Pravosudni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66020
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#651 Re: Pravosudni ispit

Post by _BataZiv_0809 »

FaceOff wrote:POsto sam frisko zavrsio pravosudni na drzavnom da vam prenesem i par mojih iskustava.

Ono sto je kljucno jeste da treba vremena da se gradivo slegne i treba stalno uciti, ne preskakati nikad i odvojiti barem mjesec dana iskljucivo za ponavljanje. Moja prosudba je da treba 6 mjeseci ucenja da se sve uspije lijepo spremiti, naravno sve to zavisi i od obaveza, ako ne radite i imate mogucnost uciti cijeli dan onda moze i krace.

Meni je uz posao trebalo 6 mjeseci svakodnevnog rada i posljednji mjesec bez posla i ucenja po 12 sati dnevno da polozim ispit bez problema i to jos uz pohvalu komisije.

Moja preporuka je da se uci iz prirucnika i zakona da se dopunjuju stvari ili eventualno razjasne neke nejasnoce i to je sasvim dovoljno. Prirucnik iz gradjanskog je obimniji u odnosu na ono sto komisija trazi.

Sto se pismenog dijela tice tu se ne sekirajte previse, 6 sati rada na kompjuteru je dovoljno da izmislite presudu. Ja sam 3-4 dana prije ispita citao standardne urneke da dobijem sliku kako presuda treba izgledati i sta mora sadrzavati i sasvim ok sam je uradio, bez primjedbi komisije.

Uglavnom nemojte se zanositi da se ispit moze spremiti za mjesec ili dva, garantujem da ne moze, osim akoimate fotografsko pamcenje. Uzasno je stresno i sto vise vremena ostavite sebi i sto vise ucite manje ce srkleta biti kad se priblizi ispit. A kad dodje dan ispita ne bojte se kad shvatite da nista ne znate, Kad sjednete pred komisiju jednostavno se selektuje svo znanje i ide to lijepo.
Pridruzujem se cestitkama :thumbup:

I ja takodjer spremam ispit na drzavnom nivou, a krajnji rok koji sam sebi dao je pocetak jeseni. Dakle nekih 7-8 mjeseci, uz rad.

Jos uvijek sam na samom pocetku. Prosao sam jednom praktikum iz gradjanskog prava od Barise Colaka, sad ga polako prelazim drugi put, biljezim gdje sam tanak i eto kontam do kraja mjeseca da ga jednom predjem.

Medjutim, kako i ti sam rece, poprilicno je obiman, pa da li bi mi savjetovao da ubacim i skriptu u opticaj?

Takodjer, imam namjeru vrlo brzo ici slusati ispit, sto cesce budem mogao, a i jedno mjesec prije ispita uzeti neplaceno na poslu i svaki dan ponavljati.
vjetropirka
Posts: 289
Joined: 29/06/2012 22:01

#652 Re: Pravosudni ispit

Post by vjetropirka »

_BataZiv_0809 wrote:
FaceOff wrote:POsto sam frisko zavrsio pravosudni na drzavnom da vam prenesem i par mojih iskustava.

Ono sto je kljucno jeste da treba vremena da se gradivo slegne i treba stalno uciti, ne preskakati nikad i odvojiti barem mjesec dana iskljucivo za ponavljanje. Moja prosudba je da treba 6 mjeseci ucenja da se sve uspije lijepo spremiti, naravno sve to zavisi i od obaveza, ako ne radite i imate mogucnost uciti cijeli dan onda moze i krace.

Meni je uz posao trebalo 6 mjeseci svakodnevnog rada i posljednji mjesec bez posla i ucenja po 12 sati dnevno da polozim ispit bez problema i to jos uz pohvalu komisije.

Moja preporuka je da se uci iz prirucnika i zakona da se dopunjuju stvari ili eventualno razjasne neke nejasnoce i to je sasvim dovoljno. Prirucnik iz gradjanskog je obimniji u odnosu na ono sto komisija trazi.

Sto se pismenog dijela tice tu se ne sekirajte previse, 6 sati rada na kompjuteru je dovoljno da izmislite presudu. Ja sam 3-4 dana prije ispita citao standardne urneke da dobijem sliku kako presuda treba izgledati i sta mora sadrzavati i sasvim ok sam je uradio, bez primjedbi komisije.

Uglavnom nemojte se zanositi da se ispit moze spremiti za mjesec ili dva, garantujem da ne moze, osim akoimate fotografsko pamcenje. Uzasno je stresno i sto vise vremena ostavite sebi i sto vise ucite manje ce srkleta biti kad se priblizi ispit. A kad dodje dan ispita ne bojte se kad shvatite da nista ne znate, Kad sjednete pred komisiju jednostavno se selektuje svo znanje i ide to lijepo.
Pridruzujem se cestitkama :thumbup:

I ja takodjer spremam ispit na drzavnom nivou, a krajnji rok koji sam sebi dao je pocetak jeseni. Dakle nekih 7-8 mjeseci, uz rad.

Jos uvijek sam na samom pocetku. Prosao sam jednom praktikum iz gradjanskog prava od Barise Colaka, sad ga polako prelazim drugi put, biljezim gdje sam tanak i eto kontam do kraja mjeseca da ga jednom predjem.

Medjutim, kako i ti sam rece, poprilicno je obiman, pa da li bi mi savjetovao da ubacim i skriptu u opticaj?

Takodjer, imam namjeru vrlo brzo ici slusati ispit, sto cesce budem mogao, a i jedno mjesec prije ispita uzeti neplaceno na poslu i svaki dan ponavljati.
Moj savjet ti je da ideš slušati ispit tek kad pređeš cjelokupno gradivo . Biće ti lakše pratiti da možeš selektovati bitno , kao i sam princip ispita . Sretno :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66020
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#653 Re: Pravosudni ispit

Post by _BataZiv_0809 »

vjetropirka wrote: Moj savjet ti je da ideš slušati ispit tek kad pređeš cjelokupno gradivo . Biće ti lakše pratiti da možeš selektovati bitno , kao i sam princip ispita . Sretno :)
Hvala puno na savjetu. Razmisljao sam i o toj opciji i svakako da cu najintenzivnije ici slusati kad budem u zavrsnoj fazi, ali sam mislio otici 2-3 puta, cisto da vidim atmosferu i da pohvatam cake iz gradjanskog kojeg sam u medjuvremenu solidno presao :thumbup:

Situaciju mi dodatno komplikuje novi zakon o privrednim drustvima, a i obimne izmjene zpp-a :roll:

Sta preporcujes iz cega je najbolje spremati?

Kolege koje su polozile kazu da su praktikumi preopsirni, a i da imaju gresaka (konkretno u prirucniku Barise Colaka za Gradjansko, nadjoh da pravne osobe sticu poslovnu sposobnost upisom u zemljisne knjige :-) ).

Imam i neke skripte, slajdove sa predavanja na federalnom nivou i tako :roll:
vjetropirka
Posts: 289
Joined: 29/06/2012 22:01

#654 Re: Pravosudni ispit

Post by vjetropirka »

_BataZiv_0809 wrote:
vjetropirka wrote: Moj savjet ti je da ideš slušati ispit tek kad pređeš cjelokupno gradivo . Biće ti lakše pratiti da možeš selektovati bitno , kao i sam princip ispita . Sretno :)
Hvala puno na savjetu. Razmisljao sam i o toj opciji i svakako da cu najintenzivnije ici slusati kad budem u zavrsnoj fazi, ali sam mislio otici 2-3 puta, cisto da vidim atmosferu i da pohvatam cake iz gradjanskog kojeg sam u medjuvremenu solidno presao :thumbup:

Situaciju mi dodatno komplikuje novi zakon o privrednim drustvima, a i obimne izmjene zpp-a :roll:

Sta preporcujes iz cega je najbolje spremati?

Kolege koje su polozile kazu da su praktikumi preopsirni, a i da imaju gresaka (konkretno u prirucniku Barise Colaka za Gradjansko, nadjoh da pravne osobe sticu poslovnu sposobnost upisom u zemljisne knjige :-) ).

Imam i neke skripte, slajdove sa predavanja na federalnom nivou i tako :roll:
Ja sam polagala na federalnom nivou . Učila sam kombinovano skripta,predavanja ,zakon . I pred kraj učenja sam išla slušati ispite . Za državni nivo ima priručnik za privredno pravo,mislim da je izdanje iz 2014 . Ako hoćeš ,pošalji mi mail na pp , proslijedim ti ove materijale , pa pogledaj . Uglavnom , imaj u vidu da je to praktični ispit , ne moraš štrebati ono teorijski kao na faxu .
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#655 Re: Pravosudni ispit

Post by zenicablues »

Vjetropirka,pogledaj molim te pp.

Hvala!

Pozdrav
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#656 Re: Pravosudni ispit

Post by purgatorio »

Jel zna ko da li osoba sa diplomom magistra prava(svega par ispita na studiju) ali bez diplome bachelora prava/dipl pravnika (drugi studij zavrsen) ispunjava uvjete za polaganje pravosudnog ispita u pogledu strucne spreme?
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#657 Re: Pravosudni ispit

Post by zgiba »

purgatorio wrote:Jel zna ko da li osoba sa diplomom magistra prava(svega par ispita na studiju) ali bez diplome bachelora prava/dipl pravnika (drugi studij zavrsen) ispunjava uvjete za polaganje pravosudnog ispita u pogledu strucne spreme?
Pravosudni ispit mogu polagati samo diplomirani pravnici.

Član 1. Zakona o pravosudnom ispitu: "Pravosudni ispit (u daljnjem tekstu: ispit) je stručni ispit koji polažu diplomirani pravnici radi stjecanja uvjeta za obavljanje poslova i zadataka čije je vršenje uvjetovano pravosudnim ispitom."

Član 9. istog Zakona: "Prijavu za polaganje pravosudnog ispita diplomirani pravnik (u daljnjem tekstu: kandidat) podnosi Ministarstvu
pravde. Uz prijavu kandidat podnosi i dokaze da ispunjava uslov iz člana 2. ovog zakona o završenom pravnom
fakultetu
i provedenom radu na pravnim poslovima."
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#658 Re: Pravosudni ispit

Post by zenicablues »

_BataZiv_0809 wrote:
FaceOff wrote:POsto sam frisko zavrsio pravosudni na drzavnom da vam prenesem i par mojih iskustava.

Ono sto je kljucno jeste da treba vremena da se gradivo slegne i treba stalno uciti, ne preskakati nikad i odvojiti barem mjesec dana iskljucivo za ponavljanje. Moja prosudba je da treba 6 mjeseci ucenja da se sve uspije lijepo spremiti, naravno sve to zavisi i od obaveza, ako ne radite i imate mogucnost uciti cijeli dan onda moze i krace.

Meni je uz posao trebalo 6 mjeseci svakodnevnog rada i posljednji mjesec bez posla i ucenja po 12 sati dnevno da polozim ispit bez problema i to jos uz pohvalu komisije.

Moja preporuka je da se uci iz prirucnika i zakona da se dopunjuju stvari ili eventualno razjasne neke nejasnoce i to je sasvim dovoljno. Prirucnik iz gradjanskog je obimniji u odnosu na ono sto komisija trazi.

Sto se pismenog dijela tice tu se ne sekirajte previse, 6 sati rada na kompjuteru je dovoljno da izmislite presudu. Ja sam 3-4 dana prije ispita citao standardne urneke da dobijem sliku kako presuda treba izgledati i sta mora sadrzavati i sasvim ok sam je uradio, bez primjedbi komisije.

Uglavnom nemojte se zanositi da se ispit moze spremiti za mjesec ili dva, garantujem da ne moze, osim akoimate fotografsko pamcenje. Uzasno je stresno i sto vise vremena ostavite sebi i sto vise ucite manje ce srkleta biti kad se priblizi ispit. A kad dodje dan ispita ne bojte se kad shvatite da nista ne znate, Kad sjednete pred komisiju jednostavno se selektuje svo znanje i ide to lijepo.
Pridruzujem se cestitkama :thumbup:

I ja takodjer spremam ispit na drzavnom nivou, a krajnji rok koji sam sebi dao je pocetak jeseni. Dakle nekih 7-8 mjeseci, uz rad.

Jos uvijek sam na samom pocetku. Prosao sam jednom praktikum iz gradjanskog prava od Barise Colaka, sad ga polako prelazim drugi put, biljezim gdje sam tanak i eto kontam do kraja mjeseca da ga jednom predjem.

Medjutim, kako i ti sam rece, poprilicno je obiman, pa da li bi mi savjetovao da ubacim i skriptu u opticaj?

Takodjer, imam namjeru vrlo brzo ici slusati ispit, sto cesce budem mogao, a i jedno mjesec prije ispita uzeti neplaceno na poslu i svaki dan ponavljati.
Batko položi li ti pravosudni?

Hajde da malo oživimo ovu temu za nas "višestruke povratnike" koji ovaj zadatak nismo ispunili do kraja?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66020
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#659 Re: Pravosudni ispit

Post by _BataZiv_0809 »

zenicablues wrote:
Batko položi li ti pravosudni?

Hajde da malo oživimo ovu temu za nas "višestruke povratnike" koji ovaj zadatak nismo ispunili do kraja?
Neces vjerovati ali vec par dana je imam namjeru ozivjeti :thumbup:

Polozio sam nedavno i evo nabacit cu nekoliko opstih zapazanja:

Prije svega kljuc polaganja je ponavljanje, citanje i citanje, dok se ne dodje u fazu da ti je sve ono sto citas dobro poznato. To sad ovako smijesno zvuci, cuj dobro poznato :lol: ali ja sam dozivljavao pravu krizu nakon 4-5 mjeseci citanja jer sam imao utisak da nista ne pamtim. Dakle dati sebi vremena da dobro savladas gradivo.

Drugo, nikad neces imati osjecaj da si bas sve naucio, uvijek ce negdje skripati. To je sasvim normalno.

Trece, ko nije radio u pravosudju, preporucujem mu da zadnjih mjesec i po-dva prije polaganja, iscitava sudske presude i da se dobro nauce formalno-pravno vazni elementi. Kako ces presuditi na ispitu, to je sasvim nevazno. Vazno je, naravno, da znas braniti svoju presudu znanjem koje si stekao ucenjem.

Cetvrto, stres i paniku koju sam dozivio tih nekoliko dana pred ispit i pred usmeni, tesko je i zamisliti. Nisam sebe mogao prepoznati :run:

Medjutim sve je daleko daleko lakse kad sjednes pred komisiju i krenes pricati. Kad rijesis prvu oblast, pritisak je daleko manji.
Komisije su uglavnom korektne, pomazu, ne uzimaju za zlo ako nesto ne znas, ali naravno pod uslovom da pokazes znanje i ostavis dobar utisak. Meni su konkretno drugi clanovi komisije znali saptati i rukama signalizovati odgovor na pojedina pitanja :)

Sve u svemu, ispit jeste izuzetno tezak, ali moze se poloziti ako se dovoljno potrudis i zrtvujes. Ja sam 2016 godinu zrtvovao u smislu provoda i kafana u najvecoj mjeri. Mada sam imao te faze kreativne rupe kad po desetak-petnaest dana nisam imao volje da pogledam u prirucnike i zakone :lol:

Ako te sta jos konkretno zanima, pitaj, rado cu pomoci :thumbup:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#660 Re: Pravosudni ispit

Post by Krokodajl »

Čestitke Bato :thumbup:
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#661 Re: Pravosudni ispit

Post by zenicablues »

Cestitam Bato!

Reci mi iz čega si najviše učio (priručnici, skripte, zakoni)?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66020
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#662 Re: Pravosudni ispit

Post by _BataZiv_0809 »

zenicablues wrote:Cestitam Bato!

Reci mi iz čega si najviše učio (priručnici, skripte, zakoni)?
Sve nabrojano.

Prirucnici su dobri jer tu imas sve. Losi su zato sto su to bukvalno prepricani/prepisani zakoni i to je jako jako opsirno i poprilicno zamarajuce. Opet savjetovao bih ti da sa njima pocnes i da svaki barem dva puta procitas.

Onda se moze i preci na skripte koje kruze internetom i koje su za federalni nivo (ja sam polagao na drzavnom nivou tako da sam ono sto fali u skriptama dopunjavao iz prirucnika). Skripte jesu zastarjele jer je u medjuvremenu usvojeno dosta novih zakona (nasljedjivanje, stvarna prava, zakon o radu, izmjene zakona o zpp, zakon o privrednim drustvima, sad zadnje izmjene zakona o bankama i agenciji za bankarstvo itd...). Opet one itekako olaksaju ucenje i osvjezenje su poslije mamutskih prirucnika.

Zakone je svakako dobro iscitati i iscitavati prosto da sebi stvoris sliku kako to sve izgleda, ali ja sam iz zakona ucio samo prekrsaje, pomilovanje, zakon o izvrsenju sankcija i zakon o stvarnim pravima. Pokusao sam i parnicni postupak i zakon o privrednim drustvima, dok mi nije dosadilo i dok izmjene nisam prepisao u skriptu na odgovarajucim mjestima :D

Zadnja faza ucenja ti je spremanje po pitanjima sa ispita. Znaci ides na ispit, zapisujes pitanja ili skidas sa fb grupe i picis po njima. Vidjeces da su neka pitanja u svim varijantama i kod svih ispitivaca zastupljena. Njih kad dobro naucis, mogu ti znaciti prolaz. Jer ispitivaci kad te cupaju da ne trehnes postavljaju bas ta najcesca pitanja.

Slusanje ispita je nesto najvaznije i eto u skladu sa tvojim vremenom i mogucnostima, ali bar jedno 5-6 puta da slusas uzivo bi ti bilo itekako od koristi.

Eto ako te jos sta zanima dok sam frisak, slobodno pitaj. :thumbup:

Meni je trebalo malo jace od godine dana da spremim, uz neprekidan rad. Moglo je mozda koji mjesec prije, ali sve u svemu prezadovoljan sam.
skodilak
Posts: 26
Joined: 18/08/2011 13:38

#663 Re: Pravosudni ispit

Post by skodilak »

Pozdrav kolegama koji su položili i koji upravo spremaju pravosudni kao i ja :shock:
Imam jednu molbu. Da li mi može neko poslati link FB grupe za pravosudni ili pitanja sa državnog nivoa koja se vrte u posljednje vrijeme?
Hvala.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#664 Re: Pravosudni ispit

Post by hladan.preminger »

skodilak wrote:Pozdrav kolegama koji su položili i koji upravo spremaju pravosudni kao i ja :shock:
Imam jednu molbu. Da li mi može neko poslati link FB grupe za pravosudni ili pitanja sa državnog nivoa koja se vrte u posljednje vrijeme?
Hvala.

Evo sa federalnog nivoa fb grupe.

Imas pod "files" pitanja. Ja sam uzeo pitanja unazad godinu dana radi reference i nisam imao problema kod polaganja.
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#665 Re: Pravosudni ispit

Post by teuta06 »

Ćao!

Imam u planu početi učiti za pravosudni ispit. Može mi netko napisati razlike položenog pravosudnog na državnom i federalnom nivou?
Je li sa federalnim mogu samo raditi na području federacije? Vidim da na federalnom nivou ima puno manje gradiva. :D
benuni
Posts: 42
Joined: 18/05/2017 20:09

#666 Re: Pravosudni ispit

Post by benuni »

Da li neko provjereno zna da li se nakon polozenog advokatskog ispita moze upisati u imenik adv. strucnih saradnika i raditi u adv. kancelariji kao saradnik?
GVIP
Posts: 90
Joined: 01/03/2017 22:20

#667 Re: Pravosudni ispit

Post by GVIP »

benuni wrote:Da li neko provjereno zna da li se nakon polozenog advokatskog ispita moze upisati u imenik adv. strucnih saradnika i raditi u adv. kancelariji kao saradnik?
Može
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#668 Re: Pravosudni ispit

Post by kuli1961 »

benuni wrote:Da li neko provjereno zna da li se nakon polozenog advokatskog ispita moze upisati u imenik adv. strucnih saradnika i raditi u adv. kancelariji kao saradnik?
Plozeni pravosudni ispit bilo kog nivoa- entetski ili drzavni- ima valjano pravno dejstvo na teritoriji cijele drzave, zvanje ti je- dipl.pravnik sa polozenim pravosudnim ispitom, dakle- mozes raditi bilo gdje u BiH
User avatar
Haris.ba
Posts: 24796
Joined: 08/09/2005 20:08

#669 Re: Pravosudni ispit

Post by Haris.ba »

kuli1961 wrote:
benuni wrote:Da li neko provjereno zna da li se nakon polozenog advokatskog ispita moze upisati u imenik adv. strucnih saradnika i raditi u adv. kancelariji kao saradnik?
Plozeni pravosudni ispit bilo kog nivoa- entetski ili drzavni- ima valjano pravno dejstvo na teritoriji cijele drzave, zvanje ti je- dipl.pravnik sa polozenim pravosudnim ispitom, dakle- mozes raditi bilo gdje u BiH
S time da je u RS pripremljeno da te otpile. Jer već se upisuješ u posebnu svesku, isto kao da si položio ispit u inostranstvu. :D
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#670 Re: Pravosudni ispit

Post by kuli1961 »

Haris.ba wrote:
kuli1961 wrote:
benuni wrote:Da li neko provjereno zna da li se nakon polozenog advokatskog ispita moze upisati u imenik adv. strucnih saradnika i raditi u adv. kancelariji kao saradnik?
Plozeni pravosudni ispit bilo kog nivoa- entetski ili drzavni- ima valjano pravno dejstvo na teritoriji cijele drzave, zvanje ti je- dipl.pravnik sa polozenim pravosudnim ispitom, dakle- mozes raditi bilo gdje u BiH
S time da je u RS pripremljeno da te otpile. Jer već se upisuješ u posebnu svesku, isto kao da si položio ispit u inostranstvu. :D
Odakle ti takve informacije? Izvor?
benuni
Posts: 42
Joined: 18/05/2017 20:09

#671 Re: Pravosudni ispit

Post by benuni »

kuli1961 wrote:
benuni wrote:Da li neko provjereno zna da li se nakon polozenog advokatskog ispita moze upisati u imenik adv. strucnih saradnika i raditi u adv. kancelariji kao saradnik?
Plozeni pravosudni ispit bilo kog nivoa- entetski ili drzavni- ima valjano pravno dejstvo na teritoriji cijele drzave, zvanje ti je- dipl.pravnik sa polozenim pravosudnim ispitom, dakle- mozes raditi bilo gdje u BiH
Sve to mi je jasno ali opet stoji dilema da li neko ko ima advokatski ispit moze biti zaposlen u adv. kancelariji kao saradnik, a ne advokat jer kod komore postoje imenici i evidencije. Aktima komore ovo nije definisano kao za pripravnike sa polozenim pravosudnim ispitom.


@GVIP -to moze znaci da si, ili znas nekog takvog?
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#672 Re: Pravosudni ispit

Post by kuli1961 »

Ako je i dalje na snazi Z o advokaturi F BiH, dostupan web strani AK F BiH, taj zakon uopste ne poznaje pravni polozaj strucnog saradnika, samo poziciju advokata,advokatskog drustva i advokatskog pripravnika.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#673 Re: Pravosudni ispit

Post by hladan.preminger »

benuni wrote:
kuli1961 wrote:
benuni wrote:Da li neko provjereno zna da li se nakon polozenog advokatskog ispita moze upisati u imenik adv. strucnih saradnika i raditi u adv. kancelariji kao saradnik?
Plozeni pravosudni ispit bilo kog nivoa- entetski ili drzavni- ima valjano pravno dejstvo na teritoriji cijele drzave, zvanje ti je- dipl.pravnik sa polozenim pravosudnim ispitom, dakle- mozes raditi bilo gdje u BiH
Sve to mi je jasno ali opet stoji dilema da li neko ko ima advokatski ispit moze biti zaposlen u adv. kancelariji kao saradnik, a ne advokat jer kod komore postoje imenici i evidencije. Aktima komore ovo nije definisano kao za pripravnike sa polozenim pravosudnim ispitom.


@GVIP -to moze znaci da si, ili znas nekog takvog?

Mozes raditi kao saradnik, tj. biti zaposlen. Čak i kao ekonomista.

Nemaš status advokata.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#674 Re: Pravosudni ispit

Post by Chmoljo »

zna li ko gdje se mogu vidjeti termini za slušanje na federalnom nivou? gledao na stranici federalnog ministarstva pravde i nisam našao.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#675 Re: Pravosudni ispit

Post by kuli1961 »

može se raditi samo kao admin-teh. osoblje, ne strucni, pravni poslovi....
status advokata se stice upisom u Imenik advokata-član 19. zakona...
Post Reply