PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#26 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Klitemnestraaa »

sherbett wrote:
KvaziExpert wrote::mrgreen:

Image
Jel ovo neka sprdacina? :?
UDNA TULJICA :-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#27 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Bloo »

Klitemnestraaa wrote:
UDNA TULJICA :-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
zamisli, u po strastvenog hvatanja, šapneš mu nježno na uho...da li imaš udnu tuljicu... :mrgreen:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#28 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by SaraFina »

Ja "naginjem" hr varijanti nasijeh jezika. Ali ove neke nove riječi su čista glupost.

Takodjer je zanimljivo i ono odvojeno ne ću kad se koristi. To je valjda specifično za ove izmjene koje Šerba pominjala ili?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#29 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Bloo »

sherbett wrote:
SaraFina wrote:Ja "naginjem" hr varijanti nasijeh jezika. Ali ove neke nove riječi su čista glupost.

Takodjer je zanimljivo i ono odvojeno ne ću kad se koristi. To je valjda specifično za ove izmjene koje Šerba pominjala ili?
Rijeci kojima je je ne "uredjeni" prefiks se pusu spojeno. Necu
popila šerba :D ona puše u prefikse
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#30 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by SaraFina »

Ove generacije od devedesetih pa nadalje na hr forumu pišu ne ću.
Pa sam pretpostavila da je to posljedica izmjena o kojim si govorila.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#31 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Klitemnestraaa »

Bloo wrote:
Klitemnestraaa wrote:
UDNA TULJICA :-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
zamisli, u po strastvenog hvatanja, šapneš mu nježno na uho...da li imaš udnu tuljicu... :mrgreen:
Katastrofa. :-) Sve se bojim sljedeći put kad budem u toj situaciji naumpast će mi taj izraz pa ću se odvaliti smijati. :-D

Snježana Kodrić je napisala knjigu Jezik i naciolanizam gdje objašnjava politiku u pozadini koja pokušava da očisti i izdvoji hrvatski jezik i daje dobre argumente zašto to ne treba činiti. Ima na nekih portalima njenih članaka. I naravno, završila je bez posla u De ili Aut, ne znam tačno, a habilirani profesor. Užas. :roll:

Isto u bosanskom što hoće svugdje "h" ubaciti, pa su smislili nije više "lopta" nego "hlopta". :-) :-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#32 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Bloo »

Klitemnestraaa wrote:
Bloo wrote:
Klitemnestraaa wrote:
UDNA TULJICA :-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
zamisli, u po strastvenog hvatanja, šapneš mu nježno na uho...da li imaš udnu tuljicu... :mrgreen:
Katastrofa. :-) Sve se bojim sljedeći put kad budem u toj situaciji naumpast će mi taj izraz pa ću se odvaliti smijati. :-D

Snježana Kodrić je napisala knjigu Jezik i naciolanizam gdje objašnjava politiku u pozadini koja pokušava da očisti i izdvoji hrvatski jezik i daje dobre argumente zašto to ne treba činiti. Ima na nekih portalima njenih članaka. I naravno, završila je bez posla u De ili Aut, ne znam tačno, a habilirani profesor. Užas. :roll:

Isto u bosanskom što hoće svugdje "h" ubaciti, pa su smislili nije više "lopta" nego "hlopta". :-) :-)
moj uzor i jedna mrak žena :D

bosanski jezik - normirano PROMAHA :mrgreen:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#33 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by plain vanilla »

Ne bih se ja zamarala hrvatskim jezikom, imamo mi i svojih problema :mrgreen:
I mi smo nagurali H gdje smo stigli :mrgreen: od polaHko do Hlopte.
Bilo je svakakvih pokusaja, kao i vracanje zaboravljenih turcizama i prodavanje istih pod bosanski jezik.

edit: Sad vidim da je neko vec spomenuo Hloptu :oops:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#34 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by SaraFina »

Ostavimo luHkave Latine po strani, nisu tema. Ovo polaHko mogu i svariti ali s Hloptom se valjda šališ Vanila? :run:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#35 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by plain vanilla »

SaraFina wrote:Ostavimo luHkave Latine po strani, nisu tema. Ovo polaHko mogu i svariti ali s Hloptom se valjda šališ Vanila? :run:
Nazalost, ne salim se. Evo, spomenuto je i par postova iznad. Ne znam je li hlopta i 'zvanicno' pravilna, ali se sjecam da je bilo pokusaja. U skoli sam ucila sh-hs, a kasnije, zbog posla, ucila sam hrvatski. Privatno, sluzim se onim sto sam naucila u osnovnoj skoli, a nek hlopta ko hoce.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#36 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Connaisseur Karlin »

Biciklariti je genijalno fromirana rijec :thumbup:
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#37 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by calculator »

Zoya wrote:Pokrećem ovu temu u cilju pravilnog pisanja. Želim da u njoj svi naučimo ponešto i da nas ne bude sramota da pitamo ono što ne znamo i da budemo ispravljeni sa velikim poštovanjem kada pogriješimo. Ohrabrujem sve potencijalne učesnike da sudjeluju u jednoj kulturnoj, edukativnoj i zabavnoj priči o svim anomalijama našeg jezika :)
Nevjerovatno! Pokreće se tema na forumu s ciljem educiranja učesnika pravilnom pisanju :(

Nešto slično "večernjim školama" nakon II sv. rata :( Pretpostavljam i otvaranje teme o nekoj sličnoj edukaciji :( A niko da za vrat stisne obrazovni sistem da konačno obustavi proizvodnju nepismenih mladih ljudi, koji takvi i prečesto steknu i doktorske titule :-) :(
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#38 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Klitemnestraaa »

calculator wrote:
Zoya wrote:Pokrećem ovu temu u cilju pravilnog pisanja. Želim da u njoj svi naučimo ponešto i da nas ne bude sramota da pitamo ono što ne znamo i da budemo ispravljeni sa velikim poštovanjem kada pogriješimo. Ohrabrujem sve potencijalne učesnike da sudjeluju u jednoj kulturnoj, edukativnoj i zabavnoj priči o svim anomalijama našeg jezika :)
Nevjerovatno! Pokreće se tema na forumu s ciljem educiranja učesnika pravilnom pisanju :(

Nešto slično "večernjim školama" nakon II sv. rata :( Pretpostavljam i otvaranje teme o nekoj sličnoj edukaciji :( A niko da za vrat stisne obrazovni sistem da konačno obustavi proizvodnju nepismenih mladih ljudi, koji takvi i prečesto steknu i doktorske titule :-) :(
Najlakše je kriviti druge, umjesto sebe.
Da svako sam sebe obrazuje neformalnim i informalnim vidom, bili bismo mnogo pismeniji i imali više znanja i vještinja usprkos lošem obrazovnom sistemu. Nije formalno obrazovanje jedini vid obrazovanja, tu su još dva.

Pojedinac sam ne može promijeniti sistem, ali može sebe.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#39 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Zoya »

Prosto nevjerovatno, da. A nije ti palo na pamet da velika vecina nema puno dodira sa bosanskim jezikom?

Elem; najače ili najjače? U usta ili usta? :mrgreen:
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#40 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by m_l »

Najjace

U usta
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#41 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Zoya »

PA kako moze biti NajJače? Ne mogu da vjerujem. Ja bih napisala recimo naj jače ili najače, ali J jedan iza drugog. Ne razumijem :?
Last edited by Zoya on 09/04/2016 17:00, edited 1 time in total.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#42 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Zoya »

:lol:
Ja stvarno ne znam koje sam ja gramatike učila. :-)
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#43 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by cLo »

Imas i 2 t u posttraumatski :D najjadniji isto. Btw. ne ide ti gore velika vecina, ne postoji mala i velika vecina, samo vecina.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#44 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Zoya »

Hvala clo

To posttraumatski mi nekako OK kada pročitam,ovo drugo ne. :-)
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#45 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by cLo »

NaJJednostavnije :D ti je to shvatiti tako da ne gutas slovo j kada rijeci koja pocinje slovom j dodas naj. Isto kao sto dodas naj na brzi, pa pises najbrzi, tako dodas naj na jaci, pa dobijes najjaci.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#46 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by KIseljak12 »

Govorim onako kako sam naucio u djetinjstvu najvise od majke, pa ostalih ukucana, komsiluka, mahale itd. Dosta dobro sam upoznat sa pravopisom S. Halilovica, te gramatikom Dz. Jahica, ali daleko od toga da ih smatram za neku vodilju u licnom govoru(pisanju). Halilovic je proglasio "findzan" ispravnim, a "fildzan" neispravnim. Znaci bolje da tudjice koristimo u originalu, nego onako kako su se udomacile kod nas, gluposti. To sto se u njegovom selu kaze na jedan nacin, ne mora znaciti da su drugi oblici neispravni. Zbog tih nasilnih izmjena mi se nije svidjeo njegov rad niti ga smatram narocito znacajnim.

Moj dedo je govorio kahva, sahat i polahko, ja ne govorim jer ni moji roditelji nisu. Njegovo "polahko" se rimovalo s ola(h)ko, skroz drugaciji akcenat nego polako. Svi su govorili promaha, pa kazem i ja, nekada i propuh. Nekad kazem opcina, nekad opstina, nekad kruh, nekad hljeb, kako naleti. Kada se formalno izrazavam, usmeno ili pismeno, izrazavam se onako kako ide najbolje u moju korist.

Sto se tice "duplih" tj. udvojenih suglasnika, oni su karakteristicni za slozenice tipa najjaci, posttraumatski i rijeci (pogotovo licna imena) orijentalnog porijekla) npr. hadzdz ili Muhammed.

Takodjer, "ide" velika i mala vecina. Velika se jos zove i apsolutna, a mala je relativna :P

Hlopta sigurno nije standard, kao sto nisu ni halat i hajvar, niti hlupati, a upoznao sam ljudi koji govore tako.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#47 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Connaisseur Karlin »

Na Turskom i Arapaskom jeziku fiNdzan je solja za kafu ,a na Albnaskom jeziku je fiLdzan. Halilovic je nepismen :D
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#48 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by m_l »

Zoya wrote:Hvala clo

To posttraumatski mi nekako OK kada pročitam,ovo drugo ne. :-)
Nisam jezikara :mrgreen: , a samim tim ni puritanac, ali ono sto mi bode oci na forumu jeste da neki likovi konstantno poslije interpunkcijskih znakova ne prave razmak, i sa sigurnoscu mogu reci da ne poznaju pravilo. Et', ne zamjeri sto me tvoja greska, vjerovatno nenamjerna, podsjeti na tu nepravilnu praksu.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#49 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by KIseljak12 »

m_l wrote:
Zoya wrote:Hvala clo

To posttraumatski mi nekako OK kada pročitam,ovo drugo ne. :-)
Nisam jezikara :mrgreen: , a samim tim ni puritanac, ali ono sto mi bode oci na forumu jeste da neki likovi konstantno poslije interpunkcijskih znakova ne prave razmak, i sa sigurnoscu mogu reci da ne poznaju pravilo. Et', ne zamjeri sto me tvoja greska, vjerovatno nenamjerna, podsjeti na tu nepravilnu praksu.
I meni ista stvar bode oci, samo sto je to vise "pravoKuc", nego pravopis. :D
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#50 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by lijepa u dusi »

Obzirom ili s obzirom? U redu ili uredu?
Unaprijed hvala :)
Post Reply