Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#401 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by walk_M-A-N »

Krimolovci meni liče na neki fol za one koji kradu krompir.. Pa kriminal je svugdje, samo otvorite recimo Cin ili Žurnal ili neku ozbiljnu novinu i imali bi posla koliko hoće..
Ja pričam o onome što je bjelodano. Tek primjera radi (ima ovo svoju temu), parking kod Narodnog, ogromna šteta. Političari kao traže rješenje, pravobranioci daju mišljenja, policija gleda na drugu stranu.. ali je li iko odgovoran i kriv? Odnosno kako znati je li prijavljen.
I šta bi bilo da sad neko ode u Tužilaštvo i podnese krivičnu prijavu protiv NN lica, pa neka ih nađu? A lica su tadašnji ministar saobraćaja i premijer. Znači, može li neko kome pukne film uraditi ono što svi kojima je to dužnost ne rade.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#402 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

Eno neke salabajzere imenovali za tužioce, znam dvije osobe koje blage veze nemaju o nekim osnovnim pravnim postulatima (nije lijepo kazati nekome da je ogranicen, pa ih neću tako nazvati) a kamoli o krivičnom pravu.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#403 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Drinski wrote:Eno neke salabajzere imenovali za tužioce, znam dvije osobe koje blage veze nemaju o nekim osnovnim pravnim postulatima (nije lijepo kazati nekome da je ogranicen, pa ih neću tako nazvati) a kamoli o krivičnom pravu.
Ma dobro, to je TUZILASTVO BIH, kao da je to neka vazna funkcija gdje moras nesto da znas za platu od 4.500,00 KM netto.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#404 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

muminovic wrote:
Drinski wrote:Eno neke salabajzere imenovali za tužioce, znam dvije osobe koje blage veze nemaju o nekim osnovnim pravnim postulatima (nije lijepo kazati nekome da je ogranicen, pa ih neću tako nazvati) a kamoli o krivičnom pravu.
Ma dobro, to je TUZILASTVO BIH, kao da je to neka vazna funkcija gdje moras nesto da znas za platu od 4.500,00 KM netto.
Ima logike.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#405 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

VSTV izabrao osam tužilaca, iako su 'najmanje tri izuzetna loša'

Objavljeno: 07.12.2015 19:31

Visoko sudsko i tužilačko vijeće imenovalo je osam tužilaca u Tužilaštvo BiH. Tokom rasprave moglo se čuti da se neki članovi Vijeća osjećaju pod pritiskom, da će se u slučaju drugačije odluke na njih gledati kao na one koji opstruiraju borbu protiv terorizma. Neki od njih priznaju da su najmanje tri kandidata toliko nekvalitetna da je teško povjerovati da uopće rade u pravosuđu.


Tužilac Biljana Goljanin i sutkinja Violeta Mandić za većinu članova Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH bile su i više nego sporne kao kandidatkinje za državne tužioce, ali su izabrane.

Nekadašnja čelnica u njeno vrijeme najuspješnije pravosudne institucije Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu Nives Kanevćev također će biti nagrađena mjestom u Tužilaštvu BiH.

Svjesni da na sebe preuzimaju odgovornost jer u jednu od najznačajnijih pravosudnih institucija imenuju osobe koje nemaju kompetencije, članovi Vijeća ipak su glasali. Istina, za ove kandidatkinje glasalo je manje od pola članova Vijeća.

Iako je na dva konkursa bila najbolji kandidat, Dijana Kajmaković neće biti zamjenica glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH. Na to mjesto VSTV je imenovao također tužiteljicu tog tužiteljstva Ozrenku Nešković, koja je bila druga na listi i to samo zato što dolazi iz RS-a jer i glavni tužitelj i njegova tri zamjenika dolaze iz Federacije BiH.

Ipak, to što bi bio jedan od rijetkih Hrvata na rukovodećoj poziciji u pravosuđu RS-a nije omogućilo višegodišnjem predsjedniku Vrhovnog suda ovog entiteta Želimiru Bariću da dobije treći mandat. Na to mjesto je imenovana Vesna Antonić, koja je, kako se moglo čuti na sjednici, dobar prijatelj predsjednika VSTV-a Milana Tegeltije.

Iako je za sutkinju Suda BiH bila predložena Sanela Rondić, koja je članovima Vijeća također bila sporna, izbor sudija Suda BiH odgođen je za 21. decembar.

VSTV o izjavi Dragana Mektića

Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH smatra neprimjerenom izjavu ministra sigurnosti BiH Dragana Mektića da član VSTV-a Goran Nezirovć i direktor sekretarjata Vijeća Admir Suljagć vrše opstrukcije izbora tužilaca u Tužilaštvo BiH.

Ova ministrova izjava ne temelji se na činjenicma jer Goran Nezirović nije učestvovao niti u jednom dijelu konkursne procedure za te pozicije, dok Admir Suljagć nema nikakv utjecaj na izbor i imenovanje nosilca pravosudnih funkcija, saopćeno je iz VSTV-a.

Federalna
User avatar
golic
Posts: 48
Joined: 13/12/2013 15:01

#406 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by golic »

Dobri postovi
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#407 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by _BataZiv_0809 »

Posteno kod Duske Jurisic-fajt Kreso vs Tegeltija
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#408 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

_BataZiv_0809 wrote:Posteno kod Duske Jurisic-fajt Kreso vs Tegeltija
Jel Tegeltija VSTV naucio pricat ?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#409 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by _BataZiv_0809 »

muminovic wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Posteno kod Duske Jurisic-fajt Kreso vs Tegeltija
Jel Tegeltija VSTV naucio pricat ?
Guta slova, ako na to mislis. Bio je izlozen rafalnoj paljbi veceras.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#410 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

U Tužilaštvu BiH 13 tužilaca nije podiglo nijednu optužnicu

SARAJEVO - Neki članovi Visokog sudskog i tužilačkog savjet kažu kako u Tužilaštvu već ima 13 tužilaca viška, a da je imenovanje novih osam rezultat pritiska.

U prvih deset mjeseci 2015. godine 54 tužlaca Tužilaštva BiH podigla su ukupno 132 optužnice protiv 301 osobe, objavila je Federalna televizija navodeći kako je to u prosjeku manje od tri optužnice po tužiocu.

Upravo ta činjenica bila je osnova za tezu nekih članova Viskokog sudskog i tužilačkog savjeta da u Tužilaštvu već ima 13 tužilaca viška, a da je imenovanje novih osam rezultat pritiska ministra bezbjednosti BiH Dragana Mektića i glavnog tužioca BiH Gorana Salihovića.

Dragica Glušac - borac protiv korupcije

FTV navodi kako je u prvih deset mjeseci 2015. godine u Odjelu za ratne zločine najefikasniji je bio tužilac Miroslav Janjić s pet optužnica protiv osam osoba, dok je u Odjelu za organizovani kriminal i korupciju najviše optužnica podigla Dragica Glušac – osam protiv 64 osobe. U Odjelu tri, koji se bavi djelima privrednog kriminala u kojima je šteta manja od milion maraka te predmetima iz oblasti međunarodne pravne pomoći, najviše optužnica podigao je Kasim Halilčević.

Nijednu optužnicu u prvih deset mjeseci 2015. nije podiglo ukupno 13 tužilaca. Federalna televizija navodi kako iz Tužilaštva BiH nisu željeli pojasniti postoje li za ovakav učinak pojedinih tužilaca i objektivni razlozi te da ''na statistiku odgovaraju statistikom''.

"Izneseni navodi su apsolutno netočni i zlonamjerni. Tužilaštvo BiH je od 2013. do danas podiglo optužnice protiv više od 1.270 osoba. U istoriji Tužiteljstva BiH podignute su optužnice protiv više od 4.500 osoba. Optužili smo za ratne zločine više od 530 osoba, što je najviše optuženih u svijetu, nakon Nirnberških procesa", stoji u dopisu Tužilaštva upućenom FTV-u.

Federalna televizija navodi kako ''statistika vrlo često zna biti netačan zbir tačnih podataka, u priči o efikasnosti ne smije se zaboraviti nekoliko činjenica, a ključna je da rad na predmetu ne završava uvijek podizanjem optužnice.

Razbijanje optužnica

"Tužilac tokom godine donese naredbe o obustavi istrage, to je jedan od načina završetka predmeta. Oni donose naredbe o obustavi istrage, ali i podižu optužnice, to je najozbiljniji procesni akt koji tužilac donosi", pojašnjava Zdravko Knežević, glavni federalni tužilac i bivši član VSTV­a.

Osim toga, neki tužioci rade na izuzetno složenim istragama ili su preopterećeni predmetima u fazi suđenja, u kojim su optužnice podignute ranijih godina.

S druge strane, neki su složene istrage u predmetima, npr., ratnih zločina razbijali na više optužnica, bavili se djelima koje je bilo lakše dokazati i izbjegli procesuiranje "velikih riba" i nalogodavaca.

U svakom slučaju, navodi FTV, među članovima VSTS­a ima onih koji tvrde da u Tužilaštvu BiH ne trebaju novi tužioci, već bolja organizacija. Bez obzira na to, VSTS imenovalo je osam novih tužilaca.

"Pošto pritisak na nas vrše Tužilaštvo BiH i ministar Mektić mi ćemo izabrati nove tužioce, ali javnost mora znati da je statistika pokazala da ih ima viška. Ako želite još viška, da se oni finansiraju iz budžeta BiH, neka tako bude, ali sam isto i Tužilaštvo mora uraditi mnoge predmete", izjavila je Ružica Jukić, potpredsjednica VSTV­a BiH.

Sud traži sudije

Milan Tegeltija, predsjednik VSTS-­a BiH, rekao je kako su ''ojačali kapacitete Tužilaštva za borbu protiv terorizma imenujući nove tužioce''.

''Kako će ih tužilac rasporediti i u koji odjel to je njegova stvar", rekao je Tegeltija.

Predsjednica Suda BiH Meddžida Kreso obratila se VSTS-­u, ukazujući da kadrovsko jačanje Tužilaštva mora pratiti i povećanje sudskih kapaciteta, jer će u suprotnom doći do neefikasnosti Suda BiH.


"Omjerom sudija i tužilaca, koji bi nastao nakon imenovanja tužioca, došlo bi do nemogućnosti Suda da procesuira sve predmete koje Tužilaštvo pokrene, te se takvim rješenjem neće postići željeni rezultati, a to je efikasna borba protiv terorizma", stoji u pismu predsjednice Suda BiH.

Zbog toga iz VSTS-a­a poručuju da će se pobrinuti i da u Sud BiH imenuju dovoljno sudija koji bi mogli pratiti rad povećanog broja tužilaca. A ako i njihova kvaliteta bude upitna, o neefikasnosti bh. pravosuđa će se još dugo pričati, navodi FTV.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#411 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Srbija
Kol-centar za branioce po službenoj dužnosti
Jedinstvena lista advokata treba da stoji na jednom mestu, a postupak postavljanja branilaca mora biti kontrolisan, smatraju stručnjaci
Image



Kol-centar advokatske komore sa dežurstvom od 24 sata dnevno, koji će sa jednog mesta pozivati branioce po službenoj dužnosti, bilo da ih traži tužilac, inspektor policije ili sudija, mogao bi uskoro da počne sa radom u svim advokatskim komorama u Srbiji, saznaje „Politika”. Čeka se još samo da bude gotov softver koji treba da omogući beleženje i snimanje svakog razgovora, kao i da svi sudovi i tužilaštva u Srbiji prihvate ovakav model postavljanja branilaca po službenoj dužnosti.

– Na teritoriji Beograda postoje četiri suda, četiri tužilaštva, 14 policijskih stanica i šest odeljenja Uprave kriminalističke policije. Svaki od ovih državnih organa samostalno postavlja advokate po redosledu sa jedinstvene liste bez ikakvih mehanizama kontrole. Javna je tajna da kod dodele službene odbrane često presudan uticaj ima „kooperativnost branioca” i da su od značaja lični kontakti, što pogoduje raznim vidovima korupcije. Zbog toga je neophodno prekinuti neposrednu vezu između organa postupka i advokata koji se postavlja. Kol-centar advokatske komore, koji pozivaju svi državni organi, obezbedio bi pravičnu i javnu proceduru kod postavljanja branilaca po službenoj dužnosti – kaže Jugoslav Tintor, generalni sekretar Upravnog odbora Advokatske komore Srbije.

Jedinstvena lista advokata treba da stoji na jednom mestu, a postupak postavljanja branilaca mora biti kontrolisan.

– Niko ne sme biti preskočen i niko ne može biti favorizovan od suda, tužilaštva ili policije. Ovakav sistem bi sasvim sigurno sprečio izbor advokata sa sudskog hodnika ili po prijateljskoj, rođačkoj, političkoj ili nekoj drugoj „liniji” – ističe Tintor.

Softver bi omogućio da se strogo poštuje redosled pozivanja advokata sa liste. Kompjuter bi snimao svaki razgovor sa operaterom. Evidentirao bi vreme i trajanje poziva, uz mogućnost, na primer, da sledeći sa liste bude pozvan tek ako se prethodni advokat ne javi. Takođe, biće zabeleženo i kada se advokat javi na telefonski poziv ali odbije da prihvati odbranu po službenoj dužnosti i navede razlog. Opravdani razlozi uvek postoje, ali ako bi jedan advokat često odbijao da se odazove na poziv za odbranu po službenoj dužnosti, mogao bi da bude i brisan sa jedinstvene liste.

Posebno je pitanje kako će biti određeni kriterijumi za procenu koji su advokati sposobni da pruže delotvornu odbranu, a koji nisu. – Ne mogu se svi naći na ovoj listi, s tim što kriterijumi ne bi trebalo da budu rigidni. Za starije advokate biće dovoljno da dostave advokatskoj komori brojeve predmeta u kojim su samostalno branili, čime dokazuju iskustvo u oblasti krivičnog prava – kaže naš sagovornik.

Za realizaciju ovog projekta Advokatska komora očekuje podršku i zvaničnu saglasnost Visokog saveta sudstva, Republičkog javnog tužilaštva, Ministarstva pravde i Ministarstva unutrašnjih poslova. Predsednik Udruženja tužilaca Srbije Goran Ilić, zamenik republičkog javnog tužioca, kaže da ovu ideju treba što pre sprovesti u delo.

– Mislim da se ovaj model već primenjuje u nekim tužilaštvima, ali je veliki problem što se neki advokati često ne odazivaju. Moraju da se uvedu stroža pravila i sankcije za one advokate koji se često ne javljaju na pozive, jer mi ne možemo unedogled da zovemo branioce, odnosno dok neko od njih ne pristane. To je gubljenje vremena u tužilačkoj istrazi, jer su kratki rokovi u kojima tužilac mora da obezbedi branioca po službenoj dužnosti – kaže Goran Ilić.

Predsednik Udruženja pravnika Srbije i član Visokog saveta sudstva profesor dr Milan Škulić naglašava da je dobra ideja o dežurnom kol-centru za dodelu branilaca po službenoj dužnosti sa jedinstvene liste, ali da je treba vrlo pažljivo razraditi.

– Najosetljiviji deo ovog projekta biće pitanje ocene kompetencije advokata za odbrane u krivičnim predmetima. Zbog malog tržišta i uglavnom siromašnih klijenata, bave se svim predmetima do kojih mogu da dođu. Zato mislim da većina advokata neće biti preterano oduševljena nekim formalnim kriterijumima za ocenu njihove kompetentnosti da budu branioci u krivičnim predmetima – kaže profesor Škulić.

Po oceni sudije Apelacionog suda u Beogradu Omera Hadžiomerovića, potpredsednika Društva sudija Srbije, u složenom krivičnom predmetu mora biti određen iskusan advokat.

– Tačno je da se neki advokati češće od drugih pojavljuju prilikom saslušanja okrivljenih u policiji. Ne znam šta je uzrok tome, ali postavljanje branioca mora biti u interesu okrivljenog, a ne u interesu advokata. Nije dobro da neki advokati budu favorizovani. Nije dobro čak ni ako se stiče takav utisak – kaže sudija Hadžiomerović.

Treba podsetiti i na činjenicu da sudovi godinama duguju advokatima velike sume za odbrane po službenoj dužnosti, ali isplate ipak stižu kad-tad. Troškovi angažovanja advokata, u slučajevima kada su odbrane obavezne, a klijent nema novca da plati izabranog branioca, isplaćuju se iz državnog budžeta. Okrivljenom u krivičnom postupku pomaže samo njegov branilac, dok protivnička strana – javni tužilac ima pomoć svojih saradnika, logističku podršku policije i celog državnog aparata.

Politika rs
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#413 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Neregistrirani »

Predsjednik VSTV Milan Tegeltija ne poštuje Ustavni sud BiH, došao na obilježavanje Dana RS

Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH Milan Tegeltija ne poštuje odluke Ustavnog suda BiH, što je i pokazao danas kada se pojavio u Banja Luci, na ceremoniji obilježavanja Dana Republike Srpske, piše bh. novinska agencija Patria.

Tegeltijino nepoštivanje Odluke Ustavnog suda BiH prvorazredni je skandal, nakon čega bi on trebao podnijeti ostavku ili biti smijenjen sa ove pozicije. U Banja Luci, ali i drugim gradovima u RS, danas se obilježava 9. januar ili Dan RS iako je Ustavni sud BiH prije nekoliko sedmica donio odluku da obilježavanje Dana RS, na način kako to rade vlasti u ovom dijelu zemlje, krši Ustav BiH.

Druga dva konstutivna naroda u BiH, Bošnjaci i Hrvati, protive se obilježavanju 9. januara, jer je to datum kada je 1992. godine krenulo sistemsko protjerivanje, pljačkanje, zatvaranje u logore i ubijanje Bošnjaka i Hrvata sa prostora BiH koji je danas označen kao Republika Srpska.

Iako mlad, Tegeltijina karijera u pravosudnim institucijama BiH od samo početka obilježena je skandalima. Na čelo VSTV-a došao je opterećen krivičnom prijavom, jer je kao predsjednik Osnovnogo suda u Banja Luci učestvovao u, prema svemu sudeći, nezakonitom oduzimanju imovine poduzetnika Dževada Haznadara. Tužilaštvo BiH već nekoliko godina istražuje ovaj slučaj. Do konačnog epiloga nije još došlo zahvaljujući čvrstim vezama Tegeltije i predsjednika RS-a Milorada Dodika.

I sam dolazak Tegeltije na čelo VSTV-a prije godinu dana popraćn je skandalom. Zbog krivične prijave koju je protiv njega podnio poduzetnik Haznadar, Tegeltija nije mogao biti ni izabran za predsjedavajućeg VSTV-a, pa je Glavni disciplinski tužilac VSTV-a Alben Murtezić krivotvorio dokumente, u kojima je sakrio prijavu protiv Tegeltije. Tužilaštvo BiH još uvijek istražuje i ovaj slučaj, piše Patria.

http://www.nap.ba/new/vijest.php?id=20223
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#414 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

NIkakvo cudo za predsjednika VSTV BIH.

Najjaci predsjednik VSTV ikada je BRANKO PERIC; sada propali pisac novinshih rublika o losem BiH pravosudju (ima kratko pamcenje, ne pamti da je 2 mandata bio na celu VSTV BiH).

Propali pisac:
Image

04.januar.2016
Godina civilizacijske sramote



Godinu 2015. obilježili su ratovi, terorizam, egzodusi, sankcije i bodljikava žica na granicama Evrope! Bila je to najgora godina od početka 21. vijeka. Ružna najava za budućnost! Mogla je visoka predstavnica za Evropsku uniju Frederika Mogerini i to zapisati na svom portalu!

U 2015. godini ratovi su zapaljeni na tri kontinenta - Africi, Aziji i Evropi. Četiri velike države, sa oko sto miliona stanovnika, su uništene (Irak, Libija, Sirija i Ukrajina). Više miliona ljudi je u bjekstvu od ratnih razaranja. Za samo dva mjeseca u Evropu je iz Sirije došlo preko sto hiljada izbjeglica. Evropa, kolijevka civilizacije i oaza ljudskih sloboda i prava, ograđivala se bodljikavom žicom da bi se zaštitila od nesrećnika koji traže spas. Sredozemno more je u 2015. bilo grobnica brodolomnika koji su u Evropu bježali od bijede i rata. Samo u jednom mjesecu (aprilu) utopilo se 1.300 izbjeglica. Za to vrijeme su proizvođači rata u Vašingtonu ćutali, a njihovi trabanti u Briselu smišljali kako da osiguraju svoje granice od velike seobe naroda.

U 2015. Evropska unija je uvela sankcije Rusiji. Rusija je sličnu vrstu rata objavila Turskoj. Ujedinjeni teroristi svih zemalja ritualno su odsijecali glave i sijali smrt po cijelom svijetu. Nevini ljudi ginuli su u Parizu, Tunisu, Španiji, čak i u Sarajevu. Pariz su u novogodišnjoj noći čuvali vojska i policajci. Njujork i Brisel su bili u vanrednom stanju. Zbog prijetnji terorista zatvarani su metroi i otkazivani novogodišnji vatrometi. Svijet je u vanrednom stanju!

Hroničar svjetskih zbivanja mogao je mirne savjesti zapisati da je godina 2015. godina civilizacijske sramote! I godina velikog civilizacijskog poraza Evrope!

Ko je odgovoran za ovakvo stanje civilizacije koja se ponosila demokratijom, slobodom i jednakošću? Šta se dogodilo sa civilizacijskim vrijednostima kojima smo se ponosili i u ime kojih smo izlazili na izbore? Gdje se izgubila ta demokratija u kojoj vlada narod!? Gdje je ta američka sloboda i izuzetnost u koje smo vjerovali mrzeći diktaturu proleterijata i socijalizam bez ljudskog lika? Da li je ovo civilizacija bez odgovornosti? Zašto ćute hrišćanske crkve? Zašto ne dižu glas u odbranu Oca (pred kojim smo svi jednaki), Sina (pred kojim smo svi braća) i Duha (pred kojim smo svi slobodni)? Kud ide ovaj svijet?

Šta nas čeka u 2016? Da li smo se oprostili od političkog ludila 2015, ili ćemo biti svjedoci još dubljeg propadanja?

Ćutanje i muk su siguran znak da je svijet posrnuo, obesmišljen i bezidejan. Politike zasnovane na demokratiji više ne postoje. Ono što gledamo je privid politika. Malim državama u ime velikog profita vladaju domaći i strani protektori.

Godina koja je iza nas najavljuje čovjekove tragedije biblijskih razmjera. Razaranja i rasula se šire kao požar. Razoreni su Avganistan i Libija. U ruševinama su drevne civilizacije Irak i Sirija. Drevni grad Palmira se zatire krampovima ludaka. Potresne slike razorenog iračkog grada Ramadija ne dodiruju dušu i srce zapadnog čovjeka. On na mjestu ruševina, izgleda, već vidi naftne bušotine. Za zapadni svijet mrtvi civili u dalekim zemljama su statistička brojka.

U ratovima koji su vođeni u 20. vijeku stradalo je 187 miliona ljudi (Zbignjev Bzežinski, 1993.). Ovu mračnu brojku bi 21. vijek mogao nadmašiti. Štetu od porušenih mostova, bolnica, fabrika i cijelih gradova još niko nije izračunao. Ima li cijenu ovo rušilačko ludilo? Ako je 20. vijek bio vijek "megasmrti", 21. bi mogao biti vijek "megarazaranja".

Borba protiv terorizma gurnuće u stranu sve ostale probleme čovječanstva. S ratom protiv terorizma demokratska društva srljaju u novu diktaturu. U ime borbe protiv nevidljivog neprijatelja gušiće se građanska i demokratska prava širom svijeta. To će, po svemu sudeći, biti glavno obilježje onoga što je ostalo od politika. Na pomolu su novi oblici fašizma. U tom haosu bezumlja profitiraće industrija rata koja je poodavno pola planete pretvorila u svoju operativnu jedinicu.

U tom sveopštem rasulu sa politikom nestaje i pravo. Međunarodno javno pravo danas postoji u tragovima. Krivično pravo prelazi u ruke međunarodnih ad hock tribunala. Radno pravo bi se prije moglo nazvati pravom korporativne sigurnosti i profita, nego pravom zaposlenih. Brak više nije zajednica muškarca i žene... I tako redom.

U tom haotičnom kovitlanju tetura danas dezorijentisani čovjek.

Neka mu je srećna nova 2016. godina!

Autor je propali pisac, pokusaj novinara Branko Peric
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#415 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

Koliko.mogu vidjeti, to je i neuspjesni pokusaj pravnika.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#416 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Ustavni sud FBiH je nakon 8 godina odlucio.

'Današnja odluka ustavnog suda FBiH suda ukida monopol notara u FBiH'

Ustavni sud Federacije BiH utvrdio je danas da određene odredbe Zakona o notarima (član 6. stav 2., članovi 27. i 73. - "Službene novine Federacije BiH", broj 45/02) nisu u skladu s Ustavom FBiH, a radi se o predmetu/zahtjevu za ocjenu ustavnosti koji je u ovom sudu uputila bivša potpredsjednica FBiH Spomenka Mičić.

Podsjetimo, na javnoj raspravi 2. decembra 2015. godine razmatrana su brojna pitanja koja se tiču osporenih zakonskih odredbi, kojima je, prema podnositelju zahtjeva, "bitno reducirano pravo građana i pravnih osoba da po vlastitom izboru odlučuju da li će pravne usluge zatražiti od advokata ili notara, te uspostavljen monopolski položaj notara u odnosu na advokaturu za izuzetno širok spektar pravnih poslova i radnji, a za čije su izvršenje jednako kompetentni i notari i advokati“.

Nasuprot tome, Predstavnički dom Parlamenta FBiH (Dom naroda se nije očitovao) je onda u odgovoru na zahtjev podnositeljice, naveo da je Zakon o notarima produkt cjelokupne zakonodavne reforme u BiH, te da je donesen u skladu s obavezama koje proistječu iz evropskog integracijskog procesa, a radi povećanja stepena pravne sigurnosti, kao i rasterećenja pravosuđa i javne uprave, te da notarijat predstavlja javnu službu.

Predsjednik Advokatske komore FBiH Branko Marić Feni je kazao da je spomenuta sudska odluka, kojom je utvrđeno da aktuelni Zakon o notarima, odnosno njegove određene odredbe nisu u skladu s federalnim Ustavom, zapravo predstavlja dobitak za građane, jer je, kako navodi, ukinut svojevrsni monopol, te otvorena mogućnost konkurencije, odnosno data prilika građanima da biraju koga će angažirati za određenu vrstu pravnih poslova.

Pojasnio je da su osporenim zakonom, određeni pravni poslovi koji su izvorno pripadali advokatima, praktično preusmjereni, isključivo, na notare, koji štite javni interes, dok su advokati savjetodavci i štite privatni interes.

Ilustracije radi,, članom 73. osporenog Zakona o notarima definirano je da određene poslove mogu vršiti samo notari (ugovori vezani za nekretnine, osnivanje privrednih društava...).

http://epravo.ba/danasnjom-odlukom-suda ... ra-u-fbih/
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#417 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by walk_M-A-N »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/tuzilast ... /160121077
Kućni savjet stanara jedne stambene zgrade u sarajevskom naselju Dobrinja davne 2004. godine prijavio je slučaj nanošenja materijalne štete na svom objektu. Odgovor su dobili 12 godina kasnije: krivično gonjenje neće biti poduzeto zbog "apsolutne zastarjelosti".
Toliko godina su ovakve stvari stajale u ladici nekog nezainteresiranog tužitelja koji ih je brojao kao predmete i vjerovatno navodio u izvještaju. Sa platom od, koliko, 3.000+ KM.
I onda Burzić kaže treba još tužilaca i Vlada odobri. Ma nemoj.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#418 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

Pa ne mogu voditi istragu kad niko ne zna ko je to uradio. To je trebala raditi policija. A istina je da nece niti tuzioci niti policija da rade.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#419 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by vješalica »

Jel se Omar slagirao?
Vidim ga danas nest vuce nogu i ruku ko da je imao mozdani udar
Modar ispod ociju...nije mu bas najbolje
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#420 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Paušali u Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH na mjesečnom nivou i više od 1.600 KM

Dok političari u Bosni i Hercegovini kritikuju građane zbog rastrošnog načina života, članovima Sudskog i tužilačkog vijeća BiH isplaćuju se paušali i dnevnice u iznosu preko 1.600 KM što je skoro pa ekvivalentno dvjema prosječnim plaćama radnika u državi.

Image

Tabelarni prikaz primanja članova Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine sadrži informacije o isplaćenim naknadama članova Vijeća u periodu od 2005. godine do 31. marta 2015. godine te informacije o isplaćenim opravdanim putnim troškovima na ime dnevnica.

Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine ističe da su dva člana od uspostave Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH imala po dva uzastopna mandata od po četiri godine, odnosno 96 mjeseci. Jedan od njih Milorad Novković je bio član u periodu od jula 2006. godine do jula 2014. godine, čija ukupna isplaćena primanja, paušali i dnevnice iznose 157.696,97 KM ili prosječno na mjesečnom nivou 1.642 KM.

Što se tiče drugog člana, za period od septembra 2007. godine do septembra 2015. godine ukupna isplata paušala i dnevnica iznosi 145.373,75 KM ili prosječno na mjesečnom nivou 1.514,30 KM, a riječ je o Obrenu Bužaninu.

U tabeli koju objavljujemo navedeni su podaci svih članova od uspostave Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH zaključno sa prvim kvartalom 2015. godine, kao i isplaćeni iznosi u 2014. godini za 18 članova, od kojih je za tri člana istekao mandat.

U 2014. godini na dužnost su stupila i tri nova člana i to Milan Tegeltija umjesto Milorada Novkovića, Slavo Lakić umjesto Zdravka Kneževića i Mahmut Švraka umjesto Svetlane Brković koja je podnijela ostavku u septembru 2014. godine. Ovim članovima su naknade isplaćene do isteka mandata, odnosno od dana preuzimanja dužnosti u Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH.

Klix
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#422 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by walk_M-A-N »

http://zurnal.ba/novost/19664/oduzimanj ... -milion-km
Analizom 233 presude Odjela II za organizirani kriminal, privredni kriminal i korupciju Suda BiH te 126 presuda Odjela III, kojima je određena novčana ili kazna oduzimanja imovine, vidljivi su problemi u izvršenju izrečenih sudskih odluka.
Brojke su neumoljive. Za posljednjih pet godina Odjel II u 205 presuda izrekao je oduzimanje imovinske koristi i novčanih kazni u ukupnoj vrijednosti od 19 miliona i 387 hiljada i 209 KM. Naplaćeno je samo 1 milion 15 hiljada i 143 KM ili tek oko 5 posto!
Procenat je još porazniji u dijelu realizacije presuda kojima je naloženo oduzimanje nelegalno stečene koristi. Od ukupno 15 miliona 439 hiljada i 743 KM, od osuđenih je naplaćeno samo 614 hiljada i 202 KM, manje od 4 posto!
Iz Suda BiH napominju da je u nekim predmetima postoji mogućnost da je pokrenut izvršni postupak pred nekim drugim sudom, ali je zajednički sadržilac da do kraja januara ove godine, prema evidenciji ovog suda, sredstva nisu naplaćena.
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#423 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by zmaj56 »

Iz iskustva, jedan sudija opstinskog suda jest jednako advokat protivne stranke. Cak i vise od toga.Od nacina prikupljanja dokaza, vodjenja rasprave, vodjenja zapisnika itd. Zensko je i radi u sudu u Gorazdu.
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#424 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by zmaj56 »

Kao sudija, Antonela Janjic je u mojim očima definitivno prodala svoju dušu zbog pristrasnosti.
Teško je to za oštećenu stranku ali i za poslodavca koji plaća ovakve radnike koji bi trebali biti Pravični i nepristrasni.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#425 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Propali predsjednik VSTV BIH sa 2 mandata, sada propali pisac:

Image

Marama u sudu
Zaključak Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) o zabrani nošenja vjerskih obilježja u sudovima za sudije i zaposleno osoblje izazvao je cunami javnog negodovanja. Islamska vjerska zajednica pokrenula je javne proteste od Bihaća do Sarajeva. Digla su se u odbranu vjerskog identiteta razna udruženja i pojedinci koji o identitetu znaju koliko i o crnim rupama. Zaprijetio je protestima i sindikat zaposlenih u Opštinskom sudu u Sarajevu, najvećoj pravosudnoj instituciji u BiH. Tamo su marame, izgleda, poodavno uveli u prostor suda. Na javnoj televiziji se novinarka Sanela Prašović-Gadžo lavovski borila za maramu sa predsjednikom Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Milanom Tegeltijom. Na kraju se oglasio i "najumniji među Bošnjacima", profesor Muhamed Filipović da dodatno zamuti stvar sa izjednačavanjem marame i bošnjačkih imena! Neki đavo se poigrao da se sve ovo poklopi sa podnošenjem aplikacije BiH za prijem u Evropsku uniju! Lijepa poruka i za EU, i za BiH.

Uzalud se predsjednik Tegeltija proteklih dana u javnim istupima grčevito borio da dokaže kako se zaključak ove institucije o zabrani ispoljavanja vjerskih, nacionalnih i političkih uvjerenja u sudovima ne odnosi samo na marame (hidžab), te da se ne radi o uvođenju zabrane nego o provođenju zakona koji zabranjuje sudijama i zaposlenim radnicima ispoljavanje vjerskih, nacionalnih i političkih uvjerenja! Izgleda da se upustio u jalov posao! Nema ko da ga čuje i podrži! Marama dobija zeleno svjetlo, a zakoni o sudovima su samo još jedan primjer evropskih zakona koji se ovdje donose da bi se fingirala "evropska i građanska opcija".

Predsjednik VSTS pogrešno vjeruje da je "kriva interpretacija odluke VSTS" dovela do javnih protesta i napada na VSTS. Takvo uvjerenje ga je odvelo u avanturu dokazivanja da VSTS samo želi da se poštuje zakon. Nije u pitanju nerazumijevanje, u pitanju su retrogradne politike! Zaključak VSTS je samo dobar povod da se krene u napad. Nije gospodin Filipović neuk da ne zna da postoji zakon u koji je ugrađen evropski princip o upotrebi vjerskih simbola u javnom prostoru. I nije Islamska zajednica pisala i protestovala zato što ne zna da postoji zakon.

Ali, vratimo se problemu! Marama u javnom prostoru je ozbiljan kulturološki i politički problem evropskih društava. Francuska je marame zabranila u školama 2004. godine. Nekoliko djevojčica je bilo izbačeno iz škola. U sedam od 16 njemačkih država nastavnicima u državnim školama zabranjeno je nošenje marame. U Holandiji je, takođe, zabranjeno nošenje burki i nikaba. Samo je Turska nedavno ovu zabranu ukinula. Nigdje nije bilo problema u sudovima.

U javnom polemičkom diskursu mišljenja o ovom problemu su duboko podijeljena. Jedni zastupaju stanovište da zabrane pokrivanja u bilo kojem obliku krše konvencije o zagarantovanim ljudskim pravima, dok drugi smatraju da se radi o opravdanoj zaštiti zajedničkih kulturnih vrijednosti.

Nijedna ozbiljna rasprava ne može izbjeći nekoliko suštinskih pitanja. Prije svega, gdje je granica između univerzalnog značenja ljudskih prava i mehanizama institucionalne prinude kada je u pitanju pokrivanje u javnom prostoru. Iz nekog drugog ugla pitanje bi moglo da glasi: da li marama u javnosti nosi religijsku poruku ili predstavlja javni zahtjev za priznavanjem prava na ravnopravnost i različitost? Na nekom sociološkom nivou pitanje može biti postavljeno i kao pitanje moderno oblikovanog identiteta, nasuprot tradicionalnom. I ovako površan fokus pomaže da shvatimo koliko je problem suptilan i složen.

U BiH se problem otvorio tamo gdje se najmanje očekivao - u pravosuđu! Prvi slučaj marame u sudu pojavio se u Opštinskom sudu u Travniku u aprilu 2011. godine. Predsjednik suda je tražio od VSTS mišljenje kako da riješi problem radnice koja je po prijemu u stalni radni odnos počela da u sud dolazi sa maramom (dok je radila na određeno vrijeme, dolazila je bez marame). Dobio je lakonski odgovor da problem treba da riješi sam, "u skladu sa važećim propisima i opštim aktima". Značilo je to da se odluke o marami donose od slučaja do slučaja i po mjeri pameti svakog predsjednika. Nije bilo boljeg uvoda u različitu praksu: ovdje marama može, tamo ne može! Na ovom slučaju se VSTS propisno obrukao. Propuštena je prilika da se usvoje jedinstvena pravila za cijeli pravosudni sistem.

Zbog neshvatljivog guranja jednog problema pod tepih, problemi su eskalirali. U sudovima je bilo sve više marama, a stampedo na džumu u nekim sudovima je postao normalna stvar. Kada je đavo odnio šalu, pojavio se nesrećni "zaključak" i predsjednik Tegeltija sa nezahvalnom ulogom da vadi kestenje iz vatre. Sreća pa je Ustavni sud BiH u dva slučaja zauzeo jasne stavove u vezi marame: zaključio je da u Oružanim snagama BiH i sudnici nema mjesta za bilo kakva vjerska, nacionalna ili politička obilježja. Ali, neće valjda Ustavni sud da rješava sve pojedinačne slučajeve koji će se pojavljivati u praksi.

Nesrećnim zaključkom VSTS ništa nije riješeno! Interpretirani su zakoni, a problemi ostali. Zakoni o sudovima u oba entiteta sadrže zabranu vjerskih obilježja samo za sudije i zaposleno osoblje. Zakon o sudovima Federacije BiH izričito navodi da su od zabrane izuzete stranke i treća lica. Dakle, stranke i treća lica mogu u sud sa vjerskim obilježjima! To bi proizlazilo i iz pravilnog tumačenja odredaba Zakona o sudovima RS, iako se u njemu ne pominju stranke i treća lica. Zakon o Sudu BiH nema odredaba koje bi se odnosile na vjerska, nacionalna i politička obilježja, ali ima propisana pravila Kućnog reda za korisnike kompleksa pravosudnih institucija BiH kojim se "posjetiocima zabranjuje ulazak u kompleks u odjeći koja ne odgovara opšteprihvaćenim standardima odijevanja u poslovnom okruženju". Neprecizno jeste, ali ostavlja prostor za kreativno tumačenje!

Ako su vjerska obilježja u entitetskim sudovima dozvoljena strankama, postavlja se pitanje da li su dozvoljeni i burka i nikab? Šta će da radi sudija kad mu u sudnicu uđe optužena potpuno pokrivena? Kako da utvrdi njen identitet? Ako se pojavi svjedokinja potpuno pokrivena, kako će sudija da prati njeno svjedočenje (izraz lica, promjene u toku ispitivanja)? Poseban problem su suđenja pripadnicima vehabijske zajednice, koji takođe imaju svoja vjerska obilježja. Da li su i njihova vjerska obilježja prihvatljiva u javnom prostoru? Ako burka i nikab budu prihvatljivi u sudnici, biće prihvatljivi i u javnim institucijama obrazovanja, sa istim argumentima. Da li je bh. društvo na dobrom putu? Ako vjerski simboli vehabija uđu u sudnicu, ući će i u javne institucije sekularne države. Koliko je ostalo do kalifata? Nisam siguran da su svi Bošnjaci prema ovom problemu ravnodušni!?

Da li treba rješavanje ovakvih problema prepustiti sudijama od slučaja do slučaja? Šta ćemo jednog dana kad budemo imali o istom slučaju različite odluke? Mogao bi nam krst u Banjaluci biti dozvoljen, a u Sarajevu zabranjen, ili marama u Sarajevu dozvoljena, a u Mostaru zabranjena. O upotrebi krsta u jednoj školi u Italiji Malo vijeće Evropskog suda za ljudska prava donijelo je odluku da su vjerska prava djece i roditelja bila povrijeđena, da bi, nakon burnih reakcija u Italiji, Vatikanu i Grčkoj, Veliko vijeće donijelo sasvim suprotnu odluku. Dakle, nisu problemi bezazleni, sistem je u pitanju.

Umjesto pozivanja da se smire tenzije, VSTS treba da donese jedinstvena pravila za stranke i treća lica kada je u pitanju prostor pravosudnih institucija. Dobar primjer za to su pravila Kućnog reda za Sud BiH. U pristupu problematici treba biti pažljiv. Možda bi bilo moguće praviti razliku u pogledu prostora sudnice i ostatka prostora pravosudne institucije, kao i razliku između kategorija korisnika suda. Neko dolazi u sud na poziv suda, neko da bi dobio neki dokument, neko da prati suđenje, a neko da pravi novinarski prilog. Svi oni ne moraju da koriste isti ulaz. Negdje je moguće prihvatljivo rješenje tražiti i na takav način. Pokušavam da ukažem na slojevitost i nijanse problema i mogućih rješenja.

Kada je sudnica u pitanju, treba pažljivo proučiti odluku Ustavnog suda BiH u predmetu "Hamidović" u kojoj je jasno rečeno da zabrana vjerskih obilježja važi i za stranke jer ne predstavlja prekomjerno ograničenje prava na ispoljavanje vjerskih osjećanja. Multikulturalna društva moraju da štite i promovišu zajedničke vrijednosti. Ako BiH želi u zajednicu evropskih naroda, onda treba da napravi razumnu razliku između vjerskog i sekularnog.

Nisu stvari tako jednostavne kako ih predstavlja akademik Filipović. Kakve veze ima ime Bošnjaka sa vjerskim simbolima i obilježjima? Da li je identitet samo vjersko? Bilo bi dobro da se Bošnjačka akademija nauka o tome oglasi. I svi relevantni društveni faktori. Treba zaustaviti ovo tumaranje po mraku srednjeg vijeka. Ako se ne oglasimo, bićemo taoci primitivnih i agresivnih. A danas samo oni, po svemu sudeći, osvajaju prostor i napreduju. Ćutanje vodi u civilizacijski krah. A on, s pravom upozorava Jasna Šamić, uopšte nije daleko!

Lično, imam problem da razumijem zašto neko ima potrebu da drugom pokazuje svoj vjerski identitet, svuda i na svakom mjestu? Nije su li vjera i Bog u čovjeku, a ne u ispoljavanju pripadnosti Bogu?
Post Reply