Pravoslavna slava

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Jozinho
Posts: 76
Joined: 19/07/2010 12:39

#1 Pravoslavna slava

Post by Jozinho »

Pozdrav ljudi,

Zanima me kako to "ide" vezano za pravoslavnu slavu. Jeli to slavi svaka kuća posebno ili to slave cijela sela? Ima li razlike u odnosu na Bosnu i na Hercegovinu? Ima li kod muslimana u BiH nešto slično da se slavi neki "svetac" (osim ajvaz dede)?
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#2 Re: Pravoslavna slava

Post by theTruePath »

nemam pojma kako je to kod srba ali u islamu toga nema,i ajvaz dedo nije nikakav svetac na taj nacin..dakle kod muslimana nema nista slicno
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#3 Re: Pravoslavna slava

Post by BSn »

ajvaz dedo se ne slavi. ;)
Last edited by BSn on 07/09/2010 18:08, edited 1 time in total.
caes
Posts: 535
Joined: 31/07/2008 17:02
Location: cardak

#4 Re: Pravoslavna slava

Post by caes »

svaka pravoslavna porodica ima svoju slavu, a ne svako selo.
Jozinho
Posts: 76
Joined: 19/07/2010 12:39

#5 Re: Pravoslavna slava

Post by Jozinho »

caes wrote:svaka pravoslavna porodica ima svoju slavu, a ne svako selo.
ma pitam zato što npr. u jednom selu u dalmatinskoj zagori cijelo pravoslavno selo slavi jednu te istu slavu. zato pitam ima li kakvih razlika.

a nisam znao da se ajvaz dedo ne slavi. čini mi se da je bio nekakav dernek pa ono...
caes
Posts: 535
Joined: 31/07/2008 17:02
Location: cardak

#6 Re: Pravoslavna slava

Post by caes »

ovo sto sam ja spomenula odnosi se na kucnu slavu, nisam bas sigurna kako to funkcionise sa selima, pretpostavljam da slave nekog sveca tipa sveta petka il tako nesto
bumboo
Posts: 269
Joined: 15/01/2010 23:47

#7 Re: Pravoslavna slava

Post by bumboo »

Obično svaka porodica odabere nekog sveca kao zaštitnika i na dan kad se slavi taj svetac je njihova slava (npr. sveti Nikola, Đurđevdan itd.). To se prenosi s koljena na koljeno. Udajom žena preuzima proslavljanje slave svoga muža. Po meni je to izuzetno fin običaj, okupi se cijela porodica, kuha se danima prije toga slatko i slano, dolaze prijatelji, komšije, donose poklone...
User avatar
GAU 8
Posts: 652
Joined: 12/11/2009 13:46

#8 Re: Pravoslavna slava

Post by GAU 8 »

Ma to ti dodje k'o mevlud.
XIII
Posts: 69
Joined: 09/07/2004 17:08
Location: FochA

#9 Re: Pravoslavna slava

Post by XIII »

@XIII - smatraj se opomenutim!

No-no kakati po tudjim svetinjama :wink:
caes
Posts: 535
Joined: 31/07/2008 17:02
Location: cardak

#10 Re: Pravoslavna slava

Post by caes »

palite se ko hepo kocke ..
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#11 Re: Pravoslavna slava

Post by PRO testant »

caes wrote:palite se ko hepo kocke ..
bolji je Zipo benzin :D "Sigurno Pali!" :x............. :lol: :lol:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11068
Joined: 15/01/2010 18:31

#12 Re: Pravoslavna slava

Post by Jack Be Nimble »

Svaki Pravoslavac ima svoju slavu.

Meni je uvijek simpaticno kako svako od Pravoslavaca zna ko slavi koju slavu i kada je. To pamte ko rodjendane. Ja sam bio na par slava, samo na jednoj je bio i pop, sada ne znam da li mora da bude na svakoj. U nekim kucama kada dodjes na slavu odma sa vrata te doceka tanjur zita i meni se cini hljeb isto. Uzmes kasiku zita pojedes i onda nastavis dalje. Sve u svemu to je meni izgledalo kao neko najobicnije sjelo. Mozda prije vecere bude neki vjerski obicaj na koji ja nisam bio pozvan :)
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#13 Re: Pravoslavna slava

Post by felipe kajetano »

Jack Be Nimble wrote:Svaki Pravoslavac ima svoju slavu.

Meni je uvijek simpaticno kako svako od Pravoslavaca zna ko slavi koju slavu i kada je. To pamte ko rodjendane. Ja sam bio na par slava, samo na jednoj je bio i pop, sada ne znam da li mora da bude na svakoj. U nekim kucama kada dodjes na slavu odma sa vrata te doceka tanjur zita i meni se cini hljeb isto. Uzmes kasiku zita pojedes i onda nastavis dalje. Sve u svemu to je meni izgledalo kao neko najobicnije sjelo. Mozda prije vecere bude neki vjerski obicaj na koji ja nisam bio pozvan :)

Naravno da zna jer se prenosi sa koljena na koljeno, krsna slava je ustvari obiljezavanje dana sveca koji je zastitnik porodice.Nema potrebe da svestenik dolazi kuci, obicno se ujutru nosi kuvana psenica(koljivo) u crkvu, tamo se vrsi liturgija i osvešta koljivo.Nakon toga se ide kuci, postavlja se rucak i cekaju gosti.Gosti se docekuju ispred kuce sa rakijom.Ceremonija pocinje tako sto se cita molitva, nakon toga lomi se krsni hljeb, obicno to rade domacin i njegov kum, nakon lomljenja hljeba domacin odrzi govor dobrodoslice na koji onaj sa kim je lomio hljeb prikladno uzvrati.Tada se posluzuje koljivo svim gostima(obicno se uzima tri male kasicice), domacica tamjanom "kadi" slavski rucak i cijelu kucu.Nakon toga se sjeda i to je to.
Obicno se slavi 3 dana :)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#14 Re: Pravoslavna slava

Post by theTruePath »

zanimljivo kako malo znamo jedni o drugima...eto ja nisam imao pojma za te stvari
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#15 Re: Pravoslavna slava

Post by bingov buraz »

Inace Srbi jedini od pravoslavaca slave slavu,moguce da to ima korijene jos od predhriscanskih vremena kao sto Muslimani postuju Jurijevo(Djurdjevdan-Aldjun).
Pogledati film Ivkova slava,pored toga sto je odlican film nesto se i nauci.
User avatar
Cyber-harambashica
Posts: 967
Joined: 17/07/2010 20:16
Location: NBG

#16 Re: Pravoslavna slava

Post by Cyber-harambashica »

to je i jedino sto mi se svidja u pravoslavlju, ali nisam htela sebi tu obavezu. Ako se pocne, ne sme da se prekida.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#17 Re: Pravoslavna slava

Post by nellington »

Kako i zašto jedna porodica promijeni slavu? U mom plemenu pravoslavna strana ima četiri različite slave - od svetog Aranđela do svetog Nikole.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#18 Re: Pravoslavna slava

Post by felipe kajetano »

Cyber-harambashica wrote:to je i jedino sto mi se svidja u pravoslavlju, ali nisam htela sebi tu obavezu. Ako se pocne, ne sme da se prekida.
:lol:

razumijem u potpunosti.

Al' onda nije red da ides kod drugih, "slaviti" ne znaci nuzno da istu moras pretvoriti u gastronomski festival, dovoljno je da na taj dan odes u crkvu, vratis se kuci, upalis svijecu i pomolis se.

Nazalost danas slaviti slavu znaci nesto sasvim drugo, obicno je prva asocijacija vezana za kusanje raznih specijaliteta...

I naravno svi bi najradije da slave Djurdjevdan , tad klempo i piva najbolje idu :D
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#19 Re: Pravoslavna slava

Post by felipe kajetano »

nellington wrote:Kako i zašto jedna porodica promijeni slavu? U mom plemenu pravoslavna strana ima četiri različite slave - od svetog Aranđela do svetog Nikole.
Radi se o "prisluzivanju" nekih svetaca, jedna porodica moze imati samo jednu slavu.

Ako se nekim slucajem izgubi tradicija slavljenja tj.ako se nit negdje prekine pa se ne zna koja je porodicna slava, onda onaj koji zeli da "slavi" ide u crkvu, tamo otvara knjigu i sta otvori to i slavi.
Inace ima tu jos nekih caka, al' vise je vezano za seosko stanovnistvo...npr.ako se covjek "uda" tj.ode zivjeti na zenino imanje onda slavi dvije slave, onu koja je njegova i slavu te kuce u koju je dosao.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#20 Re: Pravoslavna slava

Post by nellington »

felipe kajetano wrote:
nellington wrote:Kako i zašto jedna porodica promijeni slavu? U mom plemenu pravoslavna strana ima četiri različite slave - od svetog Aranđela do svetog Nikole.
Radi se o "prisluzivanju" nekih svetaca, jedna porodica moze imati samo jednu slavu.

Ako se nekim slucajem izgubi tradicija slavljenja tj.ako se nit negdje prekine pa se ne zna koja je porodicna slava, onda onaj koji zeli da "slavi" ide u crkvu, tamo otvara knjigu i sta otvori to i slavi.
Inace ima tu jos nekih caka, al' vise je vezano za seosko stanovnistvo...npr.ako se covjek "uda" tj.ode zivjeti na zenino imanje onda slavi dvije slave, onu koja je njegova i slavu te kuce u koju je dosao.
Veselo, domaćine :) Ne čudi mene ništa u onom mom rodu, bio on pravoslavni ili muslimanski - valja u 4 države živjeti :D
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#21 Re: Pravoslavna slava

Post by felipe kajetano »

nellington wrote: Veselo, domaćine :) Ne čudi mene ništa u onom mom rodu, bio on pravoslavni ili muslimanski - valja u 4 države živjeti :D
Zivio ti meni i sretan bio :-D

Image
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#22 Re: Pravoslavna slava

Post by nellington »

Men' ćeš jednu bezalkoholnu :D
User avatar
Cyber-harambashica
Posts: 967
Joined: 17/07/2010 20:16
Location: NBG

#23 Re: Pravoslavna slava

Post by Cyber-harambashica »

gosp. kajetano, licemerno je da ja idem u crkvu kad nisam vernik. A ako sam pozvana na slavu, onda i odem, rado Sv. nikolu jer je posna slava. Kad sam se udala dobili smo od svekra ikonu (sv. georgije), eno je na zidu i to je to. Posto ni bivsi suprug nije vernik mi smo to ostavili iz nekog postovanja, pa ce ikonu da dobije sin.
Samo zato sto sam ateista ne znaci da ne postujem obicaje. Verujem i u isusa, zasto da ne kad je covek stvarno postoja.

Sta ono htedoh reci...ah da...znaci, "moja" slava je znaci Djurdjevdan

a ja nisam s onim koga zeliiiiim
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#24 Re: Pravoslavna slava

Post by felipe kajetano »

Cyber-harambashica wrote:gosp. kajetano, licemerno je da ja idem u crkvu kad nisam vernik. A ako sam pozvana na slavu, onda i odem, rado Sv. nikolu jer je posna slava. Kad sam se udala dobili smo od svekra ikonu (sv. georgije), eno je na zidu i to je to. Posto ni bivsi suprug nije vernik mi smo to ostavili iz nekog postovanja, pa ce ikonu da dobije sin.
Samo zato sto sam ateista ne znaci da ne postujem obicaje. Verujem i u isusa, zasto da ne kad je covek stvarno postoja.

Sta ono htedoh reci...ah da...znaci, "moja" slava je znaci Djurdjevdan

a ja nisam s onim koga zeliiiiim
Izvini u pitanju je ociti nesporazum, sto pjesma kaze" nikad nisam bio neki vel'ki vjernik" :D , ja takodje postujem neke stvari iskljucivo radi tradicije, cisto da se ne izgubi, ko zna mozda ce moje dijete biti drugacije od mene.

Vise sam opisao neke obicaje, ono kako bi ustvari trebalo biti...
caes
Posts: 535
Joined: 31/07/2008 17:02
Location: cardak

#25 Re: Pravoslavna slava

Post by caes »

moja slava je sv nikola, jedino sto uradim taj dan je da se nazderem zita :mrgreen:
Post Reply