pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#426 Re: pravni savjet

Post by nKrkan »

Image

deda slao zahtjev u Sloveniju u svezi penzije , pa dobio danas odgovor , mene zanima ovo što sam markirao , šta treba povodom ovog , složiti se ili ne,da ne bi sebi skakali u stomak s odgovorom koji ide kontra nas :lol:
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#427 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

nKrkan wrote:Image

deda slao zahtjev u Sloveniju u svezi penzije , pa dobio danas odgovor , mene zanima ovo što sam markirao , šta treba povodom ovog , složiti se ili ne,da ne bi sebi skakali u stomak s odgovorom koji ide kontra nas :lol:
link:
https://mojeracunovodstvo.com/medunarod ... imjer-bih/

vidi odjeljak Penzije

link:
https://www.mft.gov.ba/bos/images/stori ... sanski.pdf

vidi član 17 i 18.2
LikeLike
Posts: 1932
Joined: 10/09/2013 15:59

#428 Re: pravni savjet

Post by LikeLike »

Ne znam gdje da pitam, nadam se da ce mi ovdje neko znati odgovoriti.

Planiramo kupovinu kolica za bebu. Model koji nam se svidja smo u Hrvatskoj nasli za 300 i vise maraka jeftinije nego u Sarajevu. Za te pare mi se ne isplati peglati, ali me zanima kako ide sa povratom PDV-a? Da li meni kao strancu oni vrate taj iznos PDV-a? Da li ja onda moram kod nas platiti PDV ili kako to vec ide? Koliki je PDV u HR? Kolica kostaju vise od 2000KM.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#429 Re: pravni savjet

Post by moonca »

:shock: 2.000 kolica za bebe- pa nije auto--
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#430 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

LikeLike wrote:Ne znam gdje da pitam, nadam se da ce mi ovdje neko znati odgovoriti.

Planiramo kupovinu kolica za bebu. Model koji nam se svidja smo u Hrvatskoj nasli za 300 i vise maraka jeftinije nego u Sarajevu. Za te pare mi se ne isplati peglati, ali me zanima kako ide sa povratom PDV-a? Da li meni kao strancu oni vrate taj iznos PDV-a? Da li ja onda moram kod nas platiti PDV ili kako to vec ide? Koliki je PDV u HR? Kolica kostaju vise od 2000KM.
@moonca- o ukusima i dubini dzepa, u pravilu, nikad ne raspravljam. Ko hoce, hoce, ko moze- moze...
Vracanje PDV iz Cro, po mom vlastitom iskustvu(istina poodavnom)- se moze ostvariti na 2 naicna:
1. Odmah nakon kupovine, u isotj radnji ili poslovnici Global Blue
2. racun u prodavnici, uz neki obrazac da robu izvozis, ili slicno i kad dodjes na izlaz i z CRO- prijavis robu, ovjera racuna (opet neki obrazac), Cro Customs ovjeri racun i ulazis u BiH. Konkrenti povrat novca- pri narednm dolasku u Cro u toj istoj radnji.
ALI- kad dodjes na BiH stranu granice- moras prijaviti tu robu i po svoj prilici slijedi carnjenje, zbog visoke cijene robe.
Zasto "po svoj prilici" E, kruzi prica, vrlo je lako moguce da je tacna da CRO carinici, cim ti urade ovjeru, lijepo nazovu BiH carinike i kazu- kolege, vozilo to i to, trazilo ovjeru za povrat PDV, roba je ta i ta, vrijednost ta i ta. I onda nasi cekaju na zicer. Ako ne prijavis, a oni te trkeljisu, naravno nadju tu skalameriju od kolica, cinis carinski prekrsaj- novcano kaznjavanje je izvjesno, uz moguce carinjenje robe,ili cak moguce- oduzimanje robe kao predmeta izvrsenja carinskog prekraja (ovu opciju nisam istrazivao, ko zeli, milim da je regulisano Zakonom o carinskim prekrsajima BiH- prekrsajne odredbe ..
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#431 Re: pravni savjet

Post by seoBIH »

25% je PDV u Hrvatskoj. Vracanjem PDVa mozes dobiti 20-21% nakon svih taksi.

Po dolasku na BIH granicu moras platiti 10% carine i na to 17% PDV-a. Pa sada sracunaj da li se isplati.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#432 Re: pravni savjet

Post by moonca »

kuli1961 wrote: @moonca- o ukusima i dubini dzepa, u pravilu, nikad ne raspravljam. Ko hoce, hoce, ko moze- moze...
..
Nije mi bila namjera raspravljati.... ali, eto moradoh napisati---
.. nevezano - nemam nekog iskustva, osim kupovanja poklona za pridosle- ali sam primjetila - da vecina ne pridaje neku vaznost kvaliteti pojedinih pomagala- jer ih i kratko koriste - a, o mogucnostima je suvisno.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#433 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

Ja sam kupio u Sloveniji. Uvezao autom.

Došao na našu granicu. Pitali me odmah šta je u kutiji. Kolica za bebe. Treba carinit. Reko carinite. Jesi tražio povrat. Nisam. Haj idi.
LikeLike
Posts: 1932
Joined: 10/09/2013 15:59

#434 Re: pravni savjet

Post by LikeLike »

moonca wrote::shock: 2.000 kolica za bebe- pa nije auto--
Za 2000KM sumnjam da mozes kupiti auto, mozda sanduk pa da pravo u njemu pokopaju :D

Za prvo dijete su nas kolica izasla oko 3000 i s obzirom da ih bas koristimo i putujemo i da smo ih polovne prodali skoro 2000KM meni se isplati kupiti dobra kolica.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#435 Re: pravni savjet

Post by moonca »

LikeLike wrote:
moonca wrote::shock: 2.000 kolica za bebe- pa nije auto--
Za 2000KM sumnjam da mozes kupiti auto, mozda sanduk pa da pravo u njemu pokopaju :D

Za prvo dijete su nas kolica izasla oko 3000 i s obzirom da ih bas koristimo i putujemo i da smo ih polovne prodali skoro 2000KM meni se isplati kupiti dobra kolica.
:lol: e nece me- ja cu u pepeo..
Oh, zbilja nisam znala da su tako visoke cijene- sad, razmisljam -da otvorim radnju :-)

Svakako, za valjan razlog - dobro je ulaganje- sretno dalje. :thumbup:
LikeLike
Posts: 1932
Joined: 10/09/2013 15:59

#436 Re: pravni savjet

Post by LikeLike »

Na kraju kad se sve sabere i oduzme ne isplati se s tim peglati. Najvjerovatnije cu kod nas u radnji traziti da mi daju isti popust jer su ovlasteni uvoznik za tu marku i mislim da su nabavne cijene svima iste.
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#437 Re: pravni savjet

Post by zLatk0 »

LikeLike wrote:Na kraju kad se sve sabere i oduzme ne isplati se s tim peglati. Najvjerovatnije cu kod nas u radnji traziti da mi daju isti popust jer su ovlasteni uvoznik za tu marku i mislim da su nabavne cijene svima iste.
Kupis u njihovoj radnji vani, a dogovoriš da preuzmes u njihovoj radnji u BiH
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#438 Re: pravni savjet

Post by Gray »

LikeLike wrote:Ne znam gdje da pitam, nadam se da ce mi ovdje neko znati odgovoriti.

Planiramo kupovinu kolica za bebu. Model koji nam se svidja smo u Hrvatskoj nasli za 300 i vise maraka jeftinije nego u Sarajevu. Za te pare mi se ne isplati peglati, ali me zanima kako ide sa povratom PDV-a? Da li meni kao strancu oni vrate taj iznos PDV-a? Da li ja onda moram kod nas platiti PDV ili kako to vec ide? Koliki je PDV u HR? Kolica kostaju vise od 2000KM.

Oslobođeno je PDV-a i carine do iznosa od 600 KM po osobi (kada se predmet nalazi u ličnom prtljagu). Ovi iznosi se ne mogu zbrajati tipa ti i muž kupite zajedno nešto za 1200 KM pa kažete mi smo oslobođeni. Ne, mora biti iznos do 600 KM na računu, inače ako je preko mogu cariniti i tražiti pdv cijeli iznos (npor. račun je 700 ne možeš reći 600 je oslobođeno a na 100 ću platiti - plaća se na cijeli iznos).

Povrat se uzima tako što u prodavnici popune formular koji se mora ovjeriti na granici, nakon izlaska iz HR. U praksi prođete pasošku kontrolu HR, parkiraš auto sa strane i onda se vratiš kod carinskog službenika da ti ovjeri formular. Na konkretnom prelazu pitaš gdje je to.

Na ulazu u BiH onda kažeš da imaš robu do 600 KM po osobi i da se na isto ne plaćaju dažbine. oni traže da vide račun, da otvoriš da vide robu i kažu da ideš dalje.

Povrat PDV-a ovisi od prodavnice do prodavnice - neki npr. daju da uzmeš kod njih u roku od 6 mjeseci (ali kako se mora ovjeriti na izlazu iz HR ne možeš odmah pri kupovini nego tek kada se naredni put vratiš - ovako npr. se može u IKEI).

Međutim, mislim da većina radnji radi preko Global Blue, tj. kada ti carina ovjeri formular ti ga pošalješ poštom u global blue ili odeš kod njihovog agenta u državi i oni ti isplate povrat umanjen za njihovu naknadu, koja obično bude 25-30%.

E sada, pošto su kolica preko 2000 KM, vi možete uzeti povrat pdv, ali će onda hrvatski carinici vjerovatno javiti našima da dolazite i naši će tražiti da se na to plati 10% carine, pa onda na ukupan iznos (cijena-HR pdv+10%) obračunati 17% pdv. Ili će tražiti 50-100 KM u džep.

Druga opcija je da ne uzimate HR pdv, nego da odmah kada kupite kolica otvorite kutiju i ubacite ih u gepek kao da su vaša i kažete da ste i izašli iz bih sa njima, ali mogu zezati na granici ako se baš vidi da su nova, mada se to rijeđe desi.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#439 Re: pravni savjet

Post by Gray »

moonca wrote:
LikeLike wrote:
moonca wrote::shock: 2.000 kolica za bebe- pa nije auto--
Za 2000KM sumnjam da mozes kupiti auto, mozda sanduk pa da pravo u njemu pokopaju :D

Za prvo dijete su nas kolica izasla oko 3000 i s obzirom da ih bas koristimo i putujemo i da smo ih polovne prodali skoro 2000KM meni se isplati kupiti dobra kolica.
:lol: e nece me- ja cu u pepeo..
Oh, zbilja nisam znala da su tako visoke cijene- sad, razmisljam -da otvorim radnju :-)

Svakako, za valjan razlog - dobro je ulaganje- sretno dalje. :thumbup:
Zavisi kakva su i šta želiš, možeš kupiti kolica i za 100 maraka a možeš i za 3000. Kod mene su bila 1600 ali sa sjedalicom i isofix bazom.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#440 Re: pravni savjet

Post by kica »

Ja kupio polovna kolica od 1500 EUR za 600 KM, prodala porodica nakon sto im nije trebalo vise, isto novo.
User avatar
teuta06
Posts: 1598
Joined: 28/03/2018 11:14

#441 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

poznanica u inostranstvu živi.. kolica za dijete platila je 2000 eura :shock: i na kraju nije bila zadovoljna njima.. neke zakačke joj brzo popustile... govorila je da ce ici reklamirati... da li je isla ne znam...

nisam jos stigla do kupovanja kolica, ali dati 2000 maraka ili eura na kolica....ne znam bas.... svaka cast tko ima takav budzet pa moze :kakoste:
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#442 Re: pravni savjet

Post by kica »

teuta06 wrote:poznanica u inostranstvu živi.. kolica za dijete platila je 2000 eura :shock: i na kraju nije bila zadovoljna njima.. neke zakačke joj brzo popustile... govorila je da ce ici reklamirati... da li je isla ne znam...

nisam jos stigla do kupovanja kolica, ali dati 2000 maraka ili eura na kolica....ne znam bas.... svaka cast tko ima takav budzet pa moze :kakoste:
Nije to stvar "budzeta"; neki i na kredit kupe, hoce da ih se "vidi" u takvim kolicima; stedit ce na hrani za dijete - kasnje ih prodaju za 1/4 cijene.
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#443 Re: pravni savjet

Post by biggrin »

zanimljiva tema, "ubila se" za pf "umjetnost življenja"
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#444 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

:thumbup:
biggrin wrote:zanimljiva tema, "ubila se" za pf "umjetnost življenja"
taman htjedoh reci- ovoj temi nije ovdje mjesto..
User avatar
teuta06
Posts: 1598
Joined: 28/03/2018 11:14

#445 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

može li mi netko objasniti član 22. Zakona o platama i naknadama u institucijama BIH... npr ima ovaj pocetni - nulti koeficijent 2,10 i zasto imaju ovi koeficijenti veci i kada se oni primjenjuju za stručnog suradnika, ali tako i za ostale pozicije?
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#446 Re: pravni savjet

Post by zgiba »

teuta06 wrote:može li mi netko objasniti član 22. Zakona o platama i naknadama u institucijama BIH... npr ima ovaj pocetni - nulti koeficijent 2,10 i zasto imaju ovi koeficijenti veci i kada se oni primjenjuju za stručnog suradnika, ali tako i za ostale pozicije?
Pogledaj cl. 54. i 55. Tu je objasnjeno da sad ne prepricavam :-D
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: Usa
Contact:

#447 Re: pravni savjet

Post by chockad »

Pozdrav narode. Ima li neko modus kako se pise zahtjev za odlaganje predmeta? Naime, greskom u policiji,koji su sudu dostavili dvije prijave za isti predmet, dobio sam dva rjesenja sa istom kaznom, koji je odnose na jedan te isti predmet. Danas su mi rekli da po prvom rjesenju trebam postupiti kako je i napisano, novcana kazna koja se u slucaju neplacanja pretvara u zatvorsku (50km ili dan zatvora za neku kaznu iz 2015. godine), a da za drugo rjesenje trebam podnijeti zahtjev za odlaganke predmeta.
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#448 Re: pravni savjet

Post by ovo_mi_je_nick »

Imam ugovor sa koeficientom 1.50. Aneksom sam dobio da pored standardnih poslova obavljam i dodatne tj dodatno radno mjesto gdje je bod veci tj 2.00.

Eh sada, da li isplata place ide na osnovu glavnog radnog mjesta ili ovog dodatnog ?

Molim pravnike za pravni propis.
hurmasica
Posts: 1003
Joined: 18/03/2011 08:51

#449 Re: pravni savjet

Post by hurmasica »

ovo_mi_je_nick wrote: 06/03/2020 13:55 Imam ugovor sa koeficientom 1.50. Aneksom sam dobio da pored standardnih poslova obavljam i dodatne tj dodatno radno mjesto gdje je bod veci tj 2.00.

Eh sada, da li isplata place ide na osnovu glavnog radnog mjesta ili ovog dodatnog ?

Molim pravnike za pravni propis.
Zavisi gdje radis i kojeg je kolektivnog ugovora potpidnik podlodavac.
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#450 Re: pravni savjet

Post by ovo_mi_je_nick »

Slabo privatni fakulteti
Post Reply