PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#651 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

Problematicno - sve je skoro jednolicno, ravno i brzo, bez otegnutih glasova i uz, mozda, blagi uzlazni ton na "ti" i silazni nakon "c".
Problem - kratko, uz blagi silazni ton na "em". Nema otegnutog "o", pa da zvuci kao "proooblem", s kratkim o otsjecnim "em" na kraju. Primijeni "proooblem" na "problmaticno", pa ces cuti kako zvuci.

Parlamentarna - blagi silazni akcenat ide nakon "me", ali nema otezanja na prvom samoglasniku "a", i uzlaznog naglaska na "ment", kako se to danas izgovara kod "Parlament". Pokusaj primijeniti ovaj novi izgovor iz "parlament" na "parlamentarno", i opet ces doci na nakaradu.

Obrazovni - slicno kao i kod "problematicno", kratko, bez otegnutih glasova i posebnih akcenata na kako se sad po novom to radi, pa ispadne "obraZOOvni", tj. "obrazovaaanje".

Drugim rijecima, pricam danas onako kako sam pricao i prije rata.

Nego, sta bi s onim pravilima o pisanju dvije rijeci kao jedna, a izgovaranja kao dvije? Ima li ikakvo suvislo pravilo za to?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#652 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

Dozer wrote:Problematicno - sve je skoro jednolicno, ravno i brzo, bez otegnutih glasova i uz, mozda, blagi uzlazni ton na "ti" i silazni nakon "c".
Problem - kratko, uz blagi silazni ton na "em". Nema otegnutog "o", pa da zvuci kao "proooblem", s kratkim o otsjecnim "em" na kraju. Primijeni "proooblem" na "problmaticno", pa ces cuti kako zvuci.

Parlamentarna - blagi silazni akcenat ide nakon "me", ali nema otezanja na prvom samoglasniku "a", i uzlaznog naglaska na "ment", kako se to danas izgovara kod "Parlament". Pokusaj primijeniti ovaj novi izgovor iz "parlament" na "parlamentarno", i opet ces doci na nakaradu.

Obrazovni - slicno kao i kod "problematicno", kratko, bez otegnutih glasova i posebnih akcenata na kako se sad po novom to radi, pa ispadne "obraZOOvni", tj. "obrazovaaanje".

Drugim rijecima, pricam danas onako kako sam pricao i prije rata.

Nego, sta bi s onim pravilima o pisanju dvije rijeci kao jedna, a izgovaranja kao dvije? Ima li ikakvo suvislo pravilo za to?
problemaTIčNO, parlamenTARna i obraZOVni.

Znači, tako se u Sarajevu izgovaraju te riječi. To je pravilno.

OK, hvala.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#653 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

Ako ovo čitaju djeca, današnji školarci, samo ću im napisati kako norma nalaže da se ove riječi pravilno izgovaraju i kako se to pravilno bilježi:

problemàtično (kratkouzlazni akcenat na trećem slogu, samoglasniku a)

pȁrlamentarna (kratkosilazni akcenat na prvom slogu, samoglasniku a)

òbrazovni (kratkouzlazni akcenat na prvom slogu, samoglasniku o)

A riječ obrazovanje ima dubletne oblike što znači da se može akcentovati na dva načina i oba su pravilna:

obrazovánje (dugouzlazni akcenat na pretposljednjem slogu, samoglasniku a u sredini riječi) i
òbrazovanje (kratkouzlazni na prvom slogu, samoglasniku o)
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#654 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

Ne tipkam s kompjutera pa nemam mogucnosti tastature da napisem sve oznake. Ali da, to je to.

U svakom slucaju, "proooblem" je nepravilno, kao i "obrazovaaanje", parlaMEnt, itd.
To su novokompovane izmisljotine kako bi se novokomponovani bosanski jezik sto vise razlikovao od srpskog i hrvatskog, prvo u izgovoru identicnih rijeci, a onda i u pisanju.
I dobije se jedna nakarada koju uopste nije moguce cak ni objasniti nekim gramatickim pravilom. Ukratko - odron.
nemezis
Posts: 2857
Joined: 30/01/2011 12:08

#655 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

@jelena, @Dozer, slazem se da se jezik pokusava na neki nacin napraviti različitim od "drugih", medjutim niste mi jasni sa ovim naglaskom. Ne mogu reci da sam za vrijeme skolovanja ucio kako se izgovara rijec parlament ali sam siguran da su se neke rijeci uvijek izgovarale tako da je naglašen zadnji slog, na primjer: elemEnt, ligamEnt, komandAnt, paradAjz, kaladOnt. Je li vi tvrdite da se ovo treba izgovarati: elEment, ligAment, komAndant, parAdajz, kalAdont? Ja ove rijeci naglašavam na zadnjem slogu i to nije rezultat nikakvih "novih" promjena, skolu sam zavrsio prije 90-tih i tako govorim cijeli zivot. Ne govorim proooblem, niti obrazovaaanje (mada @jelena rece da moze i tako, otkud sad to)
nemezis
Posts: 2857
Joined: 30/01/2011 12:08

#656 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

@jelena, ili ja tebe ne razumijem ili nekada pišeš kontradiktorne stvari. Je li za tebe isto problemaTIčNO i problemàtično, za oboje si rekla da je ispravno.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#657 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

nemezis wrote:@jelena, ili ja tebe ne razumijem ili nekada pišeš kontradiktorne stvari. Je li za tebe isto problemaTIčNO i problemàtično, za oboje si rekla da je ispravno.
Molim te da čitaš pažljivije.

U životu ne bih rekla da je ovo isto i da je problemaTIčNO ispravno. Tako @Dozer reče da je pravilno i da on to tako izgovara.
Ja sam samo obilježila i nakon toga odustala od dalje rasprave.

A evo šta sam napisala da je ispravno:
¤ jelena ¤ wrote:Ako ovo čitaju djeca, današnji školarci, samo ću im napisati kako norma nalaže da se ove riječi pravilno izgovaraju i kako se to pravilno bilježi:

problemàtično (kratkouzlazni akcenat na trećem slogu, samoglasniku a)

pȁrlamentarna (kratkosilazni akcenat na prvom slogu, samoglasniku a)

òbrazovni (kratkouzlazni akcenat na prvom slogu, samoglasniku o)

A riječ obrazovanje ima dubletne oblike što znači da se može akcentovati na dva načina i oba su pravilna:

obrazovánje (dugouzlazni akcenat na pretposljednjem slogu, samoglasniku a u sredini riječi) i
òbrazovanje (kratkouzlazni na prvom slogu, samoglasniku o)
Što se parlamenta tiče - da, parlament, ornament i sve ostalo što si nabrojao pravilno se izgovara sa kratkouzlaznim akcentom na pretposljednjem slogu.

Dakle: parlàment
nemezis
Posts: 2857
Joined: 30/01/2011 12:08

#658 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

¤ jelena ¤ wrote:
nemezis wrote:@jelena, ili ja tebe ne razumijem ili nekada pišeš kontradiktorne stvari. Je li za tebe isto problemaTIčNO i problemàtično, za oboje si rekla da je ispravno.
Molim te da čitaš pažljivije.

U životu ne bih rekla da je ovo isto i da je problemaTIčNO ispravno. Tako @Dozer reče da je pravilno i da on to tako izgovara.
Ja sam samo obilježila i nakon toga odustala od dalje rasprave.

A evo šta sam napisala da je ispravno:
¤ jelena ¤ wrote:Ako ovo čitaju djeca, današnji školarci, samo ću im napisati kako norma nalaže da se ove riječi pravilno izgovaraju i kako se to pravilno bilježi:

problemàtično (kratkouzlazni akcenat na trećem slogu, samoglasniku a)

pȁrlamentarna (kratkosilazni akcenat na prvom slogu, samoglasniku a)

òbrazovni (kratkouzlazni akcenat na prvom slogu, samoglasniku o)

A riječ obrazovanje ima dubletne oblike što znači da se može akcentovati na dva načina i oba su pravilna:

obrazovánje (dugouzlazni akcenat na pretposljednjem slogu, samoglasniku a u sredini riječi) i
òbrazovanje (kratkouzlazni na prvom slogu, samoglasniku o)
Što se parlamenta tiče - da, parlament, ornament i sve ostalo što si nabrojao pravilno se izgovara sa kratkouzlaznim akcentom na pretposljednjem slogu.

Dakle: parlàment
Čitam pažljivo, napisala si
problemaTIčNO, parlamenTARna i obraZOVni.

Znači, tako se u Sarajevu izgovaraju te riječi. To je pravilno.

OK, hvala.
Je li ispravno i elEment, ligAment, kalAdont, parAdajz i gdje se tako izgovara?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#659 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

nemezis wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
nemezis wrote:@jelena, ili ja tebe ne razumijem ili nekada pišeš kontradiktorne stvari. Je li za tebe isto problemaTIčNO i problemàtično, za oboje si rekla da je ispravno.
Molim te da čitaš pažljivije.

U životu ne bih rekla da je ovo isto i da je problemaTIčNO ispravno. Tako @Dozer reče da je pravilno i da on to tako izgovara.
Ja sam samo obilježila i nakon toga odustala od dalje rasprave.

A evo šta sam napisala da je ispravno:
¤ jelena ¤ wrote:Ako ovo čitaju djeca, današnji školarci, samo ću im napisati kako norma nalaže da se ove riječi pravilno izgovaraju i kako se to pravilno bilježi:

problemàtično (kratkouzlazni akcenat na trećem slogu, samoglasniku a)

pȁrlamentarna (kratkosilazni akcenat na prvom slogu, samoglasniku a)

òbrazovni (kratkouzlazni akcenat na prvom slogu, samoglasniku o)

A riječ obrazovanje ima dubletne oblike što znači da se može akcentovati na dva načina i oba su pravilna:

obrazovánje (dugouzlazni akcenat na pretposljednjem slogu, samoglasniku a u sredini riječi) i
òbrazovanje (kratkouzlazni na prvom slogu, samoglasniku o)
Što se parlamenta tiče - da, parlament, ornament i sve ostalo što si nabrojao pravilno se izgovara sa kratkouzlaznim akcentom na pretposljednjem slogu.

Dakle: parlàment
Čitam pažljivo, napisala si
problemaTIčNO, parlamenTARna i obraZOVni.

Znači, tako se u Sarajevu izgovaraju te riječi. To je pravilno.

OK, hvala.
Je li ispravno i elEment, ligAment, kalAdont, parAdajz i gdje se tako izgovara?
Registrovala šta mi čovjek reče i zahvalila se, a nakon toga napisala post u kojem sam navela ispravno akcentovane oblike.
nemezis
Posts: 2857
Joined: 30/01/2011 12:08

#660 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

¤ jelena ¤ wrote:Registrovala šta mi čovjek reče i zahvalila se, a nakon toga napisala post u kojem sam navela ispravno akcentovane oblike.
Ok, znaci ono "to je pravilno" nije bila potvrda ispravnosti izgovora? Ili ja nisam citao pažljivo pa je to znacilo nesto sasvim drugo?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#661 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

nemezis wrote:
Je li ispravno i elEment, ligAment, kalAdont, parAdajz i gdje se tako izgovara?
Da, jeste.

Možeš čuti u medijima...i u obrazovnim institucijama, u školama i na fakultetima, najčešće filološkom; na seminarima, naučnim skupovima gdje se ljudi trude i gdje moraju izgovarati riječi ispravno.

To je standard, zasnovan na jezičkoj normi koja jasno kaže da akcenat u našem jeziku ne može stajati na posljednjem slogu višesložnih riječi, i nije uslovljen teritorijalnim raslojavanjem jezika ili brojem govornika u zajednici.

Ima mnogo takvih primjera u gramatici. Npr. ni brojeve dva tri i četiri (mislim na promjenljive riječi) niko ne mijenja po padežima u svakodnevnom govoru; većina govornika čak ne zna ni promijeniti po padežima navedene riječi, ali njihova deklinacija ipak postoji u standardu, jasno je propisana i koristi se u stručnoj literaturi i naučnim radovima.
Tako je isto i sa ovim akcentima, svidjelo se to nama ili ne.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#662 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

nemezis wrote:
¤ jelena ¤ wrote:Registrovala šta mi čovjek reče i zahvalila se, a nakon toga napisala post u kojem sam navela ispravno akcentovane oblike.
Ok, znaci ono "to je pravilno" nije bila potvrda ispravnosti izgovora? Ili ja nisam citao pažljivo pa je to znacilo nesto sasvim drugo?
Nije potvrda i ni slučajno nije moje mišljenje i moj stav. To je zaključak izveden iz onoga što je i kako je pisao sagovornik.

Moja procjena je bila da u tom trenutku tog sagovornika nema svrhe ubjeđivati u suprotno od onog što on misli

i zato sam u nastavku napisala ispravne oblike u novom postu...što se, nadam se, jasno vidi i može pročitati ispod navedenog.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#663 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

nemezis wrote:@jelena, @Dozer, slazem se da se jezik pokusava na neki nacin napraviti različitim od "drugih", medjutim niste mi jasni sa ovim naglaskom. Ne mogu reci da sam za vrijeme skolovanja ucio kako se izgovara rijec parlament ali sam siguran da su se neke rijeci uvijek izgovarale tako da je naglašen zadnji slog, na primjer: elemEnt, ligamEnt, komandAnt, paradAjz, kaladOnt. Je li vi tvrdite da se ovo treba izgovarati: elEment, ligAment, komAndant, parAdajz, kalAdont? Ja ove rijeci naglašavam na zadnjem slogu i to nije rezultat nikakvih "novih" promjena, skolu sam zavrsio prije 90-tih i tako govorim cijeli zivot. Ne govorim proooblem, niti obrazovaaanje (mada @jelena rece da moze i tako, otkud sad to)
Meni je, lično (sad iznosim svoje subjektivno mišljenje :) ) oblik ove riječi sa akcentom na prvom slogu novina kad se govori o edukaciji.

Nikad, prije rata, nisam čula da neko kaže obrazovanje u kontekstu priče o školstvu i stepenu obrazovanja i to mi je ostalo i do danas, iako znam da školovanje i obrazovanje ne moraju i nisu sinonimi kad se malo bolje razmisli.
Znači, meni je, ipak, obrazovAnje kad se odnosi na školovanje, a obrazovanje (sa kratkouzlaznim akcentom na prvom slogu) ću možda upotrijebiti kad govorim o nekom stvaranju nečega...recimo u nekoj definiciji tipa: ti elementi obrazuju taj sistem ili to jedinjenje... pa onda obrazovanje tog sistema ili tog jedinjenja... itd.

A norma kaže da može i jedno i drugo: i obrazovánje i òbrazovanje i to se može pronaći u predratnim izdanjima rječnika SH jezika što znači da ipak nije riječ o pojavi novijeg, poslijeratnog datuma.
nemezis
Posts: 2857
Joined: 30/01/2011 12:08

#664 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

¤ jelena ¤ wrote:
nemezis wrote:
Je li ispravno i elEment, ligAment, kalAdont, parAdajz i gdje se tako izgovara?
Da, jeste.

Možeš čuti u medijima...i u obrazovnim institucijama, u školama i na fakultetima, najčešće filološkom; na seminarima, naučnim skupovima gdje se ljudi trude i gdje moraju izgovarati riječi ispravno.

To je standard, zasnovan na jezičkoj normi koja jasno kaže da akcenat u našem jeziku ne može stajati na posljednjem slogu višesložnih riječi, i nije uslovljen teritorijalnim raslojavanjem jezika ili brojem govornika u zajednici.

Ima mnogo takvih primjera u gramatici. Npr. ni brojeve dva tri i četiri (mislim na promjenljive riječi) niko ne mijenja po padežima u svakodnevnom govoru; većina govornika čak ne zna ni promijeniti po padežima navedene riječi, ali njihova deklinacija ipak postoji u standardu, jasno je propisana i koristi se u stručnoj literaturi i naučnim radovima.
Tako je isto i sa ovim akcentima, svidjelo se to nama ili ne.
Deklinacija govori o pisanju, tako da primjer nije adekvatan. A vezano za izgovor, ako se govori samo na tih nekoliko mijesta, onda je to nekakav "elitizam". Mene stvarno interesuje ko kaze parAdajz.
nemezis
Posts: 2857
Joined: 30/01/2011 12:08

#665 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

¤ jelena ¤ wrote:
nemezis wrote:
¤ jelena ¤ wrote:Registrovala šta mi čovjek reče i zahvalila se, a nakon toga napisala post u kojem sam navela ispravno akcentovane oblike.
Ok, znaci ono "to je pravilno" nije bila potvrda ispravnosti izgovora? Ili ja nisam citao pažljivo pa je to znacilo nesto sasvim drugo?
Nije potvrda i ni slučajno nije moje mišljenje i moj stav. To je zaključak izveden iz onoga što je i kako je pisao sagovornik.

Moja procjena je bila da u tom trenutku tog sagovornika nema svrhe ubjeđivati u suprotno od onog što on misli

i zato sam u nastavku napisala ispravne oblike u novom postu...što se, nadam se, jasno vidi i može pročitati ispod navedenog.
Razumijem, mada mislim da je on pogresno oznacio nacin izgovora i prilično sam siguran da ne izgovara parlamenTARno ili problemaTIČNo. Ili ja ne razumijem oznake.
nemezis
Posts: 2857
Joined: 30/01/2011 12:08

#666 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

¤ jelena ¤ wrote:
nemezis wrote:@jelena, @Dozer, slazem se da se jezik pokusava na neki nacin napraviti različitim od "drugih", medjutim niste mi jasni sa ovim naglaskom. Ne mogu reci da sam za vrijeme skolovanja ucio kako se izgovara rijec parlament ali sam siguran da su se neke rijeci uvijek izgovarale tako da je naglašen zadnji slog, na primjer: elemEnt, ligamEnt, komandAnt, paradAjz, kaladOnt. Je li vi tvrdite da se ovo treba izgovarati: elEment, ligAment, komAndant, parAdajz, kalAdont? Ja ove rijeci naglašavam na zadnjem slogu i to nije rezultat nikakvih "novih" promjena, skolu sam zavrsio prije 90-tih i tako govorim cijeli zivot. Ne govorim proooblem, niti obrazovaaanje (mada @jelena rece da moze i tako, otkud sad to)
Meni je, lično (sad iznosim svoje subjektivno mišljenje :) ) oblik ove riječi sa akcentom na prvom slogu novina kad se govori o edukaciji.

Nikad, prije rata, nisam čula da neko kaže obrazovanje u kontekstu priče o školstvu i stepenu obrazovanja i to mi je ostalo i do danas, iako znam da školovanje i obrazovanje ne moraju i nisu sinonimi kad se malo bolje razmisli.
Znači, meni je, ipak, obrazovAnje kad se odnosi na školovanje, a obrazovanje (sa kratkouzlaznim akcentom na prvom slogu) ću možda upotrijebiti kad govorim o nekom stvaranju nečega...recimo u nekoj definiciji tipa: ti elementi obrazuju taj sistem ili to jedinjenje... pa onda obrazovanje tog sistema ili tog jedinjenja... itd.

A norma kaže da može i jedno i drugo: i obrazovánje i òbrazovanje i to se može pronaći u predratnim izdanjima rječnika SH jezika što znači da ipak nije riječ o pojavi novijeg, poslijeratnog datuma.
Slažem se, i ja bih rekao "Obrazovanje oblaka" ali "stekao je obrazovAnje", ne mogu oznaciti vrstu, "o" je kratko, "a" je dugo.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#667 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by wewa »

nemezis wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
nemezis wrote:
Je li ispravno i elEment, ligAment, kalAdont, parAdajz i gdje se tako izgovara?
Da, jeste.

Možeš čuti u medijima...i u obrazovnim institucijama, u školama i na fakultetima, najčešće filološkom; na seminarima, naučnim skupovima gdje se ljudi trude i gdje moraju izgovarati riječi ispravno.

To je standard, zasnovan na jezičkoj normi koja jasno kaže da akcenat u našem jeziku ne može stajati na posljednjem slogu višesložnih riječi, i nije uslovljen teritorijalnim raslojavanjem jezika ili brojem govornika u zajednici.

Ima mnogo takvih primjera u gramatici. Npr. ni brojeve dva tri i četiri (mislim na promjenljive riječi) niko ne mijenja po padežima u svakodnevnom govoru; većina govornika čak ne zna ni promijeniti po padežima navedene riječi, ali njihova deklinacija ipak postoji u standardu, jasno je propisana i koristi se u stručnoj literaturi i naučnim radovima.
Tako je isto i sa ovim akcentima, svidjelo se to nama ili ne.
Deklinacija govori o pisanju, tako da primjer nije adekvatan. A vezano za izgovor, ako se govori samo na tih nekoliko mijesta, onda je to nekakav "elitizam". Mene stvarno interesuje ko kaze parAdajz.
oni kojima lingvistika pocinje i zavrsava s mladogramaticarima, eto ko.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#668 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

nemezis wrote:@jelena, @Dozer, slazem se da se jezik pokusava na neki nacin napraviti različitim od "drugih", medjutim niste mi jasni sa ovim naglaskom. Ne mogu reci da sam za vrijeme skolovanja ucio kako se izgovara rijec parlament ali sam siguran da su se neke rijeci uvijek izgovarale tako da je naglašen zadnji slog, na primjer: elemEnt, ligamEnt, komandAnt, paradAjz, kaladOnt. Je li vi tvrdite da se ovo treba izgovarati: elEment, ligAment, komAndant, parAdajz, kalAdont? Ja ove rijeci naglašavam na zadnjem slogu i to nije rezultat nikakvih "novih" promjena, skolu sam zavrsio prije 90-tih i tako govorim cijeli zivot. Ne govorim proooblem, niti obrazovaaanje (mada @jelena rece da moze i tako, otkud sad to)
Ma tesko je ovako, pisuci, objasniti na sta se misli.
U pravu si za ovo naglasavanje. Ono sto ja govorim u konkretnom slucaju "parlamenta" jeste da se to sada okrenulo i da to "parlament" sada ima nekakve cudne naglaske i razvlacenja na pvim slogovima i samoglasnicima, umjesto na zadnjim, da to ovako pojednostavim. Istovremeno, taj naglasak i akcentiranje se potpuno izgubi u varijanti rijeci "parlamentarno/a/e", gdje se onda to izgovori kako treba.
Zato i kazem da se radi o nekakvoj ciljanoj nakaradi kojom se jezik pokusava diferencirati od drugih, a sto je besmisleno.
Ovo su mi u par navrata potvrdili i neki prijatelji novinari i voditelji, pogotovo s BHT i FTV, i kazu da je tamo to pravo maltretiranje s tim naglascima i da se od njih trazi da to izgovaraju upravo ovako nakaradno.
Last edited by Dozer on 26/02/2018 10:02, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#669 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

¤ jelena ¤ wrote: U životu ne bih rekla da je ovo isto i da je problemaTIčNO ispravno. Tako @Dozer reče da je pravilno i da on to tako izgovara.
Ja sam samo obilježila i nakon toga odustala od dalje rasprave.
Cekaj Jelo... Ja bas i nisam napisao to ovako kako ti sad rece... Evo sta sam ja napisao:
Problematicno - sve je skoro jednolicno, ravno i brzo, bez otegnutih glasova i uz, mozda, blagi uzlazni ton na "ti" i silazni nakon "c".
Problem - kratko, uz blagi silazni ton na "em". Nema otegnutog "o", pa da zvuci kao "proooblem", s kratkim o otsjecnim "em" na kraju. Primijeni "proooblem" na "problematicno", pa ces cuti kako zvuci.
Dakle, nisam rekao da je uzlazni akcenat na zadnjem slogu "NO", nego blagi silazni.

Tako da ne vidim u cemu se razlikuje moje i tvoje...?
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#670 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

¤ jelena ¤ wrote: Nije potvrda i ni slučajno nije moje mišljenje i moj stav. To je zaključak izveden iz onoga što je i kako je pisao sagovornik.

Moja procjena je bila da u tom trenutku tog sagovornika nema svrhe ubjeđivati u suprotno od onog što on misli

i zato sam u nastavku napisala ispravne oblike u novom postu...što se, nadam se, jasno vidi i može pročitati ispod navedenog.
Moze biti da sam ja poblesavio, ali mislim da ti i ja pricamo o istom...
Ja nisam nikakav lingvista i sl., pa mozda nisam najbolje objasnio ono o cemu pricam, ali zapravo pricamo o istom.

Ukratko, pArlaMEnt je nebuloza i neprimjenjivo u slucaju kada se kaze "parlamentarna/e/o".
"Obrazovaaanje", s dugim drugim samoglasnikom "a" ja nikada nisam cuo do prije par godina, isto kao i sve ostale "cudne" izgovore raznih rijeci, tako da zaista ne mogu reci da li se radi o dubletu. Naprosto nikada nigdje nisam cuo takav izgovor, ni u skolama, ni u zivotu, ni sirom Juge.

Izgleda da ti jesi neki jezicar, pa ako nije problem da mi/nam pojasnis i ova nova pravila pisanja dvije rijeci kao jedne, a onda izgovaranja kao dvije. Ozbiljno pitam.
Evo primjera jos jednom:
nacrno (ilegalni rad), naljeto, nazimu, naproljece, najesen, uredu (za nesto sto je OK), upravu (si/je/su) (za nekoga ko je u pravu za nesto).
Ima tu, takodjer, i famoznih cudnovatih pretvaranja brojnog stanja necega ili nekoga, pa umjesto "cetvorica", "petorica" itd. sad imamo "cetverica", "peterica" itd.

Ovo s brojevima je takodjer komedija, a evo i zasto. Npr., kako bi se ova nova pravila primijenila u slucaju jedne ovakve recenice:
"Njih 5 muskaraca su bili u petom odjeljku".
Da li je ovdje ispravno "Njih peterica"ili "Njih petorica"?
Takodjer, da li su bili "u petom" ili "u petem" odjeljku?

A, ima jos jedna stvar koja mi stalno "bode oci" i "para usi" - Banja Luka.
Otkud se odjednom pojavilo "u Banjoj Luci"...? Uvijek je bilo "u Banja Luci", pa mi je totalno nejasno otkud sad ovo "Banjoj"?
nemezis
Posts: 2857
Joined: 30/01/2011 12:08

#671 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

Dozer wrote:A, ima jos jedna stvar koja mi stalno "bode oci" i "para usi" - Banja Luka.
Otkud se odjednom pojavilo "u Banjoj Luci"...? Uvijek je bilo "u Banja Luci", pa mi je totalno nejasno otkud sad ovo "Banjoj"?
Ja sam u skoli na sprskohrvatskom ucio da su moguce dvije varijante:
Banjaluka - Banjaluci
Banja Luka - Banjoj Luci

Objasnjenje je bili da ovo "Banja" nije banja kao mjesto gdje se oporavlja nego pridjev od "banija" (ili nesto tako) sto je značilo nekada "banova" pa bi to kod odvojenog pisanja bilo u "banovoj" luci odnosno "banjoj". Inače, luka je bio naziv za njivu ili livadu, tako nesto, pa i sada po selima postoje dijelovi koji se zovu "luke".
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#672 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

OK, znam za to objasnjenje, medjutim malo mi je besmisleno... Banja mi se nikako ne uklapa u Banovo ili Banija... A pogotovo u "Banjoj"... Banova Luka, ili Banova livada, to je ok. Ali kako iz Banovo ili Banija nastade Banja...?
nemezis
Posts: 2857
Joined: 30/01/2011 12:08

#673 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by nemezis »

Dozer wrote:OK, znam za to objasnjenje, medjutim malo mi je besmisleno... Banja mi se nikako ne uklapa u Banovo ili Banija... A pogotovo u "Banjoj"... Banova Luka, ili Banova livada, to je ok. Ali kako iz Banovo ili Banija nastade Banja...?
Vidim da sam pogrešno napisao, nije "banija" nego "banja" sto je tada znacilo "banova". Ne znam ni zašto se koriste dva naziva, valjda ima zvaničan naziv kako se mjesto zove.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#674 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

Mjesto se zove - Banja Luka. Uvijek je bilo "u Banja Luci" ili "u Banjaluci", "kod Banja Luke", itd.
Najsmjesnije je sto se sada samo Bosnjaci upiru da promijene izgovor vezan za ime tog grada, pozivajuci se na nekadasnje nazive i znacenja, a pri tome cak ni "ban" nije njihova titula :)

'Bem ti zivot...ovo je zaista zemlja Na cijim granicama prestaju sav razum i logika...

A, i dalje niko ne moze da objasni gramaticka pravila po kojima su se dvije rijeci sastavile u jednu, a izgovaraju se kao dvije...?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#675 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

nemezis wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
nemezis wrote:
Je li ispravno i elEment, ligAment, kalAdont, parAdajz i gdje se tako izgovara?
Da, jeste.

Možeš čuti u medijima...i u obrazovnim institucijama, u školama i na fakultetima, najčešće filološkom; na seminarima, naučnim skupovima gdje se ljudi trude i gdje moraju izgovarati riječi ispravno.

To je standard, zasnovan na jezičkoj normi koja jasno kaže da akcenat u našem jeziku ne može stajati na posljednjem slogu višesložnih riječi, i nije uslovljen teritorijalnim raslojavanjem jezika ili brojem govornika u zajednici.

Ima mnogo takvih primjera u gramatici. Npr. ni brojeve dva tri i četiri (mislim na promjenljive riječi) niko ne mijenja po padežima u svakodnevnom govoru; većina govornika čak ne zna ni promijeniti po padežima navedene riječi, ali njihova deklinacija ipak postoji u standardu, jasno je propisana i koristi se u stručnoj literaturi i naučnim radovima.
Tako je isto i sa ovim akcentima, svidjelo se to nama ili ne.
Deklinacija govori o pisanju, tako da primjer nije adekvatan. A vezano za izgovor, ako se govori samo na tih nekoliko mijesta, onda je to nekakav "elitizam". Mene stvarno interesuje ko kaze parAdajz.
Izvini, ali...različite padežne oblike neke riječi i pišemo i izgovaramo...a primjer deklinacije brojeva sam navela zbog toga što se rijetko ili skoro nikako ne upotrebljavaju u svakodnevnom govoru, iako su sastavni dio književnog jezika i niko neće pogriješiti ako ih upotrijebi bez obzira što će se uvijek naći neko da se tome začudi ili taj izbor pojedinca nazove nakaradom, nebulozom i tome slično. Mogla sam navesti i primjere nekih glagolskih oblika - imperfekta i pluskvamperfekta...poenta bi bila ista.

Ako je primjena osnovnih pravila akcentovanja elitizam, da li je onda i primjena osnovnih pravopisnih pravila ili bilo kojih drugih gramatičkih pravila takođe elitizam? Ne razumijem kakav je to kriterijum...

Koliko je meni poznato, takav izgovor riječi paradajz može se čuti npr. u Vojvodini - i u narodu i u medijima, ali nije to razlog zbog kojeg je ovakav izgovor ušao u standard, nego je razlog osnovno, vrlo jednostavno pravilo akcentovanja koje kaže da akcenat u našem jeziku ne može stajati na posljednjem slogu u riječi.

Btw...nešto kontam...ovaj primjer (kao i ostali sa silaznim akcentom na posljednjem slogu u riječi) ne narušava samo jedno osnovno pravilo na kojem počiva akcenatski sistem našeg jezika, nego dva...odjednom... :-)
Post Reply