Pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
BadSanta
Posts: 387
Joined: 30/11/2011 22:43
Location: Sarajevo

#1 Pravni savjet

Post by BadSanta »

Zdravo, zamolila bih za savjet iskusnije, buduci ne znam sta uraditi.

Trenutno zivim u malom stancicu u prizemlju/suterenu zgrade, ciji je vlasnik moja mama. Problem je sljedeci:

Uz samu zgradu izgradjen je kafic ciji je vlasnik stavio klimu odmah do prozora stana u kojem zivim. Iz klime vec danima kapucka voda koja,naravno, ne ulazi u prostor u kojem zivim, no ispod prozora je uvijek uzasno mokro, a zvuk kapuckanja vode me jos uzasnije nervira buduci ga cujem od jutra do mraka.

Prvi korak mi je razgovarati s vlasnikom kafica, no ako dobijem odje*, kome bih se, s pravne strane, mogla obratiti?

Hvala unaprijed
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#2 Re: Pravni savjet

Post by kuli1961 »

Ako se desi "f*ck off". prvo bih probao prijaviti Komunalnoj policiji
User avatar
vjeshalica
Posts: 17263
Joined: 31/03/2019 14:56

#3 Re: Pravni savjet

Post by vjeshalica »

U Odluci o kućnom redu je zabranjeno vješati vanjske klima jedinice,ima inspekcija za te stvari.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5641
Joined: 04/08/2020 19:22

#4 Re: Pravni savjet

Post by -Chesterfield- »

BadSanta wrote: 03/02/2023 11:05 Zdravo, zamolila bih za savjet iskusnije, buduci ne znam sta uraditi.

Trenutno zivim u malom stancicu u prizemlju/suterenu zgrade, ciji je vlasnik moja mama. Problem je sljedeci:

Uz samu zgradu izgradjen je kafic ciji je vlasnik stavio klimu odmah do prozora stana u kojem zivim. Iz klime vec danima kapucka voda koja,naravno, ne ulazi u prostor u kojem zivim, no ispod prozora je uvijek uzasno mokro, a zvuk kapuckanja vode me jos uzasnije nervira buduci ga cujem od jutra do mraka.

Prvi korak mi je razgovarati s vlasnikom kafica, no ako dobijem odje*, kome bih se, s pravne strane, mogla obratiti?

Hvala unaprijed
Izgleda da ti je prozor loš. Traži da ti kupi i ugradi novi prozor sa staklima koji imaju dobru zvučnu izolaciju.
I da riješi odvod kondenza...
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#5 Re: Pravni savjet

Post by HelaS »

vjeshalica wrote: 03/02/2023 22:28 U Odluci o kućnom redu je zabranjeno vješati vanjske klima jedinice,ima inspekcija za te stvari.
Na koju Odluku misliš?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17263
Joined: 31/03/2019 14:56

#6 Re: Pravni savjet

Post by vjeshalica »

HelaS wrote: 04/02/2023 08:41
vjeshalica wrote: 03/02/2023 22:28 U Odluci o kućnom redu je zabranjeno vješati vanjske klima jedinice,ima inspekcija za te stvari.
Na koju Odluku misliš?
Sto je nabodena u haustorima u KS
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#7 Re: Pravni savjet

Post by HelaS »

vjeshalica wrote: 04/02/2023 09:34
HelaS wrote: 04/02/2023 08:41

Na koju Odluku misliš?
Sto je nabodena u haustorima u KS
Ta Odluka odavno ne važi. To je Odluka Grada Sarajeva, uglavnom prepisana iz "kućnog reda" prethodne države. Tu Odluku poništio je Zakon o upravljanju zajedničkih dijelova zgrada iz 2017. godine, kojim je "kućni red" stavljen u redovno upravljanje. Za svaki ulaz, zgradu, etažni vlasnici donose svoja pravila, svoj "kućni red". A rijetko koja zgrada, rijetko koji EV da su donijeli svoja pravila :-)
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#8 Re: Pravni savjet

Post by NediM17 »

Dug je put, požurite konji moji...
Ko se ovdje uzda u vlast i inspekciju taj je pao sa planete kanca-manca.
Više od 2 godine borimo se protiv ilegalno postavljenih reklama, ilegalnog video nadzora, nezakonitog naknadnog cijepanja parcele i upisa u katastar vanjskih parking mjesta i ništa.
Sila para se dala advokatskoj kancelariji, rješenje, poništenje, žalba pa sve ukrug.
Probaj razgovarati sa vlasnikom kafića, ali taj da je bio za razgovor ne bi to ni uradio na svoju ruku.
Kapanje vode i odvod kondenza se laHko riješi ali buka i vibracije vanjske jedinice teško tj. nikako.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#9 Re: Pravni savjet

Post by Ironmen »

Moj ti je savjet da prvo obavise jedan ugodan i lijep razgvor sa vlasnikom kafica uz kaficu i da probate naci zajednicko rjesenje ljudski, nadam se je vlasnik kafica normalna osoba i koja ce razumiti vas problem i rijesiti ga ubrzano, ako normalan razgovor ne uspije obrati se onda kantonalnoj inskepkciji i prijavi slucaj.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17263
Joined: 31/03/2019 14:56

#10 Re: Pravni savjet

Post by vjeshalica »

HelaS wrote: 04/02/2023 09:44
vjeshalica wrote: 04/02/2023 09:34

Sto je nabodena u haustorima u KS
Ta Odluka odavno ne važi. To je Odluka Grada Sarajeva, uglavnom prepisana iz "kućnog reda" prethodne države. Tu Odluku poništio je Zakon o upravljanju zajedničkih dijelova zgrada iz 2017. godine, kojim je "kućni red" stavljen u redovno upravljanje. Za svaki ulaz, zgradu, etažni vlasnici donose svoja pravila, svoj "kućni red". A rijetko koja zgrada, rijetko koji EV da su donijeli svoja pravila :-)
13 clan stav 1
Post Reply