PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1426 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

"Kako ste" i "prijatno" su termini umetnuti medju Bosnjacima kako bi se izbjeglo "dobar dan" i "do vidjenja" (mislim da je "dovidjenja" pravopisno pogresno, i da je nastalo zbog izgovora ove dvije rijeci kao jedne), jer su to, kao, srpski i hrvatski, a bosanski se, jel'te, mora razlikovati.

A posto je besmisleno selamati nepoznate ljude jer ne znas ko su i sta su, SDA "poliglote" i "jezikoslovci" su polako kao pozdrave progurali "kako ste" i "prijatno", sto je besmisleno i potpuno pogresno.

Mene kad neko nepoznat ili mladji pozdravi sa "kako ste", ja pitam: Zasto? Izgledam lose?Vi ste doktor?
Obavezno se takvi unezgode. :D
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1427 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by KraljicaIzJajca »

Dozer wrote: 22/12/2023 16:28 "Kako ste" i "prijatno" su termini umetnuti medju Bosnjacima kako bi se izbjeglo "dobar dan" i "do vidjenja" (mislim da je "dovidjenja" pravopisno pogresno, i da je nastalo zbog izgovora ove dvije rijeci kao jedne), jer su to, kao, srpski i hrvatski, a bosanski se, jel'te, mora razlikovati.

A posto je besmisleno selamati nepoznate ljude jer ne znas ko su i sta su, SDA "poliglote" i "jezikoslovci" su polako kao pozdrave progurali "kako ste" i "prijatno", sto je besmisleno i potpuno pogresno.

Mene kad neko nepoznat ili mladji pozdravi sa "kako ste", ja pitam: Zasto? Izgledam lose?Vi ste doktor?
Obavezno se takvi unezgode. :D
Nije više, sad i ostali to kažu. :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1428 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

Prosirilo se :D
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1429 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by KraljicaIzJajca »

Dozer wrote: 22/12/2023 20:14 Prosirilo se :D
Od pozdrava pri odlasku u posljednje vrijeme često se koristi Prijatno. Nedavno sjedeći u jednom internet klubu (koji je ujedno i biblioteka) prisustvovao sam razgovoru između dva prijatelja na temu pozdrava Prijatno. Složili su se da Prijatno ima negativnu konotaciju, tj. koristi se da nekoga “skinemo s dnevnog reda”, da mu na na neki način odbrusimo, da je u to Prijatno u stvari upakovana misao “Ti me se ne tičeš”, da se Prijatno može odnositi samo na jelo, itd. Razmišljajući o tome priznao sam sebi da se Prijatno zaista nekada koristi kada želimo biti hladni prema nekome, no nisam u tome vidio najveći problem, nego opet u nedorečenosti. Dakle, i Prijatno mora imati svoj nastavak, kao što je Prijatno vam, i onda eventualna hladnoća kojom taj pozdrav zrači ne dolazi do izražaja, jer onaj kome je pozdrav upućen može da percipira njegovu suštinu, a to je da mu neko želi prijatan dan, prijatan ostanak, prijatan rad i sl, ne ulazeći u namjere pozdravitelja. Naravno, bitan je i ton (način) kojim pozdravljamo – mrsko, zlobno, ‘nasilu’, ili toplo, dobronamjerno, s respektom. Izreke kažu da ono što je u srcu to je i na jeziku, i da svaki čovjek jezikom dijeli ono što u srcu nosi – ‘med ili žeravicu’.

Šta mislite o čestom pozdravu Prijatno koji se koristi pri odlasku? Da li je to u stvari pozdrav ili uzrečica koja se treba koristiti smo pri jelu. Da li je i ona bez značenja, tj. da li ima smisao tek kada se kaže Prijatno vam i sl?

Oko riječi prijatno, stvari isto stoje. Bolje i to nego ćus, haj, ćao i šta sve ne govorimo jedni drugima na rastanku. A Vi mladi kolega ako uspijete šta vratiti na staro bit će mi drago. Pokušajte!

https://elmirliha.wordpress.com/2020/02 ... akidasnji/
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#1430 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by NediM17 »

I dobro, kakve to sve veze ima sa pravopisom ?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1431 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Sanjarko »

Dozer wrote: 22/12/2023 16:28 "Kako ste" i "prijatno" su termini umetnuti medju Bosnjacima kako bi se izbjeglo "dobar dan" i "do vidjenja" (mislim da je "dovidjenja" pravopisno pogresno, i da je nastalo zbog izgovora ove dvije rijeci kao jedne), jer su to, kao, srpski i hrvatski, a bosanski se, jel'te, mora razlikovati.

A posto je besmisleno selamati nepoznate ljude jer ne znas ko su i sta su, SDA "poliglote" i "jezikoslovci" su polako kao pozdrave progurali "kako ste" i "prijatno", sto je besmisleno i potpuno pogresno.

Mene kad neko nepoznat ili mladji pozdravi sa "kako ste", ja pitam: Zasto? Izgledam lose?Vi ste doktor?
Obavezno se takvi unezgode. :D
Baš tako ali šta fali s pitanjem kako ste? Ja godinama to pitam pri pozdravu.

Pokojni komšija mi jedan odgovarao kako, kad.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1432 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

Jel' ovo "mladi kolega" meni upuceno?. :lol:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1433 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Sanjarko »

Dozer wrote: 23/12/2023 12:20 Jel' ovo "mladi kolega" meni upuceno?. :lol:
Ma čakulamo, onako. Ne znam oko nakon rata je se ovo desilo.

Kako ste, prijatno i sl. 1998 ili 2000-te, rane 2000-te.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1434 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

Sanjarko wrote: 23/12/2023 12:18
Dozer wrote: 22/12/2023 16:28 "Kako ste" i "prijatno" su termini umetnuti medju Bosnjacima kako bi se izbjeglo "dobar dan" i "do vidjenja" (mislim da je "dovidjenja" pravopisno pogresno, i da je nastalo zbog izgovora ove dvije rijeci kao jedne), jer su to, kao, srpski i hrvatski, a bosanski se, jel'te, mora razlikovati.

A posto je besmisleno selamati nepoznate ljude jer ne znas ko su i sta su, SDA "poliglote" i "jezikoslovci" su polako kao pozdrave progurali "kako ste" i "prijatno", sto je besmisleno i potpuno pogresno.

Mene kad neko nepoznat ili mladji pozdravi sa "kako ste", ja pitam: Zasto? Izgledam lose?Vi ste doktor?
Obavezno se takvi unezgode. :D
Baš tako ali šta fali s pitanjem kako ste? Ja godinama to pitam pri pozdravu.

Pokojni komšija mi jedan odgovarao kako, kad.
Nikakav problem ako prije toga ide "dobar dan", " dobro jutro", dobro vece", sto su pozdravi na nasem jeziku.

"Kako ste", ako je samo, zapravo nije uopste pozdrav, nego pitanje. Kako rekoh, to je postalo "pozdrav" uprqvo kako bi se izbjegli ovi stvarni nabrojani pozdravi, koji su se u ratu i nakon njega smatrali srpskim i hrvatskim.

Naravno, to je obicna etno-vjerska nebuloza, koja je samo djelic kompletnog nebuloznog paketa tog narativa.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1435 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Sanjarko »

Dozer wrote: 23/12/2023 12:25
Sanjarko wrote: 23/12/2023 12:18
Dozer wrote: 22/12/2023 16:28 "Kako ste" i "prijatno" su termini umetnuti medju Bosnjacima kako bi se izbjeglo "dobar dan" i "do vidjenja" (mislim da je "dovidjenja" pravopisno pogresno, i da je nastalo zbog izgovora ove dvije rijeci kao jedne), jer su to, kao, srpski i hrvatski, a bosanski se, jel'te, mora razlikovati.

A posto je besmisleno selamati nepoznate ljude jer ne znas ko su i sta su, SDA "poliglote" i "jezikoslovci" su polako kao pozdrave progurali "kako ste" i "prijatno", sto je besmisleno i potpuno pogresno.

Mene kad neko nepoznat ili mladji pozdravi sa "kako ste", ja pitam: Zasto? Izgledam lose?Vi ste doktor?
Obavezno se takvi unezgode. :D
Baš tako ali šta fali s pitanjem kako ste? Ja godinama to pitam pri pozdravu.

Pokojni komšija mi jedan odgovarao kako, kad.
Nikakav problem ako prije toga ide "dobar dan", " dobro jutro", dobro vece", sto su pozdravi na nasem jeziku.

"Kako ste", ako je samo, zapravo nije uopste pozdrav, nego pitanje. Kako rekoh, to je postalo "pozdrav" uprqvo kako bi se izbjegli ovi stvarni nabrojani pozdravi, koji su se u ratu i nakon njega smatrali srpskim i hrvatskim.

Naravno, to je obicna etno-vjerska nebuloza, koja je samo djelic kompletnog nebuloznog paketa tog narativa.
Mislim da je i narod tu kriv iako ga ja uvijek branim. Teži ka skraćivanju što šta i brza, ali i neku je prilično pa ko papagaji ponavljaju šta vide, čuju i sl.

Još nezgodno im selam upućivati bilo tada, a sad selama se sve više.

Čak i ko nije u vjeri/religiji.

Ne znam. Čudan smo mi narod.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1436 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Dozer »

Naopak. S teskim OKP-om podanickog mentaliteta i sljedbenistva.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1437 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Sanjarko »

Dozer wrote: 23/12/2023 14:21 Naopak. S teskim OKP-om podanickog mentaliteta i sljedbenistva.
Ma nismo toliko zglajzali, ali da jesmo čudni, jesmo.
Post Reply