Pravosudni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#626 Re: Pravosudni ispit

Post by zenicablues »

Pozdrav raja,

Vidim da ste se uspavali u pogledu spremanja ispita...

Zamolio bih kolege koje povremeno idu gledati polaganje ispita da ponekad postave i pitanja...

Hvala!

Pozdrav!
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#627 Re: Pravosudni ispit

Post by zenicablues »

Hajde da malo osvjezimo temu i podijelimo pitanja i iskustva sa pravosudnog
User avatar
320 d
Posts: 53
Joined: 10/07/2015 11:35

#628 Re: Pravosudni ispit

Post by 320 d »

Pozdrav

Iz iskustva..da li je bolje ici na federalni ili državni nivo?
Opet iz iskustva, vremenski koliko je potrebno da se spremi ispit?
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#629 Re: Pravosudni ispit

Post by zenicablues »

Da li neko ima neke nove skripte za učenje...
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#630 Re: Pravosudni ispit

Post by zenicablues »

Raja,hajde da malo aktiviramo ovu temu. Je li neko u posljednje vrijeme slušao ispit,koja pitanja se često vrte,koje skripte su u opticaju i sl?

Pozdrav!!!!
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#631 Re: Pravosudni ispit

Post by _BataZiv_0809 »

Ja sam kupio one prirucnike za polaganje. Vecinu je radio Mato Tadic, a Gradjansko je Barisa Colak. Krajem godine bi trebalo izaci i za krivicno.

U skripte se, na ovako vaznom ispitu, ne bih pouzdao.

Iako su mi bile omiljene na faxu :lol:

@zenicablues, ako imas vremena, dodji i poslusaj ispit, to ti je najbolje
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#632 Re: Pravosudni ispit

Post by zenicablues »

_BataZiv_0809 wrote:Ja sam kupio one prirucnike za polaganje. Vecinu je radio Mato Tadic, a Gradjansko je Barisa Colak. Krajem godine bi trebalo izaci i za krivicno.

U skripte se, na ovako vaznom ispitu, ne bih pouzdao.

Iako su mi bile omiljene na faxu :lol:

@zenicablues, ako imas vremena, dodji i poslusaj ispit, to ti je najbolje
Koliko ima priručnika i koliko koštaju?

Gledao sam ispit nekoliko puta,onako kad čovjek gleda čini se lako,ali je sigurno drugačije kada se izađe pred komisiju...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#633 Re: Pravosudni ispit

Post by _BataZiv_0809 »

zenicablues wrote:
Koliko ima priručnika i koliko koštaju?

Gledao sam ispit nekoliko puta,onako kad čovjek gleda čini se lako,ali je sigurno drugačije kada se izađe pred komisiju...
Jbga ja sam kupio nove, pa sam platio 4 knjige 160 KM. Ali su zadnje izdanje, koje ces tesko naci polovno ili kopirano.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#634 Re: Pravosudni ispit

Post by _BataZiv_0809 »

Narode ima li gdje skinuti/kupiti kakav praktikum za vjezbanje pismenih zadataka iz gradjanskog i krivicnog?
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#635 Re: Pravosudni ispit

Post by dust in the wind »

_BataZiv_0809 wrote:Narode ima li gdje skinuti/kupiti kakav praktikum za vjezbanje pismenih zadataka iz gradjanskog i krivicnog?
nema. sta ce ti to. uzmi razne primjere i nauci elemente presude iz oba zakona, nauči šta je u građ. zbog propuštanja, šta je po priznanju itd. i po tome se steli. znas i sam da mora imati elemente, a ostalo je za svaku presudu različito. ne mozeš to navježbati iz praktikuma. primjeni materijalno pravo, procesno i utvrdi činjenice. što vise čitaš praksu, komentare, znaš materiju I presuda je bolja.u svakom slučaju ne bude ništa specijalno na pravosudnom. ništa preteško.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#636 Re: Pravosudni ispit

Post by _BataZiv_0809 »

dust in the wind wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Narode ima li gdje skinuti/kupiti kakav praktikum za vjezbanje pismenih zadataka iz gradjanskog i krivicnog?
nema. sta ce ti to. uzmi razne primjere i nauci elemente presude iz oba zakona, nauči šta je u građ. zbog propuštanja, šta je po priznanju itd. i po tome se steli. znas i sam da mora imati elemente, a ostalo je za svaku presudu različito. ne mozeš to navježbati iz praktikuma. primjeni materijalno pravo, procesno i utvrdi činjenice. što vise čitaš praksu, komentare, znaš materiju I presuda je bolja.u svakom slučaju ne bude ništa specijalno na pravosudnom. ništa preteško.
Ma nisam ni mislio navjezbati, nego realno-fali mi prakse. U poslu se bavim radnim pravom i porezima :roll:
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#637 Re: Pravosudni ispit

Post by dust in the wind »

_BataZiv_0809 wrote:
dust in the wind wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Narode ima li gdje skinuti/kupiti kakav praktikum za vjezbanje pismenih zadataka iz gradjanskog i krivicnog?
nema. sta ce ti to. uzmi razne primjere i nauci elemente presude iz oba zakona, nauči šta je u građ. zbog propuštanja, šta je po priznanju itd. i po tome se steli. znas i sam da mora imati elemente, a ostalo je za svaku presudu različito. ne mozeš to navježbati iz praktikuma. primjeni materijalno pravo, procesno i utvrdi činjenice. što vise čitaš praksu, komentare, znaš materiju I presuda je bolja.u svakom slučaju ne bude ništa specijalno na pravosudnom. ništa preteško.
Ma nisam ni mislio navjezbati, nego realno-fali mi prakse. U poslu se bavim radnim pravom i porezima :roll:
e to jeste. ako se ne susreces s tim kao pripravnik kod advokata ili u sudu. jeste malo zafrkano. u svakom slučaju uzmi primjerke najcescih i citakj 10 dana prije pismenog dijela. bolji savjet nemam. v
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#638 Re: Pravosudni ispit

Post by _BataZiv_0809 »

dust in the wind wrote: e to jeste. ako se ne susreces s tim kao pripravnik kod advokata ili u sudu. jeste malo zafrkano. u svakom slučaju uzmi primjerke najcescih i citakj 10 dana prije pismenog dijela. bolji savjet nemam. v
Dogovorio sam sa jednim advokatom da "volontiram" mjesec dana kod njega, cisto da malo udjem u fazon, ali to je naravno nedovoljno.

Trenutno sam u fazi slusanja onog seminara, pa mi predstoji ucenje od nekih 4-5 mjeseci, pa to tek tamo na proljece.

Na seminaru imao zadatak smetanje posjeda, u pm ja svasta nesto presudio, otisao u sirinu, a trebalo samo utvrditi da je postojao mirni posjed :-)

Znam da je bio neki praktikum za parnicu u izdanju Privredne stampe.
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#639 Re: Pravosudni ispit

Post by dust in the wind »

_BataZiv_0809 wrote:
dust in the wind wrote: e to jeste. ako se ne susreces s tim kao pripravnik kod advokata ili u sudu. jeste malo zafrkano. u svakom slučaju uzmi primjerke najcescih i citakj 10 dana prije pismenog dijela. bolji savjet nemam. v
Dogovorio sam sa jednim advokatom da "volontiram" mjesec dana kod njega, cisto da malo udjem u fazon, ali to je naravno nedovoljno.

Trenutno sam u fazi slusanja onog seminara, pa mi predstoji ucenje od nekih 4-5 mjeseci, pa to tek tamo na proljece.

Na seminaru imao zadatak smetanje posjeda, u pm ja svasta nesto presudio, otisao u sirinu, a trebalo samo utvrditi da je postojao mirni posjed :-)

Znam da je bio neki praktikum za parnicu u izdanju Privredne stampe.
nema kakvih nemas praktikuma. ali to nije nesto što ima 100 strana, već 500. i to nije za polaganje pravosudnog. pismeni dio je svakok najlaksi kod ispita tog. nego kada ti naučiš za usmeni i presude će se za taj nivo koji treže napisati. ne traže ti da napišeš remek djelo već da ne fulaš npr. u krivičnoj u ime federacije, ili u građanskoj da ne fulaš izreku ili pouku o pravnom lijeku.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#640 Re: Pravosudni ispit

Post by _BataZiv_0809 »

dust in the wind wrote:
nema kakvih nemas praktikuma. ali to nije nesto što ima 100 strana, već 500. i to nije za polaganje pravosudnog. pismeni dio je svakok najlaksi kod ispita tog. nego kada ti naučiš za usmeni i presude će se za taj nivo koji treže napisati. ne traže ti da napišeš remek djelo već da ne fulaš npr. u krivičnoj u ime federacije, ili u građanskoj da ne fulaš izreku ili pouku o pravnom lijeku.
Hvala drug puno.
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#641 Re: Pravosudni ispit

Post by dust in the wind »

_BataZiv_0809 wrote:
dust in the wind wrote:
nema kakvih nemas praktikuma. ali to nije nesto što ima 100 strana, već 500. i to nije za polaganje pravosudnog. pismeni dio je svakok najlaksi kod ispita tog. nego kada ti naučiš za usmeni i presude će se za taj nivo koji treže napisati. ne traže ti da napišeš remek djelo već da ne fulaš npr. u krivičnoj u ime federacije, ili u građanskoj da ne fulaš izreku ili pouku o pravnom lijeku.
Hvala drug puno.
ništa, sitnica. ako još kako mogu pomoći pitaj... dok sam pri sjećanju. :D
pikhocu
Posts: 31
Joined: 22/08/2012 14:40

#642 Re: Pravosudni ispit

Post by pikhocu »

Ja sad pronadjoh ovu temu, tek. Zanima me da li i dalje u FBiH stoji da se polaganju pravosudnog moze pristupiti jedino uz uslov dvije godine pripravnickog ?

I ponovila bih necije prethodno pitanje za koje ne pronadjoh odg - posto treba i vremena i energije da se spremi ispit, poredeci tezinu pripreme i samog polaganja, jel pametnije poloziti drzavni ili FBiH pravosudni ?
Unaprijed hvala za info :)
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#643 Re: Pravosudni ispit

Post by hladan.preminger »

Novi Zakon o privrednim društvima. :D
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#644 Re: Pravosudni ispit

Post by mg »

Slusati ispit, stalno. Ko ima priliku. Upkznas ispitivace, sistem i sve...

A budes li sirio po praktikumima...neces do 2015, ali hidzretske.

Ne pravi se pametan previse, uzmi skripte. I tu ima 1000 strana....i udri...
orhideya
Posts: 46
Joined: 12/06/2014 12:59
Location: Sarajevo

#645 Re: Pravosudni ispit

Post by orhideya »

Drage kolege,

Iz cega ste spremali ispit na federalnom nivou iz krivicne oblasti ??

Vidim kolega iznad spominje prirucnik "koji je u pripremi" ... :roll:
Svaka informacija dobrodosla :)

Hvala puno unaprijed.
:bih:
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#646 Re: Pravosudni ispit

Post by FaceOff »

POsto sam frisko zavrsio pravosudni na drzavnom da vam prenesem i par mojih iskustava.

Ono sto je kljucno jeste da treba vremena da se gradivo slegne i treba stalno uciti, ne preskakati nikad i odvojiti barem mjesec dana iskljucivo za ponavljanje. Moja prosudba je da treba 6 mjeseci ucenja da se sve uspije lijepo spremiti, naravno sve to zavisi i od obaveza, ako ne radite i imate mogucnost uciti cijeli dan onda moze i krace.

Meni je uz posao trebalo 6 mjeseci svakodnevnog rada i posljednji mjesec bez posla i ucenja po 12 sati dnevno da polozim ispit bez problema i to jos uz pohvalu komisije.

Moja preporuka je da se uci iz prirucnika i zakona da se dopunjuju stvari ili eventualno razjasne neke nejasnoce i to je sasvim dovoljno. Prirucnik iz gradjanskog je obimniji u odnosu na ono sto komisija trazi.

Sto se pismenog dijela tice tu se ne sekirajte previse, 6 sati rada na kompjuteru je dovoljno da izmislite presudu. Ja sam 3-4 dana prije ispita citao standardne urneke da dobijem sliku kako presuda treba izgledati i sta mora sadrzavati i sasvim ok sam je uradio, bez primjedbi komisije.

Uglavnom nemojte se zanositi da se ispit moze spremiti za mjesec ili dva, garantujem da ne moze, osim akoimate fotografsko pamcenje. Uzasno je stresno i sto vise vremena ostavite sebi i sto vise ucite manje ce srkleta biti kad se priblizi ispit. A kad dodje dan ispita ne bojte se kad shvatite da nista ne znate, Kad sjednete pred komisiju jednostavno se selektuje svo znanje i ide to lijepo.
User avatar
greatful_and_dead
Posts: 422
Joined: 15/07/2015 13:17

#647 Re: Pravosudni ispit

Post by greatful_and_dead »

orhideya wrote:Drage kolege,

Iz cega ste spremali ispit na federalnom nivou iz krivicne oblasti ??

Vidim kolega iznad spominje prirucnik "koji je u pripremi" ... :roll:
Svaka informacija dobrodosla :)

Hvala puno unaprijed.
:bih:
Ja sam polagao prije 5 godina, federalni nivo, spremao sam dijelom iz priručnika(koji danas više nije aktuelan, previše zakona se promijenilo), dijelom iz skripte, dijelom iz zakona(posebno ZKP koji je tad nekad bio izmjenjen). Malik me javno pohvalio u sali, kao dugo nije imao boljeg kandidata :shock: :shock: :shock:
orhideya
Posts: 46
Joined: 12/06/2014 12:59
Location: Sarajevo

#648 Re: Pravosudni ispit

Post by orhideya »

Hvala puno kolege.
I ako jos neko zna kada je izaslo novo rjesenje o imenovanju komisije za fbih nivo neka javi :skoljka: :kiss:
EasyWay
Posts: 266
Joined: 31/03/2011 00:55

#649 Re: Pravosudni ispit

Post by EasyWay »

FaceOff wrote:POsto sam frisko zavrsio pravosudni na drzavnom da vam prenesem i par mojih iskustava.

Ono sto je kljucno jeste da treba vremena da se gradivo slegne i treba stalno uciti, ne preskakati nikad i odvojiti barem mjesec dana iskljucivo za ponavljanje. Moja prosudba je da treba 6 mjeseci ucenja da se sve uspije lijepo spremiti, naravno sve to zavisi i od obaveza, ako ne radite i imate mogucnost uciti cijeli dan onda moze i krace.

Meni je uz posao trebalo 6 mjeseci svakodnevnog rada i posljednji mjesec bez posla i ucenja po 12 sati dnevno da polozim ispit bez problema i to jos uz pohvalu komisije.

Moja preporuka je da se uci iz prirucnika i zakona da se dopunjuju stvari ili eventualno razjasne neke nejasnoce i to je sasvim dovoljno. Prirucnik iz gradjanskog je obimniji u odnosu na ono sto komisija trazi.

Sto se pismenog dijela tice tu se ne sekirajte previse, 6 sati rada na kompjuteru je dovoljno da izmislite presudu. Ja sam 3-4 dana prije ispita citao standardne urneke da dobijem sliku kako presuda treba izgledati i sta mora sadrzavati i sasvim ok sam je uradio, bez primjedbi komisije.

Uglavnom nemojte se zanositi da se ispit moze spremiti za mjesec ili dva, garantujem da ne moze, osim akoimate fotografsko pamcenje. Uzasno je stresno i sto vise vremena ostavite sebi i sto vise ucite manje ce srkleta biti kad se priblizi ispit. A kad dodje dan ispita ne bojte se kad shvatite da nista ne znate, Kad sjednete pred komisiju jednostavno se selektuje svo znanje i ide to lijepo.
Kolega, prije svega čestitam na položenom ispitu. :)
S obzirom na moja iskustva tokom studiranja, potpisujem svaku tvoju rečenicu, pogotovo u dijelu spremanja ispita.
Imam godinu volonterskog u državnoj firmi i sad radim pola godine kao pravnik u privatnom sektoru. Imam namjeru aBd kad steknem uslove da položim pravosudni i na taj način otvorim sebi nove mogućnosti za napredovanje u struci.
Jedino oko čega imam dilemu jeste na kojem nivou polagati ispit. Pratim po raznim forumima, jedni govore izbjegavajte federalni, a drugi državni nivo zbog raznoraznih razloga.
Zamolio bih te za savjet u tom pogledu, kako bi konačno stavio tačku na "i". Dolazim iz Fedracije BiH. Hvala
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#650 Re: Pravosudni ispit

Post by golfiista »

EasyWay wrote:
FaceOff wrote:POsto sam frisko zavrsio pravosudni na drzavnom da vam prenesem i par mojih iskustava.

Ono sto je kljucno jeste da treba vremena da se gradivo slegne i treba stalno uciti, ne preskakati nikad i odvojiti barem mjesec dana iskljucivo za ponavljanje. Moja prosudba je da treba 6 mjeseci ucenja da se sve uspije lijepo spremiti, naravno sve to zavisi i od obaveza, ako ne radite i imate mogucnost uciti cijeli dan onda moze i krace.

Meni je uz posao trebalo 6 mjeseci svakodnevnog rada i posljednji mjesec bez posla i ucenja po 12 sati dnevno da polozim ispit bez problema i to jos uz pohvalu komisije.

Moja preporuka je da se uci iz prirucnika i zakona da se dopunjuju stvari ili eventualno razjasne neke nejasnoce i to je sasvim dovoljno. Prirucnik iz gradjanskog je obimniji u odnosu na ono sto komisija trazi.

Sto se pismenog dijela tice tu se ne sekirajte previse, 6 sati rada na kompjuteru je dovoljno da izmislite presudu. Ja sam 3-4 dana prije ispita citao standardne urneke da dobijem sliku kako presuda treba izgledati i sta mora sadrzavati i sasvim ok sam je uradio, bez primjedbi komisije.

Uglavnom nemojte se zanositi da se ispit moze spremiti za mjesec ili dva, garantujem da ne moze, osim akoimate fotografsko pamcenje. Uzasno je stresno i sto vise vremena ostavite sebi i sto vise ucite manje ce srkleta biti kad se priblizi ispit. A kad dodje dan ispita ne bojte se kad shvatite da nista ne znate, Kad sjednete pred komisiju jednostavno se selektuje svo znanje i ide to lijepo.
još nam samo nisi rekao tih pet mjeseci, prije posljednjeg mjeseca, jel to bilo sat, dva, tri, četiri ili pet sati dnevno?
Post Reply