Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#101 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

MaxBunker, ne samo da je javnost, slabo upoznata sa medijacijom, nego i sudije, a i zastupnici.

Godisnje se u BiH odradi svega par Medijacija ;) a 2,3 miliona predmeta lezi.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#102 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

Max Bunker wrote: Do prije jedno pet-šest mjeseci (možda i malo jače) su pojedine sudije pisale tako šture presude a onda su im viši sudovi ukinuli dosta presuda uz obrazloženje "da su presude ne dovoljno obrazložene", čime su učinjene "povrede ZPP-a itd.".
Od tada su svi počeli da obrazlažu dokaze, zašto su kojem dokazu poklonili vjeru (zašto ne), dovode ih u zajedničku vezu (onako kako i treba raditi).
Tacno.
Na obrazloženje se gubi najvise vremena.
Zato je izlaz u zapadnim standardima. Zato : ili sturo obrazloženje (kada moze na zapadu, zasto ne moze kod nas?) ili presude bez obrazloženja (koje bi se pisalo samo u slučaju kada to stranke traze zbog žalbe uz dodatnu taksu).
Manje obrazloženje, veci broj rijesenih predmta. To su zapadni standardi, pa ko voli nek izvoli.

I jos nesto, treba ukiniti opciju vracanja predmeta sa ukinutom presudom na ponovni postupak, neka viši sud sam otvori glavnu raspravu i meritorno okončna postupak.

Ostalo je prelivanje iz šupljeg u prazno.
Ono što je problem jeste dugo čekanje da se riješi određeni predmet jer je malo sudija a puno tužbi.
Donekle bi sudove rasteretilo kada bi se više išlo na medijaciju ali su naši ljudi poprilično slabo (pa ja bih rekao nikako) upoznati sa samom medijacijom (da isprave imaju izvršnu snagu itd.)
Stranke ako zele da se dogovore, one uvijek mogu zakljuciti sud.nagodbu.
Last edited by Drinski on 20/06/2014 13:26, edited 1 time in total.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#103 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by putokaz1 »

''I jos nesto, treba ukiniti opciju vracanja predmeta sa ukinitom presudom na ponovni postupka, neka viši sud sam otvori glavnu raspravu i meritorno okončna postupak.''
Slažem se!!!
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#104 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Drinski, prednost medijacije u parnici, je visestruka, prvo zakonom je prevdidjeno ako ako se ista postigne da ti sud vrati taksu na tuzbu.

Recimo da je vrijednost spora preko 100.000 KM, da si platio taksu na tuzbu 3.100,00 KM, koliko je recimo u Bihacu, ili ako je vrijednost spora 1 milion KM, taksu uplatis 10.000,00 KM na tuzbu, i jos toliko na presudu, dakle 6.000 KM takse, ili 20.000 KM takse, je enorman iznos za svakog.

A medijacijom (ako je spor pokrenut), ukupna taksa je 0.00 KM

Znaci samo tu je usteda nezamisliva, pored toga nagodba je IZVRSNA isprava.

Ovaj problem se moze rijesiti kao u drigim zemljama EU, stranke se prvu upute na medijaciju, nema nikakvih problema ako ne postignu sporazum pred medijatorom, onda se samo nastavlja parnica. Iskustva su pokazala da se 10% svih predmeta rjesilo medijacijom.

Znaci BIH sa 2,2 miliona nerjesenih predmeta bi uputila predmete na medijatore, to bi otvorilo bar 500 mjesta za pravnike da postanu ovlasteni medijatori i da imaju posla preko glave, sa jedne strane, a sa druge strane rasteretilo bi pravosudje koje je trenutno najlosiji pravni sistem EU kontinenta.

Zamisli otvoris ured kao medijator imas 4-5 dnevno medijacija, sasvim dovoljno za odlican zivot, jer ti je satnica 100 KM.

-

Sto se tice obrazlozenja, ne bih se bas slozio da treba biti sturo, neka Vijece nesto drugo uradi kako bi se predmeti efikasnije zavrsavali, a ne da i to ide na korist jadnih stranaka, koji nakon sto pokrene litispedenciju i vec plati taksu na tuzbu, a onda kasnije i na presudu, sa ovako sporim sudskim sistemom, dok mu presuda postane izvrsna nakon 5godina, nema uglavnom od cega i koga da se naplati, sa jedne strane, a sa druge strane otvorilo bi moglucnost korupcije u sudstvu, dobijes presudu, a nemas pojma sto je sud donio odluku kakvu je donio, a niti je sud duzan da ti obrazlozi, kao zemlja sa nevecim stepenom korupcije u svijetu sa Burkina Faso i Juznom Gvinejom, dosli bi na jos nezavidniji polozaj, i vjerovatno bi dotakli dno dna stepena korupcije zemaljske kugle. Trenutno smo 125 od 160 zemalja.

-

Sto se tice otvaranja sjednice na drugostepenom vijecu (koja je sada samo zakonska mogucnost), a u praksi je veca sansa da ti padne klavir na glavu nego to da se desi, to je sasvim jasno, zakonodavac je predvidio, meni je samo nejasno sto ne zele da rade svoj posao, i da gledaju stranke. VSTV BiH ako se sjeti recimo u narednih 10-1000 godina, bi MORAO NAREDITI predsjednicima gradzanskog odjeljenja, da svaki dan vrsi pritisak na svoje sudije u cilju DA SE OTVARAJU RASPRAVE, a ne da se predmet vrti u krug 10 godina.

Kantonalnom sudu u Sarajevu treba 5 godina da predmet dodje na red, i onda poslije 5 godina, samo vrati na ponovni postupak. Katastrofa.
Last edited by muminovic on 20/06/2014 13:49, edited 1 time in total.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#105 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

muminovic wrote:Drinski, prednost medijacije u parnici, je visestruka, prvo zakonom je prevdidjeno ako ako se ista postigne da ti sud vrati taksu na tuzbu.

Recimo da je vrijednost spora preko 100.000 KM, da si platio taksu na tuzbu 3.100,00 KM, koliko je recimo u Bihacu, ili ako je vrijednost spora 1 milion KM, taksu uplatis 10.000,00 KM na tuzbu, i jos toliko na presudu, dakle 6.000 KM takse, ili 20.000 KM takse, je enorman iznos za svakog.
Ukoliko stranke zele da se dogovore, oni uvijek mogu zaključiti sud.nagodbu, znaci ne vidim smisao da se nesto posebno prvo mire od strane medijatora pa onda parniče, jer velim uvijek mogu to uraditi.

Po onom starom ZPP-u su sud.nagodbu mogli zakljuciti i prije podnosenja tuzbe. To je mislim trebalo zadrzati.
A medijacijom (ako je spor pokrenut), ukupna taksa je 0.00 KM
Jeste, ali imaju troskovi medijacije.
...pored toga nagodba je IZVRSNA isprava.
E jedino je to prednost, zbog napuštanja opcije da se sud. nagodba zakljuci prije podnosenja tuzbe.
Sto se tice obrazlozenja, ne bih se bas slozio da treba biti sturo,
Zasto da ne?
To su zapadna iskustva, i sada mi trebamo da trazimo nekoga ala nobelovca (mada pravnik to ne moze dobiti), da ovaj nesto izmislja. Čemu?
Ako zeli da se zali, plati dodatnu taksu, i dobije detaljno obrazloženje do utancine. Pa sudije za preko pola presuda nemaju zalbe, znaci dzaba pisali obrazlozenje. Znas li ti koliko je to trosak?
Ponavljam, ne vidim razloga da mi ne kopiramo zapadna iskustva.
Sto se tice otvaranja sjednice na drugostepenom vijecu (koja je sada samo zakonska mogucnost), a u praksi je manja sansa da ti padne klavir na glavu nego to da se desi, to je sasvim jasno, zakonodavac je predvidio, meni je samo nejasno sto ne zele da rade svoj posao, i da gledaju stranke.
lakse mu je vratiti spis, nego gore otvoriti raspravu i zafrkavati se strankama, vjestacima, dostavama i sl.
VSTV BiH ako se sjeti recimo u narednih 10-1000 godina, bi MORAO NAREDITI predsjednicima gradzanskog odjeljenja, da svaki dan vrsi pritisak na svoje sudije u cilju DA SE OTVARAJU RASPRAVE, a ne da se predmet vrti u krug 10 godina.
ja sam protiv toga. to je pritisak na sud. ne moze od volje VSTV-a ili sefa odjeljenja zavisiti da li treba ili ne otvoriti glv.raspravu.

Sa dr. strane, svaki sudija ce posštovati zakon.
Stoga ili potpuno ukinuti ovu opciju ili uvesti da se moze vratiti samo jednom tj. drugo ukidanje obligatorno vodi otvaranju glavne rasprave na visem sudu. Ovo je i funkcionalnije rjesenje.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#106 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Sto se tice obrazlozenja presude, otvorilo bi jos vecu mogucnost za korupciju u pravosudnom sistemu.

Lako je Njemackoj i Svicarskoj i slicnim zemljama, koje su na vrhu u top 10 zemalja svijeta sa najmanjom korupcijom, eksperimentisati, mi smo na zalost 125 od 160 zemalja svijeta, pored Burkine Faso i Juzne Gvineje.

Sud ti donese presudu, odbijen tuzbeni zahtjev vrijednost spora 2 miliona KM, ti platio 10.000,00 KM taksu na tuzbu, a sud nece da ti obrazlozi razlog sto je odbio 50 tvojih dokaza.

Ti si sa jednom taksom na tuzbu platio njegovih 6 plata, a on nema vremena za tebe 1 dan ?
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#107 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

muminovic wrote:Sto se tice obrazlozenja presude, otvorilo bi jos vecu mogucnost za korupciju u pravosudnom sistemu.

Lako je Njemackoj i Svicarskoj i slicnim zemljama, koje su na vrhu u top 10 zemalja svijeta sa najmanjom korupcijom, eksperimentisati, mi smo na zalost 125 od 160 zemalja svijeta, pored Burkine Faso i Juzne Gvineje.

Sud ti donese presudu, odbijen tuzbeni zahtjev vrijednost spora 2 miliona KM, ti platio 10.000,00 KM taksu na tuzbu, a sud nece da ti obrazlozi razlog sto je odbio 50 tvojih dokaza.

Ti si sa jednom taksom na tuzbu platio njegovih 6 plata, a on nema vremena za tebe 1 dan ?
Znao sam da ces to reci!

To je izgovor politicara.

Kod nas se uvijek polazi od pretpostavke da je sudija kriminalac, pa on sve mora obrazlaže.
Mi trebamo da krenemo od suprotne pretpostavke da je pošten, stručan i moralan. Zbog toga je imenovan. Neka se stranke pravdaju sudiji a ne obratno.

Gdje si vidio da doktor kod svakog pacijenta obrazlaze svoje misljenje ili da onaj poslanik napise na pet stranica zasto je glasao, pa onda kod naredne tacke isto tako itd.itd.? nema nigdje, kaze se za prve da su oni zavrsili fakultet a za druge da je to njihovo pravo i zavrsena prica.

I na koncu kontrola postoji: platsi taksu i sve se napise, pa se žali kome hoces, a ne da se nepotrebno gubi i vrijeme i pare.

p.s. Razlika između nase i njihove korupcije je samo u nivou. I ne vjerujem da manje korupcije ima u Italiji, oni su izmislili mafiju.

Edit: i mislim da ces se sloziti da ako zeli neko da "kupi" presudu da ce to uraditi na drugom ili trecem stepenu, pa mu je nebitno obrazlozenje I stene odluke.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#108 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Drinski wrote:
muminovic wrote:Sto se tice obrazlozenja presude, otvorilo bi jos vecu mogucnost za korupciju u pravosudnom sistemu.

Lako je Njemackoj i Svicarskoj i slicnim zemljama, koje su na vrhu u top 10 zemalja svijeta sa najmanjom korupcijom, eksperimentisati, mi smo na zalost 125 od 160 zemalja svijeta, pored Burkine Faso i Juzne Gvineje.

Sud ti donese presudu, odbijen tuzbeni zahtjev vrijednost spora 2 miliona KM, ti platio 10.000,00 KM taksu na tuzbu, a sud nece da ti obrazlozi razlog sto je odbio 50 tvojih dokaza.

Ti si sa jednom taksom na tuzbu platio njegovih 6 plata, a on nema vremena za tebe 1 dan ?
Znao sam da ces to reci!

To je izgovor politicara.

Kod nas se uvijek polazi od pretpostavke da je sudija kriminalac, pa on sve mora obrazlaže.
Mi trebamo da krenemo od suprotne pretpostavke da je pošten, stručan i moralan. Zbog toga je imenovan. Neka se stranke pravdaju sudiji a ne obratno.

Gdje si vidio da doktor kod svakog pacijenta obrazlaze svoje misljenje ili da onaj poslanik napise na pet stranica zasto je glasao, pa onda kod naredne tacke isto tako itd.itd.? nema nigdje, kaze se za prve da su oni zavrsili fakultet a za druge da je to njihovo pravo i zavrsena prica.

I na koncu kontrola postoji: platsi taksu i sve se napise, pa se žali kome hoces, a ne da se nepotrebno gubi i vrijeme i pare.

p.s. Razlika između nase i njihove korupcije je samo u nivou. I ne vjerujem da manje korupcije ima u Italiji, oni su izmislili mafiju.
To je percepcija javnosti, tako bi svi regirali na zalost, jer sam i znas na kakvom je nivou BiH, obrazlozenje presude je bar koliki toliki uvid u transparentnost, i slobodnu sudacku logiku.

Medutim, hajde da se postigne neki visoki nivo, recimo bar Austrije, pa onda ne moraju nikako nista da obrazlazu, samo neka napisu PRESUDU, i dole obrazlozenje neka stoji: ako zelite da vidite platite taksu: toliki i toliki iznos, super.

Ali zar ne bi bilo efikasnije recimo sa suda ODNIJETI 1,5 MILIONA KOMUNALNIH PREDMETA, izmjenom Zakona o izvrsnom postupku FBiH, i drugih zakona, neka se odmah ide na izvrsenje, neka naprave agenciju kao u Hrvatskoj (FINA), i nek prenesu dio nadleznosti i na notare ili bilo koga drugog.

Samo sa tim zahvatom bi se skinulo sa suda opeterecenje od 90% neresenih predmeta.

Najmanji problem bi bila obrazlozenja, jer bi se iz suda izmjestilo 1 miliona i 500 HILJADA predmeta.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#109 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

muminovic wrote:
To je percepcija javnosti, tako bi svi regirali na zalost, jer sam i znas na kakvom je nivou BiH, obrazlozenje presude je bar koliki toliki uvid u transparentnost, i slobodnu sudacku logiku.
I zbog percepcije javnosti, treba kuburiti sa predmetima...ma moš misliti.
Medutim, hajde da se postigne neki visoki nivo, recimo bar Austrije, pa onda ne moraju nikako nista da obrazlazu, samo neka napisu PRESUDU, i dole obrazlozenje neka stoji: ako zelite da vidite platite taksu: toliki i toliki iznos, super.

Ali zar ne bi bilo efikasnije recimo sa suda ODNIJETI 1,5 MILIONA KOMUNALNIH PREDMETA, izmjenom Zakona o izvrsnom postupku FBiH, i drugih zakona, neka se odmah ide na izvrsenje, neka naprave agenciju kao u Hrvatskoj (FINA), i nek prenesu dio nadleznosti i na notare ili bilo koga drugog.

Samo sa tim zahvatom bi se skinulo sa suda opeterecenje od 90% neresenih predmeta.

Najmanji problem bi bila obrazlozenja, jer bi se iz suda izmjestilo 1 miliona i 500 predmeta.
Time se rijesio samo dio problema.
Kako?
Pa opet ostaju parničari i krivicari da pise nepotrebne stvari.
Ovo je svakako dio rješenja, i to mislim da je izvrstan predlog.

A lično nisam uvjeren da se moze rijesiti problem samo time sto će se milion i po predmeta uvaliti nekom drugom. tako je VS FBIH uvalio upravne spise kantonalnim sudovima, i samo se problem premjestio.

ZIP treba mijenjati i to dobrano ga mijenjati.
Međutim, kada bi se uveo ZIP kako treba, znaci da za 7 dana, čovjek leti iz kuce a stvari i kuca se prodaju kao u Americi, digla bi se i kuka i motika, počev od NVO i medija pa do ovih revolucionara.
Evo za početak, neka predlože da svaka firma koja ne plati tri mjeseca (ili 6, nije bitno) PIO da se odmah zatvori. Takva firma samo stvara dalje dubioze.
Prvi bi se pobunili isti oni koji se sada žale da dugo traju stečajevi, da ljudi rade po 5 godina bez plate i sl. licemjeri.

VSTV se vise treba baviti pravom, a manje strahom od toga "sta će ko reci".
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#110 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Pa neka se VSTV bavi bilo cim, bolje i to nego nicim kao sada.

Jedan komunalni predmet drzavu kosta 88 KM, a prosjecan iznos komunalnog predmeta na sudu je oko 11 KM.

U Hrvatskoj FINA radi relativno dobro, i provodi ovrhe/izvrsenja efikasno.

Recimo po Pravilniku o orijentacijskim mjerilima za rad sudija i stručnih saradnika u BiH ranijem, u nacinu mjerenja rada sudija i strucnih saradnika slozenost predmeta nije bila značajna kao kriterij u odredivanju norme. Tako je, naprimjer, sudija imao obavezu da mjesecno rijesi 24 parnicna predmeta. bez obzira na njihovu slozenost.

Promjenili su paravnilnik, i sada je obaveza prema novom nacinu normiranja, sudija ima obavezu da mjesecno rijesi 16 parnicnih predmeta donosenjem odluke u meritumu, ili 66 predmeta donosenjem presude zbog propuštanja, ili 88 predmeta na ostale nacine zavrsetka.

Samo radi ove izmjene pravilnika u 2012godini je rjeseno za vise od 100.000 predmeta nego ranije.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#111 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

muminovic wrote: Recimo po Pravilniku o orijentacijskim mjerilima za rad sudija i stručnih saradnika u BiH ranijem, u nacinu mjerenja rada sudija i strucnih saradnika slozenost predmeta nije bila značajna kao kriterij u odredivanju norme. Tako je, naprimjer, sudija imao obavezu da mjesecno rijesi 24 parnicna predmeta. bez obzira na njihovu slozenost.

Promjenili su paravnilnik, i sada je obaveza prema novom nacinu normiranja, sudija ima obavezu da mjesecno rijesi 16 parnicnih predmeta donosenjem odluke u meritumu, ili 66 predmeta donosenjem presude zbog propuštanja, ili 88 predmeta na ostale nacine zavrsetka.

Samo radi ove izmjene pravilnika u 2012godini je rjeseno za vise od 100.000 predmeta nego ranije.
Ne slažem se, jer je bio laksi stari sistem normiranja, odnosno mislim da je taj stari sudijama vise odgovrao.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#112 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Naravno da je sudijama stari sistem vise odgovarao, jer su morali manje da rade.

Dobro, ali u presudama radi propustanja, obrazlozenja su stura i tu nema sta posebno da se pise, zato vidis kako su vrednovana.

Uradi 16 slozenih predmeta sa obrazlozenjima, ili 66 presuda na osnovu propustanja (bez obrazlozenja) za normu.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#113 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

Ne kuzim.
ali nema veze, da rezmiram, postoji niz stvari koje treba izmijeniti, mislim da su najbitniji: obrazloženje presude (Evo neka uvedu pisanje obrazloženja ko na zapadu, neka bude norma za sve 50 predmeta), ukidanje i vracanje i dostavljanje i jos dvije tri stvari.

Drug, imam posla, moram ići, pozz.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#114 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Drinski wrote:Ne kuzim.
ali nema veze, postoji niz stvari koje treba izmijeniti, mislim da su najbitniji: obrazloženje presude (Evo neka uvedu pisanje obrazloženja ko na zapadu, neka bude norma za sve 50 predmeta), ukidanje i vracanje i dostavljanje i jos dvije tri stvari.

Drug, imam posla, moram ići, pozz.
Pa stari pravnilnik je izmjenjen, i sada ima novi, sudijama daje mogucnost za ostvarenje norme da rijese u jednom mjesecu, kao svoju normu:

16 parnicnih predmeta donosenjem odluke u meritumu
ili
66 predmeta donosenjem presude zbog propuštanja
ili
88 predmeta na ostale nacine zavrsetka.

A prije je norma bila samo 24 parnicna predmeta mjesecno (bez obzira na vrstu presude).

Dakle jedan parnicni predmet u meritumu, ima snagu kao da si rjesio 4 parnicna predmeta donosenjem presude zbog propustanja ili 8 parnicnih predmeta koji su na ostali nacin zavrseni (smrt lica, povlacenje tuzbe itd...)

Prije sudija recimo rjesio 24 parnicna predmeta od toga 10 presudom na osnovu propustanja, i 14 ostalim nacinima zavrsetka i to je norma za cijeli mjesec, sada vise tako ne moze.

Na ovaj nacin se digla produktivnost za 100.000 uradjenih predmeta vise nego inace u samo jednoj godini.

Puno pozdrava.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#115 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Max Bunker »

muminovic wrote:Ili da se uposli 1000 pripravnika moji leže na birou, kako bi pomagali sudija
a da se rjese predmeti.

BiH ima iznad EU prosjeka 22 suca na 100.000 ljudi, Njemavka ima 20.

Do nas je, nesto očigledno nije u recu a VSTV koje je do sada potrošilo 100 miliona KM slabo da sta moze.
Ne pokušavam braniti rad VSTV-a ali kada se već uzima za primjer Njemačka, onda treba reći i da se kod njih dosta sporova rješava van sudskim putem (u radnim sporovima oko 40% itd.), dok kod nas praksa pokazuje da Sud u glavama građana predstavlja sve i da samo sudu vjeruju.

Pripravnicima ne možeš dopustiti da nešto ozbiljnije rade iz milion razloga (tek se upoznaju sa materijom, nema se puno vremena da im se objašnjava itd.), dok bi se opet s' druge strane stručnim saradnicima pored MAL-ova mogli dati i drugi predmeti u rad.
Naravno, treba mijenjati odredbe Zakona o izvršnom postupku itd., itd. ali to je baš jedna duga priča.

P.S.
Meni konkretno treba tačan broj zaostalih predmeta (i ako može po referatima).
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#116 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Max Bunker wrote:
muminovic wrote:Ili da se uposli 1000 pripravnika moji leže na birou, kako bi pomagali sudija
a da se rjese predmeti.

BiH ima iznad EU prosjeka 22 suca na 100.000 ljudi, Njemavka ima 20.

Do nas je, nesto očigledno nije u recu a VSTV koje je do sada potrošilo 100 miliona KM slabo da sta moze.
Ne pokušavam braniti rad VSTV-a ali kada se već uzima za primjer Njemačka, onda treba reći i da se kod njih dosta sporova rješava van sudskim putem (u radnim sporovima oko 40% itd.), dok kod nas praksa pokazuje da Sud u glavama građana predstavlja sve i da samo sudu vjeruju.

Pripravnicima ne možeš dopustiti da nešto ozbiljnije rade iz milion razloga (tek se upoznaju sa materijom, nema se puno vremena da im se objašnjava itd.), dok bi se opet s' druge strane stručnim saradnicima pored MAL-ova mogli dati i drugi predmeti u rad.
Naravno, treba mijenjati odredbe Zakona o izvršnom postupku itd., itd. ali to je baš jedna duga priča.

P.S.
Meni konkretno treba tačan broj zaostalih predmeta (i ako može po referatima).
Max BUNKER, moze naravno tacan broj zaostalih predmeta je 2,2 miliona, a po referatima i po sudovima, najlakse ti je da pogledas godisnji izvjestaj VSTV za 2013.g. tu ti pise tacno u svakom sudu koliko desetina hiljada ima nerjesenih predmeta.

Npr Kantonalni sud u Sarajevu u ovom trenutku rjesava predmete iz 2008godine, a danas je 01.07.2014.g.

p.s.

Drug moj, ne mozes ti brati VSTV BIH njih niko ne moze odbranit, do sada su uzeli 100 miliona KM donacija, nevjerovatno je da u 10 godina rada imaju minimalni moguci napredak.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#117 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Ovo nema ni u Ruandi:
Blokirana registracija više od 600 preduzeća u FBiH, upitne strane investicije!

Potpuni prekid sistema registracije poslovnih subjekata u sudovima FBiH imat će katastrofalne posljedice po ekonomski razvoj Federacije ali i uzrokovati potpunu obustavu stranih investicija

Imajući u vidu da se od 16.06.2014. godine u svim sudovima u Federaciji ne vrši registracija poslovnih subjekata, osnivanja te drugi poslovi u nadležnosti suda, isto će prouzrokovati veliko nezadovoljstvo stranaka-privrednih subjekata, dovesti do povećanja broja neriješenih predmeta te do neažurnosti sudova


Odjeljenje registra za upis pravnih lica Općinskog suda u Sarajevu, kao i odjeljenja svih sudova u Federaciji BiH, već duži period se suočavaju sa problemima pri registraciji poslovnih subjekata, a koji su uzrokovani nepostojanjem adekvatne tehničke podrške. O istom je gđa Janja Jovanović, predsjednica sarajevskog Općinskog suda, blagovremeno obavijestila Zorana Mikulića, ministara Federalnog ministarstva pravde. Nakon toga su Općinski sud u Sarajevu, kao i svi predsjednici registarskih sudova u FBiH, o navedenom problemu pismeno informisali Vladu Federacije BiH, ministra Federalnog ministarstva pravde te Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH. Tom prilikom posebno je naglašeno da problem gubitka komunikacije sa nadležnim registarskim sudovima (10 sudova), poreznim upravama i Upravom za indirektno oporezivanje, već uzrokuje milionske štete te zaustavlja priliv svih stranih investicija, a zbog čega sudovi trpe svakodnevne kritike kako od stranaka tako i od javnosti. Pored navedenog, veliki problem predstavlja i nemogućnost otklanjanja grešaka u sistemu jer ugovor sa firmom LANACO, koji je raskinut 01.12.2013.godine, nije nikada obnovljen niti je potpisan novi sa drugom odgovarajućom firmom.

Uposlenici Općinskog suda u Sarajevu pokušavali su prevazići ovaj problem angažovanjem vlastitih radnih snaga i tehničkih kapaciteta ali od ponedjeljka, 16.06.2014. godine, više ne postoji elektronska komunikacija između gore navedenih institucija, a za što svu odgovornost preuzima Vlada Federacije BiH i Federalno ministarstvo pravde. Došlo je do potpunog prekida sistema registracije poslovnih subjekata, odnosno osnivanja novih firmi u FBiH, a što może imati katastrofalne posljedice po ekonomski razvoj FBiH ali i uzrokovati potpunu obustavu stranih investicija.

Sud je tražio od Federalnog ministara pravde da hitno preduzme aktivnosti shodno odredbama Zakona o registraciji poslovnih subjekata u Federaciji BiH (Sl.novine FBiH 27/05 čl. 84), prema kojim je Federalno ministarstvo pravde nadležno za cjelokupno održavanje sistema registracije poslovnih subjekata kao i za isporuku elektronskih podataka. Općinski sud u Sarajevu, iako se u ovom sudu kao i u svim sudovima na području Federacije prestalo sa registracijom privrednih subjekata, od Federalnog ministarstva pravde do danas nije dobio povratnu informaciju o preduzetim aktivnostima na prevazilaženju problema.

Imajući u vidu da se od 16.06.2014. godine u svim sudovima u Federaciji ne vrši registracija poslovnih subjekata, osnivanja te drugi poslovi u nadležnosti suda u Zakonom predviđenom roku, isto će prouzrokovati veliko nezadovoljstvo stranaka-privrednih subjekata, dovesti do povećanja broja neriješenih predmeta te do neažurnosti sudova. S obzirom da se radi o ozbiljnom problemu koji može rezultirati nesagledivim posljedicama, potrebno je da Federalno ministarstvo pravde hitno preduzme sve aktivnosti u cilju prevazilaženja navedenih problema.

Također ističemo problem i sa aplikacijom „Laris Light“ putem koje su nekada sva fizička i pravna lica imala pristup kopiji A (popisnog) i B (vlasničkog) lista, međutim, aplikacija nije u funkciji još od novembra 2012. godine zbog nepostojanja adekvatne tehničke podrške. Stupanjem na snagu Zakona o stvarnim pravima FBiH, aplikacija u trenutnom obliku ne može podržati obradu zahtjeva iz kog razloga je neophodno doraditi sistem. O ovom problemu je menadžment Općinskog suda u Sarajevu u nekoliko navrata također obavještavao Federalno ministarstvo pravde kao i VSTV BiH.

OSS Sarajevo
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#118 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

pa nema nema ovo veze sa VSTV-om.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#119 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Drinski wrote:pa nema nema ovo veze sa VSTV-om.
Kako nema, VSTV BiH je imao vremena da rjesi problem, mogao je uticati na Ministarstvo pravde FBIH, ili naci druga rjesenja prije obustave rada i totalnog kolapsa svih sudova.

Sudovi su uredno obavjestavali VSTV BiH da ce doci do ovog problema, a oni uopste nisu reagovali.

To je u iskljucivoj nadleznosti VSTV BiH.

Clan 17 Zakona o VSTV BiH

"(21) pokreće, nadgleda i koordinira projekte koji se odnose na poboljšanje pitanja vezanih za upravljanje sudovima i tužilaštvima, uključujući traženje finansijskih sredstava iz domaćih i međunarodnih izvora;"


(24) vodi, koordinira i nadgleda korištenje informacione tehnologije u sudovima i tužilaštvima da bi se u tom pogledu postigla i održala uniformnost u sudovima i tužilaštvima u cijeloj zemlji. Sudovi i tužilaštva mogu uvoditi automatizirane sisteme praćenja i registracije predmeta ili slične sisteme uključujući sisteme podrške i pohranjivanja podataka, samo uz prethodno odobrenje Vijeća;
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#120 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

VSTV je mogao onako dobronamjerno, kao komšija, skrenuti pažnju, ali to je nadležnost Ministr.pravde.
Eto ti gore to lijepo piše. Nista VTSTV nema sa tim. Ako hoce sutra može ministarstvo ukinuti taj program i VSTV nista tu ne moze.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#121 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Naknadno sam dodao gore clan 17 stav 21 i 24, pogledaj da je 100% nadlezno VSTV da koordinira sve sto se toga tice.

Dakle, ne "onako" usput, nego 100% u njihovoj nadleznosti, znali su prje 1 god do cega ce doci, ako Ministarstvo pravde FBiH nije htijelo da reaguje, morali su predvijediti sta i kako dalje, kako su mogli dopustiti da sudovi (njih 10 - privredna odjeljenja u FBIH) vec skoro 1 mjesec ne mogu da vrse ono sto im je u nadleznosti,
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#122 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

ovo 17.st.21. nema veze sa IT-om.
ovo sa 17.st.24
"vodi, koordinira i nadgleda korištenje informacione tehnologije u sudovima i tužilaštvima da bi se u tom pogledu postigla i održala uniformnost u sudovima i tužilaštvima u cijeloj zemlji".

Prvo, naglasak je na "održanju uniformnosti", a kada nema nikako programa, onda opet postoji uniformnost.
Drugo, ne piše "uvodi", "održava", "finansira" IT.
I trece, sada ministar.pravde moze skroz ukinuti te programe i VSTV tu nista ne moze uraditi. Ama bas nista.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#123 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Pa upravo je i u pitanju IT, ugovor sa firmom koja im je pruzala usluge LANACO je raskinut, samo je trebalo obezbjediti sredstva za novi period, ili naci drugo rjesenje.

Ovdje je zakazalo i VSTV BiH, i Ministarstvo pravde FBiH.

Ali u svakom slucaju PRAVOSUDJE BiH.

U svakom slucaju u narednom izvjestaju Doing Businessa sa 131 mjesta, mozemo ocekivati 161 od 161 zemlje.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#124 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

10 godina gradili zgradu TUZILASTVA, a onda shvatili da je neprikladna i prodaju je

Image
„Zgrada je prikladna jer je 2008. izvršena izmjena projektne dokumentacije”, napominje Radovanović.

Novu zgradu Tužilaštva Tuzlanskog kantona, koju grade više od deset godina, Vlada kantona planira da proda, jer je tek sada procijenila da je ta zgrada neprikladna. U najmanju ruku je čudno da je nakon planiranja i projektovanja proglašena neprikladnom, a na cijelu priču dodatnu sjenu bacaju trvrdnje iz Tužilaštva da ova i ovakva zgrada zadovoljava njihove zahtjeve.

Izgradnja nove zgrade Tužilaštva Tuzlanskog kantona započela je 2001. godine. No, jedanaest godina moglo bi otići u nepovrat. Vlada želi prodati zgradu koju gradi. Kaže to i ministar pravosuđa i uprave Tuzlanskog kantona Alen Taletović za Federalnu televiziju.

„Novac će Vlada iskoristiti u ulaganje u pravosudnu infrastrukturu na nekom drugom mjestu”, napominje on.

Osim godina i milioni maraka bi mogli otići u nepvrat. Cijena zgrade je sa prvobitnih 3,2 miliona maraka zbog poskupljenja građevinskog materijala i PDV-a narasla na oko 5,2 miliona maraka, kaže Dragan Radovanović, zamjenik glavnog kantonalnog tužioca TK-a, prenosi FTV.

Bez obzira na cifre predstavnici Vlade su odlučni. Nakon decenije razmišljanja napokon su shvatili da je, prem riječima ministra Taletovića, “neadekvatna za smještaj Kantonalnog tužilaštva”.

A oni koji trebaju useliti u zgradu nemaju problema s komforom.

„Zgrada je prikladna jer je 2008. izvršena izmjena projektne dokumentacije”, napominje Radovanović.

Premijer Sead Čaušević, ipak, najbolje zna: „Ta zgrada, prema onom što sam čuo, kapacitetom ne zadovoljava potrebe s obzirom na to da je Tužilaštvo naraslo.”

Za završetak izgradnje ove zgrade Vlada Tuzlanskog kantona, tvrdi premijer, nema para. Zato će prodati ovu da izgrade novu?!
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#125 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

OPet ti šukaš. :) Pa ne pravi ovo VSTV ili tuzilastvo nego kantonalna Vlada, nije dobro planirala kapacitete.
Post Reply