Pravoslavna slava

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#226 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

sretna krsna slava nikoljdan, svima koji slave.

Image


http://www.youtube.com/watch?v=36l1KtSPCMM
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#227 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

Image

sretan badnji dan :)
User avatar
Mali_Vuk
Posts: 6289
Joined: 26/09/2008 16:34

#228 Re: Pravoslavna slava

Post by Mali_Vuk »

Sretan Badnji dan svima koji slave, sve najbolje.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#229 Re: Pravoslavna slava

Post by fatamorgana »

Pridružujem se čestitkama! :)
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#230 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

obzirom da i u proslavi božića ima peruna i dabe, dakle onoga čime se i bavi ova tema, iskoristio bih je da svim vjernicima čestitam božić - mir božiji, hristos se rodi.

Image
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#231 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

:)

Image


Image


Image

:-)

theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#232 Re: Pravoslavna slava

Post by theTruePath »

radostan dan wrote:sretna krsna slava nikoljdan, svima koji slave.

Image


http://www.youtube.com/watch?v=36l1KtSPCMM
uvijek me zanimalo,jel ovo ukusno? voli li se ovo,ili je nesto onako radi reda? :-D :oops:
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#233 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

to ti je slavski kolač. tako se zove od starina. a u stvari je hljeb, malo ukusniji od običnog, i bogato ukrašen...
otkud ime kolač?
pretpostavljam da je u prastara vremena, sve što je ukusnije i ljepše od običnog, tada vjerovatno ražanog, ječmenog (nemam pojma od čega se tad hljeb pravio :roll: ) hljeba, proglašavano kolačem.
i tako ostalo ime...
neko voli, ja mislim jedno 60 posto i ne proba, ali je nezaobilazan zbog rituala.

npr, jedan od recepata -

Brašno, so i suvi kvasac pomiješati i dodati mlijeko ulje, med, jedno cijelo jaje i jedno bjelance. Tijesto dobro izraditi, pokriti krpom i ostaviti na toplom mjestu da se podigne (50-ak minuta).
2 /slika/222775/
U medjuvremenu od gustina , brašna i vode zamijesiti tvrdo tijesto i razviti ga na pobrašnjenoj površini. Zatim pobrašnjaviti razvijeno tijesto i pečat za slavski kolač i napraviti 5 otisaka. Od ostatka tijesta napraviti cvjetiće, lišće, ptičice i groždje. Napravljene figurice ostaviti da se malo prosuše. itd, itd...

ja lično ne begenišem, ali sam par puta naletio na tako ukusan taj slavski kolač, koji je zasjenio svu trpezu, sve mezetluke, pečenja, salate, kolače, sarme, punjene paprike i ostalo što ide...
rookfash
Posts: 555
Joined: 29/04/2012 00:18

#234 Re: Pravoslavna slava

Post by rookfash »

radostan dan wrote:to ti je slavski kolač. tako se zove od starina. a u stvari je hljeb, malo ukusniji od običnog, i bogato ukrašen...
otkud ime kolač?
pretpostavljam da je u prastara vremena, sve što je ukusnije i ljepše od običnog, tada vjerovatno ražanog, ječmenog (nemam pojma od čega se tad hljeb pravio :roll: ) hljeba, proglašavano kolačem.
i tako ostalo ime...
neko voli, ja mislim jedno 60 posto i ne proba, ali je nezaobilazan zbog rituala.

Brašno, so i suvi kvasac pomiješati i dodati mlijeko ulje, med, jedno cijelo jaje i jedno bjelance. Tijesto dobro izraditi, pokriti krpom i ostaviti na toplom mjestu da se podigne (50-ak minuta).
2 /slika/222775/
U medjuvremenu od gustina , brašna i vode zamijesiti tvrdo tijesto i razviti ga na pobrašnjenoj površini. Zatim pobrašnjaviti razvijeno tijesto i pečat za slavski kolač i napraviti 5 otisaka. Od ostatka tijesta napraviti cvjetiće, lišće, ptičice i groždje. Napravljene figurice ostaviti da se malo prosuše. itd, itd...

ja lično ne begenišem, ali sam par puta naletio na tako ukusan taj slavski kolač, koji je zasjenio svu trpezu, sve mezetluke, pečenja, salate, kolače, sarme, punjene paprike i ostalo što ide...
u svakom slučaju ovo je umjetnost!
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#235 Re: Pravoslavna slava

Post by theTruePath »

A sta se uradi s tim ako se ne pojede?
strndzov
Posts: 96
Joined: 22/07/2011 16:06

#236 Re: Pravoslavna slava

Post by strndzov »

:zid:
theTruePath wrote:A sta se uradi s tim ako se ne pojede?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#237 Re: Pravoslavna slava

Post by exliberal-ex »

Pojede se uvijek

Hljeb ( ili kolac kako ga neko zove) je kod nas bio standardno tjesto, tj hljeb ali bi bio isaran ko na slici, cak I bolje. To je stara naucila od babe i sad je konstanto zovu da napravi hljeb kad god je nekom slava.
Hljeb se prepolovi po zavrsetku molitve kad svi clanovi porodice okrecu sa popom zajedno , pop ga onda zalije vinom i hljeb se onda sluzi uz hranu...ja sam uvijek volio da skidam ukrase i da ih jedem ....mada za mene je cesnica bila nesto posebno , stara je morala da je sklanja jer bi samo nju jeo... :-) .....uf da mi je sad jednu smlatit
BatoS
Posts: 597
Joined: 18/03/2013 14:40

#238 Re: Pravoslavna slava

Post by BatoS »

Zasto je naziv teme "Pravoslavna slava" ?

Na koji nacin je to "slava" povezana sa pravoslavljem i koliko pravoslavnih naroda ima slavu?
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#239 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

mislim da u evropi niko nema slavu kao porodičnu slavu, izuzev srbi. rusi, grci, rumuni nemaju sigurno, možda vlasi i bugari tek poneki, i to ne u obimu i na način kao kod srba.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#240 Re: Pravoslavna slava

Post by AleksoMKD »

radostan dan wrote:mislim da u evropi niko nema slavu kao porodičnu slavu, izuzev srbi. rusi, grci, rumuni nemaju sigurno, možda vlasi i bugari tek poneki, i to ne u obimu i na način kao kod srba.
Ima i deo Makedonaca.

Mislim da je to zavisilo od toga dali je necije selo/grad bilo pod SPC ili BPC (Bugarska Pravoslavna Crkva) pre obnove autokefalnosti MPC.

Moja porodica ima slavu dok recimo porodica moje snahe (za brata) nema.
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#241 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

koja je vaša slava?
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#242 Re: Pravoslavna slava

Post by AleksoMKD »

radostan dan wrote:koja je vaša slava?
Sveti Nikola.

Posna slava, ali mi Makedonci imamo puno posnih a ukusnih jela. Plus moja majka je majstor.....ma doktor nauka za spremanje ukusne hrane. :-D

Kod nas je jednostavno, na ulazu u kucu svakog ceka ono sa slatkim zitom (svako dobije malu zlicicu koju posle maknemo), pa posle pozdravljanja sa svima se sedne za sto gde je hrana. Obicno riba, posna sarmica, razne salate, tavce-gravce i slicno.
Najblizi rodjaci, prijatelji i komsije dolaze.

Mislim stvarno je lep obicaj a iako sam ateista volim te praznike gde se sakupi porodica i prijatelji od kojih neke nisi video mesecima jer ne zive svi tu.

Isto je ovako lakse mojoj majci, posto je posna slava, jer ne mora spremat posebno za komsije i prijatelje muslimane jer nema mesa pa ni prasetine.
Last edited by AleksoMKD on 08/05/2013 16:00, edited 1 time in total.
BatoS
Posts: 597
Joined: 18/03/2013 14:40

#243 Re: Pravoslavna slava

Post by BatoS »

radostan dan wrote:mislim da u evropi niko nema slavu kao porodičnu slavu, izuzev srbi. rusi, grci, rumuni nemaju sigurno, možda vlasi i bugari tek poneki, i to ne u obimu i na način kao kod srba.
Znaci to je ipak paganski obicaj koji su Srbi zadrzali i i koji su dijelovi manjih naroda koji su bili pod uticajem SPC-a prihvatili (Makedonci, Crnogorci) ?

I da li sve sprpske porodice imaju slavu? Kako ljudi gledaju na one porodice u Srbiji koje nemaju slavu? Je li to "velika sramota", "vidi ove komunjare" ovo ono... ili to nije toliko bitno?

AleksoMKD wrote:Ima i deo Makedonaca.

Mislim da je to zavisilo od toga dali je necije selo/grad bilo pod SPC ili BPC (Bugarska Pravoslavna Crkva) pre obnove autokefalnosti MPC.

Moja porodica ima slavu dok recimo porodica moje snahe (za brata) nema.
Kakav je zvanican stav MPC-a po pitanju slave?
Last edited by BatoS on 08/05/2013 15:59, edited 2 times in total.
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#244 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

Postao/la AleksoMKD dana 08/05/2013 14:52
radostan dan je napisao/la:
koja je vaša slava?
Sveti Nikola.
posna. teža za spremanje. ali u pravo vrijeme dolazi... :)
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#245 Re: Pravoslavna slava

Post by AleksoMKD »

BatoS wrote: Kakav je zvanican stav MPC-a po pitanju slave?
Nema ga.

U stvari ako oces slavu OK, ako neces opet OK.
radostan dan wrote:
posna. teža za spremanje. ali u pravo vrijeme dolazi... :)
Pa zavisi. Ko sto rekoh ima puuuno dobrih posnih jela, samo treba znati spremiti.
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#246 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

BatoS wrote:
radostan dan wrote:mislim da u evropi niko nema slavu kao porodičnu slavu, izuzev srbi. rusi, grci, rumuni nemaju sigurno, možda vlasi i bugari tek poneki, i to ne u obimu i na način kao kod srba.
Znaci to je ipak paganski obicaj koji su Srbi zadrzali i i koji su dijelovi manjih naroda koji su bili pod uticajem SPC-a prihvatili (Makedonci, Crnogorci) ?

I da li sve sprpske porodice imaju slavu? Kako ljudi gledaju na one porodice u Srbiji koje nemaju slavu? Je li to "velika sramota", "vidi ove komunjare" ovo ono... ili to nije toliko bitno?
da, ostatak paganskih vremena, peruna i ostalih nižih vjerskih čimbenika tog vremena :mrgreen:, ako me sjećanje služi, takođe zlo ili đavo nije bilo negdje dole u paklu, nego u drvetu, zato se kaže - čukni vo drvo, što bi rekao alekso, da ne čuje zlo.
mislim da su ti predhrišćanski bogovi bili duboko ukorjenjeni u svjesti, i da je crkva morala praviti kompromis sa narodom, koji nije htio da se odrekne svojih navika i zaštitnika, jer je i prije hrišćanstva postojala slava na ovom podneblju, a kod drugih pravoslavnih hrišćana ne.

sve porodice imaju slavu. tačnije - familije.
često se otkrije povezanost određenih familija putem kr. slave, iako imaju različito prezime.

gledaju normalno. neki su ateisti, neki ne osjećaju potrebu da slave, neko samo spremi ručak za ukućane, a neko se -razguzuje- sa 30-50-60 gostiju. sve po ličoj volji i izoru.

slavljenje kr. slave je više 70 posto stvar tradicije nego dubokog intimnog vjerskog ubjeđenja i vjere.
BatoS
Posts: 597
Joined: 18/03/2013 14:40

#247 Re: Pravoslavna slava

Post by BatoS »

radostan dan wrote:...i da je crkva morala praviti kompromis sa narodom, koji nije htio da se odrekne svojih navika i zaštitnika...
Znaci moze se reci da Srbi u to vrijeme nisu bili bas odusevljeni tim procesom pokrstavanja koji se sprovodio nad njima?

slavljenje kr. slave je više 70 posto stvar tradicije nego dubokog intimnog vjerskog ubjeđenja i vjere.
Da, tu ulogu krscanstvo generalno danas ima kod vecine evropskih naroda... vise kao dio nacionalne historije, tradicije i identiteta nego neke iskrene vjere i spiritualnosti.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#248 Re: Pravoslavna slava

Post by AleksoMKD »

BatoS wrote: Znaci moze se reci da Srbi u to vrijeme nisu bili bas odusevljeni tim procesom pokrstavanja koji se sprovodio nad njima?
Hehehe, tek da procitas kako su Rusi postali hriscani.......................
- Presvjetli knjaze sta, mislim zasto.....
- Tisina, hik, svi u reku majku vam jarecu, od sada ste hriscani, hik. Aj popovi pevajte, koji sam vas hurac dovlacio iz Konstantinopola....
BatoS wrote: Da, tu ulogu krscanstvo generalno danas ima kod vecine evropskih naroda... vise kao dio nacionalne historije, tradicije i identiteta nego neke iskrene vjere i spiritualnosti.
Generalno mislim da je tako.
U stvari sve razvijene zemlje su u glavnom tako nastrojene.
Duboko vjerovanje i duhovnost je kod pojedinaca (kako i treba da bude) mada je kod nas kicheraj poprimio ogromne zamahe u svemu pa i u vjerskim obicajima.
Sto kaze kolega radostan dan, negde je slava skoro ko svadba bez nevjeste. Narocito kod novih "biznismena" koji sa slave idu na kurve.

Ovde pre svega mislim na Balkanske novopecene "vjernike" jer sam u Evropi vidjao recimo bozic ili uskrs kod porodica koje su ateisticke ali te praznike slave vrlo skromno i dostojanstveno.

Kazem, kod nas je to sasvim skromno, barem u mojoj porodici.
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#249 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

BatoS wrote:
Znaci moze se reci da Srbi u to vrijeme nisu bili bas odusevljeni tim procesom pokrstavanja koji se sprovodio nad njima?

moje mišljenje je - da.
s tim da ja izbjegavam termin spc i govorim - crkva, obzirom da nisam siguran da je u periodu o kom pričamo postojala spc, rumunska, bugarska, grčka i druge -nacionalne-crkve.
po rascjepu hrišćanstva za zapadno i istočno, trebalo je proći dosta vremena da se navedeno ustroji hijerarhijski i da se institucionalizuje.
kod katoličke crkve je to išlo jednostavnije, jedan papa, sveta stolica, vatikan, kod pravoslavne komplikovanije - sabori, ovo-ono, autokefalnosti, itd, itd...
Last edited by radostan dan on 08/05/2013 17:06, edited 1 time in total.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#250 Re: Pravoslavna slava

Post by exliberal-ex »

Svaka religija ima tragove prijasnjih religija....kao sto su kriscani zadrzal paganske obicaje ( kao sto je Bozic 25 sto nema veze sa aktualnim danom rodjenja) tako i islam zabranjuje alkohol i svinjetinu zbog prakticnih razloga.
Sto se tice kako je i zasto pocelo sa slavljnjem slava.
Koliko ja znam samo srbi imaju taj obicaj slavljenja slava, ja nisam cuo od rusa , rumuna a ni bugara da oni imaju porodnicne slave. Svetci su isti ali nisu "vezani" za porodice.
Jedno od objasnjenja koje sam ja cuo je da je ovaj sistem slava uveden da bi se crkva zastitila tokom osmanlijske vladavine. Ako svaka familija slavi drugi slavu automatski se tako i zapamti cijeli crkveni kalendar sto i ima logike za to doba.
Post Reply