Pravosudni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#601 Re: Pravosudni ispit

Post by Max Bunker »

Jel' neko moze da mi kaze, kakve su to izmjene i dopune ZOO-a nastale ( neki govore i da se radi o novom zakonu ) ? :?


P.S.

Jedino sto sam ja nasao jeste da su izmijenili redosljed određenih članova i što sam cuo jeste da neki Ugovor ( ako ne o dozivotnom izdrzavanju ) treba da bude uredjen ZOO.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#602 Re: Pravosudni ispit

Post by muminovic »

Od kada su izmjene i dopune, koliko je meni poznato ZOO je u nacrtu ?
Chuppy
Posts: 8
Joined: 01/06/2012 13:46

#603 Re: Pravosudni ispit

Post by Chuppy »

Pozdrav svima! Evo polako hvatam zalet za pravosudni i naravno imam milijardu pitanja :D
Za pocetak se dvoumim da li ici na drzavni ili entitetski nivo i u tom kontekstu pitanje: da li se materijali za polaganje razlikuju? Zakoni svakako, ali skripte, je li postoje razlicite skripte za drzavni i entitetski nivo?
koliko su uopste "up to date" ove skripte koje se vrte iz 2009. Godine?
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#604 Re: Pravosudni ispit

Post by dust in the wind »

Chuppy wrote:Pozdrav svima! Evo polako hvatam zalet za pravosudni i naravno imam milijardu pitanja :D
Za pocetak se dvoumim da li ici na drzavni ili entitetski nivo i u tom kontekstu pitanje: da li se materijali za polaganje razlikuju? Zakoni svakako, ali skripte, je li postoje razlicite skripte za drzavni i entitetski nivo?
koliko su uopste "up to date" ove skripte koje se vrte iz 2009. Godine?
ja sam ljetos polagala na federalnom.i okej je...
po meni u pet deka je to sve...ako naucis...
skripte iz 2009. godine su jako stare...racunaj da su se krivicni i materijalni i procesni yakoni vise puta mijenjali... i na federalnom i entitetskom nivou... ako ces na drzavni izmijenjen je zakon o parnicnom postupku pred sudom bih... novi zakon o stvarnim pravima.... i tako.... 2009. godina je dobro zastarila.moze ti biti baza...ali zakone sve nabavi i po tome prati izmjene i dopune
pravnicAM
Posts: 163
Joined: 20/08/2010 23:09

#605 Re: Pravosudni ispit

Post by pravnicAM »

https://www.facebook.com/groups/116894645101616/

kolegic ei kolege, na fb stranici imate i materijal i iskustva kolega koji su polozili pravosudni, to ce vam uveliko pomoci da razriješite svoje dileme :)

sretno
User avatar
de facto.
Posts: 3077
Joined: 10/07/2011 18:49
Location: ...jer me more uvik spasi,život krade,more vrati,vrime prođe,al' stoje sati.Tu san dite,to me hrani.

#606 Re: Pravosudni ispit

Post by de facto. »

Mogu li ja laički da pitam koliko se predmeta polaže i koliko sve košta? :oops1:
I zanima me koliko iznosi naknada za upis u Imenik advokata i kolika je članarina?
User avatar
de facto.
Posts: 3077
Joined: 10/07/2011 18:49
Location: ...jer me more uvik spasi,život krade,more vrati,vrime prođe,al' stoje sati.Tu san dite,to me hrani.

#607 Re: Pravosudni ispit

Post by de facto. »

Umrla tema. :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#608 Re: Pravosudni ispit

Post by JThomas »

880 KM, pet je "predmeta" i ispitivača: krivično, građansko, privredno, upravno i radno (zajedno) i ustavno i uređenje pravosuđa (zajedno).

advokatski ispit je 1000 KM, a upis u imenik advokata je 2000 KM ako nisi upisan/a kod komore kao advokatski pripravnik i/ili stručni saradnik 4 godine. ako jesi džabe je.
User avatar
de facto.
Posts: 3077
Joined: 10/07/2011 18:49
Location: ...jer me more uvik spasi,život krade,more vrati,vrime prođe,al' stoje sati.Tu san dite,to me hrani.

#609 Re: Pravosudni ispit

Post by de facto. »

@ JThomas hvala.
Meni rekoše da je pravosudni 10.000KM.Da li je dezinformacija,ili se troškovi zaista popnu na tu cifru?
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#610 Re: Pravosudni ispit

Post by dust in the wind »

de facto. wrote:@ JThomas hvala.
Meni rekoše da je pravosudni 10.000KM.Da li je dezinformacija,ili se troškovi zaista popnu na tu cifru?
to je teska dezinformacija...toliko je nekada prije bio upis advokata u komoru....sada nije ni to
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#611 Re: Pravosudni ispit

Post by JThomas »

pa nije mont everest pobogu...
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#612 Re: Pravosudni ispit

Post by muminovic »

de facto. wrote:@ JThomas hvala.
Meni rekoše da je pravosudni 10.000KM.Da li je dezinformacija,ili se troškovi zaista popnu na tu cifru?
Najblize toj cifri od 10.000, je 7.000,00 KM upis u Imenik advokata, advokatske komore RS.

u FBiH je nekad davno upis bio 10.000 KM, pa 5.000 KM, pa sada je 2.000 KM ali hoce ponovo da dignu koliko se prica u medijima.
User avatar
de facto.
Posts: 3077
Joined: 10/07/2011 18:49
Location: ...jer me more uvik spasi,život krade,more vrati,vrime prođe,al' stoje sati.Tu san dite,to me hrani.

#613 Re: Pravosudni ispit

Post by de facto. »

Uh laknulo mi je.Iznenadili su me sa cijenama ljudi koji se prave puno informisani. :zzzz:
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#614 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

.
Last edited by antonija on 28/11/2013 09:42, edited 1 time in total.
Invicta1
Posts: 2
Joined: 16/03/2013 20:39

#615 Re: Pravosudni ispit

Post by Invicta1 »

Ako je neko polagao na Federalnom nivou i išao na predavanja koja se organizuju, može li mi reći da li se isplati ići na ista? Hvala unaprijed na odgovoru!
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#616 Re: Pravosudni ispit

Post by dust in the wind »

isla sam lani na predavanja ta....i nije lose...zapamte te..ali isto tako mozes i bez toga poloziti...posebno ako nadjes nekoga ko ide na to, pa kopiras predavanja.... kostalo je oko 600 maraka
Invicta1
Posts: 2
Joined: 16/03/2013 20:39

#617 Re: Pravosudni ispit

Post by Invicta1 »

dust in the wind wrote:isla sam lani na predavanja ta....i nije lose...zapamte te..ali isto tako mozes i bez toga poloziti...posebno ako nadjes nekoga ko ide na to, pa kopiras predavanja.... kostalo je oko 600 maraka
Hvala na odgovoru. Info o cijeni mi je isto korisna :) pozz
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#618 Re: Pravosudni ispit

Post by nevenkagaragic »

antonija wrote:Sto se tice testiranja to je samo za sudije/tuzioce, imas demo video na njihovoj stranici mozes vidjeti kako je sve u praksi - no to je napravljeno kako bi se jos lakse dodjelila pozicija podobnim.

Eno izasao je konkurs za strucne saradnike i sudije, mislim da je oko 35 mjesta na svim nivoima, konkurs nije jos ni objavljen u sluzbenom glasniku BiH a ja vec znam da ce na mjesto strucnog saradnika u opcinski sud u sarajevu biti uposlena A. H. - eto neka stoji ovaj post, pa cemo vidjeti za par mjeseci.

Posao dobije prvo onaj ko ima rodbinu ili nekog u VSTV, ako od njih nije niko zainteresiran ide se na djecu postojecih sudija, ako nema ni njih za taj poloaj rodbina, ako nema rodbine, onda ide po strucnosti.
Upravo tako antonija! Nazalost...

Ne znam za konkurs, nisam znala ni za ovu temu (nisam pravne struke), ali danas dobih na pp ovaj link ... eto, ako ste zaboravili ovaj post desilo se upravo ono sto ste napisali za A.H. (Amra Hadzimehmedovic dakle kcer Indire Hadzimehmedovic, predsed.Kantonalnog suda u Tuzli?)

Juce ja nesto nesto slicno odgovorih nekome na pitanje KAKO POSTATI SUDIJA

"Sve po zakonu" - slavna recenica...
Chiefukan
Posts: 81
Joined: 01/03/2011 01:14

#619 Re: Pravosudni ispit

Post by Chiefukan »

OBAVIJEST

sve zainteresovane kandidate obavještavamo da Agencija Euro Net Bosnia ponovo organizira
SEMINAR ZA PRIPREMU POLAGANJA PRAVOSUDNOG ISPITA U BOSNI I HERCEGOVINI
Seminar će se održati u Sarajevu u vremenskom periodu od 15.03. do 27.04.2014.godine., isključivo u dane vikenda.
Program seminara će se provoditi po Zakonu o polaganju pravosudnog ispita Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“, br. 33/04, 56/08 i 62/11), te Programu pravosudnog ispita na nivou Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“, broj 50/10).
Seminar će držati članovi /ispitivači Komsije za polaganje pravosudnog ispita na nivou Bosne i Hercegovine.
Program seminara je sadržan u 14 dana i to :
• Ustavno pravo i organizacija pravosuđa (jedan dan)
• Privredno pravo (dva dana)
• Upravno i Radno pravo (dva dana)
• Krivično pravo (četiri dana)
• Građansko sa Porodičnim pravom (pet dana).
U okviru seminara planirano je da se realiziraju i praktične vježbe (pismeni radovi) za polaganje pismenog dijela ispita, iz Krivičnog i Građanskog prava .
Nakon završetka programa, polaznicima će se izdati certifikat o pohađanju pripremnog edukacijskog programa za polaganje pravosudnog ispita.
Cijena seminara po jednom polazniku iznosi 900, 00 KM. Navedeni iznos se može platiti u dvije rate.

Svi zainteresirani kandidati mogu se prijaviti putem telefona 062/864000.

Uplate možete vršiti na račun broj: 1860001061748056 otvoren kod Turkish Ziraat Bank
prolazna
Posts: 77
Joined: 25/02/2014 12:46

#620 Re: Pravosudni ispit

Post by prolazna »

Je li ima neko ko sprema???

Počela sam čitati i kanim poslije ljetne pauze izaći ali se gubim sa različitim materijalima :(

Da li iko ima ikakvu pouzdanu skriptu za kostur, a svakako da će se dopuniti zakonom???
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#621 Re: Pravosudni ispit

Post by valter.ba »

Ima li neTko novi sastav komisije za polaganje pravosudnog na nivou BiH :D . Naime nasao sam sastav komisije iz 2012 g. ali nisam siguran da li im je mandat 2 godine ili duze :lol: Ukoliko je 2 godine vrijeme je za change :lol: .Hvala :-D
adoking
Posts: 136
Joined: 05/03/2009 00:12

#622 Re: Pravosudni ispit

Post by adoking »

Nije još imenovana nova komisija
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#623 Re: Pravosudni ispit

Post by valter.ba »

adoking wrote:Nije još imenovana nova komisija
Iskreno se zahvaljujem na odgovoru I cijenio bih ukoliko saznas prije mene za novi sastav komisije da javis :-D
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#624 Re: Pravosudni ispit

Post by FaceOff »

Članovi Komisije iz tačke I ovog Rješenja su ispitivači za predmete:
KRIVIČNO PRAVO:


1. Josip Muselimović
2. Jadranka Lokmić Misirača
3. Azra Miletić
4. Dragomir Vukoje
5. Zdravko Rajić

GRAĐANSKO PRAVO (materijalno i procesno) i PORODIČNO PRAVO:


1. Bekir Gavrankapetanović
2. Bogdanka Jovičić-Dabić
3. August Jančik
4. Mirjana Mrkajić-Miličić

PRIVREDNO PRAVO:


1. Adnan Biser
2. Zdenko Eterović
3. Nedeljko Bursać
4. Nedžida Salihović

UPRAVNO I RADNO PRAVO:


1. Valerija Galić
2. Anto Nikolić
3. Mirsad Ćeman
4. Sreto Crnjak

USTAVNI SISTEM I ORGANIZACIJA PRAVOSUĐA:


1. Bariša Čolak
2. Zlatko Knežević
3. Mato Tadić
4. Sead Bahtijarević
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#625 Re: Pravosudni ispit

Post by valter.ba »

Hvala za info :thumbup:
Post Reply