pravo na regres

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#26 Re: pravo na regres

Post by triple mama »

ako sam vas dobro razumjela...na posao se trebam vratiti 15.11.. znaci, mogu raditi par dana, a zatim poceti koristiti GO od ove godine (tj. zaradjeni GO od 1.1. do 15.5. kada sam otisla na neplaceno). u tom slucaju ce mi isplatiti regres? i to pr mjeseci nakon sto su ostalim uposlenicima isplatili?
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#27 Re: pravo na regres

Post by Dr.Mr.Fr. »

godišnji dobiješ nakon 6 mjeseci rada u firmi, ako iskoristiš godišnji nakon toga dobiti ceš i regres, jednostavno... :D
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#28 Re: pravo na regres

Post by motorola01 »

Zna li neko kakva je situacija sa bolovanjem???KOliko dana je puna plata???42 dana????Koja,radna ili kalendarska???
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#29 Re: pravo na regres

Post by gradina »

..uposlenik ima pravo.....
ima ali ako poslodavac može da isplati...
naravno da ćeš u bolnicama, općinama, vladama, školama, BH Telcomu, Elktro imati regres jer oni su uvijek pozitvno poslovali u prethodnoj godini. I prilika da se malo "istrese" kasa da ne bi država šta sebi uzela!
kod privatnika opet druga priča..
dakle: uposlenik ima pravo AKO.....
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#30 Re: pravo na regres

Post by sadmire »

motorola01 wrote:Zna li neko kakva je situacija sa bolovanjem???KOliko dana je puna plata???42 dana????Koja,radna ili kalendarska???
puna plata ti je samo ako si na bolovanju zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti, inace 80%, ako poslodavac nije utvrdio drugacije.
A ta 42 dana su bitnija poslodavcu jer nakon njih moze, ako nije povreda na radu, kod Zavoda refundirati iznos koji isplacuje zaposleniku a unutar njih sve troskove snosi sam.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#31 Re: pravo na regres

Post by motorola01 »

sadmire wrote:
motorola01 wrote:Zna li neko kakva je situacija sa bolovanjem???KOliko dana je puna plata???42 dana????Koja,radna ili kalendarska???
puna plata ti je samo ako si na bolovanju zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti, inace 80%, ako poslodavac nije utvrdio drugacije.
A ta 42 dana su bitnija poslodavcu jer nakon njih moze, ako nije povreda na radu, kod Zavoda refundirati iznos koji isplacuje zaposleniku a unutar njih sve troskove snosi sam.
Meni su rekli da je prva 42 dana(ne znam da li radna ili kalendarska) puna plata(100%),naravno bez toplog obroka,a nakon 42 dana ide 80 posto plate.Povreda nije u na radu...
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#32 Re: pravo na regres

Post by sadmire »

motorola01 wrote:
sadmire wrote:
motorola01 wrote:Zna li neko kakva je situacija sa bolovanjem???KOliko dana je puna plata???42 dana????Koja,radna ili kalendarska???
puna plata ti je samo ako si na bolovanju zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti, inace 80%, ako poslodavac nije utvrdio drugacije.
A ta 42 dana su bitnija poslodavcu jer nakon njih moze, ako nije povreda na radu, kod Zavoda refundirati iznos koji isplacuje zaposleniku a unutar njih sve troskove snosi sam.
Meni su rekli da je prva 42 dana(ne znam da li radna ili kalendarska) puna plata(100%),naravno bez toplog obroka,a nakon 42 dana ide 80 posto plate.Povreda nije u na radu...

Moguce je da su to tako rijesili, zato sto prvih 42 placaju iz svog 'dzepa', a nakon toga 80%, zato sto im Zavod samo toliko refundira!?
bonn
Posts: 33
Joined: 24/04/2008 13:58

#33 Re: pravo na regres

Post by bonn »

Jednostavno je. Pravo na regres imaju samo korisnici budžeta. Ostali regres imaju samo na papiru.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#34 Re: pravo na regres

Post by motorola01 »

sadmire wrote:
sadmire wrote:
motorola01 wrote:Zna li neko kakva je situacija sa bolovanjem???KOliko dana je puna plata???42 dana????Koja,radna ili kalendarska???
puna plata ti je samo ako si na bolovanju zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti, inace 80%, ako poslodavac nije utvrdio drugacije.
A ta 42 dana su bitnija poslodavcu jer nakon njih moze, ako nije povreda na radu, kod Zavoda refundirati iznos koji isplacuje zaposleniku a unutar njih sve troskove snosi sam.
Meni su rekli da je prva 42 dana(ne znam da li radna ili kalendarska) puna plata(100%),naravno bez toplog obroka,a nakon 42 dana ide 80 posto plate.Povreda nije u na radu...

]

Evo imam tacnu informaciju.Prvih 15 dana je plata manja 20 posto,od 16. dana do 42. je manja 10 posto,a nakon 42. dana opet manja 20 posto..Ovo je za povrede van radnog vremena,a za povrede na radu je 100 posto plata...
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#35 Re: pravo na regres

Post by sadmire »

Evo imam tacnu informaciju.Prvih 15 dana je plata manja 20 posto,od 16. dana do 42. je manja 10 posto,a nakon 42. dana opet manja 20 posto..Ovo je za povrede van radnog vremena,a za povrede na radu je 100 posto plata...[
jao majko, sta ti poslodavci i rade, cirkus od svega prave!? To nekom pravniku izgleda bilo dosadno pa htio da ispadne pametan!?
muha67
Posts: 3
Joined: 23/05/2012 10:19

#36 Re: pravo na regres

Post by muha67 »

Pozdrav!
Radio sam u zdravstvu do 01.06.2011god. kada sam penzionisan radi bolesti.Prije odlaska u penziju iskoristio sam godisnji odmor.Zna li neko imam li pravo na regres.
Hvala
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#37 Re: pravo na regres

Post by LeonardoAC »

Nevezano za postavljača teme, ovaj regres treba ukinuti definitivno - posebno državnim službenicima.
Ovo je jedno najobičnije naslijeđe iz bivšeg sistema. Gdje to još ima da radiš 12 mjeseci, a dobiješ 13 plata !?
Evo prilike da se ostvare enormne uštede. Iste gluposti se isplaćuju za 8. mart, bajramluk, božić i ostale nebuloze kojima se dodatno isisava novac iz budžeta. Naravno, ako je privatnik/poslodavac toliko dobrostojeći pa želi da nagradi svoje radnike u svojoj firmi - to mu niko ne može osporiti, al' državnim džabahljebarošima... pffff
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#38 Re: pravo na regres

Post by Lounge Act »

.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#39 Re: pravo na regres

Post by walk_M-A-N »

Kakva ljudi smiješna pitanja postavljaju, valjda što im je u državnim firmama potpuno nestao osjećaj za realnost.
Kaže bude na porodiljskom punu godinu, onda bude ili ne bude par dana, onda uzme bolovanje ili neplaćeno - i još hoće regres!?
Odnosno, po raznim osnovama ljudi ne rade čitavu godinu, a ide im naknada i još hoće regres kojem je svrha za korištenje godišnjeg odmora.
Nije valjda da nigdje ne piše da moraš raditi da bi koristio godišnji, a ne recimo spajati porodiljsko, bolovanje i godišnji i tako čitavu godinu, i onda još naplatiti regres.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#40 Re: pravo na regres

Post by Nisrin »

Mene zanima sljedece- ako uposlenik daje otkaz i dobije potvrdu o neiskoristenom GO za 2019. (nije iskoristio ni dana iz 2019.) i samim tim o neisplacenom regresu, da li svejedno ima pravo na regres AKO GA BUDE u augustu, a on prestaje sa radom pocetkom jula? Regres se izdaje za 2019. godinu, radnik je imao ugovor neodredjeno, da li ima logike da uopste dobije regres od firme koja kada napravi odluku o isplati regresa, on ce vec tad biti zaposlen u nekoj drugoj firmi?!

Iscitavajuci pravila, shvatila sam da se regres veze sa koristenje GO iz tekuce godine i da stices pravo na regres onda kada iskoristis i GO..i po tom osnovu bi se i mogao isplatiti, a u slucaju nekoristenja GO?!
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#41 Re: pravo na regres

Post by Tomahawk11 »

Nisrin wrote:Mene zanima sljedece- ako uposlenik daje otkaz i dobije potvrdu o neiskoristenom GO za 2019. (nije iskoristio ni dana iz 2019.) i samim tim o neisplacenom regresu, da li svejedno ima pravo na regres AKO GA BUDE u augustu, a on prestaje sa radom pocetkom jula? Regres se izdaje za 2019. godinu, radnik je imao ugovor neodredjeno, da li ima logike da uopste dobije regres od firme koja kada napravi odluku o isplati regresa, on ce vec tad biti zaposlen u nekoj drugoj firmi?!
Nema logike, regres se dobija za korišteni godišnji odmor, ne pravo na isti.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#42 Re: pravo na regres

Post by Tomahawk11 »

LeonardoAC wrote:Nevezano za postavljača teme, ovaj regres treba ukinuti definitivno - posebno državnim službenicima.
Ovo je jedno najobičnije naslijeđe iz bivšeg sistema. Gdje to još ima da radiš 12 mjeseci, a dobiješ 13 plata !?
Evo prilike da se ostvare enormne uštede. Iste gluposti se isplaćuju za 8. mart, bajramluk, božić i ostale nebuloze kojima se dodatno isisava novac iz budžeta. Naravno, ako je privatnik/poslodavac toliko dobrostojeći pa želi da nagradi svoje radnike u svojoj firmi - to mu niko ne može osporiti, al' državnim džabahljebarošima... pffff
Ne miješaj kruške i jabuke.
Regres je zakonsko pravo radnika, tj. ako si dobio riješenje za godišnji odmor, imaš pravo na isplatu naknade u vidu regresa.
13. plata je nešto sasvim drugo i isplaćuje se na osnovu dobiti na kraju godine.
U mojoj firmi ima i jedno i drugo, nije budžet, nije državna institucija.
Nemamo nikakve bajramluke, božićnice i slično, mada se, recimo, na zapadu isplaćuju božićnice.
Kod nas pojedini poslodavci imaju običaj dati bajramluk, nešto simbolično.

Što se tiče budžeta, smiješno ti je to pričati, kad oni sami sebi izglasavaju i naravno da će izglasati sve što ih sleduje.
Puno veći problem od navedenog su paušali i dnevnice koje, bez po muke, hladno povećavaju po 100 i čak 200 %!
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43 Re: pravo na regres

Post by Maraschino »

Tomahawk11 wrote:
LeonardoAC wrote:Nevezano za postavljača teme, ovaj regres treba ukinuti definitivno - posebno državnim službenicima.
Ovo je jedno najobičnije naslijeđe iz bivšeg sistema. Gdje to još ima da radiš 12 mjeseci, a dobiješ 13 plata !?
Evo prilike da se ostvare enormne uštede. Iste gluposti se isplaćuju za 8. mart, bajramluk, božić i ostale nebuloze kojima se dodatno isisava novac iz budžeta. Naravno, ako je privatnik/poslodavac toliko dobrostojeći pa želi da nagradi svoje radnike u svojoj firmi - to mu niko ne može osporiti, al' državnim džabahljebarošima... pffff
Ne miješaj kruške i jabuke.
Regres je zakonsko pravo radnika, tj. ako si dobio riješenje za godišnji odmor, imaš pravo na isplatu naknade u vidu regresa.
On i govori o nakaradnom zakonu.
Imam i ja pravo na g.o. ali nemam guzovace regres nego od moje plate poslodavac odvaja odredjen procenat pa mi isplati maj/juni.
Nemam ni t.o. nego jedem sto ponesem...o tome covjek prica. Dovoljno je da si prikljucen na budzetsku sisu, ostalo ti je sve zagarantovano zato sto se vadi iz zajednicke kase(budzet).
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1603
Joined: 11/06/2011 07:36

#44 Re: pravo na regres

Post by Kiki_Musampa »

Nisrin wrote:Mene zanima sljedece- ako uposlenik daje otkaz i dobije potvrdu o neiskoristenom GO za 2019. (nije iskoristio ni dana iz 2019.) i samim tim o neisplacenom regresu, da li svejedno ima pravo na regres AKO GA BUDE u augustu, a on prestaje sa radom pocetkom jula? Regres se izdaje za 2019. godinu, radnik je imao ugovor neodredjeno, da li ima logike da uopste dobije regres od firme koja kada napravi odluku o isplati regresa, on ce vec tad biti zaposlen u nekoj drugoj firmi?!

Iscitavajuci pravila, shvatila sam da se regres veze sa koristenje GO iz tekuce godine i da stices pravo na regres onda kada iskoristis i GO..i po tom osnovu bi se i mogao isplatiti, a u slucaju nekoristenja GO?!
Mora se koristiti barem dio godišnjeg u 2019 godini...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#45 Re: pravo na regres

Post by Tomahawk11 »

Maraschino wrote:
On i govori o nakaradnom zakonu.
Imam i ja pravo na g.o. ali nemam guzovace regres nego od moje plate poslodavac odvaja odredjen procenat pa mi isplati maj/juni.
Nemam ni t.o. nego jedem sto ponesem...o tome covjek prica. Dovoljno je da si prikljucen na budzetsku sisu, ostalo ti je sve zagarantovano zato sto se vadi iz zajednicke kase(budzet).
Razlika je u primjeni zakona.
Isto je po zakonu i tebi i budžetliji, samo što tvoj poslodavac koristi ''rupe u zakonu'' (čitaj: primjenjuje kako njemu odgovara), a niko ga ne udara za to po prstima.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#46 Re: pravo na regres

Post by Maraschino »

Tomahawk11 wrote:
Maraschino wrote:
On i govori o nakaradnom zakonu.
Imam i ja pravo na g.o. ali nemam guzovace regres nego od moje plate poslodavac odvaja odredjen procenat pa mi isplati maj/juni.
Nemam ni t.o. nego jedem sto ponesem...o tome covjek prica. Dovoljno je da si prikljucen na budzetsku sisu, ostalo ti je sve zagarantovano zato sto se vadi iz zajednicke kase(budzet).
Razlika je u primjeni zakona.
Isto je po zakonu i tebi i budžetliji, samo što tvoj poslodavac koristi ''rupe u zakonu'' (čitaj: primjenjuje kako njemu odgovara), a niko ga ne udara za to po prstima.
Tomo, ja sam vani. :D

Jadan ja, ni toplog obroka ni regresa. :(
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#47 Re: pravo na regres

Post by Tomahawk11 »

Maraschino wrote:
Tomo, ja sam vani. :D

Jadan ja, ni toplog obroka ni regresa. :(
E, :izet: se onda :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#48 Re: pravo na regres

Post by Maraschino »

:sad:

:lol:
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#49 Re: pravo na regres

Post by teuta06 »

Nisrin wrote:Mene zanima sljedece- ako uposlenik daje otkaz i dobije potvrdu o neiskoristenom GO za 2019. (nije iskoristio ni dana iz 2019.) i samim tim o neisplacenom regresu, da li svejedno ima pravo na regres AKO GA BUDE u augustu, a on prestaje sa radom pocetkom jula? Regres se izdaje za 2019. godinu, radnik je imao ugovor neodredjeno, da li ima logike da uopste dobije regres od firme koja kada napravi odluku o isplati regresa, on ce vec tad biti zaposlen u nekoj drugoj firmi?!

Iscitavajuci pravila, shvatila sam da se regres veze sa koristenje GO iz tekuce godine i da stices pravo na regres onda kada iskoristis i GO..i po tom osnovu bi se i mogao isplatiti, a u slucaju nekoristenja GO?!

moras iskoristi barem dio GO kako bi dobila regres... npr. ja sam dala otkaz u 4 mjesecu, pisali su mi godisnji do kraja mjeseca, dobila sam rješenje i vec mi je isplacen regres.. a novoj firmi pocela sam raditi 01.05.
daddduka
Posts: 40
Joined: 06/12/2018 08:31

#50 Re: pravo na regres

Post by daddduka »

Zdravo, nadjoh temu pa da pitam, nadam se da uma eksperata:)

Prelazim uskoro u stranu firmu koja ne prihvata prenosenje godisnjeg odmora, vec se vode politikom odmor zaradi kod nas pa trosi, sto mi je ok.

Eh sada - otkazni rok mi je 30 dana, u tih ne mogu stici potrositi odmor jer mi je netaknut (25 radnih dana) , a i za samu primopredaju posla kolegama ce mi trebati sigurno 2 sedmice.. da li je postojeca firma duzna da mi isplati te dane odmora koje nemam kad iskoristiti ili mi propada? :sax:
Post Reply