pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#751 Re: pravni savjet

Post by bordo gandalf »

kuli1961 wrote: 15/01/2023 21:29
bordo gandalf wrote: 15/01/2023 08:11 Koliko se ceka na poziv za ostavinsku raspravu?
Dok ne dobijes poziv!
Kontaktiraj notara i trazi termin koji ti odgovara.
Kako da znamo koji notar nam je dodjeljen?
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#752 Re: pravni savjet

Post by NediM17 »

Poslace vam notar pozive.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#753 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

bordo gandalf wrote: 15/01/2023 21:51
kuli1961 wrote: 15/01/2023 21:29
Dok ne dobijes poziv!
Kontaktiraj notara i trazi termin koji ti odgovara.
Kako da znamo koji notar nam je dodjeljen?
Mislim da to mozes provjeriti u nadleznom opstinskom sudu
User avatar
Haris.ba
Posts: 24409
Joined: 08/09/2005 20:08

#754 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

kuli1961 wrote: 15/01/2023 08:10
No, ne/postojanje tog uvjerenja u casu obrade ugovora, NIJE smetnja da se ugovor provede u z.knjizi, jer samo provodjenjem tog ugovora u z.k., kupac postaje vlasnik tog stana. Dakle, ima nemara i na kupčevoj strani.
Najgora kombinacija- prodavac je lopuza, a kupac nemaran...
Sta je tu je, sto prije do advokata i sto prije tuzba protiv te druge banke.
Nista ga porezno uvjerenje ne bi spasilo. Prodavac je imao neki dug prema drugoj banci, nije prema drzavi. To uvjerenje se vadi da ti drzava ne bi dosla sa zakonskom hipotekom na nekretninu.

Jedino sto je kupca moglo spasiti jeste da se raspitao malo o prodavcu.
Dzontra_Volta
Posts: 6460
Joined: 20/01/2011 11:10

#755 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

Haris.ba wrote: 15/01/2023 22:02
kuli1961 wrote: 15/01/2023 08:10
No, ne/postojanje tog uvjerenja u casu obrade ugovora, NIJE smetnja da se ugovor provede u z.knjizi, jer samo provodjenjem tog ugovora u z.k., kupac postaje vlasnik tog stana. Dakle, ima nemara i na kupčevoj strani.
Najgora kombinacija- prodavac je lopuza, a kupac nemaran...
Sta je tu je, sto prije do advokata i sto prije tuzba protiv te druge banke.
Nista ga porezno uvjerenje ne bi spasilo. Prodavac je imao neki dug prema drugoj banci, nije prema drzavi. To uvjerenje se vadi da ti drzava ne bi dosla sa zakonskom hipotekom na nekretninu.

Jedino sto je kupca moglo spasiti jeste da se raspitao malo o prodavcu.
Nisam pravnik, ali valjda bi ga spasila predbiljezba u zk ulošku još dok nije ni kupio stan. Ako bi postojalo nešto sumnjivo, sud bi odbio upis predbilježbe.
Zašto to notar nije uradio, može se samo gatati.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24409
Joined: 08/09/2005 20:08

#756 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

Dzontra_Volta wrote: 15/01/2023 22:55 Nisam pravnik, ali valjda bi ga spasila predbiljezba u zk ulošku još dok nije ni kupio stan. Ako bi postojalo nešto sumnjivo, sud bi odbio upis predbilježbe.
Zašto to notar nije uradio, može se samo gatati.
Predviljezbom samo objavljujes svijetu da je sklopljen ugovor o prodaji. Jer dok se ne plati porez nema upisa vlasnistva. Ovako se upisujes u zk da trece strane znaju da je stan prodat.
Dzontra_Volta
Posts: 6460
Joined: 20/01/2011 11:10

#757 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

Haris.ba wrote: 15/01/2023 23:36
Dzontra_Volta wrote: 15/01/2023 22:55 Nisam pravnik, ali valjda bi ga spasila predbiljezba u zk ulošku još dok nije ni kupio stan. Ako bi postojalo nešto sumnjivo, sud bi odbio upis predbilježbe.
Zašto to notar nije uradio, može se samo gatati.
Predviljezbom samo objavljujes svijetu da je sklopljen ugovor o prodaji. Jer dok se ne plati porez nema upisa vlasnistva. Ovako se upisujes u zk da trece strane znaju da je stan prodat.
Pa da, i da treća strana bude obaviještena da se taj stan ne može koristiti za namirivanje dugova po nekoj drugoj osnovi.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24409
Joined: 08/09/2005 20:08

#758 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

Dzontra_Volta wrote: 16/01/2023 13:11
Haris.ba wrote: 15/01/2023 23:36

Predviljezbom samo objavljujes svijetu da je sklopljen ugovor o prodaji. Jer dok se ne plati porez nema upisa vlasnistva. Ovako se upisujes u zk da trece strane znaju da je stan prodat.
Pa da, i da treća strana bude obaviještena da se taj stan ne može koristiti za namirivanje dugova po nekoj drugoj osnovi.
Pa, ne bas. Komplikovano je. Duznik se ne moze spasiti rasprodajom imovine. Postoji i vjerovnicka zastita.

Banka koja se sudovala sa prodavcem nekretnine bi ovako vjerovatnije saznala da je prodavac dosao do love. Ali, sumnjam da bi odustala od upisa hipoteke.

Mozda bi ta banka kontaktirala kupca, pa bi kupac mogao otici prodavcu i nagovoriti ga na raskid kupoprodaje....
User avatar
xPaco1337
Posts: 1031
Joined: 30/09/2020 14:34

#759 Re: pravni savjet

Post by xPaco1337 »

Pitanje, posto koliko sam skontao ako pocetnik dobije 4 kaznena boda ponistava mu se vozacka a kakav je zakon kad prestanes biti pocetnik tj poslije 2god od polaganja.
User avatar
Staylezz
Posts: 181
Joined: 25/09/2020 13:49

#760 Re: pravni savjet

Post by Staylezz »

xPaco1337 wrote: 19/01/2023 12:59 Pitanje, posto koliko sam skontao ako pocetnik dobije 4 kaznena boda ponistava mu se vozacka a kakav je zakon kad prestanes biti pocetnik tj poslije 2god od polaganja.
Vozač koji u roku od dvije godine od dana sticanja prava da prvi put upravlja vozilom "B" kategorije, skupi četiri kaznena boda, vozačka dozvola će se oduzeti i poništiti. Smatrat će se da ta osoba nema položen vozački ispit te će ga morati ponovo polagati.

- Ako u roku od godinu zbog učinjenog prekršaja sakupite namanje sedam kaznenih bodova, morat ćete pohađati predavanja o posljedicama koje proizilaze iz nepoštivanja ili nepoznavanja saobraćajnih propisa.

Na predavanju ćete provesti ukupno 24 sata u periodu od šest dana, čime gubite svoje slobodno vrijeme koje možete provesti puno korisnije, a predviđena predavanja koštat će vas 250 KM.

Vozaču koji se ne odazove pozivu na predavanje privremeno će se oduzeti vozačka dozvola sve dok ne odsluša predavanja.

- Ukoliko u roku od godinu zbog učinjenih prekršaja skupite najmanje 10 kaznenih bodova, morat ćete nakon predavanja ići i na provjeru poznavanja saobraćajnih propisa, a vozačka dozvola će vam biti oduzeta dok ne položite ispit i dok ne protekne 30 dana.
User avatar
xPaco1337
Posts: 1031
Joined: 30/09/2020 14:34

#761 Re: pravni savjet

Post by xPaco1337 »

To je i dalje odgovor samo za Pocetnika, ili se dio sa 7 bodova odnosi na ostale ?
User avatar
Staylezz
Posts: 181
Joined: 25/09/2020 13:49

#762 Re: pravni savjet

Post by Staylezz »

xPaco1337 wrote: 19/01/2023 13:27 To je i dalje odgovor samo za Pocetnika, ili se dio sa 7 bodova odnosi na ostale ?
Odnosi se na ostale. Za početnike važi pravilo 4b.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#763 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

početnik+4 boda za prve dvije godine=nasilnička vožnja
kikilika
Posts: 258
Joined: 10/01/2011 22:41

#764 Re: pravni savjet

Post by kikilika »

odgovor za poznanika :D porezno uvjerenje u ovom slucaju je nebitno, jer se odnosi na zakonsku hipoteku, koje u ovom slucaju nema upisane u zk.; upis u C teretnom listu te druge banke ne bi trebalo da je hipoteka vec zabiljezba rjesenja o izvrsenju u korist banke kojoj je prodavac duzan; osnovna stvar je da li je u momentu zakljucenja ugovora o kupoprodaji i ugovora o hipoteci radi uknjizbe zaloznog prava u korist banke koja je finansirala kupca zk. ulozak bio “cist” - to znaci da nije bilo upisanih nikakvih tereta, predbiljezbi i sl., odnosno da parcela nije bila plombirana - ako je to slucaj reci poznaniku da kontaktira banku koja mu je odobrila kredit i neka trazi da pravna sluzba provjeri sta se desilo - interes je i te banke da se stan ne proda u izvrsnom postupku jer onda i oni trebaju svoj kredit proglasiti dospjelim jer ce se iz prodaje prvo oni namiriti jer imaju prvenstvo upisa; da je na vrijeme u zemljisnoj knjizi upisana predbiljezba da je poznanik kupio stan vjerovatno sud ne bi dozvolio izvrsenje na stanu, ovako se sve iskomplikovalo i pitanje je kakav ce sud zauzeti stav, ali svakako postoje sanse da se ospori upis te druge banke
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#765 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

što kada zaposlenik ne želi potpisati raskid ugovora o radu. Naime, zaposlenik je dao otkaz ugovora o radu, ali ne želi potpisati raskid ugovora.. kako to regulirati, je li poslodavac moze slobodno odjaviti radnika..... mora li postojati pisani raskid ugovora
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#766 Re: pravni savjet

Post by Sunculish »

teuta06 wrote: 08/02/2023 12:41 što kada zaposlenik ne želi potpisati raskid ugovora o radu. Naime, zaposlenik je dao otkaz ugovora o radu, ali ne želi potpisati raskid ugovora.. kako to regulirati, je li poslodavac moze slobodno odjaviti radnika..... mora li postojati pisani raskid ugovora

Ovdje mi tukne da zaposlenik traži da bude bjen :run:
User avatar
sime_cipol
Posts: 15992
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#767 Re: pravni savjet

Post by sime_cipol »

Da li dalja porodica ima pravo nasljedstva iza umrlog supruznika ako isti nisu imali djece? Ili sve ostaje zivom supruzniku?
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#768 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

sime_cipol wrote: 08/02/2023 14:19 Da li dalja porodica ima pravo nasljedstva iza umrlog supruznika ako isti nisu imali djece? Ili sve ostaje zivom supruzniku?
b) Drugi nasljedni red

Bračni partner i roditelji umrlog

Član 12

(1) Ostavinu umrlog koji nije ostavio potomke nasljeđuje njegov bračni partner i njegovi roditelji.

(2) Roditelji umrlog nasljeđuju jednu polovinu ostavine na jednake dijelove, a drugu polovinu ostavine nasljeđuje bračni partner umrlog.

(3) Ako iza umrlog nije ostao bračni partner, roditelji umrlog nasljeđuju cijelu ostavinu na jednake dijelove.
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#769 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

koji je sud nadležan za davanje dozvole za sklapanje braka, pretpostavljam prema mjestu prebivališta, boravišta predlagača-maloljetne osobe?
User avatar
sime_cipol
Posts: 15992
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#770 Re: pravni savjet

Post by sime_cipol »

teuta06 wrote: 08/02/2023 15:20
sime_cipol wrote: 08/02/2023 14:19 Da li dalja porodica ima pravo nasljedstva iza umrlog supruznika ako isti nisu imali djece? Ili sve ostaje zivom supruzniku?
b) Drugi nasljedni red

Bračni partner i roditelji umrlog

Član 12

(1) Ostavinu umrlog koji nije ostavio potomke nasljeđuje njegov bračni partner i njegovi roditelji.

(2) Roditelji umrlog nasljeđuju jednu polovinu ostavine na jednake dijelove, a drugu polovinu ostavine nasljeđuje bračni partner umrlog.

(3) Ako iza umrlog nije ostao bračni partner, roditelji umrlog nasljeđuju cijelu ostavinu na jednake dijelove.
Roditelji su umrli, imaju li brat i sestra pravo na nasljedstvo ili sve ide zivom supružniku?
moee
Posts: 1380
Joined: 07/06/2011 10:44

#771 Re: pravni savjet

Post by moee »

kikilika wrote: 21/01/2023 09:46 odgovor za poznanika :D porezno uvjerenje u ovom slucaju je nebitno, jer se odnosi na zakonsku hipoteku, koje u ovom slucaju nema upisane u zk.; upis u C teretnom listu te druge banke ne bi trebalo da je hipoteka vec zabiljezba rjesenja o izvrsenju u korist banke kojoj je prodavac duzan; osnovna stvar je da li je u momentu zakljucenja ugovora o kupoprodaji i ugovora o hipoteci radi uknjizbe zaloznog prava u korist banke koja je finansirala kupca zk. ulozak bio “cist” - to znaci da nije bilo upisanih nikakvih tereta, predbiljezbi i sl., odnosno da parcela nije bila plombirana - ako je to slucaj reci poznaniku da kontaktira banku koja mu je odobrila kredit i neka trazi da pravna sluzba provjeri sta se desilo - interes je i te banke da se stan ne proda u izvrsnom postupku jer onda i oni trebaju svoj kredit proglasiti dospjelim jer ce se iz prodaje prvo oni namiriti jer imaju prvenstvo upisa; da je na vrijeme u zemljisnoj knjizi upisana predbiljezba da je poznanik kupio stan vjerovatno sud ne bi dozvolio izvrsenje na stanu, ovako se sve iskomplikovalo i pitanje je kakav ce sud zauzeti stav, ali svakako postoje sanse da se ospori upis te druge banke
Da, ovo je meni najlogičnije, ali kod nas nema logike nigdje.
Siguran sam da je ZK koji je priložen u kupoprodajni ugovor (na dan kupoprodaje, odnosno upisa hipoteke banke kupca) bez tereta.

Jbg, nezgodno mi čovjeka zapitkivati šta se dešava oko toga jer mu sigurno nije lako. Nek mu je Bog na pomoći.

I da, ovo stvarno nije ona klasična 'pitam za jarana' 😁
Ko ne vjeruje, šaljem teretni list svog ZK izvatka :mrgreen:
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#772 Re: pravni savjet

Post by nlt »

Pitao sam već jednom ali nisam baš shvatio
Evo radi pojednostavljenja svega ovako je:
Recimo da smo jedna osoba i ja tužili nekoga i izgubili i troškovi su 1000 KM. E sad ta osoba želi da nastavi sa žalbama i ostalim, a ja želim da dignem ruke od svega.
Da li ovaj iznos od 1000 mojim povlačenjem iz postupka ja plaćam u ukupnom iznosu pa se "ganjam" sa drugom osobom da mi prizna trošak ili ja plaćam " svoj dio" odnosno u ovom primjeru 500 KM i onda neka oni rade šta hoće i kako hoće?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#773 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

nlt wrote: 14/02/2023 20:49 Pitao sam već jednom ali nisam baš shvatio
Evo radi pojednostavljenja svega ovako je:
Recimo da smo jedna osoba i ja tužili nekoga i izgubili i troškovi su 1000 KM. E sad ta osoba želi da nastavi sa žalbama i ostalim, a ja želim da dignem ruke od svega.
Da li ovaj iznos od 1000 mojim povlačenjem iz postupka ja plaćam u ukupnom iznosu pa se "ganjam" sa drugom osobom da mi prizna trošak ili ja plaćam " svoj dio" odnosno u ovom primjeru 500 KM i onda neka oni rade šta hoće i kako hoće?
Do casa donosenja presude kojom ste vas dvojica/dvoje obavezani da suprotnoj strani platite trosak od 1000 KM, obojica/oboje ste tzv solidarni duznici prema suprotnoj strani ( u presudi cak ne mora pisati -duzni su da solidarno plate 1000 KM troskova postupka").To znaci da suprotna strana od bilo koga od vas dvojice/dvoje moze zahtijevati isplatu cjelokupne sume troskova, a onaj koji sve isplati sve ima pravo da od svog "suduznika" trazi namirenje npr. polovine(regres). Ako se prije pravosnaznosti presude zeli dobrovoljno izmiriti obaveza placanja troska, moze se platiti sve sa pravom pomenutog regresa. Moze se platiti i dio, kako ti navodis polovina, tj. 500 KM, no da li je tvoja obaveza bas 500 ili 450 ili 700 KM, sad je nemoguce reci. U velikom broju slucajeva, dio troska postupka koji otpada na jednu od stranaka koja je izgubila spor, se utvrdjuje obzirom na prirodu i sadrzinu tuzbenog zahtjeva, a s tim u vezi i prema vasem procesnom polozaju, tj da li ste obicni suparnicari, ili nuzni ili jedinstveni, da dalje ne razglabam o tome.
U svakom slucaju, ako ti ne zelis dalje- zalba itd...za dalji nastanak troskova postupka ne odgovaras, tj ti dalji troskovi otpadaju iskljucivo na stranku koja nastavlja sa postupkom.
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#774 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

tko je osnivač javne ustanove doma zdravlja? tko nadzire rad?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24409
Joined: 08/09/2005 20:08

#775 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

teuta06 wrote: 06/03/2023 08:07 tko je osnivač javne ustanove doma zdravlja? tko nadzire rad?
U FBiH moze biti opcina ili kanton.

Na sta mislis ko nadzire rad? Mislis na upravni odbor kao nadzorni organ (jer se primjenjuju propisi o ustanovama)?
Post Reply