Pravno pitanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#101 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

:roll:
kudrilo
Posts: 1213
Joined: 17/10/2016 02:48

#102 Re: Pravno pitanje

Post by kudrilo »

Jarane, svjestan sam kakvo je pitanje, čisto me interesuje dokle je šta normirano, od tvog kolutanja nema ništa.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45463
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#103 Re: Pravno pitanje

Post by Chmoljo »

pitanje je u najmanju ruku neozbiljno budući da organ uprave koji provodi zakon o porezu (porezima) nije u stanju donijeti jasna uputstva i stvoriti pravnu sigurnost oko mnogo bitnijih pitanja koja se odnose npr. na radni odnos, niti su u stanju imati jednaku praksu u svakoj ispostavi osim u banalnim stvarima.

postaviti ovakvo pitanje kada je u praksi bitnije raspoloženje činovnika koji zaprima predmet od onoga što piše u zakonu je čisto gubljenje vremena.
kudrilo
Posts: 1213
Joined: 17/10/2016 02:48

#104 Re: Pravno pitanje

Post by kudrilo »

Ok, obrisano.

Nije bit ni bila praksa, znam da je to suludo i pričati, čisto znatiželja dokle su stvari normirane, te kako bi to po "teoriji" trebalo biti.

:mrgreen: :thumbup:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#105 Re: Pravno pitanje

Post by spreca »

nedo_a wrote:Pa iskreno, logicno mi je bilo da ih obavjestim, pogotovo jer imam clan u ugovoru da ne smijem napustati drzavu. Na kraju ce biti da "necu" nigdje otici nego da ce neko umjesto mene uplacivati, eventualno iz druge banke da uplacujem...
Prvi puta cujem za takvu stavku u ugovoru za kredit kojim ce ti biti zabranjene osnovne ljudske slobode kao pravo na slobodu kretanja.....ja bih ovo malo sa advokatom protabirio i tuzio banku i oosbu koja ti prijeti a i samu filijalu...o kokjoj je banci rijec da je zaobilazimo u shirokom luku.....
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#106 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

spreca wrote:
nedo_a wrote:Pa iskreno, logicno mi je bilo da ih obavjestim, pogotovo jer imam clan u ugovoru da ne smijem napustati drzavu. Na kraju ce biti da "necu" nigdje otici nego da ce neko umjesto mene uplacivati, eventualno iz druge banke da uplacujem...
Prvi puta cujem za takvu stavku u ugovoru za kredit kojim ce ti biti zabranjene osnovne ljudske slobode kao pravo na slobodu kretanja.....ja bih ovo malo sa advokatom protabirio i tuzio banku i oosbu koja ti prijeti a i samu filijalu...o kokjoj je banci rijec da je zaobilazimo u shirokom luku.....
Ima tu logike.
Pa ti u Americi mozes kupiti kucu ali ne mozes dobiti kredit. Vjerujem da je i kod tebe tako.

Ako napusta Bosnu, onda je on za njih stranac.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#107 Re: Pravno pitanje

Post by spreca »

moonca wrote:
Ako napusta Bosnu, onda je on za njih stranac.
Kod mene mozes kupiti sta hoces ai krediti dobiti...ako odes iz svoje zemlje na rad u inostranstvo ti nisi stranac sve dok se ne otkazes drzavljanstva
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#108 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

spreca wrote:
moonca wrote:
Ako napusta Bosnu, onda je on za njih stranac.
Kod mene mozes kupiti sta hoces ai krediti dobiti...ako odes iz svoje zemlje na rad u inostranstvo ti nisi stranac sve dok se ne otkazes drzavljanstva
Da, ali i kredit ti odobravaju na uvid primanja kojih ostvarujes. Bitna im je uplata da stize svaki njesec.

I mene interesuje taj njihov zahtjev. :-)
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#109 Re: Pravno pitanje

Post by Maybach »

Ima li neko ko se razumije u ovu oblast, da mi kaze, da li se radnog mjesto drzavnog sluzbenika koji se nalazi na odsustvu (imenovana savjetnicka funkcija), za vrijeme trajanja tog odsustva moze popuniti javnim konkursom sa prijemom na neodredjeno vrijeme?
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#110 Re: Pravno pitanje

Post by holowey »

ako je imenovan na savjetnicku funkciju, na toj funkciji je dok savjetuje: cim savjetovanoj licnosti istekne mandat, savjetniku je noga i ceka ga njegova prethodna pozicija... znaci tesko da neko drugi moze na neodredjeno poceti raditi jer se ovaj moze svaki cas vratiti na svoje mjesto...nikad ne znas kad imenovani tj. savjetovani moze odletiti sa svoje pozicije
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#111 Re: Pravno pitanje

Post by didzej1602 »

U slučaju tužbe za razvod braka, da li postoji mogućnost da troškove sudske takse snose oba supružnika, dakle i tužilac i tuženi? Znam da postoji mogućnost oslobađanja plaćanja ukoliko je osoba nezaposlena i prijavljena na biro, ali imam slučaj da je supruga (tužilac) zaposlena ali je riječ o minimalnim primanjima.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#112 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

didzej1602 wrote:U slučaju tužbe za razvod braka, da li postoji mogućnost da troškove sudske takse snose oba supružnika, dakle i tužilac i tuženi? Znam da postoji mogućnost oslobađanja plaćanja ukoliko je osoba nezaposlena i prijavljena na biro, ali imam slučaj da je supruga (tužilac) zaposlena ali je riječ o minimalnim primanjima.
Sud ce podijeliti troskove.
Ako uzmete advokate svako snosi svoje troskove zastupanja, a ostalo pola_pola.
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#113 Re: Pravno pitanje

Post by didzej1602 »

hladan.preminger wrote:
didzej1602 wrote:U slučaju tužbe za razvod braka, da li postoji mogućnost da troškove sudske takse snose oba supružnika, dakle i tužilac i tuženi? Znam da postoji mogućnost oslobađanja plaćanja ukoliko je osoba nezaposlena i prijavljena na biro, ali imam slučaj da je supruga (tužilac) zaposlena ali je riječ o minimalnim primanjima.
Sud ce podijeliti troskove.
Ako uzmete advokate svako snosi svoje troskove zastupanja, a ostalo pola_pola.
Nema advokata, riječ je o ustanovi sa besplatnim pravnim savjetovanjem. Da li je potreban neki poseban zahtjev uz tužbu za podjelu sudskih troškova, ili se navodi u tužbi?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#114 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

Ne treba nista posebno, to je statusni spor i troskovi se dijele pola_pola.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#115 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

didzej1602 wrote:U slučaju tužbe za razvod braka, da li postoji mogućnost da troškove sudske takse snose oba supružnika, dakle i tužilac i tuženi? Znam da postoji mogućnost oslobađanja plaćanja ukoliko je osoba nezaposlena i prijavljena na biro, ali imam slučaj da je supruga (tužilac) zaposlena ali je riječ o minimalnim primanjima.

Mislim da ti "soon to be ex" supruga na fb grupi također pita u vezi takse. :D
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#116 Re: Pravno pitanje

Post by didzej1602 »

Ma kakva ex supruga, to mi je kolegica sa posla :lol: Tenks enivej :)
kudrilo
Posts: 1213
Joined: 17/10/2016 02:48

#117 Re: Pravno pitanje

Post by kudrilo »

Evo sad, pošto sam prošlibput bio neozbiljnjji :D jedno ozbiljno.

Nakon završetka radnog odnosa, koje sve papire treba dobiti od poslodavca. Jaran mi je dobio samo poreznu karticu i odjavu osiguranja, nije dobio nikakav raskid ugovora, niti je išta potpisao kao raskid... uglavnom sporazumno je.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#118 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

kudrilo wrote:Evo sad, pošto sam prošlibput bio neozbiljnjji :D jedno ozbiljno.

Nakon završetka radnog odnosa, koje sve papire treba dobiti od poslodavca. Jaran mi je dobio samo poreznu karticu i odjavu osiguranja, nije dobio nikakav raskid ugovora, niti je išta potpisao kao raskid... uglavnom sporazumno je.
pored to dvoje što si naveo, ima jos i sporazum, i to je sve.
kudrilo
Posts: 1213
Joined: 17/10/2016 02:48

#119 Re: Pravno pitanje

Post by kudrilo »

Eh to i jeste srž pitanja, jer nije dobio nikakav sporazum da potpiše, a samim tim nije ga ni dobio na kraju uz papire...
Zato pitam je li obavezan?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#120 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

Pa kako su se sporazumjeli, usmeno?
Taj sporazum mora biti u pisanom obliku.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#121 Re: Pravno pitanje

Post by julisiz es grant »

Koja je viša instanca u parničnom postupku u kome je kantonalni sud drugostepeni organ, tj može li se dalje ulagati žalba na drugostepenu presudu kantonalnog suda?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45463
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#122 Re: Pravno pitanje

Post by Chmoljo »

Vrhovni sud FBiH.
sigurnoable
Posts: 97
Joined: 10/10/2016 20:24

#123 Re: Pravno pitanje

Post by sigurnoable »

Ne znam gdje bi mogao ovo pitati pa sam odlucio na ovaj podforum postaviti post...

Da li neko zna, da li postoji zakon na nivou federalcije o zabrani stvaranja buke i pjevanjem kao i pustanjem muzike u komsiluku? Da li neko zna da li konzumiranje alkohola u komsiluku na privatnom posjedu gdje ga svi vide smatra se narusavanjem reda i mira tj. ako u okruzenju ni jedna kuca ne konzumira alkohol osim jedne osobe koja stvara na neki nacin nelagodu kod drugih osoba zbog prekomjerne kolicine alkohola?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#124 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

julisiz es grant wrote:Koja je viša instanca u parničnom postupku u kome je kantonalni sud drugostepeni organ, tj može li se dalje ulagati žalba na drugostepenu presudu kantonalnog suda?

izjavljuje se revizija vrhovnom sudu BiH, ako je ispunjen vrijedonosni cenzus, spor mora imati vrijednost preko 30.000, odnosno 50.000 u privrednim sporovima.

može se izjaviti apelacija ustavnom sudu bih ako je povrijeđeno pravo iz evropske konvencije o ljudskim pravima.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#125 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

sigurnoable wrote:Ne znam gdje bi mogao ovo pitati pa sam odlucio na ovaj podforum postaviti post...

Da li neko zna, da li postoji zakon na nivou federalcije o zabrani stvaranja buke i pjevanjem kao i pustanjem muzike u komsiluku? Da li neko zna da li konzumiranje alkohola u komsiluku na privatnom posjedu gdje ga svi vide smatra se narusavanjem reda i mira tj. ako u okruzenju ni jedna kuca ne konzumira alkohol osim jedne osobe koja stvara na neki nacin nelagodu kod drugih osoba zbog prekomjerne kolicine alkohola?

to se reguliše općinskim odlukama
Post Reply