[PRAVNO LICE] Zaštita digitalnog vlasništva

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
dr Drake Ramoray
Posts: 25
Joined: 08/11/2018 10:33

#1 [PRAVNO LICE] Zaštita digitalnog vlasništva

Post by dr Drake Ramoray »

Pozdrav narode,
možda naziv teme ne opisuje najbolje moj problem, ali pokušat ću ukratko ga opisat.

Imam malu firmu koja se bavi prodajom određenih (fizičkih proizvoda). Proizvodi nisu tako jednostavni pa je neophodno imat dobar katalog za prodaju koji je detaljan, ne mogu se koristit fotografije, već potreban je neki grafički dizajner koji će to skicirat i napravit adekvatan vizualni izgled.

Takav katalog sam prije par godina platio više hiljada maraka. Koji je nakon par dana kopiran bezbroj puta od strane drugi prodavača i firmi u BiH, nisam poduzimao nikakve mjere, jer u životu nisam nikad i nikoga tužio. Neki bi samo isjekli određene dijelove, dok bi drugi zamijenili logotip i kontakt info.

Sada ponovo imam novi katalog koji trebam postavit na web stranicu, znam dok ga postavim da će biti „ukrade“, hajde što ga kradu fizička lica, ali to rade i firme.

Radi se o manjoj firmi, tu nas je nekoliko i borimo se da izvučemo plate sebi u ovom ne baš idealnom vremenu i onda nekako ljuti čovjeka kad investira u nešto, što drugi, pa i mnogo veći od nas, „ukradu“ za par minuta i koriste bez pitanja. :-x :-x

Zanima me pravno da li je moguće nekako zaštitit kataloge/skice i slično. :D
Mandalorianx
Posts: 141
Joined: 07/05/2021 08:08

#2 Re: [PRAVNO LICE] Zaštita digitalnog vlasništva

Post by Mandalorianx »

Unajmi pajsera
nekome
Posts: 2878
Joined: 17/05/2011 10:41

#3 Re: [PRAVNO LICE] Zaštita digitalnog vlasništva

Post by nekome »

logo preko slike?
dr Drake Ramoray
Posts: 25
Joined: 08/11/2018 10:33

#4 Re: [PRAVNO LICE] Zaštita digitalnog vlasništva

Post by dr Drake Ramoray »

Mandalorianx wrote: 11/05/2021 19:51 Unajmi pajsera
Izgleda jedina solucija :lol:
nekome wrote: 11/05/2021 19:52 logo preko slike?
Ključni proizvodi su sastavnice manjih komponenti, koje ako stavim logotip postaju dosta teže za razumijevanje, pogotovo kod kupaca.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#5 Re: [PRAVNO LICE] Zaštita digitalnog vlasništva

Post by JanuaryJones »

Embed a PDF file in HTML without a download, save and print option. Posavjetuj se sa nekim ko barata IT tehnologijama i kupcima daji direktan link/pristup. Ne objavljuj online.
User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#6 Re: [PRAVNO LICE] Zaštita digitalnog vlasništva

Post by vaučer »

Ako sam ispravno razumio radi se o nekim crtežima/ilustracijama određenih proizvoda. Možeš ići na to da brošuru ne stavljaš na slobodan download u PDFu za početak, već da sve odradiš u web stranici i po potrebi kroz printane brošure. PDF šalji potencijalnim klijentima koje verificiraš i već si ostvario kontakt. Također u samom dizajnu možeš pokušati s nekim oblikom vodenog žiga - ili bilo kakvog znaka koji bi ako ništa bar otežao postupak krađe tih vizuala.

Za zaštitu vizualnih prava ne znam, vjerujem da je moguće ali ne znam da li ti se isplati. No svakako bi na tvom mjestu slao upozorenja tvrtkama koje uzimaju tvoje materijale bez dozvole.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: [PRAVNO LICE] Zaštita digitalnog vlasništva

Post by Haris.ba »

https://www.ipr.gov.ba/bs/stranica/post ... ajna-u-bih

Ne znam da li katalog koji imate odgovara definiciji dizajna koju zakon štiti. Zakon više štiti dizajn kao dizajn proizvoda, nego katalog ko katalog. Ali, nema druge pravne zaštite osim ove.

Naravno, ima i zaštita izdatog kataloga kao kataloga, to mislim da se može zaštititi samo kao autorsko djelo. Prijavi se kao autorsko djelo.

https://www.ipr.gov.ba/bs/stranica/obra ... odna-prava

Naravno. Nikako ne stavljati na web stranicu, naročito ako nema žiga (logo) firme preko slike, i još naročito u velikoj rezoluciji.
dr Drake Ramoray
Posts: 25
Joined: 08/11/2018 10:33

#8 Re: [PRAVNO LICE] Zaštita digitalnog vlasništva

Post by dr Drake Ramoray »

JanuaryJones wrote: 11/05/2021 21:42 Embed a PDF file in HTML without a download, save and print option. Posavjetuj se sa nekim ko barata IT tehnologijama i kupcima daji direktan link/pristup. Ne objavljuj online.
Neke djelove bi trebao objavit online, jer služe u svrhu reklame.
vaučer wrote: 11/05/2021 22:55 Ako sam ispravno razumio radi se o nekim crtežima/ilustracijama određenih proizvoda. Možeš ići na to da brošuru ne stavljaš na slobodan download u PDFu za početak, već da sve odradiš u web stranici i po potrebi kroz printane brošure. PDF šalji potencijalnim klijentima koje verificiraš i već si ostvario kontakt. Također u samom dizajnu možeš pokušati s nekim oblikom vodenog žiga - ili bilo kakvog znaka koji bi ako ništa bar otežao postupak krađe tih vizuala.

Za zaštitu vizualnih prava ne znam, vjerujem da je moguće ali ne znam da li ti se isplati. No svakako bi na tvom mjestu slao upozorenja tvrtkama koje uzimaju tvoje materijale bez dozvole.
Dobro si me skužio. Nažalost, izgleda ne preostaje mi ništa drugo osim watermark-a. PDF Neću koristit, već odradit će mi se na web stranici prezentacija, da bude malo teže kopirat.
Haris.ba wrote: 12/05/2021 14:44 https://www.ipr.gov.ba/bs/stranica/post ... ajna-u-bih

Ne znam da li katalog koji imate odgovara definiciji dizajna koju zakon štiti. Zakon više štiti dizajn kao dizajn proizvoda, nego katalog ko katalog. Ali, nema druge pravne zaštite osim ove.

Naravno, ima i zaštita izdatog kataloga kao kataloga, to mislim da se može zaštititi samo kao autorsko djelo. Prijavi se kao autorsko djelo.

https://www.ipr.gov.ba/bs/stranica/obra ... odna-prava

Naravno. Nikako ne stavljati na web stranicu, naročito ako nema žiga (logo) firme preko slike, i još naročito u velikoj rezoluciji.
Oko ovog se moram raspitat, otprilike to je to što tražim, samo moram moram još pokupit infomarcija.

Hvala svima na pomoći i savjetima. :D :D
Post Reply