha znaci vjerovatno ce se poceti primjenjivati od 01.februara.2014.g.

Evo na dnu pise

Član 374.
Stupanje na snagu
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenim novinama Federacije BiH“ a počet će se primjenjivati šest mjeseci nakon njegovog stupanja na snagu.


Jthomas jel to znaci da je ovo sad zakon koji je stupio na pravnu snagu, ali se jos ne primjenjuje dok ne prodje 6 mjeseci ?
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#565 Re: Pravosudni ispit

Post by Miki123 »

antonija wrote:
JThomas wrote:primjena ide šest mjeseci od stupanja na snagu, stupanje na snagu osam dana od objave u SN, a mislim da je objavljen tek u julu.
Aha znaci vjerovatno ce se poceti primjenjivati od 01.februara.2014.g.

Evo na dnu pise

Član 374.
Stupanje na snagu
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenim novinama Federacije BiH“ a počet će se primjenjivati šest mjeseci nakon njegovog stupanja na snagu.


Jthomas jel to znaci da je ovo sad zakon koji je stupio na pravnu snagu, ali se jos ne primjenjuje dok ne prodje 6 mjeseci ?
obavljen je u službenim novinama 66/13 od 28.08.2013. godine.
tzv. vacatio legis.. za početak, treba dobrooooo izučiti prelazne i završne odredbe tog zakona..
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#566 Re: Pravosudni ispit

Post by Miki123 »

Sto se tice ovog seminara, iskreno isla sam u Sarajevu na seminar za pripremu polaganja pravosudnog na nivou FBIH, i recicu da nikad bezzveznije nisam izgubila 2 mjeseca vremena i amnje toga naucila, predavaci su samo diktirali a mi smo po cijeli dan pisali, nista novo nije receno, niti jedan primjer iz prakse.
Malik i Jaganjac su imali odlična predavanja sa mnoštvom primjera.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#567 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

Miki123 wrote:
Sto se tice ovog seminara, iskreno isla sam u Sarajevu na seminar za pripremu polaganja pravosudnog na nivou FBIH, i recicu da nikad bezzveznije nisam izgubila 2 mjeseca vremena i amnje toga naucila, predavaci su samo diktirali a mi smo po cijeli dan pisali, nista novo nije receno, niti jedan primjer iz prakse.
Malik i Jaganjac su imali odlična predavanja sa mnoštvom primjera.
Da, godinama ponavljaju ista 3-4 primjera, neko je napisao i ono sve sto je bilo na seminarima i to 2008 godine, tako da od tada pa do danas sve isti primjere koriste, a to je npr onaj slucaj oko podstrekaca kada je covjek narkomana podstrekavao da ubije covjeka radi novca i slicno...
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#568 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

Miki123 wrote:
antonija wrote:
JThomas wrote:primjena ide šest mjeseci od stupanja na snagu, stupanje na snagu osam dana od objave u SN, a mislim da je objavljen tek u julu.
Aha znaci vjerovatno ce se poceti primjenjivati od 01.februara.2014.g.

Evo na dnu pise

Član 374.
Stupanje na snagu
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenim novinama Federacije BiH“ a počet će se primjenjivati šest mjeseci nakon njegovog stupanja na snagu.


Jthomas jel to znaci da je ovo sad zakon koji je stupio na pravnu snagu, ali se jos ne primjenjuje dok ne prodje 6 mjeseci ?
obavljen je u službenim novinama 66/13 od 28.08.2013. godine.
tzv. vacatio legis.. za početak, treba dobrooooo izučiti prelazne i završne odredbe tog zakona..
Kako shvatam ovo je sada aktuelni zakon ?

Ako npr neko salje tuzbu u sud da li ce koristiti ovaj zakon, jer se zna da rociste nece ni biti za 1-2 godine, do tada ce poceti da vazi zakon ?
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#569 Re: Pravosudni ispit

Post by rasuta_riza »

@ Antonia, neće, jer se isti ne može primjenjivati prije nego što prođe, kako je to kolega miki pojasnio vacatio legis, on je sada "na čekanju", nije operativan,.nešto kao oročeni depozit u banci, koritiš još uvijek ovaj "stari".

Vidim da je ovaj "novi" dosta koncizniji, mada sam ja imao pitanje zemljišni dug-a isti nije bio opisan u zakonu o stvarnim pravima, dakle ispitivan sam po onome "dolazak u budućnost",.nisu oni baš tako predvidivi kao što se misli :-)
Last edited by rasuta_riza on 02/09/2013 20:12, edited 1 time in total.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#570 Re: Pravosudni ispit

Post by rasuta_riza »

antonija wrote:
Miki123 wrote:
Sto se tice ovog seminara, iskreno isla sam u Sarajevu na seminar za pripremu polaganja pravosudnog na nivou FBIH, i recicu da nikad bezzveznije nisam izgubila 2 mjeseca vremena i amnje toga naucila, predavaci su samo diktirali a mi smo po cijeli dan pisali, nista novo nije receno, niti jedan primjer iz prakse.
Malik i Jaganjac su imali odlična predavanja sa mnoštvom primjera.
Da, godinama ponavljaju ista 3-4 primjera, neko je napisao i ono sve sto je bilo na seminarima i to 2008 godine, tako da od tada pa do danas sve isti primjere koriste, a to je npr onaj slucaj oko podstrekaca kada je covjek narkomana podstrekavao da ubije covjeka radi novca i slicno...
Imaju oni dosta jokera u rukavu :wink: , i interesantna je stvar da su primjeri iako kako ti reče "poznati", rijetko ćeš naći više kandidata koji će isti primjer identično rasčlaniti, ispitivači često na podpitanjima znaju da solidno razmontiraju svakoga i (kada zagrebu ispod površine primjera postavljenog kandidatu) da vide koliko isti suštinski razumije isti primjer kroz odredbe zakona,.meni je lično u tome pravi superoperater Hajrudin Hajdarević, čovjek koji jednostavno zna klicu da pronađe i stvori sintezu primjera i zakona , i Džemo je također briljantan predavač i ispitivač.a i krivičari su vrhunski, kao ispitivači ,.sva tri, Malik, Venco i Amir, s tim da Ilić zna da se i šali,kad je rspoložen naravno.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#571 Re: Pravosudni ispit

Post by JThomas »

meni je to k'o uže područje interesovanja i zanosim se da ponešto znam iz građanskog prava generalno. ali treba vala biti realan i priznati da bi s nekim hajdarevićevim pitanjima i dobar dio sudija prvog stepena imao problema. čovjek je genijalac, al' neke stvari koje pita zaista nije osnovano očekivati da zna neko ko žestoko nije radio građansko pravo u praksi, i to prave, komplikovane stvari. a to po prirodi stvari ne može svako...
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#572 Re: Pravosudni ispit

Post by rasuta_riza »

JThomas wrote:meni je to k'o uže područje interesovanja i zanosim se da ponešto znam iz građanskog prava generalno. ali treba vala biti realan i priznati da bi s nekim hajdarevićevim pitanjima i dobar dio sudija prvog stepena imao problema. čovjek je genijalac, al' neke stvari koje pita zaista nije osnovano očekivati da zna neko ko žestoko nije radio građansko pravo u praksi, i to prave, komplikovane stvari. a to po prirodi stvari ne može svako...
Slažem se s tobom,.zna biti poprilično zahtjevan i pitanja mu često prevazilaze domete koji se osnovano očekivaju od kandidata,,valjda je zaboravio kako je bilo kada je on to polagao, a i ne polaže se samo građansko.ipak ima dozu tolerancije po pitanju toga, ali kako je jednom naglasio, njegovo propitivanje ima za cilj da nekoga čemu i nauči, ali općenito-polomi sa tim. Ja lično i ne preferiram građansko, prvenstveno zbog te raznolikosti i velike širine,.krivica mi je bolje legla,valjda zbog veće preciznosti, ili je to čisto lični dojam.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#573 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

Ma sve zavisi kako sta kome "legne", jednostavno je tako, sve je tacno i precizno, svaka granaa prava, ali jednostavno kao i u svemu drugom, nekom je nesto draze.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#574 Re: Pravosudni ispit

Post by rasuta_riza »

antonija wrote:Ma sve zavisi kako sta kome "legne", jednostavno je tako, sve je tacno i precizno, svaka granaa prava, ali jednostavno kao i u svemu drugom, nekom je nesto draze.
Upravo tako,lakše mi se primala, dok sam više napora ulagao da građansko posložim, opet ima raje kod kojih je obratno, uglavnom je ogromna oblast,.nismo ni spomenuli upravno-radno, privredno ili ustavno, ma kao šuma Striborova :-?
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#575 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

rasuta_riza wrote:@ Antonia, neće, jer se isti ne može primjenjivati prije nego što prođe, kako je to kolega miki pojasnio vacatio legis, on je sada "na čekanju", nije operativan,.nešto kao oročeni depozit u banci, koritiš još uvijek ovaj "stari".

Vidim da je ovaj "novi" dosta koncizniji, mada sam ja imao pitanje zemljišni dug-a isti nije bio opisan u zakonu o stvarnim pravima, dakle ispitivan sam po onome "dolazak u budućnost",.nisu oni baš tako predvidivi kao što se misli :-)
Da, ali ovaj se i nece primjenjivati prije nego bude na snazi, tuzba se uputi sudu danas, a docice red za pripremno rociste tek za 1-2 godine, dakle dok se vec uveliko ovaj zakon koristi i dok bude na snazi...
Post Reply