Pravosudni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#26 Re: Pravosudni ispit

Post by revolver amidza »

Sarajevo89er wrote:Može li netko staviti link na Zakon o pravosudnom ispitu Federacije,i po mogućnosti prečišćeni tekst sa izmjenama iz 98 i 03?
evo ti ovaj link:
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/zakoni/index.php

onda idi na pretragu sa zakonom o pravosudnom ispitu i naći ćeš šta ti treba
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#27 Re: Pravosudni ispit

Post by Miki123 »

Uuh, kako ovo vrijeme leti. Meni već prošlo 8 mjeseci.. :? :oops:

Valja to lagano pripremat..
User avatar
bjelic
Posts: 181
Joined: 09/10/2009 15:07

#28 Re: Pravosudni ispit

Post by bjelic »

svima bih savjetovao da ukoliko je to moguće prisustvuju ispitima jer na taj način vrse provjeru svog znanja, vide tip pitanja i upoznaju ispitivače. Ovo je meni puno pomoglo u polaganju mog pravosudnog.
pozdrav
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#29 Re: Pravosudni ispit

Post by melbaa »

Vecina mojih kolega koji su vec polagali na fedralnom nivou vele da im je kljucno bilo to sto su slusali ispite redovno. Puno se toga ponovi, provjeri svoje znanje, pa cak i nauci. Upozna stil ispitivaca, pitanja se sva vrte ....

Neki su isli i na drzavni ... vele da je puno, puno lakse jer ispitivaci jesu pravnici ali ih malo radi u struci, tako da i ne pitaju detaljno i puno krace.
User avatar
mimoza061
Posts: 14
Joined: 11/11/2009 14:24

#30 Re: Pravosudni ispit

Post by mimoza061 »

eh i meni je vrijeme da krenem uciti za taj pravosudni.....samo me muci to sto 2 godine iskustva nisam stekla kod advokata ili na sudu,gdje je praksa za polaganje najbolja...bar ja tako mislim...vec sam radila u organima uprave,vodila upravni postupak,pa me zanima kakva su vasa iskustva?
da li je to uopste za mene? :?
User avatar
bjelic
Posts: 181
Joined: 09/10/2009 15:07

#31 Re: Pravosudni ispit

Post by bjelic »

naravno da je za tebe pravosudni.
činjenica je da su kandidati koji su radili u advokaturi ili na sudu imali priliku da se bolje upoznaju sa praksom i različitim oblastima prava. Ali s druge strane ti ćeš imati prednosti kod upravnog prava koje čini jednu veliku cjelinu na ispitu.

pravosudni je nepojmljivo bolji i vredniji od državnog stručnog ispita koji možeš polagati za državnu službu.
User avatar
Hrvoje_Hrvatinic
Posts: 206
Joined: 16/07/2009 11:26

#32 Re: Pravosudni ispit

Post by Hrvoje_Hrvatinic »

Ehh da, pravosudni ispit... gdje me nađe...
Kolegice i kolege, trk u ministarstvo pravde na slušanje, to vam je najbolji savjet koj ise može dati jer ima u zakonima mnogo toga što ne treba i što ne pitaju.
Inače od velike je važnosti tko će vam biti u komisiji.
User avatar
Sarajevo89er
Posts: 130
Joined: 22/06/2009 12:43

#33 Re: Pravosudni ispit

Post by Sarajevo89er »

revolver amidza wrote: evo ti ovaj link:
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/zakoni/index.php

onda idi na pretragu sa zakonom o pravosudnom ispitu i naći ćeš šta ti treba
Ne valja.Treba mi čitav zakon a ne samo izmjene iz 98 i 03.
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#34 Re: Pravosudni ispit

Post by revolver amidza »

Sarajevo89er wrote:
revolver amidza wrote: evo ti ovaj link:
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/zakoni/index.php

onda idi na pretragu sa zakonom o pravosudnom ispitu i naći ćeš šta ti treba
Ne valja.Treba mi čitav zakon a ne samo izmjene iz 98 i 03.
ne kontam šta ti ne valja?
nije valja da si očekivao da zakon sadrži cca 400 članova kao KZ?
to ti je ono što ti treba (barem je meni jasno) za osnovno,..nema se tu šta mnogo pisati i pričati.
User avatar
mimoza061
Posts: 14
Joined: 11/11/2009 14:24

#35 Re: Pravosudni ispit

Post by mimoza061 »

bjelic wrote:naravno da je za tebe pravosudni.
činjenica je da su kandidati koji su radili u advokaturi ili na sudu imali priliku da se bolje upoznaju sa praksom i različitim oblastima prava. Ali s druge strane ti ćeš imati prednosti kod upravnog prava koje čini jednu veliku cjelinu na ispitu.

pravosudni je nepojmljivo bolji i vredniji od državnog stručnog ispita koji možeš polagati za državnu službu.

bas ti hvala,ohrabrio si me :thumbup: ma da ,ja poznajem upravno pravo jako dobro,a imam i polozen strucni,odnosno ispit opceg znanja,to sam polozila dok sam stekla uslove......malo me strah tog prakticnog dijela ispita iz krivicnog i gradjanskog...jer nikad nisam pisala presude,tuzbe... :?
vodila sam prvostepeni upravni postupak i donosila rjesenja...valjda ce nekako pomoci... :-)
User avatar
mimoza061
Posts: 14
Joined: 11/11/2009 14:24

#36 Re: Pravosudni ispit

Post by mimoza061 »

bjelic wrote:naravno da je za tebe pravosudni.
činjenica je da su kandidati koji su radili u advokaturi ili na sudu imali priliku da se bolje upoznaju sa praksom i različitim oblastima prava. Ali s druge strane ti ćeš imati prednosti kod upravnog prava koje čini jednu veliku cjelinu na ispitu.

pravosudni je nepojmljivo bolji i vredniji od državnog stručnog ispita koji možeš polagati za državnu službu.

bas ti hvala,ohrabrio si me :thumbup: ma da ,ja poznajem upravno pravo jako dobro,a imam i polozen strucni,odnosno ispit opceg znanja,to sam polozila dok sam stekla uslove......malo me strah tog prakticnog dijela ispita iz krivicnog i gradjanskog...jer nikad nisam pisala presude,tuzbe... :?
vodila sam prvostepeni upravni postupak i donosila rjesenja...valjda ce nekako pomoci... :-)
User avatar
bjelic
Posts: 181
Joined: 09/10/2009 15:07

#37 Re: Pravosudni ispit

Post by bjelic »

mimoza061 wrote:
bjelic wrote:naravno da je za tebe pravosudni.
činjenica je da su kandidati koji su radili u advokaturi ili na sudu imali priliku da se bolje upoznaju sa praksom i različitim oblastima prava. Ali s druge strane ti ćeš imati prednosti kod upravnog prava koje čini jednu veliku cjelinu na ispitu.

pravosudni je nepojmljivo bolji i vredniji od državnog stručnog ispita koji možeš polagati za državnu službu.

bas ti hvala,ohrabrio si me :thumbup: ma da ,ja poznajem upravno pravo jako dobro,a imam i polozen strucni,odnosno ispit opceg znanja,to sam polozila dok sam stekla uslove......malo me strah tog prakticnog dijela ispita iz krivicnog i gradjanskog...jer nikad nisam pisala presude,tuzbe... :?
vodila sam prvostepeni upravni postupak i donosila rjesenja...valjda ce nekako pomoci... :-)
:) nema na čemu. što se tiče praktičnog rada iz krivičnog ili građanskog prava to je vjeruj najmanji problem. Ispitivači su korektni i najvažnije je da se ispoštuje zakonska forma bilo da je riječ o tužbi, presudi ili rješenju. A to da li ćeš ti donijeti pogrešnu odluku nije bitno. Kao što reče jedna kolegica kada je ispitivač pitao, a što je odbila tužbeni zahtjev kada je isti osnovan, da se nezadovljna strana može žaliti na presudu :-D .

U vezi sa praktičnim primjerom svima bih preporučio link http://pravosudje.ba/ idite na biblioteka, zatim ogledni primjeri sudskih odluka. Ovdje možete da nađete primjere i iz građanskog kao i iz krivičnog prava.
User avatar
mimoza061
Posts: 14
Joined: 11/11/2009 14:24

#38 Re: Pravosudni ispit

Post by mimoza061 »

hehe bas si me nasmijao sa primjerom te djevojke,ali dobro im je rekla :-D ,uglavnom shvatila sam poentu :) .......ovaj link je odlicaaaan,mislim da ce mi puuuno pomoci...eh sad se bacam na posao,a slj.godine kad polozim ABD,castim te ;-)
User avatar
Hrvoje_Hrvatinic
Posts: 206
Joined: 16/07/2009 11:26

#39 Re: Pravosudni ispit

Post by Hrvoje_Hrvatinic »

Bio sam puno puta na slušanju pravosudnog na federalnoj razini, ima raznih anegdota, provala. Sjećam se, jednom je jedan tip iz Goražda odgovarao Obiteljsko pravo i pita ga član komisije (Hajdarević): -Jeste li vi oženjeni, kolega? A tip će: -Ženim se sad u petak. Hajdarević: - Sad u ovaj petak?! Tip: - Da u ovaj petak. Ja jedino znam da ću ako ovu sedmicu preživim, da ću onda živjeti 100 godina!


A ima raznih članova komisje... Iz kaznenog/krivičnog mi je najdraži Amir Jaganjac, on je prijatan i fin čovjek i ne pita puno. Zatim je tu i Vjenceslav Ilić, stari dedo koji nije loš ni pretjerano strog samo te udavi sa pričom i primjerima da si onda kasnije na Građanskom slomljen. Najgori je Malik, rijetko pomogne, voli da detaljiše, ima naglasak na procesnom pravu za razliku od ove prve dvojice koji više pitaju materijalno. S onim cvikama i mrkom facom mene asocira na nekog gestapovca. 8)

Na građanskom su otprilike svi podjednaki, Hajdarević, Suada i Katarina... možda je jedino malo Katarina Mandić malo strožija... nezgodno kod nje što tiho govori pa ju je teško razumjeti.

Gospodarsko/privredno... Tu imamo divnog Džemu Mutapčića koji ponekad postavi samo 3-4 pitanja i sve bude gotovo za 5 minuta. Osrednju Silviju Čupku, staru babetinu koja za vrijeme ispita ne vadi cigaretu iz usta kao neka salonska madam, te Nermina Bisera. E Biser je gadan... uuuu daleko gori od ovo dvoje, pita ponekad i po 40 minuta, ufurao se pravo, voli da detaljiše, mamicu mu...

Uprava i radno... Najbolja je Kata Senjak (i ono njeno karakteristično - uvijek pita dijelove ugovora o radu pa kada ispitanik ne spomene plaću ona uvijek doda rečenicu - A da li biste radili bez plate??), ni Ranko Nikolić nije loš, ali onaj treći papak stari Kratović zna počesto biti gadan, detaljiše i obara.

Ustav... Kata Senjak opet najbolja (najmanje pita), Mato Tadić je malo opasniji ali ništa strašno, prijatan je tip. Treći je Mirko Bošković, on zna malo biti dosadan ali sve u svemu nije ni on loš.

To su ti koje sam ja upoznao prigodom svojih posjeta pravosudnom ispitu, nisam bio par mjeseci pa ne znam jesu li se članovi promjenili, bilo je neke priče o tomu.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#40 Re: Pravosudni ispit

Post by Miki123 »

Mene je najviše strah radnog i upravnog prava. Mislim da sa građanskim i privrednim pravom neću imati problema jer me to i zanima, a i radim na poslu gdje se najviše sa tim susrećem.

Inače, bilo bi dobro da neko napiše (ako već nije) gdje se održavaju ispiti i kad?
User avatar
Hrvoje_Hrvatinic
Posts: 206
Joined: 16/07/2009 11:26

#41 Re: Pravosudni ispit

Post by Hrvoje_Hrvatinic »

Miki123 wrote:Mene je najviše strah radnog i upravnog prava. Mislim da sa građanskim i privrednim pravom neću imati problema jer me to i zanima, a i radim na poslu gdje se najviše sa tim susrećem.

Inače, bilo bi dobro da neko napiše (ako već nije) gdje se održavaju ispiti i kad?

Radnog te ne treba biti strah, sve što treba naučiti je praktički na nekoliko listova. Uprava je nešto teža ali ne bi ni to trebao biti problem. Objektivno govoreći, najteže je Kazneno/krivično. Doduše ovisi za koga i na kojim radnim mjestima su kandidati bili i kakvog radnog iskustva imaju.

A federalni ispiti se održavaju u zgradi gdje je federalno ministarstvo pravde i vrhovni sud FBiH. Ako nisi iz Sarajeva to ti je lako naći jer je preko puta Skenderije. Ispiti se održavaju u sudnici vrhovnog suda u prizemlju te zgrade. Ispiti su skoro svaki dan i obično počinju u 15,sati. Petkom i kada ima i popravni ispit uz ovaj cijeli ispit, zna početi i sat,dva ranije. Znači, obično počne u 15,00 a završi se oko 18,00. Znači ispit obično traje oko 3 sata. Pravilo je da što bolje znaš, to ispit kraće traje. Ako dobro znaš može i kraće, ako slabije znaš može i dulje.
User avatar
mimoza061
Posts: 14
Joined: 11/11/2009 14:24

#42 Re: Pravosudni ispit

Post by mimoza061 »

Miki123 wrote:Mene je najviše strah radnog i upravnog prava. Mislim da sa građanskim i privrednim pravom neću imati problema jer me to i zanima, a i radim na poslu gdje se najviše sa tim susrećem.

Inače, bilo bi dobro da neko napiše (ako već nije) gdje se održavaju ispiti i kad?

Imam plan...ti meni instrukcije iz gradjanskog,ja tebi iz uprave :-D
User avatar
torcida
Posts: 784
Joined: 26/08/2009 13:10
Location: gens una sumus

#43 Re: Pravosudni ispit

Post by torcida »

pozz čeljadi, vidim da je tema fino odmakla...lijepo je vidjeti da nas još ima u istim šemama-brigama :-D
danas sam akobogda gore u rajvosa, koliko sam upratio...u 4h je ispit pa da malo divim situaciju, kako to kruži i usput da koje pitanje pokupim...ispit je na državnom nivou, što vrijeme prolazi, nešto me vuče da se prijavim baš na njega ali i dalje učim po federalnom planu i programu, navodu da ako je netko iz federacije..da ga ne pitaju o rs i obratno pa bumo sve divili danas...valjda će biti i ekipe sa forumu na ispitu, vidimo se akobogda! 8-)
exsarajevooo
Posts: 5
Joined: 13/11/2009 20:23

#44 Re: Pravosudni ispit

Post by exsarajevooo »

Pozdrav za kolege , moja podrška ovoj temi , pozvao bih sve koji su trenutno u fazi pripremanja Pravosudnog ispita U BiH da nam se pridruže kako bih jedni drugima olakšali muke . :-)
Naime , nedavno sam na jednom hrvatskom forumu naišao na diskusiju o Pravosudnom ispitu gdje svi koji pripremaju ili su polagali iznose svoje utiske o ispitu , ispitivačima , presudi iz krivičnog i građanskog , navode pitanja koja su im postavljena . 8)
Ja nemam dilemu , definitivno polažem na državnom nivou , doduše imao sam priliku da slušam i snimim predavanja federalne komisije u Brčkom ( 8 vikenda ) ,a posjedujem i dosta pitanja koju su postavljana kandidatima u poslednje vrijeme , ukratko spreman sam za saradnju , ( Torcida ) :?: , može PP , Pozdrav za sve . :-) :run:
User avatar
torcida
Posts: 784
Joined: 26/08/2009 13:10
Location: gens una sumus

#45 Re: Pravosudni ispit

Post by torcida »

eo malo solidarnosti sa kolegama i da koliko toliko potpomognem zajedničkom nam cilju, pitanja su iz 2mj.ove godine (drž.nivo)! sretno svima :)

Materijalno kazneno pravo :

- načelo zakonitosti
- način izvršenja kaznenih djela
- elementi kaznene odgovornosti
- odgovornost za nehat
- vrste kazni
- stjecaj
- mjere upozorenja
- razlika između amnestije i pomilovanja
- kazne za pravne osobe

Procesno kazneno pravo

- pretpostavka nevinosti i institut in dubio pro reo
- posljedice nenadležnosti
- imunitet
- pritvor nakon izricanja presude
- izjašnjenje o krivnji
- odricanje od prava na suđenje
- pismena izrada presude
- žalbene osnove
- granice preispitivanje prvostupanjske presude
- žalba na drugostupanjsku presudu
- razlika između zaštićenog svjedoka i ugroženog svjedoka


GRAĐANSKO PRAVO

- opća mjesna nadležnost
- ako je sud mjesno nenadležan – posljedice
- tužba i njen sadržaj
- kada nema pripremnog ročišta
- razlika između medijacije i sudskog poravnanja
- presuda zbog propuštanja

Izvršni postupak

- izvršna i vjerodostojna isprava
- izvršna odluka
- dostavljanje rješenja o izvršenju
- prigovor treće osobe

Vanparnični postupak

- pokretanje vanparničnog postupka
- oduzimanje i vračanje poslovne sposobnosti

Obiteljsko

- bračno posredovanje
- priznavanje materinstva
- izdržavanje djece

Nasljedno

- nužni nasljednici
- imovina koja se izdvaja iz ostavine
- smanjivanje oporučnog nasljedstva

Obvezno

- prekomjerno oštećenje
- ugovor o djelu
- kompenzacija (prebijanje)

Stvarno

- štetne imisije
- razlika između suvlasništva i zajedničkog vlasništva


PRIVREDNO PRAVO

- oblici organiziranja privrednih subjekata
- dioničarsko društvo
- za što odgovara d.d a za što dioničar
- osnivanje d.d.
- tko upravlja d.d.
- registracija d.d.
- prestanak d.d.
- kada je stečaj a kada likvidacija
- nelojalna konkurencija i špekulacija
- komisija za vrijednosne papire
- patent i žig
- zakon o industrijskom vlasništvu
- mjenica
- amortizacija mjenice
- ček
- umnožavanje čeka
- koja privredna društva mogu vršiti vanjskotrgovinsku aktivnost
- vrste osiguranja
- zakon o društvima koji upravljaju fondovima
- ugovor o građenju

Upravno i Radno pravo

- tko obavlja polove uprave u BiH
- poslovi uprave
- osnovno oblici upravnog nadzora
- tko ne može biti imenovan za člana u vijeću ministara
- načela upravnog postupka
- pravomoćnost rješenja
- oblik i sastavni dio rješenja
- rok za žalbu
- upravni spor – protiv koga i kada
- kada se tužba uvaži što se dešava s rješenjem
- kada sud sam odlučuje a kada vraća na ponovno odlučivanje
- izvanredni pravni lijek
- zahtjev za zaštitu zakonitosti
- načini stjecanja državljanstva
- opći uvjeti za prijem u državnu službu
- radna mjesta u državnoj službi
- disciplinska odgovornost službenika
- disciplinske kazne
- kada prestaje ugovor o radu
- reprezentativni sindikat
- pravo na štrajk
- osnovna prava iz penzijsko-invalidskog osiguranja

Ustavno pravo

- kako i kada je donesen Ustav
- jeli ustav prošao kroz parlamentarnu proceduru
- koliko aneksa ima Deyton
- tko čini izvršnu vlast po Ustavu
- predsjedništvo, kako se bira i nadležnost
- zakonodavna vlast u BiH
- Dom naroda izbor i način odlučivanja
- Vitalni nacionalni interes
- Izmjene i dopune Ustava BiH
- Zakonodavna vlast na razini Federacije
- Zakonodavna vlast na nivou RS-a (Westendorpovi amandmani)
- Općina kao jedinica lokalne samouprave
- Redovni sudovi na razini BiH
- Organizacija suda BiH
- Apelaciono odjeljenje suda BiH – nadležnost
- Organizacija sudova u Federaciji
- Nadležnost kantonalnog suda
- Opće građanska nadležnost
- Nadležnost VSTV-a
- Institucija ombdusmena
- Čl.73. – notarska obveza
- Europska konvencija – kad je donesena i od kada se primjenjuje
- Prava koja štit EK
- Dva uvjeta za obraćanje Europskom sudu
exsarajevooo
Posts: 5
Joined: 13/11/2009 20:23

#46 Re: Pravosudni ispit

Post by exsarajevooo »

Kolege su izgleda nezainteresovane za ovu , za nas diplomirane pravnike krucijalnu temu , možda očekuju da se neko drugi za njih angažuje , mislim da se pasivnošću ne može puno postići , Tema pogledana 1282 puta ,samo 45 komentara , a pohvalio bih torcidu i hrvoja na fantastičnom karakternom opisu ispitivača , evo i od mene mali doprinos ( pitanja se odnose na federalnu komisiju ) ,eto toliko za početak . :-)

Građansko – Katarina Mandić:

Razlozi za žalbu
Vanredni pravni lijekovi
Kako se pokreće vanparnični postupak?
Vanp. sud donosi? Rješenja.
Dioba stvari
Kako se pokreće izvršni postupak?
Brak prestaje?
Postupak za razvod braka
Zajednička imovina
Predbračni i bračni ugovor
Izdržavanje maloljetnika

Privredno – Adnan Biser: :evil: :evil: :evil:

D.O.O. (sve)
Zakon o stranim ulaganjima
Cilj stečajnog postupka
Aval
Zakon o industrijskom vlasništvu (žig)
Ugovor o uskladištenju

Upravno – Sadudin Kratović:

Zakon o orgnizaciji uprave
Poslovi organa uprave
Razlika između ličnog i posrednog dostavljanja?
Poravnanje?
Složeno rješenje
Odluke po žalbi
Kada se može ukinuti konačno i pravomoćno rješenje?
Kada se ne može voditi upravni spor?
Zakon o državnim službenicima u FBiH?
Kada poslodavac donosi poslovnik o radu?
Zaštita prava iz radnog odnosa
Zaključenje ugovora o radu
Noćni rad maloljetnika

Krivično – Malik Hadžiomeragić: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Nužna delegacija (čl. 34. KZ – obavezno pročitati komentar KZ-a)
Instituti za oslobođenje od kazne
Actiones liberae in causa
Mjere sigurnosti
Nepodoban pokušaj
Psihijatrijsko vještačenje
Uvjetna osuda
Ublažavanje, oslobođenje
Lišenje slobode
Nedolazak tužioca
Vezanost presude i optužnice
ZOBS

Upravno – Kata Senjak:

Kako se stiče državljanstvo?
Koje propise donose organi uprave?
Inspekcijski nadzor
Stvarna nadležnost organa uprave
Skraćeni ispitni postupak
Kako postupa drugostepeni organ po žalbi?
Vanredna pravna sredstva?
Konačno rješenje
Pravomoćno rješenje
Upravni spor

Privredno – Silvija Čupka:

Kako prestaje privredno društvo?
Stečaj
Sudski registar
Načela registra
Bankarski poslovi

Uprava – Senjak:

Poslovi organa uprave
Povjeravanje javnih ovlaštenja
Inspekcijski nadzor
Načela
Zapisnik u upr.post.
Šta se dešava kada stranka odustane od zahtjeva? (obustavlja postupak, osim kada je u javnom interesu da nastavi ex officio)
Dijelovi rješenja
Obnova postupka
Kako se pokreće upravni spor?

Privredno – Čupka:

Vrste privrednih društava?
Društvo sa neograničenom slidarnom odgovornošću
Odgovornost d.d.
Koja zaštita postoji za kupca?

Krivično – Venceslav Ilić:

Kriv.dj. krađa
Vrijeme izvršenja krivičnog djela
Mjesto izvršenja krrivičnog djela
Isključenje krivične odgovornosti
Stvarna zabluda
Pravna zabluda
Svrha uvjetene osude
Oduzimanje imovinske koristi
Maloljetniči pritvor? - (svi razlozi osim tačke d))
Princip nevinosti
Zakonitost dokaza
Rokovi
Restitucija
Pretres
Izvođenje dokaza
Završne riječi

Građansko – Suada Selimović:

Hipoteka
Kako prestaje pravo vlasništva?
Kada se smatra ugovor punovažnim?
Ništav i rušljiv ugovor
Raskid ugovora zbog neispunjenja
Naknada štete
Solidarna odgovornost (npr. Izvođač radova i investitor, bračni drugovi, nasljednici)
Ugovor o raspodjeli za života
Odricanje od nasljedstva
Isključenje iz nužnog dijela
Šta sadrži prijedlog za izvršenje?
Karakteristike vanparničnog postupka
Oduzimanje roditeljskog prava
Šta sadrži tužba?
Svrha pripremnog ročišta
Vrste presuda
Razlozi za pobijanje presude
Imovinski odnosi bračnih partnera
Izdržavanje bračnih partnera
Izdržavanje maloljetne djece

Privredno – Čupka:

Temeljni kapital
Osnivački akt
Organizacija privrednih društava
Ugovor o komisionu
Registar vrijednosnih papira

Uprava – Senjak:

Prestanak državljanstva
Izuzeće službene osobe
Dostavljanje pismena
Rokovi
Žalba
Vanredni pravni lijekovi u upravnom postupku
Državni službenici
Službenici sa posebnim ovlaštenjima – inspektori
Prestanak ugovora o radu
Privremeni i povremeni poslovi
Penzijski staž
Prava iz PIO
Koliko ustava ima u BiH? – 13
Razlika između Ustava BiH i FBiH
Zakonodavna vlast u BiH i FBiH
Nadležnosti BiH
Zatečeni propisi prema Ustavu FBiH
Sudovi na razini BiH
Ustavni sud
Sud BiH
Sudovi u FBiH
Sudovi u RS
VSTV
Notari

Građansko – Hajdarević:

Pravo služnosti
Zelenaški ugovor
Zastarjelost
Opoziv testamenta
Nasljeđivanje autorskih prava
Izvršne isprave? - (nisu više prekršajne presude i platni nalog)
Uređenje međa

Privredno – Biser:

Pojam i oblici privrednih društava
D.D.
D.O.O.
Ugovor o licenci
Organi stečajnog postupka
Strani ulagači
Ugovor o skladištenju
Zakon o industrijskom vlasništvu BiH

Krivično – Amir Jaganjac:

Šumska krađa
Ko je dijete i zašto je to važno za KZ?
Maloljetnik
Načeko zakonitosti
Vremensko važenje
Svrha izicanja kriv.pr.sankcija
Zastara krivičnog gonjenja
Krivično djelo
Kada je učinjeno nečinjenjem?
Vrijeme izvršenja
Nužna odbrana – prekoračenje
Pokušaj
Kako se kažnjava podstrekač?
Krivična odgovornost
Umišljaj
Vrste kazne
Uvjetni otpust
Ublažavanje kazne
Poseban slučaj oslobođenja od kazne, a učinjeno je iz nehata
Sticaj
Produženo krivično djelo
Uračunavanje pritvora
Mjere upozorenja
Uvjetna osuda
Sigurnosne mjere
In dubio pro reo
Neb is in idem
Zakonitost dokaza
Slobodna ocjena dokaza
N. akuzatornosti
Razlika između direktnog i unakrsnog ispitivanja?
Stranke
Obavezna odbrana
Upozorenja od strane tužioca
Mjere obezbjeđenja prisustva
Razlozi za pritvor
Ko određuje pritvor i trajanje?
Podizanje optužnice
Izjašnjenje o krivnji
Pregovaranje o krivnji
Vrste presuda
Žalba
Odluke u 2.stepenu
Last edited by exsarajevooo on 21/11/2009 11:23, edited 2 times in total.
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#47 Re: Pravosudni ispit

Post by zenicablues »

Zamolio bih Vas, ukoliko imate zapisana pitanja koja su već bila na pravosudnom da ih stavljate na forumu.Ja ću slijedeće sedmice postaviti neka od pitanja koja su bila u utorak 17.11.2009. godine. HVALA!!!
User avatar
torcida
Posts: 784
Joined: 26/08/2009 13:10
Location: gens una sumus

#48 Re: Pravosudni ispit

Post by torcida »

pozdrav kolegama...samo da se brzinski javim i proslijedim koju informaciju vezano za termine, nadam se da će netko od vas biti u mogućnosti pratiti koji od navedenih i proslijediti pitanja običnim smrtnicima koji ih željno očekuju,, 8-) usput da napomenem da sam bio ovaj tj. na ispitu (ponedjeljak) pa naknadno dodam pitanja, neka i vama ne bude teško isto napraviti! :wink:

Novi ispitni termini

Termini za polaganje pravosudnog ispita:

30.11.2009.godine u 16,00 sati - sala u prizemlju;
01.12.2009. godine u 16,00 sati - sala u prizemlju - otkazan;
02.12.2009. godine u 16,00 sati - sala u prizemlju;
03.12.2009. godine u 16,00 sati - sala u prizemlju;
08.12.2009. godine u 16,00 sati – sala u prizemlju;
09.12.2009. godine u 16,00 sati – sala u prizemlju;
10.12.2009. godine u 16,00 sati – sala u prizemlju;
11.12.2009.godine u 16,00 sati - sala u prizemlju;
15.12.2009.godine u 16,00 sati - sala u prizemlju;
16.12.2009.godine u 16,00 sati - sala u prizemlju;
17.12.2009.godine u 16,00 sati - sala u prizemlju;
18.12.2009.godine u 16,00 sati - sala u prizemlju;
23.12.2009.godine u 16,00 sati - sala u prizemlju

http://www.mpr.gov.ba/hr/str.asp?id=96
spoky
Posts: 38
Joined: 31/10/2008 08:57

#49 Re: Pravosudni ispit

Post by spoky »

mene zanima koji su uslovi za polaganje pravosudnog a koji se odnose na radni staž. Znam da je dvije godine staža na sudu, tužilaštvu i sl, a cetiri u privredi, ali negdje sam cula da je sad i dvije u privredi pa molim vas ko šta zna detaljnije da piše. Tek sam se zaposlila u d.o.o. i kontam ko ce docekati cetiri godine da se stekne uslov za pravosudni :)
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#50 Re: Pravosudni ispit

Post by Maybach »

Imas zakon o pravosudnom kao i izmjenu,tu ti sve pise
Post Reply