Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 17160
Joined: 31/03/2019 14:56

#777 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by vjeshalica »

xvassido wrote: 17/04/2020 12:13
odnosi se na sve, jer fizičko ili pravno lice nije u mogućnosti da prati presude niti da na iste se javlja ili dolazi lično.

a sta je sa predmetima sa drugostepenog organa koji odlucuju o zalbama? i to ce se jos cekati jer oni svakako ne rade....jedva docekali da razvlace sporove :roll:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#778 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by JThomas »

ja pišem o prijedlogu zakona u federaciji bih, koji je predložen ali nije još usvojen. a o čemu ti pišeš i gdje nalaziš to što pišeš?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58687
Joined: 03/08/2010 19:04

#779 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by kakavdanakneiskustvu »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/usv ... /200504065

On predviđa, između ostalog, subvencioniranja doprinosa za obavezna osiguranja, obustavu obračuna i plaćanje zatezne kamate na javne prihode, prekid svih upravnih, parničnih, vanparničnih i izvršnih postupaka za vrijeme stanja nesreće, kao i uspostavu garancijskog fonda.


šta ovo boldovano tačno znači,i do kad će to to tačno trajati,primjena ovog zakona,tacnije prekid svih postupaka,misli se na sudove?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#780 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by JThomas »

ne zna tačno niko a ponajmanje oni koji su prijedlog napisali i za njega glasali. ali njih i ne zanima. oni mogu pozvati institucije da rade svoj posao.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#781 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Nikad nista gluplje ne procitah' ovo ce kod nasih sudaca stvoriti dodatnu pomutnju i razloga da ne rade ili rade pogresno'
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#782 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by JThomas »

:mrgreen: molim vas, neka institucije rade.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58687
Joined: 03/08/2010 19:04

#783 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by kakavdanakneiskustvu »

muminovic wrote: 05/05/2020 08:26 Nikad nista gluplje ne procitah' ovo ce kod nasih sudaca stvoriti dodatnu pomutnju i razloga da ne rade ili rade pogresno'
neki dan sam čuo da sudije u kantonalnom sudu u Zenici,rade od kuće.mislim,ne kontam,nikako ne dolaze na posao valjda
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#784 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by JThomas »

kad ti dođe novi poziv, dobro došao. ne može ti više i bolje od ovog reći ni predsjednik suda. nažalost. tako stvari idu.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58687
Joined: 03/08/2010 19:04

#785 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by kakavdanakneiskustvu »

JThomas wrote: 05/05/2020 10:31 kad ti dođe novi poziv, dobro došao. ne može ti više i bolje od ovog reći ni predsjednik suda. nažalost. tako stvari idu.
ma znam,ocito da nece ni doci dok ovaj korona zakon prestane da važi,ili kako to već ide
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#786 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Neregistrirani »

kakavdanakneiskustvu wrote: 05/05/2020 10:12
neki dan sam čuo da sudije u kantonalnom sudu u Zenici,rade od kuće.mislim,ne kontam,nikako ne dolaze na posao valjda
U svim sudovima rade tako, od kuce, omgućen je pristup cms-u od kuce, kao i nosenje spisa kuci na revers, rekose mi. Krivica radi svakako, u svim slucajevima u kojima je nemoguce odlaganje. Radi se otpremanje i prijem pismena, a ide se i na postepenu normalizaciju rada, mogucnost zakazivanja rocista od polovine maja i potpunu normalizaciju od pocetka juna, najkasnije do sredine juna za 100% kapaciteta. Daktilografi su u sudovima, pune ruke posla. Strucni saradnici rade od kuce. Sudske uprave, ikt i racunovodstva rade redovno.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58687
Joined: 03/08/2010 19:04

#787 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by kakavdanakneiskustvu »

Neregistrirani wrote: 06/05/2020 14:27
kakavdanakneiskustvu wrote: 05/05/2020 10:12
neki dan sam čuo da sudije u kantonalnom sudu u Zenici,rade od kuće.mislim,ne kontam,nikako ne dolaze na posao valjda
U svim sudovima rade tako, od kuce, omgućen je pristup cms-u od kuce, kao i nosenje spisa kuci na revers, rekose mi. Krivica radi svakako, u svim slucajevima u kojima je nemoguce odlaganje. Radi se otpremanje i prijem pismena, a ide se i na postepenu normalizaciju rada, mogucnost zakazivanja rocista od polovine maja i potpunu normalizaciju od pocetka juna, najkasnije do sredine juna za 100% kapaciteta. Daktilografi su u sudovima, pune ruke posla. Strucni saradnici rade od kuce. Sudske uprave, ikt i racunovodstva rade redovno.
pa šta onda znači ovo u korona zakonu,obustava svih sudskih postupaka?
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#789 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Neregistrirani »

kakavdanakneiskustvu wrote: 06/05/2020 14:36
pa šta onda znači ovo u korona zakonu,obustava svih sudskih postupaka?
Nemam pojma kakav im je plan u Federaciji, ja sam u RS i znam da je ovako oragnizovano, bar u banjaluckim sudovima.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58687
Joined: 03/08/2010 19:04

#790 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by kakavdanakneiskustvu »

Neregistrirani wrote: 07/05/2020 11:20
kakavdanakneiskustvu wrote: 06/05/2020 14:36
pa šta onda znači ovo u korona zakonu,obustava svih sudskih postupaka?
Nemam pojma kakav im je plan u Federaciji, ja sam u RS i znam da je ovako oragnizovano, bar u banjaluckim sudovima.
ok
kuli1961
Posts: 2425
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#791 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by kuli1961 »

Neregistrirani wrote: 06/05/2020 14:27
kakavdanakneiskustvu wrote: 05/05/2020 10:12
neki dan sam čuo da sudije u kantonalnom sudu u Zenici,rade od kuće.mislim,ne kontam,nikako ne dolaze na posao valjda
U svim sudovima rade tako, od kuce, omgućen je pristup cms-u od kuce, kao i nosenje spisa kuci na revers, rekose mi. Krivica radi svakako, u svim slucajevima u kojima je nemoguce odlaganje. Radi se otpremanje i prijem pismena, a ide se i na postepenu normalizaciju rada, mogucnost zakazivanja rocista od polovine maja i potpunu normalizaciju od pocetka juna, najkasnije do sredine juna za 100% kapaciteta. Daktilografi su u sudovima, pune ruke posla. Strucni saradnici rade od kuce. Sudske uprave, ikt i racunovodstva rade redovno.
Nema pojma da je tako u BL sudovima! Mozda neke sudije dolaze u kanc, mozda neki "rade od kuce"(malo morgen- to je "gospoda" koja nece da nosi spis kuci da ga spremi)- ali nema otpravaka presuda, nakon glavnih rasprava odrzanih prije godinu- godinu ipo dana! U smislu zakazivanja rocista-nista se jos ne zna, u Osnovnom sudu BL :izet: lud zbunjenog!
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#792 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by JThomas »

ma jedva se dočekalo da se ne radi. bilo je u uputama vstv kao da se omogući rad od kuće, ali u stvarnosti - ništa. ja dobio tri pismena od sudova sve skupa otkad je ovo sranje počelo.
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#793 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Neregistrirani »

kuli1961 wrote: 07/05/2020 20:57 Nema pojma da je tako u BL sudovima! Mozda neke sudije dolaze u kanc, mozda neki "rade od kuce"(malo morgen- to je "gospoda" koja nece da nosi spis kuci da ga spremi)- ali nema otpravaka presuda, nakon glavnih rasprava odrzanih prije godinu- godinu ipo dana! U smislu zakazivanja rocista-nista se jos ne zna, u Osnovnom sudu BL :izet: lud zbunjenog!
Valjda znam kako mi "firma" radi.
kuli1961
Posts: 2425
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#794 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by kuli1961 »

Neregistrirani wrote: 07/05/2020 21:31
kuli1961 wrote: 07/05/2020 20:57 Nema pojma da je tako u BL sudovima! Mozda neke sudije dolaze u kanc, mozda neki "rade od kuce"(malo morgen- to je "gospoda" koja nece da nosi spis kuci da ga spremi)- ali nema otpravaka presuda, nakon glavnih rasprava odrzanih prije godinu- godinu ipo dana! U smislu zakazivanja rocista-nista se jos ne zna, u Osnovnom sudu BL :izet: lud zbunjenog!
Valjda znam kako mi "firma" radi.
Ako si sudija OSBL, mozda spadas u malenu grupu vrijednih i priljeznih sudija tog suda, koji rade i od kuce i u kancelariji. Ako nisi, onda si str. saradnik ili pripravnik, koji je dodijeljen sudiji, bilo iz ove grupe, bilo van nje, pa ne vidis siru sliku. Ako si pak zaposlenik sudske uprave, tada ne znas kako sud radi i kako TREBA I MORA da radi, u normalnim i ovim nenormalnim uslovima, jer nisi strucan da o tome govoris (ovo bez uvrede za tvoje zvanje i poziciju u sudu, ali se protivim da o pravu i postupcima govori neko ko nema potrebne kvalifikacije) pa je dalja rasprava izlisna.
Urebna sa zak snagom u rokovima...te akti VSTS i predsjednika suda imaju strasnu rupu. tj, nista nije definisano/normirano za period 04.4.2020- do danas i buduce (konkretno), tj u tom periodu, rocista jednostavno NEMA, iako su bila zakazana, a nema ni rjesenja o prekidu, ni mail obavijesti. nista...Posljednji, svjezi akt VSTS- nista konkretno, a napisano je u uobicajenom stilu VSTS- lezi ljebe da je jedem. Zato sam i napisao da : :izet: lud zbunjenog.
Normalizacija nije moguca,ako se misli odrzavati rociste u sudijskim kancelarijama, koje su uglavnom dimenzija najvise do 5 x 4 m (objekat tog suda je 70-tih godina bio namijenjem za Dom zdravlja, dakle, neadekvatan), jer pored sudije, daktilografa, njihovih stolova, ormara, spisa, dvije stranke (bez eventualnih svjedoka, vjestaka)- nemoguce je odrzavati distancu ni od 1 m, a kamoli vise...Potencijalno leglo zaraze. Dakle, samo sudnica, kojih je malo, a i do sada je dobiti sudnicu bila premija.
Kada se svemu ovome doda i to da se jos uvijek posta urucuje preko portira i to na ulazu u sud, da ZAISTA nema presuda i po godinu i duze od zakljucenja gl.rasprave (iskljucivo zbog Zakona o zastiti licnih podataka ovdje ne navodim konkretne brojeve predmeta!), na rijec "normalizacija" se moze dati jedan jedini komentar- malo morgen!
Posljedice zaraze su se mogle koliko toliko ublaziti, ali- zasto bi se mucnulo glavom, kad se moze i ovako- nista ne raditi.
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#795 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Neregistrirani »

;)
Strpi se jos koji dan. Eto osnovnog ponovo u funkciji.

Sto se tice korone u pravosudju, a boluje ono od gorih baja, ne bih ja toliko brinuo. Uostalom, ako ce otvoriti kafane i pustiti prevoz, tj. zamalo tretirati stanje normalno i tretirati virus kao nesto s cim se zivi, sto se i potencira, toliko je drugih mjesta u okruzenju kojih se treba bojati. Znas i sam stanje s prostorijama u sudu, nisu dramili zbog gripe, nece ni sad zbog ovog.
kuli1961
Posts: 2425
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#796 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by kuli1961 »

Neregistrirani wrote: 08/05/2020 22:46 ;)
Strpi se jos koji dan. Eto osnovnog ponovo u funkciji.

Sto se tice korone u pravosudju, a boluje ono od gorih baja, ne bih ja toliko brinuo. Uostalom, ako ce otvoriti kafane i pustiti prevoz, tj. zamalo tretirati stanje normalno i tretirati virus kao nesto s cim se zivi, sto se i potencira, toliko je drugih mjesta u okruzenju kojih se treba bojati. Znas i sam stanje s prostorijama u sudu, nisu dramili zbog gripe, nece ni sad zbog ovog.
Bio sam neposredni svjedok sta korona moze da uradi- jednostavno strasno, u jednom danu ti okrene zivot naglavce. doslovno je- ko se zarazi i prezivi, pricace.
A prostorije u sudu- drama ili ne- trenutno mi je poznato da najmanje 5-6 BL advokata nece ni pod kojim uslovima pristati da se rocista odvijaju u tim kancelarijama. Uostalom, kako sami i opisao prethodno, one ne zadovoljavaju nalozeni minimum odstojanja u zatvorenom prostoru. Idemo dalje....
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#797 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Neregistrirani »

kuli1961 wrote: 09/05/2020 21:43
Bio sam neposredni svjedok sta korona moze da uradi- jednostavno strasno, u jednom danu ti okrene zivot naglavce. doslovno je- ko se zarazi i prezivi, pricace.
A prostorije u sudu- drama ili ne- trenutno mi je poznato da najmanje 5-6 BL advokata nece ni pod kojim uslovima pristati da se rocista odvijaju u tim kancelarijama. Uostalom, kako sami i opisao prethodno, one ne zadovoljavaju nalozeni minimum odstojanja u zatvorenom prostoru. Idemo dalje....
Od 18.5. OS BL puno radno vrijeme i mjere za odrzavanje rocista.
Ima odluka na stranici suda.

https://ossud-banjaluka.pravosudje.ba/v ... _doc=63904
kuli1961
Posts: 2425
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#798 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by kuli1961 »

Neregistrirani wrote: 12/05/2020 16:56
kuli1961 wrote: 09/05/2020 21:43
Bio sam neposredni svjedok sta korona moze da uradi- jednostavno strasno, u jednom danu ti okrene zivot naglavce. doslovno je- ko se zarazi i prezivi, pricace.
A prostorije u sudu- drama ili ne- trenutno mi je poznato da najmanje 5-6 BL advokata nece ni pod kojim uslovima pristati da se rocista odvijaju u tim kancelarijama. Uostalom, kako sami i opisao prethodno, one ne zadovoljavaju nalozeni minimum odstojanja u zatvorenom prostoru. Idemo dalje....
Od 18.5. OS BL puno radno vrijeme i mjere za odrzavanje rocista.
Ima odluka na stranici suda.

https://ossud-banjaluka.pravosudje.ba/v ... _doc=63904
Da, znam za tu odluku, sadrzajno je djelimicno korektna. Ta djelimicnost se ogleda u otme sto je odredjeno da se krivicni pretresi obalvjaju od 8 do 11 AM, vanparnica i prekrisaji od 11-13 sati, a parnica tek od 13- 16 sati. Proporcionalno gledano, krivicnih predmeta je bitno manje nego parnicnih, ali nee- krivici treba dati priorotet? Opet ce doci do zagusenja.
Nekorektna je, jer se zasniva na aktu VSTS od 30.4., i sto je donijeta, barem prema njenom uvodu- 08.05.2020. Dakle, punih 7 kalendarskih dana ili 4 radna dana je trebalo predsjedniku suda da je donese? Da li je i on bio u obavezi da radi od kuce? Ako jeste, sta je cekao?
Dalja nekorektnost te odluke je sto je (navodno) donijeta dana 08.5.2020.- što je bio prosli petak, a stavljena je na site OSBL juce, u ponedjeljak, 11.5.2020.
A da sam bio u pravu kada sam ranije pisao o neradu i bahatosti odredjenog broj sudija Osnovnog suda Banja Luka, govori i ovo- za cca 50-tak dana koliko sudije NISU normalno ili NISU NIKAKO radile, jedan advokat je u svom fahu dobio- SLOVOM I BROJEM- 4 podneska- pozivi za naredna račista. NIJEDNU JEDINU presudu, a samo taj advokat ceka 7 presuda u predmetima gdje su rasprave zakljucene PRIJE GODINU I VISE DANA!
Umjesto da vrijeme iskoriste i ocste "repove", isprazne ladice, taj broj sudija nije nista radio, van svake sumnje.
PA, dokle vise takav odnos sudija prema svojim obavezama? Ovdje ne spominjem zakonsku obavezu da se presuda uradi najkasnije u roku od 30 dana od zakljuenja ročista....I dalje nema odgovornosti, nema progona, nema kaznjavanja. A KAznena politika UDT- samo treba pogledati neki post od ranije sto sam prikazao...
Volim ovu struku, redovnom sudstvu . sa razlicitih strana sudijiske klupe - sam dugo godina i sam pripadao. Duboko postujem sudijsku funkciju, ali me je sramota takvih uhljeba i lezilebovica u sudstvu. Danasnje generacije sudija redovnih sudova- govorim za BL sredinu, narocito OS BL- misle da su struka, posao nastali danom njihovog zbora na tu funkciju. E, pa nije tako. Prevrsila je "dara mjeru" time sto se OSBL "hvali" svojim rezultatima, a oni su mizerni i prije svega lazno prikazani.
I ona saka cestitih , postenih ljudi je ugusena ovim lezilebovicima.
ZAto ne cudi sto je opste gradjanstvo ogorceno stanjem u pravosudju i sto mu nimalo ne vjeruje. Percepcija "povjerenja gradjana u pravosudje" - nije slaba, nego je nula (bodova). I sasvim je realno sto je tako.
Reforma pravosudja, pokrenuta 2001/2002- preko IJC- Rakel Surlian (sa njom se u to vrijeme debelo svadjao, klao, kako kod hoces)- je PROPALA! Tacka. Ende. Nema se sta vise reci.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#799 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by JThomas »

jedva se dočekalo da se ne radi. da mogu raditi, zakazivati i presuđivati šta hoće, koliko hoće i kad hoće, a ako hoće i ništa od navedenog. to je sva suština u stvarnosti.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#800 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Misljenja sam da im treba dati pune plate naravno + bonus na njih za svo ovo vrijeme jer su pod stresom radi COVID-a.
Post Reply