pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
permanentan
Posts: 459
Joined: 30/01/2008 14:11

#951 Re: pravni savjet

Post by permanentan »

Pozdrav,
Nadam se da na temi ima neki pravnik koji bi mi mogao dati savjet i uputiti me na pravi put.
Naime, radi se o imovini u RS-u koju je mama naslijedila od svog oca.
Prema katastru u vlasništvu je 210 m2, a prema ZK izvadku 420 m2.
Nije nam jasna ta razlika te bismo voljeli to istražiti.
Otežavajuća okolnost je što u stvarnosti ne postoji granica parcele jer je to dio vece parcele koju su naslijedili moj djed i njegov brat.
kuli1961
Posts: 2437
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#952 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Ovdje ce ti trebati stručna pomoć advokata, najvjerovatnije.
Prvi korak bi bio da se u RUGIPP-u, tj u Rep. upravi za geodetske i imovinskopravne poslove, Područna jednica opštine....( u kojoj se nalazi nepokretnost) izvadi/trazi/dobije zemljišnoknjižni izvod za tu/te parcele. U tom zk. izvatku se vidi broj parcele po "starom premjeru", naziv i opis/kultura parcele, te imena i prezimena svih su/vlasnika.
Istovremeno, traziti prepis posjedovnog lista na majčino ime. U njemu se takodje vidi ime i perezime, naziv, opis i povrsina parcele. U pravilu, broj parcele iz p.lista je drugaciji nego u z.k. ulosku.
Takodje istovremeno, treba traziti i kopiju katastarskog plana za konkretnu imovinu, sa identifikacijom parcele po novom i starom premjeru. Ta identifikacija daje mgućnost uvida u podatak koji je broj parcele po katastru, a koji po zk. knjizi.
Ako se dobiju zk. ulozak i p.list, to znaci da javno izlaganje nekretnina jos nije provedeno. U suprotnom, ako jeste provedeno, umjesto ova dva sokumenta, dobije se list nepokretnosti, a to je isprava iz koje se vidi da su podaci katastra i zem.knjige usalgaseni, tj. smatraju se usaglasenim.
------------
Prema onome sto pises, moguce je da se radi o cijepanju te vece parcele, a za koje tvoja majka ili nije znala- nije obavijestena, ili nije davala do znacaja.
Kada se ode u RUGIPP radi ovih isprava, bilo bi korisno pitati da li se planira uskoro vrsiti izlaganje nepokretnosti i ako DA, razmisliti da se tek u tom postupku ovo pitanje velike razlike povrsina razjasni, krace je i mnogo su manji troskovi.
U svakom slucaju, dok se ceka izlaganje- ako ga ima smisla čekati, trebal obi izvrsiti detaljan uvid u zbirku isprava i za katastar i za zem.knjigu da se vidi na osnovu čega je došlo do razlicitiog upisa u te dvije evidencije. Ako tih znanja nemas, svakako angazuj advokata da ti ovo ispita, tj da pregleda zem.knjigu i kat. operat, vidi upise i na osnovu cega su izvrseni, i detaljno ti objasni. Mislim da za isti posao mozes angazovati i geodetsku firmu/radnju.
Cijena angazmana? Pojma nemam....
User avatar
permanentan
Posts: 459
Joined: 30/01/2008 14:11

#953 Re: pravni savjet

Post by permanentan »

Hvala na stvarno detaljnom odgovoru. Sad bar znam odakle da krenem.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58831
Joined: 03/08/2010 19:04

#954 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

JMGuti wrote: 04/04/2024 00:10
kakavdanakneiskustvu wrote: 03/04/2024 13:57
Pozz

održana je glavna rasprava,dao sam izjavu, bio do kraja prisutan

Sudija reče da će presuda biti taj i taj dan u toliko i toliko sati. Na prijavnici suda mi rečeno kada sam objasnio da sam oštećena strana u postupku da navodno mogu i ja doći i preuzeti presudu, je li to takva praksa?
Mozes naravno.

Kod nas je licno praksa da ostecenom saljemo presudu na adresu, isti dan kad je sudija donese i objavi, ali mozes je licno preuzeti u pisarnici suda nakon one satnice koju je sudija naveo za vrijeme objave presude.

Kasnije ces, ako ne bude izjavljena zalba, kroz mjesec dana dobiti i obavijest o pravosnaznosti presude na tvoju adresu. Ako ne dobijes u tom roku, smatraj da je spis predmeta poslan na drugostepeni sud radi odluke po zalbi. O tome neces biti obavijesten.
Pozz

Postoji li rok u kojem sudija treba, mora donijeti presudu? Glavna rasprava održana prije 16 dana, presuda po riječima osobe koja radi u pisarnici Suda još nije donešena,
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58831
Joined: 03/08/2010 19:04

#955 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Je li moguće da se stranci u postupku pošalje na adresu nekakvo Rješenje,a stranka prati putem pristupnog koga tok postupka i u tom postupku već nekoliko dana se ne vidi kakvo je Rješenje donešeno, tačnije nije donešeno nikakvo,nema ga objavljenog?
kuli1961
Posts: 2437
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#956 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Prema ZKP, odluka se odmah saopštava prisutnm strankama, a ako su odsutne- dostvaljanjem ovjerenog prepisa.Koliko se sjećam, ZKP ne propisuje rok u kome se odluka dostavlja, nakon zaključenog glavnog pretresa i objavljivanja.
Prema ZPP, odluka se izradjuje i dostavlja u roku od 30 dana od dana zaključenja rasprave.
Za zadnje pitanje- neko rješenje navodno poslano poštom, CMS govori drugacije- nemam pojma o čemu govoriš, kontradiktorno mi je. Ako pismena nema u CMS-u, nema se šta slati.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58831
Joined: 03/08/2010 19:04

#957 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

kuli1961 wrote: 18/04/2024 10:13 Prema ZKP, odluka se odmah saopštava prisutnm strankama, a ako su odsutne- dostvaljanjem ovjerenog prepisa.Koliko se sjećam, ZKP ne propisuje rok u kome se odluka dostavlja, nakon zaključenog glavnog pretresa i objavljivanja.
Prema ZPP, odluka se izradjuje i dostavlja u roku od 30 dana od dana zaključenja rasprave.
Za zadnje pitanje- neko rješenje navodno poslano poštom, CMS govori drugacije- nemam pojma o čemu govoriš, kontradiktorno mi je. Ako pismena nema u CMS-u, nema se šta slati.
Presuda nije saopštena na kraju glavne rasprave, sudija je izjavio da će za par dana biti gotova, i da će se moći preuzeti tog i tog dana. prošlo je 11 dana od dana otkad je se trebalo moći preuzeti, službenica suda kaze da presuda nije gotova.

Rješenje je poslano poštom, ostavljena mi je obavijest u sandučiću, vidim u kojem je postupku, po broju, a putem CMS vidim da nikakvo Rješenje nije donešeno, u tom postupku
User avatar
JMGuti
Posts: 371
Joined: 26/04/2010 23:25

#958 Re: pravni savjet

Post by JMGuti »

kakavdanakneiskustvu wrote: 18/04/2024 08:48 Pozz

Postoji li rok u kojem sudija treba, mora donijeti presudu? Glavna rasprava održana prije 16 dana, presuda po riječima osobe koja radi u pisarnici Suda još nije donešena,
02.04. je zaključen glavni pretres?
Tad je sud obavijestio stranke da će donijeti odluku na dan 07.04.?

Rok za objavu presude u krivičnom postupku, kod predmeta koji nisu složeni, je 15 dana. Ukoliko se taj rok probije kao u tvom slučaju, predsjednik vijeća je dužan obavijestiti predsjednika suda iz kojih razloga kasni sa donošenjem i objavom odluke.

Nisam te baš shvatio, kakvo si tačno rješenje ti dobio na kućnu adresu?

Dok god u CMS-u nemaš Zapisnik sa ročišta za objavljivanje presude i Presuda kojom se optuženi oglašava krivim (ako bude oglašen krivim), ti to ni ne možeš dobiti na adresu niti pokupiti u pisarnici suda, jer odluka nije ni donešena, niti zalijepljena u CMS.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58831
Joined: 03/08/2010 19:04

#959 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

JMGuti wrote: 18/04/2024 11:49
kakavdanakneiskustvu wrote: 18/04/2024 08:48 Pozz

Postoji li rok u kojem sudija treba, mora donijeti presudu? Glavna rasprava održana prije 16 dana, presuda po riječima osobe koja radi u pisarnici Suda još nije donešena,
02.04. je zaključen glavni pretres?
Tad je sud obavijestio stranke da će donijeti odluku na dan 07.04.?

Rok za objavu presude u krivičnom postupku, kod predmeta koji nisu složeni, je 15 dana. Ukoliko se taj rok probije kao u tvom slučaju, predsjednik vijeća je dužan obavijestiti predsjednika suda iz kojih razloga kasni sa donošenjem i objavom odluke.

Nisam te baš shvatio, kakvo si tačno rješenje ti dobio na kućnu adresu?
Pardon,03.04. je održan g. pretres a 08.04. je trebala presuda biti donešena odnosno bilo ju je po riječima sudije taj dan moguće preuzeti


Ovo oko rješenja je parnični postupak, ostavljena mi je u sandučiću obavijest da u Sudu trebam preuzeti Rješenje. Imam korisnički račun putem kojeg pratim sudske postupke u kojima učestvujem i u tom postupku nema nigdje nikakvog rješenja donešenog na dan , ni dan ili dva ranije, u tom postupku.
User avatar
JMGuti
Posts: 371
Joined: 26/04/2010 23:25

#960 Re: pravni savjet

Post by JMGuti »

kakavdanakneiskustvu wrote: 18/04/2024 11:56 Pardon,03.04. je održan g. pretres a 08.04. je trebala presuda biti donešena odnosno bilo ju je po riječima sudije taj dan moguće preuzeti
Ok, povezao sam to sa krivičnim kojeg si ranije spominjao. Što se tiče te odluke u krivičnom, sudija mora pismeno izraditi tu presudu u roku od 15 dana od dana objavljivanja presude. Zašto je nije objavio u datom roku, tj. 8. aprila, to samo on zna.

Znači ako je najavio odluku donijeti 8. aprila, tu se u suštini lijepi Zapisnik sa ročišta za objavljivanje presude na taj dan, dok presudu može pisano izraditi sve do 23. aprila. Nakon izrade, ona se šalje tužilaštvu, optuženom, branitelju ako ga ima i oštećenom.

S tim da, kako je kuli već pisao, odluka se po ZKP-u objavljuje po završetku glavnog pretresa, osim ako sud nije to u mogućnosti uraditi odmah, onda ima rok od 3 dana za objavu, tj. tri dana može odložiti.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58831
Joined: 03/08/2010 19:04

#961 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

JMGuti wrote: 18/04/2024 12:06
kakavdanakneiskustvu wrote: 18/04/2024 11:56 Pardon,03.04. je održan g. pretres a 08.04. je trebala presuda biti donešena odnosno bilo ju je po riječima sudije taj dan moguće preuzeti
Ok, povezao sam to sa krivičnim kojeg si ranije spominjao. Što se tiče te odluke u krivičnom, sudija mora pismeno izraditi tu presudu u roku od 15 dana od dana objavljivanja presude. Zašto je nije objavio u datom roku, tj. 8. aprila, to samo on zna.

Znači ako je najavio odluku donijeti 8. aprila, tu se u suštini lijepi Zapisnik sa ročišta za objavljivanje presude na taj dan, dok presudu može pisano izraditi sve do 23. aprila. Nakon izrade, ona se šalje tužilaštvu, optuženom, branitelju ako ga ima i oštećenom.

S tim da, kako je kuli već pisao, odluka se po ZKP-u objavljuje po završetku glavnog pretresa, osim ako sud nije to u mogućnosti uraditi odmah, onda ima rok od 3 dana za objavu.
Ok,hvala

Ovo drugo, o tome ne možeš naslutiti zbog čega Rješenje nije objavljeno u CMS?
User avatar
JMGuti
Posts: 371
Joined: 26/04/2010 23:25

#962 Re: pravni savjet

Post by JMGuti »

kakavdanakneiskustvu wrote: 18/04/2024 12:09 Ok,hvala
Ovo drugo, o tome ne možeš naslutiti zbog čega Rješenje nije objavljeno u CMS?
De mi molim te samo reci šta tačno vidiš kad uđeš u predmet putem koda? Da li ima slučajno Rješenje a ti ga pokušaš otvoriti i ne otvara ti ništa?
kuli1961
Posts: 2437
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#963 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Ako je tačno što forumaš piše oko parničnog rješenja, a u CMS ga nema.. sve mi miriši na to da sudija nema normu, pa se "krpi".. ili su našli neki čudan način da se malo igraju datumima slanja, unosa u CMS, pa time, vjerovatno i sa mjesečnom normom...
ne znam, jer na sreću vec punih 11 godina ne moram izigravati operatera unosa podataka u taj Case Management System, a ko biva -sudija sam :-D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58831
Joined: 03/08/2010 19:04

#964 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

JMGuti wrote: 18/04/2024 12:11
kakavdanakneiskustvu wrote: 18/04/2024 12:09 Ok,hvala
Ovo drugo, o tome ne možeš naslutiti zbog čega Rješenje nije objavljeno u CMS?
De mi molim te samo reci šta tačno vidiš kad uđeš u predmet putem koda? Da li ima slučajno Rješenje a ti ga pokušaš otvoriti i ne otvara ti ništa?
ne,nema rješenja nikako, pretpostavljam šta pitaš, znači rješenja nema nikako, 4 dana prije ovog nekakvog rješenja koje je meni pokušano biti dostavljeno, doneseno je drugo koje je isti dan bilo moguće otvoriti i pročitati, i isti dan ima rubrika datum slanja i datum prijema,ali nije slano meni nego punomoćnikiu tužene osobe. To je u mnogo postupaka koje pratim putem CMS i do sad tako bilo. Meni je u sandučiću ostavljena obavijest o podizanju pismena, i zaokruženio "rješenje", i vidim da je to taj postupak, po broju koji je napisan na obavijesti.
User avatar
JMGuti
Posts: 371
Joined: 26/04/2010 23:25

#965 Re: pravni savjet

Post by JMGuti »

kakavdanakneiskustvu wrote: 18/04/2024 15:04

ne,nema rješenja nikako, pretpostavljam šta pitaš, znači rješenja nema nikako, 4 dana prije ovog nekakvog rješenja koje je meni pokušano biti dostavljeno, doneseno je drugo koje je isti dan bilo moguće otvoriti i pročitati, i isti dan ima rubrika datum slanja i datum prijema,ali nije slano meni nego punomoćnikiu tužene osobe. To je u mnogo postupaka koje pratim putem CMS i do sad tako bilo. Meni je u sandučiću ostavljena obavijest o podizanju pismena, i zaokruženio "rješenje", i vidim da je to taj postupak, po broju koji je napisan na obavijesti.
Meni je prvo palo napamet da se radi o propustu sudije pri snimanju dokumenta u CMS, ali pošto nije to, iskren da budem, nemam pojma šta se tu dešava. Teško je dati odgovor na tvoje pitanje pošto mi jednostavno nemamo pristup predmetu da vidimo šta se radilo i šta se pokušalo tebi dostaviti na adresu.

Opet ne mogu previše ni biti pametan, općenito mi je taj referat nepoznanica, pa ti mogu samo reći da je najbolje da odeš u pisarnicu tog suda da pokušaš vidjeti o kakvom se pismenu radi.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58831
Joined: 03/08/2010 19:04

#966 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

JMGuti wrote: 18/04/2024 15:55
kakavdanakneiskustvu wrote: 18/04/2024 15:04

ne,nema rješenja nikako, pretpostavljam šta pitaš, znači rješenja nema nikako, 4 dana prije ovog nekakvog rješenja koje je meni pokušano biti dostavljeno, doneseno je drugo koje je isti dan bilo moguće otvoriti i pročitati, i isti dan ima rubrika datum slanja i datum prijema,ali nije slano meni nego punomoćnikiu tužene osobe. To je u mnogo postupaka koje pratim putem CMS i do sad tako bilo. Meni je u sandučiću ostavljena obavijest o podizanju pismena, i zaokruženio "rješenje", i vidim da je to taj postupak, po broju koji je napisan na obavijesti.
Meni je prvo palo napamet da se radi o propustu sudije pri snimanju dokumenta u CMS, ali pošto nije to, iskren da budem, nemam pojma šta se tu dešava. Teško je dati odgovor na tvoje pitanje pošto mi jednostavno nemamo pristup predmetu da vidimo šta se radilo i šta se pokušalo tebi dostaviti na adresu.

Opet ne mogu previše ni biti pametan, općenito mi je taj referat nepoznanica, pa ti mogu samo reći da je najbolje da odeš u pisarnicu tog suda da pokušaš vidjeti o kakvom se pismenu radi.
Sumnjam na korumpiranost tog sudije, opravdano, zbog drugih postupaka koje vodio a u kojima sam bio stranka u postupku. Sačekati ću par dana da vidim hoće li biti objavljeno u CMS.


hvala
Proposition Joe
Posts: 287
Joined: 10/03/2012 09:26

#967 Re: pravni savjet

Post by Proposition Joe »

Neće ti biti objavljeno u CMS-u dok ti se ne dostavi. Zašto? Pa dešavale se prije često situacije da stranke imaju uvid u donesenu presudu putem CMS-a, pa strana kojoj presuda ne odgovara izbjegava prijem, odmah "čisti" imovinu i slično.

Ako ti se ne uruči lično, bit će uručivanje odnosno objavljivanje putem oglasne table suda kada će se tek imati uvid u sadržaj iste.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58831
Joined: 03/08/2010 19:04

#968 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Proposition Joe wrote: 19/04/2024 12:18 Neće ti biti objavljeno u CMS-u dok ti se ne dostavi. Zašto? Pa dešavale se prije često situacije da stranke imaju uvid u donesenu presudu putem CMS-a, pa strana kojoj presuda ne odgovara izbjegava prijem, odmah "čisti" imovinu i slično.

Ako ti se ne uruči lično, bit će uručivanje odnosno objavljivanje putem oglasne table suda kada će se tek imati uvid u sadržaj iste.
kako je rješenje donešeno 4 dana prije ovog o kojem pišem ,bilo objabljeno u CMS isti dan kada je i donešeno, i sva druga rješenja u raznim postupcima koje pratim putem CMS?


ovo je Prvostepeni postupak u maličnim sporovima, ništa vezano za imovinu, vjerovatno rješenje o obiustavi postupka, jer se tužena osoba saglasila sa povlačenjem tužbe , što je predložio tužitelj.


u svakom postupku putem CMS se vidi dattum slanja presude, rješenja, poziva, bilo čega, ovdje nema ni toga,kao da nije ni donešeno ni poslano
hiiamjasko
Posts: 35
Joined: 19/12/2017 18:31

#969 Re: pravni savjet

Post by hiiamjasko »

Pozdrav drustvo,

Situacija je sljedeca:

Stric tuzi oca zbog povrede nuznog nasljednog dijela.

Naime did je za vrijeme zivota sa ocem zakljucio ugovor o poklonu sa kojim je mom ocu poklonio kucu u kojoj su zajedno zivjeli i priredjivali te okolne njive koje je otac koristio za poljoprivredu te na tim njivama je otac izgradio izgradio stalu i slicne pomocne objekte.

Stric u svojoj tuzbi navodi da mu je ugovorom o poklonu povrijedjeno njegovo pravo na nuzni nasljedni dio te trazi da se ugovor o poklonu utvrdi kao apsulutno nistav te da se uknjizi na poklonjene nekretnine kao suvlasnik (25%) sa mojim ocem.

Ostavinska rasprava jos uvijek nije provedena, iza dida je ostalo imovine koja je i vise nego vrijedna da se namiri nuzni nasljedni dio.
Postavlja se pitanje da li u sudskoj praksi sud nuzni nasljedni dio odredjuje na svakoj pojedinacnoj stvari koja se nasljeduje ili da li sud nuzni nasljedni dio definise kao odredjenu vrijednost iz cjelokupne imovine ostavioca. U smislu da iako je otac dobio kucu 1/1 ako je vrijednost preostale imovine vise nego dovoljna da se namiri nuzni nasljedni dio sud u tom slucaju odredjuje da je ugovor o poklonu valjan tj. da nije nistav a da ce se nuzni nasljedni dio namiriti iz ostale imovine ostavioca.

Ukoliko neko ima iskustva vrlo rado bih i detaljnije objasnio slucaj u pp

Lijep pozdrav
Post Reply