Pravo na zaostalu penziju

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3044
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#1 Pravo na zaostalu penziju

Post by suad-sarajevo »

Naime. Majka od supruge (punica) je preminula 27.11.2016 godine i primili smo penziju za novembar 2016 god. Jučer je dolazio poštar i donio penziju za decembar 2106 godine ali komšinica koja se zadesila tu, jer nas nije bilo u stanu, rekla je da gospođa za koju je stigla penzija nema pravo da primi penziju jer je preminula te je poštar vratio penziju ali nije ostavio nikakvu obavijest o preuzimanju.

Pitanje moje je da li imamo uopšte pravo na zaostalu penziju s obzirom da smo primili tu jednu za novembar 2016 godine.

Hvala.
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by holowey »

suad-sarajevo wrote:Naime. Majka od supruge (punica) je preminula 27.11.2016 godine i primili smo penziju za novembar 2016 god. Jučer je dolazio poštar i donio penziju za decembar 2106 godine ali komšinica koja se zadesila tu, jer nas nije bilo u stanu, rekla je da gospođa za koju je stigla penzija nema pravo da primi penziju jer je preminula te je poštar vratio penziju ali nije ostavio nikakvu obavijest o preuzimanju.

Pitanje moje je da li imamo uopšte pravo na zaostalu penziju s obzirom da smo primili tu jednu za novembar 2016 godine.

Hvala.
evo informacije iz druge ruke, naime postar mi je ovo rekao: penzije ne idu mjesec unaprijed nego mjesec unazad... znaci ako je preminula 27.11. u tom mjesecu je primila penziju za oktobar, a u 12. mjesecu bi primila penziju za novembar... kako je preminula 27.11. ima pravo na tu penziju koja se vratila... ako ste prilikom prijave u maticnu knjigu umrlih u formularu naveli neisplacene penzije onda ce tokom ostavinske rasprave to biti rijeseno... ako to tada nije navedeno, bice potrebna dopunska ostavinska rasprava... otidji u pio da ti pruze tacne informacije o sljedecim koracima
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3044
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#3 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by suad-sarajevo »

Zahvaljujem, Malo mi je samo čudno zašto nije ostavio obavijest o vraćanju penzije na poštu ali eto, ostaje da se ganjamo u PIO pa vidjećemo.

Lp
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40702
Joined: 29/06/2011 23:39

#4 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by dječak sa šibicama »

Mi smo nakon mamine smrti od PIO dobili, koliko se ja sjecam, 3 penzije. To je nesto kao "otpremnina", sad nisam siguran jel to od udruzenja ili od PIO proslo je vec par godina pa memorija slabi.

Ako je bila clan sindikata penzionera i uplacivala one 2 ili jos bolje 4 marke, trazite i to. Nisu voljni platiti ali moraju akjo inzistiras, skoro 1000 km ako je preminuli penzioner placao 4 km clanarine.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3044
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#5 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by suad-sarajevo »

Placala je 2 marke a decembarsku penziju nema pravo, tako su nam rekli u PIO.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
vrapcic
Posts: 243
Joined: 20/07/2011 16:53

#6 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by vrapcic »

Pa nema pravo na decembarsku ali ima na novembarsku penziju koja se isplacuje u decembru. Ako je komsinica vratila postara u decembru onda mozete potrazivati penziju za novembar. Ako je vratila postara u januaru (ovih dana) - na tu penziju nemate pravo jer je to decembarska.

ja vam komsinice, bere tudju brigu.. svasta
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3044
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#7 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by suad-sarajevo »

Pa, komsinica je inace unaprijeđena verzija video nadzora u komšiluku. Sve vidi, sve čuje a usput daje i pravne savjete poštarima. :)
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#8 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by kockica_kockica »

Ja se sjecam kad je moj otac umro nisam dobila penziju kazu umro je prije 15 og u mjesecu. Ganjala se s njima nista nisam izganjala jer su oni uvijek u pravu vozaju od vrata do vrata dok ne odustanes jer ti uvijek jedan papir fali. Fino su mi uzeli tu penziju koja je bila za prethodni mjesec kad je on bio ziv.

Trebala sam iz opcine dobiti neku naknadu jer je bio RVI. Glupaca koja radi u opcini je zaboravila dostaviti na vrijeme papire. Prosao rok. Tike tike tacke nema vise vracke. Naravno ja za ovu naknadu slucajno saznam.

A za te 2 KM koje je odvajao godinama nisam dobila jer nisam bi znala da ima pravo na naknadu. Od kud cu znati.

Svi su bas fino zaradili na nama
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#9 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by human01d »

Imate pravo na zaostalu penziju za mjesec u kojem je primalac penzije preminuo. Dovoljno je u okviru novog mjeseca zadesila smrt primaoca penzije, te prema tome njegovi nasljednici imaju pravo na zaostalu penziju. Proceduru pokrecete kod nadlezne PIO poslovnice u opcini u kojoj je penzija isplacivana. Smrtni list, rjesenje o nasljedjivanju (pravosnazno) i sa time idete u poslovnicu da pokrenete proceduru isplate zaostale penzije. Veoma je bitno da u rjesenje o nasljedjivanju egzaktno naglaseno ko penziju nasljedjuje, te koji je zavod penziju isplacivao, u ovom slucaju vjerovatno FZ PIO/MIO Filijala Sarajevo
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#10 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by klixo »

Komsinica :lol:
Imal auto ? Makar gumu da joj bocnes :mrgreen:
Sljedeci put bi 2x promislila :-D
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3044
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#11 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by suad-sarajevo »

klixo wrote:Komsinica :lol:
Imal auto ? Makar gumu da joj bocnes :mrgreen:
Sljedeci put bi 2x promislila :-D
Ma, nek' je živa i zdrava. Samo neka nastavi nadzor. :)
Last edited by suad-sarajevo on 14/01/2017 22:05, edited 1 time in total.
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#12 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by Dr.medicine »

umrla u novembru a ti bi penziju za decembar. :shock:
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3044
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#13 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by suad-sarajevo »

Dr.medicine wrote:umrla u novembru a ti bi penziju za decembar. :shock:
A ti bi da komentarišeš postove a da ne čitašc ispočetka o čemu se konkretno radi!?
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#14 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by Dr.medicine »

Mislim da ti treba da pročitaš moj komentar, jer ja znam šta sam komentarisao.
Ili da budem surov pa kažem, hoces penziju za decembar na ime mrtve žene koja nije bila živa u decembru.
belfy
Posts: 7643
Joined: 06/08/2007 09:00

#15 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by belfy »

Dr.medicine wrote:Mislim da ti treba da pročitaš moj komentar, jer ja znam šta sam komentarisao.
Ili da budem surov pa kažem, hoces penziju za decembar na ime mrtve žene koja nije bila živa u decembru.
nisi surov (osim malo prema sebi ovaj put), jer ne citas doktore. lijepo iznad govore da penzije idu mjesec unazad... ono - oktobarsku dobiju u novembru i tim slijedom.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3044
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#16 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by suad-sarajevo »

Dr.medicine wrote:Mislim da ti treba da pročitaš moj komentar, jer ja znam šta sam komentarisao.
Ili da budem surov pa kažem, hoces penziju za decembar na ime mrtve žene koja nije bila živa u decembru.
suad-sarajevo wrote:Naime. Majka od supruge (punica) je preminula 27.11.2016 godine i primili smo penziju za novembar 2016 god. Jučer je dolazio poštar i donio penziju za decembar 2106 godine ali komšinica koja se zadesila tu, jer nas nije bilo u stanu, rekla je da gospođa za koju je stigla penzija nema pravo da primi penziju jer je preminula te je poštar vratio penziju ali nije ostavio nikakvu obavijest o preuzimanju.

Pitanje moje je da li imamo uopšte pravo na zaostalu penziju s obzirom da smo primili tu jednu za novembar 2016 godine.

Hvala.
Ako u ovom mom postu postoji i jedna riječ gdje ja nešto tražim onda si u pravu.
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#17 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by Dr.medicine »

suad-sarajevo wrote:
Dr.medicine wrote:Mislim da ti treba da pročitaš moj komentar, jer ja znam šta sam komentarisao.
Ili da budem surov pa kažem, hoces penziju za decembar na ime mrtve žene koja nije bila živa u decembru.
suad-sarajevo wrote:Naime. Majka od supruge (punica) je preminula 27.11.2016 godine i primili smo penziju za novembar 2016 god. Jučer je dolazio poštar i donio penziju za decembar 2106 godine ali komšinica koja se zadesila tu, jer nas nije bilo u stanu, rekla je da gospođa za koju je stigla penzija nema pravo da primi penziju jer je preminula te je poštar vratio penziju ali nije ostavio nikakvu obavijest o preuzimanju.

Pitanje moje je da li imamo uopšte pravo na zaostalu penziju s obzirom da smo primili tu jednu za novembar 2016 godine.

Hvala.
Ako u ovom mom postu postoji i jedna riječ gdje ja nešto tražim onda si u pravu.
Naime. Majka od supruge (punica) je preminula 27.11.2016 godine i primili smo penziju za novembar 2016 god. Jučer je dolazio poštar i donio penziju za decembar 2106 godine

Ako je tako kako ti kažeš, onda ste primili penziju za oktobar, a poštar je "juče" donio za novebar. Mada, koliko se ja sjećam penzije ne kasne. A to vidi po zadnjem čeku koji imate. ako je oktobar onda imaš pravo, ako je novebar na čeku naravno da nemaš pravo. prosto ko 2+2
moja tetka
Posts: 262
Joined: 27/11/2015 23:31

#18 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by moja tetka »

Otišla u starosnu penziju i više mjeseci primala penziju preko 300 KM. bez bilo kakvog obrazloženja sada dobiva penziju cca 130 KM. svi se prave ludi kao neznaju nemaju pojma, javi se ovom onom...............dajte savjet šta raditi
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#19 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by human01d »

moja tetka wrote:Otišla u starosnu penziju i više mjeseci primala penziju preko 300 KM. bez bilo kakvog obrazloženja sada dobiva penziju cca 130 KM. svi se prave ludi kao neznaju nemaju pojma, javi se ovom onom...............dajte savjet šta raditi
Da li ste koristili punomoc za podizanje penzije? Desava se da penzionerima pod odredjenim uslovima koji koriste punomoci penzija se umanji na stvarni iznos. Da li je bilo privremeno rjesenje za penziju, pa su u medjuvremenu utvrdili da nije cjelokupan staz uplacen? U sustini pravna sluzba kantonalne filijale moze otkloniti pomenuti problem, ukoliko se desila greska.
moja tetka
Posts: 262
Joined: 27/11/2015 23:31

#20 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by moja tetka »

human01d wrote:
moja tetka wrote:Otišla u starosnu penziju i više mjeseci primala penziju preko 300 KM. bez bilo kakvog obrazloženja sada dobiva penziju cca 130 KM. svi se prave ludi kao neznaju nemaju pojma, javi se ovom onom...............dajte savjet šta raditi
Da li ste koristili punomoc za podizanje penzije? Desava se da penzionerima pod odredjenim uslovima koji koriste punomoci penzija se umanji na stvarni iznos. Da li je bilo privremeno rjesenje za penziju, pa su u medjuvremenu utvrdili da nije cjelokupan staz uplacen? U sustini pravna sluzba kantonalne filijale moze otkloniti pomenuti problem, ukoliko se desila greska.
dala je punomoć svom bratu da diže penziju, žena je bolesna i teško pokretna. Pomoći ću joj da podnese prigovor pravnoj službi fonda pio mio............... u svakom slučaju hvala
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#21 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by putokaz1 »

Moj otac ima sve dokaze ,uplatnice,virmane,pete primjerke da je ulatio doprinose za penziono ali Država kaže
VI KAO STRANKA STE KRIVI ŠTO SMO MI ZABORAVILI DA TE VAŠE UPLATE UNESEMO U SISTEM I DRUGOSTEPENOMODLUKOM UPRAVE JE ODBIJEN
SUDSKI EPILOG SE ČEKA
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#22 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by human01d »

putokaz1 wrote:Moj otac ima sve dokaze ,uplatnice,virmane,pete primjerke da je ulatio doprinose za penziono ali Država kaže
VI KAO STRANKA STE KRIVI ŠTO SMO MI ZABORAVILI DA TE VAŠE UPLATE UNESEMO U SISTEM I DRUGOSTEPENOMODLUKOM UPRAVE JE ODBIJEN
SUDSKI EPILOG SE ČEKA
I dan danas se desavalo slicno, i Vas je primjer ocit da se desavaju abnormalne greske. I dalje nisam siguran gdje je sistem zakazao pa da bilo kakve sopstvene uplate staza, uplate doprinosa na ime PIO/MIO kao privatnik ne prolaze bez gresaka. Postoji jedino opcija da ukoliko mozete bez tih godina ostvariti neko pravo na penziju, pa da Vam se nastavi od penzije odbijati uplata za preostale godine dok je bio zaposlen u svojoj firmi, uz predhodno dogovor sa nadleznom filijalom. Uostalom, sudski epilog ce svakako vise toga reci pa nam Vi to ovdje prenesite. Pozdrav
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#23 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by putokaz1 »

Da već je otac u penziji,priznata mu dio BH,Slovenačka i Hrvatska samo za uplaćeni staž dok je bio direktor ili šta već u D.O.O. NIJE priznato.
Niti njegovom kolegi,a imamu orginale sve više puta dostavili upravi,a SUD čakamo dugo već.
Pri tome je od njega Država tražila Rješenjem(koje je apsurdno) da uplati doprinose za 10 godina,i to vrijeme nakon što su svi radnici bili čak i odjavljeni,te firma Prestala s radom,
Država je tražila da se uplate Doprinose za godine nakon odjave radnika odnosno za godine nakon Prestanka rada Iste.
(PONAVLJAM DVA PUTA ISTO RADI APSURDA)
uz to
Zatvorio je firmu,otišao na drugo radno mjesto,otišao u penziju i tek onda se pojavljuje izvjesni Poreski dug za godine(prije 15 godina),stavlja se Hipoteka i nekakavna poreska zabrana na poklone,i raspolaganje pokretnom i nepokretnom imovinom.
Dzontra_Volta
Posts: 6481
Joined: 20/01/2011 11:10

#24 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by Dzontra_Volta »

suad-sarajevo wrote: 11/01/2017 06:37 Naime. Majka od supruge (punica) je preminula 27.11.2016 godine i primili smo penziju za novembar 2016 god. Jučer je dolazio poštar i donio penziju za decembar 2106 godine ali komšinica koja se zadesila tu, jer nas nije bilo u stanu, rekla je da gospođa za koju je stigla penzija nema pravo da primi penziju jer je preminula te je poštar vratio penziju ali nije ostavio nikakvu obavijest o preuzimanju.

Pitanje moje je da li imamo uopšte pravo na zaostalu penziju s obzirom da smo primili tu jednu za novembar 2016 godine.

Hvala.
Malo da dignem topic.
Jeste li uspjeli dobiti tu zaostalu penziju i kakva je procedura?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15606
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#25 Re: Pravo na zaostalu penziju

Post by problemnatravunu »

Znači , ako je osoba umrla u 11. mjesecu ima pravo dobiti i penziju za taj 11. mjesec....pa makar da je umrla 1. 11. :thumbup:
Post Reply