pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#776 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

ma znam da nadzire Nadzorni odbor, nego je li dom zdravlja mora podnositi izvještaje (godišnje pretpostavljam) općinskom vijeću?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#777 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

teuta06 wrote: 06/03/2023 10:23 ma znam da nadzire Nadzorni odbor, nego je li dom zdravlja mora podnositi izvještaje (godišnje pretpostavljam) općinskom vijeću?
Zakon o zdravstvenoj zastiti, Pravila ustanove...tu mora pisati.

Mada mislim da direktor izvjestaj podnosi upravnom odboru, koji ga salje dalje osnivacu.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#778 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Dom zdravlja je javna ustanova, pa bi obaveza sacinjavanja i dostavljanja godisnjeg izvjestaja trebalo da bude propisana makar Statutom JZU.
Obzirom da je javna ustanova, vidjeti i Zakon o javnim sluzbama/ustanovama, kako se vec zove u F BiH- U RS je to Zakon o sistemu javnih sluzbi.
Izvjestaj se dostavlja osnivacu JZU- ako je to opstina, tada Skupstini opstine. to je vrlo bitan dokument, jer ako izvjestaj ne bude usvojen, direktor leti, tj biva razrijesen f-je...
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#779 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

ima li pravo radnik na otpremninu ako je zaposlen na određeno vrijeme u trajanju od 3 godine?

edit: vidjela da ne može, samo na neodređeno vrijeme
Dzontra_Volta
Posts: 6441
Joined: 20/01/2011 11:10

#780 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

Zar ugovor na određeno može biti na 3 godine? Čini mi se da je bilo maksimalno 2 godine.
User avatar
zovi_me_crvena
Posts: 9
Joined: 11/08/2018 19:40

#781 Re: pravni savjet

Post by zovi_me_crvena »

Plaćaju li osobe koje su nezaposlene i vode se kao takve na birou sudske troškove?
User avatar
vjeshalica
Posts: 16917
Joined: 31/03/2019 14:56

#782 Re: pravni savjet

Post by vjeshalica »

zovi_me_crvena wrote: 23/03/2023 18:21 Plaćaju li osobe koje su nezaposlene i vode se kao takve na birou sudske troškove?
moras dati dokaz na sudu da si nezaposlena osoba i da nemas primanja nikakva
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#783 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

zovi_me_crvena wrote: 23/03/2023 18:21 Plaćaju li osobe koje su nezaposlene i vode se kao takve na birou sudske troškove?
Ovo pitanje uredjuju clanovi 400-402 ZPP, ako mislis na parnicni postupak pred redovnim sudom.:
"Član 400
(1) Sud će osloboditi plaćanja troškova postupka stranku koja prema svom općem imovnom stanju ne može podmiriti te troškove bez štete za nužno izdržavanje svoje i svoje porodice.
(2) Oslobođenje od plaćanja troškova postupka obuhvaća oslobođenje od plaćanja taksa i oslobođenje od polaganja predujma za troškove svjedoka, vještaka, uviđaja, prevođenja i sudskih oglasa. Sud može osloboditi stranku plaćanja svih troškova ili jednog dijela troškova postupka.
Član 401
Pri donošenju odluke o oslobođenju od plaćanja troškova postupka sud će brižljivo ocijeniti sve okolnosti, a osobito će uzeti u obzir vrijednost predmeta spora, broj osoba koje stranka izdržava i prihode koje imaju stranka i članovi njene porodice.

Član 402
(1) Odluku o oslobođenju od plaćanja troškova postupka donosi prvostepeni sud na prijedlog stranke.
(2) Stranka je dužna uz prijedlog podnijeti dokaze o imovnom stanju.
(3) Kad je to potrebno, sud može po službenoj dužnosti pribaviti potrebne podatke i obavijesti o imovnom stanju stranke koja traži oslobođenje, a može o tome saslušati i protivnu stranku.
(4) Protiv rješenja suda kojim se usvaja prijedlog stranke za oslobođenje od plaćanja troškova postupka nije dopuštena žalba."

ŽBitno je znati da se moze osloboditi samo od troskova, ciji su elementi dati odredbom člana 400 stav 2. Dakle, ako izgubis parnicu, troskove advokata suprotne strane- moras platiti, sud te toga ne moze osloboditi.
Svoje imovno stanje, neovisno da li si zaposlen ili ne dokazujes kucnom listom, i dokazima o zaposlenju onih clanova tvog domacinstva koji rade, sa dokazima o visini plate, ili ako ste nezaposleni- potvrdom sa Biroa.
m94n
Posts: 134
Joined: 20/11/2020 17:22

#784 Re: pravni savjet

Post by m94n »

Da li ima neki pravnik na forumu koji bi mi pregledao ugovor i eventualno ispravio ako nešto treba uz naknadu? Dakle samo provjera i eventualna ispravka ako je uopste potrebna
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#785 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

m94n wrote: 14/04/2023 00:10 Da li ima neki pravnik na forumu koji bi mi pregledao ugovor i eventualno ispravio ako nešto treba uz naknadu? Dakle samo provjera i eventualna ispravka ako je uopste potrebna
Ne bih ti savjetovao da ovdje tražiš ovakvu vrstu pravne pomoći, svejedno da li je besplatna ili uz naknadu, naročito ako se radi o ugovoru kojim se prenose stvarna prava. Ako je riječ o takvoj vrsti ugovora, preporučujem da povjeriš notaru obradu/ sastav tog ugovora. Jeste nesto skuplja verzija, ali tako imas potpunu pravnu sigurnost u slucaju da se nesto iskomplikuje, jer je notar odgovoran za valjanost/provodivost ugovora u javnim -zemljišnim knjigama.
User avatar
gospodin Rajković
Posts: 128
Joined: 21/08/2010 15:11
Location: Švrakino city

#786 Re: pravni savjet

Post by gospodin Rajković »

Interesuje me da li neko zna da li se osim toplog obroka odbija išta drugo od primanja u školi za vrijeme nacionalnog i državnog praznika
Moenx
Posts: 1610
Joined: 26/06/2013 10:36

#787 Re: pravni savjet

Post by Moenx »

Da li policajac kao uniformisano lice moze iliti smije dolaziti nakon poala u punoj opremi kuci u stan i slicno
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#788 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

Jesu li zaposlenici javnog preduzeća FBiH državni službenici?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#789 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ne bih rekao
HelaS
Posts: 5274
Joined: 22/09/2018 13:21

#790 Re: pravni savjet

Post by HelaS »

teuta06 wrote: 10/05/2023 13:34 Jesu li zaposlenici javnog preduzeća FBiH državni službenici?
Ne.
NediM17
Posts: 21375
Joined: 05/11/2009 11:49

#791 Re: pravni savjet

Post by NediM17 »

Clan 1, stav 2 Zakona o drzavnim sluzbenicima

Drzavni sluzbenik je lice postavljeno rjesenjem na radno mjesto u organ drzavne sluzbe u skladu sa zakonom.
nlt
Posts: 2548
Joined: 18/05/2014 18:02

#792 Re: pravni savjet

Post by nlt »

Zašto Pravobranilaštvo RS traži izvršenje nekih dugova nad imovinom koju izvšenik posjeduje u FBIH kad isti ima i imovinu u entitetu RS?
Može li se žalba pisati po nekom osnovu u vezi ovoga?
miki8
Posts: 68
Joined: 18/11/2018 21:55

#793 Re: pravni savjet

Post by miki8 »

Kada narucujete namjestaj po mjeri, tehniku za citavu kucu, vozilo, odnosno bilo kakav proizvod ili uslugu... u sustini trazite predracun, platite i prodavac/majstor vam to isporuci/ugradi.

Da li ta procedura moze biti drugacija? Da prije placanja potpisete ugovor sa prodavcem/majstorom gdje definisete neke stvari po pitanju roka isporuke, kvalitete radova, ugradjenih dijelova i sl.

Ako npr majstor ugradi kineske okove u namjestaj, a u ugovoru pise drugacije, da majstor u roku od 10 dana mora popraviti proizvod ili vratiti novac. Tipa on to ne uradi... da li na osnovu tog ugovora majstora mozete prijaviti inspekciji / ici na sud i sl. Koliko sud vrednuje taj ugovor?
User avatar
EFD22
Posts: 9818
Joined: 10/03/2022 22:16
Location: Land of the Long White Cloud

#794 Re: pravni savjet

Post by EFD22 »

Možeš to tretirati ugovorom ali dovoljno je da tražiš da na ponudi/predračunu navede te detalje tipa vrsta okova, proizvođač materijala i klasa ili nešto tako. Uglavnom detalji koji se tiču vrste robe koju nudi.

Kada utvrdiš da ugrađeno ne odgovara ponuđenom/prihvaćenom, ni u kom slučaju ne potpisuješ otpremnicu za primljenu robu/radove. Ili u slučaju jedinstvenog nedostatka upisuješ na oba primjerka napomenu/komentar uz obavezan potpis donosioca otpremnice.

Uglavnom, ponuda/predračun je obavezujuća za prodavca, i mora je ovjeriti potpisom i pečatom. Na njoj navesti sve detalje koje tražiš kao i način plaćanja i rok isporuke/ugradnje.

Narudžbenica koja bi trebala da sadrži iste podatke kao i ponuda, je obavezujuća za kupca i nju ti potpisuješ.

Zakon o obligacionim odnosima i još neki zakoni to tretiraju sami po sebi, tako da ti u tim stvarima ugovor nije neophodan.


Sve u svemu, ti potpisom narudžbenice i plaćanjem definisanog avansa prihvataš ponudu u cjelosti, a prodavac potpisom ponude se obavezuje da isporuči/ugradi robu koju je i ponudio sa sve detaljima koji su napisani.


Otpremnica služi kao dokaz da je prodavac prema kupcu ispunio sve svoje obaveze navedene na istoj. A ti kao kupac je potpisuješ tek kada si zadovoljan učinjenim.
Ismiro
Posts: 28
Joined: 07/08/2010 21:12

#795 Re: pravni savjet

Post by Ismiro »

Pozdrav svima.
Moram li lično u sud odnijeti prekršajni nalog kojeg mi je inspekcija izdala ili moze neko umjesto mene?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#796 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Ismiro wrote: 21/06/2023 01:53 Pozdrav svima.
Moram li lično u sud odnijeti prekršajni nalog kojeg mi je inspekcija izdala ili moze neko umjesto mene?
Bilo ko moze, radi se o predaji podneska sudu, a to moze svako. Mozes poslati i preporučenom PTT pošiljkom, mora biti prpeoručena, jer se datum predaje pošti smatra datumom predaje sudu.
Ismiro
Posts: 28
Joined: 07/08/2010 21:12

#797 Re: pravni savjet

Post by Ismiro »

Hvala puno!
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#798 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Ništa, sitnica :-D
made_in_sarajevo
Posts: 5559
Joined: 06/05/2013 23:05

#799 Re: pravni savjet

Post by made_in_sarajevo »

moze li se nakon 9 godina pokrenuti tuzba od strane telekoma za neplacene racune na kojima je bio i kupljen mobitel? sad me tuze, tacnije na rociste poziv jer je dosla samo jedna opomena od telekoma da se plati to ili ce tuziti prije mozda mjesec dana. ja u frci zaboravio odgovoriti na to (moja greska) i doslo rociste sad. dug se spominje u 2014 godini i uz opomenu za tuzbu dostavili su samo analiticku karticu i to je to. preko drugih veza sam uspio saznati sta je tacno bilo 2014 godine, ko se vise sjeca sta je prosle godine bilo,a ne 2014. u ovih 9 godina sam ja pored tog duga kojeg oni vode aktivirao moja tv, potpisao ugovor, kupio 2 mobitela preko moja tv, da bi se sad oni javili sa tuzbom iz 2014 godine. Prije ovo opomene od prije mjesec dana nista drugo nisam dobio, osim prije mozda pola godine pojavilo se na racunu imate dug 1000KM. ja nazvao 1444 i 20min sa njima pricao kazu vidimo i mi tek sad dug, ali kako dug imas kako si onda moja tv aktivirao. e reko to pitajte svoju firmu ako sam bio duzan kako sam mogao imati bilo kakvu uslugu novu i jos nove mobitele kupovati. na par racuna se vodio taj dug, onda par racuna dodje hvala na urednom placanju nigdje duga vise. onda se opet pojavio na racunima i eto ga opomena za tuzbu dolazi.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#800 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

made_in_sarajevo wrote: 22/06/2023 09:09 moze li se nakon 9 godina pokrenuti tuzba od strane telekoma za neplacene racune na kojima je bio i kupljen mobitel? sad me tuze, tacnije na rociste poziv jer je dosla samo jedna opomena od telekoma da se plati to ili ce tuziti prije mozda mjesec dana. ja u frci zaboravio odgovoriti na to (moja greska) i doslo rociste sad. dug se spominje u 2014 godini i uz opomenu za tuzbu dostavili su samo analiticku karticu i to je to. preko drugih veza sam uspio saznati sta je tacno bilo 2014 godine, ko se vise sjeca sta je prosle godine bilo,a ne 2014. u ovih 9 godina sam ja pored tog duga kojeg oni vode aktivirao moja tv, potpisao ugovor, kupio 2 mobitela preko moja tv, da bi se sad oni javili sa tuzbom iz 2014 godine. Prije ovo opomene od prije mjesec dana nista drugo nisam dobio, osim prije mozda pola godine pojavilo se na racunu imate dug 1000KM. ja nazvao 1444 i 20min sa njima pricao kazu vidimo i mi tek sad dug, ali kako dug imas kako si onda moja tv aktivirao. e reko to pitajte svoju firmu ako sam bio duzan kako sam mogao imati bilo kakvu uslugu novu i jos nove mobitele kupovati. na par racuna se vodio taj dug, onda par racuna dodje hvala na urednom placanju nigdje duga vise. onda se opet pojavio na racunima i eto ga opomena za tuzbu dolazi.
Ako si dobio poziv za raspravu, to bi trebalo da znaci da je zaista rijec o tuzbi u parnicnom postupku. Vrsta postupka je vazna za tvoje procesno postupanje. Lako ces utvrditi o kojoj vrsti postupka je rijec- na pozivu za raspravu mora biti naznacen broj spisa- dugacak je, a na kraju tog broja bi trebalo da bude oznaka "P" ili "Mal". Ako ima takva oznaka, rijec je o parnicnom postupku.
Posto si dobio poziv, tj urucen ti je, obavezno otidji na raspravu i reci "prigovaram zastarjelosti jer se radi o NAVODNOM dugu iz 2014 godine, a tuzba je podnijeta... (kada-kazes "mozda prije mjesec dana"-? da li si je dobio na odgovor? pravo odgovora na tuzbu je obligatorno; u primjerku tuzbe koja ti je dostavljena, trebalo da je naznacen datum prijema tuzbe u sudu). Ako uz poziv na rociste nisi dobio tuzbu na odgovor, opet otidji na rociste i prvo reci- "nisam dobio tuzbu, ne znam za sta me se tuzi i onda dodaj ovo odozgo- za svaki slucaj prigovaram zastarjelosti potrazivanja"
Ne znam kako sudovi u FBiH tretiraju rok zastarjelost ovog oblika potrazivanja- da li kao jednogodišnji iz člana 378/1/ ZOO, ili kao opšti- petogodišnji, iz čl, 371 ZOO FBiH (mislim da bi trebalo kao opšti, ali nebitno je sta ja mislim). Bitno je da se zastarjelost prekida podnošenjem tuzbe, no mislim da je u svakom slucaju nastupila zastarjelost, zbog proteka 5-godisnjeg roka, racunajuci taj rok od dana navodnog nastanka obaveze (2014) pa do dana podnošenja tuzbe (datum?).
Post Reply