Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

HelaS
Posts: 5613
Joined: 22/09/2018 13:21

#876 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by HelaS »

RefPus wrote: 02/06/2023 00:42
HelaS wrote: 26/05/2023 12:08 Imaju li tužioci i sudije radno vrijeme, i šta se desi ako svaki petak odlaze na vikendice, ili na Jadran, ili u inostranstvo u kupovinu, i sl, i ako to čine službenim automobilima, neki čak i uz službenu pratnju policije? Ovdje prvenstveno mislim na državne tužioce i sudije, BiH.
Imaju, logično. Ja radim u Općinskom sudu, nijedan sudija kući ne ide u 4 kad mu završava radno vrijeme. Svi idu u periodu od 14 do 15, 15:15. Na posao dođu na vrijeme, ali samo produže na kafu 45 minuta i eto ih nazad. Kolegij imaju svaki dan od 13 do 13:45. Daktilografi im rade 80% posla, uključujući pisanje presuda koje samo pregledaju i potpišu. To je rijetka sorta govana uhljeba koje boli kurac i za tobom i za mnom i državom.
Nisam mislio na Općinski sud i sudije, nego na državnog tužioca Dubravka Čamparu kojeg već dva vikenda vidim u Dubrovniku u pratnji BiH policajca u BiH službenom automobilu.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#877 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by kuli1961 »

RefPus wrote: 02/06/2023 00:42
HelaS wrote: 26/05/2023 12:08 Imaju li tužioci i sudije radno vrijeme, i šta se desi ako svaki petak odlaze na vikendice, ili na Jadran, ili u inostranstvo u kupovinu, i sl, i ako to čine službenim automobilima, neki čak i uz službenu pratnju policije? Ovdje prvenstveno mislim na državne tužioce i sudije, BiH.
Imaju, logično. Ja radim u Općinskom sudu, nijedan sudija kući ne ide u 4 kad mu završava radno vrijeme. Svi idu u periodu od 14 do 15, 15:15. Na posao dođu na vrijeme, ali samo produže na kafu 45 minuta i eto ih nazad. Kolegij imaju svaki dan od 13 do 13:45. Daktilografi im rade 80% posla, uključujući pisanje presuda koje samo pregledaju i potpišu. To je rijetka sorta govana uhljeba koje boli kurac i za tobom i za mnom i državom.
Psovka iz zadnje rečenice posta vrijedi samo za osobe iz suda u kome radis. Ako stojiš iza ovoga sto si napisao-kako se ponasaju, napisi njihova imena i prezimena, daj tacne podatke, podnesi prijavu UDT-u, ili napisi anonimno otvoreno pismo, posalji medijima.. uzburkaj javnost, jer je to jedini nacin da nesto počne rješavati.
Posto sam 10 godina radio u pravosudju, dajem si za pravo da kazem da bih tog sudiju kome saradnica/daktilografkinja pise odluku, a on/ona samo potpiše, istog časa otjerao sa posla!! U BiH ima puno mladog svijeta, spremnog i ornog da radi sudijski/tuzilacki posao, kao stvorenog da zamijeni te uhljebe.
Radno vrijeme: da, postoji i to od 8-16 ili 7-15 sati, kako koja institucija, ne znam tacno. Medjutim da li je to radno vrijeme jedini bitan ili najbitniji parametar rada sudije? Sudijski posao nije rad na traci u fabrici. To je ipak intelektualni posao, gdje intelektualna/mentalna kreativnost+ znanje daju rezultat. Ako je sudija rijesio postu, ako se upoznao sa spisima za sutrasnje rasprave, ako nije ostavio "repove", napisao i dao na otpremu sve odluke u predmeitma gdje je pretres/ rasprava zaključen/a, tada zaista nema smisla da sjedi u kancelariji i ceka istek radnog vremena.
No, ako bilo sta od ovoga nije uradio, a naravno nije, tada nema mrdanja!
S druge strane, sudija nije placen da u kancelariji sjedi od 8-16 sati, vec je placen da mjesecno uradi toliko i toliko takvih i takvih odluka.
Punih 10 godina sam u kancelariju dolazio u 7,40-7,45, do 8 pio kavu, čaj, sta već i od 8,00 sam vec pripremao spis. Na pauzu nisam isao od 10-10,30 vec kad zavrsim spis bez obzira koje je doba dana, ili uopste nisam isao. Sa posla sam izlazio debelo nakon isteka redovnog radnog vremena, sa torbom punom spisa, ili zabiljeski za naredni spis. S druge strane, ako su spisi bili takvi da ih mogu rijesiti, sve, ama bas sve uraditi sto treba i prije isteka radnog vremena, ako nisu ostajali "repovi", kuci sam isao npr. u 15 ili 15,30, bez obzira sto je radno vrijeme do 16 sati. Na kraju svakog mjeseca, prebačaj norme je bio izmedju 10 i 20 %, nekad i više. Istina znalo je biti mjeseci kad nisam uspijevao postici normu, pa sam zato narednih mjeseci vise zapinjao i na kraju godine, opet prebačaj...i tako 10 godina...
Nije bila rijetkost da kad iz kancelarije izadjem sa torbom punom spisa iza 16 sati, u obliznjoj kafani zateknem mlade sudije prvostepenog suda koji su vec pri trecoj turi pića, a nemaju pojma ni o jednom spisu za sutrasnje rasprave...
HelaS
Posts: 5613
Joined: 22/09/2018 13:21

#878 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by HelaS »

kuli1961 wrote: 02/06/2023 23:44
Nije bila rijetkost da kad iz kancelarije izadjem sa torbom punom spisa iza 16 sati, u obliznjoj kafani zateknem mlade sudije prvostepenog suda koji su vec pri trecoj turi pića, a nemaju pojma ni o jednom spisu za sutrasnje rasprave...
....što je jedan od značajnih razloga zašto danas imamo ovu temu i njen naziv :(
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#879 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by kuli1961 »

Ne viidm ga kao toliko znacajnim razlogom, vise mi je kao razlog koji se provlaci izmedju drugih, po meni značajnijih:
-nedostatak lične svijesti o vaznosti/ značaju sudijskog zanimanja;
- nezainteresovanost sudije za samoobrazovanjem (koristenje strucne litreature, prakse itd)
-ocajno losa kadrovska politika, gdje je Ustavima entiteta proklamovana nacionalna kvota na prvom i drugom stepenu sudovanja; posljedica je da u RS-u Bosnjak, Hrvat i Ostali glat budu izabrani, a u F BiH Srbin, bez obzira na stvarnu strucnost
-proklamovani kvantitet a ne kvalitet odluka
-koruptivni element, uvjeren sam da ga nema pretjerano puno, ali i tako mali, bode oči,
- kalkulacije i štele kod izbora članova VSTS
- upitna stvarna strucnost clanova VSTS
-sustina poslova kojima se VSTS bavi- "projekcija projektovanih projekata"
- kalkulisanje prilikom imenovanja nosilaca pravosudne funkcije, ili narodski rečeno- "ima li štele"
- loša (preblaga) kaznena politika
.....
.....
.....
i jos mali milion elemenata...
Eto, ako je tacno da je taj tuzilac Čampara vidjen u susjednoj drzavi, sa pratnjom, a nije sluzbeno odsustvo, moze li ko analizirati da li tuzilac i ako da, pod kojim uslovima, moze imati pratnju-ne moze, ili moze uuz te i te uslove ili uvijek- da li je propisano, cime je propisano...
A taj Čamapara- je li to onaj tuzilac za koga su mediji objavljivali da je hakovao email adresu svog šefa- Glavnog tužioca BiH i slao neke mejlove?
RefPus
Posts: 219
Joined: 30/04/2023 17:39

#880 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by RefPus »

@kuli1961 ne pada mi napamet boriti se protiv vjetrenjača.

Ja sam prošli mjesec radio kao zamjena na izvršnom referatu (ima sudija i nešto malo parnice), prve tri naredbe koje sam ja ujutro dobio, ako izuzmemo one koje su ostale od dan prije i one koje su pripravnici izdali preko sudijskog naloga to jutro (pripravnici im rade sva rješenja o izvršenju, uploadaju dokumente u CMS, izdaju naredbe, spise predaju daktilografu), bile su ove:

- Pripremi i dostavi zaključak kojim se određuje treće ročište za prodaju nekretnine izvršenika (procijenjena vrijednost objekta je 400 hiljada maraka, osim što nikad nisam radio na izvršnom referatu samostalno, nisam se nikad ni susretao sa ovakvom naredbom)

- Pripremi i dostavi Presuda zbog propuštanja

-I treća naredba bila je vezana uz prijedlog za izvršenje, gdje se prekida postupak iz razloga što sudski izvršitelj ni nakon drugog izlaska na teren nije popisao nikakvu imovinu izvršenika, pa se od predlagača traži izmjena prijedloga za izvršenje.

Ja pretpostavljam da si ti bio ili sudija ili stručni saradnik, pa mi ti reci da li je ovo posao koji radi daktilograf a koji na kraju svog radnog dana sudija samo potpiše bez previše čitanja i zajebavanja s tim?

Jah, da još napomenem da smo već sutradan trebali izaći na teren za prodaju nekretnina sad je u pitanju drugi spor gdje banka tuži firmu, i ja očekujem da ću na teren uz vozača izaći sa sudijom, ali sa mnom je išao ni manje ni više nego sudski izvršitelj koji je vodio ročište.

Dakle, ja i dalje stojim kod svojih riječi, to su uglavnom, barem eto da se ispravim - ovi koje ja znam, jebeni neradnici. Ljudi koji imaju basnoslovne plate, 60-70% ispunjene norme na kraju godine, od čega 50% norme su im ispunili daktilografi, izvršitelji i pripravnici, a u 14 sati već lupaju nogom od pod iščekivajući predsjednika suda da krene kući da i oni svi za njim.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#881 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by kuli1961 »

Na sve ovo mogu reći samo jednu jedinu riječ- STRAŠNO!
Naravno da u DNA za CMS NE SMIJE STAJATI "Pripremi..". Objašnjavati zašto ne smije, je besmisleno.
Potpuno je jasno kakva je sadržina posla koju radi saradnik- daktilograf. U svakom slučaju to NIJE samostalna izrada bilo koje vrste sudske odluke!
Dok sam bio dio pravosudja u užem smislu, apsolutno sve i jednu sudsku odluku sam sam napisao- ne diktirao, vec potpuno samostalno napisao (to mi je i bio posao, za to sam plaćen), sve i jednu naredbu sam takodje potpuno samostalno napisao, sve sto treba sam samostalno unio u CMS, a jasno i daleko prije uvodjenja CMS-a. Moja saradnica, koja usput rečeno je samo formalno bila moja saradnica, je imala zadatak samo da otkuca koverte i proslijedi pismena na otpremu, ukljucujuci i dopise...
Takav potpuno samostalan rad mi je davao vise vremena, nisam bio vezan za tzv. "daktilo-dan"-dan kada sudija diktira saradnici odluku ili drugo pismeno. Ako mi je dan bio recimo neproduktivan za pisanje odluke, pišem je dokle ide, pa taj dio sebi posaljem kuci na mail i navece ispravljam, mijenjam, dodajem, oduzimam, a ostatak radnog dana trošim na pripremu novog, drugog spisa.
U "reformisano" pravosudje sam imao vjeru prvih 2-3 godine, poslije toga sam shvatio čemu vodi, postalo je besmisleno truditi se, prebacivati normu, doslovno izgarati na poslu, jer za svaku uradjenu odluku u spisu, dodje novih 50-tak predmeta. Kako god bilo, do zadnjeg dana rada u pravosudju, radio sam i trudio sam se raditi pošteno, pravično i profesionalno. Prije 10 godina,2012.-2013. godine, otvorila su se neka druga vrata, neki drugi pravac u profesiji, prošao sam kroz njih, i nimalo ne žalim. Ostao sam usko vezan za pravnu nauku, ali iz sasvim drugog ugla, po meni kreativnijeg, izazovnijeg, bitno tezeg sadrzaja i daleko odgovornijeg.
Vjerujem ti sve sto pises, jer sam to gotovo identicno cuo od mnogih kolega, a u djelić toga se i lično uvjerio.
Mozda su po tvojim kriterijima sudijske plate basnoslovne, ako se porede sa tvojom platom, koja je vjerovatno oko 1/4-1/3 sudijske. No, to nije dobar parametar za poredjenje iz više razloga: administrativni radnik (pretpostavljam da spadas u tu grupu) nema ovjastenja sudije, pa, normativno nema ni taj nivo odgovornosti, zatim -formalno gledano- stepen potrebnog obrazovanja- fakultet kontra srednja skola, itd. Po mom shvatanju, plata sudije nije basnoslovna, njena jedina prednost je sto je stabilna, tj sigurna svakog mjeseca. No, u FBIH i nije uvijek stabilna, jer je finasiranje plata sudija na kantonalnom nivou. Imam kolegu koji je sudija u Općinskom sudu Drvar i svojevremeno mi je pričao da mu je jedne godine plata kasnila nekoliko mjeseci, tj nekoliko plata jednostavno nije dobio, jer u budzetu tog kantona nije bilo novca.
Jedan od krupnih problema pravosudja je i "nedodirljivost" sudija, i svakako nepostojanja svijesti sudije sta, kako i koliko mora uraditi da bi stvarno zaradio/odradio zakonom odredjenu platu.
Saglasan sam i sa tim da ovdje govorimo o borbi sa vjetrenjacama. Medjutim, i dalje tvrdim- da bi se bilo sta pokrenulo sa mrtve, leš tačke, uhljebima, lopužama, neradnicima u sudijskom kadru se mora skinuti maska sa lica, i javnosti konkretno pokazati KO, KAKO i ŠTA radi.
Jedna od mogućnosti je npr. i ovo- ili sam ili zajedno sa kolegama/kolegicama daktlografima/saradnicima, napištite anonimnu pritužbu predsjedniku suda, potom i UDT (Uredu disciplinskog tužioca VSTS-A), printajte dijelove naredbi iz kojih se vidi ovo- "pripremi ...odluku (rjesenje), neko vrijeme precizno pratite najgore slučajeve sudija lezilebovića, biljezite kada je usao/izišao u npr, jednom mjesecu, te podatke "ukrstite" sa podacima o njegovoj/njenoj normi na mjesecnom kvartalnom, plugodisnjem i godišnjem nivou i trazite pokretanje disciplinskog postupka. Prituzbu istovremeno poslajite i predsjedniku suda i UDT, tako postoji mogućnost da predsjednik suda bude "prikovan" i bude primoran da nesto preduzme. Ako ne preduzme, UDT će njaga handriti i time si smanjuje šansu za novi mandat predsjednika. Nista vas ne priječi da zaprijetite izlaskom ka medijima, ako ne bude pomaka..
Dokle god se nesto ovako ili slicno, ili nesto sasvim treće, a najmanje ovako drastrično ne preduzme, nema pomaka i ostaje da samo (ovako) ćumuramo na forumu, žalimo se, kukamo i tako vrtimo u krug.
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#882 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by TheGodfather001 »

Za ovakvko degutantno stanje pravosuđa, ispunjeno nekompetentnim, nestručnim, korumpiranim neznalicama u redovima sudija i tužilaca odgovoran je isključivo VSTV BiH. A onaj ko nije prijavio sudiju ili tužioca UDT VSTV i prošao tu strašnu golgotu i kasniji mobing od strane kolega tih sudija i tužilaca, nije kompetentan da govori i podstrekava druge da prijavljuju tu stoku. Moja prijateljica, magistra prava, je provela na psihijatrijskom liječenju 2 godine i imala spontani pobačaj jer je prijavila sudiju koja je na kraju razriješena zbog počinjenog krivičnog djela, a ne zbog prekršaja koji utvrđuje VSTV i zbog kojeg je prijavljena. Nikada nije naišla na razumijevanje ni kod predsjednika suda niti kod UDT-a, kada je kasnije konkurisala na pravosudne funkcije, bila je predmet ismijavanja i "nepovjerenja" jer se drznula da prijavi principala za "bagatelna djela koja svaki sudija svakodnevno čini", i na kraju je odustala, dala ostavku na poziciji saradnika i napustila pravosuđe. Ona je više puta potvrdila da daktilografi ili kako ih sada sistematizuju - asistenti izrađuju sve odluke sudijama, posebno na izvršnom i prekršajnom referatu dok sudije tu samo figuriraju jer nerijetko je slučaj da sudija nema pojma o materiji i kraće je na tom referatu od daktilografa iako se daktilograf i sudija ne trebaju uspoređivati po bilo kom osnovu, u većini predmeta daktilografi "radi mira u kući" izvlače referate. Sudijama je bitna samo norma da mogu napredovati bez ikakvog kvalitativnog učinka u toj normi.
Nedavno čitam da je imenovan tužilac u državno tužilaštvo, koji je prethodno imenovan na poziciju stručnog saradnika nezakonito jer u trenutku prijave na poziciju, nije ispunjavao posebne uslove konkursa odnosno nije imao položen pravosudni ispit, ali je imao jako porodično stablo pa se sve to zataškalo i sada kao treba da bude normalno da javnost očekuje od takvog tužioca, koji je došao na poziciju na nezakonit način, da procesuira predmete korupcije ili organizovanog kriminala, grohotom se smijem. Dakle, opet VSTV pravi pravosuđe po svojoj mjeri vršeći imenovanja kako im je ćejf.
Isto nedavno u nekom društvu rekoše da je imenovan neki sudija koji je bio na 37 mjestu na rang listi, a netom prije toga imenovan tužilac sa 41 mjesta na rang listi. Na te odluke nema žalbi, dakle čista samovolja i proizvoljnost se primjenjuje kod imenovanja pa se onda čudimo što je pravosuđe u qr.u.
Sistemski uništeno pravosuđe je produkt 15 inkrimisanih članova VSTV BiH.
RefPus
Posts: 219
Joined: 30/04/2023 17:39

#883 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by RefPus »

TheGodfather001 wrote: 05/06/2023 12:33 Ona je više puta potvrdila da daktilografi ili kako ih sada sistematizuju - asistenti izrađuju sve odluke sudijama, posebno na izvršnom i prekršajnom referatu dok sudije tu samo figuriraju jer nerijetko je slučaj da sudija nema pojma o materiji i kraće je na tom referatu od daktilografa iako se daktilograf i sudija ne trebaju uspoređivati po bilo kom osnovu, u većini predmeta daktilografi "radi mira u kući" izvlače referate. Sudijama je bitna samo norma da mogu napredovati bez ikakvog kvalitativnog učinka u toj normi.
Bravo! Ovo je apsolutna istina. Garantiram životom da se na prekršajnom i izvršnom referatu 90% posla odradi na računaru daktilografa, nego na računaru sudije. To su činjenice.

I to što si napomenuo da se neko usudio prijaviti, to sam već gledao i svjedočio tome da ljudi bivaju šikanirani jer su ukazali na nešto što nije u redu. Nikad niko neće biti nagrađen od strane sudije zbog toga.
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#884 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by rtldanas »

RefPus wrote: 03/06/2023 14:49 @kuli1961 ne pada mi napamet boriti se protiv vjetrenjača.

Ja sam prošli mjesec radio kao zamjena na izvršnom referatu (ima sudija i nešto malo parnice), prve tri naredbe koje sam ja ujutro dobio, ako izuzmemo one koje su ostale od dan prije i one koje su pripravnici izdali preko sudijskog naloga to jutro (pripravnici im rade sva rješenja o izvršenju, uploadaju dokumente u CMS, izdaju naredbe, spise predaju daktilografu), bile su ove:

- Pripremi i dostavi zaključak kojim se određuje treće ročište za prodaju nekretnine izvršenika (procijenjena vrijednost objekta je 400 hiljada maraka, osim što nikad nisam radio na izvršnom referatu samostalno, nisam se nikad ni susretao sa ovakvom naredbom)

- Pripremi i dostavi Presuda zbog propuštanja

-I treća naredba bila je vezana uz prijedlog za izvršenje, gdje se prekida postupak iz razloga što sudski izvršitelj ni nakon drugog izlaska na teren nije popisao nikakvu imovinu izvršenika, pa se od predlagača traži izmjena prijedloga za izvršenje.

Ja pretpostavljam da si ti bio ili sudija ili stručni saradnik, pa mi ti reci da li je ovo posao koji radi daktilograf a koji na kraju svog radnog dana sudija samo potpiše bez previše čitanja i zajebavanja s tim?

Jah, da još napomenem da smo već sutradan trebali izaći na teren za prodaju nekretnina sad je u pitanju drugi spor gdje banka tuži firmu, i ja očekujem da ću na teren uz vozača izaći sa sudijom, ali sa mnom je išao ni manje ni više nego sudski izvršitelj koji je vodio ročište.

Dakle, ja i dalje stojim kod svojih riječi, to su uglavnom, barem eto da se ispravim - ovi koje ja znam, jebeni neradnici. Ljudi koji imaju basnoslovne plate, 60-70% ispunjene norme na kraju godine, od čega 50% norme su im ispunili daktilografi, izvršitelji i pripravnici, a u 14 sati već lupaju nogom od pod iščekivajući predsjednika suda da krene kući da i oni svi za njim.
Ne znam koje si ti struke, (pravne pretpostavljam?), ali ovo što ti spominješ npr. zaključak o prodaji nekretnine, rješenje o izvršenju i sl., su "formalni" akti, u smislu da već postoji unaprijed pripremljena "forma" takve odluke u koju je potrebno samo unijeti adekvatne podatke (naziv stranke, broj predmeta, vrijednost nekretnine, visinu troškova i sl.), to nisu odluke koje bi sadržavale nikakva posebna obrazloženja koja bi sudija mora unijeti u iste. Isto vrijedi i za "presudu zbog propuštanja" (više -manje).
Ne opravdavam nikoga, ali ne vidim problem s tim da u nekim situacijima sudija prepusti daktilografu ili pripravniku da pripremi takvu odluku. Npr. kod Zaključka o prodaji nekretnine, u unaprijed pripremljnom "obrascu", potrebno je samo izmiieniti podatke o strankama i unijeti datum održavanja ročišta, te vrijednost neketnine, što su formalni podaci već sadržani u spisu.
Isto vrijedi i za gotovo sve ovo ostalo što ti navodiš ( s tim da prekid postupka koji spominješ kod prijedloga za izvršenje ne postoji, vjerojatno misliš na zaključak kojim se poziva tražitelj izvršenja da predloži drugi predmet izvršenja)

Ovo sve što pišem naravno s tim da sudija prethodn provjeri postoje li uvjeti da se donese rješenje o izvršenju, presuda zbog propuštanja i sl., kao i da naknadno provjeri je li to sve u redu prije otpreme.

E sad, kada govorimo o konkretnim odlukama kao štu su npr. meritorne presude u parnici, u kaznenom postupku, meritorna rješenja u prekršajnom postupku itd. itd., takve odluke daktilografi ne pišu samotalno niti su ih sposobni napisati.
HelaS
Posts: 5613
Joined: 22/09/2018 13:21

#885 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by HelaS »

Može li se protumačiti izjava advokata Beglerovića sa današnjeg ročišta švedskim kriminalcima u Sarajevu
Advokat Damir Beglerović kazao je da je na današnjem ročištu u Kantonalnom sudu u Sarajevu, a na kojem je razmatran prijedlog Tužilaštva KS za određivanje jednomjesečnog pritvora trojici švedskih državljana osumnjičenih za ubistvo Harrisa Österdahla, prekršen niz procedura i zakona.

Beglerović je u razgovoru za Klix.ba kazao da je on trebao zastupati Olivera Herberta Petera, dok su njegove kolege advokati Senad Kreho i Damir Kočo trebali zastupati Abdela Majida el-Oweita i Konarda Tylusa.

Međutim, odlukom sutkinje Adise Zahiragić Kreho i Kočo su udaljeni sa ročišta, a Beglerović je ostao u sudnici te je odlučeno da bude branilac trojice Šveđana.

Zahiragić je prethodno onemogućila prisustvo novinara na ročištu, a Beglerović ističe da nijedna strana u postupku nije tražila isključenje javnosti. Odluku je, kaže Beglerović, Sud samoinicijativno donio.

"Sudinica odluku nije obrazložila i donijela procesno rješenje o isključenju javnosti. To je prva povreda postupka. Onemogućila je medije i javnost da uvide da će u nastavku onemogućiti pravo na odbranu i neće dozvoliti advokatu Senadu Krehi i Damiru Koči da brane prava svojih branjenika", kaže Beglerović.

Dodaje da je sudinica obavijestila osumnjičene da im neće biti uručen taj prijedlog Tužilaštva preveden na švedski jezik, već će im biti simultano prevođen u trenutku kada ga tužilac bude čitao.

"Istovremeno je povrijedila Zakon o krivičnom postupku FBiH te član 6. Evropske konvencije o ljudskim pravima. Osumnjičenima je onemogućeno da iznesu odbranu na današnjem ročištu. Sutkinja je meni naložila da branim svu trojicu iako nije imala ta prava s obzirom na to da se radi o izabranom advokatu, a ne advokatu po službenoj dužnosti", ističe Beglerović.

Dodaje da je podnio zahtjev za izuzeće sutkinje zbog sumnje u nepristrasnost.

"Ona je lično donijela odluku i odbacila takav zahjev, a tome je morao odlučivati predsjednik Kantonalnog suda", kaže Beglerović.

Na kraju razgovora dodaje da je najavio podnošenje disciplinske prijave u ponedjeljak, a koja se odnosi na povredu osnovnih ljudskih prava.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/sa-roci ... /231103174
mishic
Posts: 6242
Joined: 28/04/2011 16:29

#886 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by mishic »

Slučaj da predmet leži u ladicama po petnaest godina sam za sebe govori sve što treba reći i znati o našem "pravosuđu."
korisnicki
Posts: 173
Joined: 13/03/2021 12:12

#887 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by korisnicki »

U obrazloženju presude sve najcrnje o počiniocu, nikakvih olakšavajućih okolnosti. Ipak bez zatvora.
https://rtvmo.ba/pijan-vozio-118-km-h-k ... u-zatvoru/
User avatar
dr_Evil
Posts: 12365
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#888 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by dr_Evil »

korisnicki wrote: 10/12/2023 13:01 U obrazloženju presude sve najcrnje o počiniocu, nikakvih olakšavajućih okolnosti. Ipak bez zatvora.
https://rtvmo.ba/pijan-vozio-118-km-h-k ... u-zatvoru/
Nisam cuo za rtvmo ima 15 godina, mora da si neka starija mostarska raja :D
Hakiz
Posts: 40396
Joined: 30/07/2015 20:01

#889 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 02/06/2023 23:44
RefPus wrote: 02/06/2023 00:42
HelaS wrote: 26/05/2023 12:08 Imaju li tužioci i sudije radno vrijeme, i šta se desi ako svaki petak odlaze na vikendice, ili na Jadran, ili u inostranstvo u kupovinu, i sl, i ako to čine službenim automobilima, neki čak i uz službenu pratnju policije? Ovdje prvenstveno mislim na državne tužioce i sudije, BiH.
Imaju, logično. Ja radim u Općinskom sudu, nijedan sudija kući ne ide u 4 kad mu završava radno vrijeme. Svi idu u periodu od 14 do 15, 15:15. Na posao dođu na vrijeme, ali samo produže na kafu 45 minuta i eto ih nazad. Kolegij imaju svaki dan od 13 do 13:45. Daktilografi im rade 80% posla, uključujući pisanje presuda koje samo pregledaju i potpišu. To je rijetka sorta govana uhljeba koje boli kurac i za tobom i za mnom i državom.
Psovka iz zadnje rečenice posta vrijedi samo za osobe iz suda u kome radis. Ako stojiš iza ovoga sto si napisao-kako se ponasaju, napisi njihova imena i prezimena, daj tacne podatke, podnesi prijavu UDT-u, ili napisi anonimno otvoreno pismo, posalji medijima.. uzburkaj javnost, jer je to jedini nacin da nesto počne rješavati.
Posto sam 10 godina radio u pravosudju, dajem si za pravo da kazem da bih tog sudiju kome saradnica/daktilografkinja pise odluku, a on/ona samo potpiše, istog časa otjerao sa posla!! U BiH ima puno mladog svijeta, spremnog i ornog da radi sudijski/tuzilacki posao, kao stvorenog da zamijeni te uhljebe.
Radno vrijeme: da, postoji i to od 8-16 ili 7-15 sati, kako koja institucija, ne znam tacno. Medjutim da li je to radno vrijeme jedini bitan ili najbitniji parametar rada sudije? Sudijski posao nije rad na traci u fabrici. To je ipak intelektualni posao, gdje intelektualna/mentalna kreativnost+ znanje daju rezultat. Ako je sudija rijesio postu, ako se upoznao sa spisima za sutrasnje rasprave, ako nije ostavio "repove", napisao i dao na otpremu sve odluke u predmeitma gdje je pretres/ rasprava zaključen/a, tada zaista nema smisla da sjedi u kancelariji i ceka istek radnog vremena.
No, ako bilo sta od ovoga nije uradio, a naravno nije, tada nema mrdanja!
S druge strane, sudija nije placen da u kancelariji sjedi od 8-16 sati, vec je placen da mjesecno uradi toliko i toliko takvih i takvih odluka.
Punih 10 godina sam u kancelariju dolazio u 7,40-7,45, do 8 pio kavu, čaj, sta već i od 8,00 sam vec pripremao spis. Na pauzu nisam isao od 10-10,30 vec kad zavrsim spis bez obzira koje je doba dana, ili uopste nisam isao. Sa posla sam izlazio debelo nakon isteka redovnog radnog vremena, sa torbom punom spisa, ili zabiljeski za naredni spis. S druge strane, ako su spisi bili takvi da ih mogu rijesiti, sve, ama bas sve uraditi sto treba i prije isteka radnog vremena, ako nisu ostajali "repovi", kuci sam isao npr. u 15 ili 15,30, bez obzira sto je radno vrijeme do 16 sati. Na kraju svakog mjeseca, prebačaj norme je bio izmedju 10 i 20 %, nekad i više. Istina znalo je biti mjeseci kad nisam uspijevao postici normu, pa sam zato narednih mjeseci vise zapinjao i na kraju godine, opet prebačaj...i tako 10 godina...
Nije bila rijetkost da kad iz kancelarije izadjem sa torbom punom spisa iza 16 sati, u obliznjoj kafani zateknem mlade sudije prvostepenog suda koji su vec pri trecoj turi pića, a nemaju pojma ni o jednom spisu za sutrasnje rasprave...
Nakon podizanja optužnice Aliji Delimustafiću, 7 godina nije održano ni jedno ročište.

Toliko o sudovima i sudijama.

U demokratskom društvu, sudija je jedini koji je iznad i policajca i vojnika i političara i kriminalca. A dozvoljava da ga navedeni plaše i ucjenjuju.

Imaju li sudije samopoštovanje ili barem ego?
korisnicki
Posts: 173
Joined: 13/03/2021 12:12

#890 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by korisnicki »

Hakiz wrote: 10/12/2023 13:08
kuli1961 wrote: 02/06/2023 23:44
RefPus wrote: 02/06/2023 00:42

Imaju, logično. Ja radim u Općinskom sudu, nijedan sudija kući ne ide u 4 kad mu završava radno vrijeme. Svi idu u periodu od 14 do 15, 15:15. Na posao dođu na vrijeme, ali samo produže na kafu 45 minuta i eto ih nazad. Kolegij imaju svaki dan od 13 do 13:45. Daktilografi im rade 80% posla, uključujući pisanje presuda koje samo pregledaju i potpišu. To je rijetka sorta govana uhljeba koje boli kurac i za tobom i za mnom i državom.
Psovka iz zadnje rečenice posta vrijedi samo za osobe iz suda u kome radis. Ako stojiš iza ovoga sto si napisao-kako se ponasaju, napisi njihova imena i prezimena, daj tacne podatke, podnesi prijavu UDT-u, ili napisi anonimno otvoreno pismo, posalji medijima.. uzburkaj javnost, jer je to jedini nacin da nesto počne rješavati.
Posto sam 10 godina radio u pravosudju, dajem si za pravo da kazem da bih tog sudiju kome saradnica/daktilografkinja pise odluku, a on/ona samo potpiše, istog časa otjerao sa posla!! U BiH ima puno mladog svijeta, spremnog i ornog da radi sudijski/tuzilacki posao, kao stvorenog da zamijeni te uhljebe.
Radno vrijeme: da, postoji i to od 8-16 ili 7-15 sati, kako koja institucija, ne znam tacno. Medjutim da li je to radno vrijeme jedini bitan ili najbitniji parametar rada sudije? Sudijski posao nije rad na traci u fabrici. To je ipak intelektualni posao, gdje intelektualna/mentalna kreativnost+ znanje daju rezultat. Ako je sudija rijesio postu, ako se upoznao sa spisima za sutrasnje rasprave, ako nije ostavio "repove", napisao i dao na otpremu sve odluke u predmeitma gdje je pretres/ rasprava zaključen/a, tada zaista nema smisla da sjedi u kancelariji i ceka istek radnog vremena.
No, ako bilo sta od ovoga nije uradio, a naravno nije, tada nema mrdanja!
S druge strane, sudija nije placen da u kancelariji sjedi od 8-16 sati, vec je placen da mjesecno uradi toliko i toliko takvih i takvih odluka.
Punih 10 godina sam u kancelariju dolazio u 7,40-7,45, do 8 pio kavu, čaj, sta već i od 8,00 sam vec pripremao spis. Na pauzu nisam isao od 10-10,30 vec kad zavrsim spis bez obzira koje je doba dana, ili uopste nisam isao. Sa posla sam izlazio debelo nakon isteka redovnog radnog vremena, sa torbom punom spisa, ili zabiljeski za naredni spis. S druge strane, ako su spisi bili takvi da ih mogu rijesiti, sve, ama bas sve uraditi sto treba i prije isteka radnog vremena, ako nisu ostajali "repovi", kuci sam isao npr. u 15 ili 15,30, bez obzira sto je radno vrijeme do 16 sati. Na kraju svakog mjeseca, prebačaj norme je bio izmedju 10 i 20 %, nekad i više. Istina znalo je biti mjeseci kad nisam uspijevao postici normu, pa sam zato narednih mjeseci vise zapinjao i na kraju godine, opet prebačaj...i tako 10 godina...
Nije bila rijetkost da kad iz kancelarije izadjem sa torbom punom spisa iza 16 sati, u obliznjoj kafani zateknem mlade sudije prvostepenog suda koji su vec pri trecoj turi pića, a nemaju pojma ni o jednom spisu za sutrasnje rasprave...
Nakon podizanja optužnice Aliji Delimustafiću, 7 godina nije održano ni jedno ročište.

Toliko o sudovima i sudijama.

U demokratskom društvu, sudija je jedini koji je iznad i policajca i vojnika i političara i kriminalca. A dozvoljava da ga navedeni plaše i ucjenjuju.

Imaju li sudije samopoštovanje ili barem ego?
Mora da ih potisne. Realnost je neformalna hijerarhija i neformalna pravila koja su iznad.
Hakiz
Posts: 40396
Joined: 30/07/2015 20:01

#891 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Hakiz »

korisnicki wrote: 10/12/2023 13:26
Hakiz wrote: 10/12/2023 13:08
kuli1961 wrote: 02/06/2023 23:44

Psovka iz zadnje rečenice posta vrijedi samo za osobe iz suda u kome radis. Ako stojiš iza ovoga sto si napisao-kako se ponasaju, napisi njihova imena i prezimena, daj tacne podatke, podnesi prijavu UDT-u, ili napisi anonimno otvoreno pismo, posalji medijima.. uzburkaj javnost, jer je to jedini nacin da nesto počne rješavati.
Posto sam 10 godina radio u pravosudju, dajem si za pravo da kazem da bih tog sudiju kome saradnica/daktilografkinja pise odluku, a on/ona samo potpiše, istog časa otjerao sa posla!! U BiH ima puno mladog svijeta, spremnog i ornog da radi sudijski/tuzilacki posao, kao stvorenog da zamijeni te uhljebe.
Radno vrijeme: da, postoji i to od 8-16 ili 7-15 sati, kako koja institucija, ne znam tacno. Medjutim da li je to radno vrijeme jedini bitan ili najbitniji parametar rada sudije? Sudijski posao nije rad na traci u fabrici. To je ipak intelektualni posao, gdje intelektualna/mentalna kreativnost+ znanje daju rezultat. Ako je sudija rijesio postu, ako se upoznao sa spisima za sutrasnje rasprave, ako nije ostavio "repove", napisao i dao na otpremu sve odluke u predmeitma gdje je pretres/ rasprava zaključen/a, tada zaista nema smisla da sjedi u kancelariji i ceka istek radnog vremena.
No, ako bilo sta od ovoga nije uradio, a naravno nije, tada nema mrdanja!
S druge strane, sudija nije placen da u kancelariji sjedi od 8-16 sati, vec je placen da mjesecno uradi toliko i toliko takvih i takvih odluka.
Punih 10 godina sam u kancelariju dolazio u 7,40-7,45, do 8 pio kavu, čaj, sta već i od 8,00 sam vec pripremao spis. Na pauzu nisam isao od 10-10,30 vec kad zavrsim spis bez obzira koje je doba dana, ili uopste nisam isao. Sa posla sam izlazio debelo nakon isteka redovnog radnog vremena, sa torbom punom spisa, ili zabiljeski za naredni spis. S druge strane, ako su spisi bili takvi da ih mogu rijesiti, sve, ama bas sve uraditi sto treba i prije isteka radnog vremena, ako nisu ostajali "repovi", kuci sam isao npr. u 15 ili 15,30, bez obzira sto je radno vrijeme do 16 sati. Na kraju svakog mjeseca, prebačaj norme je bio izmedju 10 i 20 %, nekad i više. Istina znalo je biti mjeseci kad nisam uspijevao postici normu, pa sam zato narednih mjeseci vise zapinjao i na kraju godine, opet prebačaj...i tako 10 godina...
Nije bila rijetkost da kad iz kancelarije izadjem sa torbom punom spisa iza 16 sati, u obliznjoj kafani zateknem mlade sudije prvostepenog suda koji su vec pri trecoj turi pića, a nemaju pojma ni o jednom spisu za sutrasnje rasprave...
Nakon podizanja optužnice Aliji Delimustafiću, 7 godina nije održano ni jedno ročište.

Toliko o sudovima i sudijama.

U demokratskom društvu, sudija je jedini koji je iznad i policajca i vojnika i političara i kriminalca. A dozvoljava da ga navedeni plaše i ucjenjuju.

Imaju li sudije samopoštovanje ili barem ego?
Mora da ih potisne. Realnost je neformalna hijerarhija i neformalna pravila koja su iznad.
Valjda su sudije i tužioci ti koji neće dozvoliti neformalnu hijerarhiju. Umjesto da pristanu na nju.

Ti sudija, političar ili kriminalac ti prijete, barem nagovaraju, ti umjesto da ih tužiš, hapsiš itd, ti pristaneš na njihovo.

I očekuješ da te poštujem?

Među sudijama, kao i među svima ostalima, ima i dobrih i loših. Nisu toliko bitni pojedinačni slučajevi. Ali, ako jedan Delimustafić, pa jedan Dodik, pa treći, peti, deseti se igraju sa sudijama, onda cjelokupno sudstvo, a time i oni dobri, ne valja. Kako to da dobre sudije ne mogu da "neutrališu" loše? Vrana vrani oko ne vadi, je li to? Klasno i grupno zajedništvo, ako je iz moje grupe monstrum mi je draži od sveca iz druge grupe?

Strah za život i porodicu? U tom slučaju daj otkaz, ne zaslužuješ ili ne trebaš biti sudija. Ili tužilac. I vojnike koji pobjegnu iz borbe od straha sude kao dezertere, a sudije su u "ratu" protiv bezakonja, oni koji se "povuku", dezerteri su.

Previše su plaćeni kakvi su.
korisnicki
Posts: 173
Joined: 13/03/2021 12:12

#892 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by korisnicki »

Hakiz wrote: 10/12/2023 13:50
korisnicki wrote: 10/12/2023 13:26
Hakiz wrote: 10/12/2023 13:08

Nakon podizanja optužnice Aliji Delimustafiću, 7 godina nije održano ni jedno ročište.

Toliko o sudovima i sudijama.

U demokratskom društvu, sudija je jedini koji je iznad i policajca i vojnika i političara i kriminalca. A dozvoljava da ga navedeni plaše i ucjenjuju.

Imaju li sudije samopoštovanje ili barem ego?
Mora da ih potisne. Realnost je neformalna hijerarhija i neformalna pravila koja su iznad.
Valjda su sudije i tužioci ti koji neće dozvoliti neformalnu hijerarhiju. Umjesto da pristanu na nju.

Ti sudija, političar ili kriminalac ti prijete, barem nagovaraju, ti umjesto da ih tužiš, hapsiš itd, ti pristaneš na njihovo.

I očekuješ da te poštujem?

Među sudijama, kao i među svima ostalima, ima i dobrih i loših. Nisu toliko bitni pojedinačni slučajevi. Ali, ako jedan Delimustafić, pa jedan Dodik, pa treći, peti, deseti se igraju sa sudijama, onda cjelokupno sudstvo, a time i oni dobri, ne valja. Kako to da dobre sudije ne mogu da "neutrališu" loše? Vrana vrani oko ne vadi, je li to? Klasno i grupno zajedništvo, ako je iz moje grupe monstrum mi je draži od sveca iz druge grupe?

Strah za život i porodicu? U tom slučaju daj otkaz, ne zaslužuješ ili ne trebaš biti sudija. Ili tužilac. I vojnike koji pobjegnu iz borbe od straha sude kao dezertere, a sudije su u "ratu" protiv bezakonja, oni koji se "povuku", dezerteri su.

Previše su plaćeni kakvi su.
Lako je popovati sa strane kada nisi u "toj mašini". Pojedinac ne može tu ništa osim otići ili prilagoditi se "ide kako ide". Dođe do zaključka da jedino će sebe uvaliti u govna krene li ispravljati krive drine. A zašto bi i napuštao kada nigdje drugo ne može imati takvu plaću i druge pogodnosti.
Hakiz
Posts: 40396
Joined: 30/07/2015 20:01

#893 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Hakiz »

korisnicki wrote: 10/12/2023 14:14
Hakiz wrote: 10/12/2023 13:50
korisnicki wrote: 10/12/2023 13:26

Mora da ih potisne. Realnost je neformalna hijerarhija i neformalna pravila koja su iznad.
Valjda su sudije i tužioci ti koji neće dozvoliti neformalnu hijerarhiju. Umjesto da pristanu na nju.

Ti sudija, političar ili kriminalac ti prijete, barem nagovaraju, ti umjesto da ih tužiš, hapsiš itd, ti pristaneš na njihovo.

I očekuješ da te poštujem?

Među sudijama, kao i među svima ostalima, ima i dobrih i loših. Nisu toliko bitni pojedinačni slučajevi. Ali, ako jedan Delimustafić, pa jedan Dodik, pa treći, peti, deseti se igraju sa sudijama, onda cjelokupno sudstvo, a time i oni dobri, ne valja. Kako to da dobre sudije ne mogu da "neutrališu" loše? Vrana vrani oko ne vadi, je li to? Klasno i grupno zajedništvo, ako je iz moje grupe monstrum mi je draži od sveca iz druge grupe?

Strah za život i porodicu? U tom slučaju daj otkaz, ne zaslužuješ ili ne trebaš biti sudija. Ili tužilac. I vojnike koji pobjegnu iz borbe od straha sude kao dezertere, a sudije su u "ratu" protiv bezakonja, oni koji se "povuku", dezerteri su.

Previše su plaćeni kakvi su.
Lako je popovati sa strane kada nisi u "toj mašini". Pojedinac ne može tu ništa osim otići ili prilagoditi se "ide kako ide". Dođe do zaključka da jedino će sebe uvaliti u govna krene li ispravljati krive drine. A zašto bi i napuštao kada nigdje drugo ne može imati takvu plaću i druge pogodnosti.
Tačno.

I ta razboritost i čvrsto stajanje na zemlji ih sve čini lošima.

A kada su sudije, osobe koje bi trebale imati najveću moć i najveći dignitet, biti svjetionici etike, loše, korumpirane, kukavice, interešdžije, zašto bi "obični plebs" bio bolji? Ko im je primjer?

Ne jedan od, nego najveći razlog zašto nam je loše je sudstvo.

Dobro sudstvo i tužilaštvo bi zaustavili zle političare. Ili ih barem smanjili na nivo ekscesa. I posljedično druge kriminalce, od korumpiranih funkcionera do narko bosova i trgovaca naftom.
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#894 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Edin H. »

Hakiz wrote: 10/12/2023 13:50
korisnicki wrote: 10/12/2023 13:26
Hakiz wrote: 10/12/2023 13:08

Nakon podizanja optužnice Aliji Delimustafiću, 7 godina nije održano ni jedno ročište.

Toliko o sudovima i sudijama.

U demokratskom društvu, sudija je jedini koji je iznad i policajca i vojnika i političara i kriminalca. A dozvoljava da ga navedeni plaše i ucjenjuju.

Imaju li sudije samopoštovanje ili barem ego?
Mora da ih potisne. Realnost je neformalna hijerarhija i neformalna pravila koja su iznad.
Valjda su sudije i tužioci ti koji neće dozvoliti neformalnu hijerarhiju. Umjesto da pristanu na nju.

Ti sudija, političar ili kriminalac ti prijete, barem nagovaraju, ti umjesto da ih tužiš, hapsiš itd, ti pristaneš na njihovo.

I očekuješ da te poštujem?

Među sudijama, kao i među svima ostalima, ima i dobrih i loših. Nisu toliko bitni pojedinačni slučajevi. Ali, ako jedan Delimustafić, pa jedan Dodik, pa treći, peti, deseti se igraju sa sudijama, onda cjelokupno sudstvo, a time i oni dobri, ne valja. Kako to da dobre sudije ne mogu da "neutrališu" loše? Vrana vrani oko ne vadi, je li to? Klasno i grupno zajedništvo, ako je iz moje grupe monstrum mi je draži od sveca iz druge grupe?

Strah za život i porodicu? U tom slučaju daj otkaz, ne zaslužuješ ili ne trebaš biti sudija. Ili tužilac. I vojnike koji pobjegnu iz borbe od straha sude kao dezertere, a sudije su u "ratu" protiv bezakonja, oni koji se "povuku", dezerteri su.

Previše su plaćeni kakvi su.
Dobro napisano, ali mislim da zaboravljaš na jednu stvar - lijepi strah, a naravno da postoji i faktor lijenosti, sistemski nepotizam, te linija manjeg otpora.

Sarajevo je mali grad, postoji realan strah da ti pokuca na vrata ili te presretne neko vezano za osobu kojoj sudiš.
Hakiz
Posts: 40396
Joined: 30/07/2015 20:01

#895 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Hakiz »

Edin H. wrote: 10/12/2023 14:24
Hakiz wrote: 10/12/2023 13:50
korisnicki wrote: 10/12/2023 13:26

Mora da ih potisne. Realnost je neformalna hijerarhija i neformalna pravila koja su iznad.
Valjda su sudije i tužioci ti koji neće dozvoliti neformalnu hijerarhiju. Umjesto da pristanu na nju.

Ti sudija, političar ili kriminalac ti prijete, barem nagovaraju, ti umjesto da ih tužiš, hapsiš itd, ti pristaneš na njihovo.

I očekuješ da te poštujem?

Među sudijama, kao i među svima ostalima, ima i dobrih i loših. Nisu toliko bitni pojedinačni slučajevi. Ali, ako jedan Delimustafić, pa jedan Dodik, pa treći, peti, deseti se igraju sa sudijama, onda cjelokupno sudstvo, a time i oni dobri, ne valja. Kako to da dobre sudije ne mogu da "neutrališu" loše? Vrana vrani oko ne vadi, je li to? Klasno i grupno zajedništvo, ako je iz moje grupe monstrum mi je draži od sveca iz druge grupe?

Strah za život i porodicu? U tom slučaju daj otkaz, ne zaslužuješ ili ne trebaš biti sudija. Ili tužilac. I vojnike koji pobjegnu iz borbe od straha sude kao dezertere, a sudije su u "ratu" protiv bezakonja, oni koji se "povuku", dezerteri su.

Previše su plaćeni kakvi su.
Dobro napisano, ali mislim da zaboravljaš na jednu stvar - lijepi strah, a naravno da postoji i faktor lijenosti, sistemski nepotizam, te linija manjeg otpora.

Sarajevo je mali grad, postoji realan strah da ti pokuca na vrata ili te presretne neko vezano za osobu kojoj sudiš.
Ko se plaši ne zaslužuje biti sudija ili tužilac. Kriminalci koji vrše monstruozne zločine nršto ne napadaju sudije. Što li?

Falkone i Borselino su davno bili. Ni u Italiji više ne smiju na sudije.

Sudija kukavica? To ne smije biti.
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#896 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Edin H. »

Hakiz wrote: 10/12/2023 14:29
Edin H. wrote: 10/12/2023 14:24
Hakiz wrote: 10/12/2023 13:50

Valjda su sudije i tužioci ti koji neće dozvoliti neformalnu hijerarhiju. Umjesto da pristanu na nju.

Ti sudija, političar ili kriminalac ti prijete, barem nagovaraju, ti umjesto da ih tužiš, hapsiš itd, ti pristaneš na njihovo.

I očekuješ da te poštujem?

Među sudijama, kao i među svima ostalima, ima i dobrih i loših. Nisu toliko bitni pojedinačni slučajevi. Ali, ako jedan Delimustafić, pa jedan Dodik, pa treći, peti, deseti se igraju sa sudijama, onda cjelokupno sudstvo, a time i oni dobri, ne valja. Kako to da dobre sudije ne mogu da "neutrališu" loše? Vrana vrani oko ne vadi, je li to? Klasno i grupno zajedništvo, ako je iz moje grupe monstrum mi je draži od sveca iz druge grupe?

Strah za život i porodicu? U tom slučaju daj otkaz, ne zaslužuješ ili ne trebaš biti sudija. Ili tužilac. I vojnike koji pobjegnu iz borbe od straha sude kao dezertere, a sudije su u "ratu" protiv bezakonja, oni koji se "povuku", dezerteri su.

Previše su plaćeni kakvi su.
Dobro napisano, ali mislim da zaboravljaš na jednu stvar - lijepi strah, a naravno da postoji i faktor lijenosti, sistemski nepotizam, te linija manjeg otpora.

Sarajevo je mali grad, postoji realan strah da ti pokuca na vrata ili te presretne neko vezano za osobu kojoj sudiš.
Ko se plaši ne zaslužuje biti sudija ili tužilac. Kriminalci koji vrše monstruozne zločine nršto ne napadaju sudije. Što li?

Falkone i Borselino su davno bili. Ni u Italiji više ne smiju na sudije.

Sudija kukavica? To ne smije biti.
Pade i meni na pamet Italija vezano za gore napisano.
Hakiz
Posts: 40396
Joined: 30/07/2015 20:01

#897 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Hakiz »

Edin H. wrote: 10/12/2023 14:36
Hakiz wrote: 10/12/2023 14:29
Edin H. wrote: 10/12/2023 14:24

Dobro napisano, ali mislim da zaboravljaš na jednu stvar - lijepi strah, a naravno da postoji i faktor lijenosti, sistemski nepotizam, te linija manjeg otpora.

Sarajevo je mali grad, postoji realan strah da ti pokuca na vrata ili te presretne neko vezano za osobu kojoj sudiš.
Ko se plaši ne zaslužuje biti sudija ili tužilac. Kriminalci koji vrše monstruozne zločine nršto ne napadaju sudije. Što li?

Falkone i Borselino su davno bili. Ni u Italiji više ne smiju na sudije.

Sudija kukavica? To ne smije biti.
Pade i meni na pamet Italija vezano za gore napisano.
Što li :lol:
mishic
Posts: 6242
Joined: 28/04/2011 16:29

#898 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by mishic »

Produženi UZP u režiji Pravosuđa BiH

https://www.slobodna-

bosna.ba/vijest/331174/dobrovoljachka_specijalna_operacija_srbije_advokat_senad_pecanin_i_sam_tuzilac_kajganic_zna_kako_ce_zavrsiti_taj_sudski_proces.html

Kada bi o Pravosuđu BiH - najlošijem pravnom sistemu na svijetu - napisali i desetine hiljada stranica teksta ni tada ne bi smo uspjeli obuhvatiti ni samo one drastične slučajeve nad kojima bi se svaki pravni sistem u svijetu zgražavao. Od Dejtona do danas taj "sistem" se gradi, reformira, ozdravljuje a zapravo on je iz dana u dan sve nekompletniji, bolesniji, zloupotrebljavaniji, nefunkcionalniji i sve dalji od prava i pravde. On je danas jedna obična skupa kajgana na čelu sa Kajganićem koji je jedan od najgorih u nizu čelnika ovoga sistema u kome je sve, i kompletan sistem i velika većina uposlenih civilizacijska sramota koja i struku, profesiju i ljude unutar tog sistema sramote do te mjere da se slobodno može reći da su leglo kriminala, nepravde, zločina, rušitelja države i UZP-a.

Njihova uloga u UZP-u je višedecenijska, kontinuirana i usko povezana sa UZP-om Srbije i entiteta RS. Tu ulogu Pravosuđu dodijelio je Memorandum SANU s ciljem da se falisifikuje Historija i promjeni karakter "rata" u BiH kako bi se prikrili agresija, zločini i genocid i sve preimenovalo u građanski rat koji su vodile tri zaraćene strane sa podijeljenom i podjednakom odgovornošću i učešćem u zlu i zločinima koji su činjeni.

Pravosuđe Srbije i entiteta RS decenijama, punom parom i svakodnevno radi na tom projektu tražeći i nalazeći ljude u institucijama Pravosuđa BiH preko kojih u tu igru uvlači i uspijeva uvući Pravosuđe BiH bez koga zapravo ne bi bila moguća ovakva i ovolika pravosudna lakrdija kakvu je teško naći bilo gdje u svijetu. Naime, nakon Haga, Londona i Beča, čije pravosudne institucije su utvrdile da nema osnova i elemenata za pokretanje tužbe protiv određenog broja osoba u tzv. slučaju "Dobrovoljačka" ova udružena zločinačka mafija uporno krivotvorenjem i izmišljanjem "novih" činjenica obnavlja i pakuje taj sudski proces kao bi na kraju udovoljila onom cilju koji joj je postavljen Memorandumom SANU iz Beograda.

Teško je pobrojati sve laži, falisifikate, izmišljotine, prekrajanja i naknadna "saznanja" kojima se ovi akteri služe kako bi "dokazali" ono što tvrde ali se nadamo da će iz desetina hiljada stranica dokumenata koje su nastale kako u prethodnim sudskim procesima za ovaj slučaj, tako i u kontinuiranom "pakovanju" čitavog niza institucija koje su uvučene u ovaj proces jednoga dana konačno moći biti dokazano ko i kako je zloupotrebom pravosuđa i pravosudnih institucija ubijao pravdu i pravosuđe. Možda pojedinačna odgovornost svakog od učesnika ovoga PRODUŽENOG UDRUŽENOG ZLOČINAČKOG PODUHVATA neće moći rezultirati tužbom i krivičnom odgovornošću za taj produženi UZP svakog pojedinca ali hoće makar dokazati i dokumentovati postojanje PRODUŽENOG UZPA-a koji su nečasni ljudi i institucije vodili s ciljem sakrivanja Istine. Ono što je posebno sramno u svemu tome je činjenica da su ti nečasni ljudi učinili nečasnim i čitav niz institucija nastojeći da časnim, ni krivim ni dužnim braniocima Bosne i Hercegovine nametnu i namjeste nečasnu ulogu počinilaca zločina.

Ova klasična zamjena teza, da UZP-ovci tako dugo i uporno svoju ulogu zločinaca nastoje pripisati i poturiti nekome drugom s ciljem da podijele i time umanje svoju krivicu i odgovornost, ostaje kao još jedna u bezbroj mrlja kojima se zločinci i genocidaši nastojali da sakriju svoja imena i svoja zlodjela pred poviješću koja je to registrovala i zabilježila.
mishic
Posts: 6242
Joined: 28/04/2011 16:29

#899 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by mishic »

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/33 ... sena_je_od

ZBOG PREDMETA "SKY APLIKACIJA": Disciplinska mjera protiv Dijane Kajmaković; Proglašena je odgovornom što je...
kajmak skidala...

Pa uz skupu kajganu koju plaćamo da ruši državu i čitav niz je drugih koji rade vrhunski kriminal, "skidaju kajmak" a na kraju su samo simbolično ili nikako odgovarali...
mishic
Posts: 6242
Joined: 28/04/2011 16:29

#900 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by mishic »

Spojene posude...

Sud u Beogradu je donio odluku da se sudski proces osumnjičenim za zločin u Štrpcima vrati na početak. Tako je i ukinuta prvostepena presuda kojom su bili osuđeni na inače smiješne zatvorske kazne.

Nažalost, ovo nije izolovan slučaj, već dobro razvijena sudska, odnosno državna praksa. Cilj je jasan i dirigovan je od svake vlasti koja je stolovala u Beogradu od pada Miloševića do danas: Ne dozvoliti osudu ama nijednog ratnog zločinca. Ako to baš nije moguće, onda odlagati sudski proces u nedogled sve dok se porodice žrtava umore ili osumnjičeni za ratne zločine ne umru.
Post Reply