Pravo na zaostalu penziju

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#26 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by Dzontra_Volta »

problemnatravunu wrote: 08/03/2022 13:31 Znači , ako je osoba umrla u 11. mjesecu ima pravo dobiti i penziju za taj 11. mjesec....pa makar da je umrla 1. 11. :thumbup:
I ja sam tako čuo.
Ali kako ostvariti to pravo, gdje se podnosi zahtjev, koji su papiri, rokovi...
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#27 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by holowey »

Dzontra_Volta wrote: 08/03/2022 13:39
problemnatravunu wrote: 08/03/2022 13:31 Znači , ako je osoba umrla u 11. mjesecu ima pravo dobiti i penziju za taj 11. mjesec....pa makar da je umrla 1. 11. :thumbup:
I ja sam tako čuo.
Ali kako ostvariti to pravo, gdje se podnosi zahtjev, koji su papiri, rokovi...
ovo je tacno jer sam prosao kroz ovu situaciju nakon smrti tate... postar koji je donio penziju mi objasnio da ulaskom u mjesec pa makar jednu minutu (sto se dokazuje smrtnim listom) sljeduje i penzija za taj mjesec... kada sam odjavljivao tatu u pio, osim izvoda iz maticne knjige umrlih ponio sam i kopiju smrtnog lista i isplacena je i penzija za mjesec u kojem je umro... ne znam koja je procedura za naknadnu isplatu ali mislim da je prava adresa za upit - pio
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#28 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by Dzontra_Volta »

holowey wrote: 08/03/2022 13:44
Dzontra_Volta wrote: 08/03/2022 13:39

I ja sam tako čuo.
Ali kako ostvariti to pravo, gdje se podnosi zahtjev, koji su papiri, rokovi...
ovo je tacno jer sam prosao kroz ovu situaciju nakon smrti tate... postar koji je donio penziju mi objasnio da ulaskom u mjesec pa makar jednu minutu (sto se dokazuje smrtnim listom) sljeduje i penzija za taj mjesec... kada sam odjavljivao tatu u pio, osim izvoda iz maticne knjige umrlih ponio sam i kopiju smrtnog lista i isplacena je i penzija za mjesec u kojem je umro... ne znam koja je procedura za naknadnu isplatu ali mislim da je prava adresa za upit - pio
A kome je isplaćena zadnja tatina penzija? Je li poštar samo dostavio na adresu, kao i uobičajeno?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#29 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by holowey »

Dzontra_Volta wrote: 08/03/2022 13:50
holowey wrote: 08/03/2022 13:44

ovo je tacno jer sam prosao kroz ovu situaciju nakon smrti tate... postar koji je donio penziju mi objasnio da ulaskom u mjesec pa makar jednu minutu (sto se dokazuje smrtnim listom) sljeduje i penzija za taj mjesec... kada sam odjavljivao tatu u pio, osim izvoda iz maticne knjige umrlih ponio sam i kopiju smrtnog lista i isplacena je i penzija za mjesec u kojem je umro... ne znam koja je procedura za naknadnu isplatu ali mislim da je prava adresa za upit - pio
A kome je isplaćena zadnja tatina penzija? Je li poštar samo dostavio na adresu, kao i uobičajeno?
postar donio meni na ruke kao sto je ranije donosio tati... posto je tata primao i invalidninu koja je isla na racun u banci, za to sam cekao ostavinsku raspravu da s tim papirom odem u banku... otidji u pio i pitaj za detalje, ponesi sta imas od dokumentacije i mozda uspijes sve zavrsiti jednim odlaskom...
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#30 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by Dzontra_Volta »

holowey wrote: 08/03/2022 13:55
Dzontra_Volta wrote: 08/03/2022 13:50

A kome je isplaćena zadnja tatina penzija? Je li poštar samo dostavio na adresu, kao i uobičajeno?
postar donio meni na ruke kao sto je ranije donosio tati... posto je tata primao i invalidninu koja je isla na racun u banci, za to sam cekao ostavinsku raspravu da s tim papirom odem u banku... otidji u pio i pitaj za detalje, ponesi sta imas od dokumentacije i mozda uspijes sve zavrsiti jednim odlaskom...
Ma nije kod mene slučaj, nego sam zamoljen od jedne osobe kojoj je nedavno umrla majka da se raspitam.
Uglavnom, podnijeti zahtjev za odjavu penzije u PIO i ponijeti izvod iz matične knjige umrlih i smrtni list, pa dalje šta bude?
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#31 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by crveni_makovi »

Dzontra_Volta wrote: 08/03/2022 13:57
holowey wrote: 08/03/2022 13:55

postar donio meni na ruke kao sto je ranije donosio tati... posto je tata primao i invalidninu koja je isla na racun u banci, za to sam cekao ostavinsku raspravu da s tim papirom odem u banku... otidji u pio i pitaj za detalje, ponesi sta imas od dokumentacije i mozda uspijes sve zavrsiti jednim odlaskom...
Ma nije kod mene slučaj, nego sam zamoljen od jedne osobe kojoj je nedavno umrla majka da se raspitam.
Uglavnom, podnijeti zahtjev za odjavu penzije u PIO i ponijeti izvod iz matične knjige umrlih i smrtni list, pa dalje šta bude?
Najbolje otici u PIO po vise osnova. Zaboravila sam koji je zakonski rok tacno da se ode u PIO i preda dokumentacija i za refundiranje troskova sahrane (placaju oko 400 KM) i za regulisanje papirologije ako ima mogucih buducih korisnika % penzije. Ima lista dokumenata koji se predaju i najbolje za konkretan slucaj pitati direktno sta toj osobi treba da preda u PIO od papira.
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#32 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by Dzontra_Volta »

crveni_makovi wrote: 08/03/2022 14:05
Dzontra_Volta wrote: 08/03/2022 13:57

Ma nije kod mene slučaj, nego sam zamoljen od jedne osobe kojoj je nedavno umrla majka da se raspitam.
Uglavnom, podnijeti zahtjev za odjavu penzije u PIO i ponijeti izvod iz matične knjige umrlih i smrtni list, pa dalje šta bude?
Najbolje otici u PIO po vise osnova. Zaboravila sam koji je zakonski rok tacno da se ode u PIO i preda dokumentacija i za refundiranje troskova sahrane (placaju oko 400 KM) i za regulisanje papirologije ako ima mogucih buducih korisnika % penzije. Ima lista dokumenata koji se predaju i najbolje za konkretan slucaj pitati direktno sta toj osobi treba da preda u PIO od papira.
Rok za refundiranje troškova sahrane je 3 mjeseca, i tu je sve jasno. Ima čak i obrazac zahtjeva na stranici PIO.
Oko ove zadnje panzije nema nekih informacija, ali kad budu predavali za ove troškove, neka se raspitaju i za zadnju penziju.
NediM17
Posts: 21693
Joined: 05/11/2009 11:49

#33 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by NediM17 »

Mora proci ostavinska za tu neisplacenu penziju.
Jedino se usutiti ako lijeze na banku pa podici na bankomatu. Nakon toga napraviti odjavu u PIO.
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#34 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by Dzontra_Volta »

NediM17 wrote: 08/03/2022 15:22 Mora proci ostavinska za tu neisplacenu penziju.
Jedino se usutiti ako lijeze na banku pa podici na bankomatu. Nakon toga napraviti odjavu u PIO.
Ja kolegu @holowey razumijeh drugačije. :?
NediM17
Posts: 21693
Joined: 05/11/2009 11:49

#35 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by NediM17 »

Ako postar donosi moze dati ako nije revnostan, ako jeste nece je dati.
Kad je punica umrla, vidio smrtovnicu na vratima i nije htio dati.
I to, sad se sjetih, umrla 1.maja, postar za par dana donio aprilsku penziju i nije je htio dati.
Isplacene obje penzije, za april i maj nakon ostavinske, jednu dobila moja supruga, drugu svastika.
Moja mati umrla pred kraj mjeseca, za nekoliko dana bila penzija, isplacena na banku, brat podigao na bankomatu i kasnije uradio odjavu u PIO.
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#36 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by zLatk0 »

Ako će se ići sa rješenjem o naslijeđivanju u PIO, uvrstiti potraživanja od PIO u ostavinsku masu, tako da ne bude problema kasnije
Post Reply