PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#676 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

Dozer wrote:
¤ jelena ¤ wrote: U životu ne bih rekla da je ovo isto i da je problemaTIčNO ispravno. Tako @Dozer reče da je pravilno i da on to tako izgovara.
Ja sam samo obilježila i nakon toga odustala od dalje rasprave.
Cekaj Jelo... Ja bas i nisam napisao to ovako kako ti sad rece... Evo sta sam ja napisao:
Problematicno - sve je skoro jednolicno, ravno i brzo, bez otegnutih glasova i uz, mozda, blagi uzlazni ton na "ti" i silazni nakon "c".
Problem - kratko, uz blagi silazni ton na "em". Nema otegnutog "o", pa da zvuci kao "proooblem", s kratkim o otsjecnim "em" na kraju. Primijeni "proooblem" na "problematicno", pa ces cuti kako zvuci.
Dakle, nisam rekao da je uzlazni akcenat na zadnjem slogu "NO", nego blagi silazni.

Tako da ne vidim u cemu se razlikuje moje i tvoje...?
¤ jelena ¤ wrote:
problemàtično (kratkouzlazni akcenat na trećem slogu, samoglasniku a)

pȁrlamentarna (kratkosilazni akcenat na prvom slogu, samoglasniku a)

òbrazovni (kratkouzlazni akcenat na prvom slogu, samoglasniku o)

A riječ obrazovanje ima dubletne oblike što znači da se može akcentovati na dva načina i oba su pravilna:

obrazovánje (dugouzlazni akcenat na pretposljednjem slogu, samoglasniku a u sredini riječi) i
òbrazovanje (kratkouzlazni na prvom slogu, samoglasniku o)
Samo ću podsjetiti da je ovo tvoje objašnjenje zapravo odgovor na vrlo prosto pitanje: gdje je akcenat u ovim riječima kad ih ti izgovaraš?

Onaj ko zna osnove akcentovanja svog maternjeg jezika jasno vidi razliku.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#677 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

Dozer wrote:Mjesto se zove - Banja Luka. Uvijek je bilo "u Banja Luci" ili "u Banjaluci", "kod Banja Luke", itd.
Najsmjesnije je sto se sada samo Bosnjaci upiru da promijene izgovor vezan za ime tog grada, pozivajuci se na nekadasnje nazive i znacenja, a pri tome cak ni "ban" nije njihova titula :)

'Bem ti zivot...ovo je zaista zemlja Na cijim granicama prestaju sav razum i logika...

A, i dalje niko ne moze da objasni gramaticka pravila po kojima su se dvije rijeci sastavile u jednu, a izgovaraju se kao dvije...?
Kako mislis, samo Bošnjaci? Čini mi se da se, gdje god gledas, kaze "Banja Luka ili Banjaluka". Evo i na Wikipediji na engleskom. Nisam se bavio bas time ali oduvijek mi je u glavi ono "Banja Luka ili Banjaluka". Na njihovoj stranici pise "o Banjoj Luci" i, evo sad vidjeh, oni koriste naziv "Banja Luka".
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#678 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

Nikad na RTRS i HRT ili bilo koji drugi kanali osim Hayata, FTV-a i BHT-a neces cuti "u Banjoj Luci" ili "pored Banje Luke". Zato kazem da je to samo kod Bosnjaka, tj. novokomponovani bosanski i ta nekakva nova gramatika.
¤ jelena ¤ wrote:Onaj ko zna osnove akcentovanja svog maternjeg jezika jasno vidi razliku.
Ja sam davno izasao iz skole, pa se bas i ne sjecam svih mogucih gramatickih pravila u njihovim definicijama, ali vrlo dobro znam sta se tada naucilo, kao i kako sam uvijek pricao i kako pricam i danas, tj. u skladu s tim naucenim.
Lijepo rekoh da nisam jezicak na bilo koji nacin.

U svakom slucaju, "obrazovaaanje", pa stavi na ovo dugo "a" kakvu god hoces oznaku, naprosto je nesto sto do prije par godina nikad i nigdje nisam cuo.
Identicna stvar i je sa "proooblem", "pArlaMEnt", itd..

Dovoljno je da samo pogledas vijesti Hayata, i da upratis ove momente. Ima tu jos jedan momenat, glanc nov, star svega par mjeseci - Izetbegovic. Kada spikeri izgovaraju njegovo prezime, naglasavaju "b", i izgovor je takav da izgleda kao da se radi o nekom Izetu Begovicu, a ne prezimenu Izetbegovic.

Btw, mozes li mi objasniti gramaticka pravila po kojima se dvije rijeci pisu kao jedna, a onda citaju kao dvije?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#679 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

Čovječe, pišeš neviđene gluposti o izgovoru riječi svog maternjeg jezika. Ne znaš osnovne stvari o akcentima jer ih nisi naučio u osnovnoj školi, kad je trebalo da ih naučiš, iz čega sasvim jasno slijedi da uzalud tako uporno hvališ nekadašnje školstvo i sistem obrazovanja.

Riječ obrazovanje možemo pravilno izgovoriti na dva načina i oba podrazumijevaju dug izgovor pretposljednjeg sloga. Prema tome, pravilan izgovor riječi obrazovaanje i nepravilan izgovor riječi prooblem ne može nikako biti „identična stvar“. Riječ problem se pravilno izgovara sa kratkim naglašenim vokalom o i dugim nenaglašenim vokalom e. To je jedini pravilan izgovor te riječi i ovo ti je jedina kritika koja ima smisla, ali...takav izgovor riječi problem ne može se nikako primijeniti na riječ problematično jer riječ problematično izgovaramo sa kratkim naglašenim vokalom a.
O odnosu parlament-parlamentarno, takođe spomenutom u jednom od prethodnih postova, da ne govorim.
Što se tiče prezimena Izetbegović, jedno je sigurno: nema tog govornika našeg jezika koji je tu riječ u nekom kontekstu izgovorio sa naglašenim b, jer akcenti, u našem jeziku, mogu stajati samo na vokalima, eventualno na slogotvornom r, ali nikad i nikako na tom dvousnenom suglasniku koji ti navodiš. To prezime je moguće izgovoriti sa kratkim naglaskom na prvom slogu (vokalu i) ili sa dugim naglaskom na trećem slogu (vokalu e, poslije b), a koji je izgovor pravilan...najbolje bi bilo da pitaš Bakira, lično, jer on će ti sigurno dati odgovor koji će u potpunosti zadovoljiti kriterijum: „to se, kod nas, uvijek tako izgovaralo, a nikad nekako drugačije. “

Što se tiče gramatičkih pravila, uzaludno je objašnjavati ih nekom ko objašnjenja uopšte ne registruje i ko pita samo zato da bi dobio potvrdu svog stava o nakaradnosti.

Toliko od mene, ukratko, a klimoglavu priču o nakaradama prepuštam drugima.

P.S.

Ako nešto kritikujete, radite to argumentovano.
Priča o jeziku ide „ruku pod ruku“ sa pričom o ljudima i to na svim poljima egzistencije...i individualnom i sociološkom i opšteljudskom. Ako vam toliko smeta, para uši i ostale organe govor drugih, drugačiji od vašeg, onda se dobro zabrinite i barem savladajte osnove jezičkog standarda.

To je poenta.
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#680 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

Ti ocito ne gledas dnevnike na Hayatu, FTV-u itd... Obrati paznju malo, skontaces ovo o cemu pricam. Osim ako nisi gluha... Ja nisam.

Nego, ima li kakvog smislenog gramatckog pravila za ono spajanje dvije rijecu u jednu kod pisanja, a onda izgovaranja kao dvije? Po kojim i kakvim jezickim standardima se ovo radi...?
I ti meni onda spocitavas ignorisanje....
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#681 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

Ne spočitavam ja tebi svjesno ignorisanje, nego neznanje osnovnih stvari o kojima ovdje pišeš i kao posljedicu...nesposobnost da registruješ šta ti se govori. A tvoja pitanja o Halilovićevim prilozima ja svjesno ignorišem.

Ti ne znaš odrediti mjesto akcenta u riječi ni kad je ti izgovaraš, a pričao bi nešto o izgovoru drugih i nadmeno kritikovao tuđe neznanje.

To su elementarne stvari...odrediti mjesto akcenta u riječi - gradivo osnovne škole...7......8....9. razred...da ne bude opet...„nisam ja jezičar“....
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#682 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by rudy81 »

Da ne trazim... da li se jednacenje po zvucnosti primjenjuje na vlastita imena i prezimena, odnosno da li su izuzetak?
Pitam jer cesto vidim i jedno i drugo, Crnadak-Crnadka/Crnatka
Nekako bi mi bilo logicno da su imena/prezimena izuzeci :?
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#683 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

@Jelena
iz osnovne skole sam izasao prije okruglo 31 godinu, tako da zaista ne pamtim sva moguca gramaticka pravila. Niti imam potrebe da ih pamtim jer mi nisu struka. Tebi ocito jesu, pa ih zato i pamtis (ili ih odnekud citas po forumskoj potrebi, sto mene ne zanima).
Ali, vrlo dobro znam cemu sam naucen tada i vrlo dobro znam kako se sta izgovaralo i kako sve to i danas izgovaram.
A to nije ni priblizno ovome kako se zadnjih par godina namece kao "ispravno" za masu rijeci.

Da ignorises Haliloviceve nebulozne priloge, to vidim... Moze li se znati zasto?
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#684 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

rudy81 wrote:Da ne trazim... da li se jednacenje po zvucnosti primjenjuje na vlastita imena i prezimena, odnosno da li su izuzetak?
Pitam jer cesto vidim i jedno i drugo, Crnadak-Crnadka/Crnatka
Nekako bi mi bilo logicno da su imena/prezimena izuzeci :?
Ja se iz škole sjećam primjera rendgen/Rentgen. Uređaj rendgen je dobio ime po čovjeku koji se zvao Röntgen i tu je došlo do jednačenja po zvučnosti ali je ime čovjeka ostalo kod nas Rentgen jer se jednačenje ne radi kod vlastitih imena.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#685 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

¤ jelena ¤ wrote:... Ako je primjena osnovnih pravila akcentovanja elitizam, da li je onda i primjena osnovnih pravopisnih pravila ili bilo kojih drugih gramatičkih pravila takođe elitizam? Ne razumijem kakav je to kriterijum...
Da, ako se neko pravilo koristi samo na simpozijumima filologa, onda to jeste elitizam.
¤ jelena ¤ wrote: Koliko je meni poznato, takav izgovor riječi paradajz može se čuti npr. u Vojvodini - i u
O kojem jeziku mi pricamo ovdje. Kakve veze ima Vojvodina sa bosanskim jezikom?
¤ jelena ¤ wrote: narodu i u medijima, ali nije to razlog zbog kojeg je ovakav izgovor ušao u standard, nego je razlog osnovno, vrlo jednostavno pravilo akcentovanja koje kaže da akcenat u našem jeziku ne može stajati na posljednjem slogu u riječi.
Ja opet pitam, ko izgovara parAdajz, elEment, ligAment. Nije problem, ako tako govori makar 50 % stanovnika možemo reci da ostali grijese ali nikada nisam cuo takav izgovor.
noviclan
Posts: 10865
Joined: 31/10/2013 06:48

#686 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by noviclan »

za0to ili zato
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#687 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

nemezis wrote: Ja opet pitam, ko izgovara parAdajz, elEment, ligAment. Nije problem, ako tako govori makar 50 % stanovnika možemo reci da ostali grijese ali nikada nisam cuo takav izgovor.
Niko i nikad, do prije par godina...
Sad imamo taj novi izgovor upravo s tim takvim nakaradnim akcentima - elEment, ligAment, parlAment, itd.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#688 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

Naravno da griješi svako ko akcenat neke višesložne imenice našeg jezika izgovori na posljednjem slogu.

Imate pravila u gramatikama pa lijepo provjerite.

Imate i predratna izdanja akcentovanih rječnika u kojima takođe možete provjeriri navedeno. Kažem predratna jer se uporno pozivate na niko-nikad kvaziargument.

A imate i slobodu da se tih pravila ne pridržavate i da govorite kako god vama lično odgovara. Tu slobodu btw imaju i drugi govornici našeg jezika, njih dvadesetak miliona, otprilike...što ne bi bilo loše imati u nekom ćošku svijesti kad si sklon pljuvanju po govoru drugih.

Sloboda je super, :thumbup: i tako to, ali... ima i granice...

Toliko....
Vidjeh negdje pitanje kakve veze ima Vojvodina sa bosanskim jezikom? - što mi je sasvim jasan znak da se klonim sagovornika i sva dalja objašnjenja komotno i velikodušno prepustim drugima. :run:

@Dozeru, na pitanje zašto izbjegavam tvoju priču o prilozima...prelistaj temu od početka i pronaći ćeš odgovore ako te odgovori i objašnjenja uopšte zanimaju. Usput prebroj koliko si puta postavio ova pitanja i očito nisi registrovao odgovore ljudi koji su se predstavili kao lingvisti i sasvim lijepo i razumljivo objasnili svoje viđenje problema koji i tebe muče.

Razumijem ja i muku sa dugoročnom memorijom....tipa...pamtim i znam vrlo dobro šta sam učio prije 30 godina, a ovo od prošle i pretprošle ko da prvi put čujem, ali...sve mi se čini da forum nije mjesto gdje ćeš ti dobiti odgovore tebi prilagođene, prihvatljive i jasne.
Last edited by ¤ jelena ¤ on 04/03/2018 12:06, edited 1 time in total.
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#689 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Alighieri »

Ko mi može pomoći oko morfologije i sintakse. Knjiga, bilo šta, testovi neki da vježbam?

Imam gramatiku bosanskog jezika, ali knjiga je napisana tako teško, da je meni, laiku, neshvatljivo bez nekih detaljnjih predavanja.
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#690 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

@jelena
Ne znam zasto u ovo ulazis s nekakvim svadjalackim tonom... Ja samo ukazao na neke stvari koje se desavaju u zadnje vrijeme, a koje nisu stvar "licnog govora" pojedinca, nego bukvalno dirigovani izgovor na kojem se insistira u medijskom prostoru. I ovo sam i objasnio kako znam da je tako.
Naravno da svako ima pravo da prica kako hoce, ne znam da sam na bilo koji nacin ovo osporavao. Niti mi pada na pamet. Ali, kada se takve stvari odjednom pojavljuju u medijskom prostoru, kao i u obrazovanju,a pri tome odskacu od gramatickih pravila, onda mislim da ipak imamo neki problem oko svega toga.

Sto se Halilovicevih priloga tice, i spajanja svega toga u jednu rijec, a izgovovra kao dvije, bilo je jedno objasnjenje o tome, tacnije - pokusaj objasnjenja koji je bio sve osim smislen i razumljiv.
Last edited by Dozer on 04/03/2018 21:16, edited 1 time in total.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#691 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

Jedini primjer izgovora koji odstupa od norme je izgovor riječi problem sa dugim akcentom na vokalu o. Svi ostali primjeri koje si naveo su potpuno u skladu sa gramatičkim pravilima. I parlAment i obrazovaanje ... A riječ obrazovanje ja, lično, već skoro 30 godina izgovaram sa dugim akcentom na vokalu a - obrazovaanje. To je pravilan izgovor te riječi. U to ćeš se uvjeriti ako je pronađeš u akcentovanom rječniku čak i ako ne znaš pravila akcentovanja. Dovoljno je samo da znaš kako se koji akcenat obilježava.
Prema tome, ne možeš ti, a ni bilo ko drugi, moj pravilan izgovor, u mom prisustvu, neargumentovano nazivati „nakaradnim, idiotizmom, karikaturalnim, odronom“; stavljati ga u isti koš sa nečim što je nepravilno i pritom očekivati nekakav prijatan, tolerantan ton s moje strane.

Objašnjene izgovora i pisanja priloga za koje si pitao:
metastasio wrote:Kao osoba koja je po struci lingvist moram reći da su pravopisne upute po kojima se treba pisati "uredu" ili "najesen" loše. A evo i zašto: bosanski jezik ima jako, jako složen sistem klitika, dakle riječi koje na sebe preuzimaju akcenat ako se nađu prije ili poslije (obično) imenice. Te klitike su najčešće prijedlozi.

Bosanca će svi štokavski govornici odmah prepoznati jer od kaže "izBosne", dakle kao jednu fonološku riječ, pri čemu imenica u prijedloškoj frazi "Bosne" svoj akcenat prebacuje na prijedlog "iz" i tako tu prijedlošku frazu čini jednom fonološkom riječju. Testirajte sami sebe pa ćete vidjeti koliko je to "skakanje na proklitiku", kako ovu pojavu Riđanović zove, karakteristično za sve centralnoštokavske govore od kojih najveći dio pripada upravo govornicima bosanskog jezika.

Eh, sad. Slijedeći ovo pravilo o jednoj fonološkoj riječi, mi bi trebali pisati "Ubosni", "Iztuzle" i sl. Ne radimo to, naravno. A zašto? Pa zbog semantike. I "Bosna" i "Tuzla" imaju svoje jasno značenje u tim frazama, bez obzira što nemaju akcenta.

Uzmimo sada primjer: "najesen" ili "uredu". Ovo je potpuno isti slučaj kao i prethodna dva s Tuzlom i Bosnom, i ovdje imamo prijedlošku frazu "na jesen" i "u redu" kao osnovu. Onda su naše vajne pravopiždžije rekle da se ove fraze trebaju pisati zajedno jer se u rečenici nalaze u službi priloških odredaba (komplemenata). A svaki lingvist zna da se u jeziku moraju odvojiti forma i funkcija. Prilozi i priloške odredbe mogu u jeziku funkcionirati i kao dvije ili više morfoloških riječi. Tako je u većini evropskih jezika.

Tako je stvorena zbrka oko sastavljenog i rastavljenog pisanja riječi koja traje do danas i neće je ispraviti nikakvi pravopisi. Stoga je moj savjet: ako vidite da u određenim prijedloškim frazama (prijedlog + imenica) - bez obzira na njihovu funkciju u rečenici i akcenat- svaki konstituent te fraze zadržava izvorno značenje, pišite ih odvojeno: "u redu", "na uštrb", "na jesen", "na zimu", "u jesen". U onim slučajeva gdje je značenje nestalo ili se formiralo novo značenje, pišite zajedno, npr. veznik "ukoliko" ili prilozi "naprotiv", "naizvrat", "napamet" itd. Ovdje je jasno da se formiralo novo značenje koje nema više direktne veze ni s "koliko" ni s "protiv", "vrat", "pamet" itd.
Ako ti ovo objašnjenje nije smisleno i razumljivo, ja ti ne mogu pomoći.

Neka ti neko od ostalih forumaša objasni...
User avatar
piupiu
Posts: 16576
Joined: 05/01/2008 05:08

#692 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by piupiu »

Meni se čini da se ovo oko uštrba iliti štete piše nauštrb u svim našim "jezicima", jer se radi o prilogu; kao što se uprkos , na primjer, ne piše u prkos. Mislim da isto vrijedi i za najesen. :?
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#693 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

@Jelena
Nisam upratio taj post @metastazia.... I to je sve OK u njemu.

S druge strane, primjer "izBosne" se odnosi na govor, ne na pisanje. Ja ne znam da sam ikada bilo gdje vidio da je neko napisao "izbosne".
Kao sto nikad nisam cuo ni da je neko npr. "u redu" izgovorio kao jednu rijec. Tacnije jesam. Kada neko kaze da je u uredu, ali naglasak pri izgovoru jasno daje do znanja da se to odnosi da je neko u kancelariji.

I apsolutno se slazem s gornjim citatom da je to besmislica, sto uostalom i govorim cijelo vrijeme.

Ali, sto se tice "parlAment", "IzetBegovic", itd., tu se jednostavno ne mozemo sloziti jer ovo kako sada naglasavaju drugi samoglasnik "a", tj. prenaglasavaju (obrati paznju kako spikeri to sada izgovaraju), naprosto je neprirodno.
Ali, mozda ja nisam dobro objasnio na sta mislim, pa se sad ispravljam - drugi samoglasnik "a" jeste sa uzlaznim akcentom, ali nikada nije bio s ovako naglasenim uzlaznim akcentom kako to sada rade.

Ako ti nije mrsko, pogledaj narednih par dana vijesti na recimo Hayat-u, i obrati paznju na izgovor sljedecih rijeci:
Parlament i parlamentarno/a/i/oj
Izetbegovic
Elemet i elementarno
Obrazovanje i obrazovni/a/e/o

Mislim da ces upratiti o cemu pricam. A vidim da nisam jedini koji je to primijetio...

Da sad ne pricam o nekim izrazima s kojima mi djeca znaju doci iz skole, tipa "biolooogija"... :roll:
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#694 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

¤ jelena ¤ wrote: Vidjeh negdje pitanje kakve veze ima Vojvodina sa bosanskim jezikom? - što mi je sasvim jasan znak da se klonim sagovornika i sva dalja objašnjenja komotno i velikodušno prepustim drugima. :run:
Ja sam to pitao. Tema je "pravopis bosanskog jezika", ja sam pitao gdje se neke rijeci izgovaraju onako kako ti tvrdis da treba, ti odgovaras "u Vojvodini". Ponavljam, kako izgovor u bosanskom jeziku braniš izgovorom u Vojvodini? Dalje, evo još nekih rijeci koje se oduvijek izgovaraju sa naglaskom na zadnjem slogu: projektant, prevarant, demonstrant, zabušant, emigrant.
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#695 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

Po novom se te rijeci izgovaraju kao i parlAment, tj. prevArant, demOnstrant, zabUsant, emIgrant, a u svakoj rijeci pri izgovoru se pojavljuje prenaglaseni uzlazni nakcenat na markiranim samoglasnicima.

I, @Jelena je ovdje u pravu - dosta tih rijeci se ovako izgovaraju, ali u - Srbiji. Kakve veze to ima s bosanskim, nije mi najjasnije...
Osim ako to sad nije uvodjenje i srbijanskog naglaska kao jezickog pravila jednog od konstitutivnih naroda ovdje....
Naravno, ako se radi o ovome, onda je to besmislica i samo dodatno pokazuje i dokazuje pogubljenost ljudi ovdje.
I, ako ovo zaista jeste slucaj, onda je pogotovo nakaradno u odnosu na cinjenicu da vlasti manjeg entiteta i pripadajuceg konstitutivnog naroda negiraju bosanski jezik u cijelosti...
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#696 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

Dozer wrote:Po novom se te rijeci izgovaraju kao i parlAment, tj. prevArant, demOnstrant, zabUsant, emIgrant, a u svakoj rijeci pri izgovoru se pojavljuje prenaglaseni uzlazni nakcenat na markiranim samoglasnicima.

I, @Jelena je ovdje u pravu - dosta tih rijeci se ovako izgovaraju, ali u - Srbiji. Kakve veze to ima s bosanskim, nije mi najjasnije...
Osim ako to sad nije uvodjenje i srbijanskog naglaska kao jezickog pravila jednog od konstitutivnih naroda ovdje....
Naravno, ako se radi o ovome, onda je to besmislica i samo dodatno pokazuje i dokazuje pogubljenost ljudi ovdje.
I, ako ovo zaista jeste slucaj, onda je pogotovo nakaradno u odnosu na cinjenicu da vlasti manjeg entiteta i pripadajuceg konstitutivnog naroda negiraju bosanski jezik u cijelosti...
Ja tvrdim da se u BiH nikada nije govorilo prevArant, zabUšant, kalAdont, parAdajz... Ti nekada pogrešno označis naglasak pa ne kontam, je li ti tvrdis da navedene rijeci treba izgovarati sa naglaskom na predzadnjem slogu ili na zadnjem?
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#697 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

Pa i ja to govorim, da se u BiH nikad te rijeci nisu tako izgovarale, a da se sad to utrpava kao ispravan izgovor.
Naravno da se nikad nije naglasavao srednji slog, a ni drugi po redu samoglasnik u nekoj rijeci, nego (pred)zadnji slog.

Ja ove neke nove izgovore ne znam ni ponoviti kad ih cujem... Nece ni mozak ni jezik da se "slome"...
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#698 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

Šta kažete na ove riječi:
prijenos
prijevoz
prijenosiv

Njih često pročitam, da li bi, po istom principu, trebalo:
prijelazak
prijekookeanski
prijekobrojni
prijetakati
...

A zatim, u cilju potpunog uklanjanja "ekavice", uvesti i ovo:
nijeću
riječenica
nijemam
tjelevizor
nijekoliko
...
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#699 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

Tita mi, sinoc kontam isto.. .Vidjeh negdje "prijevoz", i kontam - kako li na ovom novobosanskom zvuci "prijevozenje", ili "prijevodjenje", itd.

Fakat se od jezika pravi nakarada, a sve samo kako bi se posto-po to razlikovalo od SR i HR :lol: :lol:
Pri tome, ljudi nemaju pojma sta je ekavica, a sta ne :D
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#700 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

U ZOBS-u se koristi pojam "prijenosive tablice".
Post Reply