Pravno pitanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#151 Re: Pravno pitanje

Post by kica »

Očekuju se novi zakoni gdje vise Notar neće uopste praviti kupoprodajni ugovor
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#152 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

kica wrote:Očekuju se novi zakoni gdje vise Notar neće uopste praviti kupoprodajni ugovor
u skladu sa odlukom ustavnog suda FBiH :D
nlt
Posts: 2548
Joined: 18/05/2014 18:02

#153 Re: Pravno pitanje

Post by nlt »

jaran ima nekih nakupljenih sudskih troškova više od 5000 KM, on je plaćao to nešto u ratama, možda je 1000 KM dao do sada. Da li na ovo može nastupiti zastara, mislim na ovaj ostatak koji nije mala svota novca? Ipak valja skupiti tolike pare, nešto su mu htjeli zaplijeniti zemlju, auto ne znam sad baš. pa je počeo da plaća u ratama onda
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#154 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

hladan.preminger wrote:
kica wrote:Očekuju se novi zakoni gdje vise Notar neće uopste praviti kupoprodajni ugovor
u skladu sa odlukom ustavnog suda FBiH :D
koliko se ja u te stvari razumijem, od te muzike igranke nema...
viši su to interesi, velike su pare legle, notarijat je javna sluzba i sve tako- bla bla bla..
a da su pretjerali sa SAMOHVALOSPJEVIMA- jesu!
najvise mi se gadila i gadi prica Larise Tajic i njoj slicnih, potpomognutih njeamckim patronima i mentorima, uz svesrdnu pomoc domaceg terena- da su notari garant pravne sigurnosti, a da su advokati ugrozili tu istu pravnu sigurnost....
za ovih 7-8 godina, kolik osu notari operativni, kakvog sam sve smeca notarskog vidio, sacuvaj me boze!
fujjj!
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#155 Re: Pravno pitanje

Post by kica »

najbolje bi bilo da stave neogranicen broj notara, pa nek ostane samo notarima, stim da svako ko ima uslove moze da radi, pa neka rade samo oni sto da ne.

Time bi se zaposlilo barem jos 1.000 pravnika.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#156 Re: Pravno pitanje

Post by Maraschino »

kuli1961 wrote:Ako se radi o pravnom poslu (ugovoru) koji proizvodi obligacionopravna ili stvarnopravna dejstva (npr. ugovor o prometu nepokretnosti), takav pravni posao mora biti notarski obradjen. Koji su to pravni poslovi je izricito propisano odredbom člana 68. Z o notarima RS, tj. člana 73. Zakona o notarima F BiH.
Prema odredbi člana 90. Zakon o obligacionim odnosima RS/FBiH (broj clana i sadrzaj su identicni u ova dva zakona):
"Forma propisana zakonom za neki ugovor ili koji drugi pravni posao važi i za punomoćje za zaključenje tog ugovora, odnosno za preduzimanje tog posla."

Prema tome, ako je sadrzaj punomocja upravljen na ovlascenje da punomocnik zakljuci neki ugovor koji mora biti notarski obradjen, tada i punomoc mora biti notarski obradjena. Zato, notar te nije prevario, a da je prihvatio samo ovjeru punomocja, lako bi se moglo desiti da ti ugovor bude nistav (ukoliko se za ugovor zahtijeva notarska obrada).
Zasto mi je onda slao punomoc putem maila da je samo ovjerim a on ce ostalo da zavrsi.

Druga stvar, trebam sa nekim da sklopim ugovor i notar preuzima na sebe punomoc(u prisustvu stranke) i naplacuje 300 KM. Zar taj drugi(stranka) nije mogao dati drugome punomoc(da moze staviti potpis na ugovor) a da notar dalje pravi ugovor o kupoprodaji koji je naplatio 400 KM.
Za jedan pisljivi kupo prodajni ugovor moram da platim 700 km.

Katastrofa, jednom rijecju.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#157 Re: Pravno pitanje

Post by iceman ze »

Jel dovoljna ovjerena punomoc iz opstine(raspolaganje pokretnom i nepokretnom imovinom, sklapanje ugovora, kupoprodaja...itd).
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#158 Re: Pravno pitanje

Post by biggrin »

iceman ze wrote:Jel dovoljna ovjerena punomoc iz opstine(raspolaganje pokretnom i nepokretnom imovinom, sklapanje ugovora, kupoprodaja...itd).
za nekretnine mora biti notarski urađena i ovjerena punomoć
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70832
Joined: 03/10/2011 20:11

#159 Re: Pravno pitanje

Post by Chloe »

Zna li neko, može li osoba osudjena uvjetno na tri mjeseca zatvora imati uvid u kazneno operativne evidencije ili kako se već zovu podaci kojima imaju pristup samo ovlaštena slużbena lica policije i ostalih agencija za bezbjednost?
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70832
Joined: 03/10/2011 20:11

#160 Re: Pravno pitanje

Post by Chloe »

E bom' i od vas zatražiti pravnu pomoć... :qq:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#161 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

kladusanka wrote:E bom' i od vas zatražiti pravnu pomoć... :qq:
:lol: -- sve posteni sve...

Trebalo bi da moze-osudjeni- tako je bar vani zakon..
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70832
Joined: 03/10/2011 20:11

#162 Re: Pravno pitanje

Post by Chloe »

moonca wrote:
kladusanka wrote:E bom' i od vas zatražiti pravnu pomoć... :qq:
:lol: -- sve posteni sve...

Trebalo bi da moze-osudjeni- tako je bar vani zakon..
Jaoo, mislila sam da ne. Krivično gonjena osoba valjda ne bi trebala imati pristup nekakvim tajnim podacima, koji onda vrag ispituju prije nego im odobre pristup? Mogli bi komotno biti kao javni registar, hmmm
Nema logike, ili je do mene... :lol:
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#163 Re: Pravno pitanje

Post by biggrin »

kladusanka wrote:Zna li neko, može li osoba osudjena uvjetno na tri mjeseca zatvora imati uvid u kazneno operativne evidencije ili kako se već zovu podaci kojima imaju pristup samo ovlaštena slużbena lica policije i ostalih agencija za bezbjednost?
nemam pojma, al mislim da si samom formulacijom pitanja dala sama sebi odgovor, sem ako osuđena osoba može i pored osude biti i dalje službeno lice policije i ostalih agencija za bezbjednost :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#164 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

kladusanka wrote:
moonca wrote:
kladusanka wrote:E bom' i od vas zatražiti pravnu pomoć... :qq:
:lol: -- sve posteni sve...

Trebalo bi da moze-osudjeni- tako je bar vani zakon..
Jaoo, mislila sam da ne. Krivično gonjena osoba valjda ne bi trebala imati pristup nekakvim tajnim podacima, koji onda vrag ispituju prije nego im odobre pristup? Mogli bi komotno biti kao javni registar, hmmm
Nema logike, ili je do mene... :lol:
Osudjena je -uvjetno- :-)
blondina
Posts: 205
Joined: 21/04/2011 14:46

#165 Re: Pravno pitanje

Post by blondina »

Postovanje
Ako mi moze neko pomoci, naime razmisljam o kupovini stana. Imam jedan stan u ponudi. Ali u ZK izvadku u teretnom dijelu lista stoji da je evidentiran teret. Sta to podrazumijeva i sta dalje trebam raditi.
Hvala
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#166 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

Ima -lien- dugije novac.
Vlasnik ti treba predociti koliki je - on se prvi placa i umanjuje od trazene cijene.
Amko80
Posts: 189
Joined: 20/01/2005 09:29

#167 Re: Pravno pitanje

Post by Amko80 »

blondina wrote:Postovanje
Ako mi moze neko pomoci, naime razmisljam o kupovini stana. Imam jedan stan u ponudi. Ali u ZK izvadku u teretnom dijelu lista stoji da je evidentiran teret. Sta to podrazumijeva i sta dalje trebam raditi.
Hvala
Moraš izvaditi ili tražiti zvanični zk, tu ćeš vidjeti koji je teret u pitanju...
gidra
Posts: 3513
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#168 Re: Pravno pitanje

Post by gidra »

Evo jedno pitanje iz nasljednog prava, nisam pravnik ali okvirno znam kako funkcioniše ono u BiH, pa bih zamolio ako ko zna odgovor da napiše.

Muž i žena su živjeli u braku 30 godina bez djece (znači prvi nasljedni red ne postoji).
Iza supruga koji je preminuo ostaju kao nasljednici žena brat i sestra.
Iza supruga ostaju kao bračna stečevina dionice, pare na računu, auto (ovdje se brat i sestra odriču svega u korist žene) ALI se ne odriču nasljednog dijela njegovog koje nije bračna stečevina kao npr zemlja koju je on naslijedio od svog oca i u taj dio ulaze 2/4 žena 1/4 brat i 1/4 sestra...
Eh sada, iza umrlog muža ostaje i kredit od npr 10 hiljada KM, pošto su se brat i sestra prihatili određenog dijela imovine umrlog samim tim po automatizmu su se prihvatili i tog dugovanja u vidu kredita. Ono što mene zanima je:
1.) Da li se kredit koji je umrli muž uzeo i uživao/potrošio u braku sa ženom smatra kao bračna stečevina i da li se on vraća procentualano:

A varijanta - ako je bračna stečevina onda je dugovanje u istom odnosu muž 50% + žena 50% (odnosno da li je :? ), onda će kao predmet rasprave biti samo ovih 50% od umrlog muža koji se opet dijeli na 25% žena i 12.5% brat i 12.5 sestra, što u konačnici daje da žena odgovara za 75% kredita i 12.5 brat i 12.5 sestra.

B varijanta - 50% žena, 25% brat, 25% sestra.

Hvala svim pravnicima na odgovoru.
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#169 Re: Pravno pitanje

Post by perfekcionista1 »

Je li ima neki pravnik da zna koja vrsta prekrsaja je ako osoba nezadovoljna radom nasih doktora i med.radnika udje u prostoriju u kojoj je zabranjeno ulaziti i krene se raspravljati sa nekim od njih? Da li doktor moze podnijeti tuzbu zbog toga i koja je to vrsta tuzbe? Je li to vodjenje krivicnog postupka koje znaci da se osoba ne moze prakticno nigdje zaposliti dok traje taj postupak?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#170 Re: Pravno pitanje

Post by muminovic »

perfekcionista1 wrote:Je li ima neki pravnik da zna koja vrsta prekrsaja je ako osoba nezadovoljna radom nasih doktora i med.radnika udje u prostoriju u kojoj je zabranjeno ulaziti i krene se raspravljati sa nekim od njih? Da li doktor moze podnijeti tuzbu zbog toga i koja je to vrsta tuzbe? Je li to vodjenje krivicnog postupka koje znaci da se osoba ne moze prakticno nigdje zaposliti dok traje taj postupak?
ne moze ti nista ni prekrsajni ni krivicno.
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#171 Re: Pravno pitanje

Post by perfekcionista1 »

muminovic wrote:
ne moze ti nista ni prekrsajni ni krivicno.
Je li to sigurno? Doktor najvaljuje tuzbu a osoba koju bi tuzio je u procesu zaposlenja putem konkursa kao inspektor u mup-u pa bi eventualno vodjenje krivicnog postupka ga automatski eliminisalo jer su bas strogi oko tih stvari.

Sta ako doktor upakuje tuzbu da je verbalno napadnut, vrijedjan i da mu je prijeceno. On to moze tvrditi a dok se dokaze da to nije tako tuzeni se moze poselamiti sa poslom. Je li to ide tako?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#172 Re: Pravno pitanje

Post by _BataZiv_0809 »

gidra wrote:Evo jedno pitanje iz nasljednog prava, nisam pravnik ali okvirno znam kako funkcioniše ono u BiH, pa bih zamolio ako ko zna odgovor da napiše.

Muž i žena su živjeli u braku 30 godina bez djece (znači prvi nasljedni red ne postoji).
Iza supruga koji je preminuo ostaju kao nasljednici žena brat i sestra.
Iza supruga ostaju kao bračna stečevina dionice, pare na računu, auto (ovdje se brat i sestra odriču svega u korist žene) ALI se ne odriču nasljednog dijela njegovog koje nije bračna stečevina kao npr zemlja koju je on naslijedio od svog oca i u taj dio ulaze 2/4 žena 1/4 brat i 1/4 sestra...
Eh sada, iza umrlog muža ostaje i kredit od npr 10 hiljada KM, pošto su se brat i sestra prihatili određenog dijela imovine umrlog samim tim po automatizmu su se prihvatili i tog dugovanja u vidu kredita. Ono što mene zanima je:
1.) Da li se kredit koji je umrli muž uzeo i uživao/potrošio u braku sa ženom smatra kao bračna stečevina i da li se on vraća procentualano:

A varijanta - ako je bračna stečevina onda je dugovanje u istom odnosu muž 50% + žena 50% (odnosno da li je :? ), onda će kao predmet rasprave biti samo ovih 50% od umrlog muža koji se opet dijeli na 25% žena i 12.5% brat i 12.5 sestra, što u konačnici daje da žena odgovara za 75% kredita i 12.5 brat i 12.5 sestra.

B varijanta - 50% žena, 25% brat, 25% sestra.

Hvala svim pravnicima na odgovoru.
Bracna stecevina i posebna imovina su instituti koji uredjuju imovinske odnosne bracnih partnera ZA ŽIVOTA. Nasljedjivanje je,kako i logika nalaze, za slucaj smrti i tad se sva imovina ostavioca nasljedjuje bez obzira kako je stecena.

Dakle, nemam sad bas nesto koncentracije da ti ovaj slucaj seciram, ali iz jednacine izbaci bracna stecevina/nestecevina, i uzmi u obzir da se sva imovina nasljedjuje po istom rezimu.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#173 Re: Pravno pitanje

Post by iceman ze »

Da li se moze putem date punomoci rjesavati radnopravni status zaposlenika?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#174 Re: Pravno pitanje

Post by _BataZiv_0809 »

iceman ze wrote:Da li se moze putem date punomoci rjesavati radnopravni status zaposlenika?
Kako mislis?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#175 Re: Pravno pitanje

Post by iceman ze »

_BataZiv_0809 wrote:
iceman ze wrote:Da li se moze putem date punomoci rjesavati radnopravni status zaposlenika?
Kako mislis?
Podnijeti u njegovo ime zahtjev za raskid radnog odnosa.
Post Reply