Pravno pitanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#301 Re: Pravno pitanje

Post by nKrkan »

kuli1961 wrote: 22/11/2019 12:06
Prvo- u ugovoru mora biti naznacena osnovna- neto plata.
Drugo, u mjesecu nisi ostvario sve radne sate, vjerovatno bolovanje, tj. "privremena sprijecenost za rad". U takvom slucaju, rijec je o naknadi plate, pa ces dobiti -bice ti uplaćen -odredjeni procenat- mislim da se krece od 70% do 90%, zavisi sta je rekao konkretni Pravilnik iz te oblasti. . i zavisno od toga sta je osnov sprijecenosti za rad. Vjerovatna opcija je da ce ti na racun uplatiti npr. 70% od 589,22 KM, a za cash dio- nemam pojma---
Tvoja firma naravno nije nimalo regularna, prvo- u ugovoru nema iznosa plate (moglo bi proci i to sa "članom o platama", ako u tom "članu" jasno stoji kolika ti je neto plata nakon oporezivanja), drugo- ocito je dio ide na racun a dio u cash-u- time zakidaju i tebe i drzavu. Tebe- jer ti na manju osnovicu uplacuju manje doprinosa, pa ce ti penzija kad dodje virjeme biti mizerija, a zakidaju drzavu. jer na dio koji ti daju na ruke ne placaju nista. Dakle, i po osnovu ovakvog zakidanja ostvaruju extra profit, a to je krivicno djelo. No, nista novo u ovom Apsurdistanu.
Naravno drug da nije regularno , ali je dosta regularnija od onoga što sam do sada mogao sresti. Apsurdistan je mala riječ za ovo , ja bih rekao zemlja trećeg svijeta ,ali i to je premalo .jer ako su afričke zemlje, zemlje trećeg svijeta mi smo tu donji, pa mnoge one su naprednije odnas...

počeo sam radit polovinom mjeseca , oko 15og , ne znam šta će uradit , pod šta će zavesti onaj ostatak da mi ne bi naplatili ovaj puni iznos. 589,ali računam kako god minimum 406, pa ne smije zaboga uplatiti manje na bankovni račun??

Molim te zalijepi mi taj član za plate gdje mora biti naznačena cifra , da ga mogu isprintati i zalijepiti pravnici na čelo. Ovako je ona sročila meni u ugovoru

IV - Plaća , naknade , period isplate

-Plaća zaposlenika u bla bla , utvruđuje se na osnovu rezultata rada , vrste složenosti poslova cijene radne snage i uslova rada u skladu sa važećim opstim kolektivnim ugovorom za teritoriju FBIH

- Stimulativni dio plaće utvrđuje Poslodavac mjesecno i u direktnoj je vezi s postignutim rezultatima i kvalitetom Zaposlenika u mjesecu za koji se utvrđuje

-Ukoliko zaposlenik ne postigne iz subjetknivh razloga odnosno svojom krivnjom u toku mjeseca prosječne rezultate rada. osnovna plaća može se umanjiti propisom utvrđenog najnižeg iznosa plaće.Za svako umanjenje poslodavac mora dati odgovarajućw obrazloženje.

- Plaća se zaposleniku obračunava i isplaćuje najkasnije u roku od 30 dana za prethodni mjesec


jedine 4 stavke koje stoje u ugovoru koje imalo imaju veze s platom , ostalo su nabubani članovi o godišnjem , dnevnom odmoru dužini rada itd.
User avatar
BRT
Posts: 164
Joined: 20/04/2009 12:20

#302 Re: Pravno pitanje

Post by BRT »

Number8 wrote: 22/10/2019 14:15 Ne znam da li je ovo odgovarajuće mjesto za ovakvu prirodu pitanja, ali nisam uspio naći "prikladniju temu".

Pa da probam ovdje zamoliti nekog, ko je upoznat sa zakonima BiH (a i EU), da li zna kako se pravno može osigurati vlastita web stranica koja je neki vid registra firmi, pravnih lica i još nekih podataka koji su javno dostupni. Odnosno da dugoročno se ta stranica kao i pravno lice koje je vezano za nju, zakonski ogradi od potencijalnih komplikacija, klijenata i slično. Jednostavno da mogu poslovati "bez brige" i legalno, te da se na osnovu toga napiše "privacy terms"

Nadam se nečijoj pomoći i odgovoru. Unaprijed zahvalan.
Što se tiče Zakona o zaštiti ličnih podataka, tu nema problema jer se ne radi o fizičkim licima. Sama baza ukoliko se kompilira ispočetka (ne koristi se već postojeća), je zaštićena autorskim pravom. Iako beze podataka kao takve ne bi mogle biti predmetom autorsko-pravne zaštite, zaštita se daje zbog obima posla koji je potreban da se ista napravi. NE smatram da je potreban čak i disclaimer u pogledu odgovornosti za tačnost podataka iz same baze, no može se staviti.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#303 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

nKrkan wrote: 22/11/2019 15:44
kuli1961 wrote: 22/11/2019 12:06
Prvo- u ugovoru mora biti naznacena osnovna- neto plata.
Drugo, u mjesecu nisi ostvario sve radne sate, vjerovatno bolovanje, tj. "privremena sprijecenost za rad". U takvom slucaju, rijec je o naknadi plate, pa ces dobiti -bice ti uplaćen -odredjeni procenat- mislim da se krece od 70% do 90%, zavisi sta je rekao konkretni Pravilnik iz te oblasti. . i zavisno od toga sta je osnov sprijecenosti za rad. Vjerovatna opcija je da ce ti na racun uplatiti npr. 70% od 589,22 KM, a za cash dio- nemam pojma---
Tvoja firma naravno nije nimalo regularna, prvo- u ugovoru nema iznosa plate (moglo bi proci i to sa "članom o platama", ako u tom "članu" jasno stoji kolika ti je neto plata nakon oporezivanja), drugo- ocito je dio ide na racun a dio u cash-u- time zakidaju i tebe i drzavu. Tebe- jer ti na manju osnovicu uplacuju manje doprinosa, pa ce ti penzija kad dodje virjeme biti mizerija, a zakidaju drzavu. jer na dio koji ti daju na ruke ne placaju nista. Dakle, i po osnovu ovakvog zakidanja ostvaruju extra profit, a to je krivicno djelo. No, nista novo u ovom Apsurdistanu.
Naravno drug da nije regularno , ali je dosta regularnija od onoga što sam do sada mogao sresti. Apsurdistan je mala riječ za ovo , ja bih rekao zemlja trećeg svijeta ,ali i to je premalo .jer ako su afričke zemlje, zemlje trećeg svijeta mi smo tu donji, pa mnoge one su naprednije odnas...

počeo sam radit polovinom mjeseca , oko 15og , ne znam šta će uradit , pod šta će zavesti onaj ostatak da mi ne bi naplatili ovaj puni iznos. 589,ali računam kako god minimum 406, pa ne smije zaboga uplatiti manje na bankovni račun??

Molim te zalijepi mi taj član za plate gdje mora biti naznačena cifra , da ga mogu isprintati i zalijepiti pravnici na čelo. Ovako je ona sročila meni u ugovoru

IV - Plaća , naknade , period isplate

-Plaća zaposlenika u bla bla , utvruđuje se na osnovu rezultata rada , vrste složenosti poslova cijene radne snage i uslova rada u skladu sa važećim opstim kolektivnim ugovorom za teritoriju FBIH

- Stimulativni dio plaće utvrđuje Poslodavac mjesecno i u direktnoj je vezi s postignutim rezultatima i kvalitetom Zaposlenika u mjesecu za koji se utvrđuje

-Ukoliko zaposlenik ne postigne iz subjetknivh razloga odnosno svojom krivnjom u toku mjeseca prosječne rezultate rada. osnovna plaća može se umanjiti propisom utvrđenog najnižeg iznosa plaće.Za svako umanjenje poslodavac mora dati odgovarajućw obrazloženje.

- Plaća se zaposleniku obračunava i isplaćuje najkasnije u roku od 30 dana za prethodni mjesec


jedine 4 stavke koje stoje u ugovoru koje imalo imaju veze s platom , ostalo su nabubani članovi o godišnjem , dnevnom odmoru dužini rada itd.
O plati, član 21. stav 2. tačka 8. Zakona o radu F BiH:
"Ugovor o radu u pismenoj formi sadrži, naročito, podatke o:
.....
....
8. plaći, dodacima na plaću, naknadama, te periodima isplate;
......"

dakle, odredbe tvogo ugvora o radu u pogledu plate su uopstene i iz njih se ni na koji način ne može odrediti, utvrditi, saznati (kako god) kolika je tvoja osnovna plaća. Odredba ugovora u vezi plate mora biti makar odrediva- primjer- za neko radno mjesto plaća je odedjena članom XY Zakona o ABC..., tada moze stajati- "plaća- shodno članu XY Zakona o ABC", dakle, upućujua odredba, a kod tebe nije.
Kod tebe su dati pojmovi: rezultat rada, vrsta i slozenost poslova, cijena radne snage i uslovi rada, a sve to ili ovo zadnje- u skladu sa vazecim OKU. Drug, ovo je jedna skalamerija od ugovorne odredbe, bosanski lonac (ali onaj u kome se kupus, junetina i krompir nisu bas dobro slozili)!! Sta je rezultat rada? Da bi se on utvrdio kao parematar izracunavanja cifre, mora biti neka norma, normativ- npr. "radnik duzan da napravi 150 ispravnih cigli za 8 sati rada"; slozenost poslova-morala bi biti definisana nekim Pravilnikom o sistematizaciji, na nacin da se za to radno mjesto definise vrsta strucne spreme; cijena radne snage- koja cijena, kako, gdje?; uslov rada- opet- definisanje u nekom Pravilniku;
Dakle, prostor za manipulaciju, izrabljivanje zaposlenika, varanje i njih i fondova /PIO/MIO, zdravstvo), i jos svasta nesto, a povrh svega, takvo šveranje plate- malo na racun, malo u cash-u, uz sveranje poreza i doprinosa- krivicno djelo.
Preporucio bih ti da odes do najblize poslovnice Fonda PIO/MIO i Fonda zdravstva, te da trazis uvid u podatke o placanju doprinosa za PIO i zdravstv za tebe......
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#304 Re: Pravno pitanje

Post by VenomousV »

Postoji li obaveza (na osnovu cega?) da prodavac notaru dostavi potvrde o izmirenim obavezama za komunalije prilikom sklapanja kupoprodajnog ugovora?
Navodno postoji odluka Ustavnog suda da se to ne smije raditi a radilo se zbog preporuke Vlade KS kako kantonalna preduzeca ne bi ostala "kratka" u cijelom tom procesu...
Ima li neko vise informacija?
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#305 Re: Pravno pitanje

Post by holowey »

VenomousV wrote: 02/12/2019 12:45 Postoji li obaveza (na osnovu cega?) da prodavac notaru dostavi potvrde o izmirenim obavezama za komunalije prilikom sklapanja kupoprodajnog ugovora?
Navodno postoji odluka Ustavnog suda da se to ne smije raditi a radilo se zbog preporuke Vlade KS kako kantonalna preduzeca ne bi ostala "kratka" u cijelom tom procesu...
Ima li neko vise informacija?
meni su dva notara, jedan prilikom prodaje, drugi prilikom kupovine, jedan iz fbih, drugi iz rs, oba rekla istu stvar - komunalije kupovinom prelaze na kupca (sva dugovanja), te su stvar dogovora prodavca i kupca... kupac ako zeli da se osigura moze zahtijevati placene racune, da se u ugovor stavi stavka o racunima (ko je duzan da ih plati, do kada, itd), da se cijena umanji za iznos eventualnih dugovanja, znaci sve je stvar dogovora izmedju dvije stranke...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#306 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

VenomousV wrote: 02/12/2019 12:45 Postoji li obaveza (na osnovu cega?) da prodavac notaru dostavi potvrde o izmirenim obavezama za komunalije prilikom sklapanja kupoprodajnog ugovora?
Navodno postoji odluka Ustavnog suda da se to ne smije raditi a radilo se zbog preporuke Vlade KS kako kantonalna preduzeca ne bi ostala "kratka" u cijelom tom procesu...
Ima li neko vise informacija?
hm. nisam sigurna, da li razumijem pitanje-- ali. ako prodavac nema tih potvrda -kupac(ako je normalan) nece potpisati ugovor- prosla sam to..
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#307 Re: Pravno pitanje

Post by VenomousV »

holowey wrote: 02/12/2019 12:56
VenomousV wrote: 02/12/2019 12:45 Postoji li obaveza (na osnovu cega?) da prodavac notaru dostavi potvrde o izmirenim obavezama za komunalije prilikom sklapanja kupoprodajnog ugovora?
Navodno postoji odluka Ustavnog suda da se to ne smije raditi a radilo se zbog preporuke Vlade KS kako kantonalna preduzeca ne bi ostala "kratka" u cijelom tom procesu...
Ima li neko vise informacija?
meni su dva notara, jedan prilikom prodaje, drugi prilikom kupovine, jedan iz fbih, drugi iz rs, oba rekla istu stvar - komunalije kupovinom prelaze na kupca (sva dugovanja), te su stvar dogovora prodavca i kupca... kupac ako zeli da se osigura moze zahtijevati placene racune, da se u ugovor stavi stavka o racunima (ko je duzan da ih plati, do kada, itd), da se cijena umanji za iznos eventualnih dugovanja, znaci sve je stvar dogovora izmedju dvije stranke...
I meni je logicno da se kupac i prodavac dogovaraju, ali sam u vise navrata cula da to notari zahtjevaju pa me zanima postoji li zakonska ili neka druga obaveza po kojoj prodavac APSOLUTNO mora priloziti takve potvrde...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24797
Joined: 08/09/2005 20:08

#308 Re: Pravno pitanje

Post by Haris.ba »

VenomousV wrote: 02/12/2019 15:18 I meni je logicno da se kupac i prodavac dogovaraju, ali sam u vise navrata cula da to notari zahtjevaju pa me zanima postoji li zakonska ili neka druga obaveza po kojoj prodavac APSOLUTNO mora priloziti takve potvrde...
Postoje propisi u KS koji određuju obavezu prijave promjene vlasnika komunalija (i taj teret je na kupcu). Ali, može se napraviti ugovor o kupoprodaji nekretnine i bez potvrda.

Otprilike ti je to isto ko sa potvrdom od porezne da se nema duga. Nigdje ne piše da mora se to donijeti, ali može ti se porezna upisati na nekretninu ako ima duga. Pa ako se ne donese - postoji opasnost da nema završetka procesa, tj. nema upisa u zk, a možda bude i sudovanja. Jednostavno nije notarima u cilju da se dešavaju takve priče.
User avatar
heat
Posts: 17408
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#309 Re: Pravno pitanje

Post by heat »

Ugovor
https://imgur.com/a/Xuu6aEF
https://imgur.com/a/tmRcS3z

Odgovor na zahtjev
https://imgur.com/a/Jy2iQFh

Raja,

Bili smo (tj djeca) ugovorom vezani za sportski klub na godinu dana. U toku trajanja ugovora placali smo "povlastenu" clanarinu. Nakon isteka ugovora niko od ovlastenih u klubu nam nije ponudio na potpis novi ugovor, a nastavili nam naplacivati istu cijenu clanarine. Kada smo trazili ispisnicu dobili smo odgovor na slici. Traze da nadoknadimo razliku "regularne" i "povlastene" cijene clanarine.
Zna li neka pametna glava imaju li zakonsko pravo to zahtijevati?

Ako smijem traziti da ovdje "zalijepi" urnek clana zakona ili napise kratki odgovor sa zakonima, koji cu ubaciti u odgovor.

Veliko hvala :thumbup:
Last edited by heat on 03/12/2019 09:26, edited 1 time in total.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#310 Re: Pravno pitanje

Post by Euridika »

heat wrote: 02/12/2019 23:31 https://imgur.com/a/Jy2iQFh

Raja,

Bili smo (tj djeca) ugovorom vezani za sportski klub na godinu dana. U toku trajanja ugovora placali smo "povlastenu" clanarinu. Nakon isteka ugovora niko od ovlastenih u klubu nam nije ponudio na potpis novi ugovor, a nastavili nam naplacivati istu cijenu clanarine. Kada smo trazili ispisnicu dobili smo odgovor na slici. Traze da nadoknadimo razliku "regularne" i "povlastene" cijene clanarine.
Zna li neka pametna glava imaju li zakonsko pravo to zahtijevati?

Ako smijem traziti da ovdje "zalijepi" urnek clana zakona ili napise kratki odgovor sa zakonima, koji cu ubaciti u odgovor.

Veliko hvala :thumbup:
A šta ti tačno piše u ugovoru koji je istekao, u onim prelaznim i završnim odredbama, da li tamo stoji neka klauzula da nakon isteka ugovora se mora sklopiti novi da bi se nastavilo plaćati po povlaštenim cijenama, odnosno da ako se ne sklopi novi ugovor da će se obračunavati redovne cijene?
Isto tako, moraćeš tražiti Pravilnik rada tog sportskog kluba, jer je moguće da su ove stvari regulisane Pravilnikom.

Mada, nije mi jasno ni kako (što) ste uopće plaćali nakon isteka ugovora, šta vam je bio osnov za plaćanje?
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#311 Re: Pravno pitanje

Post by VenomousV »

Haris.ba wrote: 02/12/2019 18:21
Otprilike ti je to isto ko sa potvrdom od porezne da se nema duga. Nigdje ne piše da mora se to donijeti, ali može ti se porezna upisati na nekretninu ako ima duga. Pa ako se ne donese - postoji opasnost da nema završetka procesa, tj. nema upisa u zk, a možda bude i sudovanja. Jednostavno nije notarima u cilju da se dešavaju takve priče.
Znas mozda koliko dugo se ceka ta potvrda i sta treba priloziti od dokumentacije?
Citav dan sam zvala poreznu i niko se naravno ne javlja :roll:
Bezbeli se i neka taksa placa :roll:
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#312 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

VenomousV wrote: 03/12/2019 22:23
Haris.ba wrote: 02/12/2019 18:21
Otprilike ti je to isto ko sa potvrdom od porezne da se nema duga. Nigdje ne piše da mora se to donijeti, ali može ti se porezna upisati na nekretninu ako ima duga. Pa ako se ne donese - postoji opasnost da nema završetka procesa, tj. nema upisa u zk, a možda bude i sudovanja. Jednostavno nije notarima u cilju da se dešavaju takve priče.
Znas mozda koliko dugo se ceka ta potvrda i sta treba priloziti od dokumentacije?
Citav dan sam zvala poreznu i niko se naravno ne javlja :roll:
Bezbeli se i neka taksa placa :roll:
Rijec je o uvjerenju da su izmirene sve poreske obaveze. Uvjerenje se izdaje/dobija na osnovu zahtjeva stranke, a na svaki zahtjev osim izricito navedneih slucajeva u Z. o admin. taksama, taksa se placa.
A sto se tice potvrda za "komunalije", kako je gore pisano, tu se radi o ugovonrom odnosu izmedju ranijeg vlasnika nekretnine koja je sada predmet prodaje (prodavac) i konkretnom davaocu komunalne usluge. Sta sve spada u kom. usluge, vidjeti u Zakonu o komunalnim djelatnositma. To je cisto obligacioni odnos i shodno ZKD, ali i Z. o zastiti potrosaca, mora postojati ugovor. Prema tome, eventualni dug za odvoz smeca, dug za vodu, kom, naknada i slicno /u kom usluge od posebnog javnog interesa struja NE SPADA, ali se i za struju mora zakljuciti ugovor o o snabdijevanju el.energijom/ je dug prodavca i NE prelazi na kupca, osim ako se oni drugacije ne dogovore. ALi i tada, to moze biti samo "u ime i za racun" prodavca, jer je prodavac obveznik.
Zato notar, barem u RS, ne smije traziti takve potvrde i nema zakonske obaveze prigalanja dokaza da su obaveze po osnovu "komunalija izmirene.
Ako je rekao kako je opisano gore(da dugovi po osnovu komunalija prelaze na kupca)- laze, ne zna. Muka mi je od takvih idiota i neznalica. Dabogda crk'o GTZ i domace korumpirane lopuze, koji su uveli ovakav tip notarijata!!!! :D
Takodje, dug za "komunalije" nije prepreka za upis svojine novog vlasnika u zk. knjigu. Iako se dug vezuje za konkretnu nekretnninu, on se odnosi na lice, temeljem ugovora. Zato, za taj dug odgovara prodavac, a ne kupac.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24797
Joined: 08/09/2005 20:08

#313 Re: Pravno pitanje

Post by Haris.ba »

VenomousV wrote: 03/12/2019 22:23
Haris.ba wrote: 02/12/2019 18:21
Otprilike ti je to isto ko sa potvrdom od porezne da se nema duga. Nigdje ne piše da mora se to donijeti, ali može ti se porezna upisati na nekretninu ako ima duga. Pa ako se ne donese - postoji opasnost da nema završetka procesa, tj. nema upisa u zk, a možda bude i sudovanja. Jednostavno nije notarima u cilju da se dešavaju takve priče.
Znas mozda koliko dugo se ceka ta potvrda i sta treba priloziti od dokumentacije?
Citav dan sam zvala poreznu i niko se naravno ne javlja :roll:
Bezbeli se i neka taksa placa :roll:
Ne mogu da se sada sjetim za taksu, mislim da je 10-15 KM.

Nekad bude gotovo za sedmicu, nekad 10-15, nekad skoro mjesec.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#314 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

Image
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#315 Re: Pravno pitanje

Post by VenomousV »

Haris.ba wrote: 04/12/2019 11:32
VenomousV wrote: 03/12/2019 22:23
Haris.ba wrote: 02/12/2019 18:21
Otprilike ti je to isto ko sa potvrdom od porezne da se nema duga. Nigdje ne piše da mora se to donijeti, ali može ti se porezna upisati na nekretninu ako ima duga. Pa ako se ne donese - postoji opasnost da nema završetka procesa, tj. nema upisa u zk, a možda bude i sudovanja. Jednostavno nije notarima u cilju da se dešavaju takve priče.
Znas mozda koliko dugo se ceka ta potvrda i sta treba priloziti od dokumentacije?
Citav dan sam zvala poreznu i niko se naravno ne javlja :roll:
Bezbeli se i neka taksa placa :roll:
Ne mogu da se sada sjetim za taksu, mislim da je 10-15 KM.

Nekad bude gotovo za sedmicu, nekad 10-15, nekad skoro mjesec.
4 dana, 15KM taksa :roll:
a to duze cekanje je za pravna lica
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#316 Re: Pravno pitanje

Post by Bijeli look »

Pitam ovdje, da ne otvaram novu temu. Imam priliku da kupim povoljno stan od rodice. Ona je naslijedila stan od oca, koji je umro 2012-te godine. Stan je 1/1 na njoj. Postena je i sve ok sto se nje tice, odrasli smo zajedno. Udata je za lika s kojim ima prilicno buran brak, razilazili su se sigurno 5 puta, pa se pomire nakon par mjeseci i Jovo nanovo. U braku su 20ak godina. Zive u Njemackoj. Stan je u BIH, Kanton Sarajevo. Trenutno su opet razdvojeni, dok se ne pomire. Eh sad pitanje: ona je stan naslijedila dok je u braku, ali stan je iskljucivo na njoj, muza nema nigdje u papirima. Ako kupim stan od nje, moze li on nekad u buducnosti praviti neke probleme, tuzbe i slicno, t.j. ima li zakonski pravo na to? Sumnjam da se moze desiti, korektan je i on sa mnom, ali nikad se ne zna...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#317 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

U braku je - stan je zajednicki--- i ako zeli prodati- mora imati pisanu izjavu muza - notar vam to nece odraditi ako zna da je u braku-



..
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#318 Re: Pravno pitanje

Post by Bijeli look »

moonca wrote: 10/12/2019 17:47 U braku je - stan je zajednicki--- i ako zeli prodati- mora imati pisanu izjavu muza - notar vam to nece odraditi ako zna da je u braku-



..
Ok, hvala na odgovoru. Prenijecu joj, pa cemo vidjeti sta ce se desiti. 😬 Ali svakako bez te izjave necu ni kupovati stan, necu belaje u buducnosti.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8573
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#319 Re: Pravno pitanje

Post by Pitar sa Kariba »

Nasljedstvo nije bracna stecevina.
Provjeri ako si zainteresovan za kupovinu.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#320 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

Stan je stekla nasljedstvom- to je posebna imovina, a nije bracna tecevina. Prema tome, svojom posebnom imovinom moze raspolagati kako zeli- bracni drug nije bitan, ne treba njegova saglasnost ili bilo sta drugo od njega. Za svaku sigurnost, ja bih insistirao da se takav osnov sticanja svojine nad stanom navede u ugovoru , uz naglasak da je to posebna imovina. Notar bi to trebalo da zna.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#321 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

Provjerite - meni je naglaseno- ako sam udata treba , dozvola od muza... :-)
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#322 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

moonca wrote: 10/12/2019 20:27 Provjerite - meni je naglaseno- ako sam udata treba , dozvola od muza... :-)
Uz svo duzno posotvanje, taj koji ti je "naglasio" -ili nije raspolagao svim potrebnim informacijama, ili je neznalica. A s druge strane, notar (ako je rijec o notaru) prosto CEZNE da se od svega ogradi, upozori i pri tome izgubi iz vida sustinu stvari - a sve u cilju da on ne odgovara nizasta.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#323 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

Ako zakon nije dovoljan. tada jedan od brojnih a istovjetnih primjera iz sudske prakse:

"Posebna imovina je ona imovina koju jedan supružnik ima u trenutku zaključenja braka kao i ona imovina koja je stečena tokom trajanja braka na osnovu besteretnog sticanja(npr.poklonom, naslijeđem...) ili na osnovu izvršene diobe zajedničke imovine." Tačka. Ende. Fullstop. :D
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#324 Re: Pravno pitanje

Post by VenomousV »

Nasljedstvo ne spada u bracnu stecevinu zaboga :-)
Notar ce joj traziti vjencani/bracni list prije sklapanja kupoprodajnog ugovora pa moze reci evo vi ste bili u braku kad ste upisali u zk vlasnistvo al onda ona fino pokaze na osnovu cega je upisala vlasnistvo i notar ce znati da to nije bracna stecevina stoga nema potrebe za ikakvom "dozvolom" od strane supruznika
ovo znaju studenti druge godine prava a kamo li notari


btw, nije za teme al' mozda i jest', nacuh da se taksa za zk izvadak vise ne moze kupiti u ZOI84 prekoputa pozorista, istina?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#325 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

kuli1961 wrote: 10/12/2019 21:56
moonca wrote: 10/12/2019 20:27 Provjerite - meni je naglaseno- ako sam udata treba , dozvola od muza... :-)
Uz svo duzno posotvanje, taj koji ti je "naglasio" -ili nije raspolagao svim potrebnim informacijama, ili je neznalica. A s druge strane, notar (ako je rijec o notaru) prosto CEZNE da se od svega ogradi, upozori i pri tome izgubi iz vida sustinu stvari - a sve u cilju da on ne odgovara nizasta.
Advokat, kako Sam shvatila uz konsultaciju s notarom...
Post Reply