Pravno pitanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#126 Re: Pravno pitanje

Post by julisiz es grant »

hladan.preminger wrote:
julisiz es grant wrote:Koja je viša instanca u parničnom postupku u kome je kantonalni sud drugostepeni organ, tj može li se dalje ulagati žalba na drugostepenu presudu kantonalnog suda?

izjavljuje se revizija vrhovnom sudu BiH, ako je ispunjen vrijedonosni cenzus, spor mora imati vrijednost preko 30.000, odnosno 50.000 u privrednim sporovima.

može se izjaviti apelacija ustavnom sudu bih ako je povrijeđeno pravo iz evropske konvencije o ljudskim pravima.
Nije privredni nego spor iz radnog odnosa. Iznos koji se potražuje je manji od navedenog. Dakle, nezadovoljna stranka onda nema pravo dalje da se žali? (kantonalni je potvrdio presudu općinskog suda)
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#127 Re: Pravno pitanje

Post by didzej1602 »

Ukoliko je brak sklopljen u Francuskoj, izmedju državljana BiH, koji sud je mjesno nadležan za razvod braka ukoliko supružnici nikad u toku braka nisu imali zajedničko prebivalište? Suprug radi i ima prebivalište u Fr, ona tamo nikada nije bila prijavljena, vratila se nakon 3 mjeseca boravka, ima prebivalište u BiH, a on vjerovatno i dalje ima validno prebivalište u BiH samo u drugoj opcini.

I obzirom da je u braku rođeno mldb. dijete, obavezan je postupak posredovanja, eh sad da li činjenica da je brak sklopljen van BiH predstavlja smetnju za posredovanje? U CSR "nisu sigurni"?! :? Hvalaaaa!
NikolaKZ91
Posts: 203
Joined: 30/01/2018 12:03

#128 Re: Pravno pitanje

Post by NikolaKZ91 »

Pozdrav. Da li neko zna na koji nacin mogu da odjavim prebivaliste u RS/BiH i prijavim isto u Srbiji? Da li mi treba radna viza u Srbiji ili sl?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#129 Re: Pravno pitanje

Post by banjaluka078 »

Može li se nekretnina kupiti popola, tako da budući supružnici otplaćuju po 1/2 rate i u papire se upišu kao vlasnici 1/2? Jesu li tad sudužnici? Ima li supružnik pravo nasljedstva te druge polovine, u slučaju smrti jednog od njih ako se brak sklopi nakon kupovine? Pretpostavljam da nasljeđuje i kredit?

Ili se to može urediti nekim ugovorom kod notara, da jedno otplaćuje ratu kredita, a drugo režije i sve ostale troškove zajedničkog života, kako bi u tom slučaju i supružnik koji nije otplatilac/vlasnik bio osiguran u slučaj nečeg „ne daj Bože“ ako ne sklope brak prije kupovine nekretnine pa se ona ne tretira kao bračna stečevina?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#130 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

banjaluka078 wrote:Može li se nekretnina kupiti popola, tako da budući supružnici otplaćuju po 1/2 rate i u papire se upišu kao vlasnici 1/2? Jesu li tad sudužnici? Ima li supružnik pravo nasljedstva te druge polovine, u slučaju smrti jednog od njih ako se brak sklopi nakon kupovine? Pretpostavljam da nasljeđuje i kredit?

Ili se to može urediti nekim ugovorom kod notara, da jedno otplaćuje ratu kredita, a drugo režije i sve ostale troškove zajedničkog života, kako bi u tom slučaju i supružnik koji nije otplatilac/vlasnik bio osiguran u slučaj nečeg „ne daj Bože“ ako ne sklope brak prije kupovine nekretnine pa se ona ne tretira kao bračna stečevina?
U braku dijelite sve.Ali......
Ako vas dvoje otplacujete kredit 1/2i desi se da ona umre a vi nemate djece,onda tu 1/2 kredita ili stana kojeg je otplatila,nasljedjuju osim tebei njena bliza familija... ili ako ga samo ti otplatis i nemate djece u braku,ona umre,opet njena familija ima pravo na jednake dijelove.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#131 Re: Pravno pitanje

Post by banjaluka078 »

Da, znam to. Mene prije svega interesuje mogućnost kupovine i otplaćivanje stana popola, da li se to kod nas može? Umjesto uobičajene kupovine stana od strane onog čija je plata veća pa bolje "podnosi" ratu, a koje u ovom slučaju ima djecu iz prethodnog braka, pa bi možda na ovaj način zajedničke kupovine ono drugo bilo bolje (?) zaštićeno.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#132 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

banjaluka078 wrote:Da, znam to. Mene prije svega interesuje mogućnost kupovine i otplaćivanje stana popola, da li se to kod nas može? Umjesto uobičajene kupovine stana od strane onog čija je plata veća pa bolje "podnosi" ratu, a koje u ovom slučaju ima djecu iz prethodnog braka, pa bi možda na ovaj način zajedničke kupovine ono drugo bilo bolje (?) zaštićeno.
Mslism da to nigdje ne moze.Zasto bi banka sebi komplikovala naplatu. :-)

Pa napravi predbracni ugovor- ako hoces da se zastitis?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#133 Re: Pravno pitanje

Post by banjaluka078 »

moonca wrote:
Mslism da to nigdje ne moze.Zasto bi banka sebi komplikovala naplatu. :-)

Pa napravi predbracni ugovor- ako hoces da se zastitis?
On prestaje smrću jednog od supružnika?
Mogu li supružnici napraviti ugovor o doživotnom izdržavanju i možda tako regulisati taj odnos?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#134 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

banjaluka078 wrote:
moonca wrote:
Mslism da to nigdje ne moze.Zasto bi banka sebi komplikovala naplatu. :-)

Pa napravi predbracni ugovor- ako hoces da se zastitis?
On prestaje smrću jednog od supružnika?
Mogu li supružnici napraviti ugovor o doživotnom izdržavanju i možda tako regulisati taj odnos?
hm..moguce, ali kako god morati ces to sve odraditi kod advokata.

Ipak ga moras posjetiti i vidjeti opcije najbolje za vas vas oboje.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#135 Re: Pravno pitanje

Post by banjaluka078 »

Hvala ti na odgovorima. :)
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#136 Re: Pravno pitanje

Post by kica »

banjaluka078 wrote:Hvala ti na odgovorima. :)
to ces morati kod notara, jer notar pravi taj ugovor
User avatar
JLZbunjenog
Posts: 167
Joined: 27/04/2015 21:40
Location: prcvarnica

#137 Re: Pravno pitanje

Post by JLZbunjenog »

Postovani,

Zanima me pravo na godisnji odmor radnika u turnusu tj smjenama po Pravilniku o radu FBiH.
Radi se dva dana prve smjene, dva dana druge smjene i dva slobodna.

Poslodavac pise GO ilitiga godisnji odmor, na one dane nakon odrađenog turnusa tj u slobodne dane.

Mene zanima da li ima pravo na to zakonski ili ne ?

U prilogu primjeri.
https://imgur.com/a/7mkH2ap

Hvala
zbrgbl
Posts: 57
Joined: 18/06/2013 09:17

#138 Re: Pravno pitanje

Post by zbrgbl »

Pozdrav, da li ima neko ko se razuije u krivicno pravo, konkretno oko pitanja za naknadu materijalne stete prouzrokovane krivicnim djelom, imam jednu situaciju i treba mi pomoc?
Daz
Posts: 220
Joined: 08/02/2018 12:14

#139 Re: Pravno pitanje

Post by Daz »

Zdravo!

Moze li mi neko pojasniti problematiku koristenja godisnjeg odmora. Naime, supruga je na porodiljskom bolovanju od januara mjeseca te pocinje raditi sada u januaru, 2019. Nije koristila godisnji od 2018 god, ni dana. Da li ima pravo na dane godisnjeg od 2018 god u 2019 godini. A ako nema da li moze uzeti godisnji za 2019 u mjesecu maju ili junu? Odnosno da li je striktno propisano da se novi godisnji (za 2019) mora koristiti od 30.06. S obzirom da se stari godisnji (2018) moze koristiti do 30.06.2019.

Hvala i pozdrav
User avatar
zgiba
Posts: 565
Joined: 05/09/2003 00:00

#140 Re: Pravno pitanje

Post by zgiba »

Daz wrote:Zdravo!

Moze li mi neko pojasniti problematiku koristenja godisnjeg odmora. Naime, supruga je na porodiljskom bolovanju od januara mjeseca te pocinje raditi sada u januaru, 2019. Nije koristila godisnji od 2018 god, ni dana. Da li ima pravo na dane godisnjeg od 2018 god u 2019 godini. A ako nema da li moze uzeti godisnji za 2019 u mjesecu maju ili junu? Odnosno da li je striktno propisano da se novi godisnji (za 2019) mora koristiti od 30.06. S obzirom da se stari godisnji (2018) moze koristiti do 30.06.2019.

Hvala i pozdrav
Prvi dio godisnjeg odmora za tekucu godinu mora se poceti koristiti do 31.12. te godine, a drugi dio do 30.06. naredne. Znaci ako supruga nije koristila prvi dio godisnjeg za 2018. do 31.12.2018. godisnji za 2018 joj propada. Prvi dio godinjeg za 2019. moze koristiti od 01.01.2019 do 31.12.2019. godine.
Daz
Posts: 220
Joined: 08/02/2018 12:14

#141 Re: Pravno pitanje

Post by Daz »

zgiba wrote:
Daz wrote:Zdravo!

Moze li mi neko pojasniti problematiku koristenja godisnjeg odmora. Naime, supruga je na porodiljskom bolovanju od januara mjeseca te pocinje raditi sada u januaru, 2019. Nije koristila godisnji od 2018 god, ni dana. Da li ima pravo na dane godisnjeg od 2018 god u 2019 godini. A ako nema da li moze uzeti godisnji za 2019 u mjesecu maju ili junu? Odnosno da li je striktno propisano da se novi godisnji (za 2019) mora koristiti od 30.06. S obzirom da se stari godisnji (2018) moze koristiti do 30.06.2019.

Hvala i pozdrav
Prvi dio godisnjeg odmora za tekucu godinu mora se poceti koristiti do 31.12. te godine, a drugi dio do 30.06. naredne. Znaci ako supruga nije koristila prvi dio godisnjeg za 2018. do 31.12.2018. godisnji za 2018 joj propada. Prvi dio godinjeg za 2019. moze koristiti od 01.01.2019 do 31.12.2019. godine.
Hvala puno!!

Pozdrav
User avatar
Reglan
Posts: 4832
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: bordo-bijeli

#142 Re: Pravno pitanje

Post by Reglan »

Pozdrav, imam jedno pitanje.

U julu ove godine sam od jedne firme kupio pelet, dao pare potpisao ugovor u kojem pise da su oni duzni isporuciti pelet do 30.09.2018. Medjutim nisam dobio cjelokupan iznos, dobio sam u oktobru dio(1tonu) a ostatak nisam nikad.

Zvao na telefon, isao u firmu da trazim svoje pare medjutim nista. Isao sam u policiju ali oni kazu sa nisu nadlezni za to i da trebam podnjeti privatnu tuzbu.

Mene sad zanima postoji li neka besplatna pravna sluzba za gradjane, mogu li vratiti pare, koliko traju ti sudski sporovi, koliko to sve kosta?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#143 Re: Pravno pitanje

Post by Maraschino »

Odem danas kod notara da ovjerim punomoc koju je drugi notar napisao i meni proslijedio na ovjeru.
Kaze mi ovaj, ne moze to tako, moramo notarsku obradu uraditi.
Pa sta vam je to? Prepisete na svoj nacin iste podatke.
Ja ali zakon je takav.
Znam da je zakon nakaradan i da mi moras ti naplatiti 37 maraka umjesto 4,5 maraka koliko je ovjera obicne punomoci.

Sve su uradili samo da uzimaju pare. :evil:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#144 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

Moze li se punomoc jos uvijek u opstini odraditi??
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#145 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

moonca wrote:Moze li se punomoc jos uvijek u opstini odraditi??
zavisi za šta se korisiti
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#146 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

Ako se radi o pravnom poslu (ugovoru) koji proizvodi obligacionopravna ili stvarnopravna dejstva (npr. ugovor o prometu nepokretnosti), takav pravni posao mora biti notarski obradjen. Koji su to pravni poslovi je izricito propisano odredbom člana 68. Z o notarima RS, tj. člana 73. Zakona o notarima F BiH.
Prema odredbi člana 90. Zakon o obligacionim odnosima RS/FBiH (broj clana i sadrzaj su identicni u ova dva zakona):
"Forma propisana zakonom za neki ugovor ili koji drugi pravni posao važi i za punomoćje za zaključenje tog ugovora, odnosno za preduzimanje tog posla."

Prema tome, ako je sadrzaj punomocja upravljen na ovlascenje da punomocnik zakljuci neki ugovor koji mora biti notarski obradjen, tada i punomoc mora biti notarski obradjena. Zato, notar te nije prevario, a da je prihvatio samo ovjeru punomocja, lako bi se moglo desiti da ti ugovor bude nistav (ukoliko se za ugovor zahtijeva notarska obrada).
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#147 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

kuli1961 wrote:Ako se radi o pravnom poslu (ugovoru) koji proizvodi obligacionopravna ili stvarnopravna dejstva (npr. ugovor o prometu nepokretnosti), takav pravni posao mora biti notarski obradjen. Koji su to pravni poslovi je izricito propisano odredbom člana 68. Z o notarima RS, tj. člana 73. Zakona o notarima F BiH.
Prema odredbi člana 90. Zakon o obligacionim odnosima RS/FBiH (broj clana i sadrzaj su identicni u ova dva zakona):
"Forma propisana zakonom za neki ugovor ili koji drugi pravni posao važi i za punomoćje za zaključenje tog ugovora, odnosno za preduzimanje tog posla."

Prema tome, ako je sadrzaj punomocja upravljen na ovlascenje da punomocnik zakljuci neki ugovor koji mora biti notarski obradjen, tada i punomoc mora biti notarski obradjena. Zato, notar te nije prevario, a da je prihvatio samo ovjeru punomocja, lako bi se moglo desiti da ti ugovor bude nistav (ukoliko se za ugovor zahtijeva notarska obrada).

khm :D
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#148 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

sta je za kasljanje- "obligacionopravna"?
pa i ugovor o kupo/prodaji nepokretnosti ima obligacionopravna dejstva, krajnja mu je posljedica stvarnopravna- prenos/sticanje prava svojine na nepokretnosti?
hoces li mozda reci da se pravila ZOO ne primjenjuju kada se ocjenjuje valjanost ugovora o kupo/prodaji nepokretnosti?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#149 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

samo napominjem da ugovori čiji predmet nije nepokretnost ne mora biti notarski obrađen, a iz tvog posta proizilazi da mora, da ne bude zabune kod drugih.
kod ugovora sa ad solmenitatem formom mora postojati paritet forme kod punomoći.

ostatak gornjeg posta ti je višak, netačan i nebitan u ovom slučaju
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#150 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

nece bas biti da je "ostatak" posta nebitan, a jos manje da je netacan
ukazao sam koji pravni poslovi iz ZoN zahtijevaju notarsku obradu...
ugovor kojem je predmet prenos/sticanje stvarnih prava IMA obligaciono dejstvo
no, necu se raspravljati oko toga- ovog covjeka je u sustini interesovalo da li je notar pravilno postupio kada je zahtijevao notarsku obradu punomocja
Post Reply