Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#651 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by JThomas »

uhodana matrica "a odakle to vama" i "zašto to vas zanima". kako u stvarnosti tako i kod forumskih apologeta vlasti. rezon i žargon u potpunosti isti.

http://zurnal.info/novost/21917/tuzilac ... tu-diploma
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#652 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Sarajevsko tužilaštvo obustavilo istragu protiv Omara Mehmedbašića

https://epravo.ba/sarajevsko-tuzilastvo ... medbasica/
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#654 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by JThomas »

pa kad je mogao svjedočiti protiv referenata da im je davao mito za prolongiranje upućivanja na izdržavanje - a ne biti on optužen, šta da čudi. to su saradnici suda i tužilaštva. da se norma namiri i zamažu oči uz što manje stvarnog rada i truda, a eto da piše da je bio branilac.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#655 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

JThomas wrote:pa kad je mogao svjedočiti protiv referenata da im je davao mito za prolongiranje upućivanja na izdržavanje - a ne biti on optužen, šta da čudi. to su saradnici suda i tužilaštva. da se norma namiri i zamažu oči uz što manje stvarnog rada i truda, a eto da piše da je bio branilac.
Sve nam je u drzavi kriminalno, krenuvsi od kriminala zvanog sluzbena odbrana, na dalje.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#656 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by JThomas »

novi nastavak serijala "to su naklapanja, gdje su dokazi".

http://zurnal.info/novost/21936/drzavno ... ja-diploma
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#657 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Maraschino »

Ovo nije nimalo bezazleno. Salje poruku da je bolje cutati nego prijaviti kriminal. Strada glasnik umjesto kriminalaca.
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#658 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Edin H. »

muminovic wrote:Sarajevsko tužilaštvo obustavilo istragu protiv Omara Mehmedbašića

https://epravo.ba/sarajevsko-tuzilastvo ... medbasica/
„Postupajuća tužiteljica donijela je naredbu o obustavi istrage protiv Omara Mehmedbašića, jer nije bilo dovoljno dokaza da je počinio krivično djelo“, naveli su u Tužilaštvu. :-)
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#659 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/ev ... poslovanje

BiH na posljednjem mjestu u regiji po lakoći poslovanja
Makedonija se vratila među deset vodećih zemalja, pomaknuvši se za jedno mjesto i istisnuvši Švedsku.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#660 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by nevenkagaragic »

Ko je ovde lud... zbunjen... (ne)normalan?
Bas nam se u facu smeje sto neko napisa nedavno...

Image

STRUČNA EKSPERTIZA
BOJAN PEPIĆ: (Ne)pristrasno prema glavnom tužitelju


"Kako je nedavno izvijestio BIRN BiH, Sud Bosne i Hercegovine je prenio vođenje postupka protiv bivšeg Glavnog tužitelja Tužiteljstva Bosne i Hercegovine, na Općinski sud u Sarajevu radi, kako navode iz Suda BiH, radi osiguranja nepristrasnog i pravičnog suđenja.

Prije funkcije Glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH, Goran Salihović je u periodu od 2005. do 2013. godine, punih osam godina, obavljao dužnost predsjednika Općinskog suda u Sarajevu, koji će po odluci Suda BiH nastaviti daljnji postupak protiv smijenjenog glavnog tužitelja...

... Podsjetimo, postupak protiv Azre Miletić, sutkinje Suda BiH, prebačen je s tog suda na Općinski sud u Sarajevu, opet iz razloga osiguranja nepristrasnog suđenja, ali ovaj put pravilno, jer su suci Suda BiH došle u situaciju da sude svojoj suspendiranoj radnoj kolegici, zbog čega, razumije se, nisu mogli osigurati nepristrasnost suđenja.

Zašto je u slučaju Gorana Salihovića postupljeno suprotno elementarnoj pravničkoj logici i da li će pred Općinskim sudom u Sarajevu biti podnesen zahtjev za izuzeće postupajućeg suca zbog postojanja okolnosti koje izazivaju razumnu sumnju u njegovu nepristrasnost (a to je u ovoj situacji svaki sudac kojem predmet bude dodijeljen radi zakazivanja glavnog pretresa), odnosno, da li će biti postavljeno pitanje delegacije nadležnosti suda – ostaje nam da vidimo..."
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#661 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by walk_M-A-N »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/privred ... /190323038
"Predmet 22. marta 2017. godine predala Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA). Dakle, postoji izvještaj o počinjenom krivičnom djelo i nije mi jasno zbog čega neki ljudi u pravosuđu štite određene osobe", rekao je Alešević.
Kako kaže, predmet se odnosi na određene funkcionere iz KS koje štiti Tužilaštvo KS, a koji su napravili dupli ZK uložak na jednoj nekretnini i na osnovu toga digli 2 miliona KM u Bobar banci. On ističe da je SIPA-i dao 74 dokumenta te da je ova državna agencija za četiri dana ustanovila kako je riječ o kriminalnom postupanju.
"SIPA je to dostavila 22. marta 2017. godine u Tužilaštvo KS i oni dvije godine to drže u ladici, odnosno neće ništa da poduzmu. Zbog toga sam odlučio da im pošaljem tortu sa natpisom predmeta T090 KTO 11207517, odnosno da ih podsjetim da taj predmet postoji", kazao je Alešević.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#662 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by JThomas »

a ovo za gorana...pa potpuno je svejedno. hoće li mu suditi sud kojem je bio predsjednik, ili sud pred kojim postupa tužilaštvo kojem je bio rukovodilac, a ovo je drugo je svježije. to ti dođe k'o dilema hoće li mu suditi kum ili rođe.

njemu se sudi za nekih 30 hiljada, a ustvari zato što se sa fahrom posvađao. ne sudi mu se što je držao predmete protiv funkcionera u ladicama. to mu je bio i zadatak i tu je ostvario maksimalan broj bodova. i u mnogo manje očitim slučajevima sistem naprosto nikad nije pokazao nikakvu volju da pozove i "svoje" na odgovornost, pa makar i "ražalovane". čak štaviše, zadatak takvih kao goran je upravo bio da se to ne dešava.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#663 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Ko je pratio slucaj "Goran", mogao je da vidi da su odustali od 80% Optuznice, i to radi toga sto mu je vec "presudeno" u disciplinskom postupku, ne-sudskog tijela.

Na kraju ce tuzit drzavu i uzet jos 300.000,00 KM za dusevnu bol i nezakonitu smjenu.
Messier
Posts: 585
Joined: 06/10/2011 23:39

#664 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Messier »

Onda ce otici u advokate,sa poprilicno dobrim vezama,udomice djecu u tuzilastva,ako ih ima..ima prijeteljstava po sudskim instancama,kes ce plivat i idemo dalje.

To je ista aparatura.
Sudije,tuzioci,advokati.

Sistem van sistema
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#665 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by JThomas »

nisu oni van sistema, sve bitno i veliko oni rade (ili ne rade) isključivo po željama izvršne vlasti i šefova stranaka. nego je sistem koruptokratija...
User avatar
Optimus09
Posts: 2995
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#666 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Optimus09 »

Nego kako bi prosao na sudu ako uhvatim kradljivce koji ulaze u dvoriste neko vrijeme i dam im koju saku.Jednom su mi pobjegli :D :D
To su nagadjam maloljetnici tako da ne bih dobro prosao,vjerovatno bi i tuzba bila protiv mene ?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15401
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#667 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by problemnatravunu »

Optimus09 wrote:Nego kako bi prosao na sudu ako uhvatim kradljivce koji ulaze u dvoriste neko vrijeme i dam im koju saku.Jednom su mi pobjegli :D :D
To su nagadjam maloljetnici tako da ne bih dobro prosao,vjerovatno bi i tuzba bila protiv mene ?
jedan drot mi jednom prilikom reče za takve slične slučajeve, gdje ti UZIMAŠ PRAVDU i marišeš lopove, kradljivce......uglavnom, reče, ako možeš i hoćeš izmaraj ih, ali mene tj. policiju ne zovi, jer ćemo onda morati tebe procesuirati
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#668 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by JThomas »

osuditi može samo sud, ali osloboditi može i tužilaštvo vol. 290329932.

http://zurnal.info/novost/22058/tuzilas ... milakovica
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#669 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by walk_M-A-N »

Kad se pomisli da su pravosuđe, VSTV i Tegeltija na dnu, oni pokažu da može gore.. uzeti još novac za arbitražu.

http://www.zurnal.info/novost/22073/mil ... -arbitrazu
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#670 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Odlicno nam radi VSTV BIH i svi zaposlenici.

Hajmo o jos malo kriminala: SUDIJA OPTUZENOM BIRA ODBRANU PO SLUZBENOJ DUZNOSI

https://www.cin.ba/sudija-optuzenom-bira-odbranu/
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#671 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Neregistrirani »

Izgleda ce se stvarno rijesiti covjeka koji im je trn u oku, koji drma kavez i stvari naziva svojim imenom. Ne vole ga, jako ga ne vole.


Za koji dan moram poći na mjesto na kojem će mi se kao sudiji (pre)suditi zbog nečega što je morbidnost u društvu dvadeset i prvog vijeka. I upravo zato nije me nimalo strah da to ovako javno kažem niti me je stid zbog toga, jer je to samo sramota onih koji me optužuju i sude mi. Kažem to ne zbog sebe, već zbog suštine problema koji se tiče svakog našeg sudije, bez čijeg pravilnog rješavanja nema istinske sudijske nezavisnosti, a time ni nezavisnosti sudova. U više sudskih predmeta ja sam, ne mogavši prihvatiti većinske odluke ostalih sudija zato što su nezakonite, bio slobodan da napišem (na desetinama stranica) moja izdvojena i obrazložena neslažuća mišljenja. Njih sam odmah zatim dostavio strankama u tim predmetima, nakon čega sam optužen od disciplinskog tužioca VSTVBiH da sam “javno obznanio povjerljivu informaciju” i da sam time učinio disciplinski prekršaj “odavanja povjerljivih informacija koje proizlaze iz vršenja dužnosti sudije”. Kad sam dobio ovakvu disciplinsku optužnicu, bilo mi je jasno kako je ona samo jedan u nizu znakova morbidnosti ovdašnjeg pravosuđa, jer sam optužen iako nijednim našim zakonom nije propisana zabrana sudiji da njegovo izdvojeno mišljenje bude objavljeno, niti naši zakoni propisuju da stranka u postupku pred sudom nema pravo da u svom predmetu dobije to mišljenje. Takvih riječi u zakonu naprosto nema, a da ih kojim slučajem ima, radilo bi se o ozbiljnom kršenju Ustava Bosne i Hercegovine jer tek on ne propisuje takve zabrane niti ovlašćuje zakonodavca da ih propiše zakonom. Ne govorim ovo zato što je o meni riječ, već zbog toga što se u osnovi radi o optuživanju i (pre)suđenju kao nekada za delikt mišljenja, uprkos tome što sam sve to učinio ne da bih narušavao autoritet sudske vlasti, nego rukovođen isključivo sa dva razloga koji, svaki za sebe, imaju ustavnu, odnosno nadzakonsku snagu.

Jedan od njih tiče se prava na pravično suđenje koje ima svaka stranka pred našim sudovima. Tom pravu inherentno je ne samo da svaka stranka u svom predmetu dobije odluku suda koja je donesena jednoglasno već i da, ako ta odluka nije jednoglasna, dobije većinsku odluku, ali i izdvojeno neslažuće mišljenje sudije koji je ostao u manjini, a koji je dužan da u tom slučaju obrazloži svoj stav. Razlog za to je u činjenici da je pravo na pravično suđenje ustavno pravo, zagarantovano Ustavom BiH, ali i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima koja se, na osnovu Ustava BiH, kod nas neposredno primjenjuje i ima jaču pravnu snagu od bilo kog domaćeg zakona. Sadržaj sintagme “pravično suđenje” je gotovo aksiomatski, to jest takav da toliko očigledno podrazumijeva da izdvojeno i obrazloženo neslažuće mišljenje sudije za stranku u njenom predmetu ne smije biti povjerljiva informacija, iako je ono suprotno većinskoj odluci. Pa to pravo imaju sve stranke u postupku pred Evropskim sudom za ljudska prava, kao i u postupku apelacione jurisdikcije pred Ustavnim sudom BiH, zbog čega svako drugo postupanje predstavlja kršenje prava na pravično suđenje.

No, pored prava na pravično suđenje, ovakvi slučajevi su i školski primjeri onemogućavanja primjene još jednog ustavnog prava. Radi se o ustavnom pravu na slobodu izražavanja misli, koja je kod nas svakom pojedincu (a to znači i sudiji) zagarantovana Ustavom BiH i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Pored toga, Ustav BiH u članu 2. garantuje ostvarivanje slobode izražavanja misli bez diskriminacije po bilo kom osnovu, pa i po osnovu statusa, što znači da se bilo kom sudiji zbog tog njegovog statusa ne smije uskraćivati pravo da javno izrazi sudijsku misao u svakom predmetu u kojem postupa. Zašto je naš ustavotvorac propisao ovu slobodu? Odgovor na ovo pitanje ne leži samo u činjenici da to čine i svi drugi ustavi u civilizovanom svijetu, već ga treba tražiti (i pronaći) u nečemu što predstavlja suštinski razlog, koji se u opštoj filozofiji i filozofiji prava naziva ontološkim i aksiološkim zahtjevom za postojanjem ovakve slobode. Naime, svaki čovjek, pa i sudija, u svojoj biti je slobodno biće, jer mu samo sloboda omogućuje da se ostvari, a kroz ostvarenje čovjeka omogućuje se ostvarenje i razvoj društva u cjelini. Samo takva društva su istinski slobodna društva u kojima je autoritet pojedinca priznat, a ne nametnut, jer počiva na moći koja se zasniva na znanju, stručnosti i moralnim vrlinama, odnosno pozitivnim ličnim osobinama. Antipod takvim društvima su autokratske i autoritarne organizacije, kojima je jedino svojstveno da favorizuju nametnute autoritete.

Naravno, sloboda čovjeka, pa i sloboda misli kao njen integralni dio, podrazumijeva i odgovornost, ali se odgovornost ne može tražiti zbog toga što je misao javno izražena, već zbog sadržaja onog što je njome izraženo, ukoliko se tim sadržajem umanjuje ili ništi sloboda drugog. Samo to, dakle, može biti osnov valjanom društvu, a naročito onom organizovanom u savremenu državu, da ograniči slobodu izražavanja misli. Svako suprotno ponašanje ima za posljedicu autoritarni režim, pa i autoritarni pravosudni režim u kojem sudija nije nezavisan, već svoje mišljenje u svakom pojedinačnom predmetu formira priklanjajući se mišljenjima moćnih ličnosti autoritarnog pravosuđa, bez obzira na to što su ona suprotna ustavu i zakonu.

Kad se sve to ima u vidu, onda se nijednom sudiji ne smije zabraniti niti ga disciplinski kažnjavati zato što je napisao i strankama dostavio svoje izdvojeno i obrazloženo neslažuće mišljenje u bilo kom predmetu, jer sudija time niti umanjuje niti ništi slobodu bilo koje stranke u postupku. Umjesto toga, sudija se, kao i svaki drugi istinski slobodan čovjek, samo koristi svojim ustavnim pravom da slobodno izrazi svoju misao, to jest da slobodno i nezavisno od bilo koga (pa i nezavisno od ostalih sudija) izrazi i javno saopšti svoje pravno mišljenje, iznese svoj stav i javno kaže svoj glas u svakom sudskom predmetu, koje pravo obuhvata ne samo slobodu sudije na izražavanje mišljenja već i pravo stranke da primi tu misao u svom predmetu.

To pravo sudije podrazumijeva i mogućnost njegove odgovornosti, ali ne zato što je izdvojio i strankama dostavio svoje neslažuće mišljenje, već ako je u tom mišljenju samovoljno išao za tim da umanji ili poništi slobodu drugog, odnosno ako to mišljenje predstavlja samovolju u tumačenju i primjeni prava. To je sama suština sudijske nezavisnosti, bez koje nema ni autoriteta suda kao institucije. Ovo treba naglasiti zbog toga što se ne može reći da se štiti autoritet suda ako stranke u svojim predmetima mogu znati samo stav većine sudija, a ne i stav onih sudija koji su ostali u manjini. Takav pristup je nihilistički ne samo prema slobodi izražavanja misli tih sudija već i prema ustavnom pravu stranaka, koje takođe proizlazi iz slobode izražavanja misli, da slobodno prime tu informaciju, tim prije što se pravom na javno iznošenje misli svakog sudije ne negira autoritet suda, jer se izdvojenim mišljenjem ne dovodi u pitanje moć suda da izvrši većinsku odluku ako ona postane pravosnažna. Stoga postupanje koje je suprotno tome nije zaštita autoriteta suda, već njegovo negiranje. Time se onemogućava ostvarenje istinskog ljudskog dostojanstva kako sudije, tako i stranaka u sudskim predmetima, budući da svako ograničavanje slobodnog izražavanja, saopštavanja i primanja mišljenja znači sužavanje područja ljudskosti.

(Autor je sudija Okružnog suda u Banjaluci)
https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/kolu ... vt9OW2ghWE
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#672 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Cestitke VSTV BiH.

Sutkinja Fazlagić raskućila žrtve holokausta



https://www.cin.ba/sutkinja-fazlagic-ra ... olokausta/


Image
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#674 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by mishic »

Odavno je postalo jasno da jedan od ključnih problema Bosne i Hercegovine jeste (ne)funkcionisanje pravosuđa.
Pored toga što je sudstvo maksimalno ispolitizirano ono je i maksimalno korumpirano. Iz toga proizilazi i ovo očajno stanje da ratni zločinci mirno spavaju, organizirani kriminal iz dana u dan raste, građani su obespravljeni i očajni jer ništa, pa ni gotove sudske presude u njihovu korist se ne provode a sigurnost građana je sve ugroženija.

Na drugoj strani zloupotrebama vlasti, korupciji u tužiteljstvima, na sudovima i u policiji nemoguće se suprotstavljati čak i onima najeduciranijim a da ne govorimo o običnim građanima.

I pogledajmo šta se radi. Dok ratni zločinci mirno žive i sigurni su da ih niko neće uznemiravati jer su oni i u vlasti (npr. Stevandić, ali i stotine drugih), podižu se "političke" optužnice za ratni zločin protiv ljudi kojima se, uz sve montaže, ratni zločin ne može pripisati i dokazati. Takve optužnice tužilaštva redovno gube a troškovi kojima izlažu društvo i državu su ogromni. Dakle, da bi stvarni zločinci bili mirni, privid da se oni progone pravi se na način da se optužuju i progone nevini ljudi s ciljem da se broj "zločinaca na sve tri strane" izjednači.

Da je politika ta koja diktira rad pravosuđa potvrđuje i činjenica da more presuda starih po 5/6 i više godina, niko ne provodi. Npr. brojne presude protiv Vlade koja je zakinula uposlenike kroz obračun plaća a radi se o milionskim iznosima, jednostavno se ignorira, dugovi kroz kamate neprekidno rastu ali to nikoga ne brine. Jednostavno se čeka da te cifre narastu do apsurdnih iznosa kako bi se onda reklo da bi to urušilo državu i da građani jednostavno moraju odustati id tih presuda.

Uz sve ovo uposlenici u pravosuđu i politici više nego bilo gdje u svijetu redovno imaju plate koje iznose 5/6 prosječnih plata dok sve veći broj porodica nema ni 1/2 potrošaćke korpe za svoje potrebe.

Kada se sve ovo sumira jasno je da kao društvo klizimo u veoma opasnu zonu u kojoj socijalno raslojavanje vodi u tenzije, kriminal, terorizam i brojne druge nezaustavljive procese koji su veoma opasni. A niko o tome ne brine.
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#675 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by mishic »

Hmmmm, pa kada može Tegeltija i drugi na visokim funkcijama što nebi mogao i inspektor za narkotike?
Logika po kojoj brojni potčinjeni kreću u kriminal kada vide šta rade pretpostavljeni odavno je poznat i prisutan obrazac u BiH.
Žalosno je samo to što krupne face i veliki iznosi prođu nekažnjeno a sića plati ceh. Očaaaaaaaj...
Post Reply