pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#676 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

kuli1961 wrote: 07/10/2022 22:55
kakavdanakneiskustvu wrote: 07/10/2022 15:54

hvala,presuda o razvodu braka koju u jednom dijelu druga osoba na poštuje

ne mže se otvoritti ovaj link
VIDI PM!
:thumbup:
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#677 Re: pravni savjet

Post by nlt »

Kako ide ako npr više osoba su tužitelji. Eto zbog računice recimo 2 osobe i izgubili su na sudu. E sad ako recimo dosuđen je iznos troškova koje ovi moraju platiti. Postoji li mogućnost da jedna osoba odustane i ne želi se dalje ganjati sa višim sudovima i žalbama itd i kako se onda posmatraju ovi troškovi. Ako su recimo troškovi postupka 1 000 KM. Može li se jedna osoba povući i platiti "svoj dio" 500 KM ili?
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#678 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Do momenta u kojem je ta osoba u postupku, solidarno odgovara za troskove. Dakle, svako od njih je duzan platiti sve, pa onda ima pravo regresa prema ostalim obveznicima. U sustini, refena.
Ako ta osoba ne zeli ici dalje, biduci troskovi se na nju ne odnose.
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#679 Re: pravni savjet

Post by nookey »

Pozdrav svima.
Molim vas ako neko ima da nas uputi stvarno bi bio jako zahvalan.
Moj jedan rodjak je kupio zemlju i kucu koji nisu bili legalizovani prije desetak godina sa namjerom da legalizuje.
U medjuvremenu je sredio kucu i tu zivi tih desetak godina.
Prethodni korisnik od kojeg je kupio je tu od ‘90 godine zivio.
Sada kada je krenuo da legalizuje ispostavilo se da to zemljiste na kojem je kuca ima preko 40 vlasnika koji su razasuti po svijetu i fakticki je nemoguce ih sve naci kako bi otkupio zemlju.
Sta se ovdje moze uraditi?
Kako kupiti zemlju?
I jos jedno pitanje, moze li on legalizovati objekat koji je izgradio prije kupovine zemlje jer nas to ubjedjuju neki prijatelji mada mi nema logike?
Hvala unaprijed na odgovorima.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#680 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Ne poznajem dobro zakonsku regulativu Federacije BiH (ako se radi o FBiH) u pogledu legalizacije bespravno izgradjenih objekata. Kako god bilo, siguran sam da je jedan od neophodnih uslova to da su rijeseni imovinskopravni odnosi. To znaci da je graditlej objekta vlasnik zemljista na kome je objekat izgradjen.
Posto je u zk.ulosku (gruntovnici) kao suvlasnici upisan veliki broj lica, za koje se mahom ne zna stvarno prebivaliste, niti da li su neki od njih uopste zivi, bice neophodno pokrenuti parnicni postupak protiv svih njih, tj. tuzbom traziti utvrdjenje da je tvoj rodjak vlasnik zemljista po nekom od dozovoljenih pravnih osnova- npr. gradjenjem na tudjem zemljistu ili odrzajem, ili pak nesto trece.
Posto je ime i prezime i adresa, naravno, bitan element tuzbe (da bi se tuzba tuzenom mogla dostaviti na odgovor), savjetovao bih da se angazuje strucna pomoc, tj. advokat.
Ja bih postupio ovako:
za svako a realno meni ili mom prodavcu nepoznato lice (prema njegovom/njenom imenu i prezimenu iz zk.uloska), od nadleznog MUP bih trazio podatak o zadnjem prijavljenom prebivalistu. Po nekom pravilu, MUP nece dostaviti taj podatak, pozivajuci se na obaveze iz Zakona o zastiti licnih podataka. Kada od MUP dobijem takav negativan odgovor, tuzbu bih ipak napisao protiv svih tih lica: "tuzeni XY, adresa nepoznata i nedostupna tuzitelju", ostali sadrzaj tuzbe klasika, a uz tuzbu bih, pored ostalih potrebnih dokaza dostavio i taj negativni odgovor od MUP i trazio da sud nalozi MUP-u da se dostave trazeni podaci, tj. adrese svih tuzenih. Tek tada MUP stvarno dostavlja raspolozive podatke/adrese.
E sad, ova stvar se vrlo lako moze zakomplikovati, jer npr. neki od tuzenih je preminuo, iza njega su ostali nasljednici, koji umjesto tog preminulog moraju biti tuzeni. Dakle, ako se utvrdi da je nek od tuzenih preminuo, mora se utvrditi je li iza njega proveden ostavinski postupak i ko su mu nasljednici ,gdje su (adrese) pa onda njih obuhvatiti tuzbom. Tek kada se to pitanje rijesi, nastavja se sa postupkom...
Moguce skracenje ovog teskog i vremenski duzeg dijela postupka je i da se kao tuzeni oznace sva ta lica, samo naznaci da su nepoznatog prebivalista i od suda traziti da im postavi punomocnika za poseban slucaj, bez ovog "adrese iz MUP" dijela. No, ne znaci da ce sud to prihvatiti.
Posto tvoj rodjak ocito nije zemljisnoknjizni vlasnik zemlje, već vanknjizni vlasnik (sto nije od znacaja za postupak legalizacije), misljenja sam da ne moze legalizovati kucu, jer, kako sam i rekao, jedan od uslova za legalizaciju je da su rijeseni imovinskopravni odnosi (graditelj upisan u gruntovnici kao vlasnik zemlje 11).
Ako sam u cemu pogrijesio, bilo bi dobro da me neko od forumasa, koji su dobro upuceni u FBiH legislativu legalizacije, ispravi, dopuni.
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#681 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

Meni nije jasno kako je kupio kuću i zemlju, a da nije znao da ima više vlasnika. Sva kupovina nekretnina ide preko notara koji pribavlja svjež zk izvadak i u njemu stoji vlasništvo.
U svakom slučaju, teško će taj rođak to sam odraditi, pogotovo ne na osnovu savjeta s foruma.
Advokata angažovati i to nekog vrsnog imovinca i nek on dalje radi. Mada vjerujem da će se to odužiti i da neće biti jeftino.
Dobra je stvar što sada ima Zakon o stvarnim pravima u Federaciji BiH, koji puno olakšava stvari u određenim situacijama sličnoj ovoj koju si opisao.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#682 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Dzontra_Volta wrote: 14/10/2022 19:00 Meni nije jasno kako je kupio kuću i zemlju, a da nije znao da ima više vlasnika. Sva kupovina nekretnina ide preko notara koji pribavlja svjež zk izvadak i u njemu stoji vlasništvo.
U svakom slučaju, teško će taj rođak to sam odraditi, pogotovo ne na osnovu savjeta s foruma.
Advokata angažovati i to nekog vrsnog imovinca i nek on dalje radi. Mada vjerujem da će se to odužiti i da neće biti jeftino.
Dobra je stvar što sada ima Zakon o stvarnim pravima u Federaciji BiH, koji puno olakšava stvari u određenim situacijama sličnoj ovoj koju si opisao.
Kaze da je nekretnina kupljena prije 10 tak godina, dakle, mirne duse dodati jos 2-5 godina to, pa se otprilike poklapa sa pocetkom rada notara, kada se nije znalo ni ko pije ni ko placa u notarijatu, a klepalo se ne lopatom, nego bagerom!
Dakle, velika je vjrovatnoca da je bila sifra "sve moze, samo plati". Stoga, kontam da je kupljeno po posjedovnom stanju (kopija plana+ p.list), koje je evidentirano po AF snimku, tj na osnovu aerofotogrametrijskog snimka, kojih je bilo nekoliko u zadnje dvije dekade...A mozda j uopste nema notarski obradjene isprave, tj notarskog ugovora... ko zna
Nebitno je, kupac nije upisan u gruntu kao vlasnik zemljista i slijedi mu probatio diabolica, tj. djavolsko dokazivanje..
Ne vidim kako bi mu ZSP mogao olaksati stvar, kupac prvenstveno ima vrlo ozbiljan problem procesne prirode- ko mu je i gdje mu se nalaze tuzenici...
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#683 Re: pravni savjet

Post by nookey »

Otprilike to su mu i rekli advokati, treba podnijeti tuzbu.
A ne znam sve detalje ali taj prethodni korisnik je imao papire da je napravio nelegalni objekat na drzavnoj zemlji, medjutim restitucijom ako sam pogodio rijec je vraceno ovim nekakvim vlasnicima…
A ima li opcija obzirom da je prethodni korisnik bio vise od dvadeset godina pa onda i rodjak jos deset jesu li ovi vlasnici mogli izgubiti vlasnistvo nad zemljom zanemarivanjem ili kako se to vec zove?
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#684 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

govoris o "zanemarivanju"- da, to je odrzaj, lat.-usucapio- o kome sam prvotno pisao. U rok za odrzaj- redovni/vanredni, uracunava se rok mog prethodnika, dakle, racunace se vrijeme koje se odnosi na prodavca.
A sto se tice restitucije, o tome zaista nemam pojma da kao pravni institut postoji u F BiH, pa je bolje da nista ne pisem, promasicu. A ako i postoji, moze biti od ogromnog uticaja na odrzaj...
Ako tvoj rodjak zaista zeli da rijesi pitanje kuce i zemlje, a trebalo bi, da taj teret ne prebacuje na svoje buduce nasljednike, on prosto MORA angazovati advokata i to ne danas ili sutra, vec juce!
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#685 Re: pravni savjet

Post by nookey »

Hvala svima na pomoci, ide advokat, pa nadat se da nece otici u nedogled.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#686 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Zanima me jedna stvar,kad se preda prijedlog za izvršenje presude ,može li se putem portala pravosuđe.ba pratiti tok tog procesa,slično kada je u pitanju sudski postupak
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#687 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#688 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Potreban savjet.U braku je kupljen stan iz kojeg je samovoljno jedno od supružnika iselio.Obe osobe i nakon napuštanja stana od strane jedne osobe imaju ključ od brave ulaznih vrata stana.Supružnik koji boravi u stanu već nekoliko puta prijavljuje policiji kradje i nestanak ličnih stvari.Šta je činiti sa bravom vrata osobi koja boravi u stanu jer su počeli nestajati bitni dokumenti??Da li zamijeniti bravu i o tome upoznati osobu koja je suvlasnik stana?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10590
Joined: 10/03/2022 22:16

#689 Re: pravni savjet

Post by ZoomZoomKiwi »

Ko je vlasnik stana u “na papiru”?

Ako su oba supružnika, ne smije se mijenjati brava. A o tim krađama obavezno obavjestiti nadležni MUP svaki put.

Za dalje, samo savjet kod advokata i u borbu.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#690 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

EFD22 wrote: 24/10/2022 19:12 Ko je vlasnik stana u “na papiru”?

Ako su oba supružnika, ne smije se mijenjati brava. A o tim krađama obavezno obavjestiti nadležni MUP svaki put.

Za dalje, samo savjet kod advokata i u borbu.
Vlasnici stana su obe osobe,suvlasnici

Zadnja krađa je bilakrađa dokumenata,reakcija policajca je pa niko to neće tražiti.Došlo je do toga da ne smijem ostaviti ništa imalo vrijedno kad nisam u stanu
User avatar
holowey
Posts: 8439
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#691 Re: pravni savjet

Post by holowey »

kakavdanakneiskustvu wrote: 24/10/2022 19:27
EFD22 wrote: 24/10/2022 19:12 Ko je vlasnik stana u “na papiru”?

Ako su oba supružnika, ne smije se mijenjati brava. A o tim krađama obavezno obavjestiti nadležni MUP svaki put.

Za dalje, samo savjet kod advokata i u borbu.
Vlasnici stana su obe osobe,suvlasnici

Zadnja krađa je bilakrađa dokumenata,reakcija policajca je pa niko to neće tražiti.Došlo je do toga da ne smijem ostaviti ništa imalo vrijedno kad nisam u stanu
zao mi je sto ti se to desava...ali kad je vec takva situacija, u banci iznajmi sef i najbitnije dokumente i vrijednosti tamo cuvaj... nekad se to placalo 5 maraka mjesecno... ili ako imas neku rodbinu kojoj vjerujes, ostavi kod njih...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#692 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

holowey wrote: 25/10/2022 10:33
kakavdanakneiskustvu wrote: 24/10/2022 19:27

Vlasnici stana su obe osobe,suvlasnici

Zadnja krađa je bilakrađa dokumenata,reakcija policajca je pa niko to neće tražiti.Došlo je do toga da ne smijem ostaviti ništa imalo vrijedno kad nisam u stanu
zao mi je sto ti se to desava...ali kad je vec takva situacija, u banci iznajmi sef i najbitnije dokumente i vrijednosti tamo cuvaj... nekad se to placalo 5 maraka mjesecno... ili ako imas neku rodbinu kojoj vjerujes, ostavi kod njih...
da,razmišljao sam o tome oko sefa,a s druge strane m nestajala,tačnije ukradena,odjeća,obuća

hvala na savjetu,vjerovatno ću oko dokumenata tako i uraditi
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#693 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Da li je zloupotreba tudjeg dokumenta krivično djelo i ako jeste,po kojem članu krivičnog zakona FBiH ?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10590
Joined: 10/03/2022 22:16

#694 Re: pravni savjet

Post by ZoomZoomKiwi »

Zavisi šta je zloupotreba, tj. na koji način je dokument zloupotrebljen. Može se kvalifikovati na razne načine, od falsificiranja javne isprave, lažnog predstavljanja pa sve do krađe identiteta ili neke vrste prevare/obmane.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#695 Re: pravni savjet

Post by pinkman »

kakavdanakneiskustvu wrote: 24/10/2022 19:27
EFD22 wrote: 24/10/2022 19:12 Ko je vlasnik stana u “na papiru”?

Ako su oba supružnika, ne smije se mijenjati brava. A o tim krađama obavezno obavjestiti nadležni MUP svaki put.

Za dalje, samo savjet kod advokata i u borbu.
Vlasnici stana su obe osobe,suvlasnici

Zadnja krađa je bilakrađa dokumenata,reakcija policajca je pa niko to neće tražiti.Došlo je do toga da ne smijem ostaviti ništa imalo vrijedno kad nisam u stanu
Raspitaj se mozes li kameru ugraditi obzirom da nisi 100% vlasnik
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#696 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

EFD22 wrote: 25/10/2022 23:57 Zavisi šta je zloupotreba, tj. na koji način je dokument zloupotrebljen. Može se kvalifikovati na razne načine, od falsificiranja javne isprave, lažnog predstavljanja pa sve do krađe identiteta ili neke vrste prevare/obmane.
Zloupotrijebljen na način da se tim dokumentom bez saglasnosti osobe čiji je dokument drugoj osobi omogućilo dobijanje dokumenta koje ne bi mogao dobiti bez saglasnosti ili dokumenta koji je ukraden i zloupotrijebljen
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#697 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

pinkman wrote: 26/10/2022 00:02
kakavdanakneiskustvu wrote: 24/10/2022 19:27

Vlasnici stana su obe osobe,suvlasnici

Zadnja krađa je bilakrađa dokumenata,reakcija policajca je pa niko to neće tražiti.Došlo je do toga da ne smijem ostaviti ništa imalo vrijedno kad nisam u stanu
Raspitaj se mozes li kameru ugraditi obzirom da nisi 100% vlasnik
Hvala
User avatar
ferratilis
Posts: 7280
Joined: 25/11/2013 16:48

#698 Re: pravni savjet

Post by ferratilis »

Trazio sam po netu, ali nisam uspio pronaci odgovor, pa cu pitati ovdje. Znam za slucaj gdje pet kuca dijeli lokalni put koji izlazi na glavnu saobracajnicu. Vlasnik zadnje kuce do koje taj put dolazi je prodao imanje, i novi vlasnik je osim imanja na sebe preveo i taj put, 1/1. Naravno, nastali su problemi jer prijeti zabranom koristenja i ucjenjuje vlasnike ostalih kuca.

Mene zanima, kako zakon definira sta je javni, a sta privatni put? Ako nekom odsjecete prilaz kuci, ogranicavate mu slobodu kretanja. Sta se radi u ovakvom slucaju? Hvala unaprijed.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#699 Re: pravni savjet

Post by pinkman »

ferratilis wrote: 28/10/2022 12:55 Trazio sam po netu, ali nisam uspio pronaci odgovor, pa cu pitati ovdje. Znam za slucaj gdje pet kuca dijeli lokalni put koji izlazi na glavnu saobracajnicu. Vlasnik zadnje kuce do koje taj put dolazi je prodao imanje, i novi vlasnik je osim imanja na sebe preveo i taj put, 1/1. Naravno, nastali su problemi jer prijeti zabranom koristenja i ucjenjuje vlasnike ostalih kuca.

Mene zanima, kako zakon definira sta je javni, a sta privatni put? Ako nekom odsjecete prilaz kuci, ogranicavate mu slobodu kretanja. Sta se radi u ovakvom slucaju? Hvala unaprijed.
Koliko se sjecam, moze ga natjerat da proda dio puta radi prilaza.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#700 Re: pravni savjet

Post by Gray »

Član 232 I 233 Zakona o stvarnim pravima, to se zove sluznost puta odnosno nužni prolaz, ako vam novi vlasnik ne želi da omogući morat ćete ga tužiti.


Član 232

Služnosti puta

(1) Vlasnik povlasne nekretnine koji ima pravo staze preko tuđe nekretnine ovlašten je time hodati tom stazom; ima li pravo progoniti stoku, ovlašten je time i služiti se kolicima i biciklom; a ima li pravo kolnika, ovlašten je voziti se po poslužnoj nekretnini jednom ili više zaprega, motornim vozilom. Na isti način imalac služnosti je ovlašten k sebi puštati druge osobe.

(2) Pravo hodati stazom preko tuđe nekretnine uključuje i služenje invalidskim kolicima i kolicima za djecu. Pravo hodati stazom ne obuhvaća ovlast jahati niti voziti se biciklom, a ni gurati bicikl po poslužnoj nekretnini; pravo progoniti stoku ne obuhvaća ovlast vući teške terete preko poslužnoga zemljišta; pravo voziti se po poslužnoj nekretnini ne obuhvaća pravo tuda goniti nevezanu stoku.

(3) Prostor za izvršavanje na poslužnoj nekretnini prava ići stazom, progoniti stoku i prava kolnika treba biti toliki koliko je nužno da bi ih se izvršavalo, s obzirom na mjesne prilike. Ako bi putevi i staze postali neupotrebljivi zbog poplave, odrona, klizišta ili kojeg drugog slučaja, mora se do uspostave prijašnjega stanja odrediti novi prostor, ako nadležni organi vlasti ne poduzmu odmah potrebne mjere.

Član 233

Nužni prolaz

(1) Nužni prolaz je služnost puta koju je osnovao sud na zahtjev vlasnika nekretnine do koje nema nikakve ili nema prikladne putne veze s javnim putom uz uvjet da je korist od otvaranja nužnog prolaza za vlasnika povlasne nekretnine veća od štete koju otvaranjem nužnog prolaza trpi vlasnik poslužne nekretnine.

(2) Na nužni se prolaz primjenjuju pravila koja vrijede za služnosti puta, ako u pogledu nužnoga prolaza nije nešto posebno propisano.
Post Reply