pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
ferratilis
Posts: 7224
Joined: 25/11/2013 16:48

#701 Re: pravni savjet

Post by ferratilis »

Hvala na odgovoru, nisam se sjetio tog Zakona a stvarnim pravima :thumbup:
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#702 Re: pravni savjet

Post by Sociolog »

Pozz ekipa
Koliko kostaju troskovi Apostile pecata iz suda...za dokumenat iz Policije o uvjerenju o nekaznjavanju?
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#703 Re: pravni savjet

Post by purgatorio »

Pozdrav.

Stan kupljen prije zaključenja braka hipotekarnim stambenim kreditom, da li isti predstavlja bračnu stečevinu, ukoliko su supružnici bili u vezi tokom kupnje stana, bez obzira što brak nije bio zaključen u tom momentu, već neko vrijeme nakon toga?
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#704 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

purgatorio wrote: 06/11/2022 07:45 Pozdrav.

Stan kupljen prije zaključenja braka hipotekarnim stambenim kreditom, da li isti predstavlja bračnu stečevinu, ukoliko su supružnici bili u vezi tokom kupnje stana, bez obzira što brak nije bio zaključen u tom momentu, već neko vrijeme nakon toga?
Ako je kredit otplaćivan u toku braka, spada. Ne po automatizmu, ali ima osnova za tužbu.
vanjki
Posts: 1789
Joined: 26/10/2006 17:37

#705 Re: pravni savjet

Post by vanjki »

Pozdrav raja..Treba mi savjet..Dobio sam rjesenje o izvrsenju od Eroneta zbog nekog duga iz 2011...Na rjesenju nije navedeno kako da platim ovaj dug..Sta mi je ciniti tj.zelim samo da sve platim?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#706 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

vanjki wrote: 07/11/2022 18:10 Pozdrav raja..Treba mi savjet..Dobio sam rjesenje o izvrsenju od Eroneta zbog nekog duga iz 2011...Na rjesenju nije navedeno kako da platim ovaj dug..Sta mi je ciniti tj.zelim samo da sve platim?
Od Eroneta ne mozes dobiti nikakvo rjesenje o izvrsenju, vec samo od suda.
Ako je od datuma nastanka duga, kako ti kazes 2011- godine pa do dana podnosenja prijedloga za dozvolu izvrsenja SUDU, proslo vise od 1 godine- clan 378. stav 1. tačka 3 Zakona o obligacionim odnosima, a najvise 5 godina- član 371 istog Zakona, protiv tog rjesenja napiši jednostavan prigovor da je potrazivanje zastarjelo i uspjećeš- nećeš ništa platiti.
Ako potrazivanje nije zastarjelo, pozovi najblizu poslovnicu Eronet, pitaj za broj bankovnog racuna i uplati im, a u polju svrha- napisi potrazivanje po rjesenju o izvrsenju br..... Plati glavni dug, kamatu i troskove, kako i stoji u tom "rjesenju".
vanjki
Posts: 1789
Joined: 26/10/2006 17:37

#707 Re: pravni savjet

Post by vanjki »

kuli1961 wrote: 07/11/2022 20:10
vanjki wrote: 07/11/2022 18:10 Pozdrav raja..Treba mi savjet..Dobio sam rjesenje o izvrsenju od Eroneta zbog nekog duga iz 2011...Na rjesenju nije navedeno kako da platim ovaj dug..Sta mi je ciniti tj.zelim samo da sve platim?
Od Eroneta ne mozes dobiti nikakvo rjesenje o izvrsenju, vec samo od suda.
Ako je od datuma nastanka duga, kako ti kazes 2011- godine pa do dana podnosenja prijedloga za dozvolu izvrsenja SUDU, proslo vise od 1 godine- clan 378. stav 1. tačka 3 Zakona o obligacionim odnosima, a najvise 5 godina- član 371 istog Zakona, protiv tog rjesenja napiši jednostavan prigovor da je potrazivanje zastarjelo i uspjećeš- nećeš ništa platiti.
Ako potrazivanje nije zastarjelo, pozovi najblizu poslovnicu Eronet, pitaj za broj bankovnog racuna i uplati im, a u polju svrha- napisi potrazivanje po rjesenju o izvrsenju br..... Plati glavni dug, kamatu i troskove, kako i stoji u tom "rjesenju".
Hvala na odgovoru. Nisam se dobro izrazio a mislio sam od suda. Presuda je donesena 27.1.2016 a rjesenje o izvrsenju je doneseno sredinom januara 2022..Znaci nije zastarjelo?...Mozda da najbolje odem u Sud i pitam kako ovo platiti?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#708 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

vanjki wrote: 07/11/2022 20:25
kuli1961 wrote: 07/11/2022 20:10

Od Eroneta ne mozes dobiti nikakvo rjesenje o izvrsenju, vec samo od suda.
Ako je od datuma nastanka duga, kako ti kazes 2011- godine pa do dana podnosenja prijedloga za dozvolu izvrsenja SUDU, proslo vise od 1 godine- clan 378. stav 1. tačka 3 Zakona o obligacionim odnosima, a najvise 5 godina- član 371 istog Zakona, protiv tog rjesenja napiši jednostavan prigovor da je potrazivanje zastarjelo i uspjećeš- nećeš ništa platiti.
Ako potrazivanje nije zastarjelo, pozovi najblizu poslovnicu Eronet, pitaj za broj bankovnog racuna i uplati im, a u polju svrha- napisi potrazivanje po rjesenju o izvrsenju br..... Plati glavni dug, kamatu i troskove, kako i stoji u tom "rjesenju".
Hvala na odgovoru. Nisam se dobro izrazio a mislio sam od suda. Presuda je donesena 27.1.2016 a rjesenje o izvrsenju je doneseno sredinom januara 2022..Znaci nije zastarjelo?...Mozda da najbolje odem u Sud i pitam kako ovo platiti?
E, to je sad nešto drugo- izvršenje na osnovu pravosnažne presude....
S obzirom na odredbu člana 21. stav 3. ZIP F BiH, mislim da nema zastarjelosti.
Ne vrijedi ici u sud, jer sud ne zna broj racuna tražioca izvršenja. Ako hoćeš da izmiris cjelokupnu tražbinu, postupi kako sam ti predlozio u prethodnom postu.
vanjki
Posts: 1789
Joined: 26/10/2006 17:37

#709 Re: pravni savjet

Post by vanjki »

kuli1961 wrote: 07/11/2022 20:44
vanjki wrote: 07/11/2022 20:25

Hvala na odgovoru. Nisam se dobro izrazio a mislio sam od suda. Presuda je donesena 27.1.2016 a rjesenje o izvrsenju je doneseno sredinom januara 2022..Znaci nije zastarjelo?...Mozda da najbolje odem u Sud i pitam kako ovo platiti?
E, to je sad nešto drugo- izvršenje na osnovu pravosnažne presude....
S obzirom na odredbu člana 21. stav 3. ZIP F BiH, mislim da nema zastarjelosti.
Ne vrijedi ici u sud, jer sud ne zna broj racuna tražioca izvršenja. Ako hoćeš da izmiris cjelokupnu tražbinu, postupi kako sam ti predlozio u prethodnom postu.
Ok..a kako ce sud znati da sam izmirio obaveze i kako platiti sudske troskove..mislim hocu da budem izbrisan da sam duzan
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#710 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

vanjki wrote: 07/11/2022 20:48
kuli1961 wrote: 07/11/2022 20:44
E, to je sad nešto drugo- izvršenje na osnovu pravosnažne presude....
S obzirom na odredbu člana 21. stav 3. ZIP F BiH, mislim da nema zastarjelosti.
Ne vrijedi ici u sud, jer sud ne zna broj racuna tražioca izvršenja. Ako hoćeš da izmiris cjelokupnu tražbinu, postupi kako sam ti predlozio u prethodnom postu.
Ok..a kako ce sud znati da sam izmirio obaveze i kako platiti sudske troskove..mislim hocu da budem izbrisan da sam duzan
Pa.. u toj presudi vjerovatno pise- "obavezuje se vanjki da eronetu plati X KM na ime glavnog duga, kamatu na glavni dug za period OD-DO i troskove u iznosu od XY KM", zar ne?
Ako uplatis uplatnicom, mozes sudu dostaviti 1 kopiju uplatnice uz podnesak- "sve sam izmirio, obustavite postupak" i to je to.
vanjki
Posts: 1789
Joined: 26/10/2006 17:37

#711 Re: pravni savjet

Post by vanjki »

Ok..hvala puno
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#712 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

:thumbup:
vanjki wrote: 07/11/2022 21:23 Ok..hvala puno
senturk
Posts: 552
Joined: 02/04/2013 23:48
Location: all roads lead to rome...

#713 Re: pravni savjet

Post by senturk »

Pozz,, pitanje za upućene, ugovor o radu potpisan na 40 radnih sati,,i poslodavac udje i kaze da ako inspekcija dodje da se laže da su subote neradne,, kakve malverzacije se tu vrše i da li sam dužan ja te subote raditi,,napominjem,,plata je fiksna bez obzira na broj radnih dana i sati...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58436
Joined: 03/08/2010 19:04

#714 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

...
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#715 Re: pravni savjet

Post by EasyMan »

Mora li se obrt zatvarati ako vlasnik ide u penziju, a misli nastaviti raditi po 4 sata na ugovor u penziji? Radnika bi postavio za voditelja obrta. Prvo mu rekli da moze da se odjavi pa prijavi opet kad ode u penziju, a sad mu kazu da mora zatvoriti obrt.
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#716 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

Može li netko objasniti zemljišni dug, neki primjer iz prakse, jer ga baš ne shvaćam :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#717 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

teuta06 wrote: 30/11/2022 12:51 Može li netko objasniti zemljišni dug, neki primjer iz prakse, jer ga baš ne shvaćam :)
Je li ti baš treba u praksi, ili ono teorijski da položiš neki ispit?

Iako mu nije to samo svrha - ali mi nekako najprigodnije za privredu, imaš investitora sa nekim projektom ali bez love. I on ima zemljište. I treba mu vrijednosni papir da može nekome ponuditi za lovu, a iza kojeg stoji "neka veća sigurnost" - nekretnina ili u vlasništvu, ili pravo građenja. I onda taj vrijednosni papir može da ima svoj život ko i svaki vrijednosni papir, s time da imaš tu neku mjesečnu rentu.

Suštinski je jedna od opcija likvidnosti mimo otići u banku i uzeti kredit.

Ja na to gledam ko na fazon kad je Njemac sjeo i skontao kako bi bilo da napravimo neki fazon da hipoteka ne bude akcesorna - i tako je nastao zemljišni dug.
Last edited by Haris.ba on 01/12/2022 12:23, edited 2 times in total.
User avatar
JMGuti
Posts: 336
Joined: 26/04/2010 23:25

#718 Re: pravni savjet

Post by JMGuti »

senturk wrote: 09/11/2022 22:27 Pozz,, pitanje za upućene, ugovor o radu potpisan na 40 radnih sati,,i poslodavac udje i kaze da ako inspekcija dodje da se laže da su subote neradne,, kakve malverzacije se tu vrše i da li sam dužan ja te subote raditi,,napominjem,,plata je fiksna bez obzira na broj radnih dana i sati...
Nisi ti dužan raditi ništa više od 40 radnih sati. Druga je stvar što ako to ne želiš, vjerovatno ćeš fasovati i otkaz. Ja sam 28 mjeseci radio na ugovoru od 168 sati mjesečno, a realno smo radili 240 sati mjesečno najmanje, obzirom da smo imali 20 radnih dana mjesečno u smjenama od 12 sati. Po ugovoru ja nisam bio dužan raditi, po dogovoru jesam ;-) Tih 2000 prekovremenih mi nikad nisu platili. Imam još otprilike godinu dana da podignem tužbu.
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#719 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

Haris.ba wrote: 01/12/2022 12:05
teuta06 wrote: 30/11/2022 12:51 Može li netko objasniti zemljišni dug, neki primjer iz prakse, jer ga baš ne shvaćam :)
Je li ti baš treba u praksi, ili ono teorijski da položiš neki ispit?

Iako mu nije to samo svrha - ali mi nekako najprigodnije za privredu, imaš investitora sa nekim projektom ali bez love. I on ima zemljište. I treba mu vrijednosni papir da može nekome ponuditi za lovu, a iza kojeg stoji "neka veća sigurnost" - nekretnina ili u vlasništvu, ili pravo građenja. I onda taj vrijednosni papir može da ima svoj život ko i svaki vrijednosni papir, s time da imaš tu neku mjesečnu rentu.

Suštinski je jedna od opcija likvidnosti mimo otići u banku i uzeti kredit.

Ja na to gledam ko na fazon kad je Njemac sjeo i skontao kako bi bilo da napravimo neki fazon da hipoteka ne bude akcesorna - i tako je nastao zemljišni dug.
ma treba mi za ispit, ali lakše je naravno ako najprije shvatim kako to funkcionira u praksi. Ja ne razumijem ta davanja iz zemljišnog duga, znači netko se obaveže da će nosiocu prava davati mjesečnu rentu na osnovu neke nekretnine?

zanima me još jedno pitanje, inače iz života, poslanici u Dom naroda FBiH i BiH, oni kad se biraju iz skupština kantona odnosno parlamenta fbih, jesu oni istovremeno i zastupnici i kantonalne skupštine i Doma naroda FBiH?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#720 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

teuta06 wrote: 07/12/2022 12:03 zanima me još jedno pitanje, inače iz života, poslanici u Dom naroda FBiH i BiH, oni kad se biraju iz skupština kantona odnosno parlamenta fbih, jesu oni istovremeno i zastupnici i kantonalne skupštine i Doma naroda FBiH?
Jesu zastupnici u skupstini kantona - delegati u domu naroda FBiH.

Dom naroda BiH su samo delegati tog doma.
teuta06 wrote: 07/12/2022 12:03
ma treba mi za ispit, ali lakše je naravno ako najprije shvatim kako to funkcionira u praksi. Ja ne razumijem ta davanja iz zemljišnog duga, znači netko se obaveže da će nosiocu prava davati mjesečnu rentu na osnovu neke nekretnine?
Ne bas na osnovu nekretnine. Vise mi tacnije povezano sa tom nekretninom.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#721 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Haris.ba wrote: 07/12/2022 12:05 Jesu zastupnici u skupstini kantona - delegati u domu naroda FBiH.

Dom naroda BiH su samo delegati tog doma.
Ne poznajem dovoljno dobro postupak izbora delegata iz FBiH (izvorno iz kantonalnih parlamenata, pa preko DN P FBiH) u Dom naroda PS BiH, pa bih cijenio ako citirano mozes pojasniti.
Nekako mi se kosi sa prostom logikom, tj, sukobom interesa i načelno nedozvoljenom dvostrukom funkcijom mi se cini situacija da je zastupnik kantonalnog parlamenta (skupstine) istovremeno i delegat u Domu naroda Parlamenta F BiH. Ovo izricito zabranjuje član 1.8. tačka 3 IZ BiH? Istina, stav 4 istog clana dozvoljava da jedno lice ima jednu neposrednu i jednu posrednu funkciju. No nameće mi se pitanje je da li je to neka vrsta dozvoljenog izuzetka ili uobicajeno ponasanje kantonalnih zastupnika u kantonalnim skupštinama? Da li zastupnici kantonalnih parlamenata koriste tu blagodet zakona (član 1.8.stav 4 IZ BiH) pa je jedan zakonski izuzetak postao pravilo?
Stavise, član 10.11. IZ BiH (potpoglavlje B- o postupku izbora delegata u DN P FBiH) definiše da:
"Predstavnici iz reda bošnjačkog, hrvatskog, srpskog naroda i reda ostalih u svakoj skupštini kantona biraju delegate iz svog konstitutivnog naroda u tom kantonu."
Dakle, biraju delegate iz svog konstitutivnog naroda a ne izmedju sebe. Po samoj definiciji, pojam delegata podrazumijeva da nekog "izvana" (izvan parlamenta) delegira (izborom) clan tijela nadleznog za delegiranje (zastupnik), a ne da taj zastupnik bira/delegira nekog ravnom sebi- drugog zastupnika iz istog naroda.
Gdje grijesim, ako grijesim?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#722 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

Član 8

(1) Delegate Doma naroda biraju kantonalne skupštine proporcionalno nacionalnoj strukturi stanovništva. Oni se biraju iz reda njihovih predstavnika, ako drugačije nije predviđeno zakonom.
(2) Broj delegata za Dom naroda koji se biraju u svakom kantonu srazmjeran je broju stanovnika kantona, s tim što se broj, struktura i način izbora delegata utvrđuju zakonom.

(3) U Domu naroda bit će najmanje jedan Bošnjak, jedan Hrvat, jedan Srbin i jedan delegat iz reda Ostalih iz svakog kantona koji ima najmanje jednog takvog zastupnika u svom zakonodavnom tijelu.

(4) Delegate Bošnjake, Hrvate i Srbe iz svakog kantona biraju zastupnici iz reda tog konstitutivnog naroda u skladu sa izbornim rezultatima u zakonodavnom tijelu tog kantona, a izbor delegata iz reda ostalih uredit će se zakonom.

(5) U Domu naroda ne može vršiti funkciju delegata ni jedan zastupnik u Zastupničkom domu niti vijećnik općinskog vijeća.
Ovo je Ustav FBIH
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#723 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Ok , hvala, jasno je.
Nisam bas uvjeren da je to dobro, ali sta je tu je- Ustav je Ustav!
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#724 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

ja sam iz sličnog razloga pitala, jer mi je logika namećala da kada zastupnici u kantonalnoj skupštini delegiraju u Dom naroda FBiH, da delegiraju nekoga izvana sama skupštine. Nedavno sam se zapitala je li to stvarno tako ili zastupnici vrše dvostruku funkciju u kantonalnoj skupštini i Domu naroda
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#725 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

Ako ćemo gledati šta je "pravednije", onda je to definitivno izbor delegata u federalni Dom naroda, jer je te delegate narod izabrao na izborima.
Oni u državnom Domu naroda su obično stranački uhljebi koji su izgubili izbore za druge pozicije, pa ih stranka uvalila u Dom naroda.
Post Reply