Pravosudni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#576 Re: Pravosudni ispit

Post by rasuta_riza »

antonija wrote:
rasuta_riza wrote:@ Antonia, neće, jer se isti ne može primjenjivati prije nego što prođe, kako je to kolega miki pojasnio vacatio legis, on je sada "na čekanju", nije operativan,.nešto kao oročeni depozit u banci, koritiš još uvijek ovaj "stari".

Vidim da je ovaj "novi" dosta koncizniji, mada sam ja imao pitanje zemljišni dug-a isti nije bio opisan u zakonu o stvarnim pravima, dakle ispitivan sam po onome "dolazak u budućnost",.nisu oni baš tako predvidivi kao što se misli :-)
Da, ali ovaj se i nece primjenjivati prije nego bude na snazi, tuzba se uputi sudu danas, a docice red za pripremno rociste tek za 1-2 godine, dakle dok se vec uveliko ovaj zakon koristi i dok bude na snazi...
Predpostavljam na šta ciljaš; tebe zanima tužba danas, a ročište za godinu, da li će sud koristiti ovaj kada si uputila tužbu ili će na ročištu koristi novi jer je stupio na snagu kada si uputila žalbu, ali se ne primjenjuje, jesam li u pravu?
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#577 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

da
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#578 Re: Pravosudni ispit

Post by rasuta_riza »

antonija wrote:da
U pravilu, zakon počinje da važi stupanjem na snagu, ali u ovom slučaju se njegova primjena odgađa, postupiće po starom. Uvijek se vremenski veže za onaj koji se primjenjuje u konkretnom slučaju, osim u krivičnom kada dođe do izmjena, tada se primjenjuje onaj koji je blaži za okrivljenog, bez obzira koji se u trenutku počinjenja djela primjenivao.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#579 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

rasuta_riza wrote:
antonija wrote:da
U pravilu, zakon počinje da važi stupanjem na snagu, ali u ovom slučaju se njegova primjena odgađa, postupiće po starom. Uvijek se vremenski veže za onaj koji se primjenjuje u konkretnom slučaju, osim u krivičnom kada dođe do izmjena, tada se primjenjuje onaj koji je blaži za okrivljenog, bez obzira koji se u trenutku počinjenja djela primjenivao.
Da, ali zakon je na pravnoj snazi danas, a njegova primjena ce biti za 6 mjeseci, a sudsko rociste za 20 mjeseci, dakle 14 mjeseci nakon sto pocne i primjena.

-------------

Ovo se odnosi na ono sto je PRIJE danasnjeg dana - ali sta je nakon danasnjeg dana:

Član 372.
Započeti postupci
Postupci o sticanju, zaštiti i prestanku prava vlasništva i drugih stvarnih prava započeti na osnovu propisa koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ovoga zakona okončat će se po odredbama tih propisa.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#580 Re: Pravosudni ispit

Post by rasuta_riza »

Da, ali zakon je na pravnoj snazi danas, a njegova primjena ce biti za 6 mjeseci, a sudsko rociste za 20 mjeseci, dakle 14 mjeseci nakon sto pocne i primjena.

-------------

Ovo se odnosi na ono sto je PRIJE danasnjeg dana - ali sta je nakon danasnjeg dana:

Član 372.
Započeti postupci
Postupci o sticanju, zaštiti i prestanku prava vlasništva i drugih stvarnih prava započeti na osnovu propisa koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ovoga zakona okončat će se po odredbama tih propisa.


Malo sam disperzivan noćas pa mi manjka dovoljno koncentracije;
Idem po korak , kako si napisala pa me koriguj;
Dakle, uzmimo za pr. sutradan (ovaj novi je već stupio na snagu ali se primjena odgađa za 6 mj), podneseš recimo tužbu zbog povrede prava služnosti, i ročište bude zakazano za 20 mjeseci kako kažeš, onda će shodno članu 372. sud postupiti po novome zakonu, jer je ovaj već stupio na snagu, a postupak teče dostavom tužbe tuženom na odgovor dakle nakon stupanja na snagu novog zakona, i onda će sud primjeniti odredbe novoga.
A u samoj tužbi koju sastavljaš primjenjuješ ovaj "stari" zakon jer je on još uvijek u primjeni, tako barem ja shvatam ovo.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#581 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

Dva pravnika tri misljenja.

Moje je shvatanje da u tuzbi slobodno koristim novi zakon o stvarnim pravima FBiH, jer dok rociste dodje na red, svakako ce se on i primjenjivati.

Ovaj zakon je na pravnoj snazi, objavljen je u SL novinama, a pocet ce se primjenjivati za pola godine, medjutim sud ce zakazati svojom brzom dinimamikom kako nasi sudovi rade, za 3 godine.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#582 Re: Pravosudni ispit

Post by rasuta_riza »

antonija wrote:Dva pravnika tri misljenja.

Moje je shvatanje da u tuzbi slobodno koristim novi zakon o stvarnim pravima FBiH, jer dok rociste dodje na red, svakako ce se on i primjenjivati.

Ovaj zakon je na pravnoj snazi, objavljen je u SL novinama, a pocet ce se primjenjivati za pola godine, medjutim sud ce zakazati svojom brzom dinimamikom kako nasi sudovi rade, za 3 godine.
Ovo za mišljenje se slažem :thumbup: , ne bi bilo loše da se još neko ubaci; ako će se početi primjenjivati tek za 6 mjeseci, kako ćeš isti koristi u tužbi? Jeste da je stupio na snagu ali mu je primjena odgođena, u konkretnom slučaju za tebe u tužbi.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#583 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

rasuta_riza wrote:
antonija wrote:Dva pravnika tri misljenja.

Moje je shvatanje da u tuzbi slobodno koristim novi zakon o stvarnim pravima FBiH, jer dok rociste dodje na red, svakako ce se on i primjenjivati.

Ovaj zakon je na pravnoj snazi, objavljen je u SL novinama, a pocet ce se primjenjivati za pola godine, medjutim sud ce zakazati svojom brzom dinimamikom kako nasi sudovi rade, za 3 godine.
Ovo za mišljenje se slažem :thumbup: , ne bi bilo loše da se još neko ubaci; ako će se početi primjenjivati tek za 6 mjeseci, kako ćeš isti koristi u tužbi? Jeste da je stupio na snagu ali mu je primjena odgođena, u konkretnom slučaju za tebe u tužbi.
Ja to samo onako hipoteticki :-)

Dakle sto se tice pravnog obrazlaganja koristim samo onaj zakon koji je na pravnoj snazi i navedem Zakon o stvarnim pravima FBIH objavljen u Sl novinama iz 2013.g. i to je to, sudija nece naravno ni procitat tuzbu, ni odgoovr na tuzbu, a kad dodje rociste za par godina sve uredno u spisu, tuzba u skladu sa Zakonom o stvarnim pravima FBiH :-)

Jasno je da ce npr notarski ured ako ima sta da uradi shodno ovom zakonu koristiti isti zakon od dana: 30.februara.2014.g. od kada pocinje i primjena, ali moje je misljenje da kada ulazimo u litispedenciju da ga koristim odmah sad - jer ce proces na zalost trajati svakako godinama.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#584 Re: Pravosudni ispit

Post by rasuta_riza »

Ja to samo onako hipoteticki :-)

Dakle sto se tice pravnog obrazlaganja koristim samo onaj zakon koji je na pravnoj snazi i navedem Zakon o stvarnim pravima FBIH objavljen u Sl novinama iz 2013.g. i to je to, sudija nece naravno ni procitat tuzbu, ni odgoovr na tuzbu, a kad dodje rociste za par godina sve uredno u spisu, tuzba u skladu sa Zakonom o stvarnim pravima FBiH :-)

Jasno je da ce npr notarski ured ako ima sta da uradi shodno ovom zakonu koristiti isti zakon od dana: 30.februara.2014.g. od kada pocinje i primjena, ali moje je misljenje da kada ulazimo u litispedenciju da ga koristim odmah sad - jer ce proces na zalost trajati svakako godinama.
I ja sam hipotetički,.u praksi uglavnom bude kako si i opisala,nisam ga detaljno čitao, ne da mi se nešto :-), mislim da to do temeljitosti sudije, ali ekipa koja to mnogo detaljnije čita i doslovno lovi na svaki korak,nisu sudije već advokati i generalno mnogo stvari padne rijetko zbog činjeničnih kikseva već zbog proceduralnih propusta.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#585 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

rasuta_riza wrote:
Ja to samo onako hipoteticki :-)

Dakle sto se tice pravnog obrazlaganja koristim samo onaj zakon koji je na pravnoj snazi i navedem Zakon o stvarnim pravima FBIH objavljen u Sl novinama iz 2013.g. i to je to, sudija nece naravno ni procitat tuzbu, ni odgoovr na tuzbu, a kad dodje rociste za par godina sve uredno u spisu, tuzba u skladu sa Zakonom o stvarnim pravima FBiH :-)

Jasno je da ce npr notarski ured ako ima sta da uradi shodno ovom zakonu koristiti isti zakon od dana: 30.februara.2014.g. od kada pocinje i primjena, ali moje je misljenje da kada ulazimo u litispedenciju da ga koristim odmah sad - jer ce proces na zalost trajati svakako godinama.
I ja sam hipotetički,.u praksi uglavnom bude kako si i opisala,nisam ga detaljno čitao, ne da mi se nešto :-), mislim da to do temeljitosti sudije, ali ekipa koja to mnogo detaljnije čita i doslovno lovi na svaki korak,nisu sudije već advokati i generalno mnogo stvari padne rijetko zbog činjeničnih kikseva već zbog proceduralnih propusta.
Ali, i da sudac cita, sta moze ? Zakon jeste na pravnoj snazi, i on je vazeci (ali se ne primjenjuje jos), sud poznaje pravo - kaze Hajrudin Hajdarevic, njegovo je da pazi kad bude donosio presudu a to ce biti za 2-3 godine, moje nije niti da iznesem pravnu argumentaciju, sud ga zna kazu, pa ako ga zna, neka ga i primjeni adekvatno.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#586 Re: Pravosudni ispit

Post by rasuta_riza »

antonija wrote:
rasuta_riza wrote:
Ja to samo onako hipoteticki :-)

Dakle sto se tice pravnog obrazlaganja koristim samo onaj zakon koji je na pravnoj snazi i navedem Zakon o stvarnim pravima FBIH objavljen u Sl novinama iz 2013.g. i to je to, sudija nece naravno ni procitat tuzbu, ni odgoovr na tuzbu, a kad dodje rociste za par godina sve uredno u spisu, tuzba u skladu sa Zakonom o stvarnim pravima FBiH :-)

Jasno je da ce npr notarski ured ako ima sta da uradi shodno ovom zakonu koristiti isti zakon od dana: 30.februara.2014.g. od kada pocinje i primjena, ali moje je misljenje da kada ulazimo u litispedenciju da ga koristim odmah sad - jer ce proces na zalost trajati svakako godinama.
I ja sam hipotetički,.u praksi uglavnom bude kako si i opisala,nisam ga detaljno čitao, ne da mi se nešto :-), mislim da to do temeljitosti sudije, ali ekipa koja to mnogo detaljnije čita i doslovno lovi na svaki korak,nisu sudije već advokati i generalno mnogo stvari padne rijetko zbog činjeničnih kikseva već zbog proceduralnih propusta.
Ali, i da sudac cita, sta moze ? Zakon jeste na pravnoj snazi, i on je vazeci (ali se ne primjenjuje jos), sud poznaje pravo - kaze Hajrudin Hajdarevic, njegovo je da pazi kad bude donosio presudu a to ce biti za 2-3 godine, moje nije niti da iznesem pravnu argumentaciju, sud ga zna kazu, pa ako ga zna, neka ga i primjeni adekvatno.
O da, Hajdarević ;-) , načelno se i slažem s tobom, tako i jeste ili bi trebalo da bude,on kao sudija par-excellence je autoritet. Kako ti reče, to je do suda i njegova stvar, a nisu ni oni nepogrešivi, pogotvo u I stepenu, ipak ne bih rekao da bi u ovome bilo nekih zavrzlama, međutim kad je krivično u pitanju, prsitup i pjesma je prilično drugačija, i tu se vidi kako ni sud baš uvijek ne poznaje dovoljno dobro. govorimo o I st.
A ne iznosim ni ja kvalifikaciju, nisam dovoljno jaka faca za to,ovo je bilo više da se malo razmijene mišljenja, uglavnom interesantno je bilo,a malo smo i animirali topic.
Pozdrav!
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#587 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

MA vrlo cesto grijese i zakonodavac i sva 3 nivoa sudaca :-)

Pazi ovo:

PADE porodicni zakon FBiH

Predmet broj AP 369/10

Broj predmeta AP-369/10
Podnositelj apelacije/ zahtjeva
Sažetak

Apelant je podnio apelaciju Ustavnom protiv Rješenja Kantonalnog suda i Rješenja Općinskog suda donesenih u parničnom postupku radi razvoda braka.
Apelant smatra da mu je povrijeđeno pravo iz člana II/3.e), II/3.f) i II/4. Ustava BiH i člana 6. stav 1., člana 8., 12. i 14. Evropske konvencije, kao i pravo iz člana 5. Protokola broj 7 uz Evropsku konvenciju.

Smatra da je odredbom člana 43. Porodičnog zakona muškarac diskriminiran u odnosu na ženu, budući da ona ima pravo na razvod u svako doba, a muškarcu se to pravo ograničava. Ističe da je ženi omogućen razvod braka u svako doba i mogućnost zaključenja novog braka dok se mužu-muškarcu to pravo ograničava, te u periodu od tri godine ne može zaključiti novi brak, jer se ne može razvesti.

Navodi da prethodni brak mora trajati tri godine bez obzira na to što on nema svrhu i što faktički ne postoji, jer ne postoji sadržaj koji brak podrazumijeva. Smatra da je presudom Kantonalnog suda onemogućen da se o njegovom pravu i obavezama odluči u razumnom roku pred sudom.
Ustavni sud zaključuje da je u konkretnom slučaju došlo do kršenja zabrane diskriminacije iz člana II/4. Ustava BiH i člana 14. Evropske konvencije u vezi sa pravom na pristup sudu kao segmentom prava na pravično suđenje iz člana II/3.e) Ustava BiH i člana 6. stav 1. Evropske konvencije, jer je apelantova tužba odbačena kao nedopuštena u smislu odredbe člana 43. Porodičnog zakona FBiH, koja je diskriminirajuća, jer dovodi do različitog tretmana apelanta prema spolu, a da za takav različit tretman nema razumnog i objektivnog opravdanja.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#588 Re: Pravosudni ispit

Post by rasuta_riza »

antonija wrote:MA vrlo cesto grijese i zakonodavac i sva 3 nivoa sudaca :-)

Pazi ovo:

PADE porodicni zakon FBiH

Predmet broj AP 369/10

Broj predmeta AP-369/10
Podnositelj apelacije/ zahtjeva
Sažetak

Apelant je podnio apelaciju Ustavnom protiv Rješenja Kantonalnog suda i Rješenja Općinskog suda donesenih u parničnom postupku radi razvoda braka.
Apelant smatra da mu je povrijeđeno pravo iz člana II/3.e), II/3.f) i II/4. Ustava BiH i člana 6. stav 1., člana 8., 12. i 14. Evropske konvencije, kao i pravo iz člana 5. Protokola broj 7 uz Evropsku konvenciju.

Smatra da je odredbom člana 43. Porodičnog zakona muškarac diskriminiran u odnosu na ženu, budući da ona ima pravo na razvod u svako doba, a muškarcu se to pravo ograničava. Ističe da je ženi omogućen razvod braka u svako doba i mogućnost zaključenja novog braka dok se mužu-muškarcu to pravo ograničava, te u periodu od tri godine ne može zaključiti novi brak, jer se ne može razvesti. Navodi da prethodni brak mora trajati tri godine bez obzira na to što on nema svrhu i što faktički ne postoji, jer ne postoji sadržaj koji brak podrazumijeva. Smatra da je presudom Kantonalnog suda onemogućen da se o njegovom pravu i obavezama odluči u razumnom roku pred sudom.
Ustavni sud zaključuje da je u konkretnom slučaju došlo do kršenja zabrane diskriminacije iz člana II/4. Ustava BiH i člana 14. Evropske konvencije u vezi sa pravom na pristup sudu kao segmentom prava na pravično suđenje iz člana II/3.e) Ustava BiH i člana 6. stav 1. Evropske konvencije, jer je apelantova tužba odbačena kao nedopuštena u smislu odredbe člana 43. Porodičnog zakona FBiH, koja je diskriminirajuća, jer dovodi do različitog tretmana apelanta prema spolu, a da za takav različit tretman nema razumnog i objektivnog opravdanja.
Da ne griješe, ne bi imali toliko posla i velike plaće, evo baš nešto čitam i po članu 8: EKPLJ, što je integralni dio našeg ustava ima supremaciju nad zakonima,muž i nema pravo na podnošenje tužbe u konkretnom slučaju,.i kako sada ovo uštimati? :-)
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#589 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

Ustavni sud BiH je nalozio zakonodavnoj vlasti FBiH da usklade clan 43 PZ-a sa Ustavnom BiH (EKLJP).

Ajd sto se tice radnih mjesta u sudu svakako su te pozicije na raspolaganju porodicama uposlenih u VSTV - 280 zaposlenika radi u tijelu koje u 10 godina postojanja je do sada samo uvecalo broj predmeta na cekanju pa ih je u ovom trenutku samo 2,2 miliona nerjesenih predmeta, a kada njima ne bude trebalo, onda djeci postupajucih sudaca i njihovoj rodbini.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#590 Re: Pravosudni ispit

Post by rasuta_riza »

antonija wrote:Ustavni sud BiH je nalozio zakonodavnoj vlasti FBiH da usklade clan 43 PZ-a sa Ustavnom BiH (EKLJP).

Ajd sto se tice radnih mjesta u sudu svakako su te pozicije na raspolaganju porodicama uposlenih u VSTV - 280 zaposlenika radi u tijelu koje u 10 godina postojanja je do sada samo uvecalo broj predmeta na cekanju pa ih je u ovom trenutku samo 2,2 miliona nerjesenih predmeta, a kada njima ne bude trebalo, onda djeci postupajucih sudaca i njihovoj rodbini.
Pa i jeste, poluprivatizovano je to postalo na sav glas im je kuknjava od kako je nadležnost za rješavanje upravnih sporova iz oblasti boračko-invalidske zaštite prebačena sa kantonalnih sudova na vrhovni sud fbih,.a korsinike ko šiša, ima godina da prođe ako i dočekaju živi da im se riješi po tužbi.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#591 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

Žalosno je pravosudno stanje u BiH, sto je jos najgore 100 miliona KM je do sada utroseno u VSTV BiH, koje se pokazalo kao potpuni promasaj, 10 godina postoje nista nisu uradili osim sto uhljebavaju svoju rodbinu u VSTV BiH i sudove u BiH.

Jedino infomatizacija pravosudja, na zalost BiH je po zadnjem izvjestaju Europske komisije za efikasnost pravosudja i dalje najsporija na Europskom kontinentu a mozda i na svijetu, prvostepnim sudovima u prosjeku treba 720 dana da rjese predmet, a u vanparnicnom postupku 360 dana.

Kantonalni sud u Sarajevu na danasnji dan radi predmete iz marta 2007 godine.

kakva zalost, a sto je najgore ne vidim nikakve mogucnosti za vece i bolje reformisanje, sad su uveli i kvalifikaciono testiranje za polozaj sudija, TESTOVE radis, to je jos samo jedan nacin da samo podobni prolaze, a ne oni koje uce i rade na sebi...
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#592 Re: Pravosudni ispit

Post by rasuta_riza »

antonija wrote:Žalosno je pravosudno stanje u BiH, sto je jos najgore 100 miliona KM je do sada utroseno u VSTV BiH, koje se pokazalo kao potpuni promasaj, 10 godina postoje nista nisu uradili osim sto uhljebavaju svoju rodbinu u VSTV BiH i sudove u BiH.

Jedino infomatizacija pravosudja, na zalost BiH je po zadnjem izvjestaju Europske komisije za efikasnost pravosudja i dalje najsporija na Europskom kontinentu a mozda i na svijetu, prvostepnim sudovima u prosjeku treba 720 dana da rjese predmet, a u vanparnicnom postupku 360 dana.

Kantonalni sud u Sarajevu na danasnji dan radi predmete iz marta 2007 godine.

kakva zalost, a sto je najgore ne vidim nikakve mogucnosti za vece i bolje reformisanje, sad su uveli i kvalifikaciono testiranje za polozaj sudija, TESTOVE radis, to je jos samo jedan nacin da samo podobni prolaze, a ne oni koje uce i rade na sebi...
Interesantni podaci, dobro si upućena u ovo, znam da je sporo ali baš ovoliko :shock:
Imaš iskustva sa VSTV i testovima?
Ja nikakvog, testovi koje radiš, a da te pitam, na pr. javiš se na poziciju stručnog saradnika, i u po zakonu o sudovima član 42 ili 43, ne znam sad tačno koji, propisuje nadležnosti stručnog saradnika a to je van.p., izvršni i mals, da li je to na testu ili je opet peglanje po širini i dužini svega?
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#593 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

Sto se tice testiranja to je samo za sudije/tuzioce, imas demo video na njihovoj stranici mozes vidjeti kako je sve u praksi - no to je napravljeno kako bi se jos lakse dodjelila pozicija podobnim.

Eno izasao je konkurs za strucne saradnike i sudije, mislim da je oko 35 mjesta na svim nivoima, konkurs nije jos ni objavljen u sluzbenom glasniku BiH a ja vec znam da ce na mjesto strucnog saradnika u opcinski sud u sarajevu biti uposlena A. H. - eto neka stoji ovaj post, pa cemo vidjeti za par mjeseci.

Posao dobije prvo onaj ko ima rodbinu ili nekog u VSTV, ako od njih nije niko zainteresiran ide se na djecu postojecih sudija, ako nema ni njih za taj poloaj rodbina, ako nema rodbine, onda ide po strucnosti.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#594 Re: Pravosudni ispit

Post by rasuta_riza »

----------------------
sorei
Posts: 27435
Joined: 03/11/2010 13:38

#595 Re: Pravosudni ispit

Post by sorei »

Trebam Zakon o izmjenama i dopunama ZPP-a BIH, prelistah Službene ali sam očigledno negdje fulila i nemam sad vremena z ponovno listanje, tražilica ne pomaže nikako. Iko da ga već ima da mi pošalje na mail?
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#596 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

sorei wrote:Trebam Zakon o izmjenama i dopunama ZPP-a BIH, prelistah Službene ali sam očigledno negdje fulila i nemam sad vremena z ponovno listanje, tražilica ne pomaže nikako. Iko da ga već ima da mi pošalje na mail?
Jesil gledala na: http://www.advokat-prnjavorac.com/zakoni_bih.html

Ako tu nema, nema nigdje.
sorei
Posts: 27435
Joined: 03/11/2010 13:38

#597 Re: Pravosudni ispit

Post by sorei »

Evo jesam, nema.. hvala :)

nađoh nacrt, može poslužiti :-)
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#598 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

Pa evo ZPP BiH: Službeni glasnik Bosne i Hercegovine” br. 58/13 sve imas integrirano u:

http://www.advokat-prnjavorac.com/zakon ... om_bih.pdf
hava123
Posts: 650
Joined: 24/12/2011 08:37

#599 Re: Pravosudni ispit

Post by hava123 »

Pozz svima,

jel netko zna kad su termini kroz ovaj mjesec za polaganje pravosudnog na federalnom nivou? :)
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#600 Re: Pravosudni ispit

Post by antonija »

Termini se svaki dan mogu izmjeniti, nazovi direktno Telefon + 387 (0)33 213 151 i vidi kada su termini, te se skontaj kada bi ti isao.

No ako ides iz drugog mjesta, nazovi opet dan ranije, jer kandidati znaju odustati
Post Reply