Pravno pitanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#201 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

Evo jednog primjera, banalan je, ali je autentican:
prije par dana sam registrovao auto- ukupna suma je bila par stotina KM. Odem u postu da uplatim te silne uplatnice, i tamo mi sluzbenica trazi broj telefona, kao kontakt. Ja odbijem, a ona me gleda.. pitam je: zasto ce vam, ona ce.. pa ako bude trebalo neko sravnjavanje, ovo ono...rekoh joj- ne moze, ako vam nesto pravi problem, sad imate priliku da sve provjerite, sravnite, pa ako i tada nesto bude nejasno, imate moju adresu i pisite mi.
ucenik1234
Posts: 922
Joined: 06/11/2012 22:10

#202 Re: Pravno pitanje

Post by ucenik1234 »

kuli1961 wrote:Evo jednog primjera, banalan je, ali je autentican:
prije par dana sam registrovao auto- ukupna suma je bila par stotina KM. Odem u postu da uplatim te silne uplatnice, i tamo mi sluzbenica trazi broj telefona, kao kontakt. Ja odbijem, a ona me gleda.. pitam je: zasto ce vam, ona ce.. pa ako bude trebalo neko sravnjavanje, ovo ono...rekoh joj- ne moze, ako vam nesto pravi problem, sad imate priliku da sve provjerite, sravnite, pa ako i tada nesto bude nejasno, imate moju adresu i pisite mi.
na uplatnici dajes JMBG, na kraju krajeva uredno stoji telefon u rubrici Ime, prezime, adresa i telefon. Sad mi reci da i to moze zloupotrijebiti... :run:
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#203 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

ucenik1234 wrote:
kuli1961 wrote:Evo jednog primjera, banalan je, ali je autentican:
prije par dana sam registrovao auto- ukupna suma je bila par stotina KM. Odem u postu da uplatim te silne uplatnice, i tamo mi sluzbenica trazi broj telefona, kao kontakt. Ja odbijem, a ona me gleda.. pitam je: zasto ce vam, ona ce.. pa ako bude trebalo neko sravnjavanje, ovo ono...rekoh joj- ne moze, ako vam nesto pravi problem, sad imate priliku da sve provjerite, sravnite, pa ako i tada nesto bude nejasno, imate moju adresu i pisite mi.
na uplatnici dajes JMBG, na kraju krajeva uredno stoji telefon u rubrici Ime, prezime, adresa i telefon. Sad mi reci da i to moze zloupotrijebiti... :run:
na mojoj uplatnici nema rubrike broj tel, niti je bio naznacen! i nece, nikada!
koja je svrha ako dam broj npr. 061 123 456???
a jmbg- samo na jednoj- porez, jer je to javni prihod, a u Por. upravi sve ide po jmbg..
u ovom primjeru ne govorim o zloupotrebi, vec o neobavijestenosti, neznanju, indolenciji- za koji ce klinac posti moj broj telefona??????
Questio
Posts: 46
Joined: 04/07/2012 12:12

#204 Re: Pravno pitanje

Post by Questio »

kuli1961 wrote:
Questio wrote:Molim vas za pomoć, ako neko zna da odgovori. U pitanju je radni spor, i advokat je stavio vrijednost spora 5.000 KM, sta to znači, hocu li toliko morati platiti ako izgubim? Hitno je, hvala vam.
Ne, nećete. Vrijednost spora je obavezni element tužbe i mora se izraziti u novcu (članovi 316- 322 Zakona o parnicnom posutpku F BiH, u vezi sa članom 53. stav 1. tačka 4. istog zakona). U sustini to je vrijednost trazbine iz tuzbenog zahtjeva. Ako je trazbina novcane prirode, vrijednost spora se oznacava u iznosu kolika je trazbina, a ako nije novcana trazbina (npr. samo ponistenje rješenja o otkazu ugovora o radu, bez zahtjeva za isplatom dugujuce plate) opet se mora izraziti u novcu.
Razlozi zasto se vrijednost spora mora naznaciti u novcu, bez obzira da li je trazbina novcana ili nije, su:
- zavisno od vrijednosti spora, odredjuje se visina sudske takse na sve radnje suda, te takse na tuzbu, presudu i zalbu;
- odredjuje se visina nagrade za rad strucnog punomocnika- advokat
- odredjuje se dozvoljenost revizije

Ako je kao vrijednost spora oznaceno 5.000,00 KM, radi se o sporu male vrijednosti- članovi 328-433 ZPP. Revizija nije dozvoljena.
Hvala Vam !
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#205 Re: Pravno pitanje

Post by rtldanas »

kuli1961 wrote:
Questio wrote:Molim vas za pomoć, ako neko zna da odgovori. U pitanju je radni spor, i advokat je stavio vrijednost spora 5.000 KM, sta to znači, hocu li toliko morati platiti ako izgubim? Hitno je, hvala vam.
Ne, nećete. Vrijednost spora je obavezni element tužbe i mora se izraziti u novcu (članovi 316- 322 Zakona o parnicnom posutpku F BiH, u vezi sa članom 53. stav 1. tačka 4. istog zakona). U sustini to je vrijednost trazbine iz tuzbenog zahtjeva. Ako je trazbina novcane prirode, vrijednost spora se oznacava u iznosu kolika je trazbina, a ako nije novcana trazbina (npr. samo ponistenje rješenja o otkazu ugovora o radu, bez zahtjeva za isplatom dugujuce plate) opet se mora izraziti u novcu.
Razlozi zasto se vrijednost spora mora naznaciti u novcu, bez obzira da li je trazbina novcana ili nije, su:
- zavisno od vrijednosti spora, odredjuje se visina sudske takse na sve radnje suda, te takse na tuzbu, presudu i zalbu;
- odredjuje se visina nagrade za rad strucnog punomocnika- advokat
- odredjuje se dozvoljenost revizije

Ako je kao vrijednost spora oznaceno 5.000,00 KM, radi se o sporu male vrijednosti- članovi 328-433 ZPP. Revizija nije dozvoljena.
samo jedna ispravka....tu ipak neće biti riječ o sporu male vrijednosti
Questio
Posts: 46
Joined: 04/07/2012 12:12

#206 Re: Pravno pitanje

Post by Questio »

rtldanas wrote:
kuli1961 wrote:
Questio wrote:Molim vas za pomoć, ako neko zna da odgovori. U pitanju je radni spor, i advokat je stavio vrijednost spora 5.000 KM, sta to znači, hocu li toliko morati platiti ako izgubim? Hitno je, hvala vam.
Ne, nećete. Vrijednost spora je obavezni element tužbe i mora se izraziti u novcu (članovi 316- 322 Zakona o parnicnom posutpku F BiH, u vezi sa članom 53. stav 1. tačka 4. istog zakona). U sustini to je vrijednost trazbine iz tuzbenog zahtjeva. Ako je trazbina novcane prirode, vrijednost spora se oznacava u iznosu kolika je trazbina, a ako nije novcana trazbina (npr. samo ponistenje rješenja o otkazu ugovora o radu, bez zahtjeva za isplatom dugujuce plate) opet se mora izraziti u novcu.
Razlozi zasto se vrijednost spora mora naznaciti u novcu, bez obzira da li je trazbina novcana ili nije, su:
- zavisno od vrijednosti spora, odredjuje se visina sudske takse na sve radnje suda, te takse na tuzbu, presudu i zalbu;
- odredjuje se visina nagrade za rad strucnog punomocnika- advokat
- odredjuje se dozvoljenost revizije

Ako je kao vrijednost spora oznaceno 5.000,00 KM, radi se o sporu male vrijednosti- članovi 328-433 ZPP. Revizija nije dozvoljena.
samo jedna ispravka....tu ipak neće biti riječ o sporu male vrijednosti
Koje su posljedice onda? Hvala
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#207 Re: Pravno pitanje

Post by rtldanas »

rtldanas wrote:
kuli1961 wrote:
Questio wrote:
Ne, nećete. Vrijednost spora je obavezni element tužbe i mora se izraziti u novcu (članovi 316- 322 Zakona o parnicnom posutpku F BiH, u vezi sa članom 53. stav 1. tačka 4. istog zakona). U sustini to je vrijednost trazbine iz tuzbenog zahtjeva. Ako je trazbina novcane prirode, vrijednost spora se oznacava u iznosu kolika je trazbina, a ako nije novcana trazbina (npr. samo ponistenje rješenja o otkazu ugovora o radu, bez zahtjeva za isplatom dugujuce plate) opet se mora izraziti u novcu.
Razlozi zasto se vrijednost spora mora naznaciti u novcu, bez obzira da li je trazbina novcana ili nije, su:
- zavisno od vrijednosti spora, odredjuje se visina sudske takse na sve radnje suda, te takse na tuzbu, presudu i zalbu;
- odredjuje se visina nagrade za rad strucnog punomocnika- advokat
- odredjuje se dozvoljenost revizije

Ako je kao vrijednost spora oznaceno 5.000,00 KM, radi se o sporu male vrijednosti- članovi 328-433 ZPP. Revizija nije dozvoljena.
samo jedna ispravka....tu ipak neće biti riječ o sporu male vrijednosti
Koje su posljedice onda? Hvala
to je bitno kod žalbe, jer kada je riječ o sporovima male vrijednosti presuda se ne može pobijati zbog pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, a ovo nije spor male vrijednosti, pa će se presuda moći pobijati i zbog ovoga razloga....o tome je riječ. VIsina troškova koje bi ti eventualno trebao platiti obračunava se po advokatskoj tarifi,na što svakako ima utjecaja postavljena vrijednost spora
Questio
Posts: 46
Joined: 04/07/2012 12:12

#208 Re: Pravno pitanje

Post by Questio »

Član 430 ZPP FBiH

Ne smatraju se sporovima male vrijednosti, u smislu odredaba ovoga zakona, sporovi o nekretninama, sporovi iz radnih odnosa i sporovi zbog smetanja posjeda.

U tom smislu je i sljedeća sudska praksa prema kojoj se, primjerice, radni spor ne smatra sporom male vrijednosti bez obzira na to kolika je vrijednost predmeta spora (VSH, Rev-2383/94 od 17. srpnja 1996. - IO 2/1996-120).

A ovo ???
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#209 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

Questio wrote:Član 430 ZPP FBiH

Ne smatraju se sporovima male vrijednosti, u smislu odredaba ovoga zakona, sporovi o nekretninama, sporovi iz radnih odnosa i sporovi zbog smetanja posjeda.

U tom smislu je i sljedeća sudska praksa prema kojoj se, primjerice, radni spor ne smatra sporom male vrijednosti bez obzira na to kolika je vrijednost predmeta spora (VSH, Rev-2383/94 od 17. srpnja 1996. - IO 2/1996-120).

A ovo ???
Da, po izricitoj odredbi člana 430 ZPP, to nije spor male vrijednosti, ali kako se vrijednost spora mora oznaciti u novcu i kod neprocjenjivih predmeta (nenovcana trazbina iz tuzbenog zahtjeva koju je tesko ili realno nemoguce izraziti u novcu, kao sto je ovaj), tada ce se postupak provesti po pravilima "redovnog" parnicnog postupka, sto ukljucuje mogucnost pobijanja prvostepene presude zbog pogresno ili nepotpuno utvrdjenog cinjenicnog stanja.
Ta vrijednost spora, oznacena kao 5.000,00 KM moze ostati, ukoliko niko ili nepravovremeno (po okoncanju pripremnog rocista) ne reaguje na nju- vidjeti odredbu člana 321 stav 3. ZPP. Rijetko se desava da sam sud "reaguje" i odredi drugu (ovdje vecu) VSP, cesce to rade punomocnici stranaka.
User avatar
nepass1
Posts: 9437
Joined: 06/07/2017 07:35

#210 Re: Pravno pitanje

Post by nepass1 »

nadam se da neko moze pomoci.
problem sledeci, zenu sa porodiljskog zovu na posao nakon pet mjeseci. inace je bilo planirano sest mjeseci, posle tog perioda poslodavac vise nece da daje platu, ostala bi samo na opstinskoj naknadi. ja kontam da preuzmem narednih sedam mjeseci porodiljsko. moj poslodavac trazi rodni list bebe, od njrnog poslodavca uvjerenje da ce poceti raditi.
njen poslodavac izdaje uvjerenje da se ona dobrovoljno vraca na posao. moj poslodavac nece to da prihvati. traze da njen poslodavac napise da se ona mora vratiti na posao. naravno oni nece to da napisu.
sta i kako dalje da postupim?
User avatar
zgiba
Posts: 565
Joined: 05/09/2003 00:00

#211 Re: Pravno pitanje

Post by zgiba »

nepass1 wrote:nadam se da neko moze pomoci.
problem sledeci, zenu sa porodiljskog zovu na posao nakon pet mjeseci. inace je bilo planirano sest mjeseci, posle tog perioda poslodavac vise nece da daje platu, ostala bi samo na opstinskoj naknadi. ja kontam da preuzmem narednih sedam mjeseci porodiljsko. moj poslodavac trazi rodni list bebe, od njrnog poslodavca uvjerenje da ce poceti raditi.
njen poslodavac izdaje uvjerenje da se ona dobrovoljno vraca na posao. moj poslodavac nece to da prihvati. traze da njen poslodavac napise da se ona mora vratiti na posao. naravno oni nece to da napisu.
sta i kako dalje da postupim?
Zakon o radu samo navodi da otac djeteta može da koristi pravo na porodiljsko odsustvo u slučaju smrti majke, ako majka napusti dijete ili ako je iz opravdanih razloga spriječena da koristi to pravo, znaci nije od znacaja da li se majka na posao vraca po nalogu ili dobrovoljno. Dovoljna je potvrda da ona pocinje raditi.
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#212 Re: Pravno pitanje

Post by mishic »

Kako prisiliti državu da isplati presuđena dugovanja uposlenicima u obrazovanju stara godinama?
User avatar
nepass1
Posts: 9437
Joined: 06/07/2017 07:35

#213 Re: Pravno pitanje

Post by nepass1 »

zgiba wrote:
nepass1 wrote:nadam se da neko moze pomoci.
problem sledeci, zenu sa porodiljskog zovu na posao nakon pet mjeseci. inace je bilo planirano sest mjeseci, posle tog perioda poslodavac vise nece da daje platu, ostala bi samo na opstinskoj naknadi. ja kontam da preuzmem narednih sedam mjeseci porodiljsko. moj poslodavac trazi rodni list bebe, od njrnog poslodavca uvjerenje da ce poceti raditi.
njen poslodavac izdaje uvjerenje da se ona dobrovoljno vraca na posao. moj poslodavac nece to da prihvati. traze da njen poslodavac napise da se ona mora vratiti na posao. naravno oni nece to da napisu.
sta i kako dalje da postupim?
Zakon o radu samo navodi da otac djeteta može da koristi pravo na porodiljsko odsustvo u slučaju smrti majke, ako majka napusti dijete ili ako je iz opravdanih razloga spriječena da koristi to pravo, znaci nije od znacaja da li se majka na posao vraca po nalogu ili dobrovoljno. Dovoljna je potvrda da ona pocinje raditi.
njima je opravdan razlog samo ako se mora vratiti. i sta sad da radim, prijetim advokatom?
User avatar
zgiba
Posts: 565
Joined: 05/09/2003 00:00

#214 Re: Pravno pitanje

Post by zgiba »

mozes advokatom ili inspekcijom rada :izet:
User avatar
nepass1
Posts: 9437
Joined: 06/07/2017 07:35

#215 Re: Pravno pitanje

Post by nepass1 »

do sad smo komunicirali postom, danas cu otici da pokusam razgovarati i pojasniti situaciju, ako ne upali onda zvati inspekciju
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#216 Re: Pravno pitanje

Post by rtldanas »

mishic wrote:Kako prisiliti državu da isplati presuđena dugovanja uposlenicima u obrazovanju stara godinama?
je li pokrenut izvršni postupak za naplatu? ako je, a oni duže vrijeme ne plaćaju, onda ti preostaje samo apelacija ustavnom sudu
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#217 Re: Pravno pitanje

Post by Revolucionar ★ »

Zna li neko da li rad u drugoj drzavi utice na status redovnog studenta u BiH? Konkretno, osoba zeli u Hrvatsku, gdje ce dobit radnu i boravisnu, ali je zanima da li ce to uticati na status studija u BiH?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#218 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

Revolucionar ★ wrote:Zna li neko da li rad u drugoj drzavi utice na status redovnog studenta u BiH? Konkretno, osoba zeli u Hrvatsku, gdje ce dobit radnu i boravisnu, ali je zanima da li ce to uticati na status studija u BiH?
U F BiH, za pitanja svojstva, statusa i uslova redovnog studenta, mjerodavan je Zakon o visokom obrazovanju svakog pojedinog kantona. Vjerujem da su svi dostupni na netu (KS Zakon- jeste).
Nacelno gledano, ako redovni student realno moze ispunjavati svoje studentske obaveze- prethodno polozeni ispiti, prisustvo predavanjima, vjezbama, kolokviji, seminari, klauzure, sta god- makar formalno, ne vidim prepreke da se takav status redovnog studenta zadrzi, radnom i boravisnom dozvolom u stranoj zemlji.
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#219 Re: Pravno pitanje

Post by Neregistrirani »

Koji je rizik kod kupovine stana u zgradi koja nema upotrebnu dozvolu?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#220 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

Neregistrirani wrote:Koji je rizik kod kupovine stana u zgradi koja nema upotrebnu dozvolu?
ogroman- upotrebnom dozvolom se potvrdjuje da je objekat izgradjen u skladu sa g. dozvolom i gradj.urb standardima; da su svi ugradjeni materijali i oprema- takodje u skladu sa prethodno recenim

zakonski gledano- ako nema upotrebne dozvole, zgrada ne smije biti useljena; ako je ipak useljena i prikljucena na instalacije voda/struja-
moze doci do zakonitog naloga za iseljenje;
- ako investitor ili izvodjac nece ili ne moze da trazi i dobije up. dozvolu, pojedinacni kupac ga tesko, gotovo nikako na to ne
moze natjerati;
- ako ove dozvole nema, zgrada se ne moze uplaniti u katastru, niti upisati u zk. ulozak; niti stan kao etazna svojina;
- takav stan ima karakter vanknjizne svojine,
- itd itd...
moje mišljenje- ako up. dozvola nije trazena, a neizvjesno je moze li se uopste dobti- bjezati od kupovine takvog stana
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#221 Re: Pravno pitanje

Post by Neregistrirani »

kuli1961 wrote: ogroman- upotrebnom dozvolom se potvrdjuje da je objekat izgradjen u skladu sa g. dozvolom i gradj.urb standardima; da su svi ugradjeni materijali i oprema- takodje u skladu sa prethodno recenim

zakonski gledano- ako nema upotrebne dozvole, zgrada ne smije biti useljena; ako je ipak useljena i prikljucena na instalacije voda/struja-
moze doci do zakonitog naloga za iseljenje;
- ako investitor ili izvodjac nece ili ne moze da trazi i dobije up. dozvolu, pojedinacni kupac ga tesko, gotovo nikako na to ne
moze natjerati;
- ako ove dozvole nema, zgrada se ne moze uplaniti u katastru, niti upisati u zk. ulozak; niti stan kao etazna svojina;
- takav stan ima karakter vanknjizne svojine,
- itd itd...
moje mišljenje- ako up. dozvola nije trazena, a neizvjesno je moze li se uopste dobti- bjezati od kupovine takvog stana
Hvala. U potrazi sam za nekretninom, saljem upite i ne mogu sebi doci koliko nekretnina se prodaje u zgradama bez upotrebne, cak i stanovi u zgradama koje su kompletno useljene prije 10 godina.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#222 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

Neregistrirani wrote:
kuli1961 wrote: ogroman- upotrebnom dozvolom se potvrdjuje da je objekat izgradjen u skladu sa g. dozvolom i gradj.urb standardima; da su svi ugradjeni materijali i oprema- takodje u skladu sa prethodno recenim

zakonski gledano- ako nema upotrebne dozvole, zgrada ne smije biti useljena; ako je ipak useljena i prikljucena na instalacije voda/struja-
moze doci do zakonitog naloga za iseljenje;
- ako investitor ili izvodjac nece ili ne moze da trazi i dobije up. dozvolu, pojedinacni kupac ga tesko, gotovo nikako na to ne
moze natjerati;
- ako ove dozvole nema, zgrada se ne moze uplaniti u katastru, niti upisati u zk. ulozak; niti stan kao etazna svojina;
- takav stan ima karakter vanknjizne svojine,
- itd itd...
moje mišljenje- ako up. dozvola nije trazena, a neizvjesno je moze li se uopste dobti- bjezati od kupovine takvog stana
Hvala. U potrazi sam za nekretninom, saljem upite i ne mogu sebi doci koliko nekretnina se prodaje u zgradama bez upotrebne, cak i stanovi u zgradama koje su kompletno useljene prije 10 godina.
ne mora znaciti da ce desiti neki ili svi od nabrojanih problema; ali ako se desi bilo koji, eto grdnih muka, a ja tako nesto sebi ne bih priustio, jer je za mene stan kljucno egzistencijalno pitanje
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#223 Re: Pravno pitanje

Post by Neregistrirani »

Naravno. Ogromna je to investicija, uvaljujem se u kredit "do kraja zivota", pa mi ne pada na um da si dodatno komplikujem situaciju.
Hvala ti na odgovorima.
hfaruk10
Posts: 45
Joined: 20/11/2015 15:08

#224 Re: Pravno pitanje

Post by hfaruk10 »

Danas se stanovi u novogradnji uglavnom prodaju bez upotrebne dozvole, jer prodajom ili kaparom investitor koji pravi zgradu tako sebe finansira ili otplaćuje kredit.

Više puta sam vodio postupak legalizacije kod opštine, od urbanističke preko građevinske pa do upotrebne. Ako zgrada nema upotrebnu ne mora da znači da je neće dobit ili ne može dobiti. Možda je investitor u postupku njenog pribavljanja, možda je komisija za tehnički prijem jednostavno utvrdila nedostatke na recimo instalacijama koje se moraju u određenom roku otkloniti.

Ne bih rekao da je nemanje upotrebne dozvole stvar koja vas treba plašiti, više vas treba plašiti razlog zbog koje je nema. Ponavljam ako je nema jer građevina ne udovoljava građevinsko - sigurnosno - tehničkim uslovima za njenu upotrebu, uvijek komisija (ako je postupak za izdavanje upotrebne pokrenut) može naložiti da se nedostaci otklone ukoliko su takve prirode da se mogu otkloniti.

U svakom slučaju, bez upotrebne ne možete uplaniti objekat, on ne postoji u zemljišnim knjigama, pa ne možete ni postati knjižni vlasnik objekta koji nije uplanjen već samo vanknjižni.
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#225 Re: Pravno pitanje

Post by Neregistrirani »

Razumijem, donekle, novogradnju, ali nikako mi nije ok da mi se prodaje stan u zgradi zavrsenoj i useljenoj prije deset godina koja i dalje nema upotrebnu. Pri tome, banka mi od dokumentacije za kredit trazi i dokaz da zgrada ima upotrebnu. Taj dio mi nikako nije jasan, jer ako je to uslov, ispada da je vecina stanova u novogradnji kupljena za gotovinu. Ceskam se po glavi i kontam hocu li ikad do stana.
Post Reply