Pravno pitanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#251 Re: Pravno pitanje

Post by muminovic »

pa sve zavisi od dogovora, individualno
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#252 Re: Pravno pitanje

Post by Maraschino »

moonca wrote:
muminovic wrote:
To je cijena za spor niske vrijednosti kad je nesto skuplje od 50.000 KM vrjednost spora, onda ti je 914,00 KM plus PDV po rocistu. Imas tarifu na netu
..hm . ko nije u toj struci- jako je tesko dokuciti sve - nekada advokat i ne naplati svaku akciju koju izvede- sve je na dogovoru...
.a i nama, bude nezgodno pitati -a koliko je to sada , koliko dugujem itd...
Najbolje je na vrijeme sve dogovoriti a to, neugodno da pitam ce na kraju da kosta iznenadjujuce puno.

Imao sam jedan slucaj u porodici gdje je osoba unajmila advokata i taj spor bi po nekim procjenama trebao u konacnici da bude oko 50-60.000KM. Advokatica je toliko fakturisala svoj rad da je negdje u toku procesa nakucala 12.000KM sa potrazivanjem jos 6.000 a da se ne nazire kraj tom procesu.
Kada je ta osoba reagovala i rekla da malo saceka da se vidi koliko dugo ce to trajati i na kraju na sto ce sve to ispasti, advokatica je kao ljuta napustila taj predmet.
Ova osoba je angazovala drugog advokata koji je od procenta zavrsio spor a advokatica je prijetila tuzbom.
Kome se zaliti? Nikome, kada svi pisaju u istu.
kuli1961
Posts: 2446
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#253 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

Maraschino wrote:
moonca wrote:
muminovic wrote:
To je cijena za spor niske vrijednosti kad je nesto skuplje od 50.000 KM vrjednost spora, onda ti je 914,00 KM plus PDV po rocistu. Imas tarifu na netu
..hm . ko nije u toj struci- jako je tesko dokuciti sve - nekada advokat i ne naplati svaku akciju koju izvede- sve je na dogovoru...
.a i nama, bude nezgodno pitati -a koliko je to sada , koliko dugujem itd...
Najbolje je na vrijeme sve dogovoriti a to, neugodno da pitam ce na kraju da kosta iznenadjujuce puno.

Imao sam jedan slucaj u porodici gdje je osoba unajmila advokata i taj spor bi po nekim procjenama trebao u konacnici da bude oko 50-60.000KM. Advokatica je toliko fakturisala svoj rad da je negdje u toku procesa nakucala 12.000KM sa potrazivanjem jos 6.000 a da se ne nazire kraj tom procesu.
Kada je ta osoba reagovala i rekla da malo saceka da se vidi koliko dugo ce to trajati i na kraju na sto ce sve to ispasti, advokatica je kao ljuta napustila taj predmet.
Ova osoba je angazovala drugog advokata koji je od procenta zavrsio spor a advokatica je prijetila tuzbom.
Kome se zaliti? Nikome, kada svi pisaju u istu.
Bio sam advokat 9 godina, pa mogu reci da to zanimanje poznajem iznutra...Smatram da je za dobar dio negativne percepcije gradjana o advokaturi kriva sama advokatura. Tu bransu i dalje jako postujem zbog dinamicnosti posla, obaveze da dobro poznajes mnoge grane prava, obaveze da čuvas kao tajnu sve sto ti klijent povjeri, obaveze da radis uvijek savjesno u korist tvog klijenta.. itd itd... Nazalost, nije uvijek tako, Kao i u svakoj struci, i u advokaturiima kukolja (citaj kao: lopova, prevaranata, neznalica, nesavjesnih, nepostenih, onih koji bi da sjede na dvije stolice istovremeno..). Kao i svuda, manji je broj takvih losih advokata, ali taj manji broj nadvlada one savjesne, postene, profesionalne. Najvise mrzim one fiskale (ne mogu da ih zovem kolegama ili advokatima, jer ne zasluzuju takvo zvanje) koji naobecavaju "kule i gradove"- a kad ne bude tako- druga strana ili sud im je kriv, sebe i svoje (ne)postupanje -ne vide.
Cujem da I dan danas ima onih koji od klijenta traze neki veci novac, govoreci da ce od toga pretezan dio dati sudiji, a "sudija ni luk mirisao, ni luk jeo". Ako je ovo istina, prost, zdrav razum govori- mozda se prvostepeni sud(ija) moze "potkovati" (da upotrijebim aktuelni termin), ali ne moze drugostepeni sud ili trecestepeni! Zato, ako vam nekad neko od vasih punomocnika zatrazi novac za ovu "svrhu"- bjezite od njega glavom bez obzira.
Pitanje novca- honorara- "duga"- zasto bi se klijent ustrucavao da pita svog punomocnika koliko sta kosta, ima li duga itd..??? Pa pobogu, to je vas novac, vi ste ga zaradili, imate pravo da i u tome upravljate vasim finansijama!
Ljudi, procitajte Adv. tarifu (npr. FBiH), na netu je: https://advokat-prnjavorac.com/advokatska_tarifa.html
nije komplikovana, tu imate jasno definisane iznose nagrade za ama bas svaku radnju u svakom postupku. Postoji i mogucnost ugovaranja (visine) nagrade,mimo tarife, ali uz jasno propisane uslove.
U svako vrijeme mozete uzeti svoj spis os vaseg advokata, on vam ga mora predati, a ukoliko do casa preuzimanja spisa postoji neki vas dug prema advokatu, moracete ga platiti. Advokat ne smije da vam uslovljava predaju spisa predmeta placanjem!!!! Vase dugovanje se moze odnositi na stvarno preduzete radnje- npr. tuzba, obrazlozeni podnesak, zalba, revizija, utoseno vrijeme (vidi AT, kako i sta!!!) ali ne moze naduvavati racun. To "naduvavanje" se lako utvrdi. Vodite racuna da je osnovni princip obracuna nagrade vrijednost spora (npr. parnica, izvrsni postupak- sistem skale- v. spora je XX KM, nagrada je YY KM).
Treba znati da je svrha avansa trojaka: da advokat vidi da vi stvarno zelite zastupanje, da ste platezno sposobni i da makar prvu radnju u postupku (npr. tuzba u parnici) ne radi na kredit, jer ne treba zaboraviti- to je zanimanje od koga i on i njegova porodica zive.. U pekari se ne cjenjkamo za veknu hljeba/kruha, ne kazemo- ok, daj mi veknu, "dodjem ti", zar ne? Isto je i u prodavnici obuce, odjece, ali moze na kredit, na rate.. isto uglavnom moze i u advokaturi, ali dogovoreno treba ispostovati (pacta sunt servanda).
Ako vas advokat u inicijalnom razgovoru upozori da "stvari" bas i ne stoje onako dobro kako vi mislite, a vi ipak zelite ici u postupak, pa on od vas zatrazi da mu potpisete ispravu/izjavu u kojoj stoji sustina predmeta spora, njegovo upozorenje na moguce slabe strane i da vi ipak zelite ici u postupak- to je dobar signal da je ta osoba u pravom smislu rijeci- ADVOKAT.
Mozda sam ja zastario, prevazidjen, ali i dan danas pamtim i drzim se rijeci mog principala: Ako uvece mozes mirno zaspati nakon radnog dana- posteno i casno si radio, a ako ne- negdje si debelo zabrljao. Mozda ovo nekome zvuci idealisticki, ali mi je dugodisnja praksa pokazala da je takvo razmisljanje, kao poslovna filozofija- ispravno.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#254 Re: Pravno pitanje

Post by Maraschino »

@kuli1961, svaka vama cast i vi vjerovatno spadate u one postenije advokate koji klijentu objasne sve do u detalje.

Obaveza advokata je da klijentu kaze priblizno trajanje parnice a ako ne moze kalendarski bar okvirno broj izlazaka.
Imao sam advokaticu(poznanicu/prijateljicu) koja me zastupala u jednom predmetu i to se godinama oteglo da bi mi jednom sudija dao znak da mu pridjem. Morate pod hitno promijeniti advokata jer se ovaj predmet mogao vec zavrsiti a sada pogotovo.
Tako je i bilo. Nasao drugog advokata koji je uz jedan podnesak zavrsio sve.

Ta poznanica(advokatica) je koristila funkciju svog muza koji je visoko u pravosudju pa je mislila da moze da radi sta hoce i da to kolege nece primjetiti ali ima postenih i sudija i advokata. Na zalost da su manjine u ovim i ovakvim vremenima.
kuli1961
Posts: 2446
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#255 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

Maraschino wrote:@kuli1961, svaka vama cast i vi vjerovatno spadate u one postenije advokate koji klijentu objasne sve do u detalje.

Obaveza advokata je da klijentu kaze priblizno trajanje parnice a ako ne moze kalendarski bar okvirno broj izlazaka.
Imao sam advokaticu(poznanicu/prijateljicu) koja me zastupala u jednom predmetu i to se godinama oteglo da bi mi jednom sudija dao znak da mu pridjem. Morate pod hitno promijeniti advokata jer se ovaj predmet mogao vec zavrsiti a sada pogotovo.
Tako je i bilo. Nasao drugog advokata koji je uz jedan podnesak zavrsio sve.

Ta poznanica(advokatica) je koristila funkciju svog muza koji je visoko u pravosudju pa je mislila da moze da radi sta hoce i da to kolege nece primjetiti ali ima postenih i sudija i advokata. Na zalost da su manjine u ovim i ovakvim vremenima.
Hvala za kompliment, mada ja odavno vise nisam advokat, ali sam ostao usko u struci
Danasnji problem je upravo u tome sto ni najsavjesniji advokat ne moze ni sa 75% vjerovatnoce predvidjeti trajanje postupka, i to broj rocista, a vremenski -nikako!. Naime danasnji ZPP je vrlo restirktivan, pored ostaloga, predvidio je "po pravilu" 1 pripremno rociste i jedno za glavnu raspravu. Ali, u praksi to je bitno drugacije- sudovi odredjuju nebrojeno "nastavaka" pripremnog/glavne rasprave...u svemu suprotno strogim pravilima ZPP-a za odlaganje rasprave...Javno tvrdim da barem 50% sudija mog lokalnog prvostepenog parnicnog suda NE ZNAJU osnovna parnicna pravila..
Kako vam ovo zvuci, a apsolutno je istinito: parnica... sudija odredjuje uvidjaj na licu mjesta radi provodjenja gradjevinskog vjestacenja.. ne ulazim analizu sta je zakonski smisao uvidjaja a sta vjestacenja.. sve bi se moglo progutati, ali postupajuci sudija je napravio jednu "minornu" gresku- za taj uvidjaj je odredjeno da ce obaviti u prisustvu tog sudije ali u STRANOJ DRZAVI!!!!!! Sta reci na ovo???? Pa taj postupajuci sudija NE ZNA da ne moze otici ni u susjednu opstinu u svojoj drzavi koja ima svoj prvostepeni sud, a kamoli to da ne moze ici u stranu zemlju da preduzima procesne radnje....
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#256 Re: Pravno pitanje

Post by Maraschino »

:lol: :lol:

:thumbup:

svasta ima
kuli1961
Posts: 2446
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#257 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

Maraschino wrote::lol: :lol:

:thumbup:

svasta ima
ipak, mislim da je od svega najjace to sto je uvazeni predsjednik VSTS BIH, od ambasada zemalja clanica VIM (Vijece za implementaciju mira, PIC :D ) trazio da o "napadima na njega i VSTS" obavijeste nikoga drugog do Savjet bezbjednosti UN !!!!!!!!!!!!!
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#258 Re: Pravno pitanje

Post by Maraschino »

kuli1961 wrote:
ipak, mislim da je od svega najjace to sto je uvazeni predsjednik VSTS BIH, od ambasada zemalja clanica VIM (Vijece za implementaciju mira, PIC :D ) trazio da o "napadima na njega i VSTS" obavijeste nikoga drugog do Savjet bezbjednosti UN !!!!!!!!!!!!!
je li moguce da takav covjek bude na celu tako bitne institucije jedne zemlje?

on jos nije svjestan sta je uradio a sve sto radi ovih dana baca jos vecu ljagu na tu instituciju.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#259 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

Danasnji problem je upravo u tome sto ni najsavjesniji advokat ne moze ni sa 75% vjerovatnoce predvidjeti trajanje postupka, i to broj rocista, a vremenski -nikako!.

Moj slucaj je bio prilicno cist. Predvidio je do dvije godine...trajao je preko pet.
Znala Sam da odugovlaci...pustila Sam...kad nisam u drzavi...to je cijena.
kuli1961
Posts: 2446
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#260 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

Maraschino wrote:
kuli1961 wrote:
ipak, mislim da je od svega najjace to sto je uvazeni predsjednik VSTS BIH, od ambasada zemalja clanica VIM (Vijece za implementaciju mira, PIC :D ) trazio da o "napadima na njega i VSTS" obavijeste nikoga drugog do Savjet bezbjednosti UN !!!!!!!!!!!!!
je li moguce da takav covjek bude na celu tako bitne institucije jedne zemlje?

on jos nije svjestan sta je uradio a sve sto radi ovih dana baca jos vecu ljagu na tu instituciju.
1. da moguce je, to je realnost
2. mislim da je savrseno svjestan, ali se sad upinje da sacuva poziciju (citaj zadnjicu)
2A- da li je moguce baciti vise ljage na VSTS? mislim da nije....
Tamo negdje 21. ili 22 ili 2x maja ove godine, kada je data navodno jednoglasna podrska, podvucena je crta, koja se zove- propalo je
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#261 Re: Pravno pitanje

Post by muminovic »

Nije se lose podsjetiti ko su bili vodje VSTV BiH (Branko Peric 8 godina - Telgeltija 5 godina) i njihov nacin komunikacije pogledati i shvatiti zasto je to sve kako jeste... Lako je svatiti zasto je pravosudje svake godine losije od prethodne.

julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#262 Re: Pravno pitanje

Post by julisiz es grant »

kuli1961 wrote:
Bio sam advokat 9 godina, pa mogu reci da to zanimanje poznajem iznutra...Smatram da je za dobar dio negativne percepcije gradjana o advokaturi kriva sama advokatura. Tu bransu i dalje jako postujem zbog dinamicnosti posla, obaveze da dobro poznajes mnoge grane prava, obaveze da čuvas kao tajnu sve sto ti klijent povjeri, obaveze da radis uvijek savjesno u korist tvog klijenta.. itd itd... Nazalost, nije uvijek tako, Kao i u svakoj struci, i u advokaturiima kukolja (citaj kao: lopova, prevaranata, neznalica, nesavjesnih, nepostenih, onih koji bi da sjede na dvije stolice istovremeno..). Kao i svuda, manji je broj takvih losih advokata, ali taj manji broj nadvlada one savjesne, postene, profesionalne. Najvise mrzim one fiskale (ne mogu da ih zovem kolegama ili advokatima, jer ne zasluzuju takvo zvanje) koji naobecavaju "kule i gradove"- a kad ne bude tako- druga strana ili sud im je kriv, sebe i svoje (ne)postupanje -ne vide.
Cujem da I dan danas ima onih koji od klijenta traze neki veci novac, govoreci da ce od toga pretezan dio dati sudiji, a "sudija ni luk mirisao, ni luk jeo". Ako je ovo istina, prost, zdrav razum govori- mozda se prvostepeni sud(ija) moze "potkovati" (da upotrijebim aktuelni termin), ali ne moze drugostepeni sud ili trecestepeni! Zato, ako vam nekad neko od vasih punomocnika zatrazi novac za ovu "svrhu"- bjezite od njega glavom bez obzira.
Pitanje novca- honorara- "duga"- zasto bi se klijent ustrucavao da pita svog punomocnika koliko sta kosta, ima li duga itd..??? Pa pobogu, to je vas novac, vi ste ga zaradili, imate pravo da i u tome upravljate vasim finansijama!
Ljudi, procitajte Adv. tarifu (npr. FBiH), na netu je: https://advokat-prnjavorac.com/advokatska_tarifa.html
nije komplikovana, tu imate jasno definisane iznose nagrade za ama bas svaku radnju u svakom postupku. Postoji i mogucnost ugovaranja (visine) nagrade,mimo tarife, ali uz jasno propisane uslove.
U svako vrijeme mozete uzeti svoj spis os vaseg advokata, on vam ga mora predati, a ukoliko do casa preuzimanja spisa postoji neki vas dug prema advokatu, moracete ga platiti. Advokat ne smije da vam uslovljava predaju spisa predmeta placanjem!!!! Vase dugovanje se moze odnositi na stvarno preduzete radnje- npr. tuzba, obrazlozeni podnesak, zalba, revizija, utoseno vrijeme (vidi AT, kako i sta!!!) ali ne moze naduvavati racun. To "naduvavanje" se lako utvrdi. Vodite racuna da je osnovni princip obracuna nagrade vrijednost spora (npr. parnica, izvrsni postupak- sistem skale- v. spora je XX KM, nagrada je YY KM).
Treba znati da je svrha avansa trojaka: da advokat vidi da vi stvarno zelite zastupanje, da ste platezno sposobni i da makar prvu radnju u postupku (npr. tuzba u parnici) ne radi na kredit, jer ne treba zaboraviti- to je zanimanje od koga i on i njegova porodica zive.. U pekari se ne cjenjkamo za veknu hljeba/kruha, ne kazemo- ok, daj mi veknu, "dodjem ti", zar ne? Isto je i u prodavnici obuce, odjece, ali moze na kredit, na rate.. isto uglavnom moze i u advokaturi, ali dogovoreno treba ispostovati (pacta sunt servanda).
Ako vas advokat u inicijalnom razgovoru upozori da "stvari" bas i ne stoje onako dobro kako vi mislite, a vi ipak zelite ici u postupak, pa on od vas zatrazi da mu potpisete ispravu/izjavu u kojoj stoji sustina predmeta spora, njegovo upozorenje na moguce slabe strane i da vi ipak zelite ici u postupak- to je dobar signal da je ta osoba u pravom smislu rijeci- ADVOKAT.
Mozda sam ja zastario, prevazidjen, ali i dan danas pamtim i drzim se rijeci mog principala: Ako uvece mozes mirno zaspati nakon radnog dana- posteno i casno si radio, a ako ne- negdje si debelo zabrljao. Mozda ovo nekome zvuci idealisticki, ali mi je dugodisnja praksa pokazala da je takvo razmisljanje, kao poslovna filozofija- ispravno.
Iz člana 13. tarifnika:
sastav tužbe (nagrada za sastav tužbe obuhvata sve pripremne radnje potrebne za njeno sačinjavanje)
Vjerovatno ovaj dopis koji je poslao potpada pod ovo u zagradi, jer nakon toga će ići tužba, a ovo je neka predradnja.

I neće biti neki iznos vrijednosti spora ogroman, niti bi trebao biti komplikovan proces...radi se o tužbi za klevetu.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#263 Re: Pravno pitanje

Post by muminovic »

@Kuli - slazem se sa tobom.

@julisiz es grant Ne potpada, to je samo sastav tuzbe.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#264 Re: Pravno pitanje

Post by julisiz es grant »

Kako ide proces plaćanja. Izdaju li račun, ili samo kaže "toliko ti je", pošto mu broj računa svakako piše na zaglavlju u svim dopisima?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#265 Re: Pravno pitanje

Post by muminovic »

julisiz es grant wrote:Kako ide proces plaćanja. Izdaju li račun, ili samo kaže "toliko ti je", pošto mu broj računa svakako piše na zaglavlju u svim dopisima?
Pa vjerovatno kako se dogovoris, platis na racun npr ili u gotovini a dobijes potvrdu sta si platio
hfaruk10
Posts: 45
Joined: 20/11/2015 15:08

#266 Re: Pravno pitanje

Post by hfaruk10 »

http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... -25_12.pdf

Advokati nemaju obavezu izdavati fiskalne račune. Sve se obračunava preko adv. tarife. Ali nema obavezu da izdaje fisk. račun.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#267 Re: Pravno pitanje

Post by muminovic »

hfaruk10, niko nije ni spomenuo ovdje fiskalni racun.

Kako vidim, ne da "nema obavezu da izdaje fisklni racun", nego advokat nema ni mogucnost da izdaje fiskalni racun; jer nisu obaveznici fiskalizacije (ne mogu imati fiskalnu kasu i da hoce da je imaju).
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7449
Joined: 16/01/2007 23:38

#268 Re: Pravno pitanje

Post by banjaluka078 »

A i nije baš pravno pitanje, ali pravnici će znati... Ima li osoblje na ulazu u kino-salu pravo da traži od osoba koje ulaze unutra da otvore torbe i pokažu sadržaj? Navodno su počeli to raditi u novom kinu u BL i to mi je degutantno. Ne nosim piće i grickalice obično, ali mi se jednostavno gadi ideja da mi neko rovi po stvarima.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#269 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

Bolje da rove na vrijeme , nego da letite u zrak.. :roll:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7449
Joined: 16/01/2007 23:38

#270 Re: Pravno pitanje

Post by banjaluka078 »

moonca wrote:Bolje da rove na vrijeme , nego da letite u zrak.. :roll:
Zašto bismo letjeli u zrak?! Ovi pretresaju da vide nose li ljudi sa sobom kikiriki koji nisu kupili u kinu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#271 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

banjaluka078 wrote:
moonca wrote:Bolje da rove na vrijeme , nego da letite u zrak.. :roll:
Zašto bismo letjeli u zrak?! Ovi pretresaju da vide nose li ljudi sa sobom kikiriki koji nisu kupili u kinu.
Hm, pa,jel naglaseno da je zbog hrane?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7449
Joined: 16/01/2007 23:38

#272 Re: Pravno pitanje

Post by banjaluka078 »

moonca wrote:
Hm, pa,jel naglaseno da je zbog hrane?
Da, grickalice i sokovi.

Nebitno šta je, ko ima pravo da traži da vidi sadržaj moje tašne?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#273 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

banjaluka078 wrote:
moonca wrote:
Hm, pa,jel naglaseno da je zbog hrane?
Da, grickalice i sokovi.

Nebitno šta je, ko ima pravo da traži da vidi sadržaj moje tašne?
Ima onaj u cijem si objektu/ ustanovi, ako je oglaseno s razlogom... ne vidim tu problem...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7449
Joined: 16/01/2007 23:38

#274 Re: Pravno pitanje

Post by banjaluka078 »

Nema nikakvog znaka ni upozorenja. U kino ne nosim ništa, jer ne idem da jedem i pijem. Ja i dalje ne želim da mi neko rovi po tašni. Stvar principa. Kao i davanje lične i matičnog broja osobama koje nemaju pravo da mi to traže.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#275 Re: Pravno pitanje

Post by kica »

banjaluka078 wrote:Nema nikakvog znaka ni upozorenja. U kino ne nosim ništa, jer ne idem da jedem i pijem. Ja i dalje ne želim da mi neko rovi po tašni. Stvar principa. Kao i davanje lične i matičnog broja osobama koje nemaju pravo da mi to traže.
Pa nemoj im ni davat maticni broj ni osobne podatke - ako nemaju pravo.

A nemoj ni ic u kino ako gledaju sta nosis.

Problem rijesen
Post Reply