pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Haris.ba

#851 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

kakavdanakneiskustvu wrote: 14/12/2023 13:43 Znači li to da neće biti suđenja,bez mogućnosti mog prisustva,kao svjedoka, ili oštećene osobe?
To ti je otprilike skraceno sudjenje da se ne sprovodi citav postupak.

Ti direktno sudu i tuzilastvu napisi da tuzilastvo treba da uredi kazneni nalog u skladu sa cinjenicama ili saljes prituzby diciplinskom tuziocu za nemar u vrsenju sluzbe.
kakavdanakneiskustvu

#852 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Haris.ba wrote: 14/12/2023 14:50
kakavdanakneiskustvu wrote: 14/12/2023 13:43 Znači li to da neće biti suđenja,bez mogućnosti mog prisustva,kao svjedoka, ili oštećene osobe?
To ti je otprilike skraceno sudjenje da se ne sprovodi citav postupak.

Ti direktno sudu i tuzilastvu napisi da tuzilastvo treba da uredi kazneni nalog u skladu sa cinjenicama ili saljes prituzby diciplinskom tuziocu za nemar u vrsenju sluzbe.
tužilaštvu sam pisao,nisam spominjao to da ću pisati disciplinskom tužiocu

hvala
toska

#853 Re: pravni savjet

Post by toska »

Postoji li mogućnost ponovnog pokretanja izgubljenog parničnog postupka (novčano), pravosnažno, na osnovu novih dokaza koje je sud u prijašnjim, sličnim postupcima uvažavao, ali nisu iskorišteni iz neznanja?
kuli1961

#854 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

toska wrote: 10/01/2024 22:17 Postoji li mogućnost ponovnog pokretanja izgubljenog parničnog postupka (novčano), pravosnažno, na osnovu novih dokaza koje je sud u prijašnjim, sličnim postupcima uvažavao, ali nisu iskorišteni iz neznanja?
Moras biti malo precizniji: pišeš- novi dokazi "koje je sud u prijašnjim, sličnim postupcima uvažavao, ali nisu iskorišteni iz neznanja".
Ako ne griješim, radi se o nekom ili nekim drugim postupcima, ne o tvom postupku, a u tim postupcima, stranke iz tih postupaka su izvele te dokaze?
Ako je odgovor na ovo pitanje potvrdan, slijedi drugo, po meni ključno pitanje:
U vrijeme kada se vodio tvoj postupak, da li si znao za postojanje tih dokaza i da li su oni direktno primjenjivi u tvom postupku?
Ako nisi znao za postojanje tih dokaza, koji bi moguće doveli do drugačijeg ishoda tvog postupka, postoji mogućnost ponavljanja postupka. Relevantni su sljedeće odredbe ZPP FBiH (Zakon o parničnom postupku F BiH
https://www.paragraf.ba/propisi/fbih/za ... tupku.html

Član 255. tačka 9.:
Postupak koji je odlukom suda pravomoćno završen može se na prijedlog stranke ponoviti:
9) ako stranka sazna za nove činjenice ili nađe ili stekne mogućnost da upotrijebi nove dokaze na osnovu kojih je za stranku mogla biti donesena povoljnija odluka da su te činjenice ili dokazi bili upotrijebljeni u prijašnjem postupku.
Vodi računa o tome šta se smatra "novim dokazom"- to je onaj dokaz koji je postojao u vrijeme vodjenja konkretnog postupka, ali se za njegovo postojanje nije znalo, pa se nije izveo, ili se za njega znalo, ali usljed nekih objektivnih okolnosti (veliki borj mogućnosti, besmisleno za objašnjavanje) taj dokaz nije mogao izvesti/upotrijebiti.
Dakle, da bi ovaj dokaz mogao biti osnov ponavljanja postupka, moras sud uvjeriti/dokazati ispunjenje prethodno napisanog- da za njega objektivno nisi znao tokom postupka, da ti je postao poznat/dostupan tek po okončanju postupka, pa ga nisi mogao iskoristiti.
Svakako vidi i odredbu člana 256. stav 2 ZPP
Ako je i ovaj uslov zadovoljen, prvenstveno vodi računa o rokovima za podnošenje prijedloga za ponavljanje postupka:
Član 257. stav 1. tačka 5 ZPP: subjektivni rok:
Prijedlog za ponavljanje postupka podnosi se u roku od 30 dana, i to:
5) u slučajevima iz člana 255. tač. 6., 7., 8. i 9. ovog zakona od dana kada je stranka mogla iznijeti sudu nove činjenice, odnosno nova dokazna sredstva.
Dakle, rok je 30 dana od dana saznanja za postojanje tog dokaza.
Uzmi u obzir i specifično računanje subjektivnog roka- čl.257 .stav 2:
(2) Ako bi rok određen u stavu 1. ovog člana počeo teći prije nego što je odluka postala pravomoćna, taj će se rok računati od pravomoćnosti odluke ako protiv nje nije bio izjavljen pravni lijek, odnosno od dostave pravomoćne odluke višeg suda izrečene u posljednjem stepenu.
Ali, postoji i objektivni rok:
član 257. stav 3:
Nakon što protekne rok od pet godina od dana kad je odluka postala pravomoćna, prijedlog za ponavljanje postupka ne može se podnijeti, osim ako se ponavljanje traži iz razloga navedenih u članu 255. tač. 2. i 3. ovog zakona.
Dakle, po proteku 5 godina od pravosnažnosti, nema ponavljanja postupka iz osnova novog dokaza.
Procijeni da li se "uklapaš" u ove norme, i ako smatraš da ima uslova, što prije angažuj advokata, jer, uz svo uvažavanje, sumnjam da ćeš sam moći napisati valjan prijedlog za ponavljanje postupka.
Sretno!
toska

#855 Re: pravni savjet

Post by toska »

@kuli1961 sve kako si pretpostavio :thumbup:

Znači krajni rok je 5 godina, a 30 dana po saznanju o novim dokazima (to sud baš ne može znati tačno?).
kuli1961

#856 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Tako je.
ljevoruki

#857 Re: pravni savjet

Post by ljevoruki »

Treba mi preporuka za advokata u Sarajevu koji tecno govori njemacki jezik.
Hvala
kuli1961

#858 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

ljevoruki wrote: 17/01/2024 12:06 Treba mi preporuka za advokata u Sarajevu koji tecno govori njemacki jezik.
Hvala
Feraget Ifet, nema greške
Haris.ba

#859 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

Koji propis uredjuje izgradnju u vodozastitnim zonama u Sarajevu. Znam za odluku o vodozastitnim zonama, ali tamo ima samo opis zona.

Zanima me koji se objekti mogu graditi u 3 i 4.zoni konkretno.
gadnel

#860 Re: pravni savjet

Post by gadnel »

gadnel wrote: 04/11/2023 22:23 Pozdrav,

Kupio jedan stan u zgradi koja je u izgradnji, i ona naravno kasni. Citam ovaj ugovor i jedna stvar mi nije skroz jasna - da li se iznos penala racuna od dana kada su nam trebali dati kljuc u ruke, ili ipak pocevsi tek 90 dana nakon tog dana? Ako je ovo drugo haman mi se i ne isplati ganjati dok ne budu jos par mjeseci kasnili.

U ugovoru pise ovo
(1) Prodavac se obavezuje nakon tehnickog prijema, a najkasnije do 01.08.2023.godine, pozvati Kupca da preuzme ključeve predmeta kupovine i pod uslovom da je Kupac uplatio ukupnu kupoprodajnu cijenu uvest će Kupca u posjed predmeta kupovine.

(2) Ukoliko Prodavac ne obezbijedi ulazak u posjed predmetne nekretnine preko 90 dana od ugovorenog roka, ugovorne strane su saglasne da je Prodavac obavezan platiti Kupcu zateznu kamatu od 2% na godišnjem nivou na uplaćeni iznos kupoprodajne cijene, a za cijeli period od kašnjenja u uvođenju Kupca u posjed i to počev od narednog dana po poretku roka od 90 dana od ugovorenog roka uvođenja u posjed, pa do pismene obavijesti (poziva) učinjene od strane Prodavca prema Kupcu da može preuzeti posjed apartmana, garaže i ostave/skijašnice.
Pozdrav svima, da opet postavim ovo svoje starije pitanje, sa novim informacijama :)

Zgrada je u KS, i još uvijek je u izgradnji, tu se ništa nije promijenilo. Trebalo bi u idućih par sedmica završiti i konačno da dobijem ključ u ruke.

Danas sam spomenuo kratko agentu ovo, rekao mi je da ako želim naplatiti penale trebam poslati obavijest poštom.
Da li neko zna kako to formalno treba izgledati?

Da li se zatezna kamata kakva je gore opisana može pretvoriti u (2% * cijena_stana) / 365 = oko 10 KM dnevno? Jer do danas kasne oko 100 dana, pa bi bilo oko 1000 KM, ili ipak ima drugi način kalkulacije?
Dzontra_Volta

#861 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

gadnel wrote: 06/02/2024 22:51
gadnel wrote: 04/11/2023 22:23 Pozdrav,

Kupio jedan stan u zgradi koja je u izgradnji, i ona naravno kasni. Citam ovaj ugovor i jedna stvar mi nije skroz jasna - da li se iznos penala racuna od dana kada su nam trebali dati kljuc u ruke, ili ipak pocevsi tek 90 dana nakon tog dana? Ako je ovo drugo haman mi se i ne isplati ganjati dok ne budu jos par mjeseci kasnili.

U ugovoru pise ovo
(1) Prodavac se obavezuje nakon tehnickog prijema, a najkasnije do 01.08.2023.godine, pozvati Kupca da preuzme ključeve predmeta kupovine i pod uslovom da je Kupac uplatio ukupnu kupoprodajnu cijenu uvest će Kupca u posjed predmeta kupovine.

(2) Ukoliko Prodavac ne obezbijedi ulazak u posjed predmetne nekretnine preko 90 dana od ugovorenog roka, ugovorne strane su saglasne da je Prodavac obavezan platiti Kupcu zateznu kamatu od 2% na godišnjem nivou na uplaćeni iznos kupoprodajne cijene, a za cijeli period od kašnjenja u uvođenju Kupca u posjed i to počev od narednog dana po poretku roka od 90 dana od ugovorenog roka uvođenja u posjed, pa do pismene obavijesti (poziva) učinjene od strane Prodavca prema Kupcu da može preuzeti posjed apartmana, garaže i ostave/skijašnice.
Pozdrav svima, da opet postavim ovo svoje starije pitanje, sa novim informacijama :)

Zgrada je u KS, i još uvijek je u izgradnji, tu se ništa nije promijenilo. Trebalo bi u idućih par sedmica završiti i konačno da dobijem ključ u ruke.

Danas sam spomenuo kratko agentu ovo, rekao mi je da ako želim naplatiti penale trebam poslati obavijest poštom.
Da li neko zna kako to formalno treba izgledati?

Da li se zatezna kamata kakva je gore opisana može pretvoriti u (2% * cijena_stana) / 365 = oko 10 KM dnevno? Jer do danas kasne oko 100 dana, pa bi bilo oko 1000 KM, ili ipak ima drugi način kalkulacije?
Ako ti se ne žuri, ne uzimaj ključ dok zgrada ne dobije upotrebnu dozvolu.
kakavdanakneiskustvu

#862 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Kako osoba koja je u krivičnom postupku oštećena strana može znati ishod tog postupka pošto nije dobila poziv za glavno ročište?
Post Reply