Pravopis na forumu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
medeja
Posts: 87
Joined: 21/10/2008 23:03
Location: Mašta

#226 Re: Pravopis na forumu

Post by medeja »

Jara wrote:
medeja wrote: Ovo se promijenilo.
Pišeš pismeno, vjerovatno si provjerila. ;-) Pravopis je stvar konvencije, dogovora ( nije matematika, jelte), samo, s kim li se gospodin "dogovara" kad pravi izmjene? :D
medeja wrote:Kupi Pravopis iz 2004. godine, tu sve jasno piše. ;)
Jest', da kupim a onda odmah izađe novi jer je Haliloviću palo na um da opet nešto mijenja u ovom stilu: :lol:
Umjesto mahrama/marama sada je samo marama, a umjesto maramica sada je maramica/mahramica
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Obrazloženje? Zarada na novom izdanju? Dobra fora za biznis! :thumbup: :D
Btw :D , kupujem Riđanovićeve knjige, a Halilovićeve ne ( nije mi autoritet u lingvistici, šta ću :oops: ) što ne znači da ih ne čitam kad mi padnu ruku ( neke mi pošalju, neke posudim...izgleda ima ih više nego znadoh :skoljka: ).

Pismena sam iz razloga što volim svoj jezik i poštujem ga, ali to je već druga tema.
Halilovićev Pravopis treba biti cijenjen, jer, na kraju krajeva, on je jedna od rijetkih osoba koja se "sjetila" da je naš jezik nastao mnogo prije hrvatskog i srpskog i da ga treba utemeljiti i zaokružiti.
I da - sigurna sam da njegov Pravopis nije pukom slučajnosti izabran da se koristi u školstvu.

Ovi ostali što pišu o pismenosti i jeziku, a zapravo nemaju pojma, bolje da ne raspravljaju o temama o kojim nemaju pojma. Neko je, ipak, pola svog života posvetio izučavanju jezika i prikupljanju informacija da bi se tri jezika zvala jednim. Ako ne želite da budete pismeni - ne morate i niko vas ne tjera, ali ne hulite na nečiji rad i trud. Ukoliko vi možete bolje, onda izdajte sami svoj pravopis. :)
User avatar
Vitamin C
Posts: 921
Joined: 13/05/2009 09:50
Location: Na prozoru, u ogledalu, pred vratima

#227 Re: Pravopis na forumu

Post by Vitamin C »

energeticar wrote:Nsiam vrjevoao da zpavrao mgou rzmajueti šot čtaim. Zaavljhuujći nobniečoj mćoi ljdksuog mgzoa,
pemra irtažsiavnjima nučainka,
njie vžano kjoim su roedsljdoem npiasnaa slvoa u ričjei, jdieno je važno da se pvro i psljdeonje sovlo
nlaaze na sovm mstjeu.

Otasla solva mgou btii u ptponuom nerdeu i bez ozibra na ovu oloknost,
tkest mžeote čtiati bez pobrelma. Ovo je zobg tgoa sto ljduksi mzoak
ne čtia savko slvoo poebsno, već rčeiji poramrta kao clejniu. Oavj preomećaj je šljiavo nzavan "tipoglikemija".
A zašto tipoglikemiju ne može pročitati razbacanu? :D
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#228 Re: Pravopis na forumu

Post by Shoshana »

medeja wrote:
Pismena sam iz razloga što volim svoj jezik i poštujem ga, ali to je već druga tema.
Halilovićev Pravopis treba biti cijenjen, jer, na kraju krajeva, on je jedna od rijetkih osoba koja se "sjetila" da je naš jezik nastao mnogo prije hrvatskog i srpskog i da ga treba utemeljiti i zaokružiti.
I da - sigurna sam da njegov Pravopis nije pukom slučajnosti izabran da se koristi u školstvu.

Ovi ostali što pišu o pismenosti i jeziku, a zapravo nemaju pojma, bolje da ne raspravljaju o temama o kojim nemaju pojma. Neko je, ipak, pola svog života posvetio izučavanju jezika i prikupljanju informacija da bi se tri jezika zvala jednim. Ako ne želite da budete pismeni - ne morate i niko vas ne tjera, ali ne hulite na nečiji rad i trud. Ukoliko vi možete bolje, onda izdajte sami svoj pravopis. :)
Svaka cast Halilovicevom radu i trudu, al' su mu rezultati - sudeci po onome sto je Jara citirala - blago receno smijesni. Ako ja uvijek pisem i govorim isto, a jedne sam godine pismena, druge nepismena, a trece polupismena - bice da je do mene, ha?
User avatar
medeja
Posts: 87
Joined: 21/10/2008 23:03
Location: Mašta

#229 Re: Pravopis na forumu

Post by medeja »

Shoshana wrote:
medeja wrote:
Pismena sam iz razloga što volim svoj jezik i poštujem ga, ali to je već druga tema.
Halilovićev Pravopis treba biti cijenjen, jer, na kraju krajeva, on je jedna od rijetkih osoba koja se "sjetila" da je naš jezik nastao mnogo prije hrvatskog i srpskog i da ga treba utemeljiti i zaokružiti.
I da - sigurna sam da njegov Pravopis nije pukom slučajnosti izabran da se koristi u školstvu.

Ovi ostali što pišu o pismenosti i jeziku, a zapravo nemaju pojma, bolje da ne raspravljaju o temama o kojim nemaju pojma. Neko je, ipak, pola svog života posvetio izučavanju jezika i prikupljanju informacija da bi se tri jezika zvala jednim. Ako ne želite da budete pismeni - ne morate i niko vas ne tjera, ali ne hulite na nečiji rad i trud. Ukoliko vi možete bolje, onda izdajte sami svoj pravopis. :)
Svaka cast Halilovicevom radu i trudu, al' su mu rezultati - sudeci po onome sto je Jara citirala - blago receno smijesni. Ako ja uvijek pisem i govorim isto, a jedne sam godine pismena, druge nepismena, a trece polupismena - bice da je do mene, ha?

Jezik kao naučna i društvena disciplina treba da se mijenja i razvija.
Naravno, nisam kompetentna da bilo šta govorim - samo sam iznijela subjetkivno mišljenje za koje nisam rekla da je tačno. To mišljenje je moje i naravno da se slažem da svako ima pravo da priča i misli kako želi.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#230 Re: Pravopis na forumu

Post by Shoshana »

medeja wrote: Jezik kao naučna i društvena disciplina treba da se mijenja i razvija. A po potrebi i vraca unazad :D
Naravno, nisam kompetentna da bilo šta govorim - samo sam iznijela subjetkivno mišljenje za koje nisam rekla da je tačno. To mišljenje je moje i naravno da se slažem da svako ima pravo da priča i misli kako želi.
Eh, dobro je onda... Ucini mi se, nacas, da si rekla kako oni koji nisu proveli pola zivota studirajuci jezik nemaju pravo raspravljati o istom.
User avatar
medeja
Posts: 87
Joined: 21/10/2008 23:03
Location: Mašta

#231 Re: Pravopis na forumu

Post by medeja »

Shoshana wrote:
medeja wrote: Jezik kao naučna i društvena disciplina treba da se mijenja i razvija. A po potrebi i vraca unazad :D
Naravno, nisam kompetentna da bilo šta govorim - samo sam iznijela subjetkivno mišljenje za koje nisam rekla da je tačno. To mišljenje je moje i naravno da se slažem da svako ima pravo da priča i misli kako želi.
Eh, dobro je onda... Ucini mi se, nacas, da si rekla kako oni koji nisu proveli pola zivota studirajuci jezik nemaju pravo raspravljati o istom.

Bože sačuvaj, ne bih to nikada ni pomislila, a kamoli rekla. :)
Konkretno, mislila sam na to da ljudi (generalno) vole kritikovati tuđi rad, a ne osvrću se na to da je neko pola svoga života posvetio tome. Ne mora se to svakome sviđati, naravno, ali svačiji rad i trud se treba cijeniti. :)
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#232 Re: Pravopis na forumu

Post by Ajatolah_ »

Da ne otvaram novu temu (otvorit ću je ako ne dobijem odgovor, naravno), imam pitanje: Kako se pišu velika slova lj, dž i nj ako čitav tekst pišemo velikim slovima? Npr. je li "KOD LJABUDA" ili "KOD LjABUDA"?
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#233 Re: Pravopis na forumu

Post by Loulou »

Pa, ako cijeli tekst pišeš velikim slovima onda je logično da su sva slova u tekstu velika, pa tako i LJ, DŽ, NJ
:roll:
User avatar
medeja
Posts: 87
Joined: 21/10/2008 23:03
Location: Mašta

#234 Re: Pravopis na forumu

Post by medeja »

EdoI wrote:Da ne otvaram novu temu (otvorit ću je ako ne dobijem odgovor, naravno), imam pitanje: Kako se pišu velika slova lj, dž i nj ako čitav tekst pišemo velikim slovima? Npr. je li "KOD LJABUDA" ili "KOD LjABUDA"?

Kada su u pitanju velika štampana slova, onda se sve piše velikim slovom ( dakle, KOD LJABUDA ).
Kada su u pitanju i velika i mala štampana slova, onda se piše Kod Ljabuda.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#235 Re: Pravopis na forumu

Post by Jara »

Jezik kao naučna i društvena disciplina treba da se mijenja i razvija.
Opće je poznata činjenica da je jezik materija koja se mijenja, no međutim :D uvoditi promjene tipa:
Umjesto mahrama/marama sada je samo marama, a umjesto maramica sada je maramica/mahramica
nije ozbiljna lingvistička rabota. Sve nešto mislim da je @sunrise pogrešno zapisala ili prepisala, tj. da nije tačno citirala. Koje je naučno obrazloženje da je u kratkom periodu marama evoluirala u mahramu/maramu pa onda opet u maramu ? A maramica u mahramicu/maramicu? Pronađena "karika koja nedostaje"? :-)
Šalu na stranu, ali stvarno me ZANIMA konkretno obrazloženje!
Konkretno, mislila sam na to da ljudi (generalno) vole kritikovati tuđi rad, a ne osvrću se na to da je neko pola svoga života posvetio tome. Ne mora se to svakome sviđati, naravno, ali svačiji rad i trud se treba cijeniti.
Vrijeme posvećenosti nekom radu nije garancija kvaliteta rezultata tog rada. Primjera na hiljade u raznim oblastima...
Pola svog života i više jeziku su posvetili i profesori Baotić, Riđanović, Čedić koji se baš nešto ne slažu s halilovićevskim intervencijama u pravopisu i rječniku.
User avatar
reeves
Posts: 161
Joined: 06/06/2009 19:56

#236 Re: Pravopis na forumu

Post by reeves »

iq ...
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#237 Re: Pravopis na forumu

Post by chengaba »

Imam i ja pitanje.

Kako se strucno kaze kada se verbalizuju glasovi (ono A - aa, B - be, C - ce. D - de itd...)?
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#238 Re: Pravopis na forumu

Post by Sunrise00 »

Jara wrote: nije ozbiljna lingvistička rabota. Sve nešto mislim da je @sunrise pogrešno zapisala ili prepisala, tj. da nije tačno citirala. Koje je naučno obrazloženje da je u kratkom periodu marama evoluirala u mahramu/maramu pa onda opet u maramu ? A maramica u mahramicu/maramicu? Pronađena "karika koja nedostaje"? :-)
Za ovo sam sigurna da sam tacno napisala, jer se sjecam da smo se i mi bas cudili tome :wink:
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#239 Re: Pravopis na forumu

Post by Jara »

Sunrise00 wrote:
Jara wrote: nije ozbiljna lingvistička rabota. Sve nešto mislim da je @sunrise pogrešno zapisala ili prepisala, tj. da nije tačno citirala. Koje je naučno obrazloženje da je u kratkom periodu marama evoluirala u mahramu/maramu pa onda opet u maramu ? A maramica u mahramicu/maramicu? Pronađena "karika koja nedostaje"? :-)
Za ovo sam sigurna da sam tacno napisala, jer se sjecam da smo se i mi bas cudili tome :wink:
hvala...pa jes' malo čudno ;-)
User avatar
medeja
Posts: 87
Joined: 21/10/2008 23:03
Location: Mašta

#240 Re: Pravopis na forumu

Post by medeja »

Jara wrote:
Jezik kao naučna i društvena disciplina treba da se mijenja i razvija.
Opće je poznata činjenica da je jezik materija koja se mijenja, no međutim :D uvoditi promjene tipa:
Umjesto mahrama/marama sada je samo marama, a umjesto maramica sada je maramica/mahramica
nije ozbiljna lingvistička rabota. Sve nešto mislim da je @sunrise pogrešno zapisala ili prepisala, tj. da nije tačno citirala. Koje je naučno obrazloženje da je u kratkom periodu marama evoluirala u mahramu/maramu pa onda opet u maramu ? A maramica u mahramicu/maramicu? Pronađena "karika koja nedostaje"? :-)
Šalu na stranu, ali stvarno me ZANIMA konkretno obrazloženje!
Konkretno, mislila sam na to da ljudi (generalno) vole kritikovati tuđi rad, a ne osvrću se na to da je neko pola svoga života posvetio tome. Ne mora se to svakome sviđati, naravno, ali svačiji rad i trud se treba cijeniti.
Vrijeme posvećenosti nekom radu nije garancija kvaliteta rezultata tog rada. Primjera na hiljade u raznim oblastima...
Pola svog života i više jeziku su posvetili i profesori Baotić, Riđanović, Čedić koji se baš nešto ne slažu s halilovićevskim intervencijama u pravopisu i rječniku.

Da li mene ovdje iko razumije?
Dakle, to je samo moje mišljenje, meni zaista tuđe ne smeta. :)
Veoma dobro sam upućena u radove pojedinaca koji su navedeni.
Što se tiče Halilovića, sigurna sam da njegov Pravopis ne bi bio rabljen da ne valja.
Dalje, zašto svima smeta to sekundarno h?
Pitajte svoje bake, dede, nane kako su oni prije govorili.
Zaista, niko ovoliko ne raspravlja o jeziku kao mi, Bosanci i Hercegovci, a imamo najviše "materijala" da se hvalimo jezičnim bogatstvom.
Što se tiče tih primjera sa maramom i maramicom/mahramicom, mogu samo odgovoriti primjerom ( drvo - drveća, drva - drveta ).
Nije riječ o sasvim istim primjerima, ali znam da smo se mi učenici čudili tome. Za neko stručno objašnjenje se treba javiti gospodinu Haliloviću ili nekome drugome priznatom i kompetentnom lingvisti. :)
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#241 Re: Pravopis na forumu

Post by Jara »

Eh, dijete drago :) , činjenica da se nešto rabi nije mjerilo valjanosti tog nečeg, pogotovo ne kod nas...
Nema ovo veze sa, kako kažeš, sekundarnim "h", nego s činjenicom da je S. H. odlučio da je jedno ispravno a drugo nije, pa za nekoliko godina da je ispravno ono drugo a prvo nije; nisu čudne riječi maHrama i maramica, nego je čudan način određivanja pravopisnih pravila u relativno kratkom periodu, dakle nema veze sa postojanjem, ubacivanjem ili izbacivanjem "h" za koje misliš da nekima smeta.
Dobro je čuditi se, čuđenje je početak...čega ono? ;-)
User avatar
medeja
Posts: 87
Joined: 21/10/2008 23:03
Location: Mašta

#242 Re: Pravopis na forumu

Post by medeja »

Jara wrote:Eh, dijete drago :) , činjenica da se nešto rabi nije mjerilo valjanosti tog nečeg, pogotovo ne kod nas...
Nema ovo veze sa, kako kažeš, sekundarnim "h", nego s činjenicom da je S. H. odlučio da je jedno ispravno a drugo nije, pa za nekoliko godina da je ispravno ono drugo a prvo nije; nisu čudne riječi maHrama i maramica, nego je čudan način određivanja pravopisnih pravila u relativno kratkom periodu, dakle nema veze sa postojanjem, ubacivanjem ili izbacivanjem "h" za koje misliš da nekima smeta.
Dobro je čuditi se, čuđenje je početak...čega ono? ;-)
Ničemu se ne čudim. :)
Također, ne mislim da sekundrano h nekome smeta - takve stvari me zaista ne preokupiraju u životu. :)
Meni je njegov Pravopis sasvim mjerodavan; drugima nije i meni to ne smeta.
I sama si naglasio/-la, tj. ispravio/-la moju rečenicu u vezi sa utemeljivanjem jezika. Jezik se mijenja, razvija...
Sve u svemu, nije ni bitno. Mišljenje je stvar pojedinca i kao civilizovani ljudi, trebali bismo to malo više cijeniti. :)
User avatar
ružmarin-a
Posts: 2262
Joined: 18/04/2009 23:01

#243 Re: Pravopis na forumu

Post by ružmarin-a »

ne mogu paziti na interpunkcijske znake, uhvatim se često na forumu kako griješim

a gramatički se trudim da bude ispravno :oops:
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#244 Re: Pravopis na forumu

Post by Jara »

medeja wrote: Dalje, zašto svima smeta to sekundarno h?
medeja wrote: Također, ne mislim da sekundrano h nekome smeta - takve stvari me zaista ne preokupiraju u životu. :)
:-?
Dešava se... ;-)
Pozdrav, uživaj dok ne počne škola! :)
User avatar
medeja
Posts: 87
Joined: 21/10/2008 23:03
Location: Mašta

#245 Re: Pravopis na forumu

Post by medeja »

Jara wrote:
medeja wrote: Dalje, zašto svima smeta to sekundarno h?
medeja wrote: Također, ne mislim da sekundrano h nekome smeta - takve stvari me zaista ne preokupiraju u životu. :)
:-?
Dešava se... ;-)
Pozdrav, uživaj dok ne počne škola! :)

Mislila sam na osobe na forumu.
Meni škola davno završila. ;)
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#246 Re: Pravopis na forumu

Post by Ajatolah_ »

Loulou wrote:Pa, ako cijeli tekst pišeš velikim slovima onda je logično da su sva slova u tekstu velika, pa tako i LJ, DŽ, NJ
:roll:
Veliko slovo je Lj, a ne LJ. Nećeš napisati "Zovem se LJabud", već "Zovem se Ljabud".
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#247 Re: Pravopis na forumu

Post by Loulou »

EdoI wrote:
Loulou wrote:Pa, ako cijeli tekst pišeš velikim slovima onda je logično da su sva slova u tekstu velika, pa tako i LJ, DŽ, NJ
:roll:
Veliko slovo je Lj, a ne LJ. Nećeš napisati "Zovem se LJabud", već "Zovem se Ljabud".
@Edo, 'ajde još jednom pročitaj svoje pitanje, pa onda moj odgovor.
User avatar
Vitamin C
Posts: 921
Joined: 13/05/2009 09:50
Location: Na prozoru, u ogledalu, pred vratima

#248 Re: Pravopis na forumu

Post by Vitamin C »

Niko se ne zove Ljabud.
LJULJAJMO LJUBLJENI LJUBIČASTI LJULJ!
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#249 Re: Pravopis na forumu

Post by Jara »

medeja wrote:
Jara wrote:
medeja wrote: Dalje, zašto svima smeta to sekundarno h?
medeja wrote: Također, ne mislim da sekundrano h nekome smeta - takve stvari me zaista ne preokupiraju u životu. :)
:-?
Dešava se... ;-)
Pozdrav, uživaj dok ne počne škola! :)

Mislila sam na osobe na forumu.
Meni škola davno završila. ;)
;-) kontradikcija ostaje
Škola je ovdje metafora za faks...sretno brucošima! :)
Post Reply