Pravoslavna slava

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
majstorina
Posts: 219
Joined: 26/01/2010 15:27

#201 Re: Pravoslavna slava

Post by majstorina »

Jara wrote:Zanimljivo... Kutija cigara? Ako neko ne puši, je l' stavi tuđu kutiju? I od kad je taj "običaj"?
To sam čuo u Bosni da rade.Kod nas u Hercegovini to ne postoji.Kakva je to tradicija?Šta se nosilo prije početka proizvodnje cigareta?Kesa duhana?Čista budalaština.Kod nas se nosi jabuka.
U stara vremena.mislim prije modernizacije Slava se slavila skromnije ali sadržajnije.Obično je svetkovanje počinjalo navečer,uoči slave a završavalo u jutro po slavi.Na slavu bi ti dolazili najbliži srodnici i kumovi ako ne slavite istog svetitelja.Znači vrlo skroman broj ljudi.Inače gosti koji dolaze na slavu zovu se pićari.Od jela se pripremao kupus raštan sa suvom bravetinom a na ražnju bi se ispeklo bravče,naravno ako je slava mrsna.Ništa supa,ništa sarma...Još bi se narezalo prušuta i suve jarčevine a gledalo bi se iznjet i finog sira iz mjeha.Od kolača samo šape.Pili su se rakija i vino a rijetko ko je pio himber.
Što se obredne strane tiče,kod nas se nije pripremalo slavsko žito,nego samo kolač u stvari krsni hljeb koji bi se mjesio u osvećenoj vodi.Vodu je svetio sveštenik nekoliko dana prije proslavljanja i za to bi bio darovan ili novcem ili nečim u naturi,naprimjer vunenim vešom,čarapama,hranom.
Krsna svijeća koja je napravljena od tri iste, palila bi se u podne uz čitanje Očenaša,Simbola Vijere i Tropara(Svaki svetac svoj tropar ima) i gledalo bi se kako svijeće gore.Ako gore podjednako to bi se tumačilo da će kuća biti napredna do iduće slave.Onda bi domaćin sijekao krsni hleb i škropio ga vinom.Potom nazdravo svima i rekao"Zdravi ste od jake slave Božije" a odgovaralo bi mu se"Bog ti zdravlje dao"Svi prisutni bi također nazdravili i izgovorili iste riječi.U međuvremenu bi domaćica tamjanom okadila ikonu svetitelja,sve prisutne kao i sve stambene i ekonomske prostorije i objekte.
Iza toga bi se pristupilo ručku i počinjao je neoficijelni dio slave gdje se pilo,mezilo,pjevalo i tabirilo i
koji se nerijetko završavao potpunim pijanstvom prisutnih.
Porijeklo Krsna Slave je nepoznato.Nas su učili da je Srbima Sveti Sava uveo taj običaj.Zanimljivo je da su i Katolici u Hercegovini slavili ali su i sveštenici odgovorili od tog običaja zbog rastrošnosti.Znamo i da je sredjevjekovna Humska vlasteoska porodica Sanković slavila, čini mi se Aranđelovdan.
Njčešće se slave Nikoljdan(19 decembra)Jovanjdan(20 januara)Đurđevdan(6 maj)Aranđelovdan(21 novembar).Manje se slave Simunjdan,Klimunjdan,Miholjdan,Ignjatijevdan,Lučindan.Mislim da sve slave osim Lazareve subote čije obilježavanje zavisi od Vaskršnjeg posta i Đurđevdana koji se rijetko poklopi za Velikim Petkom pa se prenese sa 6 na 9 maj imaju fiksan datum.
Neko je prije spomenuo da bi svi voljeli slaviti Đurđevdan jer tad najbolje sjedaju klempo i piva.Nekad nije bilo tako.Đurđevdan se smatrao najtežem za slavljenje jer su tada ambari prazni a stoka mršava.
Što se seoski slava tiče one se održavaju u selima koja imaju crkvu.Crkva je posvećena nekom svetitelju!Samim tim Slava sela će biti onaj dan kada se proslavlja svetitelj kome je crkva posvećena.Ujutru se održi bogosluženje a tokom dana traje narodno veselje u narodu popularno zvano dernek!
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#202 Re: Pravoslavna slava

Post by felipe kajetano »

Za ovu foru sa kutijom cigara sam prvi put cuo ovdje na forumu :-? , vjerovatno se radi o nekom lokalnom obicaju pitaj Boga odakle.

Vec sam rekao, obicaji se razlikuju od sela do sela, o regijama da se i ne govori :)
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#203 Re: Pravoslavna slava

Post by baby_angel »

Jara wrote:Zanimljivo... Kutija cigara? Ako neko ne puši, je l' stavi tuđu kutiju? I od kad je taj "običaj"?
Prije cigara nosila se jabuka. Zato se i kaže: Hvala ruci i jabuci.
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#204 Re: Pravoslavna slava

Post by baby_angel »

majstorina wrote:
Jara wrote:Zanimljivo... Kutija cigara? Ako neko ne puši, je l' stavi tuđu kutiju? I od kad je taj "običaj"?
To sam čuo u Bosni da rade.Kod nas u Hercegovini to ne postoji.Kakva je to tradicija?Šta se nosilo prije početka proizvodnje cigareta?Kesa duhana?Čista budalaština.Kod nas se nosi jabuka.
U stara vremena.mislim prije modernizacije Slava se slavila skromnije ali sadržajnije.Obično je svetkovanje počinjalo navečer,uoči slave a završavalo u jutro po slavi.Na slavu bi ti dolazili najbliži srodnici i kumovi ako ne slavite istog svetitelja.Znači vrlo skroman broj ljudi.Inače gosti koji dolaze na slavu zovu se pićari.Od jela se pripremao kupus raštan sa suvom bravetinom a na ražnju bi se ispeklo bravče,naravno ako je slava mrsna.Ništa supa,ništa sarma...Još bi se narezalo prušuta i suve jarčevine a gledalo bi se iznjet i finog sira iz mjeha.Od kolača samo šape.Pili su se rakija i vino a rijetko ko je pio himber.
Što se obredne strane tiče,kod nas se nije pripremalo slavsko žito,nego samo kolač u stvari krsni hljeb koji bi se mjesio u osvećenoj vodi.Vodu je svetio sveštenik nekoliko dana prije proslavljanja i za to bi bio darovan ili novcem ili nečim u naturi,naprimjer vunenim vešom,čarapama,hranom.
Krsna svijeća koja je napravljena od tri iste, palila bi se u podne uz čitanje Očenaša,Simbola Vijere i Tropara(Svaki svetac svoj tropar ima) i gledalo bi se kako svijeće gore.Ako gore podjednako to bi se tumačilo da će kuća biti napredna do iduće slave.Onda bi domaćin sijekao krsni hleb i škropio ga vinom.Potom nazdravo svima i rekao"Zdravi ste od jake slave Božije" a odgovaralo bi mu se"Bog ti zdravlje dao"Svi prisutni bi također nazdravili i izgovorili iste riječi.U međuvremenu bi domaćica tamjanom okadila ikonu svetitelja,sve prisutne kao i sve stambene i ekonomske prostorije i objekte.
Iza toga bi se pristupilo ručku i počinjao je neoficijelni dio slave gdje se pilo,mezilo,pjevalo i tabirilo i
koji se nerijetko završavao potpunim pijanstvom prisutnih.
Porijeklo Krsna Slave je nepoznato.Nas su učili da je Srbima Sveti Sava uveo taj običaj.Zanimljivo je da su i Katolici u Hercegovini slavili ali su i sveštenici odgovorili od tog običaja zbog rastrošnosti.Znamo i da je sredjevjekovna Humska vlasteoska porodica Sanković slavila, čini mi se Aranđelovdan.
Njčešće se slave Nikoljdan(19 decembra)Jovanjdan(20 januara)Đurđevdan(6 maj)Aranđelovdan(21 novembar).Manje se slave Simunjdan,Klimunjdan,Miholjdan,Ignjatijevdan,Lučindan.Mislim da sve slave osim Lazareve subote čije obilježavanje zavisi od Vaskršnjeg posta i Đurđevdana koji se rijetko poklopi za Velikim Petkom pa se prenese sa 6 na 9 maj imaju fiksan datum.
Neko je prije spomenuo da bi svi voljeli slaviti Đurđevdan jer tad najbolje sjedaju klempo i piva.Nekad nije bilo tako.Đurđevdan se smatrao najtežem za slavljenje jer su tada ambari prazni a stoka mršava.
Što se seoski slava tiče one se održavaju u selima koja imaju crkvu.Crkva je posvećena nekom svetitelju!Samim tim Slava sela će biti onaj dan kada se proslavlja svetitelj kome je crkva posvećena.Ujutru se održi bogosluženje a tokom dana traje narodno veselje u narodu popularno zvano dernek!
Svaka čast na strpljenju i na iscrpnom pojašnjenju slavskih običaja. Dosta stvari nisam znala. Interesantno ovo za Đurđevdan. :) :) :)
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#205 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:25, edited 1 time in total.
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#206 Re: Pravoslavna slava

Post by ladyada »

imam pitanje kako pravite onu kuhanu slatku psenicu ...ima li neko voljan da postavi recept ............. ;-) ;-)
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#207 Re: Pravoslavna slava

Post by felipe kajetano »

Narode pravoslavni-Hristos se rodi :)



Image :D

Image
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#208 Re: Pravoslavna slava

Post by KENJAC »

Vaistinu se rodi! .... Nego, jes bez veze 'vako daleko od svojih! Sinoc sam komsiji moro opet objasnjavat da mi jutros kad podje na poso svrati u kucu da mi bude polaznik. Cova je pravo dobar i prosla mi je godina bila uspjesna pa nebi da mijenjam. Jutos zvoni zvono ,ja otvorim a on i zena sa vrucim hljebom u 6,45 na pragu! Haj dobro, meni pravo drago, nego... odkud hljeb??? A on meni kaze "ja iso na internet pa mi izaslo Pravoslavci Kopti (zbog ovog atentata) pa se on interesovo za obicaje za Bozic i tamo naso da je kod njih obicaj hljeb nosit u crkvu za Bozic!!!! Ciko je car!! Nije mu palo na pamet da me pita kako to da sam 'vako bledunjav s obzirom da dolazim iz Afrike!?
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#209 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:25, edited 1 time in total.
neshto_pisem
Posts: 71
Joined: 06/09/2010 05:24

#210 Re: Pravoslavna slava

Post by neshto_pisem »

koliko ja znam lozenje badnjaka je specificnost srba ...
dosuse i makedonaca samo sto ih oni loze 5tog januara , a ne 6tog ... i zovu ih drugacije i mozda loze na malo drugaciji nacin ...

badnjaci valjda vuku porijeklo iz slovenske paganske religije , mada crkva kaze da simbolizuju toplinu hristove pecine kad se rodio (to tumacenje crkve sam saznao tek prekjuce) ...

grci ne loze badnjake ... mislim da ni bugari ni rusi ne rade to ...
neshto_pisem
Posts: 71
Joined: 06/09/2010 05:24

#211 Re: Pravoslavna slava

Post by neshto_pisem »

felipe kajetano wrote:Narode pravoslavni-Hristos se rodi :)



Image :D

Image
lol nisi bas morao naci turbo folk pjesmu ...


theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#212 Re: Pravoslavna slava

Post by theTruePath »

KENJAC wrote:Vaistinu se rodi! .... Nego, jes bez veze 'vako daleko od svojih! Sinoc sam komsiji moro opet objasnjavat da mi jutros kad podje na poso svrati u kucu da mi bude polaznik. Cova je pravo dobar i prosla mi je godina bila uspjesna pa nebi da mijenjam. Jutos zvoni zvono ,ja otvorim a on i zena sa vrucim hljebom u 6,45 na pragu! Haj dobro, meni pravo drago, nego... odkud hljeb??? A on meni kaze "ja iso na internet pa mi izaslo Pravoslavci Kopti (zbog ovog atentata) pa se on interesovo za obicaje za Bozic i tamo naso da je kod njih obicaj hljeb nosit u crkvu za Bozic!!!! Ciko je car!! Nije mu palo na pamet da me pita kako to da sam 'vako bledunjav s obzirom da dolazim iz Afrike!?

pa ista vjera brate,bez obzira odakle si

a treba cjeniti sto se covjek potrudio :D
neshto_pisem
Posts: 71
Joined: 06/09/2010 05:24

#213 Re: Pravoslavna slava

Post by neshto_pisem »

bingov buraz wrote:Inace Srbi jedini od pravoslavaca slave slavu,moguce da to ima korijene jos od predhriscanskih vremena kao sto Muslimani postuju Jurijevo(Djurdjevdan-Aldjun).
Pogledati film Ivkova slava,pored toga sto je odlican film nesto se i nauci.
Justina wrote:
Nema to veze sa sa predhriscanskim vremenima ,nego bas sa pustim turskim vremenima.
ja koliko znam obicaj slavljenja slava vuce porijeklo iz paganskih obicaja starih slovena ...

bilo je i katolika koji su slavili slavu samo katolicka crkva to nije odobravala pa je taj obicaj uglavnom iskorijenjen ...

mada i danas ima mali broj katolika koji slave slave , ako se ne varam konavle u okolini dubrovnika ili mozda par sela u dalmaciji ...
neshto_pisem
Posts: 71
Joined: 06/09/2010 05:24

#214 Re: Pravoslavna slava

Post by neshto_pisem »

Jozinho wrote:
radostan dan wrote:
caes wrote:svaka pravoslavna porodica ima svoju slavu, a ne svako selo.
Opet greška, skoro svako selo u Srbiji imaju svoju slavu, a i neki gradovi.
ja sam bio na jednoj slavi gdje cijelo selo slavi Sv. Iliju (03.08). Pa me zanimalo postoje li neke razlike među pravoslavnim srbima u dalmatinskoj zagori, hercegovini, bosni i da ne nabrajam dalje. al vidim da je i to od kuće do kuće različito, a kamoli do regija
pa posto mi je pola porodice iz boke kotorske , mogu reci da se u boki slava slavi umjerenije ...
napravi se rucak , supa , kuvano meso , salata , krompir , peceno meso i prsut i neki kolac ...
pozovu se clanovi porodice i ima se porodicni rucak ...

u bosni za slave naprave daleko vise hrane , pozovu daleko vise ljudi i to moze trajati cijeli dan i cak i dva tri dana ...
mislim da je slican slucaj i u srbiji ...

dok je u boki slava traje jedan rucak i zavrsena je ... obroci su umjereniji ...
u stvari nema ko u srbiji i u bosni da je sto prepun hrane cijeli dan pa da se jede do iznemoglosti , nego postavi se skoro pa obicni rucak , i kasnije dodje kolac ...
nema pecenja praseta , jagnjeta ili vola na raznju ...

i nema citanja nekih zdravica i rituala , nosenja zita ukrug da se pojede kasika , niti se nosi posuda sa rakijom i jabukom i cigarom da svako popije gutljaj i slicno ...

samo dodje pop , prepolovi pogacu , polije vinom i onda se ruca ...

za ostale krajeve ne znam kako je ...
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#215 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:26, edited 1 time in total.
neshto_pisem
Posts: 71
Joined: 06/09/2010 05:24

#216 Re: Pravoslavna slava

Post by neshto_pisem »

pa dobro neces ocekivati od crkve da javno prizna da je u pitanju paganski obicaj starih slovena :D ...

kao i slavljenje slava , i nosenje hrane na groblja itd ...

nego ce reci neki drugi razlog ...

interesantno je da je tisa bila sveto drvo starih slovena , a danas se dosta krstova pravi od tisovine ...

mislim malih krstova za nosenje ...

citao sam u national geographic magazinu i jednom ritualu u italiji kada proslavljaju dan nekog sveca , i imaju te neke rituale po ulicama i vrlo su slicno ritualima na crtezima koje su izvodila plemena i narodi koji su zivjeli tu za vrijeme rimskog carstva ...
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#217 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:27, edited 1 time in total.
neshto_pisem
Posts: 71
Joined: 06/09/2010 05:24

#218 Re: Pravoslavna slava

Post by neshto_pisem »

inace ne vjerujem ni da ce crkva u italiji ili drugim zemljama reci zvanicno da je neki obicaj paganski , nego ce izmisliti neki razlog ... a ima i tamo raznih tradicija ...

po nekim stvarima koje sam citao i vizantijsko pojanje u crkvi vuce korijene od muzike iz anticke grcke ...

mislim da je i sveti ilija gromovnik isto ostatak kulta peruna ili nekog boga iz slovenske paganske religije ...
njega i katolici nazivaju gromovnikom , a ne znam ko je uopste bio da li je imao veze sa gromovima ...
User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#219 Re: Pravoslavna slava

Post by exliberal »

sad vidjeh temu pa da dodam i ja kako se kod nas radilo
nasa slava je u oktobru i ja sam se pitao uvijek kako to da mi slavimo jednu slavu, familija od majke drugu, familija od babe trecu....predanje koje sam ja cuo je da je to od sv. Save doslo jer su se jedino tako mogli zapamtit svetci pogotovo tokom osmanlijske vladavine. Kako je koja familija dobila svoju slavu...to mi je nepoznato.
Sto se tice slave, slava se slavila 3 dana i to ide tako da prvi dan ti dolazi samo pop (da blagoslovi hljeb ili kolac kako su ga zvali) i najbliza familija, drugi dan ti dolaze bliski prijatelji a treci dan komsiluk.Nama je pop dolazi svake godine dok smo bili u Sarajevu. Sjecam se starog Ckaljka a kad se on penzionisao onda nam je dolazi ili Vojo ili Zuti ( mada on nije bio omiljen kod starijih zena ....vidjele ga u sorcu kako lize sladoled...e nemere to pop bez mantije :lol: )
Kao sto rekoh pop je dolazio i uvijek se hljeb sa njim lomio. Taj hljeb bi mater i baba napravile dan prije a znam da je to bio posao jer je trebalo ukrasavat pola dana...poslije popa dolazila bi familija na rucak i obicaj je bio da domacin ( u mom slucaju sam ja to bio posto je stari bio bolestan ) sluzi goste cijeli dan. Gosti se docekuju sa panajiom ( kuhanim zitom) poslije krece rucak. Rucak se posluzuje , domacin je tu da sipa rakiju i zabavlja goste. Pravilo je da casa nesmije da bude prazna i da domacin nesmije da sjedne dok god su gosti u kuci...sto znaci cijeli dan. Za rucak je obicno islo jaka supa, sarma, svinjsko i jagnjece pecenje, pita i kolac ( baklava, hurmasice itd)
Nasa slava je u oktobru tako da nije posna, moja je stara znala napravit dosta jela i na ulju za nekriscane (mnogi moji prijatelji su znali kad mi je slava te nemoj da ga nezovnes....najebo si)
Sto se tice kutije cigara.....kao sto rekoh domacin je morao da dosipa rakiju stalno medjutim kad bi gost odlucio da je vrijeme da se ide onda bi stavio kutiju cigara na casu od rakije...to je znak da je on zavrsio i da je vrijeme da se ide....
Ja nisam vjernik nikakav ....cak mogu reci da sam ateista ali sam se radovao slavi jer je sva familija kod tebe.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#220 Re: Pravoslavna slava

Post by Bloo »

exliberal wrote:sad vidjeh temu pa da dodam i ja kako se kod nas radilo
nasa slava je u oktobru i ja sam se pitao uvijek kako to da mi slavimo jednu slavu, familija od majke drugu, familija od babe trecu....predanje koje sam ja cuo je da je to od sv. Save doslo jer su se jedino tako mogli zapamtit svetci pogotovo tokom osmanlijske vladavine. Kako je koja familija dobila svoju slavu...to mi je nepoznato.
Sto se tice slave, slava se slavila 3 dana i to ide tako da prvi dan ti dolazi samo pop (da blagoslovi hljeb ili kolac kako su ga zvali) i najbliza familija, drugi dan ti dolaze bliski prijatelji a treci dan komsiluk.Nama je pop dolazi svake godine dok smo bili u Sarajevu. Sjecam se starog Ckaljka a kad se on penzionisao onda nam je dolazi ili Vojo ili Zuti ( mada on nije bio omiljen kod starijih zena ....vidjele ga u sorcu kako lize sladoled...e nemere to pop bez mantije :lol: )
Kao sto rekoh pop je dolazio i uvijek se hljeb sa njim lomio. Taj hljeb bi mater i baba napravile dan prije a znam da je to bio posao jer je trebalo ukrasavat pola dana...poslije popa dolazila bi familija na rucak i obicaj je bio da domacin ( u mom slucaju sam ja to bio posto je stari bio bolestan ) sluzi goste cijeli dan. Gosti se docekuju sa panajiom ( kuhanim zitom) poslije krece rucak. Rucak se posluzuje , domacin je tu da sipa rakiju i zabavlja goste. Pravilo je da casa nesmije da bude prazna i da domacin nesmije da sjedne dok god su gosti u kuci...sto znaci cijeli dan. Za rucak je obicno islo jaka supa, sarma, svinjsko i jagnjece pecenje, pita i kolac ( baklava, hurmasice itd)
Nasa slava je u oktobru tako da nije posna, moja je stara znala napravit dosta jela i na ulju za nekriscane (mnogi moji prijatelji su znali kad mi je slava te nemoj da ga nezovnes....najebo si)
Sto se tice kutije cigara.....kao sto rekoh domacin je morao da dosipa rakiju stalno medjutim kad bi gost odlucio da je vrijeme da se ide onda bi stavio kutiju cigara na casu od rakije...to je znak da je on zavrsio i da je vrijeme da se ide....
Ja nisam vjernik nikakav ....cak mogu reci da sam ateista ali sam se radovao slavi jer je sva familija kod tebe.
njanjanja

sad znamo kad ti je slava :D

ogladnih od tvog posta :D
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#221 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

uff...moram reći da se pregoni u svakom pogledu :mrgreen: ( na sreću)...uglavnom, sretna slava svima koji slave đurđevdan.

:)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#222 Re: Pravoslavna slava

Post by PipiDugaDevetka »

Na turističkom forumu na temi ''VISIT SREBRENICA'' se javio jedan diskutant/ica sa neobičnom željom da bude ktitor/ka. Ne kontam da li će kompletnu crkvu da izgradi ili samo da učestvuje u pravljenju crkve. Treba ga povezati sa poštenim vjerskim službenicima, pomozite meni da nađem nekog među crkvenim vlastima da ih povežem.
petra1859 Ambridge Pennsylvania wrote:Aug 15, 2012, 4:02 PM
It is on my heart to plant a Serbian Orthodox Church in one of these areas that have been destroyed by war. There are many wounds that need healed. I need furthur guidance from the authorities of the Serbian Orthodox Diocese.
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#223 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

nek se javi srebreničkom popu pa nek ga pop poveže sa direktorom bolnice pa nek kupi jedan inkubator.
onda nek ga direktor bolnice poveže sa direktorom škole pa nek školi kupi 5 kompjutera i 5 laptopova.
direktor škole mu da broj direktora vrtića sa koji me dogovori da kupi kamion igračaka.
a direktor vrtića ga upozna sa direktorom biblioteke kojoj donira vagon polovnih knjiga.

onda se na slavi opštine skupe direktor biblioteke, vrtića, škole i bolnice i kažu - ja onog lopova, niđe keša, samo stvari šalje.

ja bi tako...

:mrgreen:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#224 Re: Pravoslavna slava

Post by LBVIEW »

PipiDugaDevetka wrote:Na turističkom forumu na temi ''VISIT SREBRENICA'' se javio jedan diskutant/ica sa neobičnom željom da bude ktitor/ka. Ne kontam da li će kompletnu crkvu da izgradi ili samo da učestvuje u pravljenju crkve. Treba ga povezati sa poštenim vjerskim službenicima, pomozite meni da nađem nekog među crkvenim vlastima da ih povežem.
petra1859 Ambridge Pennsylvania wrote:Aug 15, 2012, 4:02 PM
It is on my heart to plant a Serbian Orthodox Church in one of these areas that have been destroyed by war. There are many wounds that need healed. I need furthur guidance from the authorities of the Serbian Orthodox Diocese.
Pravoslavna crkva je "zauzeta" podizanjem crkava tik uz masovne grobnice, ove ostecene/unistene izgleda nisu prioritet.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#225 Re: Pravoslavna slava

Post by PipiDugaDevetka »

LBVIEW wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Na turističkom forumu na temi ''VISIT SREBRENICA'' se javio jedan diskutant/ica sa neobičnom željom da bude ktitor/ka. Ne kontam da li će kompletnu crkvu da izgradi ili samo da učestvuje u pravljenju crkve. Treba ga povezati sa poštenim vjerskim službenicima, pomozite meni da nađem nekog među crkvenim vlastima da ih povežem.
petra1859 Ambridge Pennsylvania wrote:Aug 15, 2012, 4:02 PM
It is on my heart to plant a Serbian Orthodox Church in one of these areas that have been destroyed by war. There are many wounds that need healed. I need furthur guidance from the authorities of the Serbian Orthodox Diocese.
Pravoslavna crkva je "zauzeta" podizanjem crkava tik uz masovne grobnice, ove ostecene/unistene izgleda nisu prioritet.
Pa, tako sam nekako i postupio, dao sam mu link MRV koji ima opciju engleski jezik. MRV = MeđuReligijsko Vijeće
Post Reply