toska wrote: ↑10/01/2024 22:17
Postoji li mogućnost ponovnog pokretanja izgubljenog parničnog postupka (novčano), pravosnažno, na osnovu novih dokaza koje je sud u prijašnjim, sličnim postupcima uvažavao, ali nisu iskorišteni iz neznanja?
Moras biti malo precizniji: pišeš- novi dokazi "koje je sud u prijašnjim, sličnim postupcima uvažavao, ali nisu iskorišteni iz neznanja".
Ako ne griješim, radi se o nekom ili nekim drugim postupcima, ne o tvom postupku, a u tim postupcima, stranke iz tih postupaka su izvele te dokaze?
Ako je odgovor na ovo pitanje potvrdan, slijedi drugo, po meni ključno pitanje:
U vrijeme kada se vodio tvoj postupak, da li si znao za postojanje tih dokaza i da li su oni direktno primjenjivi u tvom postupku?
Ako nisi znao za postojanje tih dokaza, koji bi moguće doveli do drugačijeg ishoda tvog postupka, postoji mogućnost ponavljanja postupka. Relevantni su sljedeće odredbe ZPP FBiH (Zakon o parničnom postupku F BiH
https://www.paragraf.ba/propisi/fbih/za ... tupku.html
Član 255. tačka 9.:
Postupak koji je odlukom suda pravomoćno završen može se na prijedlog stranke ponoviti:
9) ako stranka sazna za nove činjenice ili nađe ili stekne mogućnost da upotrijebi nove dokaze na osnovu kojih je za stranku mogla biti donesena povoljnija odluka da su te činjenice ili dokazi bili upotrijebljeni u prijašnjem postupku.
Vodi računa o tome šta se smatra "novim dokazom"- to je onaj dokaz koji je postojao u vrijeme vodjenja konkretnog postupka, ali se za njegovo postojanje nije znalo, pa se nije izveo, ili se za njega znalo, ali usljed nekih objektivnih okolnosti (veliki borj mogućnosti, besmisleno za objašnjavanje) taj dokaz nije mogao izvesti/upotrijebiti.
Dakle, da bi ovaj dokaz mogao biti osnov ponavljanja postupka, moras sud uvjeriti/dokazati ispunjenje prethodno napisanog- da za njega objektivno nisi znao tokom postupka, da ti je postao poznat/dostupan tek po okončanju postupka, pa ga nisi mogao iskoristiti.
Svakako vidi i odredbu člana 256. stav 2 ZPP
Ako je i ovaj uslov zadovoljen, prvenstveno vodi računa o rokovima za podnošenje prijedloga za ponavljanje postupka:
Član 257. stav 1. tačka 5 ZPP: subjektivni rok:
Prijedlog za ponavljanje postupka podnosi se u roku od 30 dana, i to:
5) u slučajevima iz člana 255. tač. 6., 7., 8. i 9. ovog zakona od dana kada je stranka mogla iznijeti sudu nove činjenice, odnosno nova dokazna sredstva.
Dakle, rok je 30 dana od dana saznanja za postojanje tog dokaza.
Uzmi u obzir i specifično računanje subjektivnog roka- čl.257 .stav 2:
(2) Ako bi rok određen u stavu 1. ovog člana počeo teći prije nego što je odluka postala pravomoćna, taj će se rok računati od pravomoćnosti odluke ako protiv nje nije bio izjavljen pravni lijek, odnosno od dostave pravomoćne odluke višeg suda izrečene u posljednjem stepenu.
Ali, postoji i objektivni rok:
član 257. stav 3:
Nakon što protekne rok od pet godina od dana kad je odluka postala pravomoćna, prijedlog za ponavljanje postupka ne može se podnijeti, osim ako se ponavljanje traži iz razloga navedenih u članu 255. tač. 2. i 3. ovog zakona.
Dakle, po proteku 5 godina od pravosnažnosti, nema ponavljanja postupka iz osnova novog dokaza.
Procijeni da li se "uklapaš" u ove norme, i ako smatraš da ima uslova, što prije angažuj advokata, jer, uz svo uvažavanje, sumnjam da ćeš sam moći napisati valjan prijedlog za ponavljanje postupka.
Sretno!