Pravno pitanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

kuli1961
Posts: 2428
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#326 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

moonca wrote: 10/12/2019 22:40
kuli1961 wrote: 10/12/2019 21:56
moonca wrote: 10/12/2019 20:27 Provjerite - meni je naglaseno- ako sam udata treba , dozvola od muza... :-)
Uz svo duzno posotvanje, taj koji ti je "naglasio" -ili nije raspolagao svim potrebnim informacijama, ili je neznalica. A s druge strane, notar (ako je rijec o notaru) prosto CEZNE da se od svega ogradi, upozori i pri tome izgubi iz vida sustinu stvari - a sve u cilju da on ne odgovara nizasta.
Advokat, kako Sam shvatila uz konsultaciju s notarom...
Šteta za struku.... ovo je "elementae latina" za oblast imovinskih odnosa bracnih drugova, ako se ovo ne zna, pada se na ispitu!
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#327 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

kuli1961 wrote: 10/12/2019 22:46
moonca wrote: 10/12/2019 22:40
kuli1961 wrote: 10/12/2019 21:56

Uz svo duzno posotvanje, taj koji ti je "naglasio" -ili nije raspolagao svim potrebnim informacijama, ili je neznalica. A s druge strane, notar (ako je rijec o notaru) prosto CEZNE da se od svega ogradi, upozori i pri tome izgubi iz vida sustinu stvari - a sve u cilju da on ne odgovara nizasta.
Advokat, kako Sam shvatila uz konsultaciju s notarom...
Šteta za struku.... ovo je "elementae latina" za oblast imovinskih odnosa bracnih drugova, ako se ovo ne zna, pada se na ispitu!
hm, da li je bitno -kada je doslo do preuzimanja nasljedstva- prije ili tokom braka--- mada, advokat nije imao takvih pitanja...
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#328 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

kuli1961 wrote: 10/12/2019 22:07 Ako zakon nije dovoljan. tada jedan od brojnih a istovjetnih primjera iz sudske prakse:

"Posebna imovina je ona imovina koju jedan supružnik ima u trenutku zaključenja braka kao i ona imovina koja je stečena tokom trajanja braka na osnovu besteretnog sticanja(npr.poklonom, naslijeđem...) ili na osnovu izvršene diobe zajedničke imovine." Tačka. Ende. Fullstop. :D
član 251. stav 2 Porodičnog zakona

"Pokloni trećih osoba učinjeni za vrijeme trajanja bračne zajednice (u novcu, stvarima, pružanju
pomoći radom i sl.) ulaze u bračnu stečevinu, bez obzira na to koji ih je bračni partner primio, ukoliko
drukčije ne proizlazi iz namjene poklona ili se iz okolnosti u momentu davanja poklona može zaključiti
da je poklonodavalac želio učiniti poklon samo jednom od bračnih partnera."



Da ne bude zabune. Ostavina je uvijek posebna imovina, a poklon nije uvijek.
kuli1961
Posts: 2428
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#329 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

hladan.preminger wrote: 11/12/2019 07:38
kuli1961 wrote: 10/12/2019 22:07 Ako zakon nije dovoljan. tada jedan od brojnih a istovjetnih primjera iz sudske prakse:

"Posebna imovina je ona imovina koju jedan supružnik ima u trenutku zaključenja braka kao i ona imovina koja je stečena tokom trajanja braka na osnovu besteretnog sticanja(npr.poklonom, naslijeđem...) ili na osnovu izvršene diobe zajedničke imovine." Tačka. Ende. Fullstop. :D
član 251. stav 2 Porodičnog zakona

"Pokloni trećih osoba učinjeni za vrijeme trajanja bračne zajednice (u novcu, stvarima, pružanju
pomoći radom i sl.) ulaze u bračnu stečevinu, bez obzira na to koji ih je bračni partner primio, ukoliko
drukčije ne proizlazi iz namjene poklona ili se iz okolnosti u momentu davanja poklona može zaključiti
da je poklonodavalac želio učiniti poklon samo jednom od bračnih partnera."



Da ne bude zabune. Ostavina je uvijek posebna imovina, a poklon nije uvijek.
Da, tacno je, no prikazana praksa je imala u vidu upravo drugi norme iz cl.251/2 PZ- pocev od: "okoliko drukcije ne proizlazi...", a ovdje je rijec o sticanju svojine nasljedjivanjem. Konkretna norma iz cl 251/2 PZ ostavlja mogucnost da npr. sticanje svojine pravnim poslom-ugovorom o poklonu nepokretnosti ipak bude posebna imovina. U praksi, namjera poklonodavca da poklonoprimcu ucini neki poklon kao posebnu imovinu se u ugovoru izricito naznaci. Stoga za dalji promet te poklonjene imovine nije potrebna saglasnost drugog bracnog druga. Brojne a moguce dalje varijacije na temu- "popklon kao posebna ili kao zajednicka imovina" nisu predmet ove diskusije.
kuli1961
Posts: 2428
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#330 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

moonca wrote: 11/12/2019 00:43
kuli1961 wrote: 10/12/2019 22:46
moonca wrote: 10/12/2019 22:40

Advokat, kako Sam shvatila uz konsultaciju s notarom...
Šteta za struku.... ovo je "elementae latina" za oblast imovinskih odnosa bracnih drugova, ako se ovo ne zna, pada se na ispitu!
hm, da li je bitno -kada je doslo do preuzimanja nasljedstva- prije ili tokom braka--- mada, advokat nije imao takvih pitanja...
Nije bitno, a ako te blize interesuje - u nekoj pravnoj enciklopediji vidi pojmove: delacija, univerzalna/singularna sukcesija...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#331 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

kuli1961 wrote: 11/12/2019 20:28
Nije bitno, a ako te blize interesuje - u nekoj pravnoj enciklopediji vidi pojmove: delacija, univerzalna/singularna sukcesija...
Hvala puno. :thumbup:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#332 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

kuli1961 wrote: 11/12/2019 20:26
"Posebna imovina je ona imovina koju jedan supružnik ima u trenutku zaključenja braka kao i ona imovina koja je stečena tokom trajanja braka na osnovu besteretnog sticanja(npr.poklonom, naslijeđem...) ili na osnovu izvršene diobe zajedničke imovine." Tačka. Ende. Fullstop. :D



Drug, previše pametuješ za nekoga ko napiše gore navedeno. Ja sam te ispravio za dio koji se tiče poklona.
Naveo sam ti član zakona prema kojem gornja tvrdnja, ne da nije tačna, nego je tačno upravo suprotno.

...Pokloni trećih osoba učinjeni za vrijeme trajanja bračne zajednice (u novcu, stvarima, pružanju
pomoći radom i sl.) ulaze u bračnu stečevinu, bez obzira na to koji ih je bračni partner primio, (presumptio juris)...



...ukoliko drukčije ne proizlazi iz namjene poklona ili se iz okolnosti u momentu davanja poklona može zaključiti
da je poklonodavalac želio učiniti poklon samo jednom od bračnih partnera (izuzetak).


A ovaj ostatak rasprave sa samim sobom u zadnjem postu ne mogu komentirati jer nisam učesnik iste.
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#333 Re: Pravno pitanje

Post by Bijeli look »

Raspitao sam se sa notarom i ovako je kako ste vi rekli, ne treba nikakav pristanak muza.
Jos jedna nedoumica, ali ova je vise ekonomske prirode: ja imam bankovni racun u EU, rodica takodjer. Stan je u BiH. Meni bi bilo lakse da joj platim u EU. Trazi li poreska u BiH dokaz o uplati, ili je dovoljna vrijednost iskazana u kupoprodajnom ugovoru? Mora li ici preko bh racuna u bankama? Rodica uopste i nema racun u bh banci...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#334 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

Raspitao sam se sa notarom i ovako je kako ste vi rekli, ne treba nikakav pristanak muza.
:shock: ne traba...

hm....
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#335 Re: Pravno pitanje

Post by muminovic »

Jak ti je taj notar :-)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#336 Re: Pravno pitanje

Post by JThomas »

problemi se hipotetički mogu praviti uvijek, mogu se i izmišljati, međutim nasljedstvo je posebna imovina, a da je (ako jeste) stečeno nasljedstvom piše u zk izvatku. uvijek piše osnov aktuelnog upisa, na osnovu ugovora, rješenja, presude...
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#337 Re: Pravno pitanje

Post by boshniak »

Da ne otvaram novu temu, a ovdje su najsvjeziji odgovori. Kad sud djelimično uvaži prigovor na rješenje o izvršenju i umanji dug za iznos zastarjelog dijela, da li je tražilac izvršenja obavezan da pošalje novi zahtjev za izvršenje po izmijenjenom rješenju.
Naime dobio sam prije par godina rješenje o izvršenju, uputio prigovor zastarjelosti, sud utvrdio zastarjelost na dijelu duga, i nakon toga 4 god ništa se nije dešavalo, nit su dolazili izvršitelji nit su slali u firmu da izvrše na platu. Međutim prije dva dana dobijam od suda rješenje kojim se po prijedlogu tražioca izvršenja mijenjaju sredstva izvršenja i šalju da će se izvršenje duga po prvom rješenju izvršiti na plati, ali nigdje se ne spominje drugo rješenje kojim je dug umanjen, već se isključivo spominje prvobitni dug.
kuli1961
Posts: 2428
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#338 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

hladan.preminger wrote: 12/12/2019 07:54
kuli1961 wrote: 11/12/2019 20:26
"Posebna imovina je ona imovina koju jedan supružnik ima u trenutku zaključenja braka kao i ona imovina koja je stečena tokom trajanja braka na osnovu besteretnog sticanja(npr.poklonom, naslijeđem...) ili na osnovu izvršene diobe zajedničke imovine." Tačka. Ende. Fullstop. :D



Drug, previše pametuješ za nekoga ko napiše gore navedeno. Ja sam te ispravio za dio koji se tiče poklona.
Naveo sam ti član zakona prema kojem gornja tvrdnja, ne da nije tačna, nego je tačno upravo suprotno.

...Pokloni trećih osoba učinjeni za vrijeme trajanja bračne zajednice (u novcu, stvarima, pružanju
pomoći radom i sl.) ulaze u bračnu stečevinu, bez obzira na to koji ih je bračni partner primio, (presumptio juris)...



...ukoliko drukčije ne proizlazi iz namjene poklona ili se iz okolnosti u momentu davanja poklona može zaključiti
da je poklonodavalac želio učiniti poklon samo jednom od bračnih partnera (izuzetak).


A ovaj ostatak rasprave sa samim sobom u zadnjem postu ne mogu komentirati jer nisam učesnik iste.
Citat koji sam dao je nacelnog karaktera, ti si ga korigovao u dijelu poklona, ja to potvrdio i naglasio da je ovdje predmet rasprave nasljedstvo.
I- u cemu je problem?
Ne znam koliko godina imas prakse, pa se sa tobom necu raspravljati, ne vidim smisla.
Ko ti daje za pravo da nekome govoris da "pametuje"????? Postuj, provjeri, analiziraj, kritikuj tudje misljenje, iznesi svoje kontraargumente - ali se uzdrzi od grubih epiteta- oni jednom pravniku -prakticaru (nadam se da si to) ne stoje. Ne znas ko je sa druge strane.
Ili ako ne razumijes- povuci rucnu, ponekad, valjace ti.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#339 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

Dobro Yoda.
kuli1961
Posts: 2428
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#340 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

idemo dalje, Luke :D , ne fasciniraju me likovi iz "Star Wars"...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#341 Re: Pravno pitanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

da li se nekim slucajem moze na internetu,na stranicama opć .sudova,doznati dokle je dosao neki postupak,tacnije ,postupak u kojem jedna osoba tuzi bivseg poslodavca a u vezi povratka na posao?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#343 Re: Pravno pitanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

hvala
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#344 Re: Pravno pitanje

Post by vjesticanametli »

kuli1961 wrote: 10/12/2019 20:16 Stan je stekla nasljedstvom- to je posebna imovina, a nije bracna tecevina. Prema tome, svojom posebnom imovinom moze raspolagati kako zeli- bracni drug nije bitan, ne treba njegova saglasnost ili bilo sta drugo od njega. Za svaku sigurnost, ja bih insistirao da se takav osnov sticanja svojine nad stanom navede u ugovoru , uz naglasak da je to posebna imovina. Notar bi to trebalo da zna.
potvrdio i meni notar ovo u julu 2019 :mrgreen: nasljedstvo je moje :P
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#345 Re: Pravno pitanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

znam da ovo što ću pitati nema nikakve veze sa temom,ali da ne otvaram novu temui,vjerovatno će biti tek par odgovora,zanima me da li u FBiH postoji institucija ombudsmen za djecu?
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#346 Re: Pravno pitanje

Post by musicman80 »

Svakakvih ljudi ima. Pokretacica teme, umjesto da pravnu pomoc potrazi kod pravog advokata, ona na forumu gdje svi misle da znaju sve trazi pravnu pomoc, gdje joj se javi masa ljudi koji kazu: "nisam pravnik, ali ovako trebas...". Ko jos pravne ili zadravstbene savjete trazi na online forumu? :lol:
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#347 Re: Pravno pitanje

Post by kica »

kakavdanakneiskustvu wrote: 07/02/2020 19:58 znam da ovo što ću pitati nema nikakve veze sa temom,ali da ne otvaram novu temui,vjerovatno će biti tek par odgovora,zanima me da li u FBiH postoji institucija ombudsmen za djecu?
Pokusaj ukucati u google - meni izade: https://www.ombudsmen.gov.ba/Default.aspx?id=3&lang=BS

Odjel za praćenje ostvarivanja prava djece
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#348 Re: Pravno pitanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

:thumbup:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#349 Re: Pravno pitanje

Post by vjeshalica »

kakavdanakneiskustvu wrote: 28/01/2020 18:23 da li se nekim slucajem moze na internetu,na stranicama opć .sudova,doznati dokle je dosao neki postupak,tacnije ,postupak u kojem jedna osoba tuzi bivseg poslodavca a u vezi povratka na posao?
ako si stranka u postpuku mozes traziti pristupni kod za spis i pratiti stanje
ali to ti u praksi ne znaci nista jer je to samo kamuflaza za nerad,stavljanje u "evidenciju" i slicno :run:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#350 Re: Pravno pitanje

Post by vjeshalica »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/min ... /200209028

nek objasni ministrica sta znaci kad sud namjerno razvlaci postupak pa kamata raste
dakle jos jedan vjetar u ledja kad je u pitanju odugovlacenje postupka na sudu
Post Reply