Pravno pitanje: Da li bih odgovarao za ubistvo?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#1 Pravno pitanje: Da li bih odgovarao za ubistvo?

Post by karanana »

Hipoteticki:

U flasu viskija naspem otrova za pacove. Flasu ostavim u kaseti od auta. Lopov dodje, ukrade mi auto, otvori kasetu i "proslavi" svoj ulov sa par gutljaja moga viskija. To mu bude i zadnje i krepa ko pacov.

Jesam li ja odgovoran za njegovu smrt? Da li bih bio optuzen za ubistvo?
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#2

Post by alek »

s predumisljajem :D
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#3

Post by karanana »

pretpostavljo sam. e onda j...m ti drzavu. stiti kriminalce u svakom pogledu. a da slucajno on mene ukoka zato sto sam mu se suprotstavio dok mi je krao auto, vjerovatno bi dobio manje nego ja koji stitim svoju imovinu.

amerika je majka za ovo. nek ti neko zagazi na livadu ispred kuce imas ga pravo raznijeti, a da ne govorim kad ti neko udje u kucu ili auto.
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#4

Post by repeater »

karanana wrote: amerika je majka za ovo. nek ti neko zagazi na livadu ispred kuce imas ga pravo raznijeti, a da ne govorim kad ti neko udje u kucu ili auto.
i onda neko kaze da su amerikanci idioti.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14652
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#5 Re: Pravno pitanje: Da li bih odgovarao za ubistvo?

Post by DaysleepeR »

karanana wrote:Hipoteticki:

U flasu viskija naspem otrova za pacove. Flasu ostavim u kaseti od auta. Lopov dodje, ukrade mi auto, otvori kasetu i "proslavi" svoj ulov sa par gutljaja moga viskija. To mu bude i zadnje i krepa ko pacov.

Jesam li ja odgovoran za njegovu smrt? Da li bih bio optuzen za ubistvo?
Nebi odgovarao za ubistvo sa predumisljajem to je sigurno.

Predumisljaj znaci unaprijed isplanirati ubistvo tacno odredjene osobe ili vise osoba, na unaprijed isplaniran nacin, sa unaprijed isplaniranim sredstvom.

Eventualno bi odgovarao za ubistvo iz nehata jer si znao da je sadrzaj boce opasan po zivot a nisi to pismeno naznacio nego si cekao da se neko "upeca".

Kazna bi ti bila od 1 do 5 godina.
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#6 Re: Pravno pitanje: Da li bih odgovarao za ubistvo?

Post by alek »

DaysleepeR wrote:Nebi odgovarao za ubistvo sa predumisljajem to je sigurno.
Predumisljaj znaci unaprijed isplanirati ubistvo tacno odredjene osobe ili vise osoba, na unaprijed isplaniran nacin, sa unaprijed isplaniranim sredstvom.
pa ima sve sto je potrebno: lopova, nacin i sredstvo :D
predumisljaj :oops: :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14652
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#7 Re: Pravno pitanje: Da li bih odgovarao za ubistvo?

Post by DaysleepeR »

alek wrote:
DaysleepeR wrote:Nebi odgovarao za ubistvo sa predumisljajem to je sigurno.
Predumisljaj znaci unaprijed isplanirati ubistvo tacno odredjene osobe ili vise osoba, na unaprijed isplaniran nacin, sa unaprijed isplaniranim sredstvom.
pa ima sve sto je potrebno: lopova, nacin i sredstvo :D
predumisljaj :oops: :D
Ako je znao da ce mu taj i taj ukrasti auto pa mu je postavio zamku, to je predumisljaj.

Ovako ako ostavi otrov u autu da stoji do eventualne kradje znajuci da je otrov unutra pa da se neko upeca, to je ubistvo iz nehata.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14652
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#8

Post by DaysleepeR »

Moze neko sasvim neduzan popiti taj sadrzaj i tad je ubistvo iz nehata.

Cim nemamo u namjeri postavljanja otrova tacnu osobu na koju se cilja, nemamo predumisljaj.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#9 Re: Pravno pitanje: Da li bih odgovarao za ubistvo?

Post by danas »

DaysleepeR wrote:
Ovako ako ostavi otrov u autu da stoji do eventualne kradje znajuci da je otrov unutra pa da se neko upeca, to je ubistvo iz nehata.
ja mislim da nije ni to. nije nikoga silio da pije tu rakiju. :-)
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#10

Post by alek »

isplanirano ubistvo je nehat? dobro je to :D :D
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#11

Post by Saian »

odo ja po viski :D :D imal ko auto :D
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#12

Post by alek »

ej karanana, ako me izaberu u porotu :D ja cu insistirati na ubistvu s predumisljajem :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14652
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#13

Post by DaysleepeR »

alek wrote:isplanirano ubistvo je nehat? dobro je to :D :D
Ne radi se uopste o isplaniranom ubistvu nego o ugrozavanju necijeg zivota potpuno nezavisno od daljnih poteza onog ko je taj otrov postavio.

Da on tu flasu postavi medju regularno pice nekom znajuci da ce taj to popiti, to je isplanirano ubistvo.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#14

Post by karanana »

alek wrote:ej karanana, ako me izaberu u porotu :D ja cu insistirati na ubistvu s predumisljajem :D
ma pocasticu ja tebe picem prije suda i onda mozda promjenis misljenje.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14652
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#15

Post by DaysleepeR »

Moram se ipak ispraviti, Alek u pravu si bio - djelimično :D

Krivični Zakon FBiH.

Član 37.
Umišljaj

(1) Krivično se djelo može učiniti s direktnim ili eventualnim umišljajem.
(2) Učinitelj postupa s direktnim umišljajem kada je bio svjestan svog djela i htio njegovo učinjenje.
(3) Učinitelj postupa s eventualnim umišljajem kada je bio svjestan da zbog njegovog činjenja ili nečinjenja može nastupiti zabranjena posljedica, ali je pristao na njeno nastupanje.

Ovo bi bio klasični primjer eventualnog umišljaja.
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#16

Post by alek »

zar nije predumisljaj u svakom slucaju nesto sto je unaprijed isplanirano? :-) jbga ovaj covjek je sve promislio :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14652
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#17

Post by DaysleepeR »

Malo si u lagu.

Procitaj iznad.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#18

Post by karanana »

ma taj zakon stoji i ok je ako ja uradim takvo nesto nad nekom nevinom osobom...ali ako to uradim nad nekim ko cini invaziju na moju imovinu, onda bi se to mozda moglo okarakterizovati samoodbranom. ali to je samo moje misljenje, zakon je valjda drugaciji.

znaci isti bi slucaj bio i da ja vidim lopova kako pali i krece s mojim autom a ja s prozora raspalim rafal i ubijem ga?
Last edited by karanana on 08/10/2006 21:51, edited 1 time in total.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#19

Post by danas »

DaysleepeR wrote:Moram se ipak ispraviti, Alek u pravu si bio - djelimično :D

Krivični Zakon FBiH.

Član 37.
Umišljaj

(1) Krivično se djelo može učiniti s direktnim ili eventualnim umišljajem.
(2) Učinitelj postupa s direktnim umišljajem kada je bio svjestan svog djela i htio njegovo učinjenje.
(3) Učinitelj postupa s eventualnim umišljajem kada je bio svjestan da zbog njegovog činjenja ili nečinjenja može nastupiti zabranjena posljedica, ali je pristao na njeno nastupanje.

Ovo bi bio klasični primjer eventualnog umišljaja.
pa sad, on nije planirao da mu neko ukrade auto i tu rakiju :D da je od otrovanog pica nastradao neko ko taj auto stalno koristi, to bi onda bilo mozda malo drugacije... :roll:
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#20

Post by alek »

DaysleepeR wrote:Ovo bi bio klasični primjer eventualnog umišljaja.
karamba! :D karanana, porotnicima je zabranjen kontakt sa likovima u procesu :D
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#21

Post by ztluhcs »

Stavim ljestve izmeðu 2 krova... Napukle... Naiðe sluèajni prolaznik i popne se na krov... Krene preko ljestava ali one puknu...

Jel ga neko tjerao gore?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14652
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#22

Post by DaysleepeR »

karanana wrote:ma taj zakon stoji i ok je ako ja uradim takvo nesto nad nekom nevinom osobom...ali ako to uradim nad nekim ko cini invaziju na moju imovinu, onda bi se to mozda moglo okarakterizovati samoodbranom. ali to je samo moje misljenje, zakon je valjda drugaciji.
U zakonu nema samoodbrane.

Član 26.
Nužna odbrana

(1) Nije krivično djelo ono djelo koje je učinjeno u nužnoj odbrani.
(2) Nužna je ona odbrana koja je neophodno potrebna da učinitelj od sebe ili od drugog odbije istovremeni ili direktno predstojeći protivpravni napad, a koja je srazmjerna napadu.
(3) Učinitelj koji prekorači granice nužne odbrane može se blaže kazniti, a ako je prekoračenje učinio zbog jake razdraženosti ili straha izazvanog napadom, može se i osloboditi kazne.

Član 27.
Krajnja nužda

(1) Nije krivično djelo ono djelo koje je učinjeno u krajnjoj nuždi.
(2) Krajnja nužda postoji kad je djelo učinjeno da učinitelj od sebe ili od drugog otkloni istovremenu ili direktno predstojeću neskrivljenu opasnost koja se na drugi način nije mogla otkloniti, a pritom učinjeno zlo nije veće od zla koje je prijetilo.
(3) Učinitelj koji sam izazove opasnost, ali iz nehata, ili prekorači granice krajnje nužde, može se blaže kazniti, a ako je prekoračenje učinjeno pod naročito olakšavajućim okolnostima, može se i osloboditi kazne.
(4) Nema krajnje nužde ako je učinitelj bio dužan izložiti se opasnosti.


Nije samoodbrana jer postoje zakonski dozvoljena sredstva prevencije kradje automobila.

Stavljanje otrova u isti nije zakonom dozvoljeno :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14652
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#23

Post by DaysleepeR »

ztluhcs wrote:Stavim ljestve između 2 krova... Napukle... Naiđe slučajni prolaznik i popne se na krov... Krene preko ljestava ali one puknu...

Jel ga neko tjerao gore?
Član 38.
Nehat

(1) Krivično djelo može se učiniti iz svjesnog ili nesvjesnog nehata.
(2) Učinitelj postupa iz svjesnog nehata kada je bio svjestan da zbog njegovog činjenja ili nečinjenja može nastupiti zabranjena posljedica, ali je olahko držao da ona neće nastupiti ili da će je moći spriječiti.
(3) Učinitelj postupa iz nesvjesnog nehata kada nije bio svjestan mogućnosti nastupanja zabranjene posljedice, iako je prema okolnostima i prema svojim osobnim svojstvima bio dužan i mogao biti svjestan te mogućnosti.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#24

Post by karanana »

ztluhcs wrote:Stavim ljestve između 2 krova... Napukle... Naiđe slučajni prolaznik i popne se na krov... Krene preko ljestava ali one puknu...

Jel ga neko tjerao gore?
neko mi obije stan, ode na balkon da vidi sta ima, slucajno se nasloni na truhlu ogradu i padne sa 19. sprata, najebo sam jer nisam popravio ogradu da se lopovi mogu nageti.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#25

Post by ztluhcs »

karanana wrote:
ztluhcs wrote:Stavim ljestve izmeðu 2 krova... Napukle... Naiðe sluèajni prolaznik i popne se na krov... Krene preko ljestava ali one puknu...

Jel ga neko tjerao gore?
neko mi obije stan, ode na balkon da vidi sta ima, slucajno se nasloni na truhlu ogradu i padne sa 19. sprata, najebo sam jer nisam popravio ogradu da se lopovi mogu nageti.
Razumijemo se... Samo to uradi sa strujom, uvijek se mozes vaditi na sluèajan kratak spoj... :D
Post Reply