Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#476 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Ja smatram da se nista ne desava.

VSTV BIH je dno dna.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#477 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by nevenkagaragic »

pinkman wrote:
nevenkagaragic wrote:Hmmm... ima li optimizma? Bar malcice?
"Daj boze kceri..." kako kazu.
Zasto?
Toliko godina je proslo od osnivanja VSTV-a...
Davno, davno sam govorila (i pisala) da VSTV smatram NAJODGOVORNIJM za cinjenicu da je BH pravosudje dno dna! Od Branka Perica, preko Milorada Novkovica, e sad Milan Tegeltija...
16 ZIGOSANIH (kazu pravosudje po meri politike)...

Trenutno je u VSTV-u izabrana (umesto Arbena Murtezica) Alena Kurspahić nova glavna disciplinska tužiteljica za koju u januru pise "Oslobodjenje": "Hrabrost je već koštala Alenu Kurspahić?"
Da li ce i ostati hrabra ili ce je po hitnom postupku udaljiti (ako nije podobna i ne bude poslusna), ostaje da se vidi.
Ja se nadam i uzdam u mladost... "nada zadnja umire"...

Cuj, "Veliki broj OSNOVANIH prituzbi" ?!
Prvi put je "veliki broj" i prvi put su "osnovan", no i ranije su bile OSNOVANE, zar ne, ali...
Zato su valjda i "uspesni" predsednici VSTV-a i disciplinski tuzioci napredovali?

GODIŠNJI IZVJEŠTAJ
Kurspahić: Veliki broj osnovanih pritužbi na rad tužilaca


Image

A "REFORMA" pravosudja traje u nedogled
Iako BEZ rezultata koje mi obicni gradjani ne osecamo i ne vidimo, lova "kapa"...
Koliko li je vec "nakapalo" svih ovih dodina?
Svakih par mjeseci neko bude suspendovan. Nesto se desava, ja licno smatram da je to uvod ka otvaranju poglavlja 23. i 24. i da ce stvari ici ka boljem. Nezamislivo je bilo da iko bude suspendovan prije par godina, a sada evo svakih par mjeseci neko odlazi.

Ne mislim da je VSTV nesto odgovoran ili bilo koji pojedinac. Ovdje ima 5-6 ljudi u drzavi koji mogu stvari pokrenuti, a ostali su obicni dizaci ruku na glasanju. Takva nam je struktura drzave. I stranci svakako mogu pocistiti sve u vrlo kratkom periodu.
Naprotiv, ja mislim da VSTV JESTE odgovoran, NAJODGOVORNIJI!
Kako i koga bira VSTV?
Kako VSTV resava prituzbe na rad sudija i tuzilaca?
Koliko dugo gradjani cekaju odgovor VSTV-a na prituzbu?
Koliko godina traje takozvana reforma pravosudja?
Koliko su dosadasnji predsednici VSTV-a doprineli ANEMICNOSTI ove institucije?
Muka mi je jos od prvog ( novinarcica ) , onog dugogodisnjeg ( Branka Perica )koji se non-stop oglasava svojim kolumnama u NN i pametuje - evo sta rece 24.04.17. (bas se nasao KO ce!): Trofeji disciplinskog tužioca

Ni drugi ( Milorad Novkovic ) nije bio nista bolji, sve u stilu "trla baba lan"!
Naravno, tu su i ostali : tuzioci, sudije, odnosno njihovi sefovi, a i "uzori svetli"... sve "profesionalno" i "nezavisno" - "blago" nama...
Mogla bih jos nabrajati, do besvesti (godinama sam skupljala njihove "bisere") ali mi se vise sve zgadilo.
E PA DOKLE VISE?
Last edited by nevenkagaragic on 21/05/2018 09:26, edited 1 time in total.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#478 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by nevenkagaragic »

muminovic wrote:Ja smatram da se nista ne desava.

VSTV BIH je dno dna.
Slazem se - BILO od samog osnutka (zahvaljujuci "uspesnim" predsednicima) i ostalo!
Videcemo dalje... nisam optimista.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#479 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

nevenkagaragic wrote:
muminovic wrote:Ja smatram da se nista ne desava.

VSTV BIH je dno dna.
Slazem se - BILO od samog osnutka (zahvaljujuci "uspesnim" predsednicima) i ostalo!
Videcemo dalje... nisam optimista.
Najbolja iliustracije VSTV BIH koje je dno dna od institucije sa najvecim platama je BRANKO PERIC.

Imenovani je 2 mandata bio prvi covjek VSTV BiH i provodio 8 godina reforme, kada nista nije postigao sada kao sudija suda BIH pise clanke o neuspjesnom VSTV BiH a zaboravlja da je jedan od glavnih krivaca za neuspjesno VSTV BIH upravo to sto on nema pojma o zivotu, i sto je u VSTV BIH doveo sav kadar koji pojma nema o bilo cemu (djecu sudija i tuzilaca sa fakulteta pravo na reformu pravosudja).

Preko 100 parazita tu radi a nista ne postize, tuga.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#480 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by pinkman »

nevenkagaragic wrote: Naprotiv, ja mislim da VSTV JESTE odgovoran, NAJODGOVORNIJI!
Kako i koga bira VSTV?
Kako VSTV resava prituzbe na rad sudija i tuzilaca?
Koliko dugo gradjani cekaju odgovor VSTV-a na prituzbu?
Koliko godina traje takozvana reforma pravosudja?
Koliko su dosadasnji predsednici VSTV-a doprineli ANEMICNOSTI ove institucije?
Muka mi je jos od prvog ( novinarcica ) , onog dugogodisnjeg ( Branka Perica )koji se non-stop oglasava svojim kolumnama u NN i pametuje - evo sta rece 24.04.17. (bas se nasao KO ce!): Trofeji disciplinskog tužioca

Ni drugi ( Milorad Novkovic ) nije bio nista bolji, sve u stilu "trla baba lan"!
Naravno, tu su i ostali : tuzioci, sudije, odnosno njihovi sefovi, a i "uzori svetli"... sve "profesionalno" i "nezavisno" - "blago" nama...
Mogla bih jos nabrajati, do besvesti (godinama sam skupljala njihove "bisere") ali mi se vise sve zgadilo.
E PA DOKLE VISE?
Sve je to lijepo i fino, ali dok politika ne da zeleno svjetlo da se krene u obracun sa kriminalom i korupcijom, od toga nema nista. A nece dati sve dok ih stranci ne natjeraju.

Evo u ovoj recenici je covjek sve rekao:
Ko zna do kada bi se Alena i VSTS pravili da ništa ne znaju da se stranci nisu ozbiljno zabrinuli i zatražili reagovanje.
Sanader u Hrvatskoj nikad ne bi dao ostavku da ga nisu natjerali Nijemci. Dok kod nas ne naprave pritisak sve je uzalud. Pa nece valjda ova mlada djevojka sto je nedavno imenovana dovesti u red pravosudje i generalno njena organizacija :D To je nista naspram policijskih, obavjestajnih, medijskih i ostalih aparata u rukama vlasti.
muminovic wrote:Ja smatram da se nista ne desava.

VSTV BIH je dno dna.
Ne mislis valjda da ce doci dan da se kao u Turskoj poslije vojnog puca uklone hiljade ljudi. :D It takes time... poslije izbora 2018. jedan dio politicara odlazi :wink: I to ne zato sto ce narod izabrati, vec sto ce zapadnjaci instalirati druge.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#481 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

PO SLUŽBENOJ DUŽNOSTI: Advokati Mehmedbašić i Baždarević za godinu dana zaradili 950 hiljada maraka!
http://epravo.ba/advokatima-mehmadbasic ... e-odbrane/

Kantonalni i Općinski sud u Sarajevu isplatili su advokatima Omaru Mehmedbašiću više od 730 hiljada a Izetu Baždareviću 225 hiljada maraka u 2016. godini za odbrane po službenoj dužnosti

Da su odbrane po službenoj dužnosti više nego unosne pokazuju podaci sudova u Sarajevu. Sa samo dva suda isplaćeno je više od 950 hiljada maraka za rad samo dva advokata po službenoj dužnosti u 2016. godini - Omara Mehmedbašića i Izeta Baždarevića.

Kantonalni sud u Sarajevu u prošloj godini isplatio je 440 hiljada maraka sarajevskom advokatu Omaru Mehmedbašiću za 11 odbrana, dok mu je Općinski sud, u istoj godini, isplatio 290 hiljada maraka za odbranu 121 osobe po službenoj dužnosti. Njegov kolega Izet Baždarević u prošloj godini na Kantonalnom sudu zaradio je 109 hiljada maraka za odbranu četiri osobe dok mu je Općinski sud u isplatio 116 hiljada maraka za odbrane 43 osobe po službenoj dužnosti.

Podsjetimo i na činjenicu da su, prema istraživanju CIN-a, Mehmedbašić i Baždarević u periodu od 2005. do 2010, godine bili rekorderi u zaradama po ovoj osnovi. Mehmedbašić je u navedenom periodu zaradio 864, a Baždarević 548 hiljade maraka.

Žalbi advokata na prevelike zarade njihovih kolega do sada nije bilo, a ni na Zakon o krivičnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine koji omogućava osumnjičenom da bira branioca koji će ga zastupati sa liste advokat po službenoj dužnosti.

Predsjednik Regionalne advokatske komore Sarajevo, Senad Kreho koji je prošle godine po službenoj dužnosti na sudovima zaradio 41 hiljadu maraka, za Žurnal kaže da je zakon koji omogućava ovu praksu previše demokratičan.

- To nigdje nema da osumnjičeni bira advokata po službenoj dužnosti, samo kod nas je to moguće - kaže Kreho.

NAKON HAPŠENJA POSTAO SVJEDOK

Tajnu svog “uspjeha” Omar Mehmedbašić nije želio otkriti te je odbio govoriti za Žurnal. Međutim, možda su to uspjeli pripadnici Federalne uprave policije prije dvije godine.

FUP je krajem 2015. godine uhapsio Mehmedbašića zajedno sa referentima Općinskog suda zaduženim za izvršenje krivičnih sankcija, Ekremom Bezdrobom i Pašagom Selimovićem u istrazi o krivičnim djelima korupcije, davanja odnosno uzimanja mita radi odgađanja odlaska osuđenika na izdržavanje zatvorske kazne. Mehmedbašić je nakon saslušanja dobio status svjedoka.

Na Općinskom sudu u Sarajevu u toku je suđenje Bezdrobu i Selimoviću a Mehmedbašić je svjedočio kao svjedok Kantonalnog Tužilaštva. Bezdrob i Selimović su optuženi da su 13 puta primili mito od strane osuđenika ali i njihovih advokata. Tako su, prema optužnici Kantonalnog Tužilaštva, od advokata Mehmedbašića najmanje šest puta primili novac u iznosima od 100 do 4.500 maraka (u pojedinim slučajevima i parfemi), da bi odgodili izvršenje kazne zatvora za njegove klijente.

Selimović Pašaga i Bezdrob Ekrem, dana 30.09.2015. godine oko 11,45 časova, u kancelariji broj 65 Opštinskog suda u Sarajevu, od strane O.M., advokata osuđenika S.K., primili obećanje dara ili koristi, na način da su dogovorili da će osuđenik S.K. dati korist u vidu novčanog iznosa od 300 KM, te naknadno dana 02.10.2015. godine oko 09,05 časova dogovorili da će dati korist u vidu novčanog iznosa od 400 KM, sve za poduzimanje redovnih službenih radnji u okviru sprovođenja procedure izvršenja krivične sankcije odnosno zamjene kazne zatvora kaznom kućnog zatvora uz elektronski nadzor osuđenom S.K. u predmetu Opštinskog suda u Sarajevu, za koji iznos je dogovoreno da će ga podjeliti na način da će 200 KM uzeti O.M., a po 100 KM Selimović Pašaga i Bezdrob Ekrem, navodi se u optužnici Tužilaštva KS.

U optužnici, Bezdrob i Selimović, pored primanja mita terete se i za odavanje službene tajne.

Neovlašteno su drugome saopštili, predavali i na drugi način učinili dostupnim podatke koji su službena tajna, na način da su predavali dokumente i saopštavali lične podatke drugih osoba koji predstavljaju službenu tajnu, a kojima su pristupali putem Sistema za automatsko upravljanje predmetima suda (CMS)- navedeno je u optužnici.

(zurnal.info)
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#483 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by walk_M-A-N »

Mektić :thumbup:
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/51 ... stv_a.html
Mektić kaže da je danas analizirana informacija o stanju u pravosuđu u BiH, koju treba dostaviti Parlamentu za posebnu sjednicu.
"Gospođi Jukić da poručim, da stoji u informaciji VSTV-a da za 2014., 2015. i 2016. godinu tužilaštvo ima podignutno 35 optužnica i 59 tužilaca. Kada sam analizirao optužnice, samo sedam je dobilo osuđujuću presudu. Od toga su uslovne kazne, minimalne zatvorske kazne ili ispod minimalne. Što znači da se radi o najlakšim oblicima krivičnih djela i izrečene su uslovne ili takve kazne" , pojasnio je Mektić.
Pita se kako je moguće da 59 tužilaca podnese 35 optužnica za tri godine.
"To znači godišnje 0.5 optužnica po tužiocu godišnje. To govori o propasti i dubokoj nemoći i neradu, korupciji, kriminalu ili kako hoćete u pravosudnim institucijama" , ocijenio je Mektić,
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#485 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by nevenkagaragic »

Par "bisera" od juce o BH pravosLudju...
"Kadija te tuzi, kadija ti sudi" - u BiH nista novo...
A to da smo SVI jednaki (bar pred sudovima) davno je obeseno "macku o rep"!
Slucaj Jadranka Grcevica, predsednika (vecitog) Osnovnog suda u Brckom:

Nepravda na Trgu pravde

A gle ovo:
Kaze Ustavni sud BiH na 55.sednici:Otkloniti sistemsko kršenje prava na suđenje u razumnom roku
Citiram deo:
"Ustavni sud BiH je naložio predsjednicima nadležnih redovnih sudova da, u skladu sa odlukama, odmah preduzmu odgovarajuće mjere iz svoje nadležnosti radi otklanjanja sistemskog kršenja prava na suđenje u razumnom roku iz člana II/3.e) Ustava BiH i člana 6. stav 1. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, a na osnovu člana 62. stav (7) Pravila Ustavnog suda BiH i mjere za okončanje postupaka iz ovih odluka u skladu sa članom II/3.e) Ustava BiH i članom 6. stav 1. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda."
Morala sam se (gorko) nasmejati...
Taj isti Ustavni sud BiH i sam krsi Evropsku konvenciju! Kakav su to NJIHOVI "razumni rokovi"?
Ja sam odgovor na apelaciju dobila nakon 3,5 godine (naravno - nisu nadlezni!)...

Nije ni prvi ni poslednji, zastara je "majka mila" za sve kriminalce (i one sakrivene) - ma "bravo"!
A hoce li IKO ODGOVARATI za ovo?

Specijalac slobodan zbog zastare djela

I tako, gadjenju nema kraja... a gade mi se vec dugo, dugo!
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#486 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by JThomas »

i s pravom se zaista može reći - samo u dejtonskoj bosni i hercegovini.

pošto po zakonima brčko distrikta ima samo jedan prvostepeni i drugostepeni sud - za predmete u njihovoj nadležnosti nije moguće izuzeće suda :mrgreen: i onda, ako postoje kriteriji za nadležnost, u predmetu predsjednika suda sudi isti taj sud - jer drugog nema.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#488 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Visoko sudsko i tužilačko viječe BiH – razlog lošeg pravosuđa u BiH
http://epravo.ba/visoko-sudsko-i-tuzila ... uda-u-bih/

Visoko sudsko i tužilačko viječe BiH – razlog lošeg pravosuđa u BiH

Sudovi u BiH godišnje potroše skoro 11 miliona KM na advokate po službenoj dužnosti. Veliki dio tog novca dobije nekoliko advokata.

Kancelarija sarajevskog advokata Omara Mehmedbašića srijedom liči na prodavnicu mješovite robe. Između sudskih spisa stoje svežanj plavo-bijelih kesa i jedan do drugog poredani paketi sa cigaretama i kesicama instant-kafe. Advokat srijedom pakuje poklone svojim klijentima. Četvrtkom ujutro ih njegov uposlenik nosi u sarajevski Centralni zatvor. I tako svake sedmice.

Većina Mehmedbašićevih klijenata je koristila pravo na advokata po službenoj dužnosti kojeg plaćaju građani Bosne i Hercegovine (BiH). Na ove odbrane je za sedam godina izdvojeno najmanje 76,2 miliona KM. U tom poslu se godinama izdvaja grupa istih advokata. Njih desetero je zaradilo ukupno 12,75 miliona KM, tako da za više od hiljadu njihovih kolega nije ostalo puno posla.

Advokati, CIN

Najuspješnije predvodi Mehmedbašić, zaradivši 4,3 miliona KM. To je tri puta više od zarade Izeta Baždarevića koji je na drugom mjestu.

Njih dvojicu slijede: Muhidin Kapo, Selman Zijadić, Midhat Kočo i Indira Karahodžić iz Sarajeva, Šaban Mujčinović iz Tuzle, Petko Pavlović iz Zvornika, Miodrag Stojanović iz Bijeljine te Veljko Ćivša iz Sokoca.

Neki od njih kažu da ih obično biraju klijenti koje su već branili. „Većina se mojih vraća meni. Ja imam klijenata koje po pet puta branim“, kaže Baždarević.

Zakoni su propisali da advokate po službenoj dužnosti osumnjičeni i optuženi biraju po slobodnoj volji. Mnogi sagovornici Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) tvrde da na ovaj izbor utječu sudije, tužioci i policajci. Iako o tome pričaju i stručnjaci i zatvorenici, niko nije prijavio nepravilnosti pri dodjeli advokata po službenoj dužnosti.
Advokat za raju

Novac koji je 65 sudova u BiH izdvojilo na odbrane po službenoj dužnosti od početka 2010. do kraja 2016. godine dobilo je 1.247 advokata i advokatskih kancelarija. Omar Mehmedbašić je po zaradi daleko ispred svojih kolega.

Zatvorenici kažu da je Mehmedbašić poznat kao „advokat za raju“ koji brani „pola zatvora“. Novinarima su ispričali da brine o svojim klijentima i šalje im pakete u kojima su hrana, cigarete i kafa.

„Svaki četvrtak mi je bilo pred vratima. (…) Pogledam sa desne strane: plavo-bijela kesica, sedam kutija Drina cigareta i sedam Nescafe 3u1. Svima tako. Svima koje je on branio“, kaže Rusmir Sinanović koji je na Općinskom sudu u Sarajevu osuđen na godinu dana i deset mjeseci zatvora zbog posjedovanja minskoeksplozivnih sredstava.

Njega je Mehmedbašić branio 2014. godine. „Imao sam prijedlog od Sudske policije, jednog od sudskih policajaca, da uzmem advokata Omara Mehmedbašića“, kaže Sinanović, objašnjavajući kako je izabrao branioca.

Mehmedbašić je branio i Alena Krtičića, 2016. godine osuđenog na dvije godine i deset mjeseci zbog razbojništva i teške krađe. Krtičić kaže da mu je advokata predložio tužilac te da se tako radi i sa drugim optuženim: „Pa, kad dođu prvi put, predloži ga tužioc ili neko i kasnije, naravno, svi uzimaju Omara“.

CIN otkriva da je Mehmedbašić svojim klijentima činio i nezakonite usluge.
Jadranko Grčević, CIN

Omar Mehmedbašić je 12 godina najplaćeniji advokat po službenoj dužnosti u BiH. (Foto: CIN)

U optužnici protiv Krtičića, između ostalog, piše da je u novembru 2014. godine prislonio maloljetniku repetiran pištolj na glavu i ukrao mu telefon, ali je osuđen za krađu mobitela, uz prijetnju da će izvaditi pištolj.

Krtičić kaže da je maloljetnik tada promijenio iskaz jer mu je advokat Mehmedbašić platio pa je on zbog toga dobio manju kaznu.

„Došao je jedan dan i rekao: eto, dat ću mu 600-700 KM da promijeni iskaz, da li bi ti pristao na to? Ja sam rekao pristajem na sve što ide u moju korist. On će“, prepričava dalje Krtičić razgovor sa advokatom, „promijeniti iskaz kada dođe njegovo vrijeme da svjedoči, tu će pomoći, reći će da nije bilo pištolja, nije bilo ništa, da je on to slagao, da se plašio“. Tako je i bilo.

Novinari CIN-a su izvršili uvid u Krtičićev spis i vidjeli da maloljetnik tokom istrage i suđenja nije govorio isto. U izjavi tužilaštvu krajem 2014. godine je rekao da je Krtičić repetirao pištolj i naslonio mu ga na sljepočnicu, a pet mjeseci kasnije je na sudu kazao da mu je Mehmedbašićev klijent samo uzeo mobitel.

Krtičić je ispričao da su morali platiti i majci ovog dječaka jer ih je nakon toga htjela prijaviti, ali ona novinarima CIN-a tvrdi da nije uzela novac. Potvrdila je, međutim, da je njen sin dobio novac od advokata kako bi promijenio iskaz. Njih dvojica su se i ranije poznavali, jer je Mehmedbašić i maloljetnika prije toga branio na sudu.

Novinari CIN-a su se nekoliko puta sastali sa Mehmedbašićem i govorili o odbranama po službenoj dužnosti, ali je on odbio zvaničan razgovor.
Alen Krtičić, CIN

Zatvorenik Alen Krtičić kaže da je sa advokatom Mehmedbašićem dogovarao kako će platiti svjedoku da promijeni iskaz. (Foto: CIN)

U decembru 2015. godine advokat Mehmedbašić je uhapšen zajedno sa dvojicom službenika Općinskog suda u Sarajevu. Dan kasnije je pušten. Službenici za izvršenje krivičnih sankcija Ekrem Bezdrob i Pašaga Selimović su optuženi za, između ostalog, uzimanje novca kako bi odlagali odlazak u zatvor Mehmedbašićevim klijentima ili tu kaznu zamijenili nošenjem elektronske narukvice.

U februaru 2017. godine Mehmedbašić se na suđenju pojavio kao svjedok. Potvrdio je da je optužene častio kako bi njegovi klijenti dobili elektronske narukvice, koje im omogućavaju da kaznu služe u kućnom pritvoru.

„Lapo-lapo, bit će tu jedno dvije-tri glave, šta ja znam. (…) Nije to bio novac zbog kojeg bih se ja sekirao, ja sam to više zbog stranaka“, kazao je na sudu Mehmedbašić koji je od sarajevskog Kantonalnog tužilaštva dobio imunitet pa je umjesto optuženog za davanje mita postao svjedok.

Suđenje Bezdrobu i Selimoviću je u toku pred Općinskim sudom u Sarajevu.
Zatvor, CIN

Veliki broj osuđenika tvrdi da nisu sami birali advokate po službenoj dužnosti koji će ih zastupati. (Foto: CIN)
Utjecaji na izbor advokata

Advokata Mehmedbašića zatvorenici doživljavaju kao prijatelja i kažu da se s njim druže i privatno. Hvale ga čak i oni koje nije branio: „Svakome izađe ususret, svakom pomogne, donese onima koji nemaju. (…) Pripazi svake sedmice sa kafom i cigarama“, kaže Sanela Bešić, zatvorenica tuzlanskog zatvora koja služi kaznu za ubistvo i razbojništvo. Mehmedbašić je branio tri njene cimerke pa Bešić kaže da bi voljela da je i nju zastupao, jer je i „kao advokat jak“.

Ima i onih koji misle drugačije i koji nisu zadovoljni njegovim radom.

„Moje lično mišljenje je da je to nikakav advokat“, kaže Rusmir Sinanović. Zamjera mu što ga je rijetko posjećivao i što je tokom posjeta istovremeno razgovarao i sa drugim klijentima: „Priča rečenicu meni, rečenicu ovom, rečenicu meni, rečenicu onom“. Sinanović kaže da ga je angažovao na prijedlog sudskog policajca koji mu je pri dolasku u pritvor rekao: „Najbolje ti je da uzmeš Omara Mehmedbašića za advokata“.

Osim ovog zatvorenika, još 18 sagovornika CIN-a, među kojima su i advokati i sudije, kažu da policajci i sudski policajci utječu na izbor advokata po službenoj dužnosti.

„Gdje prvo privedu osumnjičenog? Neće ga u trafiku odvući! U MUP kantona, u SIPU“, kaže Senad Kreho, dugogodišnji advokat i predsjednik Regionalne advokatske komore u Sarajevu.

CIN je prije šest godina svojim prvim istraživanjem o odbranama po službenoj dužnosti ukazao na ovaj problem. Sudska policija FBiH je pokrenula internu istragu u vezi sa ovim, ali je postupak obustavljen zbog nedostatka dokaza.

Glavni zapovjednik Edin Vehabović kaže da od tada nisu imali prijava. Slično kaže i viša inspektorica Federalne uprave policije (FUP) Marina Zović: „Ja još nisam čula da je u FUP-u bilo slučajeva da neko od istražitelja ili inspektora sugeriše na određenog advokata jer ne vidim razloga za to. Tako da mi nismo imali pritužbi u tom pogledu“.

Predstavnici advokatskih komora kažu da su o ovim nepravilnostima čuli od kolega, ali nisu dobili nijednu prijavu. Zato ništa nisu ni poduzimali.
Kese za zatvorenike, CIN

U kancelariji advokata Mehmedbašića spremaju pakete sa cigaretama i kafom koje njegov kolega svakog četvrtka nosi klijentima u sarajevski Centralni zatvor. (Foto: CIN)

Amila-Mimica Kunosić iz Advokatske komore FBiH kaže da su proteklih godina sarađivali sa sudovima i analizirali koji advokati imaju najviše slučajeva, pokušavajući da „dovedu u red“ odbrane po službenoj dužnosti, ali ništa više od toga nisu mogli učiniti.

„Problem je kod onog dijela kada imamo pritvorske predmete. Tad, kako pritvorenik dođe, on tako dobije instrukciju kojeg advokata da angažuje“, rekla je Kunosić na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV).

Ova institucija je nakon CIN-ovog istraživanja prije šest godina najavila da će analizirati način izbora advokata. Uvela je sistem kontrole koji je trebao bilježiti da li advokata bira optuženi ili ga dodjeljuje sudija. Plan je bio i da se prate iznosi naknada za advokate. Iako je sistem uveden prije pet godina, CIN otkriva da ne funkcioniše na najbolji način jer sudovi nisu obavezni da ga koriste i podaci nisu potpuni.

Potpredsjednica VSTV-a Ružica Jukić je nakon razgovora sa novinarima CIN-a pokrenula pitanje u vezi sa ovom problematikom na sjednici Vijeća. „Statistika pokazuje da se nešto čudno dešava, obzirom da su samo izabrani pojedini branitelji. Non-stop su oni u vrhu te liste“, kaže Jukić.
Sudska policija, CIN

O utjecaju policajaca na izbor advokata po službenoj dužnosti govore advokati, osuđenici i sudije, ali zvaničnih prijava nepravilnosti nema. (Ilustracija: CIN)
Sudijska procjena

Osumnjičeni i optuženi se, prema zakonima, mogu braniti sami ili uzeti advokata koji će ih zastupati. Advokat mora biti uz klijenta kada se predlaže pritvor te ako su u pitanju: maloljetnik, nijema ili gluha osoba i osumnjičeni ili optuženi kojem prijeti dugotrajni zatvor. Između ostalog, advokata mogu dobiti i siromašni, odnosno oni „slabog imovinskog stanja“.

Zakon svima daje pravo da sami izaberu advokata po službenoj dužnosti kojeg plaćaju građani. Njihova imena se nalaze na listama koje formiraju advokatske komore. U entitetima se ovim poslom mogu baviti svi advokati koji to žele, dok za postupanje pred Državnim sudom advokat mora, između ostalog, imati sedam godina relevantnog radnog iskustva. Liste se dostavljaju policiji, tužilaštvu i sudovima. Ako osumnjičeni sam ne izabere advokata, sud mu ga dodjeljuje.

Advokati, CIN

Novinari CIN-a su razgovarali sa 87 advokata širom BiH, 19 sudija i 58 osuđenika u federalnim zatvorima. Ministarstvo pravde Republike Srpske nije odobrilo posjetu zatvorima u ovom dijelu zemlje, smatrajući da bi zatvorenici mogli govoriti neistinu, što bi izazvalo reakciju advokata i komora.

Mnogi sagovornici kažu da se pri dodjeli advokata po službenoj dužnosti zakon često ne poštuje.

„To je javna tajna da svaki sud ima svog advokata i istog sudiju. Neki budu 15 ili 20 puta po službenoj dužnosti, a neki samo jednom“, kaže Bojan Nuk, osuđen na Općinskom sudu u Travniku na godinu i po dana zatvora za neovlašteno držanje i proizvodnju opojnih droga. Zadovoljan je radom svog branioca Bekira Ferizovića, a kaže da ga nije birao sam, već mu ga je sudija predložio. Ferizović je najplaćeniji branilac po službenoj dužnosti u Srednjobosanskom kantonu gdje je za sedam godina zaradio skoro 300.000 KM. Gotovo polovinu je zaradio upravo na Općinskom sudu u Travniku. Kaže da ga sudije ne favorizuju.

„Nema to, kakvi, to je smiješno.“ Prva iza njega po zaradi na ovom sudu je advokatica Vildana Đidić-Bradarić koja je zaradila četiri puta manje novca.

Anel Livnjak, koji u zatvoru u Busovači služi kaznu za više krivičnih djela, kaže da mu sutkinja Općinskog suda u Travniku Silva Belegić-Perčinlić nije dozvolila da bira advokata, već mu je ona dodijelila Adila Lozu. Ova sutkinja kaže da to nije istina: „Ako ćete vjerovati takvim osobama, onda gdje će otići ova država!“

Marija Aničić-Zgonjanin, predsjednica Okružnog suda u Banjoj Luci, kaže da su zloupotrebe moguće. I sama je u svom sudu primijetila da jedan sudija uvijek postavlja istog branilaca po službenoj dužnosti pa ga je isključila iz faze postupanja u kojoj može dodijeliti advokata.

„On stranci kaže, to su meni rekli daktilografi, prstom samo – ovaj ti je dobar“, objasnila je, ali nije željela reći o kome se radi.

I Veljko Krejić, predsjednik Osnovnog suda u Gradišci, ne bježi od činjenice da sudije postavljaju advokate mimo redoslijeda na listi: „Odrediš mu advokata koji zna krivicu. Ne vrijedi mu staviti onog koji tjera izvršenje i parnicu. To je procjena sudije koga će“. Sudije ovog suda su u 30 slučajeva dodijelile advokata, a samo šest puta je osumnjičeni sam birao.
Izet Bazdarevic, CIN

Izet Baždarević, drugi najplaćeniji advokat po službenoj dužnosti, kaže da mu se isti klijenti vraćaju po pet puta. (Foto: CIN)

Većina sudija sa kojima su razgovarali novinari CIN-a kaže da ne favorizuju bilo kojeg advokata i da optuženi koji dođu pred njih uglavnom znaju koga će izabrati. Zvanični podaci, ipak, govore drugačije. Od 310 predmeta koji su vođeni pred Općinskim sudom u Orašju i u kojima su branili advokati po službenoj dužnosti, 210 puta ih je sudija birao.

Od 150 slučajeva u Općinskom sudu u Bugojnu sudije su dodijelile advokata 116 puta. Više od polovine, odnosno 82 puta, birala je sutkinja Katica Soldo. Ona kaže da radi sa maloljetnicima kojima odredi branioce i prije nego što slučaj dođe na sud, jer je tokom istrage kontaktiraju policija ili tužilaštvo. Sutkinja Soldo kaže da pri prvom pojavljivanju na sudu maloljetnici mogu promijeniti branioca.

Dijana Hadžijusufović, advokatica iz ovog grada, kaže da sudije i tužioci sugerišu optuženima izbor branioca: „Onda stranka neuka, veze nema, pa da bi izašla ususret sudiji ili tužitelju, odabere to što je po sugestiji išlo“.

Hadžijusufović je dvaput branila po službenoj dužnosti. Tvrdi da se ovakva odbrana ne odbija: „Čista para, fini predmeti“.

Općinski sud u Bugojnu je jedini odbio dostaviti podatke o naknadama koje je isplatio braniocima po službenoj dužnosti. „Vjerujte da su to bagatelne naknade“, kaže sutkinja Katica Soldo.

Objavljeno 29. 5. 2017.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#489 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by nevenkagaragic »

muminovic wrote:Visoko sudsko i tužilačko viječe BiH – razlog lošeg pravosuđa u BiH
http://epravo.ba/visoko-sudsko-i-tuzila ... uda-u-bih/

Visoko sudsko i tužilačko viječe BiH – razlog lošeg pravosuđa u BiH

Sudovi u BiH godišnje potroše skoro 11 miliona KM na advokate po službenoj dužnosti. Veliki dio tog novca dobije nekoliko advokata.
...

Objavljeno 29. 5. 2017.
Upravo tako, naslov je pravi, godinama to tvrdim (osim sto nije vijeČe, nego vijeĆe - greska izvora)!
I tako je to, sve u krugu "ja tebi - ti meni"...
Kome je mrsko citati, evo i videa na CIN - u

User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#490 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by vješalica »

ustavni sud donio odluku za 100 apelanata po pitanju nerazumno dugog vođenja sudskih postupaka svaki dobija po 1000KM kantonalni sud srajevo i dr. odogvorni
dakle biće proglašeno u službenim novinama,a 100.000 štete sudije neće odgovarati zasigurno za mešetarenje i vođenje kriminalne politike u pravosuđu nesretnici jedni :wink:
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#492 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by nevenkagaragic »

vješalica wrote:ustavni sud donio odluku za 100 apelanata po pitanju nerazumno dugog vođenja sudskih postupaka svaki dobija po 1000KM kantonalni sud srajevo i dr. odogvorni
dakle biće proglašeno u službenim novinama,a 100.000 štete sudije neće odgovarati zasigurno za mešetarenje i vođenje kriminalne politike u pravosuđu nesretnici jedni :wink:
A ima li uopste icega RAZUMNOG u ovom pravosudju?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#493 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

nevenkagaragic wrote:
vješalica wrote:ustavni sud donio odluku za 100 apelanata po pitanju nerazumno dugog vođenja sudskih postupaka svaki dobija po 1000KM kantonalni sud srajevo i dr. odogvorni
dakle biće proglašeno u službenim novinama,a 100.000 štete sudije neće odgovarati zasigurno za mešetarenje i vođenje kriminalne politike u pravosuđu nesretnici jedni :wink:
A ima li uopste icega RAZUMNOG u ovom pravosudju?
Ima kako nema, razumne su plate, najvece na balkanu.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#495 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by vješalica »

šuplja priča sa nerelevantnog portala
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#496 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by JThomas »

dešavaju se ovih dana svakakva čuda, i svakakvih predmeta ima kakvih prije nije bilo.
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#497 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by putokaz1 »

Najlošiji pravni sistem u svijetu je UPRAVA BH
drago mjesto je PRAVOSUĐE
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#498 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by walk_M-A-N »

http://nap.ba/new/vijest.php?id=38281
PODSTREK ZA KRIMINALCE
Sve više priznanja krivice, a manje pravde: Za milionske pljačke i prevare mizerne kazne

Ako je moguća trgovina pravdom, onda pravde nema, Ako je moguća nagodba nakon kriminala, zločina i pljačke države, onda su i pravda i država vrlo rastegljivi pojmovi, a u Bosni i Hercegovini sve je češća pojava zvana nagodba. Pojednostavljeno rečeno ukradete milione, otkriju vas, uhapse, vi priznate, odnosno nagodite se s Tužilaštvom, sud to sve prihvati i dobijete simboličnu kaznu.
Najnoviji slučaj objavljen je danas 25. avgusta, a optuženi Savo Manojlović (1967), optužen u okviru predmeta kodnog naziva „Papirus“ zbog krađe identiteta i izrade lažnih dokumenata, u prisustvu advokata je sporazumno priznao krivicu za krivična djela počinjena u vremenskom periodu od 2013. do 2016. godine.
U skladu sa sporazumom, tužilac i optuženi su saglasni da Sud BiH izrekne optuženom kaznu zatvora u trajanju od dvije (2) godine i šest (6) mjeseci, kao i da mu se u smislu člana 74. KZ-a BiH oduzmu predmeti upotrijebljeni za počinjenje krivičnog djela, među kojima su mobilni telefoni. Visina predložene kazne je u skladu sa ulogom optuženog u počinjenom krivičnom djelu.
Neki bi kazali da je ovakav način rada pravosuđa podstrek za kriminalce. Među novijim slučajevima je i onajod advokata Esada Hrvačića, sada već osuđenog prevaranta. Hrvačić je kažnjen godinom dana zatvora, kaznom od 10.000 maraka, zabranom bavljenja advokaturom 18 mjeseci i oduzimanjem koristi u iznosu od skoro 50.000 maraka, nakon što je Kantonalni sud u Sarajevu prihvatio sporazum kojim je priznao krivicu za nezakonitu uknjižbu nekretnina. U pitanju je 18 nekretnina, višemilionske vrijednosti. Za 18 mjeseci Hrvačić će ponovo moći vratiti se svom poslu.
Uzeti od krivca jedne ogromne pljačke samo ovoliko novca je posebna tragedija za državu.
Seid Fazlagić, vozač Amira Zukića, postigao je dogovor sa Tužilaštvom KS i ubrzo će na slobodu. Općinski sud u Sarajevu osudio je vozača generalnog sekretara SDA Amira Zukića, na osam mjeseci zatvora, a Fazlagić je jedan od uhapšenih u predmetu 'Bosna'. Naime, on je na ročištu potpisao sporazum o priznanju krivice za krivično djelo pomoć počinitelju nakon počinjenja kaznenog djela.
U kaznu od osam mjeseci uračunat mu je i petomjesečni period proveden u pritvoru i brzo će na slobodu.
Imao je dogovor sa Tužilaštvom i Dušan Gavran, direktor MAK-a i dobio samo 10 mjeseci zatvora. Srđan Ljubojević, bivši direktor Јavnog preduzeća Šume RS priznao je krivicu i nagodio se sa Specijalnim tužilaštvom RS. Ljubojević je dogovorio da bude osuđen na godinu dana zatvora, 10.000 KM novčane kazne i da u narednih pet godina ne smije biti direktor niti obavljati poslove državnog službenika. Milenko Čičić, vlasnik kompanije “Kaldera”, nagodio se sa Tužilaštvom BiH i prihvatio kaznu od godinu dana zatvora, kao i izmirenje obaveza prema državi. Čičić je, ranije sam objavio, priznao utaju poreza od 200.000 KM.
U slučaju „Pandora“ Kemal Čaušević je imao dogovor sa Tužilaštvom BiH, ali je taj dogovor nešto odgodilo. Onda se i Sedinet Karić, okrivljeni iz istog slučaja, nagodio sa Tužilaštvom.
Čemu priznanje krivice kad je gotovo sve jasno? Ko su ljudi koji istražuju kriminal i korupciju? Zašto imamo sve više nagodbi sa kriminalcima, a sve manje dokazivanja njihove krivice?
Kako država štiti sebe? Pokajanjima u svršenom činu? Imamo državu koja je vrlo nagodna sa kriminalcima, sklona pregovorima, dogovorima i kompromisima? Omasovljavanje priznanja krivice dovest će do sve otvorenijeg kriminala, jer se pljačka, na kraju krajeva, očito isplati.
Svi ti koji priznaju krivicu su kriminalci. U mnogim procesima ti kriminalci svjedoče protiv drugih ljudi i njihovi iskazi se uzimaju kao relevantni. Dakle, država prihvata izjave kriminalaca, a onda na osnovu tih izjava oslobađa kriminalce a osuđuje neke druge osobe. U procesu protiv sutkinje Azre Miletić svjedok S1 se u javnosti tretirao kao prevarant. Da li su mogući procesi u kojima će kriminalci upravljati pravosuđem i svojim priznanjima presuđivati ili oslobađati optužene?
Mogu li u tim okolnostima kriminalci biti upotrijebljeni za obračune sa nekim nepodobnim ljudima.
Dakle, riječ je i u ovom slučaju o dogovorenoj korupciji u pravosuđu, pa je pitanje na koje količine priznanja - korupcije će država pristati da bi se obračunala sa korupcijom? Sudije i tužioci nam sve više djeluju kao svećenici: Jedino nedostaje preporuka “oče naš” za spas duše.
Prenesimo problem na običan svijet: Ako je neki pošten čovjek dužan platiti poveće sume državnim preduzećima ili čak sudovima, a para nema, može li se on nagoditi sa državom da prizna dug, a da mu se on smanji? Sve je novcu ili nekretninama, pa bi valjalo da se nađe pravnik koji bi objasnio razliku između duga običnog i poštenog čovjeka i sume koju je opljačkao kriminalac.
U predmetu “Kurir”, većina optuženih je bila u državnoj službi. U pljački desetina nekretnina su učestvovala tri advokata i desetak sudija i zaposlenika suda.
Zar ne bi trebalo da su krivi ti koji su plaćeni da štite državu, a onda je opljačkaju iznutra? Oni gotovo da se i ne tretiraju kao krivci. Njima je ta ista država majka. Ona ih prvo hrani, oblači i daje im brojne privilegije, a onda ih štiti od sebe, svojih zakona i svoje strogosti.
Državu ruše upravo oni od kojih zavisi njena državotvornost. Tamo gdje nema pravne države nema nikakve države. Dakle, oni koji bi morali čuvati kredibilitet institucija, štititi sve nas od pljačke i pljačkaša, ruše i kradu tu državu. Kad ta država reagira, onda se njima otvara mogućnost da se sa pokajanjima i priznanjima nagode i svi sretni i svi zadovoljni.
Neko je privilegovan i kad je sa ove i one strane zakona. Dakle, jednom majka država, uvijek majka država. Nasuprot ovim privilegovanim lopovima, stoje oni kojima je država ružna i zla maćeha. Na sceni su vrlo povoljna izvinjenja zbog lopovluka.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#499 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by vješalica »

hahah na um pade mi
jedna sudija koja nije u roku propisanom donijela presudu
ne može kaže ima posla a i pravda se velikim iznosom kojeg mora poslodavac platiti pošto je radnika gulio
prošlo 3 mjeseca
ima to samo u zelenokadrovskoj državi
sdaovsko balijska seljačka država
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#500 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by ibi »

Ljudi dragi jel ko gledao suceljavanje perica i tegeltije na N1, ono je komedija.
Post Reply